Tim Cahill Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Tim Cahill Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli më të njohur me Nofkën; 'Timmy'. Historia jonë e fëmijërisë Tim Cahil plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të. Pa dyshim, Tim Cahill vlerësohet si një nga atletët më të suksesshëm në Australi. Tani le të zhytemi në personin e tij.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Jeta e hershme

Cahill lindi më 6 dhjetor 1979 në Sidnei nga një baba anglez me origjinë Irlandeze (Tim Cahill Snr) dhe një nënë Samoan (Sisifo Cahill).

Ai u inkurajua të luante futboll si fëmijë, megjithëse u rrit në një familje shumë të madhe duke luajtur regbi. Përkundër kësaj, Tim u interesua për të futboll. Një nga hobi i tij i preferuar ishte shikimi i Barclays Premier League. Në mënyrë ideale, ai mund të bënte atë që shumë australianë e kishin të vështirë të bënin. Kjo është duke qëndruar zgjuar në orët e vona të natës (12: 00 natën e natës - 4: 00 am) vetëm për të parë çdo veprim të ligës në anglisht.

Për sa i përket futbollit, diferenca e ashpër Australiane dhe Britanike në kohë ka penguar shumë prej shikimit të ndeshjes. Si një 5 vjeçar, ai u rrit duke mbështetur klubin e futbollit Everton. Klubi si në mes të viteve 80 mbizotëronte futbollin anglez. Ata fituan kampionatin Premier gjatë sezonit 1985/1986 dhe 1986/1987. Tim u rrit duke parë dhe mësuar nga sulmuesi i tij i preferuar i Evertonit, Gary Lineker.

Si fëmijë i ri, ishte e papranueshme që të zgjoheshin në orët e vdekura të natës. Tim Cahil duhej të kërkonte leje të veçantë për të qenë deri në mesnatë nga babai i tij i lindur britanik, i cili gjithashtu ishte një mbështetës i zjarrtë i futbollit anglez. Kështu që të dy ata panë së bashku. Sipas Tim,
Unë në të vërtetë nuk shikoj filma. Unë ose do të luaj ose do të shikoj Barclays Premier League Football. Më pëlqen të shikoj lojëra në Premier League si fëmijë. Kështu relaksohem. Gjithmonë mund të shihja dridhjet në korridoret… të futbollit të Premier League madje edhe Kupat e Botës dhe gjëra të tilla. Une ishte në frikë nga lojtarët profesionistë atëherë. E vlerësova talentin e tyre ” tha ai.

"Atëherë si një futbollist aktiv, mendoj se sa e vështirë ishte të dilje në atë skenë, dhe kur jam atje, unë shoh përreth dhe shoh veten të rreshtuar në një tunel dhe unë jam duke qëndruar pranë Ruud van Nistelrooy, unë ' duke qëndruar pranë Thierry Henry, Robby dhe Roy Keane, Owen dhe Robert Pires. Thatshtë në atë pikë që unë i them vetes, se "Uau, më në fund e kam arritur në jetë". Pastaj i them vetes përsëri, “tnuk ka asnjë mënyrë se do të dal nga kjo fushë pa asnjë fanellë të tyre ”.

Worthyshtë e denjë të pohojmë se prindërit e Tim Cahill bënë një nga sakrificat më të mëdha për ta marrë atë në krye. Kjo do të shpjegohet në këtë pjesë të gjatë. Prindërit e tij e duan inteligjencën e tij.
Ai mund të shikonte ndeshje gjatë gjithë natës dhe ende nuk shfaq asnjë shenjë gjumi gjatë ditës. Ai ishte edhe më i miri në klasën e tij pohoi prindërit e tij.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Nga Rugby në Futboll

Tim Cahill u rrit i rrethuar nga kampionati i tij rugby që luajti kushërinjtë, të cilët e bindën atë të harronte futbollin dhe të fillonte ndeshjen e tyre. Si një djalë i vogël, ai ndonjëherë i ndoqi ata për të luajtur Rugby. Ai nuk e bëri këtë sepse ai e donte lojën, por nga dashuria për kushërinjtë e tij.
Ju babai i tij (Tim Cahill Snr) donte që ai të bëhej gjithçka që donte të bëhej. Ishte nëna e tij (Susifo) që me forcë refuzoi djalin e saj duke luajtur Rugby. Ajo kishte frikë se loja ishte më e rrezikshme dhe djali i saj mund të lëndoheshin rëndë prej saj.

Por pasi u shqetësua vazhdimisht për frikën e saj të lojtarëve të zjarrtë që plagosnin djalin e saj, ajo e detyroi burrin e saj të marshonte atë me atë që ajo e quajti "Sport më i sigurt" të futbollit. Nuk kaloi shumë dhe vëllai i vogël i Tim, Sean ndoqi të njëjtin futboll.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Si arriti në Angli

Të dy prindërit (Tim Cahill Snr dhe Sisifo) fituan së bashku një hua prej 10,000 dollarësh për të marrë një nga djemtë e tyre në Angli. Ata vendosën që do të ishte Tim për shkak të dashurisë së tij të gjatë për futbollin anglez.

Familja vendosi se do të ishte mundësia e tij e vetme për të shfaqur talentin e tij Australian. Ata bënë shtytje me skautë dhe djali i tyre, Tim udhëtoi në Londër për të mbajtur prova me Millwall FC në vitin 1998. Familja e tij ishte aq e prishur pasi Tim udhëtoi. Vëllai i tij i vogël u detyrua të ndërpresë shkollën për të gjetur një punë. Ai e bëri atë për të ndihmuar financat në shtëpi.

Sipas Tim, “Ende sot e kësaj dite, nuk ka asnjë ditë që të mos mendoj për këtë. Unë e quaj atë mbresë të bukur, ” tha ai.

Familja e tij luftoi financiarisht për të shërbyer kredinë pasi u largua. Ata të dy punonin për orë të palodhura në një fabrikë dhe kishin një standard të ulët jetese derisa djali i tyre e kishte bërë atë.

Sipas nënës së tij, “Nuk kemi zgjidhje tjetër financiarisht. Ne nuk kemi mundësi të shohim para në ëndrrat e tij. Kështu që na u desh të merrnim një kredi. Ne u bëmë debitorë për vite me rradhë. Ne jemi të lumtur që sakrifica jonë u shpagua. E tëra çfarë donim ishte që ai të bëhej i suksesshëm si një futbollist që do të luante në Premier League. Gëzuar që më në fund erdhi përmes

Kur Cahill arriti në Angli ai mori me qira një shtëpi me një dhomë gjumi. Ai luftoi shumë për të qenë i suksesshëm në sprovat e tij. Për fat të mirë, përpjekja e tij dha rezultat. Ai u nënshkrua nga Millwall në vitin 1998. Në librin e tij 'Tim Cahill Legacy', ai shkruajti se ai dërgoi paundin 5,000 për nënshkrimin e taksës në shtëpi, si pjesë e shlyerjes së huasë.

Pagat e tij të futbollit ishin të ulëta. Ai ende ruajti për të shërbyer kredinë dhe madje dërgoi paund 5,000 në shtëpi. Familja pastaj bëri depozitimin e saj të parë në një shtëpi me paratë.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Lidhja familjare e Rugby

Tim Cahil është vëllai i futbollistit Samoan dhe ish-kapitenit të Samoas, Chris Cahill. Shumë nga të afërmit e tij janë të përfshirë në regbi. Në fakt, tre kushërinj janë angazhuar në lojën e regbit profesional. Ato përfshijnë Ben Roberts (Lidhja e Rugby në Zelandën e Re) dhe Jeremy Stanley (Bashkimi Rugby i Zelandës së Re).

Përsëri, dy nga nipërit e tij, të cilët janë lojtarë profesionistë të rugby, Chase Stanley Kyle Stanley janë të lidhur me profesionistët e Unionit Rugby Sam Stanley (Saracens & England U20), Mike Stanley (Samoa) Benson Stanleydhe Winston Stanley.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Jeta e marrëdhënieve

Tim Cahill u martua me të dashurën e fëmijërisë, Rebekah Greenhill në maj 2010. Çifti së shpejti kishte katër fëmijë së bashku. Nuk ishte një martesë tipike në Las Vegas, por u organizua në hotelin me famë botërore Bellagio me mbi 50 miq mbështetës që shikonin. Në ditën e martesës së tij, Tim Cahill i tha gruas së tij; "Ju jeni shoku im më i mirë, gjithçka ime".

Tim Cahill thotë se ai dhe bashkëshorti Rebeka nuk kanë ndjekur kurrë një status çifut joshës dhe mënyrën e jetesës të udhëhequr nga lojtarët e tjerë të futbollistëve dhe grave të tyre, duke përfshirë David   Victoria Beckham. Fokusi është në të jetuarit një jetë të thjeshtë, kalimin e kohërave solo me gruan dhe fëmijët. Peshtë me vend të theksohet se Tim pëlqen të shpërndajë me fëmijët e tij. Tek ai, "Fëmijët janë gjithçka"

Tim ka katër fëmijë të cilët janë të vërtetë të dashuruar sportive. Tre (3) djem me emrin Kya, Shae dhe më i riu nuk kanë asnjë emër të shpalosur dhe një vajzë Sienna. Të gjithë vijnë nga bashkëshorti i tij Rebeka Cahill.

Duke qenë të rrethuar nga fëmijët e bukur ndërsa festojnë trofe në fund të fundit atë që e bën Tim Cahill mbushur përmbushur dhe të lumtur. Njeriu i plotë i familjes dikur tha 'Familja do të jetë gjithmonë e para para futbollit'

Ai më tej tha;

“Përjetimi i lumturisë me familjen time është një gjë dhe unë kam pasur gjithë jetën time. Çdo gjë tjetër që vjen me të edhe [futbolli] është e rremë. Gjithashtu, para, kontrata dhe tituj gazetash. Përveç familjes, nesër mund të më heqësh gjithçka, unë do të jem akoma i lumtur. Për sa kohë që familja ime po jeton shumë afër së bashku, kjo është gjithçka që ka vërtet rëndësi për mua ”.

Tim Cahill nuk e sheh statusin e tij si diçka të veçantë, përkundrazi zgjedh të përqendrohet në atë që di. Ai i vlerëson prindërit e tij për vendosjen e tij në situata ku ai mund të drejtohet nga trajnerë të aftë dhe të ketë mundësitë për të luajtur në nivele të ndryshme - edhe pse shumë njerëz i thanë se ai ishte shumë i vogël për të qenë një futbollist profesionist në një moment të caktuar .

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Gjysma britanike, Gjysma Somoan

Edhe pse vendlindja e Cahill është Sidnei, Australi, babai i tij është me origjinë Irlandeze, por jetoi në Angli gjatë jetës së tij. Cahill merr fytyrën e tij të errët nga nëna e tij e cila është një vendas Samoan.

Cahill gjoja kishte mundësinë e përfaqësimit të Irlandës për shkak të babait të tij, por ai ka përfaqësuar vetëm Samoa dhe Australinë në karrierën e tij ndërkombëtare.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Përmbledhje e karrierës

Në rininë e tij, Cahill luajti futboll për Balmain Police Boys Club, Marrickville Football Club, dhe Plumpton / Oakhurst Soccer Club.

Ai jetoi dhe luajti futboll në Samoa për një kohë të shkurtër si i ri. Ai përfaqësoi ekipin kombëtar të futbollit Samoan në moshën 14 vjeç. U transferua në Angli në 1998 për të luajtur futboll për Millwall FC. Me kalimin e kohës, ai u bë një anëtar integrues i Millwall. Popullariteti i Cahill u rrit me të vërtetë vetëm në sezonin 2003-2004 kur ai ndihmoi Millwall për të arritur në finalen e Kupës FA, vetëm për të humbur ndaj Manchester United 3-0.

Kjo nxiti interesim për Everton. Tim Cahill u pa nga skautët e Everton dhe në verën e vitit 2004 ai u transferua në Goodison Park. Ai u fut menjëherë dhe e përfundoi sezonin si golashënuesi më i mirë i Everton dhe u zgjodh lojtari i vitit i Evertonit. Në të njëjtin vit, Ai u bashkua me Socceroos, ekipi kombëtar i Australisë, në 2004.

Pasi luajti me Everton për gati një dekadë në Premier League angleze, ai u transferua në SH.B.A. në 2012 për t'u bashkuar me New York Red Bulls. Atje, asaj iu dha Çmimi i Artë dhe MVP në vitin 2013. Destinacioni i tij i fundit ishte Shanghai Shenhua FC në Super League të Kinës. Pasi i vari çizmet, ai u emërua si ambasador i UNICEF.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Një burrë që përqafoi kulturat

Tim Cahill ka bërë një rrugë të gjatë në jetë. "Duke ardhur nga Australia, duke jetuar në Londër, Manchester, Liverpool, Sydney, New York dhe më pas Shanghai, e kam trajtuar atë si një aventurë," shpjegon ai.

"Unë kam përqafuar të gjitha kulturat, ushqimet, njerëzit, mënyrën e jetesës".

Por me të gjithë aventurën, Cahilli është vazhdimisht i vetëdijshëm për sakrificat që familja e tij bëri për të ndjekur ëndrrat e tij.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Running 2 Football Academies

Një tjetër fakt i ftohtë për të është ai, ai drejton dy akademi futbolli. Një në Wollongong Australia me partneritetin e Wollongong Police and Community Youth Club, tjetri është në Dubai, të cilin ai drejton në partneritet me Elite Sporting Academy. Të dy u nisën në 2009.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Vëllai burgosi ​​për Gjashtë (6) Vite

Në 2008, Sean Cahill u burgos për gjashtë vjet për një sulm në Britani që e la viktimën e tij pjesërisht të verbuar.

E tij 'brutale dhe tmerruese' sulmi mbi viktimën e tij e emëroi atë një njeri të rrezikshëm në Britani.

Ai u dënua së pari për lëndime të rënda trupore në Gjykatën Crown Crown për sulm ndaj Chris Stapely, nga Orpington, në korrik 11, 2004.

Hetimet zbuluan se ai në mënyrë të përsëritur filloi viktimën Z. Stapely në kokë pranë një zyre taksi në Lindjen e Rrugës duke e lënë atë gjysmë të vetëdijshëm me dhëmbë të thyer dhe një retinë të shkëputur në syrin e djathtë. Z. Stapely, viktima u përball me një jetë me vizion të dëmtuar dhe nuk mund të vazhdojë karrierën e tij si një matës sasior.

Coward Cahill mohoi në mënyrë të përsëritur sulmimin e Z. Stapely dhe madje edhe u strehua në vendin e tij australian, përpara se ai të ri-arrestohej në Sydney, Australi.

Policia e Detective do të shpresojë nga Policia e Bromley-it tha: “Z. Stapely ka pritur mbi tre vjet e gjysmë për të parë drejtësinë për atë që ishte një sulm brutal dhe i tmerrshëm.

Sean Cahill mohoi përfshirjen e tij, madje edhe përballë dëshmive bindëse ligjore. Ai u dënua me gjashtë vjet burgim pasi u ekstradua nga Australia. Dënimi ishte një justifikim i të gjitha përpjekjeve të marra për ta sjellë atë në gjykatë për t'u gjykuar.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Duke reaguar ndaj arrestimit dhe burgut të vëllait të tij

Mesfushori Australian një herë shënoi dhe festoi duke kryqëzuar kyçet e tij sikur të ishte prangosur dhe më vonë zbuloi se po ia dedikonte golin - i dyti i Everton në një fitore 3-1 në Goodison Park - vëllait të tij Sean, i cili u burgos për gjashtë vjet për pjesërisht duke verbuar një njeri. Shtë hera e parë që Cahill pranon publikisht dënimin.

Cahill tha: “Në thelb, është për vëllain tim. Të gjithë e dinë situatën time dhe unë jam thjesht krenar që ai është i lumtur dhe unë jam i lumtur dhe po mendoj për të gjithmonë. Familja ime do të thotë shumë për mua dhe po kështu edhe ky klub futbolli. Ka qenë pak emocionuese por është mirë ”.

Një zëdhënës i Everton mbrojti Cahill nga kritikat se festimi mund të shihet si i papërshtatshëm.

Duke thënë se ai dinte se disa nuk do të ishin në favor të festimit, zëdhënësi tha: "Festimet e golave ​​janë një çështje personale dhe varet nga lojtari për të vendosur, askush nuk dikton se çfarë mund të bëjë lojtari për sa kohë që ai qëndron brenda ligjeve të lojës, për sa kohë që nuk rezulton në një kujdes."

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Boksieri më i mirë i flamurit në Australi

 Qëllimi i TIM Cahill-it duke shënuar heroikën nuk njeh kufij. Ai ishte lojtari i parë në histori për të shënuar në tre Kupat e Botës dhe tre Kupat e Azisë. Vetëm tetë lojtarë në histori kanë shënuar në tre Kupat e Botës: Cahill, Van Persie, Arjen Robben, Roberto Baggio, Jurgen Klinsmann dhe Lothar Matthaus. Pele dhe Uwe Seeler shënoi në katër Kupat e Botës.

Në total, ai ka shënuar pesë gola në Kupën e Botës. Për rreth 30 ndeshje ndërkombëtare në të cilat ai ka shënuar një gol, Australia ka fituar 19, ka humbur pesë dhe barazuar gjashtë. Raporti i tij i golave ​​për ndeshje prej 0.4875 e vendos atë të 44-in në listën e të gjitha kohërave në mesin e lojtarëve ndërkombëtarë me një minimum prej 20 paraqitjesh.
Stili i tij i festimit të shënjave tregtare nuk është lajm për të varurit nga futbolli. Asnjë Australian nuk ka shënuar aq gola sa ai për ekipin kombëtar.

Tim Cahill është dikush që kishte ndjekur dhe jetuar me ëndrrat e tij me Everton FC. Kishte qenë gjithmonë ëndrra e tij e fëmijërisë të luante për Toffees.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Shenja e festimit të qëllimit shkon keq

Kremtimi i markës së markës së boksit Tim Cahill dikur ishte shkelur nga një djalë i paafatshëm. shkoni në festë: drejtohuni në flamurin e qoshes dhe filloni boksin e hijes. Djali i pafytyrë i topit vendosi të bënte kërdi me rutinën australiane të ndezur gjatë përplasjes së Melbourne City në Central Coast Mariners.

Cahill vrapoi në mënyrë të parashikueshme drejt flamurit të qoshes pasi shënoi vetëm për të zbuluar se djali i çmendur kishte hequr terrenin dhe kishte ecur prapa duke parandaluar përpjekjen e tij në boks. Tim, kur vëzhgoi këtë, duhej të fuste ajrin e hollë.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Q dhe As

Cila është mënyra juaj e preferuar për të punuar?

Tim Cahill - “Unë nuk jam një lojtar që mund të vrapoj shpejt në të gjithë fushën për 90 minuta. Për mua ka të bëjë me të qenit shpërthyes në mënyrë që kur të më vijë ajo mundësi, të mund të reagoj më shpejt, të kërcej më lart se mbrojtësi ose të bëj atë pesë metër vrapim për të arritur te topi i pari. Unë përpiqem dhe përsëris atë në punën time në palestër në mënyrë që shumica e asaj që unë përqendrohem janë lëvizjet shpërthyese me pesha të lehta "

Cili është vakti juaj i parë i shëndetshëm?

Për mua natën para një ndeshje sigurohem që të marr karbohidratet dhe proteinat e mia, kështu që makaronat me mish pule janë një mënyrë e mirë për t'u siguruar që trupi im ka të gjithë energjinë e nevojshme për një ndeshje.

Cila është këshilla më e mirë e fitnesit që keni zgjedhur duke qenë sportist?

Për mua ka të bëjë me njohjen dhe menaxhimin e trupit tuaj. Kjo është arsyeja pse unë jam ende në gjendje të luaj në moshën 35 vjeç. Kjo dhe trajnimi posaçërisht për popozicion / rol.

Cila ka qenë pika kryesore e karrierës tuaj?

Për mua është e vështirë të zgjedhësh midis fitores sonë të parë në Kupën e Botës kundër Japonisë dhe fitores së Kupës së Azisë dy javë më parë. Të fitosh një pjesë të rëndësishme argjendi në tokën e shtëpisë është diçka që unë gjithmonë do ta konsideroj një nga momentet e mia më krenare.

Goli që shënuat kundër Hollandës në Kupën e Botës ishte goxha mahnitës! Për ju, cili ka qenë goli më i paharrueshëm që keni shënuar deri më sot?

Sado mahnitëse të isha për të shënuar kundër Hollandës, unë prapë vlerësoj golat e mi ndaj Japonisë në Gjermani 2006 si më të mirët në karrierën time, mbi të gjitha për rëndësinë e tyre për fitoren tonë.

Çfarë ju ka mbetur të arrini si sportist?

Unë pres që të shkoj në Kinë tani me Shanghai Shenhua dhe të jem në gjendje të kem një përvojë vërtet ndryshe nga çdo gjë që kam pasur në karrierën time deri më tani. Patjetër që po kërkoj të kem një ndikim vërtet pozitiv edhe në park!

Nëse nuk do të ndiqje një karrierë në futboll, çfarë do të bëje në vend të kësaj?

Kjo është e vështirë të thuhet. Që kur isha vërtet e vogël gjithmonë doja të isha futbollist. Unë mendoj se ka shumë të ngjarë të kisha marrë një lloj tregtie.

Cilat janë planet tuaja pasi të keni përfunduar futbollin?

Unë kam disa projekte me të vërtetë emocionuese jashtë futbollit, të cilat patjetër do të shikoj të përfshihem më shumë kur të përfundoj. Megjithatë, nuk mendoj se do të përfshihem kurrë në lojë.

Cila është filozofia juaj kur bëhet fjalë për shëndetin dhe palestrën?

Për mua gjithçka ka të bëjë me ekuilibrin. Po, stërvitem fort, por sigurohem që ta ekuilibroj atë duke luajtur FIFA me fëmijët e mi. Nëse gjithçka që bëja ishte të stërvitesha gjithë ditën, do të isha djegur deri tani.

A mendoni se fëmijët tuaj do të ndjekin gjurmët tuaja?

Djali im i dytë i madh, Shae, është vërtet i mirë. Dua të sigurohem që t'i jap hapësirë ​​për të bërë mënyrën e tij, jo për ta bërë atë shumë të fortë. Dhe Cruz 3 vjeçar im patjetër që ndan mungesën time të vetë-ruajtjes!

Cila është një gjë që shumë njerëz nuk e dinë për ju?

Unë dua të këndoj dhe muzikë. Djali im i madh, Kyah ka një zë të mahnitshëm dhe vëllezërit e mi dhe shumë nga familja ime janë me të vërtetë të talentuar gjithashtu.

Tim Cahill Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Bugatti

Ai zotëron një Bugatti Veyron 16.4, makina më e fuqishme, më e shtrenjtë dhe më e shpejtë në botë.
Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet