Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Paqëndrueshme të Biografisë

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Paqëndrueshme të Biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu të futbollit i cili njihet më shumë me nofkën; 'Kun' Historia jonë e fëmijërisë Sergio Aguero plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot.

Analiza përfshin histori të jetës para Famës, Jetës Familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-pitch për të.

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Përvoja e Lindjes

Sergio Leonel “Kun” Agüero del Castillo Agüero lindi në Quilmes, Buenos Aires më 2 qershor 1988 si fëmija i dytë në një familje të madhe me shtatë fëmijë. Nëna e tij, Adriana, ishte një shtëpiake dhe babai i tij, Leonel, ishte shofer taksie. Ata të dy ishin adoleshentë para lindjes së djalit të tyre Sergio Leonel "Kun" del Castillo Agüero.

Nëna e Aguero kishte një shtatzënie të drejtpërdrejtë me të. Kur nëna e adoleshentit Adriana ishte shtatzënë gjashtë muaj, shtëpia e vogël që ajo ndau me partnerin Leonel del Castillo dhe vajza e parë Jessica në lagjen Gonzalez Catan të varfër të Buenos Aires u përmbyt rëndë. Ata u detyruan të evakuoheshin, duke u futur në ujëra të thella edhe me gjendjen e saj të shtatzënisë. Ata kaluan dy javë duke fjetur në dyshekë në një shkollë para se të ktheheshin në shtëpi.

Përmbytjet para lindjes së Sergio Aguero.
Përmbytjet para lindjes së Sergio Aguero.

Kur nëna e tij ishte gati të krijonte foshnjën Sergio Agüero, ajo la lagjen e varfër në një Spital me reputacion në kryeqytetin e Buenos Aires. Fatkeqësisht, ajo u refuzua nga spitali për shkak të paaftësisë së burrit të saj për të paguar faturën e spitalit që lindte nga ndërlikimet në shtatzëninë e saj.

Sidoqoftë, u dhanë rekomandime për spitalet e tjera në dispozicion që mund ta pranonin atë. Pas refuzimit nga spitali më i madh, të dy çiftet u këshilluan të vizitojnë një spital të pazbuluar në La Matanza, një nënndarje provinciale e Buenos Aires (Kryeqyteti i Argjentinës). Fatmirësisht, pas të gjitha betejave, foshnja Sergio Aguero lindi në këtë spital në 2 Qershor 1988 rreth orës 3:23 pasdite me peshë 9.7 kile.

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Kontradiktat pas lindjes

Prindërit e Sergio Aguero (Z. dhe Znj. Del Castillo) u zbuluan se ishin të mitur nga autoritetet e spitalit pas lindjes së djalit të tyre. Ajo, në moshën 18 vjeç, dhe partneri Leo, 19 vjeç, ishin klasifikuar si të mitur dhe nuk ishin të martuar.

Në atë shënim, babait të tij Leonel Del Castillo iu refuzua e drejta ligjore për të nënshkruar regjistrin e spitalit. Edhe mundësia e fundit që iu dha atyre nuk u vu në dispozicion. Ata nuk mund të siguronin dokumentet e tyre të identitetit kombëtar që do të kishin ndihmuar çështjet. Fatkeqësisht, ky dokument kombëtar i identitetit ishte shkatërruar në përmbytjet që i dëbuan nga shtëpia e tyre fillestare. Kjo nënkupton që djali i tyre nuk do t'i përgjigjej mbiemrit të familjes 'Del Castillo'. Të dy prindërit duhej të kërkonin ndihmë për një person tjetër në Qytet për të përfaqësuar babanë. Ndërsa nënshkruan, 'Sergio' si emër u emërua dhe emri i nënës së tij (Aguero) u përdor në regjistrin zyrtar. Deri më sot, ai njihet me këtë emër. Ndryshe nga vëllezërit e motrat e tij Yesica, Gabriela, Maira, Daiana, Mauritius dhe Gaston, ai mori mbiemrin e nënës së tij, Agüero, dhe jo 'Del Castillo' (Mbiemri i Atit).

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Emërimi i polemikave

Gjatë ceremonisë së emërimit të Sergio Aguero, prindërit e tij kishin dashur gjithashtu të shkruanin emrin e tij të mesëm si 'Lionel', por u ndaluan nga Kufizimet e Regjistrit Civil Argjentinas. Më në fund u vendosën për emrin e mesëm 'Leonel' që për ta ishte ende afër 'Lionel'.  Është me vend të thuhet se në atë kohë, emri 'Lionel' nuk pranohej më si emër për fëmijët në atë rreth. Ky ishte një legjislacion i zbatuar në Rosario, ku një nga bashkëkohësit e mëdhenj të Aguero 'Lionel Messi' lindi nga prindërit Jorge dhe Celia Messi.

Lionel Messi, i lindur më herët (24 June 1987) ishte ndër ata me fat që emri i tij të miratohej nga qeveria Rosario.

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Histori prapa Nofkës 'KUN'.

Kur Sergio ishte 2 vjeç, ata u zhvendosën në Florencio Varela, në jugun e Buenos Airesit të Madh. Kjo është ajo ku familja Agüero-Castillo u bë mik i ngushtë me fqinjin e tyre - Z. Chetti´s dhe familjen. Z. Jorge Chetti, kryefamiljar, ishte ai që i dha Sergios pseudonimin që njohim të gjithë sot.

Burimi i monikerit ishte një serial i animuar japonez (i quajtur fillimisht Wanpaku Amukashi Kum Kum) që Sergio e shikonte në TV publik kur ishte i ri. Sergio pëlqente të shikonte aventurat e djallit të shpellave djallëzore dhe familjes së tij, të cilët jetonin rrëzë malit Kum Kum. Shumë shpejt, ai do të mërmëriste vazhdimisht "kum kum" dhe kjo do të ishte frymëzimi për pseudonimin e tij, i cili tani është i famshëm në botë. Dhe kështu filluan kohët e Kun Agüero.

Sergio Aguero ka deklaruar një herë, “Jam rritur ta vlerësoj sepse është unike. Shtë e vështirë të shohësh një atlet me pseudonim pas një personazhi vizatimor! ”

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Marrëdhënia me prindërit

Sergio Aguero dhe babai.
Sergio Aguero dhe babai.

Babai i Aguero është një futbollist me profesion, por klubi në të cilin ai luajti para pensionimit të tij nuk është bërë publike. Ai ishte ai që trajnoi Agueroun e ri siç shihet në foto përpara se ai të zhvillohet si një yll profesional i futbollit.

Sergio Aguero dhe Nëna.
Sergio Aguero dhe Nëna.

Ekziston gjithashtu një marrëdhënie e fortë mes tij dhe nënës së tij.

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Dua jetën

Sergio Aguero dhe vajza e Diego Maradona Giannina.
Sergio Aguero dhe vajza e Diego Maradona Giannina.

Sergio Agüero u martua me vajzën e Diego Maradona, Giannina për katër vjet. Ne nuk kemi asnjë ide se pse ata u ndanë në 2013 dhe kur divorci u finalizua megjithatë. Ata u prezantuan nga Diego Maradona në 2008. Dhe kjo duket se ata e goditi atë mjaft shpejt, sepse Sergio Agüero u martua me Giannina Maradonna të njëjtin vit dhe biri i tyre Benjamin ka lindur në 2009.

Sidoqoftë, flaka e ndezur me shkëlqim midis të dyve u ndez nga koha kur erdhi viti 2012. Në janar 2013 të dy u ndanë zyrtarisht. Sergio ishte 24 vjeç në atë kohë dhe Giannina vetëm 23 vjeç. Vetë rinia e tyre kurrë nuk ka paralajmëruar mirë për martesën e tyre. Sergio është bërë një futbollist mjaft i profilit të lartë dhe ka qenë në gjendje të festojë suksesin me ekipin e tij Manchester City. Por Giannina jetonte kryesisht në Madrid, ku Sergio kishte luajtur deri në 2011 për Atlético. Kur ai u transferua në Manchester për të luajtur atje, do të dukej se Giannina nuk lëvizte me të.

Distanca në rritje midis dy shumë të ngjarë përshëndeti fundin e martesës së tyre.

Pas ndarjes u bë zyrtare Giannina u kthye në Buenos Aires përgjithmonë. Kjo duket se e ka goditur Sergjin më fort se çdo gjë, sepse tani ishte edhe më pak në gjendje të shihte djalin e tij Benjamin, të cilin ai e adhuron qartë.

Thuhet se ndarja u shndërrua pasi Giannina u largua për në Buenos Aires dhe Diego Maradonna ka qenë mjaft e zëshme për të shprehur mbështetje për vajzën e tij më të re dhe përçmim për Sergio. Megjithatë, duke marrë anën e vajzës së tij, vështirë se mund të jetë e habitshme. Në fund, ai nuk duhet të jetë tepër i vështirë për Sergjin; pas të gjitha, ishte Diego i cili i prezantoi të dy.

Sergio Aguero dhe Son (Benjamin).
Sergio Aguero dhe Son (Benjamin).

Djali i ri, Benjamin Aguero ka filluar të shfaqë talentin e tij të futbollit me performancën e tij superlative në fushën e lojës. Ai fitoi lotarinë e gjenetikës së futbollistit të babait të tij. Në pesë vjet, Benjamin tashmë po i bën fëmijët e tjerë të ndihen keq për pamjaftueshmërinë e tyre në futboll.

Sergio Aguero dhe Karina Tejeda (ish mikeshë vajze).
Sergio Aguero dhe Karina Tejeda (ish mikeshë vajze).

Sergio nuk zgjati shumë përpara se të nisej, pavarësisht nga dhimbjet për mungesën e të birit. Ai së shpejti u pa me këngëtaren argjentinase të kumbullës Karina Tejeda dhe thuhet se ata ishin së bashku deri pak kohë më parë.

Si ai dhe e dashura e tij duken mrekullisht të mrekullueshme së bashku. Ata janë shpesh të ndotur dhe të vërejtur në vende publike. Ti nuk ka asnjë thashetheme për martesën e tyre.

Dashuria e Sergio Aguero, Toni Duggan.
Dashuria e Sergio Aguero, Toni Duggan.

 

Por tani është thënë se është ndarë nga ajo dhe madje ka qenë e lidhur me Toni Duggan, i cili luan për ekipin femër të Manchester City FC. Ata janë parë së bashku në kapacitetet zyrtare.

Sergio Aguero dhe Toni Duggan.
Sergio Aguero dhe Toni Duggan.

Raportet kanë dalë një herë nga Argjentina, e cila deklaroi se Duggan ishte në një lidhje me sulmuesin e City Aguero, por Duggan ka marrë në Twitter për të mohuar pretendimet, duke i përshkruar ato si "qesharake".

Edhe pse ka mohim, një shfaqje e veçantë televizive në Argjentinën e lindjes së Agueros ende mban zakonin e ndarjes së thashethemeve për marrëdhënien e tyre.

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Feud me Marcos Rojo

Sergio Aguero Feud me Marcos Rojo.
Sergio Aguero Feud me Marcos Rojo.

Një grindje e hidhur midis Sergio Aguero dhe Marcos Rojo shpërthyen një herë  në prag të derbit të Manchesterit. Yjet e Argjentinës vijnë ballë për ballë në Etihad me jo vetëm tre pikë në lojë, por një rezultat i vjetër për t'u zgjidhur.

Çifti u përfshi në një rresht të ndezur gjatë Kupës së Botës kur Rojo ftoi ish-burrin e të dashurës Aguero, Karina Tejeda, në dhomën e veshjes së Argjentinës për të festuar fitoren mbi Nigerinë.

Shënim: Aguero filloi takimin me Karinën pas martesës së tij me vajzën e Diego Maradona, Giannina, u prish dy vjet më parë.

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Si filloi futbolli

Në vitin 1991, kur Sergio ishte tre vjeç, familja e tij u zhvendos në një shtëpi të vogël, të thjeshtë, vetëm jashtë Los Eucaliptus, një qytet i mbyllur në kufi me rrethet e Quilmes dhe Bernal. Ky koleksion i shtëpive të varfra ishte relativisht i vogël kur krahasohej me qytete të tjerë të ngjashëm të Greater Buenos Aires, por kishte deri në tre pjesë të lira që ishin caktuar si fusha të futbollit të qytetit. Banorët, të rinj dhe të moshuar, u mblodhën në këto pjesë për të luajtur për orë të gjata. Pikërisht në këto fusha Sergio filloi të shfaqte shenja të talentit të tij me top - me kalimin e viteve, ato do të shfaqeshin më qartë.

Nën vështrimin Leonels dhe qëndrimit të rreptë të Adriana për shpërblimet dhe ndëshkimet, Sergio u bashkua me ekipet e tij të para të të rinjve në klube të ndryshme sportive të Buenos Aires jugore - duke ndjekur të njëjtën rrugë që kishte shkelur babai i tij kur ishte i ri, në Tucuman. Ai performoi jashtëzakonisht në turne pesë me një, si dhe në të ashtuquajturin futboll "fusha e ndyrë", duke u regjistruar në sistemin e juniorëve të disa klubeve - Loma Alegre, 1 de Mayo, 20 de Junio, Pellerano Rojo, Bristol dhe Los Primos. Ai ishte pjesë e asaj baze të madhe talentesh që Buenos Aires urban bëhet çdo fundjavë, me mijëra fëmijë që synojnë të fitojnë turnet vjetore shumë të kontestuara.

Kun dinte të bënte një emër të tij si një sulmues i zoti dhe vendimtar në këto gara, duke mbledhur vëmendjen nga skautët që panë një të ardhme të madhe në Divizionin e Parë përpara tij. Në 2005, një vit e gjysmë më vonë, Sergio ishte bërë i rregullt në skuadrën kryesore të Independiente. Performanca e tij e jashtëzakonshme i fitoi atij një vend në ekipin kombëtar të Argjentinës U-20, pavarësisht se ishte 3 vite më poshtë kapakut.

Sergio Aguero, në cerebrating me prindërit.
Sergio Aguero, në cerebrating me prindërit.

Sergio vazhdoi të fitonte Kupën e Botës U-20 të organizuar nga Holanda. Kjo festoi me familjen e tij. Ndeshja përfundimtare kundër Nigerisë u vendos me një ndëshkim të dhënë ndaj Sergio dhe shënoi Lionel Messin. Kun ia dedikoi këtë fitore shokut të tij Emiliano Molina, i cili kishte luajtur me të gjatë gjithë mandatit të tij në sistemin e të rinjve të Independiente dhe tragjikisht ka vdekur në një aksident me makinë gjatë Kupës së Botës.

Menjëherë pas rikthimit në Argjentinë, ai gjithashtu zgjodhi t'i kushtojë kujtesës së miqve të tij një fitore të shkëlqyer në derbin lokal kundër Racing de Avellaneda, ku Kun shënoi një gol që do të mbetet në analet e futbollit argjentinas.

Kun, vetëm 17 vjeç, por tashmë idhulli i turmave, u desh të ndahej nga ekipi i tij i dashur në 2006 kur u transferua në Atlético Madrid për 23 milion euro - Pjesa tjetër është histori.

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -makinë

Lamborgini i Sergio Aguero.
Lamborgini i Sergio Aguero.

Aguero përdor një makinë sportive Huracan - prodhuar nga Lamborgini. Estimatedshtë vlerësuar të jetë me vlerë $ 160,000.00 (Njëqind e Gjashtëdhjetë mijë dollarë).

Pamje e plotë e Lamborgini e Sergio Aguero.
Pamje e plotë e Lamborgini e Sergio Aguero.

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë  -Sfida e Nico Rosberg për të fituar PUMA Race Challenge 

Sergio Aguero Sfidon Nico Rosberg për të fituar Sfidën e Gara PUMA.
Sergio Aguero Sfidon Nico Rosberg për të fituar Sfidën e Gara PUMA.

Futbollisti i Argjentinës dhe Manchester City u soll në Donington Park Racing Circuit në Mbretërinë e Bashkuar ku iu dha një mësim nga Nico Rosberg, para se ta vinte në provë talentin e tij në pistën në një makinë të performancës Mercedes C 63 AMG të akorduar. Ai voziti nëpër pistë, duke vendosur disa periudha shumë mbresëlënëse të xhiros, duke provuar që këmbët e tij funksionojnë pothuajse aq mirë në pedale, siç bëjnë në fushën e futbollit. Megjithatë, duke mos dashur të tejkalohej, shoferi gjerman i Formula 1 më pas i dha Agueros udhëtimin e jetës së tij me një makinë Mercedes DTM.

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë  -Fakte Tatoo.

Agüero ka një tatuazh në brendësi të krahut të djathtë të tij të gdhendur Tengwar- një formë shkrimi e shpikur nga JRR Tolkien in Zoti i unazave- që transliteron afërsisht vetëm Agüero në alfabetin latin. Ai gjithashtu ka një tatuazh në krahun e tij të majtë me emrin e djalit të tij dhe datën e lindjes. (Shikoni më poshtë).

Sergio Aguero Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Boy Boy pezulluar mbi Sergio Aguero Prerje flokësh.

Boy Boy pezulluar mbi Sergio Aguero Prerje flokësh.
Boy Boy pezulluar mbi Sergio Aguero Prerje flokësh.

Një adoleshent u ndalua nga klasa nga shkolla e tij sepse kishte një prerje flokësh të frymëzuar nga heronjtë e tij të futbollit. Ai u urdhërua të qëndronte në shtëpi derisa të rritet përsëri, pretendoi familja e tij.

Tom Moseley, dhjetëvjeçar, i është thënë për flokët e tij të shkurtër dhe anët e hairstyle, modeluar në shikimin e sulmuesit të Manchester City, ishte tepër ekstreme. Ai u hoq nga shkolla në ditëlindjen e tij.