Thiago Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

Thiago Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli i cili njihet më shumë me pseudonimin; “Përbindësh“ Historia jonë e fëmijërisë Thiago Silva plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare / prejardhjes dhe shumë fakteve jashtë fushe pak të njohura për të.

Po, të gjithë e dinë që ai është një mbrojtës i plotë. Sidoqoftë, vetëm disa dinë për Biografinë e Thiago Silva, e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Thiago Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

Duke filluar, emri i tij i plotë është Thiago Emiliano da Silva. Ai lindi më 22 shtator 1984 në Rio de Janeiro, Brazil. Ai lindi nga nëna e tij, Angela Maria da Silva dhe nga babai i tij, Geraldo Emiliano da Silva.

Thiago Silva lindi në rrethana të vështira. Nëna e tij, Angela, tashmë kishte dy fëmijë - një djalë dhe një vajzë - kur ajo mbeti shtatzënë me Thiago. Pavarësisht nga vështirësitë që u përjetuan, ajo vendosi të lindë djalin e saj i cili përjetoi Varfërinë gjatë viteve të tij formuese.

Thiago u rrit së bashku me vëllezërit e motrat e tij domethënë; Erivelton Emiliano da Silva dhe Danila Emiliano da Silva në një qytet të rrezikshëm, brenda qytetit të Rio de Janeiro. Thiago dhe familja e tij kaluan një varg vështirësish me varfërinë dhe sëmundjen. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, prindërit e Thiagos u ndanë në një kohë që ai kishte më shumë nevojë për ta. Sipas fjalëve të tij;

“Kur isha djalë, më mungonte shumë babai im. Prindërit e mi u ndanë kur isha shumë i ri dhe kjo ndikoi psikologjikisht tek unë. Sidoqoftë, unë më vonë kisha një figurë babai në formën e a hap-babai kush ishte i frikësuar nga Zoti ”.

I denjë për t’u përmendur është fakti se Thiago gjithashtu u rrit me të David Luiz prindërit e të cilit ishin fqinjë të mirë dhe miq të familjes së tij. Të dy prindërit i panë bijtë e tyre të zhvillonin interes në futboll, gjë që ndodhi si dhuratë e tyre natyrore.

Thiago dhe shoku i tij më i mirë David më vonë morën vështrimet e tyre të reja për të kryer detyra nuskë për himnin kombëtar të Brazilit. Pas një serie detyrash nuskë, fati i bëri të dy të hapnin rrugë të ndara drejt suksesit në karrierë.

Dyshja nuk bëri vetëm paraqitje për detyra nuskë, ata dukeshin si yje futbolli në prodhim dhe dolën të ishin yje vite më vonë.

Thiago Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Vendimi i Karrierës

Duke jetuar 50 metra larg nga një prej shantytowns famëkeq Rio, qendra e famshme e futbollit ishte e rrethuar nga ndikimi i keq i krerëve të krimit.

"Ne gjithmonë do të dëgjojmë të shtënat. Policët do të vinin në bashkinë ku jetova shpesh. Kur u ktheva në shtëpi, do ta falënderoj Perëndinë për t'u kthyer në shtëpi të sigurt ".

Në vend që të bashkohej me bandat kriminale, Thiago zgjodhi të ndiqte Zotin dhe të ndiqte ëndrrën e tij për t'u bërë një lojtar profesionist futbolli, siç këshillohet nga njerku i tij. Pa njerkun e tij, Thiago nuk do të ishte aty ku është sot.

"Njerku im ishte gjithmonë aty për mua, duke më ndihmuar pa kushte."

Kujtoi Thiago nga njerku i tij.

Thiago Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Lufta e karrierës

Përkundër faktit se prindërit e tij kishin shumë pak para, Thiago gjithmonë gjeti një mënyrë për të luajtur futboll dhe për të mbajtur trajnimin. Sipas realiteteve të futbollit;

“Ndonjëherë, e vija uniformën e shkollës kur shkoja me autobus për në stërvitje - në atë mënyrë nuk duhej të paguaja fare. Shoferët e autobusëve do të thoshin: 'Më vjen keq i ri, ky autobus nuk po shkon në shkollën tuaj'. Gjithmonë u kam thënë të vërtetën. Unë i thashë, 'Unë nuk jam duke shkuar në shkollë, por nëse mund të më ndihmoni ta bëj ëndrrën time të vërtetë, unë do të jem përjetësisht mirënjohës'. Asnjëherë nuk më kanë flakur, gjithmonë më lënë të shkoj në stërvitje, falënderoj shoferët e autobusëve në lagjen time të fëmijërisë ”

Ashtu si jeta nuk ishte e lehtë për Thiago, udhëtimi i tij drejt jetës profesionale nuk ishte ndryshe. Thiago nuk arriti të futet në ekipet vendase braziliane në fillim dhe përfundoi duke luajtur në mes të fushës mbrojtëse në një ekip të dytë nga një zonë e varfër e Rio de Janeiro. Kjo ishte kur ai e mori vesh Marcelo i cili ishte shoku i tij më i mirë dhe shok grupi.

Thiago Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ngrihu në famë

Por me shumë punë dhe disiplinë, dështimet fillestare të Thiago shpejt u kthyen në sukses. Më në fund ai mori shansin e tij për t'u parë në Evropë ku u bashkua me Porto B për 2.5 milion € në 2004. Pas një viti në Portugali, ai u bashkua me Dinamon e Moskës në Rusi.

Thiago ndihej i paqëndrueshëm me të ftohtin rus të dimrit, i cili e pa atë të prekte një sëmundje bakteriale. Fatkeqësisht, Silva u diagnostikua me tuberkuloz dhe u shtrua në spital për gjashtë muaj. Sëmundja e tij u bë shumë më e rëndë me kalimin e kohës dhe mjekët i thanë se ai mund të kishte vdekur nëse do të shtrohej në spital dy javë më vonë. Sipas Silvës;

"Ishte beteja më e madhe e jetës sime. Unë kisha për të qëndruar në spital për 6 muaj deri sa u gjet. "

Gjatë rimëkëmbjes së tij, Silva vendosi të tërhiqej nga futbolli dhe udhëtoi përsëri në Brazil. Ai u lut dhe më tej u bind nga nëna e tij që të rishqyrtojë vendimin e tij që ai e detyroi. Në vend që të kthehej në Rusi, Silva vendosi të luante për klubin e tij brazilian, Fluminense.

Ndërsa luante karrierën e tij të lartë atje, Silva u bë një idhull për përkrahësit e Fluminense me nivelin e tij të shfaqjeve.

Një brez i bardhë që ai mbante gjatë ndeshjeve u bë një trend në mesin e adoleshentëve në Rio de Janeiro i cili mbështeti trengjyrëshNuk u desh përsëri kohë para se Thiago Silva të bëhej mbrojtësi më i mirë qendror në Brazil. Kjo arritje tërhoqi klube të larta evropiane. Pas një ndjekje pesë-mujore dhe një periudhe negociatash katër-orëshe, Silva ra dakord për një lëvizje në Milani ku ai u bë i njohur nga bota. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Thiago Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Sa më shumë që ai po bën mirë në jetën e tij profesionale, Silva po bën shumë edhe në jetën e tij personale. Thiago Silva ka qenë në një marrëdhënie me dashurinë e tij të fëmijërisë me emrin Isabele da Silva.

Marrëdhënia e tyre i mori prej statusit bestie në dashuri të vërtetë. Tiago ka kujtuar një herë se një nga kujtimet e tij më të hershme të fëmijërisë po deklaronte dashurinë e tij për Isabelën dhe besonte se mund të martoheshin një ditë. Kjo më në fund erdhi si të dy dashnorët u martuan dhe u bekuan bij që quhen Isago dhe Iago.

Thiago Silva i ka dëshmuar botës se sa e rëndësishme është gruaja e tij për jetën e tij dhe sa baba i mirë është ai. Ai është gjithmonë aty për të dëshmuar lindjen e fëmijëve të tij, duke luajtur rolin e një babai të mirë.

Thiago Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Një tifoz i Ronaldos në shtëpinë e tij

Cristiano Ronaldo'Fama duket se nuk di kufij. Gruaja e Thiago Silva, Isabele dikur nuk ishte në gjendje t'i rezistonte kapjes së një fotoje me yllin portugez.

Isabele rrëmbeu mundësinë për një foto sapo ekipi i burrit të saj PSG barazoi me Real Madrid në një natë të Ligës së Kampionëve. Të paktën ajo kishte diçka për të hequr nga nata pasi ishte ulur në një ngërç plotësisht nënçmues midis dy anëve më të forta të Evropës.

David Luiz Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Miqësia e pashoq

David Luiz dhe Thiago Silva kanë qenë të pandashme që nga dita e parë. Ata janë miqtë më të mirë që panë që ëndrrat e tyre të mëdha për të luajtur futboll në nivel profesional u bënë realitet. Më poshtë janë fotografitë emocionale të Davidit dhe Thiago.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për të lexuar Story Thiago Silva Childhood Story dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !.

Regjistrohu
Njoftoni
2 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
muaj 11 më parë

Informacione të këndshme