Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Tregimin e Plotë të një Motori Midfield më të njohur nga Pseudonimi; 'Bakoko'. Historia e fëmijërisë tonë Tiemoue Bakayoko plus faktet e pambaraguara të biografisë sjellin llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve OFF-Pitch rreth tij. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojë.

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta e hershme

Bakayoko ka lindur në Paris në 17 Gusht 1994 për prindërit që migruan nga Bregu i Fildishtë në kryeqytetin e Francës për të bërë një jetë më të mirë.

Ashtu si shumë prej çifteve të tij të zinj, ai është i një trashëgimi franceze-bregdetare. Ndërsa ishte rritur, ai jetoi në lagjen Barbès, që ka një numër të madh njerëzish me prejardhje afrikane. Ishte një lagje në Paris e njohur historikisht për numrin e madh të tyre të zezakëve nga emigracioni afrikan.

Tiemoue Bakayoko ndërkohë që si një fëmijë panë prindërit e tij të punojnë të gjitha llojet e për shërbëtore punë vetëm për të vënë ushqim në tryezë dhe për të dërguar para për familjet e zgjeruara në Bregun e Fildishtë. Shumica e vendeve të punës në këtë periudhë ndiqnin më shumë nga afrikanët e zinj, madje edhe ato shumë të arsimuara. Shkuarja në shkollë nuk ishte prioritet për djalin e vogël.

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Frymëzuar nga një Kupë e Botës

ashtu si Sadio Mane, ai u frymëzua në futboll përmes Kupës Franceze 1998 të Francës. Ai u habit duke parë Senegalin, një fqinj në atdheun e tij (Bregu i Fildishtë), duke imagjinuar Francën në hapësirën dhe duke parë Francën duke shkuar poshtë për të folur për lavdinë e turneut.

Sipas tij, "Unë isha i frymëzuar nga trimëria e lojtarëve francezë të zinj në ekip. Unë isha një person që i donte mbrojtësit e mëdhenj dhe mesfushorët mbrojtës. Pëlqime të Patrick Vieira, Lilian Thuram dhe Marcel Desailly ishin my favorite. Performancat e tyre ndezën një pjesë të karrierës për mua. Megjithatë, unë nuk mund të mos e përmend Claude Makalele i cili hodhi themelet e asaj që unë kam bërë. "

Ashtu si shumë fëmijë të tjerë të zinj, arsimi u anashkalua për Bakayoko, ai u bë i fiksuar me futbollin menjëherë pas turneut të Kupës së Botës në Francë 1998. Prindërit e tij e kuptuan thirrjen e tij dhe ofruan të gjithë mbështetjen që duhej të kishte një fillim të duhur. Ata e regjistruan atë në një akademi futbolli (Le klubi i futbollit të PARIS 15) në moshën e 5.

Bakayoko tregoi nivelin më të lartë të shkëlqimit gjatë lojës së futbollit në nivelin e tij të parë të akademisë. Ai ishte shumë më lart se fëmija mesatar në akademi dhe ishte në një moment kurorëzuar si futbollisti më i mirë për fëmijë. Paris 15 e mbajti atë për katër vjet (deri në moshën 9) para se të lejonte prindërit e tij të iniconin një kalim në një akademi më të mirë me emër -CA Paris Charenton. Ai luajti vetëm një vit në Charenton përpara se të bënte një lëvizje tjetër Montrogue FC 92. Në këtë klub, ai takon një problem të pakapërcyeshëm, një zhargon.

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:vuajtjet

Si një lojtar i ri (mosha 10) duke luajtur për Montrogue FC 92, Bakayoko pësoi një këmbë të thyer me atë që ai e quajti ishte 'një sfidë e keqe' nga një kundërshtar. Ashpërsia e dëmtimit çoi në një ndalim afatgjatë në karrierën e tij të re.

"Në një moment në kohë e pashë karrierën time të re duke ardhur në një fund të papritur". Ishte një periudhë vuajtjesh intensive për mua. im procesi i rimëkëmbjes ishte i ngadalshëm dhe më pa shpenzuar pothuajse 3 vite pa luajtur futboll " thotë Bakayoko.

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:refuzim

Në vitin 2008, u konfirmua një shërim i plotë nga thyerja e humerusit distal. Ai ishte vetëm 13 vite si në atë kohë. Ai priti disa javë për të konfirmuar rimëkëmbjen e plotë para se të merrte vendin ku ai la në karrierën e tij. Për fat të keq, asnjë klub nuk e mori atë për shkak të humbjes së formularit. Ai pësoi kundërshtime edhe nga akademitë e mëparshme të futbollit.

Ishte akademi e futbollit në Rennes që më në fund i dha atij një mundësi për të rifituar formën e tij pas disa mendimeve nga menaxhmenti. Ata e konsideronin faktin se ai dikur ishte klasifikuar shumë i lartë në klubet e tij të vjetra. Kjo ndodhi në 2009 kur ai ishte vetëm 14 vjeç.

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Pas gjurmëve të Makalelës

Pas dy sezoneve të para në Monako, në të cilin bëri shfaqje 31 Ligue 1, Bakayoko vendosi të ndryshojë sjelljen e tij për të përmbushur potencialin e tij. Të gjitha në sajë të mentorit të tij, Claude Makalele i cili u emërua si drejtor teknik i Monaco në janar 2016.

Roli i Makalele në Bakayoko

Sipas Bakayoko,

"Makeleli më ndihmoi shumë. Kur arriti në Monako, nuk isha një lojtar shumë i mirë, por kisha shumë diskutime me të. Ai më dha shumë këshilla dhe më mësoi se si të luaja stilin tim të futbollit më thjesht. Ai madje më lejoi ta thërrasja atë për ndihmë shtesë në stërvitje ".

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Maturimi i shpejtë

Nuk duhej shumë kohë para se të vëzhgonte se mund të kujdeset për veten më shumë jashtë fushës. Në fushë, ai u bë një motor i rregullt për Monaco, duke ndihmuar klubin të fitojë titullin e ligës 1 në sezonin 2016 / 2017. Jo vetëm që e kishte vendosur veten si një pjesë e rëndësishme e ekipit të Monakos me shfaqje të qëndrueshme, ai kishte më pak lëndime dhe aplikimi i tij gjatë trajnimit nuk ishte më kritikuar.

Periudha e pjekurisë Bakayoko

Sot, Bakayoko më në fund ka pjekur. Ai e ka vënë kombinimin e tij të fuqisë dhe vizionit në mesfushën qendrore për përdorim të mirë.

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Stili i lojës

Bakayoko është krahasuar me Yaya Touré për shkak të cilësive të tij të forta të gjithanshme të ritmit, leximit inteligjent të lojës, aftësisë për të kapur kalimet dhe arritjen e trajtimit, kalimit dhe driblimit. Cilësia e tij më e rëndësishme është fiziciteti dhe atletizmi i tij.

Stili i lojës së Bayokos

Ai është një specialist në rolin mbrojtës të mesfushës. Aftësia e tij për të thyer sulmet dhe për të çuar përpara drejtimin ishte diçka që vetëm dy lojtarë (Gabi dhe Danny Drinkwater) arritën më shumë në sezonin e kampionëve të 2016 / 2017.

Vlerësimet e mesit të Bakayoko

Kundërshtimi i Bakayoko në Monako, Leonardo Jardim, njëherë tha: "Ai fiton shumë topa, sjell balancë në ekip. Ai kalon mirë topin dhe fiton duelin e tij. Ky është roli i Bakayoko. Ai është një mesfushor i plotë, një prani e rëndësishme atletike, ai është i mirë në rimëkëmbje dhe shënon golat vendimtare ".

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Knight Zi

Nga të gjitha cilësitë që ai ka, rezistenca dhe ngurtësia e Bayokos është e drejtë deri atje dhe kjo është pika e shitjes së tij.

Shumë njerëz kanë pyetur pse ai mban një maskë? ... Tani ju japim përgjigjen.

Bakayoko dikur e theu hundën e tij në stërvitje në prag të ndeshjes së parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve kundër Juventusit.

Ai nuk e lejoi atë ta pengojë nga fillimi kundër italianëve dhe vendosi të mbante një maskë të veçantë mbrojtëse të fytyrës së zezë që i jepte atij ajrin e një Superhero Marvel dhe titullin e 'Dark Knight'.

Bakayoko ende ndjen dhimbje në gjurin e tij të majtë të thyer më parë. Siç është shkruar më lart, ai kapërceu një magji të gjatë të lënë anash me një këmbë të thyer si një djalë.

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Nga rozë në të zezë (Pjesa 2)

Në fakt, Bakayoko përjetoi shumë ndryshime në stilin e tij të jetesës Pas takimit të tij me ish-francezin Claude Makalele. Ai u shndërrua nga një dukje normale në një pamje të pastër.

Sot, ai bën një përshtypje, si në dhe jashtë fushës. Një 1.84m imponues, ai nuk është vjollcë e zvogëluar kur është fjala për pamjen e tij, duke ngjyrosur flokët e tij të kuq një ditë, bjond tjetër.

Stilet e flokeve Bakayoko

Kur mbërriti në Monako në 2014 ai mund të shihej duke dalë nga fatet e një vilë luksoze pas timonit të një Porsche Cayenne rozë.

Bakayoko ndryshoi një herë të gjithë ngjyrën e makinave të tij nga trëndafili në të zezë. Përveç kësaj, ai filloi boks dhe gjithashtu ndryshoi dietën e tij dhe përmirësoi forcën e tij.

Por pas një ndryshimi në qëndrimin e detit, të shkaktuar nga ish-trajneri i tij i rinisë në Rennes, ai ndërroi vilën për një apartament më modest dhe mori Cayenne-in të mbuluar me zi. Ai shpjegoi: "Ata po thonin se i desha gjërat e bukura në jetë, se nuk isha grabitës, që do të vinte (në Monako) vetëm për një pagë më të lartë, gjë që nuk ishte e vërtetë".

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Çfarë ka në numrin e tij?

Bakayoko luajti numrin 14 në fanellën e tij në Monako. Ai e zgjodhi atë në nder të Parisit 14th (district) në Paris, ku ai ishte i lindur për prindërit e Ivorian në 17 Gusht 1994, dhe do të veshin të njëjtin numër për Chelsea.

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Deschamps është një tifoz

Trajneri i Francës Didier Deschamps është një anëtar i paguar plotësisht i shoqërisë së vlerësimit Bakayoko.

Kapiteni fitues i Kupës së Botës 1998 njeh një ose dy gjëra rreth përbërësve që shkojnë në bërjen e një lojtari të mirë. Ai thirri Bakayoko për t'u bashkuar me skuadrën franceze një javë pas rolit të tij kryesor në hedhjen e Manchester City nga Evropa. Deschamps pastaj tha: "Ai është i fuqishëm, bën një ndikim, shënon gola vendimtar, bën qëllime dhe është një i gjithanshëm."

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Koka e tij humbi qytetin

Çdoherë që Manchester City do të mbërrijë në Stamford Bridge për të parë Bakayoko duke luajtur, ata do të jenë shumë të vetëdijshëm për dëmet që ai është në gjendje të bëjë. Faleminderit për historinë.

Kthehu në mars, 13 minuta e tij e shkëlqyer nga koha e dënoi Qytetin e Pep Guardiola në një ndeshje të dhimbshme të Ligës së Kampionëve, 16, në gola të largëta. Qyteti mbërriti në principatën nën kontrollin e kravatës pas një fitoreje të parë në 5-3. Dhe me minutat 19 për të shkuar, ata ishin 6-5 përpara, vetëm për Bakayoko të kthehet në shtëpi pa pagesë-goditje Thomas Lemar për t'i dhënë Monaco një fitore të famshme. "Anshtë një gëzim i jashtëzakonshëm për të shënuar në Champions League. Nuk e prisja këtë, " tha ai.

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Pse Chelsea FC nënshkroi atë

E vërteta është thënë. Ata e vodhën atë nga planet e Mourinhos. Një person i veçantë e donte atë, sepse ai i plotëson specifikimet e tij. (Të forta, të fuqishme dhe të shpejta).

Pse Chelsea nënshkroi Bakayoko

Tiemoue Bakayoko zgjodhi Chelsea në vend të Manchester United sepse preferon Antonio Conte te Jose Mourinho. Ai madje i hodhi poshtë thirrjet nga Njësia Speciale e cila e bëri atë në depresion.

Bakayoko tha në kohën e mbërritjes së tij në Chelsea: "Ishte e mahnitshme që Mourinho të më thërriste, edhe pse unë do të isha paralajmëruar para se të më kërkonte në mënyrën më bindëse. Dëgjova argumentet e tij përse duhet të shkoj në United. Ai kurrë nuk dinte diçka, unë kam rritur shikuar Chelsean dhe jo atë. Nënshkrimi për Chelsea ishte gjëja më e mirë për mua, sepse është një klub që unë e dua shumë në fëmijërinë time ".

Pse Mourinho humbi Bakayoko

Ndoshta një arsye tjetër për një rivalitet më intensive mes Jose Mourinhos dhe Antonio Conte.

Mourinho Vs Conte

Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Arritja e Chelsea në një Jet Private

Tiemoue Bakayoko mori Chelsea tifozët u ngazëllyen duke postuar një fotografi të tij duke hyrë në një avion privat i cili ishte vendosur të fluturonte në Londër nga Franca. Ky avion e çoi në Londër për t'u bashkuar me Blues. Kjo ishte vizita e tij për t'u nënshtruar një mjekësore dhe për të nënshkruar një kontratë me Chelsea.

Bakayoko hyri në një avion privat në Chelsea FC

Ai shoqëroi figurën me mesazhin: "Plane, Le të shkojmë ... Unë do të jem një javë e mirë me Chelsea FC" shoqëruar me një palë avionësh aeroplan.

Duke u ngarkuar ...
Regjistrimi
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet