Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu të futbollit më i njohur nga Pseudonimi; 'El Mimo'. Story Thierry Henry Childhood Story plus Biografia e patreguar Fakte të sjellë llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri në datën. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij. Le të fillojmë.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Vitet e hershme

Henri ka lindur të lindur 17 gusht 1977 në Les Ulis, Essonne një periferi të Parisit nga babai i tij, Antoine Henry dhe nëna, Maryse Henry.

Të dy prindërit ishin emigrantë. Babai i tij, Antoine, është nga Guadeloupe (ishulli La Désirade), dhe nëna e tij, Maryse, është nga Martinique. Të dy dolën në Francë për të përmirësuar jetën e tyre.

Familja e Henry jetonte në një apartament të vogël dhe kushtet e jetesës nuk ishin shumë mbështetëse, por Antoine inkurajoi Henry të luante sportive dhe të investonte energjinë e tij në atletikë. Ai përdoret për të marrë Henry për ndeshjet e futbollit lokal. Thierry Henry u lidh shpejt me fëmijët e emigrantëve të distriktit të tij përmes pjesëmarrjes së vazhdueshme dhe përmirësimit të lojërave të futbollit.

Ishte shumë shpejt e qartë se Henry ishte një lojtar më i mirë i futbollit se sa fëmijët e tjerë të moshës së tij. Ai filloi të luante për ekipin e vogël të Les Ulis dhe Palaiseau. Në moshën 13, Henry filloi të luante për ekipin nën-15 të Viry-Chatillon.

Aftësitë e tij ishin mjaft mbresëlënëse për të fituar atë një vend në klubin e të rinjve të CO Les Ulis.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Ndarja e prindërve

Vetëm për kohën kur Thierry Henry ka nevojë për më shumë prindërit e tij, ka ndodhur fatkeqësia. Të dy prindërit ndahen. Ishte nëna e tij që fitoi kërkimin për të pasur kujdestarinë e tyre pas shumë betejave për kujdestarinë e fëmijëve.

Nëna e tij e mori atë larg babait dhe qytetit të tij të bukur të futbollit në Orsay ku ajo e mori atë të pranuar në Shkollën Alexander Fleming për t'u përqëndruar në akademikë. Duke e ditur se nuk ishte thirrja e tij, Theiry Henry më vonë mbylli. Ai kaloi në futboll.

Në 14, ai u zgjodh në Akademinë Clairefontaine të Federatës Franceze të Futbollit.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Karierë

Në akademi, Henri nënshkroi një kontratë të ndihmës me menaxherin e ekipit të Monakos, Arsene Wenger. Ai bëri paraqitjen e tij të parë profesionale në futboll në 1994 në një humbje 2-0 kundër Nice. Ai ishte vënë në krahun e majtë nga Wenger.

Në 1996, Henry u bë lojtari i ri i Francës i vitit nën drejtimin dhe trajnimin e Asene Wenger. Ai udhëhoqi ekipin francez Under-18 në Kampionatin Evropian dhe shënoi golat 7 në konkurrim

Si rezultat i shfaqjeve të tij të mrekullueshme në turnetë e tjera, ai u bë pjesë e ekipit francez 1998 të Kupës së Botës të FIFA-s. Ai vazhdoi të luajë për Monaco dhe i impresionoi të gjithë me performancën e tij të shkëlqyer. Ai shënoi golat 20 në ndeshjet 105.

Në 1999, Henri u largua nga Monako dhe u bë pjesë e skuadrës italiane "Juventus". Ai u pagua një shumë prej 10.5 milion paund për t'u bashkuar me ekipin. Në të njëjtin vit, ai shënoi golin e tij të parë për ekipin, dy në 3-1 humbjen e liderëve të ligës Lazio.

Pas disa kohësh, ai u transferua në Arsenal për një shumë prej 11 milion paund dhe atje ai ishte i palidhur me mentorin e tij të vjetër Arsene Wenger. Pjesa tjetër që ata thonë është historia.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Lidhja Jeta me Claire Gëzuar

Thierry Henry takon modelin anglez Claire Merry ndërsa filmon reklamat e Renault Clio në 2001. Të dy u dashën në shikim të parë. Në korrik 5th 2003, ata u martuan në Highclere Castle.

Ata kishin fëmijën e tyre të parë, Çaj, majin 27th 2005. Ajo është tani një i rritur.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Divorci 8m £

Sipas Henry, "Një divorc nuk është kurrë i lehtë, madje edhe më shumë me një vajzë në mes". Ish lojtari i Arsenalit, gjithashtu flet për dashurinë e tij për vajzën e tij Tea dhe thotë se duke u bërë një baba ndihmoi ta ndryshojë atë.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Gjetja e Dashurisë Përsëri

Pas divorcit të tij të çrregullt, Thierry Henry zbuloi përsëri dashurinë e vërtetë. Ai u zhvendos shpejt në një marrëdhënie të re e cila sot thuhet se ka zgjatur më shumë se e fundit.

Thierry Henry gjetur përsëri dashuri në modelin boshnjak Andrea Rajacic. Ata u takuan në 2008 dhe kanë qenë të ndotur në pushime të ndryshme dhe daljet së bashku.

Ata sigurisht bëjnë për një çift mahnitës dhe duket se nuk ka probleme në parajsë. Një gjë e mrekullon pse të dy nuk janë ende të martuar ose nëse subjekti është shfaqur ndonjëherë midis tyre. Dhuruar, në ditët e sotme nuk ka nevojë të veçantë për të vënë një unazë në të dhe pse rrënojat e një marrëdhënie të përkryer të mirë me një martesë? Shumë çifte të famshëm mbeten të pamartuar dhe kanë qenë për fat të mirë së bashku për shumë vite.

Duke pasur parasysh se Thierry ka qenë atje dhe ka bërë atë dhe është kthyer në një rrëmujë, duket e kuptueshme që ai nuk do ta dëshironte ta bënte përsëri.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Idoli i tij i Futbollit

NBA dikur organizoi një intervistë të veçantë në mes të Thery Henry dhe legjendës së basketbollit Kobe Bryant, ku të dy lojtarët diskutuan idhujt e tyre të futbollit.

Për të gjithë të papritur të dy lojtarët përmendën emrin e yllit holandez dhe legjendës së Milanit, Marco van Basten, i cili konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë të kohës së tij.

"Marco van Basten ishte lojtari im i preferuar", tha Henry. "[Ai është] një nga sulmuesit më të mirë në histori. E pashë atë kur isha fëmijë dhe si e goditi topin ishte e pabesueshme. U përpoqa të imitoj çdo veprim të tij. "

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Qëllimi i tij i preferuar

Henry shënoi disa rripëra të vërtetë në kohën e tij në Arsenal. Francezi shënoi golat 228 për Gunners dhe vazhdon të jetë golashënuesi më i lartë në historinë e çuditshme 130 të klubit të Londrës.

Megjithatë, qëllimi i tij i preferuar nuk ishte ai ku ai shënoi një volej ndjesi apo driblizhte përmes një numri të madh lojtarësh. Ishte pikërisht ai që shënoi kundër Leeds United në ndeshjen e tij të parë në një këmishë Arsenali.

"Kjo ishte personale. Nuk do të hyjë në historinë e FA Cup, por kjo ishte hera e parë që unë shënoi si një tifoz. "Ju e dini, nuk kisha ndërmend të kthehesha dhe u ktheva. Unë nuk kam për qëllim të luaj, kam luajtur. Unë nuk ishte menduar për të shënuar, unë shënoi. Ishte kaq emocionuese. Nuk ka të bëjë me teknikën apo rezultatin, kjo ishte ajo që do të thotë për mua. "

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Lojtari i tij i preferuar i Premier League

Kjo definitivisht do të kënaqë tifozët e Manchester United. Në një ekskluzive me Sky Sports, Henry zbuloi se lojtari më i mirë që ai luajti kundër dhe shihet në Premier Ligë nuk është tjetër përveç legjendës së mesfushës United, Paul Scholes.

Henry deklaroi se Scholes kurrë nuk i është dhënë kredia që meriton dhe mesfushori qendror ishte absolutisht vendimtar për suksesin e Manchester United në epokën e Fergusonit. Franca shtoi se nëse do të duhej të përzgjedhte një ekip, do të sillte rreth Scholes.

"Ai është një nga më të mirët, nëse jo më i miri, unë kam luajtur kundër, ai mund të bëjë asgjë." Nëse do të kisha një Paul Scholes në ekipin tim, gjithçka do të ishte rreth tij. Në Manchester United, ata e panë atë ashtu, por unë mendoj se Paul Scholes është një nga më të mirat që kam luajtur kundër në këtë ligë dhe kam parë kudo ".

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Dua Ushqim

Pavarësisht këmbënguljes së Arsene Wenger në një dietë të ekuilibruar dhe të thjeshtë, Henry do të përplasë rrugën e tij përmes gjysmë pako të Baby Bebet para çdo lojëje. Ai gjithmonë i hodhi kokën së pari.

Pavarësisht se është i rreptë në përshtatshmërinë e tij, francezi pëlqen të gërshetojë në pule, bizele, oriz dhe ushqime Karaibe.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Mentori i tij

Thierry Henry nuk përfundoi në Arsenal në mënyrën e zakonshme. Transferimi në të vërtetë ndodhi pas një takimi të rastit midis Wenger dhe Henry. Sulmuesi zbuloi në një dokumentar Arsenal Legends, se ai aksidentalisht u takua me Wenger në një fluturim në Paris dhe shprehu dëshirën e tij për t'u bashkuar me të në Arsenal.

Menaxheri i Arsenalit u ul për të punuar dhe Henry ishte një lojtar i Arsenalit në gusht 1999.

Pasi u transferua te Juventusi, Henry po kalonte shumë kohë duke u përshtatur me futbollin italian. Katër muaj në mandatin e tij ai takoi Arsene Wenger në një fluturim në Paris dhe i tha ish-shefit të tij të Monaco që do të donte të bashkohej me të në Gunners. Kur Nicolas Anelka u shit në Real Madrid në verën e 1999, Wenger kujtoi atë bisedë dhe pagoi palën italiane £ 10m për mbrojtësin e tij. Ajo ka punuar mjaft mirë.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Rituali i ndeshjes paraprake

Legjenda, në një intervistë ekskluzive me Katër Katër dy, zbuloi se ai nuk kishte shumë ritualë para ndeshjes dhe vetëm do të dëgjonte muzikë me ritëm të lartë rap ose muzikë Zouk për ta marrë atë në zonë para një ndeshjeje. Disa nga artistët e tij të preferuar janë Dr Dre, Snoop Dog, Xzibit, Wu-Tang Klan dhe Tupac.

Muzika ka qenë gjithmonë një pjesë e madhe e planeve të para-ndeshje të Henry dhe lojtari është i kënaqur që trajnerët dhe menaxherët janë më liberale me përdorimin e tij në ditët e sotme.

"Ajo punon ndryshe për mua, sepse muzika është gjithmonë në jetën time - çfarëdo që po bëj. Kur unë jam në shtëpinë time, në makinë, jashtë dhe rreth. Muzika më kthen në vende të ndryshme. Nëse dua të kthehem kur isha i ri dhe e shoh veten duke luajtur me babain tim, e di saktësisht se çfarë muzike duhet të dëgjojë. Dhe unë e di se çfarë muzikë të luajë për të më vënë në disponim për një lojë ".

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Kenga e preferuar

Henry ka theksuar gjithmonë se muzika ishte mënyra e tij për të hyrë në zonë. Por kënga që ishte gjithmonë në listën e tij të këngëve ishte 'Ne jemi kampionë' të Mbretëreshës. Francezi zbuloi se ai gjithmonë do të dëgjonte këngën dhe do të thoshte 'Unë nuk jam', por sapo Franca fitoi Kupën e Botës, ai filloi të lidhë me këngën.

"Gjithmonë do të kujtoj që të fitoj Kupën e Botës dhe të dëgjoj atë këngë - ata janë të lidhur për mua."

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Tatoo

Thierry Henry është padyshim një njeri i shquar i cili është i njohur edhe për dashurinë e tij për tatoos. Ai ka zbuluar një tatuazh të mahnitshëm me mëngë të plotë në krahun e tij të djathtë, duke shtuar artin e trupit tashmë të përpunuar. Tatuazh është sportuar me krenari në krahun e majtë të një njeriu me xhenxhefil me mjekër të veshur me atë që duket të jetë një jelek i zi dhe me një zinxhir ari rreth qafës së tij.

Tatuazh i ri i shtohet trupit të New York-ut me temë në krahun e majtë.

Tatuazh në krahun e majtë të Henrit përmban Statujën e Lirisë dhe atë që duket të jetë Ura e Bruklinit.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Një Fan Big i Basket Ball

Nëse besoni se Henry ishte vetëm një tifoz i madh i futbollit, ju jeni gabim. Sulmuesi ka, për të gjitha arsyet e dukshme, një mosdashje të fortë për Spurs kur është fjala për futbollin, por është një tifoz i madh i San Antonio Spurs kur bëhet fjalë për basketboll. Në fakt, ai ka qenë i ndotur në raste të veshur me kapelën dhe fanellën e San Antonio Spurs.

Kobe Bryant nga LA Lakers (tani në pension) dhe Tony Parker nga San Antonio janë dy lojtarë me të cilët Henry shpesh varet. Franca ka vizituar edhe bashkëshortin e tij Parker gjatë seancave të tij të praktikës.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Duke vepruar në filma

Interesi i Henrit në filma nuk kufizohet vetëm në shikimin e tyre në ekranin e madh. Futbollisti francez gjithashtu ka luajtur në disa filma. Përveç Caku seri filmi, francezi ka paraqitur gjithashtu në Rrethim, versioni i filmit të shfaqjes së famshme televizive. Ai ka qenë gjithashtu pjesë e dokumentarëve si Arbitri, Zëvendësues dhe 1: 1 Thierry Henry, të gjitha këto janë të bazuara në futboll në një mënyrë apo në një tjetër.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Dashke vallen

Henry është i mirë me këmbët e tij, jo vetëm kur vjen puna te futbolli, por edhe në katin e valleve. Lojtari ka treguar shpesh lëvizjet e tij në fushën e futbollit në mënyra të ndryshme qesharake. Henry i përshtatet plotësisht stereotipit kariesit dhe absolutisht i pëlqen vallëzimi.

Në biografinë e tij, Lonely në krye, francezi zbuloi se pas fitores së Kupës së Botës në 1998, ai dhe lojtarët e tjerë francezë vallëzuan gjatë natës në një kat të improvizuar valle me trofeun e Kupës së Botës në mes, ndërkohë që ai improvizoi disa valle të mëdha ruse hapa.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Gjendja e Tij

Futbolli i Arsenalit ka nderuar sot një treshe të legjendave të klubit duke zbuluar tri statuja jashtë Stadiumit të Emirates.

Ajo e Thierry Henry është përkujtuar në bronz. Kjo u bë në festimet e përvjetorit 125th të Arsenalit.

Thierry Henry Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -LifeBogger Renditjen

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu