Lionel Messi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Lionel Messi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Biografia jonë e Lionel Messi ju tregon Fakte në lidhje me Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e Hershme, Familja, Prindërit, Gruaja, Fëmijët, Vlera Net, Stili i Jetës dhe Jeta Personale.

Me pak fjalë, ne ju ofrojmë ngjarje të rëndësishme në udhëtimin e Leos për në yll. Lifebogger fillon nga ditët e tij të hershme deri kur u bë i famshëm.

Për të zgjuar oreksin tuaj të autobiografisë, këtu është një galeri që rritet-nga një djep - një përmbledhje e përsosur e biografisë së Lionel Messi.

Biografia e Lionel Messi.
Biografia e Lionel Messi.

Po, ju dhe unë e dimë që fansat e krahasojnë atë me Legjendarin Cristiano Ronaldo, për temën e preferuar - Kush është DHA në futboll.

Pavarësisht nga vlerësimi, ne e kuptojmë se vetëm disa kanë parë një version të detajuar, por të përmbledhur të Historisë së Jetës së Lionel Messi. Të gjitha i kemi gatuar për ju. Tani, pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Xavi Hernandez Plus Fakte të paqarta të biografisë

Lionel Messi Historia e Fëmijërisë:

Për fillestarët e Biografisë, pseudonimi - DITA e Futbollit - mbetet monikeri i tij i preferuar. Lionel Messi lindi në 24th ditën e qershorit 1987 nga nëna e tij, Celia María Cuccittini dhe babai, Jorge Horacio Messi, në qytetin e Rosario, Argjentinë.

Njihuni me prindërit e Lionel Messit. Ne e shohim atë duke mbajtur një top dhe ulet afër mamasë së tij. Gjithashtu, motra e tij e vogël Maria Sol. Ajo gjen rehati në shpinë të babit.
Njihuni me prindërit e Lionel Messit. Ne e shohim atë duke mbajtur një top dhe ulet afër mamasë së tij. Gjithashtu, motra e tij e vogël Maria Sol. Ajo gjen rehati në shpinë të babit.

Në rast se nuk e dini, Lionel Messi është i treti nga katër fëmijët e lindur nga babai i tij, një menaxher i fabrikës së çelikut dhe mamaja, e cila dikur ka punuar në një punëtori për prodhimin e magnetit në Argjentinë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ousmane Dembele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

La Pulga u rrit në Rosario, qyteti më i madh në provincën qendrore të Argjentinës, Santa Fe. Vitet e para i kaloi së bashku me tre vëllezërit e motrat e tij.

Duke folur për lidhjet e tij me gjak, vëllai i madh i Messit është Rodrigo. Matias Mess është i moshuari i tij i menjëhershëm. Së fundmi, motra e tij e vogël është Maria Sol Messi.

Njihuni me Motrat dhe Motrat e Lionel Messi - Rodrigo Messi (djathtas), Matias Messi (mes) dhe Maria Sol Messi (motra e tij e vetme).
Njihuni me Motrat dhe Motrat e Lionel Messi - Rodrigo Messi (djathtas skajit), Matias Messi (mes) dhe Maria Sol Messi (motra e tij e vetme).

Historia e familjes së Lionel Messi:

Legjenda e Barcelonës vjen nga një familje e ngushtë, e dashur për futbollin. Nga pikëpamja e kostos së jetesës, Jorge dhe Celia María dikur pësuan mungesë në fund të viteve 1980 për shkak të ngecjes masive në Argjentinë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë
Në atë kohë, mamaja dhe babai i Lionel mezi mbanin familjen e tyre me të ardhura mesatare.
Në atë kohë, mamaja dhe babai i Lionel mezi mbanin familjen e tyre me të ardhura mesatare.

Pak vjet pasi lindi Messi, vendi i Amerikës së Jugut ishte në prag të kolapsit ekonomik. Kjo ishte për shkak të paaftësisë së Argjentinës për të paguar borxhin e saj.

Për këtë arsye, hiperinflacioni, zhvlerësimi i Pesos dhe trazirat u bënë rendi i ditës.

Familja e Lionel Messi ishin ndër viktimat e kësaj krize ekonomike, e cila tronditi pothuajse të gjitha familjet e klasës së mesme. E vërteta është, Jorge dhe Celia María, së bashku me tre milion argjentinas të tjerë, luftuan me punën.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Frenkie de Jong Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia

Origjina e familjes Lionel Messi:

E para dhe më e rëndësishmja, Pleshti Atomik është më shumë një Evropian sesa një Argjentinas. Kjo sepse gjyshet e tij - Antonio, Celia-Olivera, Rosa Maria dhe Eusebio nuk janë nga vendi i Amerikës së Jugut.

Origjina familjare e Lionel Messi.
Origjina familjare e Lionel Messi.

Lionel Messi është me origjinë italiane dhe spanjolle nga ana e babait të tij përmes gjyshërve të tij atërore - Eusebio Messi dhe Rosa Maria Pérez.

Si gjyshja, ashtu edhe gjyshi ishin dikur emigrantë në Argjentinë. Ata kanë rrënjë familjare të gjurmuara në rajonin veri-qendror të Adriatikut Marche të Italisë dhe Katalonjës.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Leo ka vetëm prejardhje italiane nga ana e nënës së tij përmes gjyshërve të tij nga nëna - Antonio dhe Celia Oliveira Cuccittini.

Biografia e patreguar e Lionel Messi - Historia e Futbollit:

Duke u rritur në një familje të ngushtë, të dashur për futbollin, La Pulga zhvilloi një pasion për të luajtur futboll që në moshë të vogël.

Në atë kohë, ai luante vazhdimisht me vëllezërit e tij më të vjetër, Rodrigo dhe Matías. Edhe kushërinjtë e tij, Maximiliano dhe Emanuel Biancucchi (të cilët më vonë u bënë futbollistë profesionistë) luajtën me të.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Eric Garcia Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Kush zbuloi talentin e Lionel Messit?

I riu ishte katër vjeç kur gjyshja e tij pa prodhimet e një ylli futbolli tek ai. Celia Oliveira Cuccittini gjeti një fat të pakonkurueshëm tek djali i vogël.

Ishte diçka e pakonkurueshme edhe pse vëllezërit e tij të mëdhenj, Rodrigo dhe Matías, i mësuan atij se si të godiste topin.

Në këtë kohë, vetëm një grua në të gjithë botën e dinte që ky djalë i vogël do të bëhej DHI i Futbollit.
Në këtë kohë, vetëm një grua në të gjithë botën e dinte që ky djalë i vogël do të bëhej DHI i Futbollit.

Mes të gjithëve në familje, Celia Oliveira Cuccittini ishte e vetmja, në atë kohë, e cila dëshironte të shihte Messin të bëhej futbollist.

Për këtë qëllim, ajo personalisht e çoi fëmijën në seancën e tij të parë të trajnimit të futbollit në klubin lokal të futbollit të Grandoli. Ndërsa ishte atje, Celia Oliveira Cuccittini kapi nipin e saj me fjalët:

“LIONEL,. NJ ONE DIT,, DO T BE JENI LUAJTARI MEST I MIREST I FUTBOLLIT N THE BOT, ”

Aq e madhe ishte mbështetja e gjyshes Celia Oliveira. Ajo jo vetëm që i bindi prindërit e Messit që t’i blinin çiftin e tij të parë të futbollit por i dha detyrë trajnerit të atëhershëm të klubit vendas të përfshinte nipin e saj në skuadrën e ndeshjeve.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Samuel Umtiti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Testi Grandoli:

Messi dhe familja e tij dikur erdhën për të parë ndeshjen ku luanin një grup djemsh - pak mbi moshën e tij. E gjithë familja e tij ishte gjithashtu atje për të parë Rodrigo dhe Matías, të cilët gjithashtu ishin të përfshirë në lojë POR JO Lionel.

Në atë ndeshje, trajneri Salvador Aparicio vuri re se ishte një lojtar më i shkurtër. Për të kompletuar ekipin e tij, ai i tha një Leo Messi me pamje të vogël të vinte të luante me djemtë e tij më të mëdhenj. Pas shumë bindjesh nga prindërit e tij, La Pulga u bashkua.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë

Herën e parë që topi erdhi te Lionel, ai thjesht e la të kalonte. Herën e dytë, ai e kontrolloi atë dhe filloi të vraponte përtej fushës, duke dribluar të gjithë ata që kalonin rrugën e tij - madje edhe vëllezërit e tij të mëdhenj.

Nga ai moment i shkëlqimit, ai menjëherë u bë pjesë e ekipit të Salvador Aparicio. Duke punuar për trajnerin e tij të parë, Lionel u bë i dobishëm për të ndihmuar skuadrën e tij të fitonte trofeun e tij të parë. Vini re, Pleshti Atomik që mban nderin e parë për emrin e tij.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Xavi Hernandez Plus Fakte të paqarta të biografisë
Thjesht shikoni këmbët e tij të vogla - veçanërisht të djathtën me mbresë. E vërteta është, Messi ka gjakosur për futboll që nga mosha katër vjeç.
Thjesht shikoni këmbët e tij të vogla - veçanërisht atë të djathtë me një mbresë. E vërteta është, Messi ka gjakosur për futboll që nga mosha katër vjeç.

Karriera e hershme me Newell's Old Boys:

I përshkruar si dikush me aftësi të mbinatyrshme, trajneri Aparicio u zotua të merrte Messin në një akademi më të madhe në mënyrë që ai të bënte një legjendë për fëmijën vendas.

Në atë kohë, babai i Lionel, Jorge, doli vullnetarisht të bëhej traineri i tij - të gjitha në emër të sigurimit të kujdesit baritor për djalin e tij.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Eric Garcia Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Një mbështetës i përjetshëm i Newell's Old Boys - së bashku me familjen e tij - Messi u bashkua me klubin Rosario kur ai ishte gjashtë vjeç.

Me dhimbje, pikërisht në atë kohë, ai po përpiqej të zgjidhej me Newell, gjyshja e tij Celia Oliveira Cuccittini vdiq. Mos të harrojmë, kjo është gruaja që zbuloi talentin e tij.

Përballimi i hidhërimit - Vdekja e gjyshes së tij:

Ishte e vështirë për Messin të merrej me kalimin e dikujt që luftoi në rrugën e saj për ta futur atë në futboll. Vdekja e saj ndodhi pak para ditëlindjes së tij të njëmbëdhjetë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë

Që nga humbja, Argjentinasi filloi të festonte golat e tij duke parë lart dhe duke drejtuar nga qielli - të gjitha në shenjë nderimi për gjyshen e tij.

Për gjashtë vitet që luajti për Newell, ai shënoi pothuajse 500 gola. Në fakt, Lionel ishte anëtar i një grupi djemsh të quajtur "Makineria e '87". Kjo ishte një anë rinore pothuajse e pamposhtur pseudonimi i së cilës erdhi nga viti i tyre i lindjes - 1987.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Frenkie de Jong Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia
Shikoni sa i vogël ishte Lionel. Vështirë se mund ta vëreshit në mesin e Makinerive të 87.
Shikoni sa i vogël ishte Lionel. Vështirë se mund ta vëreshit në mesin e Makinerive të 87.

Tifozët e dinin këtë grup djemsh për të argëtuar rregullisht turmat. Ata kryen hile me top gjatë pjesës së parë të ndeshjeve në shtëpi të ekipit të tyre të parë.

Deri më sot, Makineria e 87 ende mban një grup WhatsApp dhe kërkon Lionel si udhëheqësin e tyre.

Historia e sëmundjes Lionel Messi:

Pas vdekjes së gjyshes së tij, Leo ndaloi të rritet. Në atë kohë, e ardhmja e të riut si një lojtar profesionist u kërcënua.

Në fakt, të gjithë në familjen e tij, përfshirë stafin trainues të Newell u shqetësuan për rritjen e tij të ngadaltë. Ata panë Lionel që dukej si një Xhuxh kur krahasohej me shokët e tij të skuadrës nga e njëjta grupmoshë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë
Sëmundja e mungesës së hormonit të rritjes e bëri Lionel të dukej aq më i vogël se shokët e tij.
Sëmundja e mungesës së hormonit të rritjes e bëri Lionel të dukej aq më i vogël se shokët e tij.

Me sa duket më e vogël, mjekët përfundimisht diagnostikuan Messin se vuante nga një sëmundje e mungesës së hormonit të rritjes. Kjo ishte ajo që e kufizoi rritjen e tij.

Me të vërtetë, ishte e vështirë për babanë e tij që të kujdeset për faturat e tij të vazhdueshme mjekësore. Në atë kohë, sigurimi shëndetësor i Jorge Messi mund të mbulonte vetëm dy vjet trajtim të hormonit të rritjes, i cili kushton rreth $ 1,000 në muaj.

Në një përpjekje për të mbështetur, Newell's ranë dakord për të kontribuar, por më vonë braktisën premtimin e tyre për të varfër Messi. Zoti i futbollit ndërhyri ndërsa gjyshërit e tij (nga ana e babait të tij) të cilët jetonin në Katalonjë me burim për një mënyrë për të marrë trajtim për të me FC Barcelona.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Tregime Quique Setien Fëmijëria Plus Fakte Biografia e Untold

Biografia e Lionel Messi - Rruga drejt famës:

Në përpjekjen e tyre për të marrë një klub për ta ndihmuar atë të trajtojë sëmundjen e tij, gjyshërit nga babai i Lionel Messi - Eusebio Messi dhe Rosa Maria Pérez - patën fatin të bindnin një anëtar të shquar të menaxhmentit të FC Barcelona.

Në moshën 13 vjeç, FC Barca i ofroi Messit mundësinë që faturat e tij mjekësore të mbulohen nga klubi. Kjo erdhi pasi Eusebio dhe Rosa u treguan atyre historitë e nipit të tyre i cili ka talent të ngjashëm me futbollistin legjendar Argjentinas - vonë Diego Maradona.

Në fillim, ishte drejtori i ekipit të FC Barca Charly Rexach, i cili nxiti shpejt ta nënshkruante atë. Mjerisht, bordi i drejtorëve të Barcelonës refuzoi. Ti në atë kohë, rregullat e futbollit nuk i lejonin klubet evropiane të nënshkruanin lojtarë të huaj në moshën e Leos.

Historia e kontratës së Lionel Messi për Pecetën:

Më 14 dhjetor 2000, Newell's Old Boys lëshuan një ultimatum për Barcelonën për të provuar përkushtimin e tyre ndaj Messit ose përndryshe kishin shansin për ta humbur atë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Sergio Busquets Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në atë ditë fatale, Carles Rexach - ndërsa nxitonte për të përmbushur afatin - dhe pa asnjë letër në dorë, nënshkroi kontratën e Lionel Messi në një pecetë.

Ky njeri bëri historinë duke shkuar kundër dëshirës së klubit për të nënshkruar me Lionel Messi. Përdorimi i një pecete për ta bërë atë është thjesht i pavlefshëm.
Kjo histori e krijuar nga njeriu duke shkuar kundër dëshirës së klubit për të nënshkruar me Lionel Messi. Përdorimi i një pecete për ta bërë atë është thjesht i pavlefshëm.

Jeta e hershme në Spanjë:

Në Shkurt 2001, familja e Lionel Messi mori çantat dhe u zhvendos përtej Atlantikut për të bërë një shtëpi të re në Spanjë. E gjithë familja jetonte në një apartament afër Camp Nou.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ousmane Dembele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Mjerisht, Lionel Messi - në vitin e tij të parë - rrallë luante me shokët e tij të akademisë FC Barca për shkak të një konflikti transferimi midis Newell's Old Boys dhe klubit të Katalonjës.

Në fakt, Leo u lejua të luante vetëm miqësore dhe në kampionatin katalanas. Pa shumë futboll, djali i varfër u përpoq të integrohej.

Për t'i bërë gjërat më keq, ai madje u bë më i rezervuar - jo i gatshëm të flasë fare. Lionel ishte aq i qetë sa që shokët e tij të skuadrës fillimisht besuan se ai ishte memec.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Frenkie de Jong Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia

Sëmundja e shtëpisë dhe ri-integrimi:

Anëtarët e familjes së Lionel Messit përveç babait të tij ishin në një qëndrim të kufizuar në Spanjë. Me kalimin e kohës, i riu filloi të vuante nga mallëngjimi.

Kjo sëmundje erdhi pasi nëna e tij u zhvendos përsëri në Rosario me Rodrigo, Matias dhe María Sol. I varfëri Leo qëndroi në Barcelonë me babanë e tij dhe të afërmit e tjerë të largët.

Ja Lionel ... duke kërkuar Zotin e futbollit; Kur do të më vini në ndihmë?
Vini re Lionel… duke kërkuar Zotin e futbollit; Kur do të më vini në ndihmë?

Pas një viti pritje për të luajtur futboll të mirë me La Masia (akademia e të rinjve të Barçës), Messi në Shkurt 2002 mori një rregull për t'u regjistruar në Federatën Mbretërore Spanjolle të Futbollit (RFEF).

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Xavi Hernandez Plus Fakte të paqarta të biografisë

Duke luajtur në të gjitha garat e tyre, ai u miqësua me shokët e tij të skuadrës, mes të cilëve edhe Cesc Fabregas Gerard Piqué.

A e dini?… Këta tre djem ishin më të mirë të miqve gjatë ditëve të tyre të hershme të Barcës.
A e dini?… Këta tre djem ishin më të mirë të miqve gjatë ditëve të tyre të hershme të Barcës.

Trajtimi mjekësor, lamtumira për miqtë më të mirë dhe triumfi olimpik:

Duke përfunduar trajtimin e tij të hormonit të rritjes në moshën 14 vjeç, ai u bë një pjesë integrale e Ekipit të Dreamndrrave të Foshnjave të Barcelonës. Kjo ishte një anë e etiketuar si rinia më e madhe e Barçës.

Në kohën kur Messi sapo filloi të luante vazhdimisht, ai mori një ofertë për t'u bashkuar me Arsenalin. Shoku i tij - Cesc Fabregas - shkoi të bashkohej me Topçinjtë. Gerard Piqué shpejt u largua për në Man United. Lionel refuzoi të largohej, në vend të kësaj zgjodhi të qëndrojë në Barcelona.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ousmane Dembele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Leo shpalli emrin e tij në botë në vitin 2005 gjatë një Kampionati Botëror për të Rinj FIFA. Ai e përfundoi turneun me Topin e Artë, Këpucën e Artë dhe një medalje të artë olimpike.

Biografia e Lionel Messi - Historia e Suksesit:

Duke u kthyer me Barca, ai përparoi me shpejtësi në radhët e klubit - duke kapur sytë e Frank Rijkaard, i cili e bëri atë të bëhej i qëndrueshëm me ekipin e të moshuarve të klubit. Pas seancës së tij të parë stërvitore me djemtë e mëdhenj, Ronaldinho së shpejti u miqësua me Messin.

Fakti që legjenda e futbollit brazilian e quajti atë "vëllai i vogël" lehtësoi kalimin e Lionel në ekipin e parë i cili kishte lojtarë të shquar si Samuel Etoo.

A e dini?… Lionel bëri debutimin e tij me ekipin e parë të FC Barcelona gjatë një miqësore kundër José Mourinho Port

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Performanca mbresëlënëse në lojë i dha atij vlerësime pozitive nga shkrimtarë sportivë dhe tifozë. Që atëherë, Leo ka pasur shumë sezone të suksesshme, një arritje e cila i ka sjellë atij më shumë se 34 trofe për Blaugrana.

Që nga ngritja e tij në famë, legjenda e Futbollit ka fituar çmimin Lojtari Botëror i Vitit - për një rekord gjashtë herë.

Për shkak se Lionel ka bërë kaq shumë - prodhoi kaq shumë momente magjike - fitoi kaq shumë trofe, shënoi kaq shumë gola, ai tani quhet DITA e Futbollit.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Sergio Busquets Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Për të të treguar të vërtetën, Lionel Messi është thjesht i pamundur për të zëvendësuar. Pjesa tjetër, siç themi, e legjendës së futbollit, do të jetë gjithmonë histori.

Historia e dashurisë së Lionel Messi me Antonela Roccuzzo:

Frymëzuar nga koncepti i zemrës së fëmijërisë, Argjentinasi ka një përrallë të pabesueshme për jetën e tij në marrëdhënie. Kthehu në vitet 1990 - në qytetin e tij të lindjes Rosario - Leo natyrshëm u bë i pandashëm nga Antonela Roccuzzo. Në këtë pjesë, ne do t'ju tregojmë se si e gjetën dashurinë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Eric Garcia Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Të dy zemrat e dashura takohen përmes një djali, mikut të fëmijërisë së Argjentinës, Lucas Scaglia. Ai është kushëriri i Antonela Roccuzzo. Lucas Scaglia (tani futbollist) është në të njëjtën moshë me Leo. Në atë kohë, djemtë u argëtuan kur luanin në Rosario Beach.

Gjatë një prej ditëve të tilla argëtuese të fëmijërisë - pikërisht në vitin 1992 - Lionel gjeti gruan e tij të ardhshme. Nga ai moment, Antonela Roccuzzo dhe Leo kishin premtuar të ishin me njëri-tjetrin - edhe aq të vegjël sa ishin.

Kemi këtu, një pjesë të provave të hershme - ndoshta - ditën kur u takuan të dy.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Samuel Umtiti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Thjesht shikoni dy zogjtë e dashurisë. Fatet e tyre ishin shkruar tashmë.
Thjesht shikoni dy zogjtë e dashurisë. Fatet e tyre ishin shkruar tashmë.

Në ditën e tyre të parë të takimit, Messi pyeti mikun e tij Lucas Scaglia "Kush është ai?". Ai u përgjigj… "Ajo është kushërira ime!" Leo më vonë (në moshën nëntë vjeç) i shkroi Antonella tetë vjeçare një letër dashurie në të cilën ai bërtiti:

"Një ditë, ti dhe unë do të jem mik dhe vajza."

I dashuri i Antonela Roccuzzo para martesës me Lionel Messi:

Tifozët e futbollit besuan se ajo dhe Messi ishin zemrat e dashura totale të fëmijërisë. E vërteta është, ky nuk ishte rasti. Distanca dikur prishi marrëdhëniet e tyre.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë

Në rast se nuk e dinit, gruaja e Lionel Messi, Antonela Roccuzzo u përfshi me një djalë tjetër.

Kjo ndodhi gjatë nxehtësisë së betejës së Argjentinasit me sëmundjen e tij të mungesës së hormonit të rritjes në Spanjë. Ishte një kohë që familja e Lionel Messi u largua nga Rosario në Spanjë për ta trajtuar sëmundjen e tij ndërsa luante për FC Barca.

Gjatë asaj kohe, Leo dhe Antonela u ndanë. Kjo ndodhi pasi ajo më vonë hoqi dorë nga shpresat për të parë burrin e saj. Antonela Roccuzzo u zhvendos dhe filloi të dilte me këtë djalë që e shihni këtu.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Eric Garcia Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold
Shihni fytyrat e tyre. Mund të thuash që gruaja e Messit ishte vërtet e dashuruar me ish-të dashurin e saj.
Shihni fytyrat e tyre. Mund të thuash që gruaja e Messit ishte vërtet e dashuruar me ish-të dashurin e saj.

Shtatë vjet pasi prindërit e Leo e çuan në Spanjë, ai vendosi të merrte vesh me të dashurën e tij të harruar. E vërteta është, marrëdhënia e Messi dhe Antonella u bë serioze vetëm në vitin 2007. Gjatë asaj kohe, ajo la të dashurin e saj - një djalë të varfër - i cili refuzoi të mbajë fjalët e tij.

A e dini? Ex Ish i dashuri i Antonella u mor me thyerjen e zemrës së tij në një mënyrë të butë. Sipas fjalëve të tij që ai i tha një gazete lokale Argjentinase;

“ANTONELA ROCCUZZO ME HUMBI, POR T LE PAKIN AJO NUK M LE LANI P ANR ÇDO Bllok të Vjetër. Unë jam i lumtur që ajo më hodhi poshtë për asgjë tjetër se Lionel MESSI… "

La Pulga ri-kërkoi të dashurën e tij dhe pas dy vitesh, ai e bëri publike romancën e tij. Tre vjet më vonë, të dy Messi dhe Antonella bien dakord të bëhen burrë dhe grua.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Më 30 qershor 2017, ata u martuan në një hotel luksoz në Rosario me prindërit dhe anëtarët e familjes të të dy të dashuruarve - duke numëruar rreth 260 mysafirë - të pranishëm.

Ceremonia e Dasmës së Leo.
Ceremonia e Dasmës së Leo.

Ndërsa krijoj Bio të Lionel Messi, ai ka tre djem. Thiago Messi (i lindur më 2 nëntor 2012), Mateo Messi (i lindur më 15 shtator 2015) dhe Ciro Messi (i lindur më 10 mars 2018). Duke gjykuar nga ato që shihni më poshtë, do të pajtoheni me mua se ai është një njeri familjar deri në palcë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Për botën, ai është një hero futbolli. Për familjen e tij, ai do të thotë bota.
Për botën, ai është një hero futbolli. Për familjen e tij, ai do të thotë bota.

Jeta personale e Lionel Messi:

SHQIP është një person shumë i ndjeshëm që urren zhurmën. Ai është tipi që vlerëson fuqinë e heshtjes, veçanërisht në shtëpinë e tij.

Për këtë, Lionel preferon të jetojë brenda një zone pyjore në një fshat të Barcelonës - pak larg nga qendra e zënë e qytetit. Për të mposhtur zhurmën, ai bleu të gjitha shtëpitë e fqinjit të tij - një zbulim i bërë nga ish-shoku i tij i skuadrës Ivan Rakitiq.

Njohja me Argjentinasin larg Futbollit.
Njohja me Argjentinasin larg Futbollit.

A e dini?… Edhe aeroplanët nuk lejohen të fluturojnë mbi Shtëpinë e Lionel Messi - diçka që nuk ndodh askund tjetër në botë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Xavi Hernandez Plus Fakte të paqarta të biografisë

Sipas AS Futboll, Messi dikur ngriti një çështje kundër aeroportit Barcelona-El Prat. Kjo rezultoi në devijimin e pistës së tyre në mënyrë që të mos e ndërpresë sinestin e tij me zhurmë nga avionët.

Faktet e jetesës:

Larg aktiviteteve të tij në fushë, Leo është një baba i dashur dhe burrë i mirë. Ai i përket kategorisë së atyre që preferojnë të bëjnë një jetë të denjë - në pallatet e tij vetëm me familjen dhe qenin e tij.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë

Deri tani siç e dimë, argjentinasi përdor paratë e tij për ndërtimin e shtëpive të mëdha dhe blerjen e automobilave. Ai ka vetura të shumta dhe të dukshëm në mesin e tyre janë Audi Q7 (69 milion €), Ferrari 335 S Spider Scaglietti (32 milion €), dhe Maserati GranTurismo që kushton 90,000 €.

Jeta familjare e Lionel Messi:

Edhe në famën e tij, Argjentinasi mban lidhje të ngushta me qytetin e tij të lindjes Rosario - edhe duke ruajtur theksin e tyre.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ousmane Dembele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Lionel mbante pronësinë e të gjitha shtëpive të vjetra të familjes së tij, edhe pse ato janë të konsumuara. Kjo është dëshmi e fillimeve të tij modeste. Këtu, ne do të zbërthejmë faktet në lidhje me prindërit e tij dhe familjen e zgjeruar.

Kjo është një familje që shtrihet përtej një shtëpie.
Kjo është një familje që shtrihet përtej një shtëpie.

Rreth babait të Lionel Messit:

I njohur si Jorge Horácio Messi, ai dikur ka punuar si menaxher në një fabrikë çeliku gjatë fëmijërisë së Lionel Messi.

Si njeri me largpamësi, ai e la punën e tij për të filluar stërvitjen e djalit të tij - kur Leo ishte katër vjeç. Kjo ndodhi në klubin lokal të futbollit, Grandoli.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Tregime Quique Setien Fëmijëria Plus Fakte Biografia e Untold

Jorge Horácio ka qenë me të birin me të hollë dhe të hollë. Këto ditë, ai shërben si agjent i tij, një rol që e ka plotësuar për dekada.

Ai ishte truri që këshillonte djalin e tij qëndroni në Barcelonë për të mosmarrëveshjet ligjore. Kjo ndodhi pasi marrëdhënia e Lionel me klubin u acarua menjëherë pas ardhjes së Ronald Koeman.

Deri më tani, Jorge Horácio ka menaxhuar me sukses perandorinë e djalit të tij. Gjithashtu për të theksuar, babai i Lionel Messi është i divorcuar - që do të thotë se ai nuk është më me gruan e tij Celia Cuccittini.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Sergio Busquets Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Rreth Nënës së Lionel Messi:

E njohur shpesh si Celia María Cuccittini, ajo dikur ka punuar si pastruese me kohë të pjesshme. Këto ditë, ajo administron çështjet personale të djalit të saj dhe fondacionin bamirës të Messi. Leo gëzon një marrëdhënie të ngushtë me nënën e tij, fytyrën e së cilës ai e ka bërë tatuazh në shpatullën e majtë.

Polemika e nënës së Lionel Messi:

Celia María dikur shkaktoi një grindje duke u paraqitur në dasmën e djalit të saj me një fustan të bardhë. Kjo e bëri atë të dukej e ngjashme me nusen e saj, Antonella Roccuzzo.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Frenkie de Jong Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia

Sipas kulturës së Argjentinës, është jashtëzakonisht fyese për këdo tjetër përveç nuses të veshë të bardha gjatë një ceremonie martesore.

Megjithëse, informacioni i kaluar në ndërtimin e ngjarjes zbulon se veshja e saj duhet të jetë "e errët". Përkundër kësaj, ajo sfidoi traditat argjentinase. Veprimet e Celia bënë që familja e Antonella Roccuzzo dhe Leo të mos ishin në gjendje të flasin.

Rreth Lionel Messi Brother - Rodrigo Messi:

I lindur në ditën e 10-të shkurtit 1980, ai është vëllezërit dhe motrat më të mëdha - 8 vjet më të vjetër se legjenda e Barçës.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë

Ashtu si anëtarët e tjerë të familjes së tij të ngushtë, Rodrigo është shumë aktiv në menaxhimin e disa aspekteve të biznesit profesional të Lionel. Ai merr përsipër orarin dhe publicitetin ditor të Messit.

Rreth Vëllait të Lionel Messi - Matias:

Lindur në ditën e 10-të shkurtit 1980, ai është vëlla-motra e dytë më e madhe në familje. Ashtu si nëna e Lionel, Celia María, Matias ndihmon për të menaxhuar fondacionin e vëllait të tij.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Tregime Quique Setien Fëmijëria Plus Fakte Biografia e Untold

Për fat të keq, ai ka qenë një herë në lajme për një arsye negative. Në vitin 2016, Matias kreu krimin e armëmbajtjes pa leje. Si ndëshkim, autoritetet e urdhëruan atë të jepte klasa futbolli në qytetin e tij të lindjes për një vit të tërë.

Rreth Motrës së Lionel Messit - Maria Sol:

Për shumë që nuk e dinin, ajo është e vetmja femër dhe foshnja e familjes. Maria Sol Messi u rrit duke u trajtuar si një mbretëreshë nga vëllezërit e saj të mëdhenj.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Frenkie de Jong Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia

Sipas raporteve, ajo kurrë nuk e ka parë Lionel të kërcejë derisa ai tronditi trupin e tij në festën e saj të pesëmbëdhjetë të ditëlindjes. Maria Sol administron dyqanin e vëllait të saj.

Kushërinjtë, hallat dhe nipat e Lionel Messi:

Hulumtimi gjenealogjik i kryer nga Diari Segre në 2011 zbulon se ai ka një kushëri të katërt. Formershtë ish shoku i tij i ekipit, Bojan Krkić. Të afërmit e tjerë të Mesit (kushërinjtë) përfshijnë Emanuel Biancucchi dhe Maxi Biancucchi.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Eric Garcia Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Për më tepër, tezet e Lionel Messi përfshijnë Marcela Cuccittini Biancucchi, Gladis Messi dhe Susanna Messi. Nipat e tij; Augustine Messi, Morena Messi, Benjamin Messi dhe Thomas Messi.

Gjyshërit e Lionel Messi:

Nga ana e Atit, ato përfshijnë; Rosa Maria Pérez (Grandmum Paternal) dhe Eusebio Messi Paternal Grandad. Nga ana e nënës, ato janë si më poshtë; (1) Antonio Cuccittini (Maternal Grandad) dhe (2) Celia Oliveira Cuccittini (Grandmum Maternal).

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ousmane Dembele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Gjyshërit e Lionel Messi:

Jose Perez Sole është gjysh i Madh i nënës së tij. Nga ana tjetër, Aniceto Messi është gjyshi i Madh i Lionel i cili është babai i Eusebio Messi (Babai i Jorge Messi). Aniceto u martua me Rosa Perez, e cila është Gjyshja e Madhe e Lionel.

Lionel Messi Fakte të pathëna:

Duke përfunduar këtë kujtim, ne do t'ju zbulojmë disa të vërteta që do t'ju ndihmojnë të kuptoni një pamje të plotë të Playmaker.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Xavi Hernandez Plus Fakte të paqarta të biografisë

Fakti # 1: Ndarja e pagave dhe fitimet për sekondë:

BANESORE / PAGAFitimet në Euro (€)Fitimet në dollarë ($)Fitimet në peso argjentinase ($)Fitimet në Paund (£)
Në vit:€ 25,429,200$ 31,235,958$ 2,585,041,013£ 23,343,515
Për muaj:€ 2,452,100$ 3,012,037$ 249,271,666£ 2,452,100
Në javë:€ 565,000$ 694,018$ 57,435,868£ 518,659
Në ditë:€ 80,714$ 99,145$ 8,205,095£ 74,093
Në orë:€ 3,363$ 4,131$ 341,870£ 3,087
Për Minutë:€ 56$ 69$ 5,693£ 51
Për sekondë:€ 0.93$ 1.15$ 93.9£ 0.85
LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Që kur keni filluar shikimin Bio e Lionel Messi, kjo është ajo që ai ka fituar.

€ 0

A e dini? qytetari mesatar spanjoll që fiton 23,000 € në vit do të duhet të punojë për tre vjet e gjashtë muaj për të bërë pagën ditore të Messidona.

Fakti # 2: Kuptimi i tatuazheve të Lionel Messi:

Pleshtat Atomike nuk kanë më pak se shtatë arte trupore. Duke filluar nga tehu i tij i majtë i shpatullave është një tatuazh i nënës së tij të dashur Celia. Tatuazhi i luleve Lotus në krahun e tij shpjegon historinë e leckave të tij. Ju tregon se ndërsa lulet rriten, kështu një talent mund të rritet kudo.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Këmba e majtë e Messi ka një tatuazh të djalit të tij - duart e Thiago, së bashku me emrin e fëmijës së parë në viçin e tij. Ai gjithashtu ka numrin 10 - të cilin ai e mban.

Këmba e tij e djathtë - mbi kyçin e këmbës - ka emrat dhe datat e lindjes të të tre djemve të tij: Thiago, Mateo dhe Ciro.

Fakti # 3: Feja e Lionel Messi:

Në majë nga shpatulla është një tatuazh i Jezu Krishtit në një kurorë me ferra. Kjo është një shenjë e besimeve të tij fetare. Kjo nënkupton që prindi i tij e rriti atë si një i krishterë dhe ai praktikon fenë e krishterimit.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Samuel Umtiti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Fakti # 4: Rreth Nofkave të Lionel Messi:

Tifozët filluan ta quanin atë Messidona pas golit të tij mahnitës kundër Getafe në gjysmëfinalen e Copa del Rey 2007. Qëllimi ka një ngjashmëri me atë që vonë Diego Maradona shënoi kundër Anglisë në Kupën e Botës 1986.

Nga ana tjetër, tifozët e kanë mbiquajtur "La Pulga". Kjo është një fjalë spanjolle që përkthehet si "Plesht".

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Sergio Busquets Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Për shkak të shtatit të tij të shkurtër, Tifozët e shohin atë si një plesht që nuk bën asgjë më shumë sesa ngacmon mbrojtësit. Këto ditë, ai preferon "DHEN". Kjo është një shkurtim që përkthehet si Më i Miri i të gjitha kohërave.

Përsëri, për shkak të shtatit të tij të shkurtër, Messi ka pseudonimin - La Pulga Atómica. Kjo është për shkak se ai ka një qendër më të ulët graviteti, gjë që e bën atë të ndryshojë drejtimin më shpejt dhe të shmangë trajtimet nga opozita.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Xavi Hernandez Plus Fakte të paqarta të biografisë

Fakti # 5: Rreth qenit të Lionel Messit:

Në vitin 2016, Antonela Roccuzzo bleu Hulk si një dhuratë për burrin e saj. Qeni i Lionel Messi i përket racës së Bordeaux Mastif Dog - i njohur për madhësinë dhe forcën e tyre. Brenda tre vjetësh, Hulk u rrit në një kafshë shtëpiake gjigande, me trup, me muskuj.

Shikoni sa i gjatë dhe i rëndë është Hulk (qeni i Lionel Messi).

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Fakti # 6: Dobësia e Lionel Messi:

I njohur për të pasur gati të gjitha cilësitë, SHQIPI i Futbollit nuk është aq i përsosur. Gjatë karrierës së Leos, agresioni dhe përgjimi mbetën shqetësimet e tij më të mëdha.

Përfundim:

Historitë e Futbollit me lecka në pasuri si e jona nuk janë ato që dikush dëshiron të dëgjojë derisa të bëhet përfundimisht.

Biografia e Lionel Messi na mëson se kurrë nuk duhet të kemi frikë të rritemi ngadalë. Për më tepër, kush është i bekuar natyrshëm është i bekuar dhe profili i Lionel Andrés Messi Cuccitini flet shumë për bekimet e tij natyrore.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Eric Garcia Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Ndërsa shumë prej nesh heqin dorë nga shpresa gjatë periudhave të krizës, Lionel Messi nuk e bëri kurrë. Ai nuk e pa përfundimin e karrierës së tij si një opsion - në kohën kur ai u diagnostikua me sëmundje të mungesës së hormonit të rritjes.

Fatmirësisht, familja e Lionel Messit, veçanërisht babai i tij (Jorge Horácio) u bë busulla që e drejtoi atë.

Ndërsa prindërit e tij qëndronin dhe luftuan me të, të afërmit e Leos dolën për të kërkuar mundësi për të në Spanjë. Si pionierë të futbollit në familje, vëllezërit e tij të moshuar (Rodrigo dhe Matias) nuk u lanë anash. Ata ishin superheronjtë e tij të parë të futbollit.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Frenkie de Jong Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia

Pavarësisht se ishte i kualifikuar për punë të tjera, si motra e tij (Maria Sol) dhe nëna (Celia María Cuccittini) ende vunë jetën në pritje për të mbështetur perandorinë e tij.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, gruaja e tij (Antonela Roccuzzo) i dha Thiago, Mateo dhe Ciro për të shëruar shpirtin e tij. Mos të harrojmë, ajo gjithashtu i dha atij Qenin; Hulk i madh.

Faleminderit që qëndruat të lidhur me ne deri më tani në këtë kujtim të gjatë. Me mirësi shtrihuni në seksionin e komenteve - nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në përpilimin tonë OSE na tregoni se çfarë mendoni për Legjendën. Për të marrë një version të përmbledhur të Bio të Lionel Messi, përdorni tryezën tonë Wiki.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Tregime Quique Setien Fëmijëria Plus Fakte Biografia e Untold
PYETJET E WIKIFAKTET BIO
Emrat e Plotë:Lionel Andrés Messi
Data e lindjes:24 1987 qershor
Mosha:36 vjeç dhe 8 muajsh.
prindërit:Celia María Cuccittini (Nëna) dhe Jorge Messi (Babai).
Vëllezërit e motrat:Rodrigo Messi (vëllai më i madh), Matias Messi (vëllai i moshuar i menjëhershëm) dhe Maria Sol Messi (motra e vetme).
Gjyshërit e nënës:Antonio Cuccittini (Grandad nënës) dhe Celia Oliveira Cuccittini (gjyshe nënës)
Gjyshërit e babait:Rosa Maria Pérez (Gjyshja Paternal) dhe Eusebio Messi (Gjysh Paternal).
Gjyshërit dhe gjyshet:Aniceto Messi (gjyshi i madh), Jose Perez Sole (gjysh i madh) dhe Rosa Perez (gjyshja e madhe).
gruaja:Antonela Roccuzzo.
Data e Martesës:Qershor 30, 2017
Fëmijët meshkuj:Thiago Messi Roccuzzo (djali i parë), Mateo Messi Roccuzzo (djali i dytë) dhe Ciro Messi Roccuzzo (djali i tretë).
Fëmijë femra:Messi nuk ka vajzë (si në vitin 2020).
Inlaws: Joseph Roccuzzo (babai i paligjshëm), Patricia Roccuzzo (nëna nënë), Paula Roccuzzo (motra e paligjshme), Carla Roccuzzo (motra e paligjshme).
Kushërinjtë: Emanuel Biancucchi dhe Maxi Biancucchi.
Hallat:Marcela Cuccittini Biancucchi, Gladis Messi dhe Susanna Messi.
Nipat:Augustine Messi, Morena Messi, Benjamin Messi dhe Thomas Messi.
Te ardhura neto:309 milion £ (400 milion dollarë) - Statistikat e vitit 2021
Zodiaku:Cancer.
Gjatesia:72 kg
Lartësia në metra:Metra 1.7.
Lartësia në këmbë:5.57 këmbë.
Edukimi:Las Heras (Shkolla Elemenrare). Asnjë kolegj.
Idol i Fëmijërisë:Pablo Aimar.
LEXO TREGIMIN E PLOT:
Ousmane Dembele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Regjistrohu
Njoftoni
1 Koment
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
Abid Ikbali
vjet 4 më parë

lionel messi është futbollisti më i mirë në botë. Unë jam gjithashtu një tifoz i lionel messi dhe si ai, sepse lojtari i parë është lionel messi. ju ndani një post të shkëlqyer rreth lionel messi. faleminderit për shpërndarjen