Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një Legjenda Futur, e cila njihet më së miri nga Pseudonimi; 'Fenomeno'. Ronaldo ynë Luis Nazario de Lima Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të. Le të fillojmë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Leonardo Bonucci Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme dhe Historiku i Familjes:

Ronaldo Luis Nazario de Lima lindi më 18 Shtator 1976 në Rio de Janeiro, Brazil nga babai i tij, Nelio Nazario de Lima, Snr dhe nëna, Sonia dos Santos Barata. Ai ishte fëmija i tretë i çiftit.

Ronaldo Luis Nazario de Lima vinte nga një familje e varfër, e cila përpiqej ta dërgonte në shkollë. Ai u njoh si një mrekulli fëminore në vitet e tij në rritje kryesisht në fushën e akademikëve. Përparimi dhe performanca e tij e mirë në shkollë arriti kulmin deri në moshën 11 vjeç kur ndodhi e papritura.

Prindërit e tij, Nélio Nazário de Lima dhe Sônia dos Santos Barata, u ndanë dhe vazhduan rrugët e tyre të ndryshme kur ai ishte vetëm 11 vjeç. Duke mos pasur askënd që të kujdesej për të, Ronaldo Luis Nazario de Lima duhej të linte shkollën.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ever Banega Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Si në atë kohë, mënyra e vetme për të fituar para të vogla ishte të luante gara të futbollit në rrugë. Ai e gjeti dashurinë në futboll në përpjekjen për të mbijetuar.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Jeta Familjare:

Jeta e marrëdhënies së Ronaldos Luis Nazario de Lima u bë publike në vitin 1997 kur ai u takua me modelin dhe aktoren braziliane Susana Werner të cilin ai e admironte nga një telenovelë popullore televizive Brazilian e quajtur 'Malhacao'.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Kevin-Prince Boateng Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Marrëdhënia e Ronaldos me Susana Werner.
Marrëdhënia e Ronaldos me Susana Werner.

Kërkesa e tij për t'u paraqitur në tre episoda u miratua. Ata të dy u dashuruan kur takoheshin. Kjo bëri që një marrëdhënie afatgjatë të zgjaste deri në fillimin e 1999.

Një fund i një marrëdhënie do të thoshte fillimi i një lidhjeje tjetër për sulmuesin që e gjen veten në krye të listës së dëshirave të çdo zonjave. Më vonë atë vit, Ronaldo ra në dashuri me ish-futbollisten braziliane Milene Domingues.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Lautaro Martinez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Marrëdhënia e Ronaldos me Milene Domingues.
Marrëdhënia e Ronaldos me Milene Domingues.

Nuk u desh kohë para se të mbetej shtatzënë. Kur vëzhgoi se ajo ishte shtatzënë, Ronaldo e çoi atë në alter. Ata të dy u martuan në Prill 1999. Më 6 Prill 1999, Milene lindi djalin e parë të Ronaldos, Ronald në Milano.

Ronaldo dhe Milene, duke mirëpritur fëmijën e tyre.
Ronaldo dhe Milene, duke mirëpritur fëmijën e tyre.

Martesa e tyre zgjati 4 vjet pas së cilës ata u ndanë. Në 2005, Ronaldo u fejua me modelin Brazilian dhe Star MTV Daniela Cicarelli e cila mbeti shtatzënë por pësoi një abort spontan.

Ronaldo dhe Daniela.
Ronaldo dhe Daniela.

Marrëdhënia e tyre ishte më e shkurtër. Ajo zgjati vetëm tre muaj pas ceremonisë së tyre luksoze të martesës e cila kushton rreth 700,000.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në të njëjtin vit 2005, Ronaldo kreu një test atësie dhe ai konfirmoi veten të ishte babai i një djali të quajtur Alexander.

Ronaldo dhe Alexandra.
Ronaldo dhe Alexandra.

Djali u lind pas një marrëdhënieje të shkurtër mes Ronaldo dhe Michele Umezu, një kamariere braziliane, të cilën Ronaldo u takua për herë të parë në Tokio, në 2002.

Ronaldo dhe Michele.
Ronaldo dhe Michele.

skandal: Në prill 2008, Ronaldo u përfshi në një skandal që përfshin tre transvestite prostitutat që ai takoi në një klub nate të vendosur në qytetin e Rio de Janeiro.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Samuel Umtiti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Kur zbuloi se ata ishin legalisht meshkuj, Ronaldo u ofroi atyre 600 dollarë për t'u larguar. Njëri nga të tre, tani i ndjeri Andréia Albertini kërkoi 30,000 dollarë. Ai më vonë e ekspozoi rastin në media.

Martesa e tij me Maria Beatriz u anulua menjëherë pas skandalit. Pas shumë sqarimesh mbi çështjen, marrëdhënia e tyre rifilloi. Këtë herë, dashuria i konsumoi ato.

Ronaldo dhe Maria.
Ronaldo dhe Maria.

Ai del me vete publikisht dhe e mori gjithë botën të dinte se do të kërkonte më.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Andre Silva Plus Fakte të patreguara të biografisë
Ronaldo dhe Maria (Dashuria e Jetës së tij).
Ronaldo dhe Maria (Dashuria e Jetës së tij).

Më 24 Dhjetor 2008, Maria Beatriz Antony lindi vajzën e tyre të parë, Maria Sophia, në Rio de Janeiro.

Në prill 2009, e gjithë familja u zhvendos në një të re apartament nën çati në São Paulo. Më 6 Prill 2010, Maria Beatriz Antony lindi vajzën e tyre të dytë, Maria Alice në São Paulo.

Rastësisht, Maria Alice lindi të njëjtën ditë, saktësisht 10 vjet pasi lindi vëllai i saj i madh Ronald.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Arthur Melo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Pas konfirmimit të fëmijës së tij të katërt, Ronaldo deklaroi më 6 Dhjetor 2010 se ai kishte pasur një vazektomi, për të "mbyllur fabrikën", duke ndjerë se të kesh katër fëmijë ishte e mjaftueshme.

Ronaldo Nazario de Lima dhe Familja.
Ronaldo Nazario de Lima dhe Familja.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Marrëdhënia me Birin e Parë, Ronald:

Ata janë miqtë më të mirë. Nuk ka asnjë pasiguri në lidhje me maskulinitetin e tyre. Nuk ka asnjë grup emocionesh të pashfrytëzuara midis Ronaldos (babait) dhe Ronald (Birit).

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Arthur Melo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Ashtu si babai si djali - Ronaldo dhe Ronald.
Ashtu si babai si djali - Ronaldo dhe Ronald.

Ronald merr shumë nga baba i tij veçanërisht në kuadrin e ofrimit, edukimit dhe udhëzimit.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Fakte të Biografisë - Fillimi i Hershëm i Futbollit:

Mezi një 6 muaj pasi ai u fut në futboll, Ronaldo Luis Nazario de Lima u bë një anëtar i rregullt i të gjitha ndeshjeve të futbollit që u organizuan në zonën e tij lokale.

Ai mori mbështetjen e plotë nga miqtë dhe fqinjët e tij të cilët i dinin kushtet e tij dhe dëshironin që ai të përparonte shpejt. Ky fillim i hershëm i futbollit filloi në rrugët e Bento Ribeiro, një periferi e Rio De Janeiro. Ishte gjithashtu një vend ku filloi ngritja e tij fenomenale në majën e futbollit botëror.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Leonardo Bonucci Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ronaldo shfrytëzoi të gjitha mundësitë e dhëna për të shfaqur aftësitë e tij revolucionare në rrugë në fushë. Puna e tij e vështirë dha shpërblimin pasi u dallua nga një legjendë braziliane Jairzinho, i cili në atë kohë ishte edhe një trajner futbolli dhe skaut.

Kur dëshmoi potencialin e tij, Jairzino rekomandoi 16-vjeçarin e atëhershëm ish-klubit të tij Cruzeiro.

Në sezonin e tij debutues me klubin, Ronaldo theu një rekord duke shënuar 44 gola mahnitës në 44 ndeshje. Nxitimi i tij fshikullues, ekuilibri i fuqishëm i trupit dhe teknika e kontrollit të ngushtë plus i mrekulloi të gjithë ekspertët dhe tifozët e futbollit.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Performanca e tij e vazhdueshme e ndihmoi klubin në kampionatin e saj të parë të Kupës së Brazilit në 1993. Në një moment, të gjithë filluan ta quanin atë 'Pele e Re në sajë të modelit të tij të futbollit që i ngjan asaj të Pele, kur ai filloi në të njëjtën moshë në 1958. U desh pak kohë para se Ronaldo të fitonte njohje të madhe kombëtare në moshën 17 vjeçare.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ever Banega Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Moreso, performanca e tij i dha atij një biletë automatike për kupën botërore 1994 e cila u mbajt në Shtetet e Bashkuara. Edhe pse ai e shihte konkurrencën nga stol pasi bashkatdhetarët e tij fituan Kupën.

Shumë shpejt, fjala për talentin e madh të Ronaldos u përhap në brigjet evropiane falë përfshirjes së tij në skuadrën fituese të Kupës Botërore të Brazilit 1994.

Ai u skautua përfundimisht nga i madhi Piet De Visser, i konsideruar si një nga skautët më të mirë të atëhershëm në futboll, pasi kishte zbuluar më parë bashkatdhetarin e Ronaldos Romário.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Andre Silva Plus Fakte të patreguara të biografisë

Performanca e tij në nivelin lokal fitoi atë një transferim në PSV Eindhoven pas Kupës së Botës.

Ronaldo pranoi sepse ishte një traditë për lojtarët nga Brazili që kishin tendencë të shkonin në Hollandë ose Francë për të mësuar lojën Evropiane para lëvizjes së tyre të madhe.

 Ronaldo u përplas në tokë kur kontrata e tij u shit në PSV Eindhoven në Hollandë në 1994, mesatarisht gati një gol për ndeshje kundër konkurrencës së nivelit të lartë Evropian. Ai kaloi dy sezone në PSV Eindhoven duke shënuar 54 gola në 57 ndeshje.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Cedric Soares Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ronaldo Luis Nazario de Lima-Viti i paharrueshëm 1996:

Ishte vera e vitit 1996. Një vit ku ndodhën shumë gjëra. Një vit Michael Johnson fitoi dyfish të artë në Lojërat Olimpike të Atlantës. Një vit Anglia kishte pritur dhe pothuajse kishte arritur në finalen e Kampionatit Evropian.

Një vit pesë tufat e telasheve të quajtura The Spice Girls u lëshuan duke na thënë se çfarë donin, çfarë vërtet donin. Një vit Hotmail sapo ishte shpikur. Një vit Fugees na vranë butë me atë këngë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Kevin-Prince Boateng Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ky është viti kur Nelson Mandela po tërhiqej si kryeministër i Afrikës së Jugut. Një vit Princi Charles dhe Princesha Diana po nënshkruanin letrat e divorcit.

Mbi të gjitha,
ishte një vit që emri Ronaldo Luis Nazario de Lima u bë një emër shtëpiak dhe mori vëmendjen globale. Ky ishte viti kur Barcelona rrëmbeu një djalë budalla 19-vjeçar (Ronaldo Luis Nazario de Lima) nga PSV Eindhoven i cili mund të shënonte gola për argëtim.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Mauro Icardi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

 Ishte gjatë kësaj kohe që Sir Bobby Robson dhe Jose Mourinho ka punuar me Ronaldon si menaxher dhe ndihmës i Barcelonës.

Ti Ronaldo do të qëndronte te Barcelona vetëm për një sezon të vetëm, por pati një ndikim të qartë në kohën e tij me klubin.

Ronaldo e drejtoi klubin drejt lavdisë së Kupës së Fituesve të Kupës UEFA dhe Copa del Rey.

Megjithëse ai do të qëndronte te Barcelona vetëm për një sezon të vetëm me një ndikim të qartë në kohën e tij me klubin.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Lautaro Martinez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai shënoi 47 gola në 49 ndeshje dhe gjithashtu u bë lojtari më i ri që ka fituar çmimin lojtari më i mirë i vitit në FIFA, një rekord që qëndron deri më tani.

Në moshën 20 vjeçare, Ronaldo po shfaqte një standard të përfundimit të botës që kurrë nuk kishte parë më parë.

Në fjalët e tij ... "Unë dua të shënoj gola pas kalimit të të gjithë mbrojtësve, por edhe të portierit. Kjo nuk është specialiteti im, por zakoni im. "Ronaldo.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Samuel Umtiti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e Inter Milan:

Paratë kishin filluar të flisnin në futboll në vitin 1998. Atë vit, Barcelona pranoi një ofertë rekord në atë botë me 18 milion £ nga Inter Milan për Ronaldon.

Asnjëherë që të tërhiqej nga një sfidë, Ronaldo bëri transferimin te gjigandët italianë. Sezoni i tij debutues ishte tipik për atë që bota kishte pritur të priste nga ylli i saj - 34 gola të tjerë pasuan dhe më shumë rekorde u thyen.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Kevin-Prince Boateng Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ronaldo u bë lojtari i parë që kurrë të fitojë përsëri për të mbështetur fituesit e FIFA World Player of the Year, ndërsa gjithashtu ka hedhur topin prestigjoz Ballon D'or.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Finalet e Kupës Botërore 1998:

Sa i përket finales së Kupës së Botës, ai i luajtur në vitin 1998 midis Brazilit dhe Francës nuk mund të kishte një skenar më të mirë.

Ndërsa Brazili po kërkonte të mbronte kurorën e fituar në 1994, Franca po luante në shtëpi, duke kërkuar të fitonte trofeun e Artë për herë të parë. Loja gjithashtu pa dy legjenda të marrin njëra-tjetrën, me Zinedine Zidane duke lënë në hije Ronaldon brazilian, i cili vetë ishte përfshirë në një polemikë fantastike që la të gjithë tifozët e tij të hutuar.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Cedric Soares Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Konsideroni këtë - Ronaldo, djali i artë i Brazilit, i cili pritej të drejtojë anën kundër një Franceze të rilindur, u sëmur vetëm disa orë përpara ndeshjes.

Këto raporte shumë shpejt hapën rrugë për histori të reja se sulmuesi kishte vuajtur nga një stomak i mërzitur. U shpalosën më shumë justifikime, duke filluar nga helmimi me ushqim te problemet personale në jetën e tij të dashurisë.

Përfundimisht, e vërteta shkatërruese u zbulua gjithashtu nga mjeku i ekipit Brazilian Lidio Toledo: Ronaldo ishte dërguar me urgjencë në spital pasi pësoi një konvulsion në gjumë një natë para finales.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Lautaro Martinez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai u largua nga skuadra e parë dhe u largua në spital vetëm për të bërë një kthim dramatik në ekipin minuta para fillimit.

Sidoqoftë, kishte një kthesë tjetër në përrallë. Në vend që ta çonte heroikisht Brazilin drejt lavdisë së Kupës së Botës, Ronaldo nuk ishte në gjendje të largonte sëmundjen e tij dhe një performancë më e ulët se sulmuesi lejoi një Zinedine Zidane të shënonte dy herë duke e çuar Francën në një fitore të famshme 3-0 ndaj Brazilit.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Arthur Melo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

"Kemi humbur Kupën e Botës, por kam fituar një kupë tjetër - jeta ime"Ronaldo (rreth Finales së Kupës së Botës 1998).

Ronaldo Luis Nazario de Lima Biografia - Historia e Lëndimit:

Shumë futbollistë potencialisht të shkëlqyeshëm kanë pasur dëmtime kërcënuese për karrierën. Michael Owen, dikush që dikur kishte frikë për ritmin e tij të rrufeshëm, u përball me të njëjtin dëmtim si Ronaldo dhe ai nuk mund të kthehej për t'u bërë gjysma e lojtarit që ishte dikur.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Mauro Icardi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Paul Gascoigne, Tiger Woods, Joe Cole, Gary Neville dhe shumë më tepër atletë kanë pasur dëmtime në fund të karrierës dhe nuk mund të ktheheshin kurrë në formën e tyre më të mirë.

Ekziston një vijë e hollë që ndan të madhin, nga pjesa tjetër. Definitelyshtë padyshim një detyrë e vështirë të bëhesh më i miri.

Çfarë është më e vështirë? Që të bëhesh më i miri, bie, fshihesh dhe pastaj ngrihu për tu bërë përsëri më i miri. Kjo është historia e dëmtimit të Ronaldos Luis Nazario de Lima.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ever Banega Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

1998 WORLD CUP DËSHMONI DHE KTHEHETAi u lëndua në një përplasje me portier francez, Barthez në kupën e botës 1998.

 Më vonë, ai u hakmor nga Barthez, i cili u përplas dhe u lëndua në finalen e Kupës Botërore 98, me një mashtrim mahnitës ndaj Manchester United, i cili i dha atij një qëndrim të përhershëm nga besniku i Old Trafford.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Leonardo Bonucci Plus Fakte të paqarta të biografisë

1999 / 2000 INJURY DHE COMEBACK- Më 21 nëntorst 1999, tragjedia goditi përsëri, ndërsa Ronaldo shpërtheu një tendon në gju ndërsa luante në një përplasje të Serie A kundër Lecce.

Pas operacionit dhe 5 muaj rehabilitim, braziliani u kthye në finalen e Coppa Italia kundër Lazio.

Shpresa e një rikthimi përrallor u shkatërrua pasi ai pësoi një dëmtim të dytë, më serioz në të njëjtin gju pas vetëm 7 minutash në fushë. Ai u mor me një barelë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai nuk do të luante përsëri deri në fund të sezonit 2001 / 2002. Me implikim, ai ishte jashtë për një vit. Ai u shfaq vetëm për gjashtëmbëdhjetë ndeshje dhe mori vetëm golat 7 për atë sezon.

Ronaldo Luis Nazario de Lima - Era e pas Interit:

Pasi u rikuperua, Ronaldo bëri përpjekje të mjaftueshme për të bindur menaxherin e Brazilit Luiz Felipe Scolari për ta përfshirë atë në skuadrën e tij për Kupën e Botës 2002 në Japoni / Kore.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Andre Silva Plus Fakte të patreguara të biografisë

Pasi kishte rizhvilluar lojën e tij për të zëvendësuar mbështetjen e tij në shpejtësinë dhe gatishmërinë, Ronaldo ishte një lojtar tjetër në kohën e tij pas dëmtimit. Ai u mbështet më shumë te forca dhe një sy i përmirësuar për gol.

Këtë ai e fitoi përmes përvojës. Ai zbuloi stilin e tij të ri të lojës në një efekt shkatërrues - duke e udhëhequr Brazilin përsëri në finale dhe një përballje me Gjermaninë. E gjithë biseda para ndeshjes u përqëndrua në Ronaldon që kapërceu demonët e tij nga 1998 - dhe i kapërceu ata që ai bëri.

Braziliani zbuloi stilin e tij të ri në Kupën e Botës 2002 në një efekt shkatërrues, kur ai udhëhoqi Brazilin drejt një finale tjetër të Kupës së Botës dhe shënoi 2 gola.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ever Banega Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ai shënoi 8 gola në turne dhe fitoi MVP. Ai gjithashtu fitoi lojtarin botëror Fifa dhe Laureus kthehet në çmimin e vitit atë vit.

Performanca e tij i dha atij një tjetër tarifë transferimi rekord botëror, këtë herë 39 milion €, pasi Real Madrid e shtoi atë në formacionin e tyre gjithnjë në rritje të Galacticos.

Pavarësisht se ishin mënjanuar deri në mes të tetorit, tifozët e Real Madrid e pritën Ronaldon me një pritje të heronjve - duke brohoritur emrin e tij në ndeshjet që ai madje nuk i ndoqi dhe duke thyer rekorde për shitjet e mallrave.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Cedric Soares Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Duke bërë atë që kishte bërë gjithmonë më mirë, Ronaldo falënderoi tifozët me 2 gola në debutimin e tij. Ai vazhdoi të kontribuojë me 30 gola gjatë rrugës për të fituar La Liga me Madrid.

Pavarësisht nga një sërë plagosjesh, Ronaldo do të vazhdonte të shënonte golat 104 në lojërat 184 për Madridin gjatë viteve 5 në klub.

Era e Post Madridit (Kriza e dëmtimit dhe rikthimi):

Ronaldo ra në favor të menaxherit të Madridit Fabio Capello në 2006, dhe pas nënshkrimit të Ruud Van Nistelrooy nga Manchester United, ditët e tij në Bernabeu ishin të numëruara.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Andre Silva Plus Fakte të patreguara të biografisë

Në janar 27th 2007, Ronaldo nënshkroi për AC Milan në një marrëveshje me vlerë € 7.5 milion.

Në shkurt 13th 2008, në një ndeshje të ligës kundër Livornos, Ronaldo u shtrëngua jashtë fushës pas vuajtjes së një ligament të ruptuar kneecap pas një përpjekje të padëmshme për të fituar topin.

Kjo ishte hera e tretë që Ronaldo kishte pësuar një dëmtim të tillë, dhe madje as Milani i njohur i Milanit nuk kishte ripërtërirë kontratën e tij në fund të sezonit pavarësisht shënimit të golave ​​8 në lojërat 20.

Sipas Ronaldos, "Jeta ime gjithmonë ka qenë një seri sfidash dhe jam përgatitur psikologjikisht, por kjo është sfida më e madhe e jetës sime". - Ronaldo

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Arthur Melo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Nga puna për më shumë se një vit, Ronaldo u zotua të provojë të gjithë të gabuar dhe të kthehet nga dëmtimi i tretë i karrierës. Një kthim në atdheun e tij pa shenjën superstar për Corinthians, ku ai mori një heronj të mirëpritur me zbulimin e tij.

Pavarësisht se ishte mënjanuar për 13 muaj, Ronaldo ndihmoi veten e tij për të shënuar 30 gola në 55 paraqitje, duke ndihmuar ekipin e tij në një ligë dhe kupë dyfish.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Lautaro Martinez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Pati gjithashtu thirrje të reja që ai të rikthehej në skuadrën e Brazilit edhe një herë për Kupën e Botës 2010. Kjo nuk kaloi nëpër.

Ronaldo Luis Nazario de Lima - Menaxhimi i Kupës së Fundit Botërore:

 Ronaldo luajti në kupën botërore 2006 pavarësisht dyshimeve që u ngritën lidhur me aftësinë e tij dhe peshën e tij. Ai përfundoi duke thyer rekordin e Gerd Muller dhe u bë golashënuesi më i mirë i Kupës së Botës në të gjitha kohët me qëllimet e 15.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Leonardo Bonucci Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ai e arriti vetëm këtë, me një gol të markës tregtare kundër Ganës në 27 qershor, duke rrëmbyer golin e tij të 15-të në një turne finale të Kupës së Botës. Brazili do të eliminohej nga Franca në çerekfinale.

Problemet e peshës së Ronaldos Luis Nazario de Lima:

Ronaldo u përpoq të fitonte shumë peshë në pjesën e fundit të karrierës së tij.

Ekzaminimi mjekësor zbuloi se ai ka hipotiroidizëm - një sëmundje që ndikon në metabolizmin e trupit.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Kevin-Prince Boateng Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Sipas Ronaldos, “Pas ekzaminimit mjekësor, zbulova se vuaja nga një ankesë e quajtur hipotiroidizëm.

Ai ngadalëson metabolizmin tim dhe për ta kontrolluar atë, do të më duhet të marr disa hormone që nuk lejohen në futboll për shkak të rregullave anti-doping. Kam frikë se karriera ime i është afruar fundit. "

Ronaldo megjithatë u premtoi tifozëve të tij që të vazhdonin luftën për humbjen e peshës së tij. Ti, Ai kurrë nuk u dha atyre ndonjë siguri. Në një moment, u arriti të gjithëve se e gjithë shpresa u humb pas shumë mundimesh.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Mauro Icardi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai kurrë nuk ka punuar aq shumë sa për të marrë përsëri formën.

Ronaldo Luis Nazario de Lima në pension:

Lojtari tre herë në botë i FIFA-s i vitit, Ronaldo njoftoi tërheqjen e tij nga futbolli në një të hënë të caktuar në atë që u quajt një konferencë shtypi emocionuese e cila i dha fund karrierës së tij 18-vjeçare. Ronaldo më në fund njoftoi pensionin e tij në shkurt 2011.

Sipas Ronaldos-
 
"Karriera ime ishte e bukur dhe e mrekullueshme. Kam pasur shumë humbje por fitore të pafund. Veryshtë shumë e vështirë të lë diçka që më bëri kaq të lumtur.
 
Mendërisht, doja të vazhdoja, por duhet ta pranoj që humba luftën trupit tim ”.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Një botë e padrejtë (Krahasimi i tij me Cristiano Ronaldon):

Gjëja e parë që na vjen në mendje kur dikush përmend emrin Ronaldo është Cristiano Ronaldo, Cr7 ose Cr9.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Luis Nazario De Lima Ronaldo zakonisht quhet, 'Ronaldo i shëndoshë', 'Mota (yndyrë) Ronaldo', 'Mottai (tullac) Ronaldo', 'Ronaldo i çuditshëm i prerë i flokëve', 'Ronaldo tjetër'.

Shumë tifozë të Ronaldo de Lima ndjehen vërtet të thyer nga zemra kur dikush aq i madh sa ai zvogëlohet në nivele kaq të ulëta dhe mbahet mend jo për atë që ka arritur, por për sa peshon ose modelin e tij të flokëve.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ever Banega Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kjo është një nga arsyet pse LifeBogger ka vendosur të marrë kohë dhe të shkruajë për një lojtar që është ndoshta frymëzimi më i madh për futbollistët.

 Tani ju pyesim, a do ta mbani mend Ronaldon për peshën e tij, apo për shkallën e shënimit të golave? A do ta mbani mend për atë që i bëri flokëve të tij ose çfarë mund të bënte me këmbët e tij?

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Lautaro Martinez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Herën tjetër dikush thotë Ronaldo, a do të mendoni për mesfushorin portugez i cili ka fituar çmimin e lojtarit të FIFA-s një herë ose braziliani i cili e ka fituar atë tri herë ?. "Hidhni komentin tuaj më poshtë për këtë pasi keni lexuar këtë artikull".

Ronaldo Luis Nazario de Lima Renditjet e Biografisë:

Pasi të jeni shkruar para kohe tre herë në karrierën e tij, tani e dini se ai kënaqet duke provuar që dyshuesit e tij janë të gabuar.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në Ronaldon, kemi një lojtar i cili është detyruar të rizhvillojë plotësisht lojën e tij tri herë duke qenë i dëmtuar për një total kumulativ prej më shumë se 36 muajsh. Kjo është ajo që ne mendojmë për të në renditjen tonë më poshtë.

Regjistrohu
Njoftoni
5 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
kasshita
Muaj më parë 1

Bota sulmuese më e madhe kishte prodhuar ndonjëherë. Braziliani po bënte mrekulli me futbollin.

Patriciavanderven
muaj 8 më parë

Ronaldo da lima for .për mua i vetmi Ronaldo para siempre⚽️

Yh nabil
vjet 3 më parë

Cr9 ishte një balle e madhe në këmbë dhe ju me të vërtetë për këtë vegël të copë dhe ne jemi të kënaqur me të

vjet 3 më parë

Kjo është shumë fantastike. Unë m appreciated lexuar historinë tuaj. Ronaldo ende djalë i madh. Falemnderit ndarjen e historisë së tij

Rinovuar Iphone 5C
vjet 3 më parë

Metoda juaj për të treguar gjithçka në këtë pjesë të shkrimit është në të vërtetë e butë, të gjithë të jenë të aftë
e lehtë të jetë i vetëdijshëm për atë, Thanks a lot.