Ole Gunnar Solskjear Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet Historinë e plotë të një Genius të Futbollit i cili njihet më së miri me pseudonimin "Vrasësi i përballur me fëmijët". Historia e fëmijërisë sonë Ole Gunnar Solskjear dhe Biografia e patreguar Fakte të sjellë një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin jetën e tij të hershme, sfondin e familjes, historinë e jetës para famës, ngjalljen e famës, marrëdhënien dhe jetën personale.

Po, të gjithë e dinë se është ndër anëtarët e njohur të Hall of Fame të Old Trafford. Megjithatë, vetëm disa prej tyre konsiderojnë biografinë e Ole Gunnar Solskjear, e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Ole Gunnar Solskjear Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Historia e jetës së hershme dhe familjes

Ole Gunnar Solskjaer ka lindur në ditën e 26th të shkurtit 1973 tek nëna e tij, Brita Solskjaer dhe babai, Oivind Solskjaer në Bregun Perëndimor të Norvegjisë. Më poshtë janë prindërit krenarë norvegjezë të Ole Gunnar.

Solskjaer u lind në një familje sportive dhe një sfond të përulur familjar. Ai u rrit në qytetin e vogël ishull të Kristiansund në Norvegjinë Lindore. Sipas Manchester Evening News, babai i tij ishte një Greko-romake mundës që e mbrojti Norvegjinë për pesë vjet.

Shënim: Mundje greko-romake është një stil i mundje që ndalon mban nën belin dhe është kontestuar në çdo edicion të Olimpiadës verore të mbajtur që nga 1908. Babai i Solskjaer Oivind ishte superstari i mundjes greko-romak i 1 i Norvegjisë në mes të 1966-71. Fillimisht, ishte shpresa e lartë e Solskjaerit që djali i tij do të ndiqte gjurmët e tij.

Për fat të keq, Wrestling ishte tepër i ashpër për Olein si një fëmijë. Ai e provoi këtë sport për tre vjet, por korniza e tij e dobët shkoi kundër tij ndërsa përpiqej të bënte përpjekje për të imituar arritjet e babait të tij. Për shkak të kornizës së tij të vogël, Solskjaer i vogël ishte lehtësisht i mbështetur nga bashkëshortët e tij.

Të dy prindërit kishin simpati për djalin e tyre i cili mori pseudonimin e hershëm "Ole e vogël". Ata e urrenin kur ai ishte duke u hedhur rreth e rrotull dhe përkulur nga kundërshtarët. Duke pasur mjaft, të dy Brita dhe Oivind këmbënguli që djali i tyre duhet të braktisë sportin. Kjo pa një fund të trishtuar për një brez mundësie.

Ole Gunnar Solskjear Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Ndërtimi i hershëm i karrierës

Përveç mundjes, Ole kishte një dashuri tjetër, kjo është futboll. Ai madje flinte me një top çdo natë, por nuk mund ta vinte në praktikë.

Si shfaqet futbolli britanik i ndezur pasionin e tij për futboll:

Kalimi i shumë kohë për të parë televizionin e lejoi që të binte në dashuri me shfaqjet e futbollit. Veçanërisht mes tyre ishte e shtuna BBC ndeshje e ditës i cili u dha beqarëve norvegjezëve, veprimin më të fundit të futbollit nga Anglia.

Gjithashtu, programet e futbollit britanik si revistat angleze Futboll, Shoot dhe Match Weekly u dërguan në Norvegji në atë kohë.

"I përdorur për të shënuar të gjitha fletët e ekipit dhe formacionet nga Match e ditës. Në një moment, mora vesh çdo gjë në lidhje me futbollin në Angli " tha Ole dashuria e parë e të cilit ishte Liverpool (Pëshpërisni me butësi!)

Pas shikimit të futbollit në TV, ajo që pasoi ishte një Solskjaer i ri që nisi një futboll të pafund në një rërë dhe zhavorr pranë shtëpisë së tij. Nuk duhej kohë para se prindërit e tij të kenë ndikuar që të merrte një vendim për sportin e sapo gjetur.

Ole Gunnar Solskjear Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Jeta e hershme e karrierës

Përkushtimi i Solskjaer dhe talenti i ri e panë atë në moshën 8 që regjistrohej në klubin lokal Clausengen të qytetit të tij si një perspektivë e re. Clausengen ishte një klub i vogël në qytet i cili ishte i njohur për të bërë fëmijët të fitojnë reputacion të madh falë mënyrës së tyre të shfrytëzimit të talenteve. Sapo iu bashkua klubit, kishte zëra se ai nuk mund ta bënte për shkak të madhësisë së tij.

Për fat të mirë, rreth viteve të tij të adoleshencës, Solskjaer filloi të xhironte në mënyrë të natyrshme dhe të peshonte. Ai u bë më i madh dhe më i fortë, por ende nuk ishte mjaft i mirë që ai të bashkohej me ligat e mëdha edhe pasi ai u promovua në futboll të lartë. Megjithëse kishte grupe dhe individë që dëshironin të luanin rrezikun dhe ta merrnin atë.

Një person i dalluar ishte ish-mbrojtësi i Manchester City Aage Hareide i cili u interesua më shumë për Ole dhe ishte i dëshpëruar për ta transferuar atë në një klub më të madh. Pas shënimit të 31 të golave ​​47 Clausengen në një sezon ligë, Hareide (foto më poshtë) duhej të shtypte butonat për kapjen e talentin e tij të ri.

Ole Gunnar Solskjear Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Rruga për famë

Falë Aage Hareide, Ole në 1995 mori veten transferuar në Molde, një klub i lartë norvegjez Aage Hareide menaxhuar.

Në klub, ai vazhdoi të shkëlqejë si një golashënues i pabesueshëm në Premier Ligën norvegjeze. Sekreti i Ole ishte puna e tij e vështirë dhe aftësia për të punuar jashtë klubit duke bërë praktikë private. Kjo ishte një kohë, ai synonte të arrinte me çdo kusht. Solskjær gjithashtu mori shumë ambicioze për Anglinë.

Mjerisht për Hareide, ai nuk e kishte Solskjaer duke udhëhequr sulmin e tij për shumë kohë. Duke shënuar golat e 31 në paraqitjet e 38 tërhoqën skuadrat e Premier League që e rrethuan atë si peshkaqenë - mes tyre United.

Ole Gunnar Solskjear Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Ngrihu në famë

Pas dështimeve për të marrë Alan Shearer, Man United në 29 Korrik 1996 vendosi të merrte Ole Gunner Solskjear i cili ishte në atë kohë i panjohur jashtë atdheut të tij.

Me vetëm disa lojëra të luajtura, u bë e qartë për tifozët që United ka siguruar një nga pazaret më të mira në historinë e klubit. Solskjaer përfundoi duke shënuar 18 Premier League në sezonin e tij të parë.

Momenti më i madh norvegjez ishte kur ai shkoi për të shënuar golin e fitores së kohës në ndeshjen kundër Bayern Mynih në finalen e 1999 UEFA Champions League. Ky ishte qëllimi që ndihmoi Shtetet e Bashkuara të siguronin Treble dhe me siguri, një që e përforcoi emrin e tij në sallën e listës së famshme të klubit.

Mbarimi vdekjeprurës i Solskjaer së bashku me fëmijën e tij të rinisë duket se mediat britanike e quajtën atë "Vrasësi i përballuar me fëmijë".

Megjithatë, legjenda Man United i pëlqen të kujtohet si "super-sub". Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Ole Gunnar Solskjear Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Jeta e marrëdhënieve

Ndërsa luante për United, Solskjaer jetonte në Bramhall me gruan e tij të bukur të quajtur Silje.

Të dy çiftet janë të bekuar me tre fëmijë përkatësisht; Noe, Karna dhe Elija.

Djali i Solskjaerit, Noah dikur rrëfeu në media se babai i tij nuk ishte lojtari i tij i preferuar. Në atë kohë, Noah preferon të mbështesë Wayne Rooney dhe jo të atin e tij.

Ole Gunnar Solskjear Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Jeta personale

Njohja me jetën personale të Ole Gunnar Solskjear do t'ju ndihmojë të merrni një pamje të plotë të tij. Kur mendoni për Norvegjinë vendin e tij, ndoshta imagjinoni flokë të bardha, pamje të mrekullueshme, shumë peshkim dhe sigurisht jo ushtarak. A e dini? ... Solskjaer ka kaluar një vit shërbimi të detyrueshëm ushtarak i cili filloi në kohën kur ishte 19 vjeç.

Nderi Kombëtar:

Në 2008, Solskjaer u bë norvegjezi më i ri për të marrë Klasa e Kalorësisë së Parë të Urdhrit Mbretëror Norvegjez të Shën Olavit nga Mbreti Harald V i Norvegjisë.

Solskjaer ishte fu ankua me çmimin në një ceremoni në 25 Tetor 2008 në qytetin e tij të Kristiansund. Solskjaer është marrësi më i ri i kalorësisë, zakonisht i dhuruar anëtarëve të dukshëm të shoqërisë në vitet e tyre të mëvonshme.

Loyalty:

Solskaer qëndroi në Old Trafford edhe pse klubet e tjera treguan interes në të, sidomos në 1998. Solskjaer pavarësisht se ishte një zëvendësues i refuzoi të gjitha ofertat përkundër Manchester United edhe duke pranuar oferta për legjendën.

Rasti i dytë i besnikërisë:

Një moment tjetër përcaktues në karrierën e tij ishte kur ai kreu një faull profesionist të gjithë në emër të ndalimit të një mundësi të qartë të golashënuesve të kundërshtarit. Solskjaer e bëri këtë duke e ditur se do të merrte një kartë të kuqe. Tifozët e futbollit e panë këtë si një shembull të qartë se si Solskjaer vendosi klubin mbi interesin personal.

Ole Gunnar Solskjear Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Fakt i Paqëndrueshëm i Karrierës

Ai mban një rekord britanik:

Në 2 Gusht 2008, një emocional ndeshje testimi mes Man United dhe Espanyol u luajt në nder të Solskjær në Old Trafford. Kjo ndeshje emocionale regjistruar pothuajse tifozët 69,000 pranishëm dhe të vendosur një rekord si ndeshje e dytë dytë më të lartë të dëshmitarëve në historinë britanike.

Trajnimi Përmbledhje e Karrierës:

A e dini? ... Solskjaer filloi stërvitje edhe pse ishte lojtar për United. Në atë kohë, gjatë verës, Solskjaer do të kthehej në Norvegji për të stërvitur në Akademinë Statoil, një shkollë verore për të rinjtë më premtues të vendit. Pas daljes në pension, Solskjaer një herë hodhi poshtë një mundësi për të menaxhuar Norvegjinë, duke thënë se ishte 'shume shpejt'.

Si trajner, Solskjaer fitoi titullin norvegjez në sezonin e tij të parë për Molden në 2011. Ai ka fituar edhe katër trofe si menaxher i rezervave të Bashkuara të cilat Jesse Lingard dhe Paul Pogba përfaqësuan.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për leximin e Historisë së Fëmijërisë së Ole Gunnar Solskjear dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket e drejtë, ju lutem ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do të vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu