Mesut Ozil Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një Genius të Futbollit më i njohur nga Pseudonimi; 'Zidane gjermane'. Historia e fëmijërisë tonë Mesut Ozil dhe Biografia e patreguar Fakte të sjellë llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë të dhënat ndihmëse të Mesut Ozil dhe luajnë aftësi, por pak e konsiderojnë jetën e tij jashtë fushës e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshme, le të fillojë.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta e hershme

Mesut Özil ka lindur në tetor 15, 1988, në Gelsenkirchen të Gjermanisë për Mustafa Özil (babë) dhe Gulizar Özil (nëna). Ai lindi një fëmijë të fundit në mesin e katër fëmijëve. Më e rëndësishmja, ai lindi një mysliman praktikant me origjinë turke. Në thelb, ai është një turk mysliman gjerman, prindërit e të cilit janë emigrantë. Prindërit e madh të Mesut emigruan nëpër toka dhe dete nga Turqia në Gjermani për të fituar një jetë më të mirë në zemrën industriale të Ruhrit të Gjermanisë.

Mesut Ozil filloi jetën e tij si një fëmijë nga një shtëpi shumë e varfër. Ai ka lindur gjatë periudhës së rënies industriale gjermane, ku norma e papunësisë për emigrantët ishte mbi 70%. Prindërit e tij kështu luftuan nga një punë me pagesë të ulët në një tjetër në një orvatje për të mbajtur familjen në lëvizje. Lagjia e tij emigrante u karakterizua nga lëvizja e kufizuar sociale dhe disa blloqe apartamentesh të braktisura, të cilat ishin një tregues i varfërisë.

Përkundër këtyre sfidave, Mesut ishte i vendosur të kishte sukses. Gjithçka që ai vuri duart e tij shkoi mirë. Duke filluar nga akademikët e tij në kërkimin e tij për të filluar të luajë futboll. Fjalë për fjalë, Mesut e përdori futbollin si një rrugë shpëtimi nga varfëria.

Dashuria e tij për futboll filloi kur ai filloi të luante në shesh lojërash të tij të preferuar pranë shtëpisë së tij. Mesut Ozil në një moshë të hershme u bë aq i fiksuar të godiste një top. Kur u përpoq, ai do ta merrte në shtëpi dhe do të flejë me gjunjë në shtratin e tij. Ai gjithashtu kaloi shumë kohë duke shikuar vëllain e tij më të madh të kryejë dribble për të.

Mesut Ozil Fëmijëria Foto

Duke u rritur, ai mori shumë mësime nga kontrolli i topit nga vëllai i tij më i madh, Mutlu, i cili vetëm e donte futbollin për kënaqësinë e lojës. Mutlu kurrë nuk beson se dikush nga statusi i tij migrant mund ta bëjë atë në futboll. Idealisht, lagja e imigracionit të Mesut Ozil (një lagje e zhurmshme e rreth 16,000 banorëve) nuk u pa kurrë si një terren edukativ për futbollistët e talentuar.

Vendosmëria e tij për të pasur sukses ka çuar në një histori suksesi që ka frymëzuar kombin gjerman. Ai konsiderohet si lojtari i parë kombëtar nga një sfond i emigrantëve për ta bërë atë ndërkombëtar.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Fillimi i futbollit

Mesut Ozil vendosi të jepte një goditje të shpejtë sapo të shihte se ishte një mënyrë e sigurt për të dalë nga varfëria. Ai filloi duke marrë pjesë në futbollin e shkollës së tij pasuar nga zhvillimi i aftësive të tij të futbollit së bashku me miqtë në "Monkey Cage", (një fushë lokale rrethuar me gardhe) që ndodhet në lagjen e tij emigrante.

Kjo ishte 'kafaz majmuni' se aftësitë e kalimit të radarit Ozil u zhvilluan së pari. Kjo ndodhi në lagjen gjermane Bismarck të Gelsenkirchen. Mesut Ozil do të ishte aty në fushë 'çdo ditë nëse do të jetë dielli, dëbora apo shiu', sipas vëllait të tij më të madh Mutlu.

Përvoja e fituar nga "Monkey Cage football" rritur shanset e tij për të marrë gjyqe të suksesshme për ekip më të madh jashtë lagjes së tij emigrante. Së pari, ai u regjistrua zyrtarisht në ekipin fillor të futbollit të shkollës së tij.

