Alex Ferguson Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Alex Ferguson Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një menaxheri futbolli më të njohur me nofkën; 'Fergie'. Historia e Fëmijërisë sonë Alex Ferguson plus Fakte të Biografisë së patreguar sjell për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të. Tani pa adieu të mëtejshëm, Le të Fillojmë.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta e hershme

Sir Alexander Chapman Ferguson ishte i lindur në Glasgow Skoci, më 31 Dhjetor 1941 nga Alexander Beaton Ferguson (babai) dhe Elizabeth Hardie Ferguson (nëna).

Ai lindi në shtëpinë e gjyshes së tij në Rrugën Shieldhall në Govan por u rrit në një banesë në Rrugën 667 Govan (e cila që nga ajo kohë është prishur). Si fëmijë, ai jetoi me prindërit e tij, si dhe vëllain e tij të vogël Martin. Qyteti i tij, Govan është një lagje e klasës punëtore në Glasgow, Skoci. Të gjithë ata që banojnë në qytet, përfshirë babanë e Fergusonit, kishin shumë mundësi të ishin në biznesin e ndërtimit të anijeve. Në thelb, ai jetonte në një komunitet ndërtimi anijesh si fëmijë.

Duke u rritur, Alex ndoqi shkollën fillore Broomloan Road dhe më vonë Shkollën e Mesme Govan, dhe mbështeti klubin e futbollit Rangers. Megjithatë, kishte diçka ndryshe tek ai ndryshe nga fëmijët e tjerë të moshës së tij. Ai ishte një djalë inteligjent, por kishte pak interes në studime, dhe ishte më i prirur për të luajtur futboll.

Ai preferoi të shkelmonte një top futbolli me vëllain e tij më të vogël Martin dhe miqtë nëpër rrugët e shtëpive të banesave dhe me ndihmën e babait të tij, ai u zhvillua në një talent të ri premtues.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta familjare

Fergie vinte nga një familje e varfër. Ai kishte një familje të varfër por të lumtur që filloi jetën në zonën e kantierit detar Govan të Glasgow. Babai i tij kurrë nuk shkallëzoi ndonjë lartësi serioze më herët në sektorin e ndërtimit të anijeve. Ai u vendos për futboll amator për mbijetesë që i dha shumë pak paga.

Sidoqoftë ishin gjashtë vjet nga lindja e Alex Ferguson që Alexander Beaton Ferguson u pensionua nga futbollisti amator falë një mundësie që erdhi në biznesin e ndërtimit të anijeve në Glasgow. Ai u kthye në një ndihmës plater . Këtë herë ai ishte i sigurt dhe tani mund të ushqyer Alex të rinj (më poshtë), vëllai dhe nëna e tij.

Fatkeqësisht për Alex Ferguson, të dy prindërit e tij vdiqën nga sëmundje e ngjashme (kanceri i mushkërive) para moshës së tyre 67 vjeç e cila ishte nën moshën britanike të jetëgjatësisë. Sidoqoftë, të dy ishin duhanpirës të rëndë.

Babai i Alex Ferguson vdiq nga kanceri i mushkërive në moshën 66 vjeç në vitin 1979. Nëna e Ferguson Elizabeth gjithashtu vdiq nga kanceri i mushkërive në moshën 64 në vitin 1986. Vdekja e saj ndodhi kur ai ishte vetëm tre javë pas emërimit të tij si Manchester United Menaxher Vdekja e saj e parakohshme e la menaxherin e ri të matur dhe në dhimbje të mëdha për muaj me radhë. Ishte shkaku i fillimit të tij të vështirë të karrierës së tij menaxheriale në Manchester United. Një arsye pse ai gati u shkarkua. Ishte një periudhë e gjatë pikëllimi dhe a "Ndikim shkatërrues"  për të humbur të dy prindërit në të njëjtën sëmundje (kanceri i mushkërive).

Fergie luftoi dhe drejtoi një qeveri skoceze 'Zbuloni herët kancerin' fushatë e cila mori shumën prej 30 milion £. Alex Ferguson pranoi të drejtojë fushatën për shkak të thyerjes së zemrës së tij dhe për të marrë mesazhin se zbulimi i hershëm mund t'u japë njerëzve "kohe shtese" për të shpenzuar me familjen e tyre.

Ai tha: “Më kujtohet kur u thanë prindërve të mi se kishin kancer në mushkëri. Unë gjithashtu kujtoj ditën kur më thanë se mamaja ime kishte vetëm disa ditë jetë. Mbërrita në spital dhe mjeku më uli, më tha se kishte kancer të mushkërive, pastaj tha: "Ajo ka rreth katër ditë jetë". Ai kishte të drejtë. Ajo vdiq saktësisht katër ditë më vonë. Vdekja e saj dhe koha ishte një nga gjërat më të frikshme që kam parë ndonjëherë të ketë ndodhur. Por gjërat tani janë ndryshe.

Këto ditë, kanceri i mushkërive nuk ka pse të jetë një dënim me vdekje. Gjetja e tij herët mund të shpëtojë jetën tuaj dhe t'ju japë kohë shtesë për të kaluar me familjen tuaj. Doja të përfshihesha në këtë fushatë pasi humba të dy prindërit e mi nga kanceri i mushkërive. Unë e di se ndikimi shkatërrues mund të ketë kanceri në familje. Prandaj, në vend që të bëj asgjë për këtë, unë i bëj thirrje kujtdo që është i shqetësuar të kontrollohet sa më shpejt që të jetë e mundur ".

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta e Familjes dhe e Marrëdhënieve

Alex Ferguson jetonte në jug të Mançesterit gjatë moshës së tij rinore. Ishte në këtë qytet ku takoi gruan e tij, Cathy. Ata të dy u martuan në 1966.

Martesa e tyre u bekua menjëherë me fruta. Djali i tyre i parë Mark lindi në 1968. Kjo është dy vjet pas martesës së tyre.

Ata pritën për katër vjet para se të kishin një tjetër. Më 9 Shkurt, 1972, Alex Ferguson dhe gruaja kishin një grup tjetër binjakësh të bukur me emrin Jason dhe Darren.

Alex Ferguson është përshkruar si një burrë i kujdesshëm nga gruaja e tij Cathy. Ai e kishte dashur atë që nga dita e parë. Ai është dikush që nuk duket se rolet e grave në shtëpi. Ai ndonjëherë ndihmonte në çdo punë shtëpiake, përfshirë kuzhinën.

Të dy dashamësit i panë fëmijët e tyre të rriteshin në lumturi. Për Alex Ferguson, ”Familja nuk është një gjë e rëndësishme. Everythingshtë gjithçka ”.

Martesa e tyre është përshkruar si një nga më të suksesshmit në Mbretërinë e Bashkuar. Njëri prej tyre ka parë se është i denjë për rivalitet. Jeta e tyre martesore e kremtuar ka zgjatur më shumë se 51 vite.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Fëmijët e rritur

Djali i madh i Alex Ferguson Mark ishte një ish-menaxher i Peterborough United dhe ish-futbollist profesionist.

Një nga binjakët me emrin Daren në foto më poshtë ka luajtur një herë nën Manchester United të babait të tij nga viti 1990 në 1994. Ai aktualisht menaxhon Doncaster Rovers si në kohën e shkrimit.

Një binjak tjetër, Jason Ferguson drejton një agjensi futbolli të quajtur 'Elite Sport'i cili dikur ishte në partneritet me Manchester United gjatë viteve të administrimit të babait të tij me klubin. Ai gjithashtu drejton një kompani të menaxhimit të ngjarjeve.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Çështja me David Beckham

Është e qartë se Fergusoni e konsideron David Beckham si një nga keqardhjet e tij kryesore. Ai e donte Beckhamin; ai mendonte për të si djalë dhe nuk kishte tjetër veç admirim për mënyrën se si ai e ndiqte ëndrrën e tij të futbollit; për qëndrueshmërinë, këmbënguljen dhe dëshirën për të provuar njerëzit të gabuar. Por Ferguson arriti të besonte se Beckham e kishte harruar atë që e kishte bërë atë një yll dhe, gjithnjë e më shumë, ishte lënë pas dore të punonte fort në fushë.

Në 2003, Ferguson ishte përfshirë në një argëtim në dhomën e veshjes me lojtarin e David Beckham. Ai akuzoi Beckham për dështimin për të ndjekur golin e Arsenalit në Old Trafford. Ferguson dyshohet se ka qëlluar me gurë një çizme futbolli nga frustrimi, i cili goditi lojtarin në fytyrë dhe i shkaktoi një dëmtim Beckham.

Sidoqoftë David Beckham bëri diçka. Ai lejoi që plaga të fotografohej dhe të intervistohej të nesërmen. Pasi vëzhgoi bëmat e tij, Ferguson mori vendimin për ta shitur atë. Ai besonte se Beckham mendonte se ishte bërë më i madh se ai dhe klubi.

Ferguson dikur shkroi se Beckham kishte dëmtimin e fytyrës e ktheu atë në një njeri të famshëm. Sipas tij 'Ai kishte vendimin e vetëdijshëm për të ndjekur famën larg fushës pas dëmtimit'.

Ai gjithashtu shkruan se nuk kishte "Arsye futbolli" për Beckhamin për të shkuar në Los Anxhelos. "Ai shpërdoroi shansin për t'u bërë legjendat më të qëndrueshme të United". thotë Ferguson.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Çështja me Roy Keane

Sir Alex Ferguson ngjyros fotografinë e Roy Keane, ish kapiteni i tij dhe talisman, si një figurë e çuditshme dhe e tmerrshme, e aftë për të frikësuar edhe atë dhe, sigurisht, shumë lojtarë brenda dhomës së veshjes. Keane vendosi me një grusht hekuri dhe një gjuhë të egër, që Ferguson tha ishte pjesa më e vështirë e trupit të tij.

Rënia e tyre u bë pjesë e folklorit të Old Trafford dhe Ferguson e çon atë në rënien e fuqive në fushë të Keane dhe zhgënjimin që ai ndjeu si rezultat.

Keane ishte zemëruar me ato që ai ndjeu se ishin objektet nën-standarde para-sezonale në terrenin e trajnimit të Manchester United. Ai vazhdoi të japë atë që u quajt "një intervistë famëkeqe për MUTV në të cilën ai kritikoi Ferguson dhe gjithashtu shumë nga shokët e tij të ekipit duke përfshirë Kieran Richardson, Darren Fletcher, Alan Smith, Edwin van der Sar dhe Rio Ferdinand.

Keane sugjeroi që skuadra të shikonte intervistën në mënyrë që ata të vendosnin mendimet e tyre dhe ajo që pasoi ishte një përballje e egër mes tij dhe shumë prej lojtarëve, së bashku me Ferguson. Ai duhej të vepronte dhe ai menjëherë sanksionoi pagimin e kontratës së Keane dhe largimin e tij në Celtic.

Ferguson shkruan se Keane bëri të kërceu për të parë atë që të kërkonte falje, por marrëdhënia që nga ajo kohë u kthye e shëmtuar pas komenteve të publikut midis dy palëve.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Çështja me Ruudin

Alex Ferguson kishte pasur një herë një çështje me Ruud për të cilën ai pretendoi se erdhi për shkak të vrazhdësisë së tij. Përplasja e tyre u bë arsyeja pse Ruud van Nistelrooy u largua nga Manchester United në rrethana të ashpra në vitin 2006. Çështja e tyre filloi kur Ruud u betua hapur dhe e mallkoi atë pasi ai u ul në stol gjatë Finalit të Kupës Carling kundër Wigan.

Ferguson pretendon se ai nuk e parashikoi shitjen e sulmuesit te Real Madrid por sjellja e tij e detyroi dorën e tij. Sidoqoftë, Van Nistelrooy i bëri një telefonatë Fergusonit nga e kota në janar 2010 për të kërkuar falje për sjelljen e tij.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Duke kujtuar lojtarët e kredive

Pas shkarkimit të djalit të tij binjak Darren Ferguson nga Preston North End, Ferguson me zemërim menjëherë kujtoi lojtarët e huazuar Ritchie De Laet, Joshua King dhe Matty James nga Preston nën sistemin e tij të ri menaxherial. Ai më vonë shpjegoi se ishte kërkesa e vetë lojtarëve për të mos u kthyer në Preston pas ndërrimit të menaxherit.

Menaxher i Stoke City Tony Pulis ndoqi menjëherë pasi kujtoi dy ish-lojtarë të Manchester United nga Preston gjithashtu, duke deklaruar nevojën që lojtarët të plotësonin orarin intensiv të ekipit të tij.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Pasi lejohet Gareth Bale të kaloj larg

Sir Alex Ferguson kurrë zakonisht nuk shqetësohet shumë për ata që largohen, por ish-menaxheri i Manchester United bëri një përjashtim Gareth Bale, duke pranuar se ai kishte humbur në lojtar.

Raporti nga Skautët e Manchester United tregoi se Bale plotëson kërkesën e Ferguson për një lojtar me të majtë që mund të zëvendësojë Ryan Giggs. Vetë Ferguson bëri një kërkesë për skautë për ta sjellë Bale përpara. Megjithatë kishte diçka që e bëri transferimin të prishej. Alex Ferguson pasi pa që u ankua se ishte shumë i shkurtër.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Karriera menaxheriale në Përmbledhje

32-vjeçari Ferguson filloi karrierën e tij menaxheriale në East Stirlingshire në 1974, duke bërë një ndikim të menjëhershëm me natyrën e tij të zjarrtë dhe konkurruese. Ai shkoi në St. Mirren pas disa muajsh, dhe pavarësisht se i çoi shenjtorët në kampionatin e Skocezit të Parë të Divizionit në 1977, ai u shkarkua një vit më vonë për shkelje të kontratës.

Ishte me Aberdeen që Ferguson forcoi reputacionin e tij si një menaxher i fluturimit të lartë. Duke thyer mbytjen e kampionatit Celtic-Rangers, Ferguson udhëhoqi Aberdeen në tre tituj të Ligës Premier Premier Skocez, katër Kupa Skoceze, një Kupë të Ligës, një Super Kupë dhe një Kupë të Fituesve të Kupave Evropiane për tetë sezone.

Alex Ferguson mori detyrën e shefit të klubit të njohur, por me mosbesim të Manchester United në nëntor 1986.

Puna e tij thuhet se ishte në linjë pas një shtrirjeje veçanërisht të ashpër në fillim të sezonit 1989-90. Kamera e tij e dobët startuese si rezultat i vdekjes së nënës së tij. Ai kaloi një kohë të gjatë duke pikëlluar nënën e tij e cila vdiq nga kanceri i mushkërive, gjë që gati sa nuk i kushtoi punë. Për fat të mirë të tij, Djajtë e Kuq panë një rikuperim dhe fituan Kupën FA gjatë periudhës së hershme të tij. Kjo e mbajti atë me punën e tij. Një varg suksesesh pasuan DHE pjesa tjetër që ata thonë është histori.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Trashëgimia e tij

Një statujë bronzi e Fergusonit, e projektuar nga skulptori skocez Philip Jackson, u zbulua jashtë Old Trafford në 23 nëntor 2012.

Në 14 tetor 2013, Ferguson mori pjesë në një ceremoni ku një rrugë pranë Old Trafford u riemërua nga Arritja e ujitRruga Sir Alex Ferguson.

Moreso, Fraza "Koha e butë" i shpikur nga Ferguson në lidhje me fazat e fundit të tensionuara të një konkursi ligë është përfshirë në Fjalori i anglishtes dhe Oxford English Dictionary.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Menaxherët e Mbarështimit

Shumë nga ish-lojtarët e Fergusonit janë bërë vetë menaxherë futbolli, duke përfshirë Tony Fitzpatrick, Alex McLeish, Gordon Strachan, Mark McGhee, Willie Miller, Neale Cooper, Bryan Gunn, Eric Black, Bryan Robson, Steve Bruce, Mark Hughes, Roy Keane , Paul Ince, Chris Casper, Darren Ferguson, Ole Gunna Solskjær, Henning Berg dhe Gary Neville.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Politikë

Ai u dha knighthood britanik në 1999 për kontributin e tij në ndeshjen e futbollit. Në 1998, Ferguson u emërua në një listë të donatorëve më të mëdhenj financiarë privatë në Partia e PunësAi është një socialist i vetë-përshkruar dhe një mbështetës i përjetshëm i Punës. Në janar 2011 Graham Stringer, një deputet i Punës në Manchester dhe mbështetësi i Manchester United, bëri thirrje që Ferguson të bëhej një kolegëve të jetës. Nëse kjo do të ndodhte, do ta bënte Fergusonin futbollistin e parë ose ish futbollist ose menaxher futbolli për t'u ulur në Dhoma e Lordëve. Stringer dhe shoku deputet i Punës në Mançester Paul Goggins përsëriti këtë thirrje pasi Ferguson njoftoi tërheqjen e tij në maj të vitit 2013. Megjithatë, burime të paidentifikuara në Mirror Daily gazeta pretendoi në 1 gusht 2013 që Ferguson kishte pranuar.

Gjatë 2014 Referendumi i pavarësisë skoceze, Ferguson ishte një mbështetës dhe financues i zëshëm i Më mirë së bashku fushatë që mbështeti Skocinë që mbetet një pjesë e Mbretërisë së Bashkuar. Ai e kritikoi Partia Kombëtare Skoceze, dhe udhëheqësi i saj Alex Salmond, për vendimin e tyre për të përjashtuar skotët që jetojnë jashtë Skoci, por brenda pjesës tjetër të Mbretërisë së Bashkuar, nga votimi në referendum.

Alex Ferguson Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Arsim

Në 2009, Ferguson mori një doktoratë nderi në Administrim Biznesi nga Manchester Metropolitan University.

 Ishte diploma e dytë që mori nga universiteti, pasi mori një mjeshtër nderi në 1998.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet