Pse Faktet e Biografisë së Pashprehur

Për tifozët e Futbollit, leximi për Biografinë e futbollistëve shpesh ndikon, motivon dhe siguron inkurajim. Kjo është arsyeja pse ekzistojnë faktet e Biblotekës sonë Untold Football Biografia !!

Futbolli siç e dimë se nuk mund të shkojë kurrë në zhdukje. Megjithëse mënyra me të cilën luhet ndeshja ka evoluar ndër vite, historitë magjepsëse të cilat nuk pushon së gjeneruari do të tregonin në kujtimet e aficioneve të futbollit për breza.

Tregimet që kryesisht rrotullohen rreth lojtarëve, menaxherëve dhe elitës së sportit janë mbërthen, prekëse, marrje mendsh dhe natyrisht, çdo mbiemër pozitiv që lexuesit, dëgjuesit dhe shikuesit mund të krijojnë për të përshkruar ndjenjat evokuese që histori të tilla krijojnë në mendjen e tyre.

Lifebogger paraqet histori të rrëmbyeshme për futbollistët, menaxherët dhe elitat. Kredite e imazhit: LB.

Një faktor i rëndësishëm që i bën historitë evokuese qëndron në faktin se ato nuk kalojnë vëmendjen e platformave dixhitale profesionale si Lifebogger të cilat kanë diploma në artin letrar dhe fisnik të shkrimit të biografive të përqendruara në futboll.

At Lifebogger, ne krenohemi me veten si burim dixhital profesional të historive të vërteta dhe të palejuara të futbollit, të cilat janë pjesë përbërëse e biografive interesante që prezantojmë për menaxherët e gjenive të futbollit dhe elitat në të gjithë botën.

Lifebogger është një burim dixhital me një ndalesë të tregimeve të vërteta të futbollit. Kredia e figurës: LB.

Në mënyrë të përmbledhur, ky artikull ka për qëllim t'i japë audiencës sonë një ide gjithëpërfshirëse për atë që ne bëjmë duke paraqitur fakte biografie të patreguara ose më pak të njohura të futbollistëve, menaxherëve dhe elitës nën titujt që kanë prodhimet e leximeve të mira.

Pse Historitë e Fëmijërisë - Menaxherët e futbollit që nuk luanin futboll profesional

Futbolli kurrë nuk pushon së linduri përjashtime nga besimet dhe nocionet popullore. Një nga nocionet e tilla paraqet që individët të cilët kurrë nuk kanë luajtur futboll profesionist nuk mund - në më të keqen - të bëhen menaxherë të futbollit ose - në rastin më të mirë - të kalojnë mirë në kapacitetet menaxheriale.

Ashtu siç besimet e lartpërmendura po dukeshin se ishin krijuar fakte shkencore, Maurizio Sarri doli nga blutë për të filluar karrierën e tij stërvitore në 1990 me AC Sansovino më të ulët të League Club ndërsa Andre Villas-Boas filloi si ndihmës trajner në Porto në fund të viteve 1990.

Andre Villas-Boas dhe Maurizio Sarri nuk luanin futboll në një nivel profesional përpara se të fillonin stërvitjen. Kredi për imazhin: WAGNH.
Pse fakte të patreguara të biografisë - Lojtarët e futbollit, të cilët kishin grindje me menaxherët

Grindjet janë pothuajse të pamundura në sportet ekipore, veçanërisht në futboll, ku veprimet e lojtarëve ndikohen nga “nxehtësia e momentit”. Ndërsa ballafaqimet e herëpashershme ose sjelljet agresive që lojtarët shfaqin kundër kundërshtarëve të tyre janë hedhur poshtë si "sjellje profesionale" taktike, e njëjta gjë nuk mund të thuhet kur gjenitë e futbollit u japin nxehtësi menaxherëve të tyre.

Tifozët e Barcelonës nuk do të ishin të shpejtë për të harruar grindjen e gjatë midis ish-menaxherit të klubit Pep Guardiola dhe përpara Zlatan Ibrahimovich me këtë të fundit duke rrëfyer se Guardiola i foli vetëm dy herë në muaj 6. Në një mosmarrëveshje më të komplikuar, tifozët e Real Madrid u ndanë midis mbështetjes Iker Casillas or Jose Mourinho kur dueti pati një ndikim mbi atë që trajneri e perceptoi si një tradhti nga portieri spanjoll.

Zlatan Ibrahimovich dhe Iker Casillas kanë patur një grindje të gjatë të hidhur me menaxherët e tyre një herë. Kredite e imazhit: LB.

Përveç kësaj, jo shumë e mbajnë mend atë E David Beckham qëndrim mbizotërues te Manchester United dikur e drejtoi trajnerin e atëhershëm Alex Furgeson të shkelm një këpucë në superstar. Këpucët me precizion e goditën Beckham në fytyrë, një incident që katalizoi lëvizjen e tij eventuale në Real Madrid në 2003.

Pse fakte të patreguara të biografisë - Lojtarët e futbollit me kartat më të kuq

Fajtorët në këtë kategori variojnë nga mbrojtja e ashpër e mbrojtësve deri te zbatuesit e mesfushës, si dhe lojtarët elegantë që kanë një prirje drejt dhunës dhe shfaqin agresivitet në provokimin më të vogël. Si rezultat, ata kanë regjistrime të tmerrshme disiplinore që janë të vërtetuara nga zyrat e kartave të kuqe.

Për të filluar me mbrojtjen e vështirë të mbrojtësve, Sergio Ramos kryeson grafikun pasi ai posedon më shumë dërgimet në historinë e La Liga. Megjithëse në pension, Steven Gerrad renditet në mesin e mesfushorit më të kuq të skuadrës kuqezi që eci poshtë tunelit të Anfield për banjot e hershme.

Steven Gerrard dhe Sergio Ramos renditen më të lartë në listën e lojtarëve më të dërguar. Kredite e imazhit: LB.

Lëvizja përpara, që kemi Diego Costa stili agresiv i të cilit nuk luan asnjëherë ndërprerjen e tij në telashe me gjyqtarët kudo që shkon. Në fakt, ai perceptohet si një aksident duke pritur të ndodhë sa herë që përpiqet të rimarrë posedimin nga mbrojtësit.

Pse fakte të patreguara të biografisë - Lojtarët e futbollit të cilët janë poliglotë 

Larg investimeve shumë në trajnime për të zotëruar artin e lojërave të bukura, disa lojtarë kanë shkuar milje ekstra për të kënaqur tifozët duke mësuar gjuhën e komuniteteve të tyre të klubit pritës. Përpjekja jo vetëm që ka bërë që gjenitë e futbollit të grumbullohen më mirë brenda komunitetit të tyre, por i pozicionuan ata si të preferuarat për role administrative pas daljes në pension.

Pa shumë ado, lojtarët që dinë kaq shumë gjuhë përfshijnë portier Peter Cech i cili përveç Czechekisë së tij të lindjes flet spanjisht, gjermanisht, frëngjisht dhe anglisht. Nga ana e tij, Henrikh Mkhitaryan flet rrjedhshëm armenisht, portugez, frëngjisht, italisht, rusisht, anglisht dhe gjermanisht.

E fundit por definitivisht jo më pak është Romelu Lukaku i cili dëshmon se është mishërimi perfekt i një “hiperpoligloti pasi flet jo më pak se 8 gjuhë. Ato përfshijnë frëngjisht, Lingala, Hollandisht, Belgjikë, Kongolez, Suahili, Spanjisht, Anglisht, Portugez dhe Gjermanisht.

Romelu Lukaku, Henrikh Mkhitaryan dhe Peter Cech janë poliglot mbresëlënës në futboll. Kredite e imazhit: LB.
Pse fakte të patreguara të biografisë - Lojtarët dhe menaxherët e futbollit që fituan gradat e arsimit të lartë

Mënyra se si e kuptojnë disa gjeni të futbollit, pjesëmarrja aktive në futboll nuk pengon arritjen e lartësive të mëdha akademike, një ideologji prodhuese e cila i bëri ata të vazhdojnë të regjistrohen për gradat e kolegjit dhe të diplomojnë në përfundimin e programeve të tyre.

Lojtari italian Giorgio Chiellini kryeson listën për të diplomuar në Universitetin e Torinos me një diplomë Master në Administrim të Biznesit. për Juan Mata, të kesh dy diploma - një në marketing dhe një tjetër në shkencën sportive - nuk mjafton vetëm. Ai ka interes për të studiuar Psikologji në kohën e shkrimit.

Në kategorinë e menaxherëve, a e dini këtë Frank Lampard ka një diplomë në Latinisht ndërsa Vincent Kompany ka një diplomë master në administrimin e biznesit nga Shkolla e Biznesit Aleanca Manchester? Në të vërtetë, futbollistët mund të mos kenë një reputacion për inteligjencën, por lojtarët dhe menaxherët e lartpërmendur kanë kontribuar jashtëzakonisht shumë në ndryshimin e narracionit.

Truri me talent. Nga LR Giorgio Chiellini, Vincent Kompany, Frank Lampard dhe Juan Mata, Kreditë e Imazhit: LB.
Pse fakte të patreguara të biografisë - Pronarët e klubit më të pasur

Premier League angleze është bërë një shesh lojrash për miliarderët që blen klube dhe spërkat para të majta, të djathta dhe qendra. Sa i përket Evropës, pronari më i pasur i klubit në kohën e shkrimit është Sheikh Monsour, njeriu që bleu qytetin Man.

Takoni Sheikh Monsour- Pronari më i pasur i klubit në Angli. Kredi për Kujdestar & Unënd

Përveçse është pronar i një klubi, Sheiku është gjithashtu një mbret i Emiratit i cili është edhe zv / kryeministri i Emirateve të Bashkuara Arabe, ministër i çështjeve presidenciale dhe anëtar i familjes mbretërore të Abu Dhabi. Ai është vëllai i gjysmë i Presidentit të Emiratet e Bashkuara Arabe, Khalifa bin Zayed Al Nahyan.

Pas burrit më të pasur në futboll vjen Joseph Joe Lewis një miliarder britanik jo i popullarizuar që është pronar i Spurs.

Joe Lewis (majtas), pronar i Spurs është një nga burrat më të pasur në Mbretërinë e Bashkuar

Ju keni dëgjuar për Danial Levy, por Joe Lewis është njeriu që qëndron pas Spurs dhe ai që emëroi Levy si kryetarin e klubit.

Më në fund është Roman Abramoviç, i cili njihet më së shumti jashtë Rusisë si pronar i Chelsea FC Ai është pa dyshim njeriu që e shndërroi Chelsea nga një skuadër e Premier League në një gjigant evropian.

Për shumicën e tifozëve të Chelsea si në Angli ashtu edhe në botë, Abramovich ka vërtetuar se është e mundur të blini lumturi.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat Faktet e Pse të Pashkruara të Biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.