Mesut Ozil Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Mesut përparoi nga niveli i tij i të rinjve në gjysmë të rritur, gjë që tregon nivelin e futbollit të kolegjit. Shkolla e mesme e tij ishte më e madhe në Gjermani me më shumë se studentët e 1,400. Ai ishte shumë i favorizuar dhe ende ishte zgjedhur për të përfaqësuar shkollën.

Joachen Herrmann, nënkryetari në shkollën e mesme të Ozil, përshkruan magjepsjen e djalit të ri me futbollin 'pak autistik', duke shtuar: "Gjithmonë kam pasur ndjenjën se ai madje e mori topin në shtrat".

Nga dritarja e klasës së tij në universitet, Ozil mund të shihte stadiumin Veltins-Arena, Schalke. Adoleshentja ëndërruese kishte çdo arsye për të lënë mendjen e tij. Si talentin e tij të parakohshëm, shkolla ka lidhje të ngushta me anën e Bundesligës.

Ozili i shkollës ishte i fiksuar me futboll. Përkundër kësaj, ai ishte gjithashtu inteligjent në shkollë. Manuel Neuer, portieri i Bayern Munichut ishte gjithashtu në shkollë. Ai ishte disa vjet më lart se Ozil, ndërsa Julian Draxler ishte më i ulët. Benedikt Howedes dhe Joel Matip janë gjithashtu të diplomuar në shkollë. Shkolla ishte përpara në drejtim të kushteve të futbollit. Ata kishin shumë aktivitete stërvitore, tre seanca në mëngjes, tre në mbrëmje dhe pesë herë gjatë fundjavave.

Ozili ishte i njohur si një student i rezervuar, por në trajnim dhe në ditët e ndeshjes personaliteti i tij ndryshoi. "Kur pashë Mesut për herë të parë, më duhej ta kontrolloja moshën e tij". thotë Krabbe, një mësuese e shkollës. 'ai ishte shumë i vogël, i qetë, i introvertuar jashtë fushës. Por në fushën e futbollit ai ishte lojtari më i madh, ekstrovert. Ai zbut gjoksin e tij për efekt. "Ai ishte superstari i ekipit tonë".

Ishte në Kolegjin Gelsenkirchen që Ozil e kuptoi se do të ishte i suksesshëm përmes futbollit. Ai luftoi shumë çështje të personalitetit të tij sapo filloi të merrte shumë njohje. Ai njihej si një fëmijë shumë i trembur jashtë fushës.

Mësuesi i tij e kishte vënë atë dikur "Mesut nuk ishte nxënësi që mund të përballet me një turmë. Ai gjithmonë ishte shumë i trembur. Por nëse e patë atë në fushë, ai ishte një person tjetër, sepse atje ai shpërtheu. Jepini atij një top dhe ai do të jetë dikush tjetër. "

"Ai ishte një gjë e turpshme e trembur, por mund të xhironte 25 metra, të drejtuar shumë shpejt dhe hyri në çdo garë për topin" tha trajneri i klubit të shkollës Ralf Maraun. Ai vazhdoi ... Ai ishte një futbollist i vërtetë në rrugë. Më kujtohet kur fituam një gol 12 në zero. Mesut shënoi 10. Trajneri i ekipit tjetër më çoi mënjanë dhe tha: "Herën tjetër, ju lutem lini fëmijët e emigrantëve në shtëpi"'.

Në Kolegjin, djali emigrant nga Bismarck u bë futbollisti më popullor. Nuk u desh shumë kohë para se të regjistrohej në trupin gjerman të futbollit për shkollat ​​ku mori titullin e tij. Kjo e kualifikoi atë për të marrë pjesë në konkurrencë më të madhe.

Mesut i kushton çdo orë rezervë për të ushqyer ambicien e jetës së tij. Pas suksesit, ai bëri një gjë që të gjithë ende e kujtojnë atë deri në datën. Kjo eshte; ndajnë suksesin e tij me të dashurit e tyre.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta familjare

Familja e Mesut Ozil filloi jetën në rrethin e Bismarkut, Gjermani. Kjo është një lagje në Gjermani e banuar kryesisht nga emigrant turk.

Familja e tij emigroi nga Turqia në Gjermani për t'u bërë punëtorë në vitin 1967. Gjatë viteve, ata kanë jetuar në varfëri. Ishte Mesut që përdori futbollin për të ndryshuar fatin e familjes së tij. Ai ishte i vetmi emigrant turk që e bëri familjen e tij të ketë një rritje të pabesueshme nga varfëria në pasuri të paimagjinueshme.

BABAI: Mustafa Özil është babai i Ozilit. Ai është një emigrant turk i brezit të dytë i cili emigroi në Gjermani me babain e tij kur ishte 6 vjeç.

Para se të ndërronte punë pasi djali i tij e bënte atë në futboll, ai ishte një punëtor metalik. Ai filloi si njeri shitës (produkte pule) gjatë rinisë së tij.

Mesut Ozil e lejoi babanë e tij Mustafën të bëhet menaxher i tij pasi ai e bëri atë në futboll. Ky kurs e bëri atë të harrojë punën e tij të vjetër dhe të përqëndrohet plotësisht në biznesin e futbollit. Ai ka bërë një sasi të jashtëzakonshme parash nga karriera e djalit të tij.

nËNA: Zonja Gulizar Özil është nëna e Mesut Ozil. Ajo filloi si një grua shtëpi, përgjegjësia kryesore e së cilës ishte të ruante fëmijët e saj. Ajo është përshkruar si një nënë e emigruar me fat nga çifte të saj të cilët dikur ishin bashkë me të në lagjen e tyre emigrante në Gjermani. Midis mesut dhe Gulizar ekzistojnë një lidhje e fortë nëna / bir.

VËLLEZËRIT E MOTRAT: Mesut Ozil ka tre motra; domethënë Mutlu Özil, Nese Özil dhe Dugyu Özil.

Vëllai i tij më i madh, Mutlu Ozil. Ai dikur ishte një futbollist i cili luajti futboll për të mos ndjekur një karrierë prej saj, por për të argëtuar njerëz që ishin të interesuar të shikojnë aftësitë e tij hipnotike. Ai pati mundësinë të shtyjë përpara karrierën e tij, por kurrë nuk besonte se një emigrant turk do të bënte futboll. Sot, ai është kredituar për ngritjen e Mesut Ozil në stardom. Mesut mësoi shumë futboll nga ai. Dribbling, kalon, dhe luajnë aftësitë e bërë të gjitha origjinën nga Mutlu.

Mesut Ozil ka dy motra të vjetra; Nese Ozil (djathtas) dhe Dugyu Ozil (Majtas). Ata të dy kanë tërhequr vëmendjen për shkak të Mesut Özilit. Nese (shumë e djathtë) në veçanti është përshkruar dikur si kloni i Mesut. Ti, motra e tij e ngushtë dhe më e shpejtë, Dugyu, është shumë më afër. Rritja e vëllait të tyre në stardom kanë dhënë shumë mbështetje financiare për motrat e tij të bukura. Sot, ëndrrat e tyre gjatë jetës janë përmbushur.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta e reationship

Para së gjithash, jeta Mesut Ozil dating është e komplikuar. Ai e gjen veten të tërhequr kryesisht tek zonjat jo myslimane të cilët nuk do të dëshironin të konvertonin në fenë e tij, duke çuar kështu në prishje.

Fillimisht, Mesut Ozil ka dale me Anna Maria, i cili është model gjerman dhe i cili më parë ishte i martuar me një futbollist finlandez, Pekka Lagerblom.

Pas çarjes me Ozilin, ajo tani po takon një rapper gjerman me emrin Bushido.

Mesut gjithashtu doli me Aida Yespica, një mbretëreshë mahnitëse e bukurisë që u bë Miss Venezuela në 2002.

Ozil filloi të takonte Mandy Capristo, një këngëtare nga profesioni, nga 2013, por marrëdhënia e tyre përfundoi në 2014 pasi u raportua se po shihte një grua tjetër.

Ai më vonë u kthye në marrëdhëniet e tij me ish të dashurën e tij dhe këngëtarin e mirënjohur Mandy Capristo. Bashkimi i ri filloi në nëntor, 2015. Pas ndarjes së tyre, ata kuptuan se ato janë të destinuara për njëri-tjetrin dhe përsëri u kthyen së bashku.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Feud me Atin

Mustafa (babai i Ozilit) është i njohur për rezistencën e tij. Ai u bë agjent i djalit të tij në korrik 2011. Mustafa kohët e fundit hoqi dorë nga roli pas një vendimi nga Ozil për të emëruar vëllain e tij Mutlu. Kjo pa fillimin e tensionit midis babait dhe djalit. Mustafa pohon se e dashura e Mesut Mandy Capristo është përgjegjës vetëm për vendimin e djalit të tij për ta hedhur atë si agjent i tij.

Kjo çoi në atë që shumë e panë si tronditëse. Babai i tij, Mustafa vazhdoi të padisë djalin e tij pas shkarkimit të tij.

Sipas një raporti; 'Mustafa Ozil nuk është një njeri i lehtë për t'u marrë me të. Ai ishte shumë i fokusuar në Mesut dhe e dinte se kishte një talent të madh. Ai shkon në çdo stërvitje të tij, çdo ndeshje. Ai u bë qendra e jetës së tij pas rënies së punimeve të minierës së tij të ulët për të ndjekur karrierën e djalit të tij.

Babai i tij nga frustrimi për t'u lënë jashtë mori kompaninë e marketingut Mesut Ozil në gjykatë. Ai kërkoi një kompensim £ XUMUM në humbjen e tij. Mesut Ozil nuk i ka folur babait të tij që nga veprimet e tij. Marrëdhënia e babait dhe djalit që thuhet se dikur ishte e fortë u shkatërrua nga beteja ligjore.

Pas respektimit të kërkesave të tij, avokati i Mesut Ozil kërkoi gjithashtu një kthim të një 800,000 £ që babai i kishte marrë nga djali i tij për të mos bërë asgjë. Çështja u zgjidh përfundimisht jashtë gjykatës. Kjo çështje ka marrë prindërit e Mesut Ozil që të ndahen me nënën pas drejtimit të djalit.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Një musliman i rëndë, por ...

Mesut Ozil është mysliman. Në mënyrë të veçantë, ai është një musliman i devotshëm, i cili reciton Kur'anin e Shenjtë para çdo ndeshjeje të vetme që duhet të luajë. Duke folur për të përditshmen me qendër në Berlin, "Der Tagesspiegel", tha Mesut, "Gjithmonë recitoj nga Kur'ani para se të dal (në fushë). Kjo me të vërtetë më ndihmon të mbaj më të fokusuar. Unë lutem dhe shokët e mi të ekipit e dinë se nuk mund të flasin me mua gjatë lutjeve të mia ".

Pavarësisht se është një musliman praktikues, Mesut Ozil e gjen të vështirë të agjërojë gjatë verës. Kjo është për shkak të punës së tij si futbollist.

Për më tepër ai reciton vargje nga Kur'ani gjatë himnit kombëtar gjerman. Kjo është për shkak se ai nuk mund të këndojë himnin kombëtar.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Luajtën shahun si fëmijë

Mesut Ozil mësoi se si të luante shah ndërsa po rritet në lagjen e emigrantëve të Gelsenkirchen, Gjermani. Ashtu si ai i futbollit, ai përshtatet edhe me shahun si fëmijë.

Ai ishte anëtar i ekipit të futbollit të shkollës së tij dhe klubit të shahut. Mesut gjithashtu ishte i interesuar matematikë ne shkolle. Dashuria e tij për shahun dhe matematikën ka hapur rrugën për të menduarit e tij vendas dhe për të luajtur duke bërë aftësi në fushën e lojës.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: pavdekësi

Shumë tifozë kanë bërë pyetjen; A është Mesut Özil IMMORTAL ?. Shumë tifozë kanë marrë një grindje mbi ngjasimin e Arsenalit me legjendën e vonë F1, Enzo Ferrari.

Edhe Folks e tij mendojnë se Mesut Özil është rimishërimi i Enzo Ferrarit. Shoferi dhe sipërmarrësi i automobilave italian vdiq në 14 Gusht, 1988 - duke dhënë vetëm kohë të mjaftueshme për procesin e rimishërimit të ndodhë para se Özil të lindte në 15 Tetor, 1988. Kjo teori është mbështetur në mësimet budiste dhe taoiste, të cilat thonë se shpirti njerëzor e lë djalin dhe rilind pas vdekjes. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz të moshës së re besojnë se Enzo Ferrari, themeluesi i Ferrarit, u rimishërua si Mesut Ozil.

Rimishërimi dhe koha e udhëtimit teoritë rreth celebs nuk janë asgjë të re.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Ai nuk është njeri

Ndihma e tij nuk ka asnjë kufizim. Kjo është arsyeja pse shumë veta mendojnë se ai nuk është njeri. Mesut Ozil sheh atë që njerëzit e shohin të vështirë. Foto më poshtë dëshmon atë.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Bamirësi

Mesut është gjithashtu i njohur për prirjen e tij filantropike të mendjes duke dhuruar shuma të mëdha për organizatat e bamirësisë. Ai kontribuoi të gjithë çmimin e tij të 2014 World Cup (rreth USD 5, 00, 000) drejt trajtimit të përafërsisht fëmijëve 23 Brazilian.

Trajtimi i tyre kirurgjik dhe mjekësor shkoi me sukses. Ai e bëri këtë si një shenjë falënderimi për mikpritjen e ngrohtë të popullit brazilian. Kjo ishte pjesë e projektit BigShoe. Projekti përfundoi duke tenderuar këpucën si një dhuratë për një nga fëmijët e trajtuar brazilian që ndodh të jetë një futbollist i ardhshëm.
Në Maj të 2016, Mesut vizitoi gjithashtu kampin e refugjatëve të Zaatarit në Jordani dhe nënshkroi autografe për tifozët e tij që përbënin rreth refugjatëve të zhvendosur 80,000 të Sirisë.

Ai kujdesej për fëmijët e zhvendosur si rezultat i luftës civile siriane. Özil vizitoi kampin, si dhe luante me fëmijët, nënshkroi autografe dhe shpërndau këmisha të futbollit.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Rreth Sytë e Tij

Nëse sheh një fotografi të syve të Mesut Özilit, mund të imagjinosh një imazh e dikujt që vuan nga Sëmundja e Graves (aka sëmundje të syrit tiroide). Por ai nuk vuan nga asnjë gjendje e natyrës së tillë.

Të tre pikat që na bëjnë të mendojmë se Özil nuk është një sëmundës i sëmundjes Graves janë:

Së pari, sytë e tij nuk paraqesin asnjë nënshkruaj e skuqjes ose simptoma të tjeratipike për gjendjen.

Së dyti, sëmundja e Graves është një gjendje ku efektet fizike vijnë dhe shkojnë shpesh, ose ndikojnë në ashpërsi. Sytë e Özilit kanë mbetur mjaft të qëndrueshme.

Së fundi, një gjendje si sëmundja Graves do të kishte Efektet anësore si vizioni i dëmtuar, dhimbjet dhe dhimbjet, ose humbja e shikimit. Kjo do të bëhej një atlet profesionist që luante në nivelin më të lartë shumë e pamundur.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Librat e Tij

Një libër i është kushtuar atij. Ajo titullohet "Mesut Özil Superstar". Kjo u bë nga një tifoz i pasionuar i cili kishte këmbëngulur që emri i tij të mbetet anonim.

Mesut e donte atë dhe e kontraktoi atë për të shkruar një tjetër prej tij, i cili ka çarje 'Dashuria për Madhështinë'.

Mesut Ozil Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Accolades dhe Lista e Arritjes

(1) Me Arsenal FC ai ka fituar FA CUP tri herë (2013-14, 2014-15, 2016-17) dhe Mbrojtja e Komunitetit FA në 2014,2015 dhe 2017.

(2) Me Real Madridin, ai ka fituar La Liga (2011-12), Copa del Rey (2010-11) dhe Supercopa de España në 2012.

(3) Me Werder Bremen, ai kishte fituar DFB-Pokal (2008-09).

(4) Me Gjermaninë, ai ka fituar Kupën e Botës FIFA (2014) dhe Kampionatin Evropian të UEFA 21 (2009).

DHËNIE TË TJERA PËRFSHINË

  • 2009-2010 Bundesliga Ndihmon Top
  • Kandidatët kryesorë të 2010 FIFA World Cup
  • 2011, 2012, 2013 dhe 2015 Çmimi Gjerman i Lojtarit të Vitit
  • 2010 FIFA World Cup Njeriu i ndeshjes (vs Gana)
  • 2010-2011 UEFA Champions League Ndihmon Top për Jose Mourinho dhe Real Madrid
  • 2011-2012 La Liga Ndihmon Top për Jose Mourinho dhe Real Madrid
  • 2015-2016 Premier League Ndihmon Top për Arsene Wenger dhe i Shenjti
  • 2015-2016 Lojtar i Sezonit nga arsenal
  • Çmimi 2012 UEFA më i mirë në Evropë në Evropë (vendi 10th)
Duke u ngarkuar ...
Regjistrimi
Njoftoni
3 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
Catherine Scoon
1 vit më parë

Ju tingëlloni si një tifoz tepër i çmendur. Përveç kësaj, ai po takon Amine Gulse tani, por në të vërtetë ai është hubby MY.

ASU
1 vit më parë

u lojtari i futbollit tim favirite

Ozil Mesut
vjet 2 më parë

Honda Keisuke e Japonisë duket të jetë duke bërë mirë thoshte atlet profesionist i standardeve botërore ndërsa vuante sëmundjen e Grave.