Mauricio Pochettino Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet historinë e plotë të një Football Manager më së shumti i njohur nga Pseudonimi; 'Poch'. Historia e fëmijërisë së Mauricio Pochettino plus faktet e pambaruara të biografisë ju sjell llogarinë e plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojë.

Mauricio Pochettino Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta e hershme

Mauricio Roberto Pochettino Trossero ka lindur në 2nd të marsit 1972 në Murphy, Santa Fe, Argjentinë nga Hector Pochettino (babai) dhe Amalia Pochetino (nëna) të cilët ishin të dy fermerë. Menaxheri i Tottenham u rrit në qytetin e tij të lindjes, i quajtur Murphy. Qyteti i saj i rreth njerzve 3,000 ndodhet në tokën bujqësore të Argjentinës ku bujqësia shihet si industria kryesore.

Pochettino ai lindi në një familje bujqësore që kishte punuar tokën për tre breza. Ai filloi studimet e tij në një shkollë të specializuar bujqësore para se karriera e tij e futbollit mori përsipër.

Pochettino ishte i fiksuar me futbollin që në moshë të re. Ai dhe vëllezërit e tij do të luajnë me babanë e tyre çdo mbrëmje, ndërsa nëna e tyre përgatiti darkë dhe ishte gjithmonë e vështirë të ndante djalin nga topi i tij.

"Isha duke luajtur futboll në tokë - në fusha", tha ai ...

"Këpucët e mia kishin një vrimë të madhe në këpucë me majë dhe gjithmonë kujtoj një fotografi që e dua. Isha dy vjeçe, me topin në krahët e mi dhe e mbanja atë si thesari im. Është një foto emocionale për mua, sepse kjo është ajo që përfaqëson jetën time. Gjithçka që ndodhi më pas në jetën time është për shkak të këtij topi ".

Dyzet vjet më vonë, ekipet e Pochettinos, (Tottenham) ndjekin topin me egërsinë e gjuetarëve të thesarit. Ai e do zgjedhjen e tyre të re dhe i ka mësuar se si të shtypni lart në fushë dhe të fitojë topin në zona të rrezikshme.

Mauricio Pochettino Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta familjare

Të dy prindërit e Pochetinos janë punëtorë të vështirë. Babai i tij Hector i tha Bleacher Report. "Ne gjithmonë duhej të punonim. Edhe kur djali ynë po luante futboll, ai do të kthehej përsëri në kohën e tij të lirë për të ndihmuar në punën e vendit ".

Nëna e tij Amalia shtoi: "Ndonjëherë kur fëmijët e mi ishin më të rinj, nëse Mauricio dhe [vëllai i madh] Javier kishin një ndeshje në të njëjtën ditë, njëri prej tyre luajti dhe tjetri duhej të qëndronte prapa dhe të punonte në makineri".

Hector, babai i tij nuk ishte i habitur që djali i tij u bë trajner.

"Si një lojtar, ai gjithmonë do të fliste me trajnerët e tij. Ai gjithmonë kishte ide, "tha ai. "Ai luajti nën shumë trajnerë të njohur, të cilët i dhanë atij një këshillë të mirë. Ai kishte fat të mirë për të luajtur nën njerëz të mirë që me të vërtetë e kuptuan futbollin ".

Punë fizike ndihmuan Pochettino të zhvillojë ndërtimin e fortë dhe të fortë që e bëri atë një lojtar të tillë imponues në kohën e tij. Dhe ai gjithashtu e furnizoi atë me mjetet e nevojshme fizike dhe mendore për të aplikuar veten në punën e drenazhuar të një trajneri kreu.

Mauricio Pochettino Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Si Filloi Udhëtimi i Futbollit

Filloi kur një trajner i njohur argjentinas Bërsi për kafshëtelo AKA 'El Loco 'Bielsa u rrokullisën në Murphy në fund të natës. Kjo ndodhi në mes të 1980s kur Pochetino ishte vetëm 13.

Qëllimi i tij kryesor ishte të merrnin futbollistët si pjesë e zhvillimit të rinisë në vend. Zgjedhja e tij për të vizituar qytetin e Pochetinos ishte e mistershme. Bielsa urren fluturimin, por ishte e bindur se kishte një qytet në brendësi të Argjentinës me emrin Murphy i cili do të jetë i rehatshëm për të kaluar natën.

Ishte 2am të hënën kur Bielsa trokiti në derën e shtëpisë Pochettino me shoqëruesit e tij. Menaxheri i ardhshëm i Spurs ishte 13, dhe ishte në gjumë të shpejtë. Bielsa ka një reputacion si një figurë e çuditshme, dhe historia shkon që ai pyeti prindërit e Pochettino nëse ai mund të shihte këmbët e djalit të tyre të fjetur. "Ai duket si një futbollist, Ata janë këmbët e një futbollisti," Bielsa bërtiti dhe i deklaruar, dhe ai e nënshkroi atë në vend.

Pochettino grins. "Po, ky ishte realiteti. U zgjova në mëngjes dhe mami im shpjegoi historinë. I thashë: 'Po, eja, ishte në ëndrrën tënde. Çfarë pini para se të flinte? '"

Kjo ishte mënyra se si argjentinasi i ri filloi karrierën e tij në Old Boys e Newell-it - i njëjti klub Rosario që i dha botës Lionel Messi.

Mauricio Pochettino Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Progresi dhe Mësimet e Mësuara

Ndikimi i Bielsa vazhdoi të formojë karrierën e Pochettino-së, ai u transferua në Rosario në 14 për të stërvitur me Newell, duke u futur në ekipin e parë kur Bielsa u bë menaxher në 1990, para se të shkonte në Evropë për të luajtur për Espanyol, Paris Saint-Germain dhe Bordeaux. Të gjitha 20 të kapelave të tij ndërkombëtare - përfshirë 2002 World Cup erdhi nën Bielsa. Në të njëjtën kupë botërore, ai pranoi një penallti për një faull në Michael Owen.

"Ndonjëherë ju duhet të jeni të guximshëm," thotë ai, duke reflektuar në episodin, i cili u nxit nga një tip-off që Bielsa kishte marrë nga një skaut lokal. "Ndonjëherë ju duhet të merrni rreziqe. Në atë moment, ata besonin në një person që jetonte në këtë zonë. Ata besonin, dhe ata morën një rrezik, dhe ata udhëtuan në qytetin tim. Dhe ata ishin shumë të guximshëm, sepse në orën 2 në mëngjes për të trokitur në derën e një shtëpie në mes të askund, ju rrezikoni veten - disa qen mund të vijnë dhe të kafshojnë - ata ishin shumë të guximshëm dhe kjo është një histori e veçantë . "

Ka gjëra të mëdha në dyqan për menaxherin e ndritshëm dhe të talentuar të Spurs. Pochettino u kërkon lojtarëve të tij të jenë të guximshëm dhe të rrezikojnë, si Bielsa duke trokitur në derën e një të huaji - dhe të luajë me pasion dhe zemër, si ai djalë i tij në fotografi që i tregoi me vrima në këpucët e tij dhe një top në krahët e tij.

Mauricio Pochettino Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Karriera në Përmbledhje

Mauricio Pochettino filloi si një mbrojtës i madh, i fortë, i fortë, i fortë dhe i talentuar gjatë fillimit të karrierës së tij në moshën 13.

Ai filloi karrierën e tij të luajtur me Old Boys e Newell për të lëvizur pastaj në ekipin katalanas Espanyol në 1994-1995 ku ai qëndroi atje për 7 vjet, ku ata morën titullin e Copa Del Ray në 2000.

Pochettino u transferua në janar 2001 në PSG ku qëndroi atje deri në 2003-2004 për të lëvizur në të njëjtin vend në Girondis de Bordeaux, atje ai qëndroi për dy sezone dhe gjysma. Ai u referohej gjithmonë si 'Kapiten Smooth' gjatë klubit të tij duke luajtur ditë me PSG. Trupi i tij i stërmadh ishte i njohur për të siguruar mbrojtje të qetë kundër çdo kundërshtie që ai luajti.

Ai bëri paraqitje me 20 me ekipin kombëtar argjentinas, ku ai mori pjesë në 2002 FIFA World Cup.

Qëllimet e tij ndërkombëtare: Pochettino shënoi gol në nëntor përpara Spanjës në ndeshjen miqësore, të cilën ndeshja përfundoi me 2-0. Ai shënoi në kualifikimin e 2002 World Cup para Paraguaj dhe loja përfundoi 2-2. Ai ishte i njohur për mbajtjen e qimeve të gjata gjatë ditëve të tij të lojës. Shumë nga duket e flokëve të tij kanë ndryshuar sot.

Ai mbërriti me Gabriel Batistuta mbrapa atëherë gjatë ditës së tij ndërkombëtare të lojës. Ata ishin më të mirë të miqve dhe njiheshin për flokët e tyre të gjata. Kjo foto erdhi kur Gabriel Batistuta shënoi kundër Nigerisë në fazën e grupit 2002 të Kupës së Botës.

Mauricio Pochettino Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Karriera menaxheriale në Përmbledhje

Pochettino nënshkroi me Espanyol në janar 2009, kështu që ai e udhëhoqi ekipin për të përfunduar në La Liga në vendin 10th. Dhe Pochettino përfundoi kontratën e tij me Espanyol në qershor 30, 2012 me pëlqimin e ndërsjellë.

Ai më vonë nënshkroi për në Southampton në janar 18, 2013. Ai e udhëhoqi ekipin e tij të ri për të fituar shumë skuadra si Man City 3-1, Liverpool 3-1 dhe Chelsea 2-1. Ai është trajner i Tottenhamës si në kohën e shkrimit.

Mauricio Pochettino Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Stërvitja e stërvitjeve

Etika e punës së Pochettino ka qenë me të që nga fëmijëria. Ai ka zhvilluar një reputacion për sesionet e frikshme të trajnimit të dyfishtë. Në të kaluarën, ai ka bërë që lojtarët e tij të ecin mbi thëngjij të nxehtë dhe madje edhe të thyejnë shigjeta në fytin e njëri-tjetrit.

"Ai ju bën të vuani si një qen, dhe në atë kohë ju e urreni atë për të". tha sulmuesi Harry Kane, i cili ishte bërë Premier League më i rrezikshëm përpara për dy sezone në një rol (ende duke numëruar). "Por të dielën, ju jeni mirënjohës, sepse funksionon."

Jack Cork, i cili gjithashtu luajti nën Pochettino në Southampton, tha "Ndihej sikur duhej dy zemra për të luajtur për Pochettino. Ne jemi duke menduar në drejtim të pompimit të oksigjenit më shumë tek muskujt për t'i ushqyer ato për shtypjen e pamëshirshme ".

Por Pochettino e interpreton atë paksa ndryshe: "Kjo ishte një metaforë e mirë. Ju e dini, ne gjithmonë themi se futbolli është në lidhje me emocionet - mua dhe stafin tim e ndjejmë si një emocion. Nëse luani pa pasion, është e vështirë për të arritur gjëra të mëdha. Po, jam dakord që ne kërkojmë shumë, por nuk kërkohet vetëm që lojtari duhet të kandidojë, të kandidojë, të kandidojë dhe të kandidojë. Është e vështirë sepse ne i shtyjmë ata të përmirësojnë, të mendojnë, të japin më të mirën në çdo moment të vetëm që kalojmë së bashku, dhe kjo është e vështirë për lojtarin ".

Megjithëse Pochettino është stoik dhe i qetë në intervista, ka njoftime për shpërthimin e rastit të dhomës së veshjes, siç është pas humbjes së 2016-2 Champions League në shtator të 1 Monaco. e tij Jose Mourinho-style doli duke çuar në një emër 'Njeriu i zemëruar'.

"Unë jam shumë emocional, mund të humbas durimin tim në situata jashtëzakonisht negative" pranon Pochettino, i cili është nëntë vjet i vogël i Mourinhos. "Sot futbolli, e dini se është një biznes - futbolli dhe biznesi janë të vështira për t'u ndarë. Ndonjëherë harrojmë se nuk jemi njerëz normalë që punojnë në një kompani. Duhet ta mbajmë emocionin dhe ndjenjën që kemi pasur kur ishim djem. Nëse e harroni atë, ju e transformoni pasionin tuaj në një punë, dhe kjo është më e keqja për një lojtar ".

Mauricio Pochettino Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Falënderimi për Erikson

Bosi i Tottenham Hotspur, Mauricio Pochettino ka falënderuar lavdëruesin danez Christian Eriksen, duke zbuluar pseudonimin e trajnimit të 25-vjeçarit si 'Golazo' për shkak të një kombinimi të bukur në zonën e rreptësisë.

"Christian Eriksen është një ynë i veçantë", thotë Mauricio Pochettino i Tottenhamit.

"Ai është aq i qetë, kaq i qetë, ai është një person shumë i relaksuar, por ai e do futbollin. Ai është një lojtar që nuk ka nevojë për shumë reagime nga tifozët, mediat, njerëzit jashtë. Ai gjithmonë ka një buzëqeshje, ai është një person i lumtur dhe më pëlqen shumë, sepse ai nuk ka nevojë të njihet. Ai ka nevojë vetëm të ndiejë dashurinë nga ne brenda klubit. Më pëlqen shumë. "

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu