Samuel Eto'o Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Samuel Eto'o Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbollistik më të njohur me nofkën “Sammy". Historia jonë e fëmijërisë Samuel Eto'o Plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, prejardhjes familjare, jetës në marrëdhënie dhe shumë fakteve të tjera jashtë fushe (pak të njohura) rreth tij.

Po, të gjithë e dinë për formën e tij të shënimit të golave, por vetëm disa e konsiderojnë Samuel Eto'o Bio-n tonë që është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Denzel Dumfries Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Samuel Eto'o Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme dhe familjare:

Samuel Eto'o Fils lindi në ditën e 10-të Marsit 1981 në Douala, Kamerun. Ai lindi nga nëna e tij, Christine Eto'o (një peshkatar), dhe babait të tij, David Eto'o (Llogaritar) Më poshtë janë prindërit e bukur të Samuel Eto'o.

I rritur si fëmijë, Eto'o i cili ishte një adhurues i futbollit kishte ambicie për t'u bërë një nga më të mirët e Afrikës. Një ambicie që e pa atë të fillojë karrierën e tij në klubin e të rinjve në Kadji Sports Academy në Douala në Kamerun.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Marc-Andre ter Stegen Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

Eto'o bëri katër vitet e para të jetës së tij duke kultivuar kërkimin e tij për të marrë njohjen kontinentale dhe ndërkombëtare për të cilën dëshironte.

Lëvizja në Francë: Deri në vitin 1996, Eto'o u transferua në Francë për të provuar për një klub futbolli francez. Mjerisht, ai u refuzua. Si pasojë, atij iu desh të jetonte si një emigrant i paligjshëm për shkak të mungesës së dokumentacionit dhe identifikimit të duhur.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Pavarësisht mundimeve të tij, Eto'o ende qëndroi në ëndrrat dhe aspiratat e tij edhe kur e ardhmja dukej e zymtë për futbollin e tij.

Ishte gjatë një prej atyre praktikave që Eto'o u pikas nga skautët nga Real Madrid kur ai ishte duke u argëtuar duke luajtur futboll në qytetin e Le Havre të Francës në vitin 1997.

Biografia e Samuel Eto'o - Ndërtimi i Karrierës:

Edhe pse Eto'o filloi duke luajtur për Ekipin B të Real Madrid në 1997, qëndrimi i tij në ekipin e të rinjve ishte jetëshkurtër pasi pësoi rënie në kategorinë e tretë të futbollit spanjoll.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Cesc Fabregas Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Si pasojë, Real Madrid huazoi Samuel Eto'o në një numër klubesh përfshirë Leganes, Espanyol dhe Mallorca të cilët zbuluan perspektiva të mëdha në Emigrantin Afrikan.

Nuk kaloi shumë dhe Mallorca bleu Eto'o me një marrëveshje të përhershme në vitin 2000 për një tarifë rekord të klubit prej 4.4 milion £.

Pas blerjes, Eto'o filloi një karrierë aventureske dhe emocionuese në karrierën e tij të futbollit atë sezon shënoi 11 gola që e fituan atë encomiums nga ekspertë dhe media.

Samuel Eto'o Bio - Historia e Suksesit:

Shfrytëzimet e Samuel Eto'o në Mallorca tërhoqën vëmendjen e gjigantëve spanjollë Barcelona në vitin 2003.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Jose Mourinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Në të njëjtin vit, Eto'o nënshkroi për Barcelona, ​​një lëvizje e cila shënoi fillimin e një ngritjeje të madhe për Eto'o i cili gradualisht po bëhej fytyrë për Afrikën në skenën sportive ndërkombëtare.

Në të njëjtin vit të lëvizjes së tij, Eto'o jo vetëm që u dha Lojtari Afrikan i vitit për vitin por kontribuoi jashtëzakonisht shumë në futjen e Barcelonës në një epokë të artë. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Didier Drogba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Gruaja dhe fëmijët e Samuel Eto'o:

Thënia e zakonshme se pas çdo burri të suksesshëm është një grua nuk është e gabuar në rrëfimin e historisë Samuel Eto'o pasi ai ka një zemërthyer në personin e Georgette Tra Lou, foto më poshtë.

Ajo nuk e mbështet vetëm karrierën dhe lëvizjen e tij, por gëzon aksione në stilin e jetesës së tij aventureske.

Samuel Eto'o dhe Georgette Tra Lou kanë qenë zemrat e dashura të fëmijërisë dhe miqtë më të mirë, derisa miqësia e tyre kulmoi në Martesë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Adama Traore Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Georgette dhe Samuel Eto'o u martuan tradicionalisht në 2004 dhe pas një dekade kishin një martesë madhështore të bardhë në Milano.

Georgette është nënë e katër fëmijëve nga pesë fëmijët e Samuelit, përkatësisht; Maelle, Etienne, Sienna Lynn.

Fëmija i fundit i Samuel Eto'o Annie (foto më poshtë me nënën e saj) lindi nga i dashuri Eto'o; Barranca, një parukiere italiane.

Biografia e Samuel Eto'o - Kontradiktat e Moshës:

Do të kujtohej se diku në 2014, Jose Mourinho ishte i gatshëm me problemin për të përcaktuar moshën reale të Eto.

Ai u bë një problem pasi Jose Mourinho shfarosi mendjen e tij gjatë një konference për shtyp pasi ai komentoi kështu:

"Problemi me Chelsea është që unë nuk kam një shënues ... Unë kam Eto'o por ai është 32 vjeç, ndoshta 35, kush e di?"

Duke nxitur polemikat për moshën e Samuel Eto'o, ish-i dashuri i tij dhe nëna e vajzës së tij, Annie, bëri një vërejtje publike pas trazirave të moshës në 2014 duke vërejtur se;

"Unë mendoj se Samueli nuk është 35 vjeç ai është më shumë 39… Samuel ka lindur në 1974 dhe kështu që e bën atë 39 tani".

Ndërsa spekulimet tërbohen dhe mendimet ndryshojnë, nuk mund të mohohet fakti se mosha e vërtetë e Eto dihet më mirë për veten e tij.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai iu përgjigj Jose Mourinho duke bërë një tallje me spekulimet. Ai së pari veproi si një plak duke marrë nuhatje para festës së tij të qëllimit që e portretizoi atë si një plak.

Samuel Eto'o Bio - Bizneset dhe Investimet në Afrikë:

Samuel Eto'o zotëron një numër sipërmarrjesh biznesi brenda dhe jashtë Afrikës. Ndryshe nga shumë kolegë të tij që shpesh grumbullojnë pasuri dhe investojnë jashtë, Samuel ka bërë një marrëveshje të madhe në investimet në Afrikë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Jose Mourinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Samuel Eto'o zotëron një linjë ndërkombëtare të modës e cila prodhon bluza, kapele dhe atlete të synuara si në tregun vendas ashtu edhe në atë ndërkombëtar me miliona investime dhe fitime.

Përveç markës së modës, Eto'o ka interes tregtar në industrinë e komunikimit të Afrikës, duke zotëruar një nga pak kompanitë e suksesshme të komunikimit në Kamerun, e cila quhet Eto'o Telecoms.

Në vitin 2017, Eto'o hapi një restorant kinez në periferi të Çikagos, një restorant që përshkruante dashurinë dhe interesin e tij për ushqimin, si dhe sensin e tij të biznesit.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Miralem Pjanic Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Fakte Samuel Eto'o - Filantropia:

Sfondi i Samuel Eto'o është çelësi për rritjen e tij. Shikimi i familjes së tij duke u zhytur nga mbështetja tek babai i tij Kontabilist për t'u ushqyer nga pak të ardhura të bëra nga shitjet e peshkut (nga nëna e tij) e ka ndihmuar legjendën e futbollit të rrisë ndjeshmërinë për të pa privilegjuarit dhe të pa privilegjuarit në komunitetin, vendin dhe kontinentin e tij

Në vitin 2006, Samuel Eto'o themeloi një akademi futbolli të quajtur Akademia e Futbollit Samuel Eto'o Laikipia, një Shkollë dhe Qendër Edukimi Mjedisi e shpërndarë në të gjithë Afrikën.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Cesc Fabregas Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Qëllimi i tij është të promovojë dashurinë për këtë sport ndërsa ngulit frymën e sportivitetit tek fëmijët dhe të Rinjtë njësoj.

Përveç kësaj, Eto'o ka prodhuar nëntë romane grafikë / libër komik bazuar në jetën e tij dhe historinë e futbollit. Pjesa më e madhe e audiencës së tij janë fëmijë dhe adoleshentë të cilët ai synon t'i motivojë duke ndërtuar ëndrrat e tyre në futboll dhe gjëra të ngjashme.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Adama Traore Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Fakte Samuel Eto'o - Sfida me racizmin:

Nuk është më një lajm që lojtarët e suksesshëm afrikanë shpesh përballen me diskriminim racor në vendet e tyre të lojës. Samuel Eto'o nuk është një përjashtim nga anomalia shoqërore pasi ai ka luftuar diskriminimin racor pothuajse gjatë gjithë karrierës së tij në futboll. Duke filluar nga Spanja deri në Rusi për të përmendur disa.

Në vitin 2006, Samuel Eto'o u diskriminua racisht gjatë një ndeshje kundër Real Zaragoza në Spanjë. Ai është vlerësuar në mënyrë të konsiderueshme nga një majmun, një vërejtje raciste e cila nuk ndryshon nga trajtimi i bërë ndaj homologut të tij nigerian, Osaze Odemwingie në Rusi.

Pasi u mjaftua, Eto'o në një intervistë për CNN, u ankua pa u lodhur për diskriminimin racor me të cilin u përball në shumicën e vendit për të cilin ai ka luajtur duke vërejtur se.

“Njerëzit insistojnë në racizëm në Rusi, por fenomeni është global. Unë nuk them se nuk kam dëgjuar kurrë për fyerje raciste këtu: do të ishte e gabuar ”.

Samuel Eto'o Bio - Udhëtua mirë:

Samuel Eto'o është një udhëtar, një aventurier i zgjuar. Falë karrierës së tij në futboll, e cila e pa atë të luante në Spanjë, Angli, Rusi, Katar, Turqi, Itali, për të përmendur disa. Në total, Samuel Eto'o luajti futboll në njëmbëdhjetë klube në gjashtë vende !.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Denzel Dumfries Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Dhënia e një interviste për Courier Rusi në 2012 Eto'o zbuloi atë që admiron për dy qytete specifike që i do më shumë.

“Unë jam një adhuruese e Nju Jorkut dhe Moska më bëri të mendoj sepse nuk fle kurrë. Në orën dy të mëngjesit, gjithmonë do të ketë një vend të hapur për të ngrënë ose për të pirë. Moska e ofron këtë mundësi njëzet e katër orë në njëzet e katër. Ky qytet po ndryshon gjatë gjithë kohës. Herën e fundit që shkova me pushime dhe ata po ngritnin një ndërtesë ku unë jetoja. Një muaj e gjysmë më vonë, gjithçka ishte gati përfunduar. Ashtu si New York, njerëzit kurrë nuk ndalen. Më pëlqen ky mentalitet atje. ”

Fakte të Personalitetit Samuel Eto'o:

Një tipar kryesor i personalitetit të cilin Eto'o posedon është gëzimi dhe sjellja e tij nganjëherë e gjallë, të cilën ai e shfaq gjatë konferencave për shtyp.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Leighton Baines Plus Fakte të paqarta të biografisë

Lojtari më i dekoruar afrikan i të gjitha kohërave gjithashtu shfaq një shfaqje të mirë të karakterit të fortë si në fushë ashtu edhe jashtë fushës.

Për të mbuluar të gjitha, ai ka një dashuri ekstreme për familjen e tij dhe shkon gjatësi për t'i mbajtur ata të afërt.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Samuel Eto'o plus fakte të patreguara të biografisë. Në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !.

Regjistrohu
Njoftoni
2 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
Preshona Ghose
1 vit më parë

Pershendetje! Jam përpjekur të gjej nga cili grup etnik në Kamerun janë ai dhe gruaja e tij? Ndonjë çon?

Urdhri Ndërkombëtar
vjet 2 më parë

Historitë fantastike që kisha kërkuar për një kohë të gjatë. Ne të gjithë fitojmë kur mësojmë diversitetin e prejardhjeve kulturore dhe gjeografike të njerëzve që na argëtojnë.