Roman Abramovich Story Childhood Plus Fakte të patreguara të biografisë

Roman Abramovich Story Childhood Plus Fakte të patreguara të biografisë

LB paraqet Tregimin e Plotë të Elitës së Futbollit i cili njihet më së miri si "Miliarderi rus". Story Romanhood Abramovich Childhood Story plus Biografi i patundur Faktet ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin historinë e jetës së tij para famës, prejardhjes së familjes, jetës së marrëdhënieve dhe shumë fakteve të pakta të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë për forcën e tij udhëheqëse në klubin e tij të preferuar Chelsea Football. Megjithatë, vetëm pak e dinë shumë për Abramovich Bio e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Roman Abramovich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

Fillimisht, emrat e tij të plotë janë Roman Arkadyevich Abramovich. Abramovich ka lindur në 24th të tetorit 1966 në Saratov, Rusi. Ai lindi nga babai i tij, Arkady Abramoviç (një menaxher i zyrës së shtetit) dhe nënës së tij, Irina Michalenko (një kujdestare).

Megjithëse Abramoviç kishte një fillim të drejtë në jetë, teksa po lindte në një familje hebreje të klasës së mesme. Koha e fëmijërisë së tij mori një rënie pas vdekjes së nënës së tij kur ai ishte vetëm 18 muajsh. Muaj pas, Abramoviç humbi babain e tij, një zhvillim që e bëri atë jetim para se të ishte i moshuar 3.

Çdo fëmijë që ka jetuar duke humbur të dy prindërit do ta dijë shumë mirë dhimbjen e thellë emocionale që mund të shkaktojë. Pasojat e dëmshme psikologjike erdhën me humbjen e prindërve të Abramovich. Efektet patjetër që kishin një ndikim në zhvillimin e tij që ai duroi gjatë ditëve të tij të hershme të fëmijërisë. 

Për fat të mirë, xhaxhai i tij nga babai, Leib mori përgjegjësinë për rritjen e Abramovich dhe e çoi në Ukhta, një qytet i rëndësishëm industrial në Republikën Komi të Rusisë.

Roman Abramovich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Arsim

Abramovich i ri ishte si shumica e fëmijëve të moshës dhe prejardhjes së tij, të regjistruar në Shkollën Publike të Ukhta (foto më poshtë). Ndryshe nga bashkëmoshatarët e tij, ai kishte një ndjenjë të lindur të biznesit, një tipar që e bëri atë të njohë rëndësinë e parave dhe përfitimet e mbledhura nga kursimi i tyre.

Si pasojë, nuk kaloi shumë dhe ai hyri në botën e biznesit duke shitur lodra dhe goma të përdorura mjaft makinash ndërsa vazhdoi shkollimin në kolegjin teknik të Ukhta dhe më pas, Institutin prestigjioz të Moskës Gubkin të Naftës dhe Gazit.

Roman Abramovich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Shërbim ushtarak

Abramoviç duhej t'i jepte fund ndjekjes akademike pasi u hartua për shërbimin ushtarak të detyrueshëm ushtarak në 1974.

Gjatë trajnimit, Abramoviç nuk e konsideronte një karrierë ushtarake që ia vlen të ndiqte. Në vend të kësaj, ai krijoi mjete për të vënë instinktet e tij të biznesit në përdorim të mirë duke kryer një shitje të paautorizuar të benzinës tek zyrtarët.

Akti i mundësoi atij të ngrihet dhe të kursejë më shumë para për përpjekjet e ardhshme. Ajo gjithashtu shënoi të parën në mesin e skemave të paligjshme që do t'i atribuoheshin më vonë pasuri të tij.

Roman Abramovich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Kompania e Parë 

Ndërsa Abramoviç mund të kishte shkuar me mashtrues me shumë skema të paligjshme, ai shumë e bëri shumë për të siguruar që kompania e tij e parë, Komfortin e Bashkëpunimit (prodhuesi i lodrave plastike) është themeluar mbi baza ligjore.

Suksesi i kompanisë së tij të lodrave i ka mundësuar atij që të ndërmarrë përpjekje të tjera duke përfshirë fillimin e biznesit të tij të parë të naftës në rajonin e Omsk.

Roman Abramovich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ngritja e famës

Thuhet se Suksesi ndodh kur gatishmëria plotëson mundësinë, një parim që ka luajtur krejtësisht mirë kur Mikhail Gorbachov (Ish-presidenti i Bashkimit Sovjetik) hapi derën për privatizim në 1980s. Abramoviç mori pjesë në këtë mundësi duke bërë bizneset e tij të shumta ligjore për arsye fitimi.

Disa më vonë, ai gjeti favor me Berezovsky - një biznesmen me lidhje të ngushta me ish-presidentin rus Boris Yeltsin.

Të dy bënë shumë dalje të rëndësishme biznesore dhe politike. Miqësia e Abramovich me Berezovsky siguroi Launchpad që e bëri atë të darkonte me njerëz të fuqishëm, i siguroi një apartament brenda Kremlinit dhe i mundësoi atij bizneset shtesë që varionin nga produktet e naftës në fermat e derrave dhe madje edhe rekrutimin e truprojës. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

Roman Abramovich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve dhe shtrirja e divorcit

Abramoviç është ai që bën fitim biznesi nga marrëdhënia e tij me të tjerët, duke përfshirë edhe martesën. Ai u martua për herë të parë me Olga. Martesa kontribuoi në suksesin e suksesit të kompanisë së tij të lodrave, pasi dhurata e tij e dasmës të rubineve 2,000 u përdor në përdorim nga miliarderi rus në zgjerimin e stokut të tij.

Fatkeqësisht, çifti u divorcua në 1990 (tre vjet pas martesës së tyre). Marrëdhënia tjetër e Abramovich nuk rezultoi fitimprurëse. Ai u takua dhe u martua me një nikoqire të ajrit, Irina (foto me të më poshtë).

Së pari, të gjitha dukeshin mirë për një kohë para se të divorcoheshin për shkak të lidhjes së tij të dyshuar me një modele ruse 23-vjeçare, Dasha Zhukova. Ndarja e tyre e shtrenjtë (me vlerë 155 milion £) pa Abramovich humbi kujdestarinë e 5 fëmijëve të tij, si dhe caktimin e pallateve që ai kishte në Mbretërinë e Bashkuar për ish-gruan e tij. Përveç kësaj, ai humbi një sasi të konsiderueshme të kapitalit të tij ndaj saj. Në të vërtetë, jeta nuk është Nintendo, pasi nuk fiton gjithmonë fat.

Sidoqoftë, duket se Oligarku ka një aftësi për divorc të shtrenjtë pasi ai në vitin 2017 i dha fund marrëdhënies së tij me Dasha Zhukova (zonja përgjegjëse për rrëzimin e martesës së tij të dytë). Kostoja e ndarjes së tyre e cila u vlerësua në $ 9B është sipas shumë njerëzve, më e madhja Britanike ndonjëherë. Sidoqoftë, marrëdhënia e tyre çoi në lindjen e një djali.

Në kohën e këtij posti. pak është i njohur për marrëdhënien e ardhshme Abramoviç.

Roman Abramovich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Përfshirja politike

Lidhjet e ngushta të Abramovich me burra të fuqishëm në Rusi nuk ishin kauzale. Përfshirja e tyre politike u zhyt në oligarkun e ri i cili bëri përpjekjet e tij për politikë si përfaqësues i Chukotka Autonomous Okrug, një rajon i varfër në Lindjen e Largët Ruse.

Ndërsa shërbeu si përfaqësues, Abramoviç filloi me bamirësi të nxitur nga rezultati për të lehtësuar varfërinë në rajon, një iniciativë e cila ndër të tjera kontribuoi në zgjedhjen e tij si Guvernator i Chukotkës në 2000.

Ai, megjithatë, dha dorëheqjen si Guvernator në 2008 në mënyrë që të përqëndrohet në blerjen e tij të madhe Chelsea FC në Angli.

Roman Abramovich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Marrëdhëniet me Putinin

Abramoviç ishte personi i parë që fillimisht i rekomandoi Vladimir Putin si pasardhës i presidentit të atëhershëm, për të Boris Jelcin. Të dy këta kanë gjetur që kur ka gjetur një bazë të përbashkët për të shijuar fuqinë dhe përfitimet që lidhen me to.

Dyshja ishte aq afër sa që Putini Abramovich intervistoi kandidatët e përzgjedhur për pozicionet e kabinetit në 1999, një zhvillim i cili ngriti pikëpyetje në lidhje me nivelin e ndikimit të Abrahamovich në Putin.

Duke u ulur në këtë çështje, Gjyqtar i Gjykatës së Lartë Elizabeth Gloster vendosi që Abramovich ka pak ndikim në Putin. Sipas saj;

"Nuk kishte asnjë bazë provuese që mbështeste pohimin se Z. Abramovich ishte në gjendje të manipulonte, ose ndryshe të ndikonte, Presidentin Putin, ose oficerët në administratën e tij, për të ushtruar kompetencat e tyre në një mënyrë të tillë që t'i mundësonte Z. Abramovich të arrinte tregtinë e tij qëllimet. ”

Roman Abramovich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Blerja e Chelsea

Abramoviç bleu Chelsean në 2003 ndërsa ishte ende guvernator i provincës Chukotka. Sipas tij, blerja e një klubi të falimentuar, i cili ndodhej në Londër (shtëpia e tij e dytë) ishte një arratisje nga mërzia, por shumë veta besonin se ai kishte motive të mëvonshme duke pasur parasysh prirjen e tij të fshehtë.

Marrëveshja që dorëzoi Chelsea në duart e oligarkut u mbyll në minuta 15, një kohë të shkurtër që i dha njohje të rëndësishme romake ndërkombëtare jashtë popullaritetit të tij lokal në Rusi.

Shpejt përpara deri në datën, forca udhëheqëse e Romës në klub ka transformuar atë në një nga klubet më të mëdha në botë. Përveç kësaj, ai duket se ka gjetur sinqerisht një ikje nga mërzitja që ndër arsyet e tjera e shpuri për të blerë klubin.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për leximin tonë Roman Abramoviç Historia e fëmijërisë dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet