Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë

LB paraqet Tregimin e Plotë të Njeriut Legjenda Legjenda e Bashkuar e cila është më e njohur nga Pseudonimi; "Ferdz". Historia jonë e fëmijërisë Rio Ferdinand plus Biografia e patreguar Fakte ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura jashtë tij.

Po, të gjithë e dinë për aftësitë e tij mbrojtëse legjendare, por shumë pak e konsiderojnë biografinë tonë Rio Ferdinand, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Rio Ferdinand Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte -Jeta e hershme

Rio Gavin Ferdinand u lind në 7th të nëntorit 1978 në King's College Hospital, Londër, Mbretëria e Bashkuar. Ai u lind në nënën e tij të ndjerë irlandeze, Janice Lavender dhe babanë e Shën Lucian, Julian Ferdinand. Nëna e Ferdinandit ishte vetëm 17 kur ajo e kishte atë. Ferdinandi u rrit bashkë me vëllain e tij të kecit, Anton në Peckham. Megjithatë, ai kishte një familje të madhe.

Të dy prindërit punuan kaq shumë për të mbështetur familjen. Në atë kohë, nëna e tij e ndjerë ishte kujdestare e fëmijës dhe babai i tij si një rrobaqepës. Të tregohet e vërteta. Prindërit e Ferdyt kurrë nuk u martuan dhe ata u ndanë kur ai ishte 14 vjeç. Para se të ndaheshin, të dyja palët premtonin se do të mbeteshin ende pranë fëmijëve të tyre.

Ishte babai i Ferdyt, Julian i cili kishte kujdestarinë e fëmijëve të tij. Ai e shtyu familjen e tij në një pasuri të afërt. Si një mënyrë e lidhjes, ai merr Rio Ferdinandin e ri në trajnimin e futbollit dhe në parqet lokale. Kjo ishte për shkak se Ferdi pak zhvilloi interesin për futbollin në atë kohë. Përkundër dashurisë së tij për futboll, arsimi ishte ende një parakusht.

Pak Ferdy mori pjesë në shkollën fillore Camelot. Në shkollë, ai u përqëndrua në matematikë dhe një ditë, ai kënaqet në mundësinë për të kryer para një audience gjatë një prodhimi shkollor të Bugsy Malone. Në fjalët e tij ..."Unë gjithmonë si një fëmijë dëshirova të bëja diçka ndryshe, do të mërzitem shumë lehtë - madje duke luajtur futboll ose duke u varur me shokët e mi. Pra, udhëtojnë larg shtëpisë, duke takuar njerëz të rinj. ... Kam kënaqur.

Pak Ferdy më vonë zgjodhi për të marrë pjesë në Blackheath Bluecoat School në një orvatje për të bërë miq të rinj dhe u vendosën mirë, duke ndier besimin e tij në rritje siç shihet më poshtë.

Ferdinandi gëzonte shprehjen fizike, duke marrë pjesë jo vetëm në klasa futbolli dhe gjimnastikash, por edhe dramë, teatër dhe balet. Ai ishte një fëmijë i aftë që fitoi bursat: ai përfaqësoi Southwark në gjimnastikë në Lojërat Rinore të Londrës. Idealisht, sipas moshës 10, ai u ftua për të stërvitur në akademinë Queens Park Rangers ku filluan ëndrrat e tij të futbollit.

Aftësitë superiore të futbollit të Ferdinandit ishin të dukshme edhe si fëmijë: kur ishte 11 vjeç, trajneri i tij i të rinjve, David Goodwin, tha: "Unë do t'ju quaj Pelé, bir, më pëlqen mënyra se si luani". Ferdinandi në të vërtetë filloi si një mesfushor sulmues, megjithatë, skuadrat e ekipit të tij panë se lojtari i ri kishte potencialin fizik të ishte një qendër-mbrapa në vend.

Megjithatë, ekipi i Londrës West Ham United do të ishte shtëpia e tij e futbollit dhe ai u bashkua me sistemin e tyre të të rinjve në 1992. Në 1994, ai ka luajtur së bashku Frank Lampard. Ferdy përparoi nëpër radhët e të rinjve dhe bëri debutimin e tij profesional në Premier League në 1996. Pjekuria e plotë erdhi pas një magji kredie në Bournemouth dhe transferimin në Leeds United. Kjo bëri që Manchester United t'i japë atij një telefonatë në 2002. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Rio Ferdinand Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte -Jeta e marrëdhënieve

Rio është martuar me gruan e tij të ndjerë, Rebecca Ellison. Ajo ishte një ish-trajner i palestrës që u takua me futbollistin Rio Ferdinand ndërkohë që po luante në West Ham në fund të 1990s.

Ferdinandi u la i rrënuar kur gruaja e tij e dashur Rebecca vdiq në 2015, vetëm 34. Por si e vdiq? Dhe cila ishte rrëfimi i saj? Ne hedhim një vështrim në jetën e saj ...

Fillimisht nga Essex, ajo mbajti një profil të ulët dhe më vonë u trajnua si një kontabilist para se të martohej me Rio në 2009. Rio dhe gruaja e tij e ndjerë Rebecca kishin dasmën e tyre në Karaibe.

Ajo lindi djalin e parë të çiftit Lorenz në 2006 dhe një burrë i dytë i quajtur Tate u pasua në tre vjet më vonë. Ata e mirëpritën një vajzë të quajtur Tia në 2011, në të njëjtën kohë që familja u kthye në Londër pas një ndalese në Manchester, kur Rio luajti për United.

Para vdekjes së saj, Rebecca kishte mbajtur sëmundjen e saj private pasi u diagnostikua me kancer në 2014. Pas marrjes së trajtimit, ajo mendoi se ajo ishte e qartë nga sëmundja në 2014. Për fat të keq, kanceri u kthye dhe u përhap në kockat e saj. Kur u njoftua vdekja e saj ajo nxiti një derdhje të pikëllimit nga bota e futbollit.

Rio konfirmoi vdekjen e gruas së tij të dashur në një deklaratë të zemrës që lexonte: "Bashkëshorti im shpërtheu mbrëmë. "Rebecca, gruaja ime e mrekullueshme, vdiq në mënyrë paqësore pas një beteje të shkurtër me kancer në Spitalin Royal Marsden në Londër. "Ajo ishte një nënë fantastike e dashur për tre fëmijët tanë të bukur. Ajo do të humbasë si bashkëshorte, motra, hallë, bija dhe mbesa. "Ajo do të jetojë në kujtesën tonë, si një udhëzues dhe frymëzim".

Rio kohët e fundit zbuloi atë që ai do t'i thoshte Rebecca nëse ai kishte një moment tjetër me të. Duke dalë në një referim emocional për Child Bereavement UK, ai tha: "Nëse unë kam qenë në gjendje të kem edhe një minutë me Rebeccën, unë do të kisha dashur ta pyesja atë për atë që donte me fëmijët që po rriteshin në faza të ndryshme, momente prekëse në zhvillimin e tyre. "Unë do t'i tregoja asaj që e dua".

Rio Ferdinand Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte -Pasojat e vdekjes

Funeral Rebecca ishte vendosur për të pushuar pas një ceremonie private në Kent në maj të vitit 2015. Shumë nga shokët e bashkëshortit të saj morën pjesë në funeralin duke përfshirë ish-menaxheriin e Manchester United Sir Alex Ferguson. Të tjerë që paguajnë respektin e tyre ishin Robin van Persie, Edwin van der Saar, Nemanja Vidic dhe Darren Fletcher. Shërbimi u përshkrua si një festë e jetës së Rebekës. Tre fëmijët e saj për të zgjedhur muzikën që do të luhej. Ata u lanë vetëm me babanë e tyre. Ndërsa dy të moshuarit e dinë për vdekjen e nënës së tyre, fëmija i fundit do t'i kërkojë babait të saj disa pyetje rreth vendndodhjes së nënës së saj.

Reagimi i Rio-s ndaj vdekjes së saj: Ferdinandi pranoi se u kthye për të pirë menjëherë pas vdekjes së Rebekës. Pas vdekjes, Rio ka pranuar se e tij "Bota u shemb" dhe ai fillimisht u kthye në alkool për t'u marrë me pikëllimin e tij, por tani është duke u përqendruar në të qenit një baba i dashur për fëmijën e tij

Në fjalët e tij ..."Është vetëm netë që ende mund të zhbëjnë mua. Unë zakonisht zgjohem mes 2-3am, kur tmerri i asaj që fëmijët e mi kanë humbur më godet përsëri, duke më mbajtur zgjuar deri në agim ". Vdekja e gruas së tij përfundimisht e detyroi pensionimin e tij nga futbolli.

Rio Ferdinand prishet gjatë filmimit të dokumentarit të BBC-së për humbjen e gruas së tij

Dokumentari i një ore i transmetuar në BBC One që pa 38-vjeçarin Rio të fliste për jetën e tij si e ve, një mama dhe një baba.

Programi gjithashtu hulumtoi se si prindërit vuajnë pikëllimin dhe mbështesin fëmijët e tyre - dhe treguan se si e vetmja mënyrë që ata mund t'i mbështesin vërtet është rindërtimi i jetës së tyre. Rio gjithashtu u takua me prindërit e tjerë duke luftuar me humbje dhe shpjegoi përpjekjet e tij përreth duke u përpjekur për të sjellë deri tre fëmijët e tij nga vetë.

Rio Ferdinand Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte -Një marrëdhënie e re

Kohët e fundit, është raportuar se Rio ka arritur një marrëdhënie me ish-yllin e Towe Kate Wright dhe çifti ishte i ndotur duke shijuar pije me njëri-tjetrin në Londër. Kate është përgjegjës për të ndrequr zemrën e thyer të Ferdyt.

Çifti ka qenë i prirur për të mbajtur romancën e tyre larg nga qendër të vëmendjes. Kjo bëri që Kat edhe të largohej nga televizioni televiziv real i Essex pas disa javësh spekulime.

Rio Ferdinand Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte -Jeta familjare

Kjo është familja e Rio Ferdinandit që përfshin shumicën e pjesëtarëve të familjes së tij. Fotoja tregoi Sian (e dyta nga e djathta) duke paraqitur me gjysmën e vëllezërve Rio dhe Anton (shumë të majtë dhe të djathtë), vëllain, babanë dhe nënën (qendër) me titullin.

Një tjetër foto tregoi Sianin (e dyta nga e djathta) duke u paraqitur me gjysmën e vëllezërve (shumë të majtë dhe të djathtë), vëllain, babanë dhe nënën (qendër) me titullin 'skuadra ime përgjithmonë'

kjo 'skuadra ime përgjithmonë' foto u shkurtua vetëm kohët e fundit si një anëtar i familjes së tij kaloi. Nëna irlandeze e Rio Ferdinand, Janice Lavender e la familjen në moshë të re në 50 e saj.

Siç u tha më parë, nëna e tij e vonë filloi të takonte Julian Ferdinandin, i cili përshëndeti nga St Lucia, si një adoleshent dhe më vonë kishin dy fëmijë së bashku, Rio dhe Anton. Ndarjet e tyre lindi mbiemrin e Lavender. Që të dy jetonin në një pasuri të këshillit në Peckham dhe asnjëherë nuk u martuan. Pasi u ndanë, Janice u martua me Peter St Fort, me të cilin kishte një vajzë, Sian dhe një djalë, Jeremiah.

Rio më parë e përshëndeti Janice si një "Supermum" dhe tha ajo "Gatuar dhe pastruar, dhe lëvizur qiellin dhe Tokën për të siguruar që vëllai im i vogël Anton dhe unë të shkoj në shkollë ose klubet e të rinjve në kohë". Mamaja e Ferdisë duronte racizmin gjatë kohës së saj me babain e tij. Si Ferdy e vë atë..."Kur ata ishin takim, kalimtarët do të pështyjnë në Mami, sepse ajo po dilte me një djalë të zi ".

Nëna e Rio Ferdinandit Janice St Fort u përshkrua si një 'nënën e përkushtuar' dhe 'një frymëzim. Në 2017, ajo vdiq pas një beteje me kancer. Ajo u përshkrua si 'shtylla kurrizore e familjes' Janice St Fort ishte e moshuar 58 kur vdiq në spital me familjen e saj në shtratin e saj. Para vdekjes së saj, Janice Lavender erdhi nën një tendosje të konsiderueshme ndërsa shikonte që djemtë e saj të futeshin publikisht në një grindje me ish-kapitenin e Anglisë John Terry.

Anton Julian Ferdinand (i lindur 18 Shkurt 1985) është një futbollist anglez që luan për Southend United si mbrojtës. Ashtu si vëllai i tij, ai ishte një produkt i akademisë së West Ham United. U pretendua se ai me dashakeqe e quajti Queens Park Rangers mbrojtës Anton një 'f ****** black c ***' gjatë një ndeshje në tetor 23 vitin e kaluar.

SISTERS: Gjysmë motrat e Ferdinandit janë; Sian (majtas majtas), Chloe (djathtas mesme), Anya (larg majtas) dhe Remi Ferdinand (larg majtas). Sian është më e bukur se të tjerët.

Rio Ferdinand Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte -Racizëm

Njëherë e një kohë, Policia e Derbyshire dikur tha se po hetonin një Tweet origjinale nga Rio Ferdinand pas pranimit të ankesave nga anëtarët e publikut.

Termi 'choc ice' kuptohet si 'i zi në pjesën e jashtme, e bardhë brenda'. Pas vendimit të FA, vëllezërit organizuan protestat e tyre duke refuzuar të veshin bluza në mbështetje të fushatës kundër racizmit të futbollit Kick it Out.

Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë -Duke shfaqur videon

Në 2000, Ferdinandi u shfaq shkurtimisht në një video eksplicite të filmuar në vendpushimin Ayia Napa në Qipro së bashku me futbollistët e tjerë anglezë Kieron Dyer dhe Frank Lampard. Kanali 4 dha një klip të shkurtër si pjesë e dokumentarit 2004 S * x, Futbollistët dhe Videokasetë, duke pretenduar se ishte përdorur për të "Kujtoje shikuesin se kjo bazohet në jetën reale".

Në 2002, gjatë gjykimit për përdhunim të të njohurit të tyre, Martin King, Ferdinand dhe ish kolegu i Leeds, Michael Duberry mohuan akuzat se Duberry kishte molestuar gruan dhe Ferdinand kishte kërcënuar atë në klubin e natës Leeds, Hi-Fi natën e 22 Janarit, pretendime të mëtejshme për rrahje dhe dehje. Të dy burrat u intervistuan nga policia, por Prokuroria e Kurorës njoftoi në prill 2003 se ata nuk do të përballeshin me akuza. Mbreti u gjet fajtor për sulme të pahijshme dhe përpjekje për përdhunim.

Gjatë një interviste radio në shfaqjen Chris Moyles në tetor 2006, Ferdinand tërhoqi dy ankesa dhe kritika nga dëgjuesit e fushatës për të drejtat e homoseksualëve, Peter Tatchell, kur ai e quajti Moyles një fagot, e ndjekur nga "Më vjen keq, më vjen keq, më vjen keq. Unë nuk jam homofob", Pasi Moyles kishte sugjeruar me shaka se ishte homoseksual. BBC Radio 1 më vonë e hodhi poshtë shkëmbimin si bankë, ndërsa Tatchell tha "Pasi [ai] shumë shpejt kërkoi falje, unë jam i lumtur të pranoj keqardhjen e tij dhe ta lë atë në atë".

Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ashley Cole Feud

John Terry u gjet i pafajshëm për abuzime racore nëpërmjet çështjes gjyqësore që përfshinte atë dhe vëllain e Rio-s, Anton. Pas vendimit, Rio Ferdinand ndezi një polemikë të medias duke shprehur zbavitje në komentet e një përdoruesi të Twitter që iu referua Ashley Cole, i cili kishte dëshmuar në favor të Territ, si një "Choc ice", një term slang i cili zakonisht kuptohet si kuptim "E zezë në pjesën e jashtme, e bardhë brenda".

Ferdinandi fshiu cicëroj pak kohë më pas dhe u mohua choc ice është një term racist, duke shtuar, "Dhe në qoftë se unë dua të qesh me diçka tweets dikush ... Unë do! Hahahahaha! Tani të ndaluar marrjen ya knickers në një kthesë! " Avokatët e Cole lëshuan një deklaratë në përgjigje, duke deklaruar se ai nuk do ta merrte çështjen më tej. Fjalët e Ferdinandit u dënuan si "I pandjeshëm dhe i parakohshëm" nga shefi i PFA Clarke Carlisle.

Në gusht 2012, Ferdinand u gjobit £ 45,000 për vërejtjet e tij në Twitter pasi një Komision Rregullator i Pavarur e gjeti atë fajtor për ta sjellë ndeshjen në një diskutim me një "Të pahijshme" koment që përfshinte "Një referencë për origjinën etnike, ngjyrën ose racën".

Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jamaican bash

Në Tetor 2014, Ferdinandi u akuzua përsëri nga FA për përdorimin e gjuhës ofenduese në Twitter, pasi iu referua nënës së një kritiku si një "Sket", një fjalë zhargonje Xhamajkane për një femër të shthurur. Ferdinand u gjobit £ 25,000 për veprën dhe ndaloi të luante për tre ndeshje. FA konsideroi pozicionin e Ferdinandit si një "Model i roleve" për të qenë një faktor rëndues për dënimin, përveç që ai është shkelja e tij e dytë në Twitter brenda tre vjetësh. Shënim: Nuk kishte asnjë pranim të keqbërjes.

Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë -Gambling

Në Mars 2015 u njoftua se Ferdinand do të ishte fytyra e re e kazinosë online Casino Floor. Njoftimi provokoi kritika të forta në Twitter nga një numër ndjekësish të tij, të cilët sugjeruan se ishte e papërshtatshme që një model për të rinjtë të mbështeste lojërat e fatit sidomos duke pasur parasysh betejat e dokumentuara të shumë prej shokëve të tij të cilët kanë shkatërruar bixhozin.

Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë - Kick Boxing

Sapo ylli i Manchester United u largua nga futbolli në 2015 pas një karriere të ngarkuar me trofe Ai filloi të vendoste sytë mbi një betejë profesionale në një boks pasi bëri njoftimin e shokut një aktivitet pas karrierës. Ky lajm erdhi vetëm dy vjet pasi Rio humbi gruan e tij përmes kancerit.

Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë -Driving Historia Ban

Në Mars 2003, Ferdinand iu dha një ndalim gjashtë mujor për ngarje mbi limitet e shpejtësisë. Ai u gjobit £ 2,500 dhe gjashtë pikë dënimi për ngarje në mesataren e 92 mph (148 km / h) përgjatë M1.

Në maj 2005, ai ishte kritikuar nga një magjistar pasi ai mori ndalimin e tij të katërt nga makinës dhe një gjobë prej £ 1,500, pasi u kap nga policia e trafikut "Duke udhëtuar në një mesatare prej 105.9 mph (170.4 km / h) mbi një distancë prej gati dy milje" në autostradën M6. Pas vendosjes së dënimit, magjistrati tha Ferdinand "Duhet të jetë një model pozitiv për të rinjtë në shoqëri dhe kjo nuk jep mesazhin e duhur".

Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë -Artist

Në 2005, Ferdinand, së bashku me një mik të vjetër të shkollës, krijuan etiketën rekord White Chalk Music. Deri më sot, dy artistë janë nënshkruar në etiketë: Melody Johnston dhe Nia Jai. Ky i fundit lëshoi ​​një album në 6 Tetor 2010, i cili përmban shfaqjen e Ferdinand.

Idealisht, bëri bastionin e tij të parë në botën e kinemasë në fund të 2008, duke financuar dhe duke u bërë producent ekzekutiv i filmit "Dead Man Running" të Alex de Rakoff. Filmi përmban Danny Dyer dhe 50 Cent në një komplot me gangster. Ferdinand do të ndajë kreditë e prodhimit me skuadrën angleze Ashley Cole.

Në 2008, Ferdinand filmoi një dokumentar rreth Peckham, me qëllim që t'i bindte të rinjtë larg jetës së krimit.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për leximin e Historisë së fëmijërisë së Rio Ferdinand dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu