Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një elite futbolli që njihet më shumë me pseudonimin “The King“ Historia jonë e fëmijërisë Michel Platini plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, prejardhjes familjare, jetës në marrëdhënie dhe shumë fakteve të tjera jashtë fushe (pak të njohura) rreth tij.

Historia jonë e Micheal Platini është një tjetër pjesë interesante faktike që ju çon në një udhëtim të ngritjes së tij nga errësira në famë si dhe në fundin e trishtuar të një progresi për të cilin ai bëri vite me radhë. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme 

Michel François Platini lindi më 21 qershor 1955 në Joeuf, Francë. Ai lindi nga babai i tij, Aldo Platini, i cili në kohën e lindjes ishte një mësues dhe trajner amator i futbollit. Nga ana tjetër, nëna e Michel, Anna Platini ishte një banakiere në Bar des Sportifs që përkthehet si bar sportiv. Prejardhja familjare e klasës së mesme të prindërve të tij sugjeron një fillim modest për Michel.

Duke u rritur në një familje të klasës së mesme, Michel i ri - si shumica e fëmijëve të kohës së tij - mori angazhimin sportiv të preferuar të babait të tij, futboll dhe u lejua të luante futboll në rrugë në një shkallë të lodhshme.

Nuk kaloi shumë dhe ai u bë i njohur në mesin e kolegëve të tij dhe miratoi pseudonimin e tij të parë dhe famëkeq "Peleatini”Në vlerësim të lavdërimeve që iu dhanë për aftësitë e tij të hershme futbollistike.

I dukshëm në mesin e aftësive të fëmijërisë që ai zotëronte ishte aftësia e tij për të marrë të shtëna bubullimë që fqinjët në vendlindjen e tij konsiderohet të jenë një kërcënim për jetën dhe pronat.

Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Dyshimi i dobët i zemrës

Sidoqoftë, Michel ishte pozitiv në lidhje me atë që futbolli kishte në rezervë për të dhe u angazhua më së miri për këtë sport. Pasi fitoi përvojë të konsiderueshme vjet në futbollin e rrugës, Michel u nis për angazhim profesional në FC Metz por u refuzua nga klubi i cili gabimisht e konsideroi atë shumë të dobët për të luajtur futboll me dyshimin se kishte një zemër e dobët.

I ri dhe ambicioz, Misheli nuk ishte dikush që do të linte një mundësi t’i kalonte nëpër gishta. Ai protestoi kundër refuzimit të tij nga klubi dhe iu dha një shans për të provuar qëndrueshmërinë e tij jo në fushën e lojës, por duke fryrë ajrin në një makinë që drejtohet nga një mjek konsulent i angazhuar nga FC Metz.

LEXO  Gianni Infantino Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Meqë nuk donte t'i jepte rastin, Michel dha provën më shumë se sa ai më i mirë dhe u ligështua disa minuta më vonë, një zhvillim që mjeku e mori si një pohim për dobësinë e tij të pretenduar dhe justifikimin për refuzim.

Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ndërtimi i karrierës

I zhgënjyer, i shkatërruar, por i papërshtatshëm, Michel mori pjesë të jetës së tij dhe i dha një tjetër gjuajtjeje profesionale në një klub, ku ai ishte i bindur se u pranua pasi zemra e tij e dobët nuk mund të qëndronte një tjetër refuzim.

Cilat klube të tjera mund të jenë më të sigurta se AS Nancy ku babai i tij punonte si anëtar i administratës së futbollit të klubit?.

Ndërsa gjërat më vonë do të dilnin, diagnoza e gabuar e mushkërive e mjekut të klubit Metz u bë fat i mirë i fqinjëve dhe rivalëve të klubit AS Nancy Lorraine, ku Michel paraqiti shfaqje mbresëlënëse që e panë atë të bëhej një lojtar i shquar ose duke shënuar klubin.

Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ngritja e famës

Ishte në AS Nancy që Michel zhvilloi aftësi mbresëlënëse në pasime dhe goditje të lira, si dhe aftësi të sakta të përfundimit, duke shënuar 98 gola në 181 ndeshje të ligës. Në moshën 21 vjeç, Mitchel bëri debutimin e tij ndërkombëtar për Francën, ku ekipet e tjera Kombëtare, veçanërisht Çeke vuajtën nga gjuajtjet e tij të lira.

Valët e Famës u lanë kur Michel si një lojtar në Juventus (pas një magji të suksesshme në Saint Etienne) shënoi një penallti dhe golin e fitores kundër Liverpool që pa ekipin e tij të ngrinte Kupën e Evropës. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Ka qenë vetëm një grua në historinë romantike të Michel Platini dhe ajo ndodh të jetë gruaja e tij Christelle Bigoni.

LEXO  Lorenzo Sanz Childhoood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Michel ende ishte duke luajtur për AS Nancy kur takoi gruan e tij Christelle, një student i atëhershëm i shkencës ekologjike. Ajo gjithashtu ishte e dashuruar me sportin dhe kurrë nuk u largua nga identifikimi me burrin e saj në veshjet e tij të ndryshme.

Çifti u martua në 1977 dhe që prej asaj kohe kanë mbetur të martuar. Bashkimi i tyre është i bekuar me dy fëmijë, Laurent Platini dhe Platini detar.

Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Fatkeqësia e Stadiumit Heysel

Fatkeqësia e stadiumit Heysel ishte një përplasje midis tifozëve të Liverpool dhe Juventus, që pa këtë të fundit të shtypur në një mur i cili më vonë u shemb. Ngjarja tragjike ndodhi më 29 maj 1985, çoi në vdekjen e 39 personave - kryesisht italianë dhe tifozë të Juventusit - ndërsa të paktën 600 të tjerë u plagosën.

Përballja e cila ndodhi në të njëjtën ditë dhe vendin ku Michel Platini shënoi një penallti dhe golin e fitores kundër Liverpool për të hequr kupën evropiane ka bërë që shumë e konsiderojnë Michel Platini si të pandjeshëm për festimin e golit të tij fitues, pavarësisht humbjes së jetës të regjistruar në një ditë të paqëndrueshme.

Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Futja e Futbollit Profesional Post-Profesional 

Michel Platini u tërhoq nga futbolli profesionist kur ishte 32 vjeç në qershor 1987. Muaj pas pensionit të tij, ai mori një punë si trajner si menaxher i Kombëtares Franceze në 1988 dhe pa ekipin e tij të kualifikohej për Kampionatin Evropian 1992 si dhe atë mbresëlënës rekord i fitimit në të tetë ndeshjet e tij në grupe.

Ndërmjet 1988 dhe 2006 Michel u bashkua me aparatin UEFA dhe FIFA, duke shërbyer në komisione të ndryshme derisa ai në 2006, kundërshtoi dhe e mposhti Lennart Johansson për pozitën e çmuar të presidencës UEFA.

LEXO  Histori të Fëmijërisë së Shejh Mansour Plus Faktet e Biografisë së Untold

Presidenca e Platinit zgjati për 8 vjet, 255 ditë, një kohëzgjatje e cila ishte një kontrast i fortë me mandatin 16 vjet të paraardhësit të tij, Lennart Johansson. Çfarë mund ta bënte intelektualin francez të shkurtonte kohën e tij si president i UEFA-s; ambicia apo nevoja ?.

Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Përfshirja e supozuar e korruptuar

Platini ishte i preferuar për të zëvendësuar presidentin e atëhershëm të FIFA-s, Sepp Blatter, i cili dha dorëheqjen në 2015, megjithatë, duo (Platini dhe Blatter) u dënuan për korrupsion, keqmenaxhim, konflikt interesi, kontabilitet të rremë dhe mosbashkëpunim me komitetin e etikës FIFA.

Zhvillimi i dha fund aspiratës presidenciale të Platinit (pasi iu dha një ndalim 8-vjeçar nga futbolli, i cili më vonë u zvogëlua në 6 vjet), duke i lënë vendin Gianni Infantino i cili garoi dhe fitoi pozicionin e çmuar. Kjo gjithashtu çoi në dorëheqjen e tij si president i UEFA-s pasi dështoi në ndalimin e tij gjashtë-vjeçar nga futbolli.

Michel Platini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Fakte të tjera

  • Kalimi i Platinit në Juventus në verën e vitit 1976 nuk u bazua në një kontratë por në një tarifë nominale sipas rregullores franceze në atë kohë.
  • Ai arriti një paraqitje të rrallë të shfaqjes për dy vende në ndeshjet ndërkombëtare. (Franca dhe Kuvajti)
  • Ai është një fitues tre herë i Topit të Artë. Kjo ndodhi në vite; 1983, 1984 dhe 1985
  • Ai ishte Zinedine Zidane idhulli i fëmijërisë.
  • Gjatë kohës së tij si administrator i futbollit, ai ishte fuqimisht kundër transferimit të lojtarëve nën-18, të cilat ai i konsideron si një formë ilegale e trafikimit të fëmijëve.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Michel Platini plus fakte të patreguara të biografisë. Në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet