Victor Wanyama Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Victor Wanyama Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një demi futbolli i cili njihet më shumë me nofkën; "The Brute". Story Victor Wanyama Childhood Story plus Biografia e patreguar Fakte ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura jashtë tij.

Po, të gjithë e dinë për historinë e tij si Keniani i parë që paraqitet në Premier League, por pak e konsiderojnë Bio-n tonë të Victor Wanyama që është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Victor Wanyama Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë: Vitet e hershme

Emri i tij i plotë është Victor Mugubi Wanyama. Ai lindi në ditën e 25-të qershorit 1991 në Nairobi, Kenia. Lindur nga prindër të varfër, (Z. dhe Znj. Wanyama) të cilët më vonë patën një mundësi në sport.

Pavarësisht nga një fillim i vështirë i fëmijërisë, Viktor ndërsa ishte rritur ishte vetëm një fëmijë i zakonshëm që luante afrikanin popullor “Cha baba na cha mama” AKA "Mama dhe Papa Play" si pjesa tjetër e miqve të tij të fëmijërisë. Ai kaloi shumë vështirësi në rritje. Veçanërisht, Viktori u ndoq në shtëpi për shpenzimet e shkollës dhe ndonjëherë ai do të shkonte pa ushqim për ditë të tëra.

Në një orvatje për të mbijetuar realitetet e ashpra, ai filloi të hutohej duke shitur pak dispozita për të mbajtur trupin dhe shpirtin të paprekur. Ndonjëherë në rrugë, ai do të shikonte veçmas bandat kriminale duke u ndjekur nga forcat e policisë keniane.

Mendimi i futbollit erdhi kur shikuar dhe admiruar Patrick Viera futboll tregon energjike në katran e lojës. Kjo gjithashtu erdhi pasi vëllai i tij më i madh dhe pastaj futbollisti vendas McDonald Mariga e këshilloi atë të jepte një provë të futbollit. Duke pasur parasysh se po zhvillonte një trup të ngjashëm të ndërtuar me Patrik Viera, i cili është prapa në mesin e kenianëve, Victor vendosi t'i jepte futbollit një provë me prindërit e tij duke e mbështetur atë me kusht që ai të mbaronte arsimin e mesëm. Pavarësisht nga vëllai i tij më i madh që hyri në futboll, prindërit e tij besonin se karriera nuk kishte të ardhme dhe garanci brenda vendit.

Wanyama pasi mori këshilla nga prindërit e tij dhe me mbështetjen financiare të vëllait të tij vazhdoi të ndiqte Shkollën e Mesme Kamukunji, e cila fushon një ekip të suksesshëm futbolli. Me të lënë shkollën e mesme, ai gjithashtu luajti me JMJ Academy për tre vjet gjatë së cilës kohë ai gjithashtu u bashkua me klubet e Premier League Keniane Nairobi City Stars.

Victor Wanyama Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë: Mrekullia

Një mrekulli erdhi për herë të parë në familjen e tij kur vëllai i madh i Wanyama McDonald Mariga u vëzhgua nga skautët suedezë që e çuan atë për të luajtur për klubin suedez Helsingborg. McDonald kishte një grumbullim të ngjashëm me trup si vëllai i tij fëmijë, Viktor dhe klubi i tyre suedez e donin atë. Më poshtë është ndryshimi midis Viktorit (majtas) dhe vëllait të tij të madh (foto djathtas).

Pas gjetjes së asnjë zëvendësimi për Mc Donald, dhe duke u informuar për potencialet e Victor Wanyama mbrapa në Kenia, ata dërguan scouts për të ardhur të marr atë në Kenia.

I pari i Victor Wanyama u transferua në Evropë erdhi në 2007 kur ai u bashkua me klubin Suedez Helsingborg në 2007 ku vëllai i tij, McDonald Mariga luajti futboll. Pas largimit të vëllait të tij McDonald Mariga në Serie A anë Parma në vitin 2008, Wanyama u kthye në Kenia për një pushim të vogël. Gjatë kësaj periudhe, transferimi i tij ishte duke u iniciuar në Beerschot AC të Ligës Belge. Ai qëndroi atje për dy sezone para se të transferohej në gjigandët Skocezë, Celtics.

Wanyama arriti në Celtic si një mall i panjohur. Ekipi i parë ishte ngathët në sezonet e kaluara nga sjellja e 'njerëzve prej çeliku' të cilët supozohej se do t'i jepnin anës disa gravitacione dhe të futnin një farë frike në kundërshtim.

Duke goditur tokën duke drejtuar, Wanyama hyri në skuadrën e Celtic e cila ishte tashmë e mbingarkuar me mesfushorë me disa duke menduar pse u ble. Që herët, ai komandoi mesfushën dhe në një moment mendoi të transferohej në një kampionat më të njohur. Pas shumë spekulimeve dhe një ndarjeje të mëparshme në bisedime, më 11 korrik 2013, Wanyama nënshkroi për ekipin Premier League Southampton për një tarifë të pretenduar të jetë 12.5 milion £, duke e bërë atë Keninë e parë që të luajë ndonjëherë në Premier Ligë. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Victor Wanyama Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë: Shprehja e preferuar

“Ndjenja që pata pas golit kundër Barcelonës ishte thjesht e pabesueshme! Unë kurrë nuk kam ndjerë diçka të tillë në jetën time. Ishte më mirë se seksi. Ne nuk e festuam fitoren në ndonjë mënyrë të veçantë. Unë piva një lëng portokalli, kjo ishte mjaft e mjaftueshme. ”
Wanyama në gazetën belge Het Nieuwsblad pas fitores 2-1 kundër Barcelonës (ai shënoi një gol) (nëntor 2012)

“Kam marrë vendimin e duhur për t'u bashkuar me Celtic. Ata janë një klub familjar, ku unë mund të zhvillohem në mënyrën më të mirë. Jam i lumtur te Celtic ”.
Victor Wanyama (nëntor 2012)

Victor Wanyama Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë: Rage

Viktima Wanyama nganjëherë i mungon Inteligjenca të dijë kur ai duhet të kryejë një krim kartoni të kuq / të verdhë sidomos në fushën e mbajtjes së temperamentit të tij në kontroll.

Dhe kishte një mesazh për çdo fëmijë që ëndërronte një rritje të ngjashme. Ai shtoi: “Tani ka shumë fëmijë të tjerë që shikojnë Premier League në TV duke shpresuar se mund të jenë këtu kur të rriten. Mendoj se kam dhënë një shembull të mirë dhe kam treguar që mund të ndodhë. Kur shkoj atje, përpiqem të inkurajoj fëmijët e vegjël dhe t'u them atyre të besojnë dhe të punojnë shumë në mënyrë që ëndrrat e tyre për të luajtur në Premier League mund të ndodhin. Ata duhet të bElieve në veten tuaj si çdo gjë mund të bëhet. "

Victor Wanyama Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë: Një aktor

Në 2015, Wanyama mori pjesë në prodhimin e një filmi të shkurtër për futbollin në Kenia të quajtur Mdudu Boy, shkruar dhe drejtuar nga aktorja Ella Smith.

Gjithashtu, ai ka qenë aktor fillestar në filmin e shkurtër të "Luani i Muthurwa". Ky është një film frymëzues në udhëtimin e tij të futbollit nga lagjet e varfëra në stadiume ndërkombëtare të futbollit.

Kohët e fundit, Wanyama ka mori pjesë në prodhimin e një filmi të shkurtër për futbollin në Kenia të quajtur Mdudu Boy, i shkruar dhe drejtuar nga aktore Ella Smith.

Victor Wanyama Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë: Mesazh për fëmijët Kenyan

Gjatë momenteve të tij në Celtic FC, Wanyama ndikoi në Celtic Charity Funds, një krah bamirës i Celtic FC për të vizituar Keninë. Bamirësia është e përkushtuar për të mbështetur efektet lehtësuese në Afrikë.

Dhe ai shpreson se udhëtimi i tij nga periferitë e Nairobit në futbollin anglez me flamur të lartë mund të frymëzojë fëmijët e tjerë.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për leximin e Historisë së Fëmijërisë së Victor Wanyama dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!. 

Regjistrohu
Njoftoni
2 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
Felix Oino
vjet 2 më parë

Koment: Wanyama është një futbollist i mirë dhe ne Kenyans jemi krenarë për Të. Mjerë Jah Blez Atë si na frymëzon ne nga Gvng Na Mbështetje Motvational 2wadz Rchng Him.Congratz Bro Vicky.2ko Nyuma Yako Sie Mayouthz Wa Kenya.Kp Në Kutufungulia Njia Wth Tym Tunde Kenia Ndogo Ktk Mji Wa Uingereza.

Bendict lando
Ti përgjigjeni  Felix Oino
1 vit më parë

Urime Wanyama për të sakrifikuar veten tuaj për vendin tonë të madh deri Wanyama