Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një motori mesfushor më të njohur me nofkën; 'Bakoko'. Tregimi ynë i fëmijërisë Tiemoue Bakayoko Plus Fakte të patreguara të biografisë ju sjellin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot.

Analiza e ish-futbollistit profesionist Chelsea dhe Francez përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve jashtë fushe për të. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Shih edhe
Historia e Fëmijërisë Neal Maupay Plus Fakte Biografia e Untold

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme dhe Historiku i Familjes:

Bakayoko lindi në Paris më 17 gusht 1994 nga prindër që migruan nga Bregu i Fildishtë në kryeqytetin e Francës për të jetuar më mirë.

Ashtu si shumë nga çiftet e tij të zeza, ai është i trashëgimisë franceze-Ivoriane. Ndërsa u rrit, ai jetoi në lagjen e Barbès e cila ka një numër të madh të njerëzve me prejardhje Afrikane.

Shih edhe
Alassane Plea Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ishte një lagje në Paris e njohur historikisht për numrin e saj të madh të zezakëve nga emigracioni afrikan.

Tiemoue Bakayoko ndërkohë që si një fëmijë panë prindërit e tij të punojnë të gjitha llojet e për shërbëtore punë vetëm për të vendosur ushqim në tryezë dhe për të dërguar para për familjet e zgjeruara në Bregun e Fildishtë.

Shumica e punëve të ulëta si në atë periudhë ndiqeshin më shumë nga afrikanët zezakë, madje edhe nga ata shumë të arsimuar. Shkolla në shkollë nuk ishte një përparësi për djaloshin e ri.

Shih edhe
Samir Nasri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Tiemoue Bakayoko Fakte të Biografisë - Frymëzuar nga një Kupë Botërore:

ashtu si Sadio Mane, ai u frymëzua në futboll përmes Kupës Franceze 1998 të Francës. Ai u habit duke parë Senegalin, një fqinj në atdheun e tij (Bregu i Fildishtë), duke imagjinuar Francën në hapësirën dhe duke parë Francën duke shkuar poshtë për të folur për lavdinë e turneut.

Sipas tij, “Unë u inspirova nga trimëria e lojtarëve të shquar zezakë francezë në ekip. Unë isha një person që i doja mbrojtësit e shkëlqyeshëm dhe mesfushorët mbrojtës. Njerëz të tillë si Patrick Vieira, Lilian Thuram dhe Marcel Desailly ishin të preferuarit e mi.

Shfaqjet e tyre ndezën një pjesë të karrierës për mua. Sidoqoftë, nuk mund të mos përmend Claude Makelele i cili hodhi themelin e asaj që unë jam bërë. "

Ashtu si shumë fëmijë të tjerë zezakë, arsimi u anashkalua për Bakayoko, ai u fiksua me futbollin menjëherë pas turneut të kupës botërore France 1998.

Shih edhe
Nabil Fekir Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Prindërit e Tiemoue Bakayoko e kuptuan thirrjen e tij dhe siguruan të gjithë mbështetjen e nevojshme për të pasur një fillim të duhur. Ata e regjistruan atë në një akademi futbolli (Le klubi i futbollit të PARIS 15) në moshën e 5.

Bakayoko tregoi nivelin më të madh të shkëlqimit ndërsa luante futboll në nivelin e tij të parë të akademisë. Ai ishte shumë mbi fëmijën mesatar në akademi dhe në një moment u kurorëzua si futbollisti më i mirë.

Shih edhe
Kylian Mbappe Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Paris 15 e mbajti atë për katër vjet (deri në moshën 9 vjeç) para se të lejonte prindërit e tij të fillonin një kalim në një akademi më të mirë me emrin -CA Paris Charenton. Ai luajti vetëm një vit në Charenton përpara se të bënte një lëvizje tjetër Montrogue FC 92. Në këtë klub, ai takoi një problem të pakapërcyeshëm, një vaterlo.

Vuajtjet:

Si një lojtar i ri (mosha 10) duke luajtur për Montrogue FC 92, Bakayoko pësoi një këmbë të thyer me atë që ai e quajti ishte 'një sfidë e keqe' nga një kundërshtar. Ashpërsia e dëmtimit çoi në një ndalim afatgjatë në karrierën e tij të re.

Shih edhe
Antoine Griezmann Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

"Në një moment në kohë, unë pashë karrierën time të re që po përfundonte papritur". Ishte një periudhë vuajtjesh intensive për mua. E imja procesi i rimëkëmbjes ishte i ngadaltë dhe më pa të kaloja gati 3 vjet pa luajtur futboll ” thotë Bakayoko.

refuzimi:

Në vitin 2008, u konfirmua një rikuperim i plotë nga fraktura distale e humerusit. Ai ishte vetëm 13 vjeç në atë kohë. Ai priti për disa javë për të konfirmuar shërimin e plotë para se të zgjidhte vendin ku u ndal në karrierën e tij.

Shih edhe
Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Fatkeqësisht, asnjë klub nuk e zgjodhi atë për shkak të humbjes së formës. Ai pësoi refuzime edhe nga akademitë e tij të mëparshme të futbollit.

Ishte akademia e futbollit në Rennes që më në fund i dha atij një mundësi për të rifituar formën e tij pas disa mendimesh nga menaxhmenti.

Ata e konsideruan faktin se ai dikur ishte vlerësuar shumë i lartë në klubet e tij të vjetra. Kjo ndodhi në 2009 kur ai ishte vetëm 14 vjeç.

Shih edhe
Lucas Digne Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Biemografia e Tiemoue Bakayoko - Duke ndjekur gjurmët e Makalele:

Pas dy sezoneve të tij të para në Monaco, në të cilat ai bëri 31 paraqitje në Ligue 1, Bakayoko vendosi të ndryshojë sjelljen e tij për të përmbushur potencialin e tij.

Të gjitha falë mentorit të tij, Claude Makelele i cili u emërua si drejtor teknik i Monakos në janar 2016.

Sipas Bakayoko,

“Makélélé më ndihmoi shumë. Kur ai arriti në Monaco nuk isha një lojtar shumë, shumë i mirë, por pata shumë diskutime me të.
 
Ai më dha shumë këshilla dhe më mësoi se si të luaj stilin tim të futbollit më thjesht. Ai madje më lejoi ta thërrisja për ndihmë shtesë në trajnim. ”

Pjekuria e shpejtë:

Nuk kaloi shumë dhe ai vuri re se mund të kujdesej për veten më shumë jashtë fushës. Në fushë, ai u bë një titullar i rregullt për Monaco, duke ndihmuar klubin të fitojë titullin e ligës 1 në sezonin 2016/2017. 

Shih edhe
Dan-Axel Zagadou Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur

Jo vetëm që ai ishte vendosur si një pjesë e rëndësishme e ekipit të Monakos me paraqitje të qëndrueshme, por ai gjithashtu kishte më pak lëndime dhe aplikimi i tij gjatë trajnimit nuk u kritikua më.

Sot, Bakayoko më në fund është pjekur. Ai ka përdorur kombinimin e tij të fuqisë dhe vizionit në mesfushën qendrore.

Stili i lojës:

Bakayoko është krahasuar me Yaya Touré për shkak të cilësive të tij të forta gjithëpërfshirëse të ritmit, leximit inteligjent të lojës, aftësisë për të kapur pasimet dhe përleshjeve të arritura, pasimeve dhe driblimeve. Cilësia e tij më e rëndësishme është fizikiteti dhe atletizmi.

Shih edhe
Djibril Sidibe Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

Ai është një specialist në rolin mbrojtës të mesfushës. Aftësia e tij për të thyer sulmet dhe për të çuar përpara drejtimin ishte diçka që vetëm dy lojtarë (Gabi dhe Danny Drinkwater) arritën më shumë në sezonin e kampionëve të 2016 / 2017.

Menaxheri i Bakayoko në Monaco, Leonardo Jardim, njëherë tha: “Ai fiton shumë topa, sjell ekuilibër në ekip. Ai e kalon mirë topin dhe fiton duelet e tij. Ky është roli i Bakayoko. Ai është një mesfushor i plotë, një prani e rëndësishme atletike, është i mirë në rikuperimin dhe shënimin e golave ​​vendimtar ”.

Kalorësi i Zi:

Nga të gjitha cilësitë që ai ka, qëndrueshmëria dhe ashpërsia e Bayoko është atje lart dhe kjo është pika e tij e shitjes.

Shih edhe
Dan-Axel Zagadou Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur

Shumë njerëz kanë pyetur pse ai mban një maskë?… Tani ne ju japim përgjigjen.

Bakayoko një herë theu hundën në stërvitje në prag të ndeshjes së parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve të Monakos kundër Juventusit.

Ai nuk e lejoi që ta pengonte të fillonte kundër italianëve dhe vendosi të vishte një maskë të zezë mbrojtëse speciale që i jepte ajrin e një superhero Marvel dhe titullin e 'Kalorësi i errët'.

Bakayoko ende ndjen dhimbje në gjurin e tij të majtë të thyer më parë. Siç është shkruar më lart, ai kapërceu një magji të gjatë të lënë anash me një këmbë të thyer si një djalë.

Shih edhe
Samir Nasri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Nga roza në të zezë (Pjesa 2):

Në fakt, Bakayoko përjetoi shumë ndryshime në stilin e tij të jetesës Pas takimit të tij me ish-ndërkombëtarin francez Claude Makelele. Ai u shndërrua nga një pamje normale në një pamje dapper.

Sot, ai bën një përshtypje, si në dhe jashtë fushës. Një 1.84m imponues, ai nuk është vjollcë e zvogëluar kur është fjala për pamjen e tij, duke ngjyrosur flokët e tij të kuq një ditë, bjond tjetër.

Shih edhe
Historia e Fëmijërisë Neal Maupay Plus Fakte Biografia e Untold

Stilet e flokeve Bakayoko

Kur mbërriti në Monako në 2014 ai mund të shihej duke dalë nga fatet e një vilë luksoze pas timonit të një Porsche Cayenne rozë.

Bakayoko ndryshoi një herë të gjithë ngjyrën e makinave të tij nga trëndafili në të zezë. Përveç kësaj, ai filloi boks dhe gjithashtu ndryshoi dietën e tij dhe përmirësoi forcën e tij.

Por pas një ndryshimi në qëndrimin e detit, të shkaktuar nga ish-trajneri i tij i rinisë në Rennes, ai ndërroi vilën për një apartament më modest dhe mori Cayenne-in të mbuluar me zi. Ai shpjegoi: "Ata po thoshin se i doja gjërat e bukura në jetë, se nuk isha shartues, se do të vija (në Monako) vetëm për një pagë më të lartë, gjë që nuk ishte rasti."

Çfarë ka në numrin e tij?

Bakayoko paraqiti numrin 14 në fanellën e tij në Monaco. Ai e zgjodhi atë në shenjë nderimi për rrethin e 14-të (rrethi) në Paris, ku ai lindi nga prindërit e Fildishtë më 17 gusht 1994 dhe do të veshë të njëjtin numër për Chelsea.

Shih edhe
Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Deschamps një tifoz:

Trajneri i Francës Didier Deschamps është një anëtar i paguar plotësisht i shoqërisë së vlerësimit Bakayoko.

Kapiteni fitues i Kupës së Botës 1998 di një ose dy gjëra për përbërësit që krijojnë një lojtar të shkëlqyeshëm.

Ai thirri Bakayoko për t'u bashkuar me skuadrën franceze një javë pas rolit të tij kryesor në largimin e Manchester City nga Evropa. Deschamps pastaj tha: "Ai është i fuqishëm, bën një ndikim, shënon gola vendimtar, bën gola dhe është një lojtar i shkëlqyeshëm".

Biemografi Tiemoue Bakayoko - Qyteti i tij me Kryet e Përulur:

Çdoherë që Manchester City do të mbërrijë në Stamford Bridge për të parë Bakayoko duke luajtur, ata do të jenë shumë të vetëdijshëm për dëmet që ai është në gjendje të bëjë. Faleminderit për historinë.

Shih edhe
Nabil Fekir Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në mars, goditja e tij e shkëlqyeshme me kokë 13 minuta nga koha dënoi Cityn e Pep Guardiola në një dalje të dhimbshme të 16-të të Ligës së Kampionëve në golat jashtë fushe. City arriti në principatë në kontrollin e barazimit pas një fitore 5-3 në ndeshjen e parë.

Dhe me 19 minuta kohë, ata ishin 6-5 përpara, vetëm që Bakayoko të kthente në shtëpi goditjen e lirë të Thomas Lemar për t'i dhënë Monakos një fitore të famshme. “Joyshtë një gëzim i jashtëzakonshëm të shënosh në Ligën e Kampionëve. Nuk e prisja këtë, ” tha ai.

Shih edhe
Lucas Digne Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Pse Chelsea FC e Nënshkroi:

Të thuhet e vërteta. Ata e vodhën atë nga planet e Mourinhos. I veçantë e donte atë sepse i plotëson specifikimet e tij. (I fortë, i fuqishëm dhe i shpejtë).

Tiemoue Bakayoko zgjodhi Chelsea në vend të Manchester United sepse preferon Antonio Conte te Jose Mourinho. Ai madje i hodhi poshtë thirrjet nga Njësia Speciale e cila e bëri atë në depresion.

Bakayoko tha në kohën e mbërritjes së tij në Chelsea: “Ishte e mahnitshme që Mourinho të më thërriste, edhe pse më kishin paralajmëruar më parë se si ai do të më thërriste në mënyrën më bindëse.

Kam dëgjuar argumentet e tij se pse duhet të transferohem te United. Ai kurrë nuk dinte diçka, unë jam rritur duke parë Chelsea dhe jo atë. Nënshkrimi për Chelsea ishte gjëja e natyrshme për mua, sepse është një klub që e kam dashur shumë në fëmijërinë time. ”

Ndoshta një arsye tjetër për një rivalitet më intensive mes Jose Mourinhos dhe Antonio Conte.

Shih edhe
Djibril Sidibe Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

Mbërritja në Chelsea me një avion privat:

Tiemoue Bakayoko mori Chelsea tifozët të ngazëllyer duke postuar një foto të tij duke hipur në një avion privat që ishte vendosur të fluturonte për në Londër nga Franca. Ky avion e çoi në Londër për t'u bashkuar me Blues. Kjo ishte vizita e tij për t'iu nënshtruar një kontrolli mjekësor dhe për të nënshkruar një kontratë me Chelsea.

Ai shoqëroi figurën me mesazhin: "Aeroplan, Le të shkojmë ... Do të kaloj një javë të mirë me Chelsea FC" shoqëruar nga një palë emoji aeroplani.

Shih edhe
Antoine Griezmann Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet