Luka Modric Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet Historinë e plotë të Genius Midfield njohur më së shumti nga Pseudonimi; "Lucky Luka". Historia jonë e fëmijërisë Luka Modric plus Biografia e paturpshme Faktet ju sjellin llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve dhe fakteve të pakta të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë për aftësitë e tij, por pak e konsiderojnë Biografinë tonë Luke Modric e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Luka Modric Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e hershme

Luka Modrić ka lindur në 9th të shtatorit 1985 në Zadar, Kroaci.

Ai lindi në një familje refugjatesh të cilët ikën nga agresorët serbë gjatë luftës së Bosnjës. Mamaja e tij Radojka Modrić dikur ishte një punëtore tekstili dhe babai, Stipe Modrić, dikur ishte një mekanik ushtarak i cili riparonte makina për ushtarët kroatë në luftë.

Luka gjatë kohës së fëmijërisë së tij përjetoi ngjarjet e tmerrshme në Zadar gjatë Luftës Kroate.

Nuk ishte ky djalë që përdorte për të hedhur topin nëpër parkingun e hotelit gjatë gjithë ditës, " ishin fjalët e kryetarit të NK Zadar, Josip Bajlo, kur komentoi mbi Modric në ditët e tij të para. "Ai ishte i dobët dhe me të vërtetë i vogël për moshën e tij, por ju mund të shihni menjëherë se ai kishte atë diçka të veçantë në të."

Luka u vlerësua vazhdimisht për shkak të trupit të tij të vogël. Ai konsiderohej i vogël dhe i dobët dhe dikush që nuk do të rritet në trupin e një futbollisti. Dikush mund të besojë se ai do të jetë një lojtar i madh. Megjithatë, topi ishte 'bukur në këmbët e tij' pasi Luka u përqendrua të luante vetë para dhomës së hotelit të familjes së tij.

E vetmja mënyrë për të kontrolluar nëse ai është i denjë për të luajtur futboll është të shkojë për një gjyq rinor. Mundësia erdhi si në përmbledhjen e karrierës.

Luka Modric Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Përmbledhje e karrierës

Luka kishte një gjyq të ri në Hajduk Split. Për fat të keq, ashtu siç thanë njerëzit, ai u refuzua nga Hajduk Split për mungesë të atributeve të kërkuara fizike.

Është ende e paqartë se çfarë bëri Perëndia për këtë gjen të tij që ndryshoi historinë e tij. Ishte ende një zbulesë që Luka ishte e destinuar të bëhej një lojtar i lartë. Luka i ri u përqëndrua të gjithë forcën e tij për të punuar fort. Ai më vonë korrigjoi përshtypjen e gabuar të njerëzve se ai ishte fizikisht i dobët dhe i vogël. Kjo erdhi në një kohë që ai mori atë që njerëzit do të thërrisnin "Një sukses i ngushtë" në Dinamo Zagreb. Ishte nje Fillimi i lumtur për karrierën e tij.

Modric, sa më shpejt që ai hyri në klub përfundimisht tregoi shumë besim dhe cilësi. Dinamo Zagreb shpejt e zgjati kontratën e tij në dhjetë vjet. Ai kishte një rritje të ngadaltë dhe të qëndrueshme në lartësi pasi u ushqye me shumë shtesa të rritjes nga zyrtarët e klubit.

Në një përpjekje për të pasur më shumë përvojë, Luka u huazua në Zrinjski Mostar pasi luajti për Dinamo Zagreb. Kjo ishte një pikë që karriera e tij me të vërtetë mori fluturimin. Ai gjithashtu kishte një tjetër magji të kredisë në Inter Zaprešić në Bosnje.

Pas shumë pjekurisë, ai u kthye dhe bëri debutimin e tij të plotë për Dinamo në 2005. Ai fitoi tre tituj të njëpasnjëshëm të ligës dhe gota vendase me ta. Luka u quajt Lojtari Prva HNL i Vitit në 2007.

Në 2008, ai u transferua në klubin e Premier Ligës Tottenham Hotspur, ku ai i udhëhoqi Spurs në paraqitjen e parë të Ligës së Kampionëve në gati 50 vite, duke arritur në çerekfinale të turneut 2010-11.

Pas sezonit 2011-12, ai u zhvendos në Real Madrid për një tarifë prej £ 33 milion. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Luka Modric Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta familjare

Siç u tha më parë, familja e tij ishte viktima të luftës së Bosnjës. Ata kaluan jetën duke ikur nga agresorët serbë. Mungesa e shtëpisë, pak rroba dhe strehimi e bëri familjen e tij shumë të varfër gjatë periudhës së pazgjidhur. Së shpejti, sfondi i tyre i varfër familjar i refugjatëve ndryshoi kur babai i Luka Modric, Stipe Modriç mori një punë të mirë një mekanik të ushtrisë kroate.

Në atë kohë, Gjyshi i Lukës, i cili gjithashtu u quajt Luka, ishte një ushtar i cili luftonte së bashku duke lidhur qytete të mëdha. Jeta e tij kishte frikë si Serbian Army, the JNA and the army of the “Krajina” carry out intensive fightings and military activities in his zone. Grandfather Luka was killed by his enemies. 

Pas vdekjes, Luka dhe familja e tij u zhvendosën në Zadar. As soon as they left, they immediately lit their house in fire – says Stanko Modric, a close relative of the Modrić family. At Zadar, they settled in a cheap hotel, thanks to monies made by Luka’s father, Stipe Modric who still remains an expert mechanic. Stipe continued his mechanic job at Zadar. He provided for his family, thus making them move above the poverty line to a higher middle-class family background. It was a Zadar that Luka started playing football as stated earlier.

Falë Luka Karrierës, jeta për familjen e Modricit, pavarësisht nga lufta dhe mungesa e jetesës, normalizohet në masë të plotë. Ata tani janë shumë të pasur falë Lukës.

Luka Modric Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e marrëdhënieve

Historia e dashurisë Luka Modri ​​përqendrohet rreth një gruaje me emrin Vanja Bosnić.

Ata filluan të takoheshin në 2006, gjatë kthimit të kredive të tij në Dinamo Zagreb. Luka e bëri atë agjentin e tij sa më shpejt që ai zhvilloi besim dhe besim të plotë në të si gruaja e ëndrrave të tij.

Vanja Bosnic është gruaja e fortë pas Luka Modric. Ajo ishte truri pas betejave të transferimit të Luka që e bëri të mundur lëvizjen e tij Tottenham në Real Madrid.

Luka Modrić është ende madly në dashuri me sytë e saj të gjelbërt (shih më lart), fytyra e bukur, lartësia dhe këmbët e gjata të dhjamura si më poshtë.

Faktet e Luka Modric Wife

Shy Modriç u martua me Vanja Bosnić në maj të vitit 2010 në kryeqytetin kroat Zagreb pas katër vjet takimesh. Bashkëlojtari i tij në atë kohë, Vedran Ćorluka, ishte njeriu i tij më i mirë.

Fotografia e Dasmës së Luka Modric

Martesa e tyre u bekua shpejt me frytet e mitrës. Djali i tyre i parë, Ivano, lindi në 6 Qershor 2010. Vajza e tyre, Ema, lindi në 25 Prill 2013. Vajza e tyre e dytë, Sofje, lindi në 2 Tetor 2017.

Modriç përgjithësisht jeton një jetë të qetë familjare, të gjitha në sajë të fillimit të tij të përulur. Ai beson se ai duhet të shihet si një futbollist dhe jo si një njeri i famshëm apo model.

"Unë vetëm ndonjëherë përpiqem të bëj më të mirën që mundem në fushën e futbollit. Unë nuk jam një model apo diçka. Unë jam një lojtar futbolli, " këto fjalë të një Real Madrid Legjenda e kush ka këmbët e tij rrënjosur në tokë. E vetmja gjë që tejkalon futbollin në mendjen e Lukës është familja e tij. Për të, është në lidhje me dy F's- Futboll dhe Familje.

Luka Modric Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Refugjat X XIUM i FARE-së XI

Natyrisht, Modriç nuk është i vetmi që ka lulëzuar me fatkeqësi dhe vështirësi për t'u bërë futbollist ai që më vonë u bë. Të tjerë futbollistë si më poshtë janë refugjatë.

Kohët e fundit, rrjeti anti-diskriminues i futbollit i njohur si "Fare ' vënë së bashku një grup të lojtarëve të cilët ishin më parë refugjatë për të festuar 'Dita Botërore e Refugjatëve'.

Ekipi gjithashtu përfshiu edhe shokët e vëllezërve Granit dhe Taulant Xhaka, Christian BENTEKE, Nani dhe Modric.

Ata janë parë si pjesëmarrësi më aktiv në botë që lë gjithçka prapa për të festuar 'Dita Botërore e Refugjatëve'.

Luka Modric Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Ai e ka idolizuar Ronaldon që nga mosha e re

Modric kishte një vend të butë, jo për të CR7, por më tepër Ronaldo Luis Nazario de Lima. Kroati dikur pohoi ...

"Duke u rritur, çifti im i parë i shin pads kishte një pamje të Ronaldos mbi ta. Unë isha një produkt Nike dhe unë i donja ato. Më pëlqeu Ronaldo. Ronaldo e vjetër! Dhe unë i vesh ato shinpads me vite. Që kur isha fëmijë e vogël deri kur fillova të luaja profesionalisht në Lidhjen Boshnjake. Kishte shumë lot para se t'i jepja dikujt si dhuratë. "

Ndoshta është nga Ronaldo braziliane se Modric mësoi se si të mprehë aftësitë sulmuese.

Luka Modric Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Kur të gjitha shkuan në White Hart Lane

Gjërat përfundimisht u ftohën me jetën e Modricit në kryeqytetin spanjoll. Ishte Tottenham i cili ende ndihej i hidhur në lidhje me incidentet që dikur ndoqën sagën e tij të transferimit tek gjiganti spanjoll.

Kroatët që largoheshin nga klubi i Londrës Veriore ishin më të vështirë se të dyja palët do të kishin pëlqyer. Kjo ndodhi me të vërtetë. Në verën e 2012, Modric e bëri të qartë se ai dëshironte një lëvizje për të Real Madrid por Tottenham ishte ndoshta i kuptueshëm, ngurrues për të lënë njeriun e tyre të yllit të largohej.

Klubi ishte i bindur se Madridi duhet të paguajë £ 40 milion për të siguruar shërbimet e tij dhe, me Tottenham bllokimin indirekt të lëvizjes, Modric refuzoi të stërvitej, që do të thotë Andre Villas-Boas dhe kompania duhej t'i gjobisë pagat dy javore që arrinin në £ 80,000. Ai e pagoi atë dhe ende refuzoi të stërvitej. Kjo ishte kur Tottenham hoqi dorë dhe nisi transferimin.

Modric përfundimisht e bëri kalimin për £ 30 milion, por hidhërimi konsumoi Tottenham besnik.

Luka Modric Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Ajo për të cilën do të mbahet mend

Luka do të kujtohet përgjithmonë për atributet e mëposhtme kur ai më në fund del në pension.

  • Për të qenë mesfushori më i vogël i ditës moderne.
  • Për aftësitë e tij të shpejta dhe krijuese të playmaking.
  • Për vizionin e tij të madh në fushë.
  • Për të qenë në gjendje të ndryshojë rrjedhën e një loje me kalime të shkathët dhe solo, përpjekje me rreze të gjatë.
  • Për të qenë në gjendje të luajë me të dyja këmbët.
  • Për pozicionimin e tij të shpejtë dhe fyese jashtë topit.
  • Për aftësinë e tij për të kaluar topin me saktësi në distanca të gjata ose të shkurtra.
  • Së fundi, për të qenë një mjeshtër i "Pre-të ndihmojnë '.

Kontrolli i fakteve

Ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë, na kontaktoni!

Duke u ngarkuar ...

KOMENTE 3

  1. Historia është e saktë LUKA ËSHTË NJË KROSHËSE NGA NJË LIDHËT E DUHËS DHE ËSHTË SHUMË SHUMË QË KA HUMBËTARËT E TYRE. Përsëri është shumë e vështirë për humbjen e tij GRANDDAD në luftë në 90S për shkak të agresionit serbe siç përshkruhet në histori. MISA QË NUK ËSHTË SERBISHT DHE NË LUFTËN E DYTË BOTËRORE NË 40S NËNËT E TYRE, FAMILJA E HAPUR PJESËTARËT E FAMILJES U HEDUA NGA ARMY KROACI. KRAJINA SERBS thotë se ishte agresioni për njerëzit serbë dhe thoshte se ushtria kroate në botën e dytë në 40S u vranë më shumë se gjysmën e serive dhe mijëra të gjigandëve dhe roma cigane. MISIONI I ZYRTARËVE TË SHËNDETËVE DHE ZYRTARËVE TË TJERA TË ZGJEDHËSVE NË KËTË VEND TË THOTË NË LUFTËN E DYTË TË WORLD WORLD WAR KILLED 350 000 SERBS OF SERBIAN KRAJINA AND REPUBLIC OF SRPSKA. NË LOKAS 90 UNKL NGA KRAHASJA NGA KËSHILLA E SHTYPIT KUNDËR ARMIT KROACISHT ISHTE NË ARMËN NË REPUBLIKËN E SRPSKËS CRAJINA. NË 95 ARMY KROACIAN BOMBED KRAJINA LUKAS SERBI LIDHET NGA KOLESAT NGA ANËT E KALUARA NË SERBIA ME NJERËZIT TJERË NË NJË 500 NJË 000 MILIONË NJERËZIT TË KENË LARGIMET E TYRE PËR TË SAVE TË JETËVE TË TYRE TË REFUGUAR NË SERBI. KETË NJERËZIT U MBAJTUR NË 1999, DUHET TË LEXOJNË PJESË DHE OSE. LUKA ËSHTË NJË LIGJERATË E MADHE TË JETA E DASHUR MË TË GJITHË SYMPATËT DHE EMPATI PËR HUMBJEN E GRANDDADIT TË TYRE. MENDOJMË SI NJË QENIE NJERËZORE DUHET TË JETË NDËRKOMBËTAR NON BIAS TË PËRSHPEJË PAKINË PËR TË GJITHA VIKTIMAT E LUFTËS, PËRGJEGJËSISË NJERËZORE ËSHTË E PARË NJË QENIE NJERËZORE DHE NUK ËSHTË KOMBËTARËN NË BOTËN HUMANISTIKE. Pamja HUMANISTIKE e papërcaktuar dhe jo-BIAS ka SYMPATË PËR QËLLIMET NJERËZORE TË MËPARSHME DOESNT ÇFARË NGA TË CILAT LIDHEN.

  2. Gjëra të tjera janë shumë të trishtueshme kur njerëzit në Kroaci duhet të fshehin origjinën e tyre, të cilët janë prindërit ose gjyshërit e tyre se çfarë origjine dhe kultura janë. Gjuha ndryshon vazhdimisht për të qenë ndryshe nga fëmijët serbë dhe boshnjakë në shkolla, për kopshtin e fëmijëve u thuhet të flasin qeverinë jo se si gjyshërit ose prindërit flasin në shtëpi. Gjithkush pëlqen kur Kroacia luan në triko të kuq dhe të bardhë. Por Kroacia ka zgjedhur të ketë triko ngjyrash të zeza dhe të zeza të lehta që përfaqëson historinë e errët të së kaluarës nga 1940 dhe 1990. Çka nëse Italia dëshiron të luajë në fanellën e zezë që përfaqëson të kaluarën e errët të 40s që do të ishte shumë e trishtuar. Shumë njerëz nuk simbolizojnë kur Kroacia luan në fanellë të zezë edhe përkrahës besnikë edhe pse politika për fat të keq nuk mund të ndahet nga sporti në Kroaci.

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu