Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

LB prezanton historinë e plotë të një legjende futbolli më të njohur me nofkën; 'Stevie G'. Historia jonë e fëmijërisë Steven Gerrard plus Biografia e patreguar Fakte të sjellë llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë për shkathtësinë e Stevie G por shumë pak e konsiderojnë jetën e tij jashtë fushës e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

Steven George Gerrard lindi më 30 maj, 1980 në Whiston, Merseyside nga Paul Gerrard (babai) dhe Julie Ann Gerrard (nëna).

Ai lindi me një defekt në lindje të quajtur 'këmbë këmbësh' gjë që e bëri këmbën e tij të përdredhej (përmbysur) dhe poshtë. Ai u kurua një herë. Prindërit e tij nuk donin që ai të ecte në kyçet e këmbëve ose në anën e këmbëve të tij.

Duke u rritur, ai kishte shumë probleme me lëndimet ndërkohë që ai e detyroi rrugën e tij përmes rikuperimit të defektit të lindjes. Ai madje kaloi nëpër seri të problemeve mbrapa si një fëmijë i vogël. Të gjitha këto u shërua.

Steven Gerrard shkoi në Filloren e Shën Michael (tani Huyton-me-Roby CE). Ai u përshkrua si një djalë i ndrojtur, privat sipas mësuesve të tij. "Ai ishte gjithmonë një fëmijë i këndshëm, i sjellshëm dhe i sjellshëm". një mësues kujton. "Por kjo ishte kur ai shkoi në juniorët, në rreth gjashtë, dhe filloi të luajë futboll që personaliteti i tij doli. Ju nuk kish nevojë të ishit ekspert në futboll për të parë që ai ishte i veçantë. Ai ishte kudo. Ai thjesht e donte atë. Ai jetoi dhe dha frymë në futboll. ' thotë Gill Morgan i cili ishte mësuesi i ekipit të tij të shkollës. "Në ato ditë, dhe ekipi i tij pati shumë sukses, kryesisht për shkak të Steven." Gill Morgan vazhdon

Futbolli erdhi si diçka e natyrshme për vogëlushin Steven Gerrard. Si një djalë i vogël me 5 vjeç, ai zhvilloi dëshirën fantastike për t'u përqëndruar vetëm në futboll pasi u dashurua me këtë sport. Ai mori pjesë në një futboll të afërt me shtëpinë e cila ishte afër Everton FC. Bazuar në afërsinë, dashuria e Steven për Everton u rrit. Ai gjithmonë vishte fanellat e tij dhe vizitonte Goodison Park për të bërë fotografi me trofe në disa raste.

Megjithatë, ka pasur pengesa. I riu Steven Gerrard derdhi lot kur u refuzua nga Tolgate, një ekip lokal i djemve, për të qenë shumë i ri. Atë javë refuzimi, ai gjithashtu humbi një udhëtim në Wembley me St Michaels (klubi i tij i rrënjës) pasi e preu këmbën e tij në një Coke Can duke u përpjekur për të marrë një rrëshqitje.

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Më shumë aksident i fëmijërisë

Duke pasur një dëmtim tjetër serioz ndërsa luante futboll me miqtë e tij mund të kishte përfunduar karrierën e të riut Steven para se të fillonte. Gjatë një goditjeje me miqtë si një i ri, Gerrard i ri pësoi një aksident të tmerrshëm që gati i kushtoi atij karrierën e tij. Pasi topi u mbërthye në një mbrojtje, ai shkoi për të hedhur topin jashtë por në vend të kësaj filloi një pirun e kopshtit.

Kjo shkoi me këpucën e tij dhe në gishtin e tij të madh. Një mjek tha që gishti i tij i këmbës do të kishte nevojë për amputim. Kjo bëri që prindërit e tij të kërkonin mundësi të tjera mjekësore për ta kthyer Steve të varfër në rrugën e duhur. Pas opsioneve të mëtejshme mjekësore, u shpreh shpresa për prindërit e tij pasi rruga e të riut Steve për shërim të plotë filloi dhe mbaroi mirë. 

Pas rikuperimit të saj, Gerrard fillimisht filloi të luante për një tjetër ekip të tij të vendlindjes, Juniors Whiston. Këtu ai ishte i ndotur nga scouts Liverpool, dhe ai do të bashkohet me akademinë e tyre në moshën e 9.

Ai kishte tryouts në disa ekipe të ndryshme, duke përfshirë Manchester United, të cilën ai dështoi. (po ju lexoni atë të drejtë).

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Marrëdhënie

Pas takimit të gazetarit të modës Alex Curran për vitet 5, çifti mori një martesë të martuar në 2007.

Curran ka nisur linjën e vet të modës, ka shkruar një kolonë modës për Daily Mail dhe ka përvojë në modelim. Çifti ka vajza 3, Lilly-Ella (2003), Lexie (2006) dhe Lourdes (2011).

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Çmimi i Nderit

Në shtator 2006, Gerrard botoi autobio e tij të quajtur 'Gerrard: Autobiografia ime'.

Ky libër vazhdoi të fitojë nderimin e Librit Sportiv të Vitit në British Book Awards.

Vëllimi i dytë i autobiografisë së Gerrard, Historia ime e Liverpoolit ' shkruar me Donald McRae, u botua në shtator 2015. 

Autobiografia mbaron me "Unë luaj për Jon-Paul."

Kushëriri i Gerrard, Jon-Paul Gilhooley, u vra në katastrofën e Hillsborough 1989, kur Gerrard ishte tetë vjeç. Jon-Paul, i cili ishte 10 vjeç kur vdiq, ishte më i riu nga 96 viktimat e tragjedisë. Ai ishte gjithashtu tifozi më i ri i Liverpool. Kushërinjtë e tij Paula Kadiri dhe Donna Ridland, të cilët do ta foshnin, e përshkruanin atë si një "Fëmijë i bukur". Është me vend të theksohet se tai St Columbus nxënësi i shkollës fillore ishte një djalë i altarit dhe u emërua pas Papës.

Ai ishte kushëriri i kapitenit të Liverpool Steven Gerrard dhe çifti do të luante së bashku kur ata ishin fëmijë. Steven ishte një vit më i ri.

"Ishte e vështirë të dije që një nga kushërinjtë e mi kishte humbur jetën", Tha Gerrard. "Duke parë reagimin e familjes së tij më shtyu të bëhesha lojtari që jam sot."

Në autobiografinë e tij 2015, Gerrard ka deklaruar se katër lojtarët më të mirë që kanë luajtur së bashku me të janë ish-shokët e ekipit të Liverpoolit Xabi AlonsoFernando Torres   Luis Suárez   Angli shok grupi Wayne Rooney.

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Çmimi i Nderit

Ai mori një bursë nga nderi Liverpool John Moores University në 26 korrik 2008 si njohje për kontributin e tij në sport.

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ai hodhi poshtë një vit 10 me Bentley e tij në 2007

Në 1 tetor 2007, Gerrard ishte përfshirë në një përplasje me shpejtësi të ulët në Southport kur makina që po drejtonte goditi një çiklist dhjetë vjeçar, i cili kishte qëlluar në rrugë dhe pa dashur kaloi rrugën e Gerrard.

Ai më vonë vizitoi djalin në spital dhe i dhuroi një palë çizme të nënshkruara nga Wayne Rooney, lojtari i preferuar i djalit, pas së cilës ai qëndroi për të nënshkruar autografe për pacientët e tjerë të rinj

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ngarkesa e sulmit

Në 29 Dhjetor 2008, Gerrard u arrestua jashtë Lounge Inn në Southport me dyshim për një seksioni 20 sulm. Ai dhe dy të tjerë u akuzuan më vonë për sulm që kishte shkaktuar dëmtime trupore dhe keqtrajtime. Kjo kishte të bënte me një incident që la DJ-në e një lokali me dhëmbë të thyer dhe prerje në ballë. Gerrard u kërkua të marrë pjesë në Gjykatën e Kurorës së Liverpool dhe ai përballet me gjyqin e tij të cilin ai u deklarua i pafajshëm.

Të pandehurit e tij u deklaruan fajtorë para gjyqit, por Gerrard mbajti pafajësinë e tij. Gerrard pranoi që goditi Marcus McGee por pretendoi se ishte në vetëmbrojtje. Në 24 Korrik, Gerrard u gjet i pafajshëm nga juria. Pas vendimit, Gerrard tha se ishte duke pritur që të kthehej në futboll duke vënë pas vetes përvojën. Ai u lejua më pas të lirohej. 

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ai është lojtari 3rd për të bërë 500 ose më shumë paraqitje në Premier League për klubin 1

Besnikëria nuk është shumë e zakonshme në lojën moderne, por Steven Gerrard ka qëndruar me Liverpulin të gjithë karrierën e tij dhe ka gëzuar një karrierë të gjatë dhe të suksesshme atje.

Në 25th të prillit, Gerrard u bë lojtari 3rd për të bërë 500 më shumë paraqitje në Premier League për klubin 1. Numri i lojtarëve që kanë luajtur më shumë lojëra për një klub të vetëm Premier League: Jamie Carragher (508 për Liverpool) dhe Ryan Giggs (632 për Man United).

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Argëtim

Në vitin 2011, Gerrard u shfaq në film 'Vullneti '.

Ky film ka të bëjë me një tifoz të ri jetim të Liverpool që hitch-hikes në 2005 UEFA Champions League Final.

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Qëllimi i shënimit të fakteve

Ai është futbollisti i vetëm që ka shënuar një gol në një finale të Kupës FA, një Finale të Kupës së Ligës, një Finale të Kupës UEFA dhe një Finale të Ligës së Kampionëve. (Epo kjo është arsyeja pse ai është Captain Fantastic që ju e dini).

Vetëm 15 numri i lojtarëve kanë shënuar më shumë gola në Premier League se Gerrard (120). Jo keq për një ish-mesfushor.

Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -UCL Memory

Kur Liverpool ishte poshtë 3-0 pas pjesës së parë gjatë ndeshjes së Ligës së Kampioneve 2005, Stevie G ishte ai që mori përgjegjësinë e tërheqjes së Liverpool në ndeshje. Ai shënoi titullin e parë që i motivonte ata dhe në fund i dha trofeun e Ligës së Kampionëve.

Ai qëllimisht vendosi të merrte dënimin e fundit gjatë xhirimit nga finalja 2005 CL. Edhe pse nuk duhej ta merrte, sepse Shevçenko humbi, por ai donte të ishte marrësi i fundit i penalltisë sepse besonte se ai ishte kapiten i klubit dhe kështu ishte përgjegjësia e tij për të marrë atë gjobë.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet