Philippe Coutinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Philippe Coutinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli më të njohur me nofkën; 'O Magico'.

Historia jonë e fëmijërisë Philippe Coutinho Plus Fakte të paqarta të biografisë së patreguar sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Analiza e Futbollistit Legjendar Brazilian dhe Liverpool përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch rreth tij.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Peter Crouch Plus Fakte të patreguara të biografisë

Pa dyshim, është qasja e tij e pakuptimtë dhe pragmatike ndaj lojës që e bën jetën private dhe fillimet e përulura të Coutinho një enigmë për tifozët. Tani le të fillojmë;

Philippe Coutinho Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme:

 

Philippe Coutinho Correia lindi në 12th qershor 1992 në Rio de Janeiro, Brazil nga Ze Carlos Coutinho (babai) dhe Dona Esmeralda Coutinho (nëna).

Ai u rrit në një familje që kishte një buxhet të ulët dhe gjithashtu një standard të ulët jetese. Ai ishte një tip i ndrojtur si fëmijë. Ai do të preferonte të qëndronte vetëm dhe të qante gjithë ditën kur shtyhej të bënte diçka nga e cila më parë ishte larguar.

Udhëtimi i tij drejt madhështisë filloi në qytetet e kështjellave të Rocha, në Rio de Janeiro. Në fakt, shtëpia e tij ishte afër stadiumit portreti Maracanã i cili ishte ndërtuar në zonat me shami të Rio.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Andy Carroll Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Atij i pëlqente loja si fëmijë i vogël por asnjëherë nuk mori pjesë. Ai mund të shikonte vetëm njerëzit që luanin futboll afër një fushe betoni në shtëpinë e tij.

Ishte në të njëjtën fushë betoni ai shikoi dy vëllezërit e tij më të mëdhenj Cristiano dhe Leandro duke sfiduar miqtë e tyre. Ishte kjo katran ai gjithashtu nxiti magjinë e tij.

Coutinho admironte fëmijët e tjerë, madje edhe vëllezërit e tij më të mëdhenj në aftësitë e tyre ndërsa i shikonte ata duke shfaqur talentin e tyre.
 
Sipas tij, "Ata ishin gjithmonë me top si shumica e fëmijëve në vend, dhe natyrisht, unë doja të isha si ata,"
 
Coutinho thotë. Ti kurrë nuk dinte diçka. Coutinho kurrë nuk e dinte se do të ishte më i mirë. Ai kurrë nuk e dinte se do të ishte shumë më mirë se të gjithë ata që kishin ardhur ndonjëherë për të luajtur në atë fushë konkrete.
 
Në fakt, që nga mosha gjashtë vjeç, sheshet prej guri të vogël në katranin prej betoni u bënë streha e tij. Sipërfaqja e thyer u kthye në sheshin e tij të lojërave.

Biografia e Philippe Coutinho - Si u fut në futboll:

Në moshën e vogël gjashtë vjeç, aftësitë e Coutinho evoluan në befasi të shumë vetave që nuk besonin se një djalë i ndrojtur mund të ishte aq i mirë sa ai.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Divock Origi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Në një moment, familja e tij e plotë do të largohej nga shtëpia vetëm për të ardhur dëshmitar i ekspertizës së tij. Ishte gjyshja e një shoku i tij që e nxiti babanë e tij, Jose Carlos, që shpejt të regjistronte djalin e tij në ndonjë ekip aty pranë lokal në vend që të shihte duke humbur talentin e papërpunuar.

Udhetimi:

Nuk kishte asnjë hezitim nga babai i Coutinho, dhe i riu i talentuar u bashkua me një ekip lokal të djemve të cilët u përqendruan në turnet lokale të fëmijëve.
 
Këtë herë, ai nuk ishte i turpshëm për të luajtur futboll me miqtë e tij sepse i kishte njohur që nga fëmijëria. Coutinho shkëlqeu shumë më tepër se çiftet e tij në turne për fëmijë. Pak e dinte se ekspertiza e tij ishte vërejtur nga skautët.
 
Disa muaj më vonë, trajnerët e Vasco iu afruan arkitektit në një turne që Coutinho dha performancën më të mirë dhe e inkurajuan atë që Coutinho të merrte pjesë në një provë me klubin e tij.
 

"Po qaja dhe nuk doja të luaja sepse isha i ndrojtur," Coutinho kujton. Ai ende shfaqte prirjet e tij të ndrojtura dhe kishte frikë nga frika e skenës.

Kur iu afrua për herë të parë akademisë, Ai e mbajti babanë e tij në tribuna ndërsa shikonte fëmijët e tjerë të ngrohur.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Brendan Rodgers Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

“Unë isha i ri në grup, të gjithë e njihnin njëri-tjetrin kështu që ndihesha pak i ndrojtur dhe i pakëndshëm. Ai tha.

“Pas një kohe të shkurtër dhe një motivimi, isha mirë. Kur fillova të luaja, gjithçka ishte normale dhe e natyrshme. Nuk isha më e ndrojtur, po e shijoja. ”
 
Ishte në moshën 13 vjeç që erdhi në agim për Coutinho që ai thjesht mund të siguronte jetesën nga futbolli. Siç shprehet ai;
 
"Së pari mendova me vete, 'Mirë, në të vërtetë mund të jesh profesionist' kjo ishte kur u thirra në skuadrën Brazil Under-14," zbulon Coutinho.
 
"Unë u zgjodha nga kaq shumë lojtarë të talentuar, kështu që ishte një mënyrë për të më treguar se kjo mund të jetë një karrierë - që unë të mund ta bëj atë, që isha i mirë në të.
 
Në atë moment, kuptova se duhej të filloja të mendoja për lojën më seriozisht. ”
 
Prindërit e tij, vëllezërit më të mëdhenj dhe më vonë Aine (gruaja e tij) do ta ndiqnin kudo, duke parë çdo lojë. Mbështetja e tyre ushqeu aftësinë e Coutinho.
 
Në moshën 16 vjeç, arriti përparimi i tij i madh. Gjigandët italianë Inter Milan paguan 7.7 milion dollarë për të siguruar shërbimet e adoleshentit, i cili do të vazhdonte të zhvillohej në Vasco dhe t'u bashkohej atyre dy vjet më vonë.

Nofka e Philippe Coutinho:

Kthehu si një fëmijë, Coutinho miratoi pseudonimin 'Magjistari i Vogël' nga adhuruesit që ishin të dashur ta përshkruanin atë si më të riun specialisti i topit të vdekur në vendlindjen e tij.

Ky është një pseudonim që ai e kishte mbajtur deri më sot. Një nofkë që e formësoi atë shumë shpejt. Potenciali i tij i rritjes së futbollit ishte i lartë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Moisiut Moisiu dhe Fakte të patreguara të biografisë

Në fakt, nuk vonoi shumë dhe Coutinho u bë një nga playmakers kryesorë të Brazilit, ndërsa ishte ende shumë i ri.

Ai ishte në gjendje të luante në krah, pas sulmuesit ose si një njeri i vetëm. Ndërgjegjësimi, aftësia për të kaluar dhe aftësia e tij për top e bëri atë unik nga futbollistët e tjerë.

Sipas Coutinhos, “Të jesh unik nuk është e lehtë. Veryshtë shumë e vështirë të dallosh nga pjesa tjetër kur ka miliona që përpiqen të bëjnë pikërisht të njëjtën gjë.

Ashtë një ndjenjë e përbashkët mes djemve në Brazil sepse futbolli është si një fabrikë, ” shpjegoi ai. “Ju duhet të jepni gjithçka sepse ka një furnizim të pafund talentesh dhe fabrika është gjithmonë e plotë. 

Vazhdimisht është në pjesën e pasme të mendjes tuaj se ka miliona fëmijë që përpiqen të bëjnë të njëjtën gjë.

Por ajo që dija është se nuk kishte të bënte vetëm me aftësinë ose teknikën, duhet të jesh vërtet i fortë mendërisht dhe të jesh shumë i vendosur për ta arritur atë. 

Shumica e të rinjve me të cilët jam rritur duke luajtur nuk kanë një karrierë në lojë tani. Ndonjëherë njerëzit mendojnë se është e lehtë të jesh futbollist. Për mua, është punë e vështirë që nuk ndalet kurrë. ”

Philippe Coutinho Jeta Familjare:

Philippe Coutinho vinte nga një klasë e mesme e ulët dhe një familje e lumtur braziliane që dikur jetonte në një situatë të pasigurt ekonomikisht.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Alessandro Bastoni Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Megjithëse ata nuk ishin zyrtarisht të varfër, por familja e tij përjetoi mundësinë e kufizuar ekonomike për djalin e tyre të fundit të lindur. Një pengesë e madhe ishte e ardhura e ulët, e cila në një moment gati i shtyu ata në varfëri.

Ishte futbolli që i ndihmoi ata të përmirësonin standardin e tyre të jetesës falë 'Coutinho' të fëmijës së tyre të artë. Familjariteti i tij i hershëm në Brazil solli shumë para që ndihmuan në mbajtjen e mirë të familjes së tij.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Si e shpëtoi familjen e tij nga varfëria:

Në fakt, posa Coutinho filloi të bënte para, nuk kishte më çështje të ushqimit dhe pasigurisë ekonomike në familjen e tij.

Rtshtë me vend të theksohet se babai i tij, Z. Ze Carlos Coutinho (në anën e majtë të figurës më sipër) është një tifoz anti-Barcelona. Ai është arsyeja e vetme për rënien e djalit të tij te gjiganti spanjoll pavarësisht Neymar duke u përpjekur më së shumti për të bindur mesfushorin të bashkohet me Barcelonën.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Moisiut Moisiu dhe Fakte të patreguara të biografisë

nËNA: 

Dona Esmeralda Coutinho është mamaja e Philippe Coutinho. Sulmuesi brazilian ka zbuluar një herë se si nxitja e titullit për Liverpool 2016/2017 u frymëzua nga nëna e tij.

Coutinho thotë menaxher Brendan Rodgers goditi një taktikë të pazakontë motivuese të leximit të letrave nga nënat ndërsa skuadra e tij dikur akuzohej ndaj lavdisë së Barclays Premier League gjatë atij sezoni.

Liverpool në fund të fundit ra vetëm pak, duke humbur ndaj Manchester City me dy pikë, por Coutinho ka folur se si mesazhet kishin një efekt të thellë në dhomën e zhveshjes. 

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Peter Crouch Plus Fakte të patreguara të biografisë

Mesazhi nga vetë nëna e Coutinho u lexua pak përpara përplasjes së Liverpoolit ndaj Manchester City në Anfield në Prill 2017. Ishte një lojë në të cilën vetë Braziliani vazhdoi të shënonte një fitues të shkëlqyeshëm.

Tha 22-vjeçari CNN Sport"Isha kaq i shqetësuar që të ishte rradha ime, që menaxheri të lexonte letrën nga mamaja ime.

'Unë e prita dhe e prita atë. Menaxheri kishte folur me nënat e çdo lojtari në ekip, ai kishte muaj që lexonte një mesazh para çdo ndeshje dhe më në fund, radha ime kishte ardhur.

 Në fillim, nuk e dija që menaxheri do të lexonte një letër prej saj, pastaj ai përmendi emrin e saj dhe unë u mbingarkova vërtet. Thoshte që ajo më donte, ishte krenare për mua, është gjithmonë me mua dhe më mungon. ”

BROTHERS: Coutinho ka dy vëllezër të mëdhenj të quajtur Leandro Coutinho dhe Christain Coutinho. Të dy vëllezërit e moshuar kullotnin futboll që nga koha e tyre e hershme e fëmijërisë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ndryshe nga vëllai i tyre fëmijë, ata nuk dalloheshin nga turma. Ata e zhvendosën fokusin e tyre në lojë dhe më vonë u bënë avokatë profesionistë.

Gruaja Philippe Coutinho - Aine:

Një pjesë e arsyes pse emri i Coutinho nuk është suvatuar në titujt kryesorë për përfshirje në ndonjë incident farsë jashtë fushe është për shkak se familja e tij e ka lidhur atë me një grua, kohë më parë. Këtu është Historia e tij e Dashurisë Philippe Coutinho.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Divock Origi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Coutinho dhe Aine ishin të dashurat e tyre të fëmijërisë që evoluan në partnerë jete dhe miqtë më të mirë të njëri-tjetrit.

Aine ishte vetëm 17 vjeç kur la gjithçka që dinte (përfshirë familjen e saj) për të ndjekur Coutinho në një kontinent të ri ku ajo jetoi një jetë të re.

Kur ai ishte 20-vjeç, ish-mesfushori i Inter-Milan martoi gruan e tij Aine dhe ata janë ende të martuar lumtur si në kohën e shkrimit.

Aine është boshti i Coutinho; thirrja e tij e parë kur diçka shkon keq ose në rregull. Në një ditë ndeshjeje, është zëri i saj që e inkurajon dhe frymëzon atë. Çdo ditë, ajo është ngushëllimi dhe arratisja e tij.
 
"Aine luan një rol të madh në gjithçka që bëj", Thotë Coutinho. “Ne nuk kemi studiuar së bashku, ne takohemi me njëri-tjetrin në një aheng. Isha shumë e ndrojtur dhe ajo më pyeti nëse mund të isha i dashuri i saj. Këtë e pranova ”. 
Ai vazhdoi"Në të vërtetë nuk ka qenë një moment kur kemi qenë, 'në rregull jemi bashkë tani'.
 
“Ne jemi nga e njëjta lagje dhe pas festës, sapo kemi filluar të shohim gjithnjë e më shumë nga njëri-tjetri, duke shkuar vende së bashku. Kjo ishte kur dashuria jonë u bë më e thellë dhe më e fortë ".
 
Aine shkon në çdo ndeshje në shtëpi, dhe sa më shumë ditë të jetë e mundur. Kur ai shënon, pjesë e festimit të tij është ta njohësh gjithmonë atë.
 
Ai është i dashur të fryjë puthje në drejtim të saj. Isshtë një simbol i mirënjohjes së tij për gjithçka që ajo ka sakrifikuar dhe mbështetjen e palëkundur që ajo ofron.
 
Theshtë dashuria nga Aine që qetëson frikën e hershme të Coutinho. Ngacmimi larg tij ishte një pyetje e rëndësishme. Duke qenë thellësisht dashur prej saj i jep forcë dhe guxim.
 
Këtë ai e çon në fushën e lojës. Në fakt, këta dy zogj dashurie ndajnë momente të trishtuara dhe të lumtura së bashku.
 
Coutinho një herë ka shfaqur gungën e foshnjës së gruas së tij që tifozët ta shohin. Fotografia më poshtë tregon se krijuesi brazilian dhe partneri i tij duken mjaft të ngazëllyer ndërsa presin së bashku lindjen e fëmijës së tyre të parë.
 
Për të festuar anëtarin e tyre të ardhshëm të familjes, Aine Coutinho kishte në bark një '70% bar loading'.
 
Moreso, të dy kanë festuar së bashku lindjen e fëmijës së tyre të parë.
 
Lojëbërësi brazilian Coutinho u duk se ishte në humor të mirë pas një loje të caktuar, ndërsa pozoi për një foto me gruan e tij Aine dhe foshnjën e vogël për të festuar Ditën e Nënës në Mbretërinë e Bashkuar.
 
Coutinho shpërndau foton më poshtë në llogarinë e tij personale në Instagram dhe shkruajti: "Ditën e Nënave të Lumtur Dashuria ime."
 

Dashuria për Futsal:

Coutinho ishte në një moment i fiksuar me 'Futsal' - një version i sportit i luajtur në një fushë më të vogël, me skuadra më të vogla dhe një top më të rëndë.

Futbolli i futbollit në moshë të hershme bëri që Coutinho të zhvillonte kontrollin e shkëlqyeshëm të topit për të cilin po njihet. SHIKONI ATA M POSHTM;

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Samuel Eto'o Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

Si fëmijë, korniza e tij e vogël i dha atij një qendër të ulët graviteti, duke e bërë atë më të shkathët, të shkathët dhe efektiv me topin.

Siç ndodh me shumicën e brazilianëve, ai kishte rritur një magji të veçantë në këmbët e tij që nga mosha 6. Përveç magjisë që mori, ai gjithashtu ka një normë të mahnitshme pune.

Një dëshirë për të vënë në ndërrime ka parë triumfin 22-vjeçar në situata ku të tjerët mund të jenë shkatërruar.
 
Veprimi i tij në Itali, "Një ëndërr për çdo fëmijë të ri sepse kur jemi duke u rritur, ne shikojmë të gjithë idhujt tanë duke luajtur në Evropë dhe këtu duam të jemi". 
 
Ky u bë realitet. Kishte lëndime dhe kishte raste kur mbarimet 90-minutëshe dukeshin një rrjedhojë e imagjinatës së tij.
 
"Gjithçka që kam kaluar në Itali më ka ndihmuar të formësohem,"Coutinho këmbëngul. “Kam pasur disa lëndime, kohë të kufizuar në lojë dhe gjërat nuk po shkonin në rrugën time, por kjo ishte një periudhë shumë, shumë e rëndësishme për mua.
 
Ishte pika më e vështirë e karrierës time, sepse ishte hera e parë që isha larg shtëpisë dhe duhej të filloja të provoja veten nga e para ".
 
Nga mosha e 20, sulmuesi kishte nisur deri në katër vende të ndryshme nëpër dy kontinente, duke përjetuar më kontrast të kulturave dhe stilet e lojës.
 
"Për shkak të vështirësive në Itali, e pata më të lehtë të adaptohem në Spanjë gjatë huasë time në Espanyol," shpjegon ai.
 
“Me Anglinë, ritmi dhe fizikiteti janë faktorët më të mëdhenj me të cilët duhet të përballeni. Unë gjithmonë kam qenë një mendimtar i shpejtë, por në Premier League, gjithashtu duhet të reagosh më shpejt.
 
“Nuk ka kohë dhe hapësirë ​​që ju është dhënë. Mundohem të mësoj diçka në çdo vend, në çdo situatë, kështu që nuk ka dyshim që të gjitha këto përvoja të ndryshme më kishin ndihmuar të bëja lojtarin që jam. ”
 
Ditët në Inter tani është një kujtesë e largët për Coutinho.

Dashuria nga tifozët e Liverpool:

"Soshtë kaq e vështirë të përcaktohet se çfarë do të thotë kjo për mua," ai thote. “Feelingshtë një ndjenjë shumë unike dhe e veçantë. Incredibleshtë e pabesueshme kur dëgjoj tifozët të këndojnë emrin tim.
 
Në fillim, u trondita kur pashë se si u lidhën me mua në Anfield. Unë pata patë herën e parë që pashë flamurin me fytyrën time, sepse me të vërtetë nuk e prisja.
 
Ishte një surprizë e ftohtë dhe unë dua të falënderoj tifozët për përpjekjen edhe për të shkruar 'O Mágico' [Magjistari] në Portugeze. ”
 
Ky vit 2017 i llogarit si pesë vjet që kur Coutinho u largua nga vendlindja e tij, Brazili. Moti në Liverpool është mjaft i kënaqshëm për të. Për shumë, ai më në fund ka gjetur një vend tjetër që i përket.

Prania e mediave sociale:

Coutinho ka një prani të konsiderueshme në internet dhe në mediat sociale. Ish-burri i Vasco da Gama ka faqen e tij zyrtare.

Ai gjithashtu ka më shumë se 150,000 ndjekës të llogarisë së tij në Twitter, një profil individual në YouTube dhe 4.6 milion ndjekës në Instagramin e tij.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Joel Matip Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Një mik i ngushtë me Neymar:

Ndërsa Roberto Firmino është padyshim një bashkatdhetar i ngushtë i Coutinho. Duke qenë se dyshja u rreshtuan së bashku si fëmijë, besohet se frymëzimi më i madh i Philippe në ditët e tij të hershme është frontmani, Neymar.

Në një intervistë të fundit me FourFourTwo, Avantazhi i talismanit të Liverpulit shkoi aq larg sa duke sugjeruar se e kishte bazuar gjithë lojën e tij rreth Neymar,

"Ai është idhulli ynë kryesor në futbollin brazilian dhe dikë që fëmijët e vegjël e shikojnë me padurim." Vazhdimi, tha Coutinho,

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Divock Origi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

"Ai është një mik i ngushtë i imi dhe është e madhe që të ketë një shok shokësh të njëjtën moshë si unë që admiroj". 

Nga miqtë e fëmijërisë siç shihet më poshtë, të dyja palët janë rritur tek të rriturit dhe kanë mbajtur ende miqësi të tillë.

Philippe Coutinho Bio - Kimi me Roberto Firmino:

Edhe pse kimia në të gjithë skuadrën është e rëndësishme, futbollistët do të kenë gjithmonë individë të caktuar me të cilët lidhen më mirë se të tjerët.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Joel Matip Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Në rastin e Phillipe Coutinho, është Roberto Firmino ai që ai e përshkroi si të tijin 'miku më i mirë' në klub.

"Ne kemi një kuptim të mirë," Coutinho shpjegon, "Me të vërtetë kënaqem duke luajtur me Roberto dhe ne jemi miq të ngushtë. Ne të dy flasim portugalisht. Të dy ne, plus Lucas dhe Alberto (Moreno), kalojnë kohë së bashku larg nga futbolli ".

Feja Philippe Coutinho:

Të gjithë futbollistët marrin frymëzim nga diku; një mani me fitnesin, ish idhujt e futbollit ose, në rastin e Coutinho, fenë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Andy Carroll Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Pavarësisht se ishte kthyer në dëshirën e tij për të mos bërë tatuazhe, mesfushori ende pretendon se ai është "Nuk është një shkelës i klubeve të natës" nuk pi alkool dhe mbi të gjitha, e do Jezusin.

Coutinho pretendoi në kohën e nënshkrimit për Reds, “Unë nuk pi alkool… Unë ndjek lumturinë përmes rrugëve të tjera. A do të flasim për sa e madhe është të kesh Zotin brenda nesh? ”. 

Pavarësisht nëse jeni fetar apo jo, është freskuese të shohësh një futbollist kaq të kënaqur me kënaqësitë e thjeshta të jetës. Jurgen Klopp sigurisht që nuk do të duhet të shqetësohemi për ndonjë mashtrim jashtë fushës nga braziliani.

Regjistrohu
Njoftoni
1 Koment
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
Habeeblahi
vjet 2 më parë

I LOVE COUTINHO, DHE SHKRUANI #THE_LITTLE_MAGICIAN