Luis Suarez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Biografia jonë Luis Suarez ju ofron informacione rreth Historisë së tij të Fëmijërisë, Jetës së Hershme, Prindërve, Fakteve Familjare, Gruas, Fëmijëve, Jetës personale dhe mënyrës së jetesës. Me pak fjalë, është një analizë e plotë e historisë së tij të jetës që nga ditët e para të tij deri kur ai u bë i famshëm.

Po, me siguri e keni parë atë duke kafshuar një lojtar në një ndeshje të Kupës së Botës. Duke e lënë anash dobësinë e tij, uruguajani është me të vërtetë një elitë e vërtetë mes sulmuesve të futbollit. Gjatë vendosjes së historisë së tij të jetës, ne e kuptojmë se vetëm disa kanë lexuar Biografinë e Luis Suarez, e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

LEXO
Edinson Cavani Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Historia e Fëmijërisë së Luis Suarez:

Për fillestarët e Biografisë, pseudonimi i tij është 'El Pistolero'që do të thotë' The Gunfighter '. Luis Alberto Suárez Díaz lindi në 24th ditën e Janarit 1987 nga nëna e tij, Sandra Suárez (një shtëpiake) dhe babai, Rodolfo Suárez (një ish ushtar dhe ish-futbollist) në Salto, Uruguaj.

Një pikë për tu përmendur, futbollisti uruguaian është i katërti nga shtatë fëmijët e lindur nga bashkimi i suksesshëm midis prindërve të tij.

LEXO
Francisco Trincao Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Luis Suarez Sfondi Familjar:

Lidhur me prejardhjen e tij familjare dhe përkatësinë etnike, Suarez është një kombëtar uruguaian me racë të përzier (rrënjë afrikane, spanjolle dhe uruguaiane. Të dhënat gjithashtu tregojnë se ai kishte një gjysh të zi.

Futbolli u rrit në lagjen Cerro në Salto së bashku me 7 vëllezërit e tij dhe jo një motër të vetme. Suarez i vogël kishte një përvojë të dorës së parë të varfërisë, por megjithatë jetoi një jetë të lumtur pasi familja e tij e klasës së ulët jetonte plotësisht në paqe në fshatin e tij.

LEXO
Darwin Nunez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ashtu si shumica e fëmijëve të moshës së tij në atë kohë, Suarez ishte tërhequr rastësisht nga futbolli, i cili ai luante me bashkëmoshatarët e tij për të kaluar me kënaqësi kohën në ekipin lokal të qytetit të tij të lindjes, Sportivo Artiga.

Luis Suarez (Roli i Mesëm) në Sportivo Artiga. Kreditë: FPCP.
Luis Suarez (Roli i Mesëm) në Sportivo Artiga. Kreditë: FPCP.

Nuk kaloi shumë dhe familja e Suarez u zhvendos në kryeqytetin e Uruguait 'Montevideo' pasi babai i tij siguroi punë në fabrikën e biskotave El Trigal në Montevideo. 7-vjeçari i atëhershëm nuk donte të bashkohej me familjen dhe si rezultat, qëndroi përsëri në Salto me gjyshen e tij të dashur, zonjën Da Rosa për rreth një muaj.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Ivan Rakitic Plus Fakte të paqarta të biografisë
Luis Suarez dhe shoku me mamanë e tij Grand. Kredite: Dielli.
Luis Suarez dhe mik me Mamin e tij të Madh. kredite:  Sun.

Suarez më vonë nuk kishte zgjidhje tjetër përveç se të bashkohej me pjesën tjetër të familjes së tij pasi nëna e tij siguroi një punë pastrimi në terminalin qendror të autobusëve të Montevideo të quajtur Tres Cruces.

Luis Suarez Arsimi:

Suarez jetoi me familjen e tij në lagjen La Commercial në Montevideo dhe u regjistrua në Shkollën Nr 171 në Tres Cruces e cila është një provincë e Montevideo.

Luis Suarez në Shkollën Nr.171 në Tres Cruces. Kredite: Daily Mail.
Luis Suarez në Shkollën No171 në Tres Cruces. kredite: Daily Mail.

Ishte në Montevideo se fëmija me fat të lumtur kërkoi që ai duhet të regjistrohej në Urreta FC në La Blanqueada, një kërkesë e bërë nga 8-vjeçari pavarësisht faktit se shkolla e tij në Tres Cruces kishte aktivitetet e veta sportive. Zhvillimi provoi se Suarez i ri nuk ishte i sigurt vetëm për aftësitë e tij të futbollit, por i gatshëm për të ndërtuar mbi të në një mjedis konkurrues. Megjithatë, ai kishte një kohë të vështirë të përshtatej me mënyrën e jetesës në qytet.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Moisiut Moisiu dhe Fakte të patreguara të biografisë

“..Kemi ardhur në një qytet ku ishte praktikisht e pamundur të luanim zbathur në bar, ata gjithashtu flisnin ndryshe atje dhe natyrisht shpesh talleshin me mua. Por unë duhej të mësohesha me të gjitha ato sa më mirë. " Zbuloi Suarez në libër Vamos Que Vamos.

Ndërsa Suarez luftonte me adaptimin, ai u godit me një goditje të rëndë nga ndarja e prindërve të tij kur ai ishte vetëm 9 vjeç. Zhvillimi do të bënte 4 vjet më vonë (kur ai ishte në moshën 15 vjeç) që ai të merrte punën e çuditshme të pastrimit të rrugëve të Uruguajit për të ndihmuar në mbledhjen e parave për familjen e tij që nuk kishte më një figurë babai.

LEXO
Diego Godin Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Luis Suarez Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme e Karrierës: 

Pavarësisht, Suarez vazhdoi të luante për Urreta FC dhe jo shumë kohë më vonë, tërhoqi vëmendjen e një skaut, Wilson Pírez i cili i ofroi atij mundësinë për të ndërtuar një karrierë profesionale në futboll në ekipin e të rinjve Nacional.

Luis Suarez në ekipin e të rinjve Nacional. Kredite: Liverpool Echo.
Luis Suarez në ekipin kombëtar të të rinjve. kredite: Liverpool Echo.

Sidoqoftë, Suarez u bë një adoleshent i shpërqendruar, i cili nuk kishte fokus, filloi të pinte dhe të bënte shoqëri të keqe. Aq shumë ishte shpërqendrimi i tij sa që ai nuk arriti të fitonte ngritjen në ekipin e shtatë të Nacional dhe u përball me lirimin e mundshëm.

LEXO
Paco Alcacer Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

“… Nga ora 12-14, kalova një fazë në të cilën futbolli nuk po shkonte mirë për mua dhe nuk doja të studioja. Nuk më pëlqente të stërvitesha. Më pëlqente vetëm të luaja lojëra dhe në atë mënyrë do të ishte shumë e vështirë për mua të arrija diçka. Unë u zemërova vërtet. Unë kam qenë një rebel dhe kjo ka punuar kundër meje. ” Shënime Suarez në libër Vamos Que Vamos.

Luis Suarez Road to Fame Historia e Biografisë:

Wilson Pírez (i cili e kishte sjellë më parë Suarez në ekipin e të rinjve Nacional) erdhi në shpëtim të Suarez duke i ofruar atij një mundësi tjetër për të marrë veprimet e tij së bashku dhe për të provuar veten në klub. I riu Suarez e shfrytëzoi rastin dhe veproi në përputhje me rrethanat pasi kuptoi se mund të ndihmonte familjen e tij në të ardhmen si dhe të merrte një çizme të zbukuruar futbolli nëse ai i qëndron futbollit.

LEXO
Lucas Torreira Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

"Mendova për familjen time, vëllezërit e mi, dhe vendosa që do të jem në gjendje t'i ndihmoj ata nëse shkoj shumë në futboll ... Unë duhet të vazhdoj me të ... Unë gjithashtu pashë disa shokë të ekipit që u kthyen në stërvitje në çizme dhe mendim; 'Nëse doni ato çizme, duhet të stërviteni' " Shënime Suarez në libër Vamos Que Vamos.

Biografia e Luis Suarez - Ngritja e famës:

Kështu Suarez u ngrit në radhët e Nacional dhe në 2005, ndihmoi skuadrën e tij të fitonte kampionatin Uruguajan 2005–06 me 10 gola në 27 ndeshje. Performancat e tij mbresëlënëse më pas i dhanë lëvizje në Groningen, Ajax, Liverpool dhe më në fund në Barcelona ku u nënshkrua për 64.98 milion £ (82.3 milion €) për t'u bërë një nga lojtarët më të shtrenjtë në atë kohë.

LEXO
Samuel Eto'o Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia
Luis Suarez nënshkroi për Barcelona në 2014. Kreditë: ESPN.
Luis Suarez nënshkroi për Barcelona në 2014. Kreditë: ESPN.

Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

Luis Suarez Marrëdhënia Jeta - Gruaja dhe Fëmijët:

Luis Suarez është një burrë i martuar. Ne ju sjellim detaje faktike rreth historisë së tij të takimeve dhe jetës martesore, përfshirë mënyrën se si ai u takua dhe u martua me gruan e tij Sofia Balbi. Për fillestarët, nuk ka të dhëna për marrëdhënien e kaluar të Suarez pasi ai dihet se është vetëm me partneren e tij të tanishme për dekada.

LEXO
Histori të Fëmijërisë Federico Valverde Plus Faktet e Biografisë së Untold

Suarez u takua me Sofia Balbi ndërsa ai ishte një fëmijë 15-vjeçar i trazuar duke u përpjekur të vendoste veten në ekipin e të rinjve Nacional. Ishte Sofja që i ofroi Suarezit mbështetje, inkurajim dhe e bëri atë të përqendruar në atë kohë.

Luis Suarez ka qenë në një lidhje me Sofia Balbi që nga viti 2002. Kreditë: Ovación.
Luis Suarez ka qenë në një marrëdhënie me Sofjen Balbi që nga 2002. kredite: Ovación.

Edhe pse zogjtë e dashurisë u ndanë për një kohë pasi babai i Sofjes u zhvendos me të gjithë familjen e tij në Spanjë, ata u ribashkuan edhe një herë pasi Suarez bindi prindërit e Sofjes që ta linin atë të bashkohej me të në Hollandë ndërsa ai ishte me FC Groningen (midis 2006-2007). Dyshja e çoi marrëdhënien e tyre në nivelin më të lartë duke u martuar dy vjet më vonë në 2009.

LEXO
Lionel Messi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Suarez dhe Sofia u martuan në Mars 2009. Kreditë: Twitter.
Suarez dhe Sofia u martuan në Mars 2009. Kreditë: Twitter.

Martesa e tyre është e bekuar me tre fëmijë të bukur, një vajzë Delfina (lindi më 5 gusht 2010), Benjamin lindi (lindi më 26 shtator 2013) si dhe Lauti (lindi më 24 tetor 2010).

Luis Suarez dhe familja. kredite: Instagram.

Luis Suarez Jeta familjare:

Suarez ka lindur në një familje të madhe të 9. Ne ju sjellim informata faktike rreth anëtarëve të familjes së tij.

Rreth nënës së Suarez: Nëna e Luis Suarez nuk është person tjetër përveç Sandra Diaz. Sandra është si shumica e nënave, afër djalit të saj dhe ka kujtime të gjalla të fëmijërisë së tij pavarësisht se ka rritur 6 fëmijë të tjerë. Megjithëse është e vështirë të dallosh Suarez dhe nënën e tij në një foto, ajo është megjithë mbështetësin e tij më të madh dhe dikur kishte mbrojtur gjeniun e futbollit pasi ai u akuzua përvërejtje të ashpra ndaj Patrice Evra. Ajo gjithashtu ka një burrë të ri me të cilin jeton i lumtur.
 
Rreth babait të Suarez: Babai i Luis Suarez është Rodolfo Suarez. Rodolfo është një ish-ushtar dhe ish-futbollist që ka luajtur për Deportivo Artigas. Përkundër raporteve të përhapura, Rodolfo nuk i braktisi fëmijët e tij pas divorcit me nënën e Suarezit. Ai qëndroi afër edhe pasi filloi një lidhje tjetër martesore me partneren e tij të re Carolina.
 
"Ka gjithmonë një vibe të mirë mes nesh. Ne shkojmë në partitë së bashku dhe kemi një kohë të mrekullueshme. Nuk ka ndjenja të forta mes nesh. Ne jemi një familje shumë e ngushtë. " Tha Rodolfo në The Sun.
 
Babai i Luis Suarez Rodolfo Suarez. Kredite: Dielli.
Babai i Luis Suarez Rodolfo Suarez. Kredite: Dielli.
Rreth vëllezërve dhe motrave të Suarez: Suarez ka vëllezër 6. Ato përfshijnë Paolo, Giovana, Leticia, Luis, Maxi dhe Diego. Pak është i njohur për vëllezërit e motrat, përveç të moshuarve Paul i cili aktualisht luan për klubin sportiv Salvadoran AD Isidro Metapán.
 
Paolo është më i madhi i vëllait të Suarez. Kredite: thefinalball.com
Paolo është më i madhi i vëllait të Suarez. Kreditë: thefinalball.com

Luis Suarez Jeta personale:

Luis Suarez ka gjatë dekadës së fundit, i rritur për t'u bërë një nga lojtarët më të diskutueshëm dhe gjerësisht të keqkuptuar në Futboll. Shumë pak e kuptojnë se veprimet e tij janë të informuara nga përvoja e tij e kaluar në fëmijëri dhe nga ngjarjet e rënda të adoleshencës së tij. Lojtari i cili fillimisht u rrit duke mësuar se si të fitojë dhe të festojë fitoret, nuk ka humbur rrugën e tronditjes, pasi ai e urren me pasion humbjen.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Danny Ings Plus Fakte të paqarta të biografisë

“Kur isha fëmijë nuk më pëlqente kurrë të humbja. Nga shtatë vjeç, Kam filluar të bëj gara dhe gjëra të tilla dhe kurrë nuk kam dashur të humbas ”. Ai zbuloi për Daily Mail. Më poshtë është një video e rrallë që kap një nga konkurset e fëmijërisë së Suarez.

Ndërsa vitet kaluan, Suarez u rrit dhe u bë një adoleshent me humor të keq, i cili u zhgënjye me situatat përreth tij, veçanërisht divorcin e prindërve të tij, vështirësitë ekonomike dhe paaftësinë e tij për të marrë një çizme futbolli kur i duhej shumë një. Kështu ai zhvilloi një person të butë monstruoz dhe u bë ai që do të tregtonte moralin për të bërë atë që dinte më mirë; fituese.

LEXO
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

"Unë madje dua të fitoj kur luaj lojra me bashkëshorten time Sofia dhe fëmijët. Nuk mund ta ndihmoj ". Ai pranoi në Daily Mail.

Pavarësisht, Suarez ka një personalitet jashtë pitch, e portretizon atë si një mik ideal për shumë, si dhe një bashkëshort dhe baba të dashur. Në të njëjtën dritë, ai ka tatuazhe të trupit që tregojnë vlerësimin e tij për familjen. Hobi i tij përfshin të luajtur video games dhe duke kaluar kohë me familjen e tij.

LEXO
Rhys Williams Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Luis Suarez Stili i jetës:

Suarez nuk është adhurues i showbiz-it pavarësisht se ka një vlerë neto prej 70 milion dollarësh. Në mënyrë të ngjashme, shtëpitë e tij të hollë si në Mbretërinë e Bashkuar ashtu edhe në Uruguaj nuk marrin vëmendjen e shtypit i cili përqendrohet vetëm në karrierën e tij dhe polemikat që e rrethojnë. Sidoqoftë, ai shpesh është parë duke drejtuar marka të ndryshme makinash, duke përfshirë Range Rover Sports SUV, BMW, Cadillacs dhe Audis.

LEXO
Andy Robertson Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë
Suarez ka versione të ndryshme të Audis në koleksionet e veturave. Kredite: YallaMotor.
Suarez ka versione të ndryshme të Audis në koleksionet e veturave. Kredite: YallaMotor.

Luis Suarez Faktet e Untold:

Fact # 1: Suárez bëri një arbitër për t'i dhënë atij një kartë të kuqe kur ai ishte një 16-vjeçar në ekipin kombëtar të të rinjve.

Fact # 2: Ai është shpallur fajtor për kafshimin e lojtarëve të ekipit kundërshtar tre herë. Së pari ishte gjatë karrierës së tij profesionale me Ajax kur kafshoi Otman Bakka të PSV. Viktimat e mëvonshme ishin Chelsea Player, Branislav Ivanović ndërsa Suarez ishte me Liverpool, si dhe mbrojtësi i Italisë, Giorgio Chiellini gjatë Kupës së Botës FIFA 2014 në Brazil.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Ronaldinho Plus Fakte të paqarta të biografisë

Fact # 3: Ndërsa ishte në Liverpool, ai u bë lojtari i parë në historinë e Premier League që shënoi tre hat-trick kundër të njëjtit klub, Norwich City.

Fact # 4: Ai u gjet fajtor për abuzimin racor të Patrice Evra, një Gjykim të cilin Suarez e kundërshton deri më sot.

Fact # 5: Renditur nga faqja e futbollit spanjoll El Gol Digital si i pesti në listën e lojtarëve më të ndyrë në botë, Suarez është akuzuar gjerësisht për zhytje dhe ka pranuar se ka tërhequr aktin e shëmtuar.

LEXO
Diego Godin Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Fact # 6: Suarez mbaroi dominimin gjashtë-vjeçar të Cristiano Ronaldo Lionel Messi duke fituar Trofeun Pichichi të La Ligës në 2016.

Përfundim:

Faleminderit që lexuat këtë artikull mbi rininë dhe historinë e jetës së Luis Suarez. Ne u përpoqëm për saktësi dhe drejtësi ndërsa vendosëm këtë pjesë të Tregimet e fëmijërisë  Faktet e biografisë për sulmuesin uruguajan.

Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull në Suarez, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet