Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një Legjende futbolli që njihet më shumë me Nofkën; 'Fenomeno'. Ronaldo Luis Nazario de Lima, Historia e Fëmijërisë sonë, Fakte të Biografisë së Patreguar, sjell për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të. Le të fillojmë.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Jeta e fëmijërisë së hershme

Ronaldo Luis Nazario de Lima lindi më 18 Shtator 1976 në Rio de Janeiro, Brazil nga babai i tij, Nelio Nazario de Lima, Snr dhe nëna, Sonia dos Santos Barata. Ai ishte fëmija i tretë i çiftit.

Ronaldo Luis Nazario de Lima vinte nga një familje e varfër, e cila përpiqej ta dërgonte në shkollë. Ai u njoh si një mrekulli fëminore në vitet e tij në rritje kryesisht në fushën e akademikëve. Përparimi dhe performanca e tij e mirë në shkollë arriti kulmin deri në moshën 11 vjeç kur ndodhi e papritura.

Prindërit e tij, Nélio Nazário de Lima dhe Sônia dos Santos Barata, u ndanë dhe vazhduan rrugët e tyre të ndryshme kur ai ishte vetëm 11 vjeç. Duke mos pasur askënd që të kujdesej për të, Ronaldo Luis Nazario de Lima duhej të linte shkollën. Si në atë kohë, mënyra e vetme për të fituar para të vogla ishte të luante gara të futbollit në rrugë. Ai e gjeti dashurinë në futboll në përpjekjen për të mbijetuar.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Marrëdhënia dhe jeta familjare

Jeta e marrëdhënies së Ronaldos Luis Nazario de Lima u bë publike në vitin 1997 kur ai u takua me modelin dhe aktoren braziliane Susana Werner të cilin ai e admironte nga një telenovelë popullore televizive Brazilian e quajtur 'Malhacao'.

Marrëdhënia e Ronaldos me Susana Werner.
Marrëdhënia e Ronaldos me Susana Werner.

Kërkesa e tij për t'u paraqitur në tre episoda u miratua. Ata të dy u dashuruan kur takoheshin. Kjo bëri që një marrëdhënie afatgjatë të zgjaste deri në fillimin e 1999.

Një fund i një marrëdhënie do të thoshte fillimi i një lidhjeje tjetër për sulmuesin që e gjen veten në krye të listës së dëshirave të çdo zonjave. Më vonë atë vit, Ronaldo ra në dashuri me ish-futbollisten braziliane Milene Domingues.

Marrëdhënia e Ronaldos me Milene Domingues.
Marrëdhënia e Ronaldos me Milene Domingues.

Nuk u desh kohë para se të mbetej shtatzënë. Kur vëzhgoi se ajo ishte shtatzënë, Ronaldo e çoi atë në alter. Ata të dy u martuan në Prill, 1999. Më 6 Prill 1999, Milene lindi djalin e parë të Ronaldos, Ronald në Milano.

Ronaldo dhe Milene, duke mirëpritur fëmijën e tyre.
Ronaldo dhe Milene, duke mirëpritur fëmijën e tyre.

Martesa e tyre zgjati 4 vjet pas së cilës ata u ndanë. Në vitin 2005, Ronaldo u fejua me modelin Brazilian dhe Star MTV Daniela Cicarelli e cila mbeti shtatzënë por pësoi abort spontan.

Ronaldo dhe Daniela.
Ronaldo dhe Daniela.

Marrëdhënia e tyre ishte më e shkurtër. Kjo zgjati vetëm tre muaj pas ceremonisë së tyre të lumtur të martesës e cila kushton rreth 700,000.

Në të njëjtin vit 2005, Ronaldo bëri një testin e atësisë dhe ai e konfirmoi veten se ishte ati i një djali të quajtur Aleksandër.

Ronaldo dhe Alexandra.
Ronaldo dhe Alexandra.

Djali u lind pas një marrëdhënieje të shkurtër mes Ronaldo dhe Michele Umezu, një kamariere braziliane, të cilën Ronaldo u takua për herë të parë në Tokio, në 2002.

Ronaldo dhe Michele.
Ronaldo dhe Michele.

skandal: Në prill 2008, Ronaldo u përfshi në një skandal që përfshin tre transvestite prostitutat që ai takoi në një klub nate të vendosur në qytetin e Rio de Janeiro. Pasi zbuloi se ata ishin legalisht meshkuj, Ronaldo u ofroi atyre 600 dollarë për t'u larguar. Njëri nga të tre, tani i ndjeri Andréia Albertini kërkoi 30,000 dollarë. Ai më vonë e ekspozoi rastin në media. Martesa e tij me Maria Beatriz u anulua menjëherë pas skandalit. Pas shumë sqarimesh mbi çështjen, marrëdhënia e tyre rifilloi. Këtë herë, dashuria i konsumoi ato.

Ronaldo dhe Maria.
Ronaldo dhe Maria.

Ai del me vete publikisht dhe e mori gjithë botën të dinte se do të kërkonte më.

Ronaldo dhe Maria (Dashuria e Jetës së tij).
Ronaldo dhe Maria (Dashuria e Jetës së tij).

Në 24th Dhjetor 2008, Maria Beatriz Antony lindi vajzën e tyre të parë, Maria Sophia, në Rio de Janeiro.

Në prill 2009, e gjithë familja u zhvendos në një të re apartament nën çati në São Paulo. Në 6 Prill 2010, Maria Beatriz Antony lindi vajzën e tyre të dytë, Maria Alice në São Paulo. Rastësisht, Maria Alice lindi të njëjtën ditë, saktësisht 10 vite pas lindjes së vëllait të saj të vjetër Ronald.

Pas konfirmimit të fëmijës së tij të katërt, Ronaldo deklaroi më 6 Dhjetor 2010 se ai kishte pasur një vazektomi, për të "mbyllur fabrikën", duke ndjerë se të kesh katër fëmijë ishte e mjaftueshme.

Ronaldo Nazario de Lima dhe Familja.
Ronaldo Nazario de Lima dhe Familja.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Marrëdhëniet me Birin e Parë, Ronald.

Ata janë miqtë më të mirë. Nuk ka asnjë pasiguri në lidhje me maskulinitetin e tyre. Nuk ka asnjë grup emocionesh të pashfrytëzuara midis Ronaldos (babait) dhe Ronald (Birit).

Ashtu si babai si djali - Ronaldo dhe Ronald.
Ashtu si babai si djali - Ronaldo dhe Ronald.

Ronald merr shumë nga baba i tij veçanërisht në kuadrin e ofrimit, edukimit dhe udhëzimit.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Fillimi i hershëm në futboll

Mezi një 6 muaj pasi ai u fut në futboll, Ronaldo Luis Nazario de Lima u bë një anëtar i rregullt i të gjitha ndeshjeve të futbollit që u organizuan në zonën e tij lokale. Ai mori mbështetje të plotë nga miqtë dhe fqinjët e tij që i dinin gjendjet e tij dhe dëshironin që ai të përparonte shpejt. Ky fillim i hershëm i futbollit filloi në rrugët e Bento Ribeiro, një periferi e Rio De Janeiro. Ishte gjithashtu një vend ku filloi ngritja e tij fenomenale në majën e futbollit botëror.

LEXO  Historia e fëmijërisë Roberto Carlos dhe fakte të paqarta të biografisë

Ronaldo shfrytëzoi të gjitha mundësitë e dhëna për të shfaqur aftësitë e tij revolucionare në rrugë në fushë. Puna e tij e vështirë u pagua ndërsa u dallua nga një legjendë Braziliane Jairzinho i cili në atë kohë ishte edhe një trajner futbolli dhe skaut. Pasi dëshmoi potencialin e tij, Jairzino rekomandoi 16-vjeçarin e atëhershëm ish-klubit të tij Cruzeiro.

Në sezonin e tij debutues me klubin, Ronaldo theu një rekord duke shënuar një 44 gola mahnitëse në 44 ndeshje. Nxitimi i tij i skuqur, ekuilibri i fuqishëm i trupit dhe një teknikë e afërt kontrolli mahniti të gjithë ekspertët dhe tifozët e futbollit. Performanca e tij e vazhdueshme e ndihmoi klubin në kampionatin e saj të parë të Kupës së Brazilit në 1993. Në një moment, të gjithë filluan ta quanin atë 'Pele e Re në sajë të modelit të tij të futbollit që i ngjan asaj të Pele, kur ai filloi në të njëjtën moshë në 1958. U desh pak kohë para se Ronaldo të fitonte njohje të madhe kombëtare në një moshë të butë 17 vjeçare.

Moreso, performanca e tij i dha atij një biletë automatike për kupën botërore 1994 e cila u mbajt në Shtetet e Bashkuara. Edhe pse ai e shihte konkurrencën nga stol pasi bashkatdhetarët e tij fituan Kupën.

Së shpejti, fjala e talentit të madh të Ronaldos u përhap në brigjet europiane falë përfshirjes së tij në skuadrën fituese të Botërorit 1994 të Brazilit dhe ai u caktua përfundimisht nga Piet De Visser i madh, i regadizuar si një nga skautuesit më të mirë në futboll që më parë zbuloi Ronaldon bashkëkombës Romário.

Performanca e tij në nivel lokal fitoi një transferim te PSV Eindhoven pas Kupës së Botës.

Ronaldo pranoi sepse ishte një traditë për lojtarët nga Brazili që kishin tendencë të shkonin në Hollandë ose Francë për të mësuar lojën Evropiane para lëvizjes së tyre të madhe. Ronaldo u përplas në tokë kur kontrata e tij u shit në PSV Eindhoven në Hollandë në 1994, mesatarisht gati një gol për ndeshje kundër konkurrencës së nivelit të lartë Evropian.

Ai kaloi dy sezone në PSV Eindhoven duke shënuar 54 gola në 57 ndeshje.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Viti i paharrueshëm 1996

Ishte vera e vitit 1996. Një vit ku ndodhën shumë gjëra. Një vit Michael Johnson fitoi dyfishin e arit në Lojërat Olimpike të Atlantës. Një vit Anglia kishte pritur dhe gati kishte arritur në finalen e Kampionatit Evropian. Një vit, pesë tufat e telasheve të quajtura The Spice Girls u lëshuan duke na thënë se çfarë donin, çfarë vërtet donin. Një vit Hotmail sapo ishte shpikur. Një vit Fugees na vranë butë me atë këngë. Një vit Nelson Mandela po tërhiqej si kryeministër i Afrikës së Jugut. Një vit Princi Charles dhe Princesha Diana po nënshkruanin letrat e divorcit.

Mbi të gjitha,
ishte një vit emri Ronaldo Luis Nazario de Lima u bë një emër i njohur në vëmendjen globale. Ky ishte viti kur Barcelona rrëmbeu një djalë budalla 19-vjeçar (Ronaldo Luis Nazario de Lima) nga PSV Eindhoven i cili mund të shënonte gola për argëtim.

 Ishte gjatë kësaj kohe që Sir Bobby Robson dhe Jose Mourinho ka punuar me Ronaldon si menaxher dhe ndihmës i Barcelonës.

Ti Ronaldo do të qëndronte vetëm me Barcelonën për një sezon të vetëm, por kishte një ndikim të madh në kohën e tij me klubin.

Ronaldo kryeson klubin në Kupën e Kupave të Kupës UEFA dhe në lavdinë e Copa del Rey.

Ai do të qëndronte vetëm me Barcelonën për një sezon të vetëm, por kishte një ndikim të madh në kohën e tij me klubin. Ai shënoi golat 47 në lojërat 49 dhe gjithashtu u bë lojtari më i ri për të fituar ndonjëherë lojtarin botëror të FIFA-s të çmimit të vitit, një rekord që qëndron deri tani.

Në moshën 20 vjeçare, Ronaldo po shfaqte një standard të përfundimit të botës që kurrë nuk kishte parë më parë.

Në fjalët e tij ... "Unë dua të shënoj gola pas kalimit të të gjithë mbrojtësve, por edhe të portierit. Kjo nuk është specialiteti im, por zakoni im. "Ronaldo.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Thirrja e Inter Milan

Paratë filluan të flasin në futboll në vitin 1998. Atë vit, Barcelona pranoi ofertën rekord botërore prej £ 18 milion nga Interi për Ronaldon.

Asnjëherë që nuk duhet të largohet nga një sfidë, Ronaldo e bëri këtë lëvizje tek gjigandët italianë. Sezoni i tij i debutimit ishte tipik për atë që bota kishte ardhur të priste nga lojtari i yllit - 34 ndjek më shumë gola dhe më shumë të dhëna u thyen.

Ronaldo u bë lojtari i parë që kurrë të fitojë përsëri për të mbështetur fituesit e FIFA World Player of the Year, ndërsa gjithashtu ka hedhur topin prestigjoz Ballon D'or.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -1998 finalet e Kupës së Botës

Sa i përket finaleve të Kupës Botërore, ajo që luhet në 1998 midis Brazilit dhe Francës nuk mund të kishte pasur një skenar më të mirë. Ndërsa Brazili po kërkonte të mbrojë kurorën që fituan në 1994, Franca po luante në shtëpi, duke kërkuar për të fituar trofeun e Artë për herë të parë. Loja gjithashtu panë dy legjenda të marra me njëri-tjetrin, me Zinedine Zidane që hije Ronaldon brazilian, i cili vetë ishte i përfshirë në një polemikë fantastike që la tifozët e tij të hutuar.

LEXO  Të dielën Oliseh Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Konsideroni këtë - Ronaldo, djali i artë i Brazilit, i cili pritej të drejtojë anën kundër një Franceze të rilindur, u sëmur vetëm disa orë përpara ndeshjes.

Këto raporte shpejt bënë rrugë për tregime të reja që sulmuesi kishte vuajtur nga një stomak i mërzitur. Më shumë justifikime u shpalosën, duke filluar nga helmimi i ushqimit në probleme personale në jetën e tij të dashurisë. Përfundimisht, e vërteta shkatërruese u zbulua edhe nga mjeku i ekipit brazilian, Lidio Toledo: Ronaldo u nxitua në spital pas një vuajtjeje gjatë gjumit të tij natën para përfundimit.

Ai u largua nga skuadra e parë dhe u largua në spital vetëm për të bërë një kthim dramatik në ekipin minuta para fillimit.

Megjithatë ka pasur një kthesë tjetër në përrallë. Në vend që të udhëheqë heroikisht Brazilin në Kupën e Botës, Ronaldo nuk ishte në gjendje të shkundë sëmundjen e tij dhe një performancë më të ulët nga sulmuesi i lejuar një Zinedine Zidane për të shënuar dy herë duke udhëhequr Francën për një fitore të famshme 3-0 mbi Brazilin.

"Kemi humbur Kupën e Botës, por kam fituar një kupë tjetër - jeta ime"Ronaldo (rreth Finales së Kupës së Botës 1998).

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Historia e lëndimit

Shumë futbollistë potencialisht të mëdhenj kanë pasur lëndime karriere. Michael Owen, dikush i cili dikur kishte frikë për ritmin e tij të rrufeshëm, u përball me të njëjtën dëmtim si Ronaldo dhe ai nuk mund të kthehej për t'u bërë gjysma e lojtarit që dikur ishte. Paul Gascoigne, pyjet e Tiger, Joe Cole, Gary Neville dhe shumë atletë të tjerë kanë pasur karrierë duke i dhënë fund lëndimeve dhe kurrë nuk mund të kthehen në formën e tyre më të mirë.

Ka një vijë të hollë që ndan madhështinë, nga pjesa tjetër. Është padyshim një detyrë e vështirë të bëhet më e mira. Çfarë është më e vështirë? Për t'u bërë më e mira, të bjerë, të shlyhet dhe më pas të rritet për t'u bërë më e mira përsëri. Kjo është historia e dëmtimit të Ronaldo Luis Nazario de Lima.

1998 WORLD CUP DËSHMONI DHE KTHEHETAi u lëndua në një përplasje me portier francez, Barthez në kupën e botës 1998.

 Më vonë, ai u hakmor nga Barthez, i cili u përplas dhe u lëndua në finalen e Kupës Botërore 98, me një mashtrim mahnitës ndaj Manchester United, i cili i dha atij një qëndrim të përhershëm nga besniku i Old Trafford.

1999 / 2000 INJURY DHE COMEBACK- Më 21 nëntorst 1999, tragjedia goditi përsëri, ndërsa Ronaldo shpërtheu një tendon në gju ndërsa luante në një përplasje të Serie A kundër Lecce.

Pas operacionit dhe muajve 5 të rehabilitimit, braziliani bëri kthimin e tij në finalen e Coppa Italia kundër Lazios, por çdo shpresë për një rikthim përrallor u shpartallua pasi ai pësoi një lëndim të dytë, më serioz për të njëjtin gju pas vetëm pak minutash 7 në fushë . Ai u mor nga një bërthamë.

Ai nuk do të luante përsëri deri në fund të sezonit 2001 / 2002. Me implikim, ai ishte jashtë për një vit. Ai u shfaq vetëm për gjashtëmbëdhjetë ndeshje dhe mori vetëm golat 7 për atë sezon.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Post Inter Milan Era

Pas rikuperimit, Ronaldo bëri përpjekje të mjaftueshme për të bindur menaxherin e Brazilit Luiz Felipe Scolari për ta përfshirë atë në skuadrën e tij për Kupën e Botës 2002 në Japoni / Kore. Pasi kishte rizhvilluar lojën e tij për të zëvendësuar mbështetjen e tij në shpejtësinë dhe gatishmërinë, Ronaldo ishte një lojtar tjetër në kohën e tij pas dëmtimit. Ai u mbështet më shumë te forca dhe një sy i përmirësuar për gol. Këtë ai e fitoi përmes përvojës. Ai zbuloi stilin e tij të ri të lojës në një efekt shkatërrues - duke udhëhequr Brazilin përsëri në finale dhe një përballje me Gjermaninë. E gjithë biseda para ndeshjes u përqëndrua në Ronaldon duke kapërcyer demonët e tij nga 1998 - dhe t'i kapërcejë ata që bëri.

 Braziliani zbuloi stilin e tij të ri në kupën botërore 2002 për efekt shkatërrues, ku ai e udhëhoqi Brazilin drejt një finalisti tjetër të botës dhe shënoi golat 2. Ai shënoi golat 8 në turne dhe fitoi MVP. Ai gjithashtu fitoi lojtarin botëror të FIFA-s dhe Laureus u rikthye nga çmimi i vitit atë vit.

Performanca e tij i fitoi atij një tjetër tarifë për transferimin e rekordeve botërore, këtë herë € 39 milion, pasi Real Madrid e shtoi atë në linjën e tyre gjithnjë në rritje të Galacticos. Pavarësisht se u mënjanua deri në mes të tetorit, tifozët e Real Madridit mirëpritën Ronaldon me një pritje të heronjve - duke kënduar emrin e tij në ndeshje që ai as nuk kishte marrë pjesë dhe duke thyer rekordet për shitjen e mallrave. Duke bërë atë që ai kishte bërë gjithmonë më të mirë, Ronaldo falenderoi tifozët me qëllimet 2 në debutimin e tij. Ai vazhdoi të kontribuojë me golat 30 në rrugën për të fituar La Ligën me Madridin.

Pavarësisht nga një sërë plagosjesh, Ronaldo do të vazhdonte të shënonte golat 104 në lojërat 184 për Madridin gjatë viteve 5 në klub.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Post Era e Madridit (Kriza e lëndimit dhe kthimi)

Ronado ishte në favor të menaxherit të Madridit Fabio Capello në 2006 dhe pas nënshkrimit të Ruud Van Nistelrooy nga Manchester United, ditët e tij në Bernabeu u numëruan.

LEXO  Dennis Bergkamp Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në janar 27th 2007, Ronaldo nënshkroi për AC Milan në një marrëveshje me vlerë € 7.5 milion.

Në shkurt 13th 2008, në një ndeshje të ligës kundër Livornos, Ronaldo u shtrëngua jashtë fushës pas vuajtjes së një ligament të ruptuar kneecap pas një përpjekje të padëmshme për të fituar topin.

Kjo ishte hera e tretë që Ronaldo kishte pësuar një dëmtim të tillë, dhe madje as Milani i njohur i Milanit nuk kishte ripërtërirë kontratën e tij në fund të sezonit pavarësisht shënimit të golave ​​8 në lojërat 20.

Sipas Ronaldos, "Jeta ime gjithmonë ka qenë një seri sfidash dhe jam përgatitur psikologjikisht, por kjo është sfida më e madhe e jetës sime". - Ronaldo

Nga puna për më shumë se një vit, Ronaldo u zotua të provojë të gjithë të gabuar dhe të kthehet nga dëmtimi i tretë i karrierës. Një kthim në atdheun e tij pa shenjën superstar për Corinthians, ku ai mori një heronj të mirëpritur me zbulimin e tij.

Pavarësisht se ishte mënjanë për 13 muaj, Ronaldo ndihmoi veten e tij për të shënuar 30 gola në 55 paraqitje, duke ndihmuar ekipin e tij në një ligë dhe kupë të dyfishtë. Pati gjithashtu thirrje të reja që ai të rikthehej në skuadrën e Brazilit edhe një herë për Kupën e Botës 2010. Kjo nuk kaloi nëpër.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Menaxhimi i një Kupës së Botës së Fundit

 Ronaldo luajti në kupën botërore 2006 pavarësisht dyshimeve që u ngritën lidhur me aftësinë e tij dhe peshën e tij. Ai përfundoi duke thyer rekordin e Gerd Muller dhe u bë golashënuesi më i mirë i Kupës së Botës në të gjitha kohët me qëllimet e 15.

Ai arriti pikërisht këtë, me një gol të markës tregtare kundër Ganës në qershor 27th, duke rrëmbyer qëllimin e tij 15th në një turne finalesh të Kupës së Botës. Brazili do të vazhdojë të eliminohet nga Franca në çerekfinale.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Ballafaqimi me problemet e peshës

Ronaldo, luftoi me shumë peshë në pjesën e mëvonshme të karrierës së tij.

Ekzaminimi mjekësor zbuloi se ai ka hipotiroidizëm - një sëmundje e cila ndikon në metabolizmin e trupit.

Sipas Ronaldos, “Pas ekzaminimit mjekësor, zbulova se vuaja nga një ankesë e quajtur hipotiroidizëm, e cila ngadalëson metabolizmin tuaj dhe për ta kontrolluar do të më duhej të merrja disa hormone që nuk lejohen në futboll për shkak të rregullave anti-doping. Kam frikë se karriera ime i është afruar fundit. "

Ronaldo megjithatë u premtoi tifozëve të tij që të vazhdonin luftën për humbjen e peshës së tij. Ti, Ai kurrë nuk u dha atyre ndonjë siguri. Në një moment, u arriti të gjithëve se e gjithë shpresa u humb pas shumë mundimesh.

Ai kurrë nuk ka punuar aq shumë sa për të marrë përsëri formën.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Njoftoi pensionin e tij

Lojtari tre herë në botë i FIFA-s i vitit, Ronaldo njoftoi tërheqjen e tij nga futbolli në një të hënë të caktuar në atë që u quajt një konferencë shtypi emocionuese e cila i dha fund karrierës së tij 18-vjeçare. Ronaldo më në fund njoftoi pensionin e tij në shkurt 2011.

Sipas Ronaldos - “Karriera ime ishte e bukur dhe e mrekullueshme. Kam pasur shumë humbje, por fitore të pafund. Veryshtë shumë e vështirë të lë diçka që më bëri kaq të lumtur. Mendërisht, doja të vazhdoja, por duhet ta pranoj që humba luftën trupit tim ”.

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Një botë e padrejtë (duke e krahasuar atë me Cristiano Ronaldon)

Gjëja e parë që vjen në mendje kur dikush përmend emrin Ronaldo është Cristiano Ronaldo, Cr7, Cr9. Luis Nazario De Lima Ronaldo zakonisht quhet, 'Ronaldo i shëndoshë', 'Mota (yndyrë) Ronaldo', 'Mottai (tullac) Ronaldo', 'Ronaldo i çuditshëm i prerë i flokëve', 'Ronaldo tjetër'.

Shumë tifozë të Ronaldos Lima me të vërtetë ndihen të zemëruar kur dikush aq i madh sa ai zvogëlohet në nivele kaq të ulëta dhe nuk mbahet mend për atë që ka arritur, por për sa peshon apo flokët e tij. Kjo është një nga arsyet pse LifeBogger ka vendosur të marrë kohë dhe të shkruajë për një lojtar i cili është ndoshta frymëzimi më i madh për futbollistët.

 Tani ju pyesim, a do ta mbani mend Ronaldin për peshën e tij, ose për qëllimin e tij të rezultatit? Do ta kujtoni atë për atë që ai bëri me flokët e tij apo çfarë mund të bëjë me këmbët e tij?

Herën tjetër dikush thotë Ronaldo, a do të mendoni për mesfushorin portugez i cili ka fituar çmimin e lojtarit të FIFA-s një herë ose braziliani i cili e ka fituar atë tri herë ?. "Hidhni komentin tuaj më poshtë për këtë pasi keni lexuar këtë artikull".

Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Renditjet e LifeBogger

Duke qenë tashmë i shkëputur para kohe tre herë në karrierën e tij, tani e dini se ai është i kënaqur që provon dyshimet e tij të gabuara. Në Ronaldo kemi një lojtar që është detyruar të rikrijojë plotësisht lojën e tij tri herë duke u plagosur për një total kumulativ prej më shumë se muajve 36. Kjo është ajo që ne mendojmë për të në renditjen tonë më poshtë.

Regjistrohu
Njoftoni
4 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
Patriciavanderven
muaj 2 më parë

Ronaldo da lima for .për mua i vetmi Ronaldo para siempre⚽️

Yh nabil
vjet 2 më parë

Cr9 ishte një balle e madhe në këmbë dhe ju me të vërtetë për këtë vegël të copë dhe ne jemi të kënaqur me të

vjet 2 më parë

Kjo është shumë fantastike. Unë m appreciated lexuar historinë tuaj. Ronaldo ende djalë i madh. Falemnderit ndarjen e historisë së tij

Rinovuar Iphone 5C
vjet 2 më parë

Metoda juaj për të treguar gjithçka në këtë pjesë të shkrimit është në të vërtetë e butë, të gjithë të jenë të aftë
e lehtë të jetë i vetëdijshëm për atë, Thanks a lot.