Michael Essien Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Michael Essien Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një Legjende të Chelsea i cili njihet më mirë me Nofkën; "Bizoni". Historia jonë e fëmijërisë Michael Essien plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot.

Analiza e Biografisë së Michael Essien përfshin Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e hershme, Prindërit, prejardhja familjare, Gruaja (Akosua Puni Essien), Stili i Jetës, Vlera Neto dhe Jeta Personale.

LEXO
Frank Lampard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Po, të gjithë dinë për aftësitë e tij të shpejta, por pak e konsiderojnë Biografinë tonë të Michael Essien që është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Michael Essien Historia e Fëmijërisë - Jeta e Hershme dhe Historiku i Familjes:

Michael Kojo Essien lindi në Akra në ditën e 3-të të Dhjetorit 1982. Ai lindi nga nëna e tij, Aba Gyandoh dhe babai i tij, James Essien. Essien ndoqi shkollën fillore të Gomoa Nyanyano DC dhe JSS në Gana. Ai ishte ky fëmijë shkollor i përulur dhe inteligjent gjatë ditëve të fëmijërisë.

LEXO
Historia e fëmijërisë së John Terry Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ai filloi karrierën e tij të futbollit pasi u diplomua në Kolegjin St. Augustine në Cape Coast, duke luajtur në një klub lokal të quajtur Liberty Professionals. Essien depërtoi kur luajti në Kampionatin Botëror 1999 FIFA U-17 në Zelandën e Re. Skautët evropianë filluan të marrin vëmendjen dhe Essien pati një provë në Manchester United në Prill 2000. Ai luajti në humbjen e ekipit nën-17 të klubit ndaj Derby County.

Manchester United i ofroi atij një kontratë, por ai ishte i papërshtatshëm për të marrë një leje pune në Mbretërinë e Bashkuar. Prandaj, ai konsideroi të bashkohej me klubin belg të ushqyesve Royal Antwerp derisa të kishte të drejtë të transferohej në Angli. Sidoqoftë, nëna e tij ndërkohë preferoi një lëvizje në Francë në vend.

LEXO
Nathan Ake Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Pas një periudhe pesëvjeçare në Francë, Essien mori shtetësinë franceze. Ai luajti për Bastia nga 2000 deri në 2003, dhe Lyon nga 2003 në 2005 përpara se të transferohej në Chelsea. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Kush është Akosua Puni Essien?… Gruaja Michael Essien:

Pas takimit me shumë zonja dhe duke provuar katër muret e marrëdhënieve, Michael Essien vendosi të vendoset poshtë me znj. Akosua Puni Essien i cili është një shtetas britanik me origjinë ganeze.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Andre Schurrle Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ajo dikur bleu një klub italian për € 237,000 në një ankand falimentimi të mbajtur nga FC Como Limited. Shifra ishte € 10,000 më shumë se çmimi fillestar. Më poshtë është një foto e Michael Essien dhe gruas në një pamje rrezatuese.

Fëmijët e Michael Essien janë të rriturit, që do të thotë se ai i kishte pasur rrugë përpara martesës së tij. Ai ka një vajzë të rritur të quajtur Michelle Essien, e paraqitur më poshtë.

Ai gjithashtu ka një djalë të rritur me emrin Michael Essien Jnr në foto më poshtë.

LEXO
Diego Costa Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Para se të vendoste të ishte me Akosua Puni Essien, Michael Essien kishte marrëdhëniet e mëposhtme:

  • Dela Ackumney ishte në një marrëdhënie me Michael Essien nga 2003 - 2006.
  • Nadia Buari një aktore popullore ganeze, e lindur në 21st November 1982 në Takoradi, Gana u martua më parë me Michael Essien.

Cassie Sumner pictured më poshtë ishte në marrëdhëniet me Michael Essien midis 2006 dhe 2007. Ajo gjithashtu ka datë Carlton Cole (2007) dhe Celestine Babayaro (2004 - 2005)

LEXO
Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Lurata Murati është një model britanik i cili dikur ka qenë në një marrëdhënie me të Michael Essien (2006). Lurata është e famshme për Michael Essien's Ex.

Së fundi, Leila Beiruthy foto poshtë ishte në një marrëdhënie me të Michael Essien midis 2007 në 2008.

 Leila ishte zonja e fundit me Michael Essien, para se të binte dakord të vendoset përfundimisht me Akosua Puni Essien të cilin e njihte për një kohë më të gjatë.

Michael Essien Jeta Familjare:

Ashtu si shumica e futbollistëve që vijnë nga Afrika, legjenda e Chelsea nuk lindi e pasur. Michael Essien u rrit nga një prejardhje e varfër familjare.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Mohamed Salah Plus Fakte të paqarta të biografisë

James Essien, babai i tij biologjik dikur kishte zemëruar me djalin e tij për shkak të dështimit të Michael për t'u kujdesur për të në vitet e fundit.

Rrjedhimisht, babai ka deklaruar se Michael duhet të ndërpresë përdorimin e emrit 'Essien' si mbiemrin e tij.

“Jam sëmurë për më shumë se një vit. Kshtë Kyeremeh (kryetari i bordit të Berekum Chelsea) që kujdeset për mua dhe nuk shoh asnjë kuptim që Michael të vazhdojë të mbajë emrin tim ”, ai një herë tha në Sport Gëzuar Gana.

Duke reaguar ndaj asaj që mund të ketë shkaktuar veprime gjoja të papërgjegjshme të lojtarit, James Essien tha…, “Nëna e tij e ka këshilluar keq që të ndalojë sigurimin e mirëmbajtjes time. Unë do të shkoj gjithçka për t'u siguruar që ai të ndalojë përdorimin e emrit tim. Edhe nëse duhet ta tërheq zvarrë në gjykatat e ligjit, unë do ta bëj atë, " ai shtoi.

LEXO
Tiemoue Bakayoko Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Michael Essien thuhet se ka shuar detyrën e tij për t'u kujdesur për babain e tij për disa kohë tani. Më poshtë është një fotografi e James Essien në një gjendje jo të shëndoshë por të lumtur të mendjes.

James Essien është mësuar të shkojë në media për të kërkuar faturat e tij mjekësore. Kjo ndodhi midis 2008 dhe 2010, një kohë kur Michael ishte në kulmin e karrierës së tij. Vetë Michael Essien gjithashtu ka kundërshtuar pretendimet e bëra nga babai i tij. Të dy akuzat dhe kundër-akuzat nga babai dhe djali, dikur duke tërhequr reagime të ndryshme nga popullata Ganeze.

LEXO
Jose Mourinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Në përpjekje për të zbuluar të vërtetën, njerëzit bënë një udhëtim në fshatin e babait, ku James Essien konfirmoi se djali i tij e kishte lënë pas dore. Fotografia më poshtë ishte ajo që panë.

Mesfushori i Chelseas pasi dëgjoi këtë u përpoq të zbuste flakët duke lëshuar një deklaratë, ku thuhej: "Unë jam përballur me shumë sfida të vështira në jetën time, por kjo është gjëja më e vështirë që kam bërë ndonjëherë ndërsa zemra ime gjakoset për deklaratat e rreme të tregtuara kohët e fundit nga një pjesë e vogël e mediave Ganeze të vjedhura nga babai im. 

Unë kurrë nuk kisha dashur të diskutoja për familjen time në publik ose për ndonjë të mirë që i bëj askujt, sepse kur bën mirë, shkon vetëm për njohjen e Zotit. Duke pasur parasysh atë që kam bërë për babanë tim kur më thanë për komentet e rreme, të ndyra dhe poshtëruese që ai bëri për mua, unë qava sepse njerëzit normalisht nuk marrin fyerje për të bërë mirë.

"Por babai im vendosi të më kthente në një mënyrë kaq të tmerrshme. Për shkak të kësaj, Unë për fat të keq janë detyruar të thonë atë që kam bërë për të, sepse ai ka shkuar në ekstrem për të poshtëruar familjen time. Do të doja të thosha faktet e mëposhtme:

1. Babai im aktualisht jeton në një shtëpi me tre dhoma gjumi (nuk është shtëpia e baltës) kam udhëzuar motrën time për të ndërtuar për të me paratë e mia.

2. Ai vizitohet çdo muaj dhe më herët dy herë në javë nga motra ime Diana në urdhrat e mia për t'i dhënë rregullisht atij para dhe sende të tjera që i dërgoj. Nëna ime, të cilën ai e ka ofenduar aq shumë, siguron gjithashtu për të.

3. Bleva një makinë për ta bërë transportin e tij më të lehtë dhe një pjesë e parave që i ofrova atij përdoret për të karburantuar veturën ose për ta riparuar atë kur prishet.

4. Kur shpërtheu sëmundja e tij, unë kërkova që ai të merrej në spitalin Asikuma, por ai tha se dëshiron mjekësi tradicionale.

'Unë sigurova para që ai t'i nënshtrohej një trajtimi tradicional. Nuk erdhi në asgjë dhe unë urdhërova që ai të dërgohet në spital. Familja ime besoj se ka organizuar gjithashtu që një infermiere të vijë në shtëpi dhe të kujdeset për të rregullisht. 

Për shkak të këtyre arsyeve dhe shumë arsyeve të tjera që unë nuk do t'i deklaroj publikisht, unë jam i tronditur nga ajo që ai pretendohet të ketë thënë por Zoti e di që kam bërë çmos për të parë plotësisht një njeri që as nuk më rriti as nuk mori pjesë në edukimin tim dhe kush ka 8 fëmijë të tjerë që mund të ndihmojnë. '

Pasi thanë këto fjalë prekëse, të gjitha pretendimet vdiqën për një vdekje natyrore. Zemrat e Ganezëve dhe botës në përgjithësi ishte përsëri në paqe.

LEXO
Kevin-Prince Boateng Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Arsyeja prapa pseudonimit 'The Bison':

Për shkak të stilit të tij të vështirë dhe të pakufizuar, prania fizike e Essien në fushën e lojës i ka fituar emrin 'Bison'.

Fizikaliteti i tij gjatë gjithë fushës e ka parë atë të krahasohet në mënyrë të favorshme me skuadrën e Edgar Davids dhe Claude Makelele si mesfushorë të shkëlqyer të mbajtjes së së kaluarës.

Michael Essien Fakte të Biografisë - Lidhja e Mourinho:

Më 31 gusht 2012, Essien nënshkroi një marrëveshje huazimi sezonal me Real Madrid, duke e ribashkuar atë me ish-menaxherin e tij në Chelsea, José MourinhoNë konferencën e tij për shtyp me Real Madridin, Mourinho i referohej me dashje Essien as "djali i tij" ndërsa Essien i referohej Mourinhos si i tij "Babi". Gjatë ndeshjes së fundit të sezonit - dhe ndeshjen e fundit të Essien si lojtar i Madridit - Essien shënoi golin e tij të dytë për Madridin, të cilin ai ia kushtoi Mourinhos.

LEXO
Pedro Rodriguez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Michael Essien Fakte të Biografisë së Untold - Njëherë Lyon e Kërcënuar:

Për fat të mirë, kjo u shmang, pasi në gusht 14, 2005, Lyon dhe Chelsea ranë dakord për një marrëveshje $ 26-milion për transferimin e Essien te Chelsea. Ai përfundoi një nga sagat më të gjatë të transferimit në historinë e futbollit anglez. Essien vazhdoi të bëhej një lojtar i rëndësishëm për klubin e Londrës.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Michael Essien plus fakte të patreguara të biografisë. Në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !. 

LEXO
Historia e fëmijërisë së Thomas Partey Plus Fakte të paqarta të biografisë
Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet