Steven Nzonzi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet Historinë e plotë të një Genius të Futbollit Francez i cili thjesht dihet me emrin "Nzonzi". Historia e fëmijërisë sonë Steven Nzonzi dhe Biografia e patreguar Fakte ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, prejardhjes së familjes, jetës së marrëdhënieve, dhe shumë fakteve të tjera jashtë Fokusit (pak të njohur) rreth tij.

Po, të gjithë e dinë se ai ishte një pjesë e 23 burra Skuadra franceze që fitoi kupën e botës 2018 në Rusi, por vetëm pak e konsiderojnë Bio Steven Nzonzi, i cili është mjaft interesant. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Steven Nzonzi Fëmijëria Story Plus Biografi i patreguar Faktet -Jeta e hershme

Duke filluar nga emri i tij i plotë është Steven N'Kemboanza Mike Nzonzi. Ai u lind në 15th të dhjetorit 1988 në Colombes, Francë për prindërit e racës të përzier. Babai i tij, Nzonzi Snr është nga Kongo ndërsa nëna e tij është me prejardhje franceze.

Duke u rritur në periferi të Parisit të Colombes, Young Nzonzi kishte një fillim të drejtë në jetë shoqëruar me shoqërinë e kënaqshme të dy motrave dhe një vëlla. Sidoqoftë, babai i tij (i cili më vonë do të nxiste lëvizjen e Stevenit nga klubet sa herë që ndjen një të ardhme të zymtë për djalin e tij) e bëri të vetëdijshëm se e ardhmja i përket atyre që marrin veprime të hershme vendimtare.

Realizmi e pa atë që të fillojë karrierën e tij të futbollit në Racing Paris në epokën e tenderit të 10 dhe e udhëzoi atë në stade progresive të mëvonshme në një numër klubesh rinore, duke përfshirë SC Levallois (1994-1999), Paris Saint-Germain (1999-2002) , CA Lisieux (2002-2003) dhe SM Caen (2003-2004).

Steven Nzonzi Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Progresi i Futbollit

Steven Nzonzi mbeti i panjohur të gjithë nëpër klubet e tij të të rinjve vetëm për të filluar të bënte ripples kur ai u bashkua me klubin SC Amiens U19 në 2005 dhe u promovua në klubin e ekipit të lartë në 2009.

Ishte në SC Amiens se Nzonzi shfaqi aftësi të mëdha futbolli që e bëri vendin e tij të origjinës DR Kongo, Francë dhe Angli të kërkojë të sigurojë shërbimet e tij për ekipin e tyre kombëtar. Nzonzi u kthye poshtë, por Franca dhe pati udhëtimin e tij të parë ndërkombëtar me ekipin francez nën-21 në 2009.

Steven Nzonzi Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Ngritja e famës

Duke u nisur me karrierën profesionale të klubit, Nzonzi përparoi në Blackburn ku ai kishte pak ndikim. Në fund të sezonit 2011-2012, ai u bashkua me Stoke City dhe krijoi një performancë mbresëlënëse që e fitoi çmimin 2014-15 të Lojtarit të Vitit para se të shkonte në Sevilla në 2015.

Në Sevilla, Nzonzi ka përmirësuar dhe mbajtur formën e tij më të mirë, duke fituar UEFA Europa League në 2016 me klubin si dhe ka bërë skuadrën e UEFA Europa League të sezonit.

Për të mbuluar të gjitha ai nderoi një ftesë për të luajtur për ekipin kombëtar të Francës në Kupën e Rusisë 2018 Fifa, të cilën ai e lavdëroi me ekipin e 23. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

Steven Nzonzi Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Jeta e marrëdhënieve

Nzonzi nuk ka pasur marrëdhënien më të mirë për arsye që janë jashtë kontrollit të tij. Uluni mbrapa ndërsa ju marrim në një turne se si e humbi dashurinë brenda hapësirës prej tre vjetësh.

Ndërkombëtar francez ishte me Stoke City kur u martua me gruan e tij tani të huaj, Lynda Nzonzi në 2013 pas muajsh takimesh që u mbajt sekret. Të gjitha dukeshin mirë me martesën e tyre e cila u bekua me një djalë Ayden. 4 muaj pas lindjes së djalit të tyre, Nzonzi qëndroi në gjykatë pasi gruaja e tij e akuzoi atë për ta goditur atë para fëmijës së tyre për ta quajtur atë një 'Dady të padobishme'.

Duke iu përgjigjur akuzës, Nzonzi theksoi se ai vetëm po përpiqej të qetësonte gruan e tij (i cili ishte dukshëm i zemëruar) duke kapur dore e saj pasi ajo e kishte referuar atë si të padobishëm gjatë një bisede telefonike me nënën e saj

Mbrojtja e Nzonzi shkoi mirë me magjistratët e Jugut Cheshire që e pastruan atë nga sulmi. Një ditë pas gjyqit Lynda paraqiti për divorc me Nzonzi duke konfirmuar ndarjen duke vënë në dukje se martesa e tyre kishte 'prishur në mënyrë të pakthyeshme'.

Steven Nzonzi Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Krahasimi me Patrick Vieira

Steven Nzonzi ka kaluar me kalimin e kohës, krahasuar me legjendën e Arsenalit, Patrick Vieira nga shumë prej tyre duke përfshirë edhe spanjisht Press. Një analizë e kujdesshme e krahasimeve tregon se ato nuk janë shumë të ngarkuara dhe veçanërisht të rëndësishme sidomos në kohën e këtij posti, kur Vieira është caktuar të largohet nga Sevilla për Arsenalin.

Patrick Vieira, tani menaxher i tanishëm i Nipit ishte një legjendë futbolli që funksiononte mirë në Arsenal si një mesfushor qendror, një pozicion që Nzonzi e ka përsosur veten. Që nga Vieira u largua nga klubi në 2005, Arsenali gjithnjë e ka gjetur të vështirë të marrë një mesfushor qendror që zotëron masën e plotë të kapacitetit të Vieira e cila është zbuluar në Nzonzi.

Përveç kësaj, të dyja Vieira dhe Nzonzi janë figura të tmerrshme me të parën që ka një lartësi prej 1.93m dhe kjo e fundit mbivendos pak me 1.96m !. Për të mbuluar të gjitha dy personalitetet kanë fituar kupën e botës FIFA me ekipin kombëtar francez.

Sidoqoftë, Nzonzi nuk mendon se ai i përmbahet legjendës siç thotë ai:

Unë jam i gjatë, luaj të njëjtin pozicion dhe unë jam francez aq qartë, mund ta bëni krahasimin, por nuk jam i sigurt se është e drejtë, sepse do të jetë e vështirë të përputhet me atë që ai ka bërë ".

Steven Nzonzi Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Partying pandjeshëm

Megjithëse Nzonzi kishte bërë shumë për të qëndruar jashtë polemikave, veprimet e tij pas poshtërimit të Sevilla 5-0 nga Barcelona në finalen e Kupës Spanjolle në 2018, bënin tifozët të pyesin se ku qëndron besnikëria e tij. Sevilla kishte punuar jashtëzakonisht të vështirë për të shkuar në finale të finales së Kupës Spanjolle vetëm për të rrahur Barcelonën me një diferencë të rezultatit që e bëri klubin të zbriste si i dobët.

Në fund të ndeshjes, Nzonzi erred në dy akuza, Së pari ishte refuzimi i tij për të falenderuar tifozët për mbështetjen e tyre të gëzuar të gjithë përmes fushatës filxhan spanjolle dhe të tjera, e cila shkaktoi zemërim ishte vendimi i tij për të festuar në një klub nate Madrid në një ditë të tij ishte një goditje e rëndë.

Duke e kuptuar rrëmujën e shkaktuar nga vendimi i tij, të cilin shumë e përshkruan si të pandjeshme, Nzonzi, që e kapi atë, veshi në xhinsen e Sevilës (një lëvizje delikate për të provuar besnikërinë e tij) duke shpjeguar një apologji që lexonte:

"Dua të kërkoj falje për tifozët e Sevillas," tha NZonzi. "Kam bërë një gabim, sepse unë u largova pas ndeshjes. Ajo që ndodhi është gjithashtu e vështirë për lojtarët. Ne luajmë çdo tre ditë, jetoj vetëm, trena dhe kthehem në shtëpi. Unë jam gjithmonë në shtëpi. Dje familja dhe miqtë e mi ishin atje dhe unë u largova ".

Steven Nzonzi Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Marrëdhëniet me Birin

Steven Nzonzi ka vazhduar të mbajë një marrëdhënie të ngushtë atërore me djalin e tij, Ayden pavarësisht nga martesa e tij e thyer. Babai krenar i cili ende duhet të marrë një marrëdhënie tjetër në zhvillim, nuk ka pushuar nga ngarkimi i fotove të tij të dashura me veten dhe djalin e tij duke përfshirë një e shtënë që tregon atë duke festuar heroikën e Kupës së Botës me Ayden.

Steven Nzonzi Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Faktet e personalitetit

Personaliteti i Nzonzit është shumëdimensional që nuk mund të arrihet me të vërtetë në lidhje me atë se kush është me të vërtetë. Megjithatë, Nzonzi ka sqaruar se ai shpesh shfaq një sjellje të qetë jashtë fushës dhe swings emocionale në fushën e lojës.

"Unë jam hedhur-prapa në jetë, por në fushë, unë mund të merrni të vërtetë të frustruar dhe emocionale, ka një ndryshim të madh. Unë jam me të vërtetë e vështirë për veten, gjithmonë kam qenë. Nuk më pëlqen kalimet e zhdukura. Unë e kontrolloj atë shumë më mirë tani, por ende, nganjëherë bëhem i frustruar me të vërtetë shpejt ".

Steven Nzonzi Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Fakte të tjera

  • Nzonzi gjithmonë ka ëndërruar të luajë në ligën e kampionëve, një ëndërr që duket e arritshme pasi ai vendosi lundrim për arsenalin.
  • Ndërsa Nzonzi ishte në Stoke City ai mbuloi 134miles në lojërat 19, një distancë që e dallonte atë nga lojtarët e tjerë.
  • Llogaritë e tij të mediave sociale dominohen nga jeta e tij e karrierës.
  • Ai këmbëngul se emri i tij është shkruar si Nzonzi, jo N'Zonzi

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për të lexuar Historinë e fëmijërisë Steven Nzonzi dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu