Juan Mata Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Juan Mata Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli më të njohur me nofkën; 'fasule e vogel'. Historia jonë e fëmijërisë Juan Mata plus Biografia e patreguar Fakte të sjellë llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri në datën. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë për aftësitë e tij, por shumë pak e konsiderojnë biografinë Juan Mata tonë, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshme, le të filloni.

Juan Mata Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta e hershme

Juan Manuel Mata García lindi në 28th ditën e Prillit 1988 në Villafranca Montes de Oca, Spanjë nga Juan Manuel Mata Sr. (babai) dhe Marta Garcia (nëna).

Juan e trashëgoi emrin e tij nga babai i tij, Juan Manuel Mata Rodríguez i cili dëshironte që djali i tij të përsëriste stilin e jetës dhe karrierën e tij si futbollist. Babai i Mata ishte gjithashtu një futbollist me shtat të vogël gjatë kohës së tij. Familja e tij nuk kishte asnjëherë fizikun e një futbollisti. Ata e detyruan rrugën e tyre dhe kishin një histori të gjatë të heshtjes dhe provës së kritikëve të gabuar. Kjo ishte arsyeja pse Juan Manuel Mata Rodríguez donte që djali i tij Juan Mata të ndiqte shembullin.

Juan u rrit në qytetin e Ocn de Villafranca, Burgos, i cili në një moment nuk u ndie kurrë rehat për babanë e tij për shkak të mungesës së mundësive të futbollit për të rinjtë. Në moshën 5 vjeç, babai i tij e migroi atë nga qyteti tjetër me emrin Oviedo (Spanja Veri-Perëndimore) ku ai fitoi mundësi futbolli. Mata u vendos shpejt dhe filloi të luante futboll atje. Ai ishte një fëmijë i përulur dhe punëtor që respekton prindërit e tij dhe ndoqi planet e tyre për të. Dashuria e Matës për futbollin u rrit intensivisht në Oviedo. Prindërit e tij ndiheshin të lumtur për djalin e tyre dhe do ta lejonin atë të merrte futbollin e tij edhe në shtratin e tij.

Juan Mata Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Rritja në Fame

Siç e thotë Mata, "Unë kalova pjesën tjetër të fëmijërisë time në Asturias, në Oviedo duke u argëtuar dhe duke u ndjerë gjithnjë e më shumë i tërhequr nga ky sport që përfundimisht do të bëhej pasioni i jetës sime."

Principata e Asturias, një rajon në veriperëndim të Spanjës, është i njohur për bregdetin e saj të thyer, malet, vendet fetare dhe arkitekturën mesjetare. Ishte një terren edukativ për futbollistët dhe mbi të gjitha, një shtëpi për scouts të futbollit në të gjithë Spanjën.

Real Oviedo ishte klubi i parë i Juan Mata ku mësoi të luante futboll profesionalisht. Mata mori pseudonimin 'Fasule e Vogël' për të qenë më i vogli dhe më i vdekuri në ekipin e tij. Ai vetëm e udhëhoqi me sukses ekipin e tij për të fituar kampionatin e madh si fëmijë. Nuk mori kohë para se Juan të rritet për të pasur pamjen e fytyrës të rritur që ne e dimë sot.

Siç e vendos në faqen e tij të Biografisë me titull, JuanMata8; “Real Madrid trokiti në derën time kur isha 15 vjeç në 2006. Kam luajtur katër sezone për akademinë e klubit. Kam bërë debutimin tim si lojtar profesionist me Castilla në Divizionin e Dytë, menjëherë pasi kam mbushur 18 vjeç ”. 'Fasule e Vogël' ishte etiketuar si njeriu kryesor në Akademia rinore e Real Madridit, La Fabrica. Momenti më i mirë i tij erdhi kur ai me një dorë e udhëhoqi ekipin e tij në titullin e Kupës së Spanjës Juvenil. 

Fitorja për Juan Mata bëri që klubi spanjoll të qarkullojë rreth tij si peshkaqenë. Kjo nënkuptonte gjithashtu presion për të sa i përket shtytjes drejt ekipit të të rriturve të Real Madrid. Sidoqoftë, ai nuk e pati shansin për të luajtur për ekipin më të vjetër të Real Madrid për shkak të Galaticos të tyre të shkëlqyeshëm që ishin të pazëvendësueshëm në atë kohë. Njerëz të ngjashëm me Zinedine Zidane, David Beckham dhe futbollistët e tjerë të futbollit nuk e hapën rrugën që Juan Mata të hyjë në ekipin e lartë.

Pasi vuri re fustrimin e tij për të hyrë në ekipin e lartë të Real Madridit, babai i tij bëri masën përfundimtare për ta tërhequr atë nga klubi duke e dorëzuar atë në duart e skautëve të shumtë për të konkurruar për nënshkrimin e tij. Ishte Valencia CF i cili më në fund mori mundësinë të nënshkruajë atë.

Mata bëri paraqitje të 174 dhe zbuloi golat 46 për Valencian. Në verë 2011 Arsenal bëri një ofertë të mirë për Valencia në lidhje me Juan Mata, por ishte Chelsea që arriti të nënshkruajë spanjollin në gusht 2011. Juan u bë udhëheqës i klubit të Londrës dhe u votua si lojtari më i mirë i ekipit në 2012 dhe 2013. Megjithatë, Mata ra me menaxherin e ri Jose Mourinho dhe po kërkonte një klub të ri në sezonin 2013 / 2014. Manchester United kishte nevojë për krijimtarinë në mesfushë dhe nënshkroi spanjollin për 44 milion euro në janar 2014. Pjesa tjetër siç thonë ata, tani është histori.

Juan Mata Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Jeta familjare

Familja Juan Mata ka historinë e saj nga Burgos Spanja. Ai u lind në një familje futbolli që ka një histori të gjatë të provuarit të njerëzve të gabuar. Njerëzit të cilët kritikojnë madhësinë e tyre dhe pamundësinë për të treguar fizikalitetin në sportet fizike. Ata janë rritur në ndihmën e njëri-tjetrit duke përfshirë edhe pasardhësit e tyre që të bëhen të rëndësishëm në futboll.

Babai i Mata e ndihmoi atë në arritjet e tij në karrierë. Ai ishte edhe më i shkurtër dhe më i shkurtër se i biri. Ai ishte një sulmues profesionist për Burgos CF në vitet 80 dhe 90.

Juan Mata gjithmonë e krediton babanë e tij të dashur për jetën e tij të suksesshme dhe gjithmonë ndan momentet e tij të lumtur me të dhe me pjesën tjetër të familjes së tij.

Juan Manuel Mata Rodríguez aktualisht vepron si agjent i Mata, duke u bërë i regjistruar në FIFA në këtë proces.

Babai dhe agjenti i Juan Mata.
Babai dhe agjenti i Juan Mata.

nËNA: Nëna e Juan Mata, Marta Garcia u fsheh nga media për arsye private. Ajo thuhet se është ajo në foton më poshtë.

Juan Mata Mum (Rumored)
Juan Mata Mum (Rumored)

Ajo është mjaft më e vjetër se babai i tij. Mamaja e Juan Mata ka qenë një grua shtëpiake me kohë të plotë gjatë gjithë jetës së saj. Një që vështirë se shoqërohet, përkundrazi, duke siguruar mbështetje shtëpiake për burrin dhe fëmijët e saj.

Motra e dashur: Juan ka një motër të dashur dhe shoqen më të mirë të fëmijërisë të quajtur Paula Mata. Paula Mata është pa dyshim mbështetësi i tij më i madh i cili nuk pushon së luturi që vëllai i tij i dashur i vogël të shkëlqejë në karrierën e tij. Ata kanë qenë miqtë më të mirë që nga ditët e tyre të fëmijërisë.

Motra-Paula Mata e Juan Mata.
Motra-Paula Mata e Juan Mata.

Edhe në të rriturit e tyre, të dy ende gjejnë kohë për të ndarë kohën së bashku dhe duke mos harruar kurrë dhe duke lënë miqësinë e tyre të fëmijërisë.

Juan Mata dhe Paula (Motra) kanë kaluar një kohë të mrekullueshme së bashku.
Juan Mata dhe Paula (Motra) kanë kaluar një kohë të mrekullueshme së bashku.

Juan Mata Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Jeta e marrëdhënieve

A është Juan Mata i martuar?… Përgjigjja është jo. Ai aktualisht është i pamartuar, por gëzon marrëdhëniet e tij me të dashurën e tij të dashur Evelina Kamph.

E dashura e Juan Mata- Evelina Kamph.
E dashura e Juan Mata- Evelina Kamph.

E dashura e tij, Evelina është një e famshme e njohur në rrjetet sociale e cila ka një listë të madhe të fansave. Të dy Mata dhe e dashura e tij aktualisht nuk janë në gjendje të bëjnë martesë si në kohën e shkrimit. Jeta e marrëdhënies së Juan Mata është sinonim i asaj të Marcus Rashford, Alex Oxlade Chamberlain Davide Zappacosta. Shumë shumë të ndryshme dhe të kundërta me të Karim Benzema   Raheem Sterling.

Juan Mata Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Dashur nga Celebrities Hollywood

Juan Mata ishte i entuziazmuar kur vëzhgoi butësinë dhe butësinë e tij është shumë i dashur edhe nga Famshëm të Holywood. Në mesin e shumë personave, ishte ylli i Hollywood-it Julia Roberts që nuk i rezistoi të paturit një fotografi me masteron e Midfield.

Juan Mata dhe Julia Roberts.
Juan Mata dhe Julia Roberts.

Roberts i cili është i njohur për rolin e saj në aktrim, është bërë një admirues i guximshëm i yllit spanjoll. Ajo kurrë nuk arrin të marrë shansin për ta parë atë në veprim.

A-listeri i Hollywood vizitoi Old Trafford me burrin dhe tre fëmijët e saj për të parë Juan Mata duke luajtur kundër West Ham. Fëmijët e saj gjithashtu patën një goditje me fëmijët e Wayne Rooney në fushë pas ndeshjes.

Juan Mata Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Futbollist dhe dijetar

Mata nuk është vetëm e mirë në fushë, ai është gjithashtu një gjeni akademik. Juan Mata ka dy gradë. Një në Marketing dhe një tjetër në Shkencën Sportive.

Ai filloi të studionte Marketingun në Universitetin Camilo José Cela duke luajtur për Valencian. Më vonë ai vazhdoi studimet e tij përmes një programi në internet në pronësi të Universitetit Teknik të Madridit. Kjo i dha atij një Diplomë në Shkencën Sportive. Pas trajnimit të tij dhe ditëve të ndjeshme, Juan Mata preferon të lexojë dhe të bëjë kërkime akademike private.

Juan Mata është një nxënës i shpejtë. Ai studioi anglisht dhe mësoi atë brenda një viti duke e ditur se rruga e karrierës së tij do ta çonte të luante për një klub anglez. Kur ai u bashkua me Chelsean, ai kurrë nuk pati vështirësi në biseda me shokët e tij anglezë ndryshe nga ekipi i ekipit spanjoll. Sidomos si Diego Costa.

Juan Mata Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Hobbies 

Nëse ndiqni Matën në ndonjë nga rrjetet e tij të mediave sociale, do të vëreni se ai me të vërtetë i pëlqen shumë udhëtimet dhe shikimet.

Spanjollja rrëfen se dashuria e tij për udhëtime filloi kur ishte i ri, kur ai përdorte shpinën rreth Spanjës në kohën e tij të lirë.

Pa dyshim, Mata është e fiksuar pas udhëtimeve. Ai gjithashtu ka gjetur një dashuri të re në fotografi. Këtë e bën sa herë që bën turne nëpër vende.

Juan Mata Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Një yll i tenisit

Mata është një tifoz i zjarrtë i tenisit dhe konsideron superstarin e tenisit, Rafael Nadal të jetë atleti më i madh spanjoll. Të dyja janë të mëdha sportive dhe miq të mirë.

Juan Mata dhe Rafa Nadal.
Juan Mata dhe Rafa Nadal.
Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet