Mark Viduka Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Mark Viduka Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli më të njohur me Nofkën; 'V-Bomber'. Historia jonë e fëmijërisë Mark Viduka plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Jeta e hershme

Mark Anthony Viduka ka lindur në tetor 9, 1975 në Melburn, Victoria, Australi nga Joe Viduka (babai) dhe Rose Viduka (nëna). Ai është me trashëgimi kroate dhe ka rrënjë të forta në vendin e tij të origjinës. Megjithë lidhjet e forta me të në tokën e tij (Kroacia e sotme moderne), prindërit e tij siguruan që Marku qëndroi dhe u rrit në Melburn, Australi.

Joseph dhe Anna Rose ishin larguar nga Jugosllavia komuniste në fillim të viteve 1960 para se të takoheshin dhe martoheshin në Australi. Ish-futbollisti (Joe Viduka) u kthye përsëri për të ndjekur ëndrrat e tij politike. Babai i Markut ishte një ish-futbollist i cili kishte ndikim të fortë politik në qeverinë e Jugosllavisë. Kështu, migrimi dhe ndërtimi i një familjeje në Australi kishte për qëllim t'i largonte ata nga gjueti politike shtrigash. Ai më vonë u kthye në Jugosllavi.

Mark Viduka djali i tij lindi në Australi vetëm një vit pasi qeveria e Jugosllavisë filloi procesin e tyre të prishjes. Herë pas here, babai i tij udhëtonte andej-këndej jo vetëm për të parë djalin e tij në Australi, por për t'i mësuar atij çmenduritë e nevojshme në futboll. Si fëmijë, Marku i ri do të priste që babai i tij të kthehej nga Kroacia. Pas kthimit, ai luajti futboll me djalin e tij. Si një djalë i vogël i trashë, ai ishte i ndrojtur dhe nuk tha shumë, por ai dëgjoi. Babai i tij i tregoi copa-copa për atdheun e tij të vërtetë, Kroacinë.

Mark Viduka u rrit duke jetuar dhe mësuar futboll nga babai i tij. Ai i pëlqente qëllimet e tij për të përmbushur ëndrrat e babait të tij. Në një moment, ai duhej të luftonte midis zgjedhjes për të luajtur për Australinë ose Kroacinë.

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Kroacisë ose Australisë

La croatian Lufta e Pavarësi nga Jugosllavia u luftua nga 1991 në 1995. Mark Viduka, një adoleshent ishte në krye të lojës së tij gjatë kësaj periudhe. Pas luftës, vendi i ri nuk mund të qëndronte ende në këmbët e veta. Njerëzit ende e lidhën atë me Jugosllavinë. Presidenti i tyre i ri donte ta bënte emrin e Kroacisë të ndarë dhe tha se ishte e mundur përmes futbollit. Ky ishte fillimi i një gjueti të rëndë për futbollistët adoleshentë brenda dhe jashtë vendit.

 

Për fat të mirë, të gjitha Raportet që erdhën në tryezën e presidentit përmendën një emër- 'Mark Viduka'. Presidentit të ri u tha se sa mirë Mark Viduka ishte, ai e dinte për prejardhjen e tij kroate dhe donte që ai të vinte për të ndihmuar vendin e ri të realizonte ëndrrën e tyre.

"Ju do të jeni një simbol për të gjithë kroatët," ai i tha Markut, "Ju jeni një nga njerëzit tanë të cilët shpresojmë të kthehen për të rindërtuar vendin tonë."

Çfarë mund të kishte thënë adoleshenti? Megjithëse ishte rritur në St Albans, pak jashtë Melburnit, Kroacia ishte në gjakun e Vidukës. , por Kroacia ishte atdheu i tyre. Gjuha e parë e Markut ishte Kroacia sepse kjo ishte ajo që prindërit e tij flisnin në shtëpinë e tyre, dhe Anna Rose gatuante vetëm ushqim kroat kur ishte në Australi.

Fatkeqësisht, Marku zgjodhi shtëpinë e tij të dytë, Australinë. Midis 1993 - 1995, ai bëri 20 paraqitje për skuadrën e tyre nën 20 vjeç dhe shënoi 37 gola. Kroacia ende mori lojtarët që u duheshin për t'i bërë ata të njohur. Marrëdhënia e tij e vetme me ish-atdheun e tij ishte futja e tij në Shoqatën Kroate të Futbollit në Sallën e Famës të Australisë

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Një jetë e qetë dhe e përulur

Viduka e do pamje të qetë. Duke pasur paqe të mendjes dhe cilësive të qeta është parë gjithmonë si një pjesë vitale e jetës së tij.

Çdo ditë që mundet që nga pensioni, Mark Viduka e çon Tara, rutweilerin e tij, për një shëtitje në kodrat që rrethojnë shtëpinë e tij Australiane. Ai flitet butë deri më sot.

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Jeta familjare

Në fillim të viteve 1970, nëna e tij, Rose, një migrant ukrainas-kroat, u takua me babanë e tij Joe, një kroat i çmendur në futboll, në Melburn. Babai i tij Joe ishte nga Kroacia, nga ku emigroi në Australi në vitet 1960.
Babai i Markut aktualisht është gjallë ndërsa nëna e tij, Rose Viduka vdiq në korrik 2014. Mark Viduka është vëllai i madh i Diane Viduka lindi më 27 Prill 1983 në Melburn, Victoria, Australi.
Ajo është një aktore, e njohur për Looking for Alibrandi (2000), Offspring (2010) dhe Neighbours (1985).

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Jeta e marrëdhënieve

Ai është i martuar me Ivana Husidic (të dashurën e tij afatgjatë) në një martesë të fshehtë që ai organizoi në 2002 ndërsa ishte ende në Leeds United. Viduka zgjedh Dubrovnikun, një qytet antik në Korotin Jugor për vendin e dasmës. Ai u martua me një model të mëparshëm kroat.

Të dy kanë tre djem bashkë: Joseph (i lindur nëntor 2002), Lucas (i lindur shtator 2006) dhe Oliver (i lindur maj 2008).

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Personaliteti i tij

Kjo është ajo që Mark Viduka tha për personin e tij - “Për pjesën më të madhe të karrierës time kam qenë shumë me fat që kam shmangur dëmtimet e mëdha. Gjatë gjithë jetës time përparësia ime ishte futbolli, futbolli, futbolli. Unë thjesht u përqendrova plotësisht në atë dhe kur fëmijët e mi lindën, ai fokus ndryshoi gradualisht. Unë kisha diçka në jetën time që ndryshoi këndvështrimin tim.
Ju përjetoni diçka që është më e rëndësishme sesa të fitoni, humbni ose barazoni. Në të vërtetë nuk më pëlqen të jem emocionues. Shfaqje emocionesh në publik, unë me të vërtetë nuk bëj gjëra të tilla. Nuk e di pse. Do të doja të isha tipi që nuk shqetësohet për këtë. Unë jam një Peshore prandaj duhet të ekuilibroj gjërat. Të çoja vendin tim në Kupën e Botës ishte diçka që nuk do ta harroj kurrë.

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Karriera në Përmbledhje

Viduka shpërthye në skenë në moshën 18 dhe dominonte duke fituar medaljen e artë dhe medaljen Johnny Warren në dy vjet të njëpasnjëshme përpara se të shkonte në Dinamo të Zagrebit.

Ai udhëhoqi ekipin kombëtar australian në Kupën e Botës 2006 FIFA në Gjermani.

Mark Anthony Viduka është një futbollist australian i cili luajti si qendër përpara. Ai e udhëhoqi ekipin kombëtar australian në Kupën Botërore të 2006 FIFA në Gjermani në 16 e fundit. Ai mban rekordin e golave ​​më të shënuar nga një australian në garën prestigjioze të Ligës së Kampionëve në UEFA me katër.

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Harry Kewell dhe Tim Cahil Partnership

Ata janë 3 futbollisti më i mirë australian me Vidukën në krye të listës. Mark Viduka dhe Harry Kewell ka bërë tituj globale si partnerë sulmues për Leeds United dhe ka pak ndarje të tyre.

Rrugët e tyre përkatëse në krye ishin të kundërta, me Viduka duke bërë një emër për veten në shtëpi përpara se të nisen për në Evropë, ndërsa Kewell u largua si një adoleshent në kërkim të një kontrate pro.

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Në mesin e legjendave të ekipit FIFA 15 Australian Ultimate

Ata janë lojtarët më të mëdhenj australianë në historinë e futbollit të vendit. Ndonjëherë është e vështirë të përmendësh më të mirën midis të treve. Statistikat e FIFA 15 tregojnë marzhe kaq të ngushta. Harry Kewell dominon këtu.

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Nje kenge

Viduka kishte një këngë të shkruar për të nga këngëtari / kompozitori anglez dhe tifozi i Middlesbrough, Alistair Griffin (i cili gjithashtu më parë bashkë-shkroi këngën e futbollit të regjistruar nga Terry Venables). Teksti i këngës u shkrua në një mendje të "Hallelujah" të Leonard Cohen.
Menaxher i Middlesbrough, Gareth Southgate e përqafoi këtë mendje si një mënyrë për të mbledhur para për bamirësinë e tij të zgjedhur, Macmillan Cancer Support. Leonard Cohen dha leje që kënga të lëshohej si një single për bamirësi. Viduka ka qene anetare e Melbourne City FC qe nga sezoni i tij i inaugurimit.

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Një Kushëri për Luka Modric

Viduka, një ish-lojtar i Leeds United është kushëriri i yllit aktual të mesfushës së Madridit, Luka Modric. Megjithëse, mund të pyesni veten se si janë të lidhur të dy, duke marrë parasysh që Viduka është një Australian por fakti i çështjes është që lojtari është me origjinë Kroate dhe familja e tij ishte zhvendosur në Australi në vitet '60.
Viduka luajti si një qendër përpara dhe udhëhoqi Australinë në Kupën e Botës 2006 e cila u mbajt në Gjermani. Modric, nga ana tjetër, kurrë nuk ka qenë kurrë lider, por është mjaft lehtë një nga mesfushorët më të mirë të brezit të tij. Nga të dy, Modric është sigurisht lojtari më i mirë, megjithatë, në të njëjtën kohë Viduka është një nga futbollistët më të mëdhenj australianë.

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Urren publicitetin

Që nga viti 2009, ish-ylli enigmatik i Premier League angleze dhe kapiteni i Socceroos ka shmangur vëmendjen e vëmendjes. Ai rrallë komenton për A-League ose Soccereroos. Ai nuk u shqetësua as të njoftojë tërheqjen e tij nga loja. Ai pohon se të gjitha tarifat e transferimit të tij mbetën të pazbuluara. E vetmja gjë që ai dëshiron është gruaja dhe fëmijët e tij.

Mark Viduka Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Stërvitja e Binjakëve të tij

Siç bëri babai i tij për të, tani Viduka po stërvitet me djemtë e tij në Knights.

"E dini, Melburni është shtëpia ime", tha ai pasi u fut në Shoqatën Kroate të Futbollit të Hallës së Famës të Australisë. "Unë kam jetuar pjesën më të madhe të jetës sime të rritur larg nga shtëpia ime dhe sa herë që kthehem unë thjesht futem drejt."

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet