Jose Mourinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Jose Mourinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një menaxheri futbolli i cili njihet më mirë me nofkën; 'Njera veqanti' Historia jonë e fëmijërisë Jose Mourinho Plus Fakte të paqarta të biografisë së patreguar sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Analiza e Menaxherit Legjendar të Futbollit përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të.

Pa dyshim, Jose Mourinho konsiderohet nga shumë si menaxheri më i suksesshëm dhe më i urryer i futbollit në botë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Kyle Walker-Peters Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jose Mourinho Historia e Fëmijërisë - Jeta e Hershme dhe Historiku i Familjes:

José Mário dos Santos Félix Mourinho lindi në Setubal, Portugali në 26 Janar 1963 nga babai Z. José Félix Mourinho, i cili ishte një Portier Profesional dhe nëna Maria Júlia Carrajola dos Santos, e cila ishte një mësuese e shkollës fillore.

Jose ishte rritur në një familje me prejardhje të pasur. Nëna e tij, Maria Júlia Carrajola dos Santos, konsiderohej si mbajtësja e familjes.

Ajo që vinte nga një familje e pasur me dashuri futbolli gdhendte mënyra për rritjen e qetë të Jose dhe lundrimin e qetë të babait të tij në atë që u quajt 'një karrierë e mrekullueshme e portierit'. Si fëmijë, ai kishte mundësi për të gjitha mundësitë që çdo fëmijë i vogël do të ëndërronte.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Scott McTominay Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Biografia e Jose Mourinho - Diktatura Prindërore dhe Zgjedhja e Karrierës:

Që në moshë të hershme, futbolli ishte një pjesë kryesore e jetës së Mourinhos. Ti, kishte mendime të ndryshme për atë që donin prindërit e tij, posaçërisht mamaja e tij për të.

Nëna e tij e pasur (Maria Júlia Carrajola dos Santos) ishte e mendimit se djali i saj duhet të përqendrohej tërësisht në arsim për t'u bërë një biznesmen i suksesshëm si babai i saj Z. dos Santos Snr.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Lucas Moura Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Babai i Jose, i cili ishte një portier, kishte pikëpamje të ndryshme. Ai kishte nevojë për djalin e tij që të bëhej një futbollist profesionist. Ti kurrë nuk është dashur të kalojë shumë kohë me Jose për shkak të angazhimit të portierit në kryeqytetin e vendit 'Porto' dhe Lisbonë.

Me nënkuptime, angazhimet e Futbollit në Porto dhe Lisbonë do të thoshin që Félix Mourinho shpesh ishte ndarë nga djali i tij. Ti, mungesa e pjesshme e babait të Jose nuk i vrau ëndrrat e tij.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Pierre-Emile Hojbjerg Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Sidoqoftë, kjo ndarje i dha nënës së tij Maria Júlia Carrajola dos Santos mundësinë për të vendosur të ardhmen e djalit të saj. kështu që e bën Jose të vuajë nga stili i saj i diktaturës.

Nëna e tij e regjistroi atë në një shkollë biznesi, por Jose Mourinho e braktisi ditën e tij të parë, qëndroi në terren dhe vendosi që ai preferonte të përqendrohej në sport.

Ai zgjodhi të marrë pjesë në Instituto Superior de Educaç Educo Física (ISEF), Universiteti Teknik i Lisbonës, për të studiuar shkencë sportive. Fokusi i Hozesë në shkencën sportive hodhi bazat e asaj që ai është sot.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Robinho Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Jose Mourinho Bio - Duke ndjekur gjurmët e babait të tij:

Mourinho edhe kur ishte në studime me kohë të pjesshme udhëtoi për të marrë pjesë në ndeshjet e fundjavës së babait të tij.

Kur babai i tij u bë trajner, Mourinho filloi të vëzhgonte seanca stërvitore dhe mësoi se si të kërkonte skuadrat kundërshtare. Jose Mourinho gjithmonë ka dashur të ndjekë hapat e babait të tij.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Mateo Kovaçi Plus Fakte të paqarta të biografisë

Babai i tij në një shkrim të fundit të Pollemma e ka këtë për të thënë;

“Kur ai ishte 13 ose 14 vjeç, unë u bëra menaxher dhe duhej të udhëtoja. José gjithmonë do të gjente një mënyrë për tu paraqitur kudo që të isha.

Me trajner apo edhe kamion transporti peshku, ai gjithmonë do të ishte me mua disi për ndeshjet e fundjavës. Ai filloi të menaxhonte djemtë e topit.

Ai do të pozicionohej pas stolit tonë. Unë do t'i jepja udhëzime të cilat ai do t'ua transmetonte lojtarëve, duke vrapuar në anën tjetër të fushës për t'i thënë. So ai filloi shumë herët të merrej me taktikat dhe sistemet e lojës

I riu Jose Mourinho dhe babai i tij.
I riu Jose Mourinho dhe babai i tij.

Kur ishte 15 ose 16 vjeç ai më tha se dëshironte të bëhej menaxher. Ai filloi të shikonte skuadrat që do të luanim dhe të përgatiste raporte, dhe kjo më ndihmoi shumë.

Më kujtohet kur isha menaxher në Uniao de Madeira që shkuam për të luajtur jashtë në Amadora.

Na duhej të paktën një barazim për të arritur në playoff për një vend në divizionin e lartë të Ligës Portugeze. ”

Jose u bashkua me ekipin e CF Os Belenense pas diplomimit nga studimet. Në atë kohë, babai i tij luajti futboll profesionalisht për Os Belenenses dhe Vitória de Setúbal, duke fituar një kapak për Portugalinë gjatë karrierës së tij. 

Mourinho filloi të ndiqte hapat e babait të tij përmes përfshirjes së tij në futbollin profesionist.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ti ishe lojtar dhe jo portier. Ai luajti në Divizionin e Dytë Portugez. Për fat të keq, angazhimi i tij në futbollin profesionist ishte i mbushur me sprova dhe mundime.

Jose Mourinho si futbollist - Angazhimi në futbollin profesionist.
Jose Mourinho si futbollist - Angazhimi në futbollin profesionist.

Jose Mourinho bëri paraqitjen e tij të parë të futbollit për Rio Ave në 1980. Këtu, Mourinho luajti si mesfushor qendror dhe bëri paraqitjet e ligës 16 - duke shënuar dy gola.

Në moshën 21, Mourinho u transferua në Sesimbra, ku bëri paraqitje të ligës 35 dhe shënoi një gol. Një tjetër stint i shkurtër udhëhoqi Mourinhon në Comércio e Indústria, ku ai bëri paraqitjet e ligës 27 dhe shënoi golat 8.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Toni Kroos Plus Fakte të patreguara të biografisë

Faktet e Biografisë së Jose Mourinho - Përpiquni të jetoni në trashëgiminë e babait të tij:

Përfshirja e Jose Mourinho në futbollin profesionist ishte me afat të shkurtër. Ai kishte një pension të parakohshëm pasi u kritikua vazhdimisht për mungesë të ritmit dhe fuqisë së duhur në lojë.

Në vend që të vazhdonte në agoni, ai zgjodhi të përqëndrohej të bëhej një trajner futbolli në vend. Pensionimi i tij i parakohshëm shënoi fundin e një lufte për të jetuar trashëgiminë e babait të tij për të luajtur në nivelet ndërkombëtare.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Mateo Kovaçi Plus Fakte të paqarta të biografisë

Kalimi midis Punëve të Trainerit dhe Përkthimit:

Jose Mourinho filloi karrierën e tij si trajner duke dhënë mësime të ndryshme në edukim fizik shkolla dhe pas pesë vjetësh, ai kishte fituar diplomën e tij, duke marrë vazhdimisht nota të mira gjatë gjithë kursit.

Mourinho së pari shfaqi talentin e tij të trajnerit me periudha të shkurtra menaxheriale të suksesshme në Benfica dhe União de Leiria, duke e çuar këtë të fundit në përfundimin e tyre më të lartë ndonjëherë në ligë.

Pas këtij suksesi të shkurtër, ai vazhdoi trajnimin e mëtejshëm duke ndjekur stërvitje shtesë kurse që mbahet nga shoqatat e futbollit anglez dhe skocez. Performanca e tij kapi sytë e vëmendshëm të ish-menaxherit të Skocisë Andi Roxburgh. Ai mori shënim për tërheqjen e të rinjve portugezë dhe vëmendjen ndaj detajeve.

Më vonë, Jose Mourinho u përpoq të ripërcaktojë rolin e menaxhimit në futboll duke përzier teorinë e trajnerit me teknikat motivuese dhe psikologjike të përkthimeve të gjuhës.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Robinho Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Pas parashikimeve të punës si ndihmës menaxher dhe një trajner i ekipit të të rinjve, në 1992 Jose Mourinho e pa veten duke bashkuar punë duke u bërë përkthyes për Sir Bobby Robson në Sporting Club Portugal.

Kur Robson shkoi në Barcelonë në 1996, Mourinho ndoqi - duke mësuar Katalanisht dhe duke u bërë një pjesë e rëndësishme e përbërjes.

Jose Mourinho, Përkthyesi.
Jose Mourinho, Përkthyesi.

Ai gjithashtu ndjek Bobby Robson në FC Porto në dhjetor 1993. Të dy zhvilluan një marrëdhënie të mirë pune me Jose Mourinho duke mësuar nga Bobby Robson dhe Robson gjithnjë duke u besuar ideve të Mourinhos.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Mariano Diaz Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold

Mourinho gjithashtu u dha përgjegjësia për menaxhimin e ekipit Barcelona B, dhe Barcelona A për disa gara të kupave.

Si ndihmës menaxher, Jose ishte trajner i disa prej lojtarëve më të mirë në botë si Rivaldo, Figo dhe Guardiola dhe Luis Enrique.

Provat që Jose Mourinho ka qenë trajner i Ronaldos Luís Nazário de Lima.
Provat që Jose Mourinho ka qenë trajner i Ronaldos Luís Nazário de Lima.

Është interesante të dihet se Jose Mourinho ishte trajner i Pep Guardiolës. Ai ishte ende një trajner ndihmës kur Pep Guardiola ishte ende një lojtar për Barcelonën.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Pierre-Emile Hojbjerg Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold
Jose Mourinho ishte trajner i Pep Guardiola në Barcelonë.
Jose Mourinho ishte trajner i Pep Guardiola në Barcelonë.

Kur Robson u largua nga klubi, Mourinho qëndroi duke punuar me holandezin Louis van Gaal në dy vitet e suksesshme për Barcelonën.

Jose Mourinho dhe Louis van Gaal në Barcelonë.
Jose Mourinho dhe Louis van Gaal në Barcelonë.

Faktet e Biografisë së Jose Mourinho - Ditët e hershme të trainimit:

Jose Mourinho u kthye në Porto në fillim të vitit 2002 si trajner kryesor, duke fituar Primeira Liga, Taça de Portugal dhe Kupën UEFA në 2003.

Në sezonin e ardhshëm, Mourinho e drejtoi ekipin drejt fitores në Supertaça Cândido de Oliveira, në krye të ligës për herë të dytë dhe fitoi nderin më të lartë në futbollin evropian të klubeve, UEFA Champions League.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
David Moyes Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë
Dita e Lavdisë e UEFA Champions League e Mourinho në FC Porto.
Glorydays të UEFA Champions League të Mourinho në FC Porto.

Mourinho u transferua në Chelsea vitin e ardhshëm dhe fitoi titullin e Premier League me një pikë rekord 95, titullin e parë të ligës së klubit në 50 vjet dhe Kupën e Ligës në sezonin e tij të parë.

Jose Mourinho Ditët e Hershme të Lavdisë në Chelsea FC.
Jose Mourinho Ditët e Hershme të Lavdisë në Chelsea FC.

Në vitin e tij të dytë, Chelsea mbajti Premier League dhe në 2006-07 ai mori klubin në një FA Cup dhe League Cup dyfishtë.

Mourinho u largua nga Chelsea në shtator 2007, mes raporteve për një përçarje me pronarin e klubit Roman Abramovich. Në vitin 2008, Mourinho u transferua në klubin e Serie A, Inter Milan. 

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Toni Kroos Plus Fakte të patreguara të biografisë

Brenda tre muajsh ai kishte fituar nderin e tij të parë italian, Supercoppa Italiana, dhe përfundoi sezonin duke fituar titullin e Serisë A.

Në vitet 2009–10, Interi u bë klubi i parë italian që fitoi trefishin e Serie A, Coppa Italia dhe UEFA Champions League, gjithashtu hera e parë që Interi kishte fituar konkursin e fundit që nga viti 1965.

Ai është një nga pesë trajnerët që ka fituar Kupën Evropiane me dy skuadra të ndryshme, së bashku me Ernst Happel, Ottmar Hitzfeld, Jupp Heynckes dhe Carlo Ancelotti. Ai fitoi çmimin për herë të parë në botë FIFA, Traineri i Vitit në 2010.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jose më pas nënshkroi me Real Madrid në 2010, duke fituar Copa del Rey në sezonin e tij të parë. Vitin pasues, ai fitoi La Liga dhe u bë trajneri i pestë, pas Tomislav Ivić, Ernst Happel, Giovanni Trapattoni dhe Eric Gerets, që kishte fituar tituj kampionati në të paktën katër vende të ndryshme: Portugalia, Anglia, Italia dhe Spanja.

Pas largimit të Madridit në qershor 2013, Mourinho u kthye në Angli për të menaxhuar Chelsean për një magji të dytë, gjatë së cilës ata fituan një tjetër kampionat ligës por u shkarkuan në 17 Dhjetor 2015, pasi një rezultat i dobët i rezultateve u largua nga Chelsea vetëm jashtë zonës së rënies.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Lucas Moura Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Pas disa muajsh nga loja pas humbjes së punës së tij në Chelsea për herë të dytë, Mourinho u konfirmua si menaxher i ri i Manchester United në 27 May 2016.

Jeta familjare e Jose Mourinho:

Jose Mourinho është i martuar që nga viti 1989. Ai u martua me të dashurën e tij adoleshente angola Matilde “Tami” Faria. Ata filluan të dilnin ndërsa ishin adoleshentë në Setubal, Portugali. Prindërit e saj e lindën atë në Angolë ndërsa punonte si punëtorë të ndihmës humanitare në vend.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Kyle Walker-Peters Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jose kishte për të shkuar për të për shkak të rritjes së saj të përulur. Matilda dihet të jetë i respektueshëm, i nënshtruar, i vetëpërmbajtur dhe më i rëndësishmi i butë. Ajo shpenzon pjesën më të madhe të kohës duke u bërë e qëndrueshme humanitar shërbime në Afrikë.

Ajo është arsyeja për dashurinë e Jose Mourinho për futbollistët afrikanë dhe punën e tij të qëndrueshme bamirëse për afrikanët.

Fëmija i tyre i parë, vajza Matilde, lindi në 1996 dhe ata kishin djalin e tyre të parë, José Mário, Jr (i cili luan futboll për ekipin e të rinjve Fulham FC), katër vjet më vonë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Toni Kroos Plus Fakte të patreguara të biografisë

Mourinho, ndërsa është i përkushtuar ndaj futbollit, e përshkruan familjen e tij si qendrën e jetës së tij dhe ka vërejtur se "gjëja më e rëndësishme është familja ime dhe të jesh një baba i mirë".

Ai u zgjodh si Njeriu i Ri i Shtetit për Vitin 2005 dhe u përshkrua si një njeri i përkushtuar si ndaj familjes dhe punës së tij.

Në fund të vitit 2011, Jose Mourinho u emërua 'Rockstar i Vitit' nga edicioni Spanjoll i revistës Rolling Stone dhe u paraqit në kopertinën e përparme të edicionit të tyre në Dhjetor.

Akuzat e çështjes së Jose Mourinho:

Jose Mourinho dikur u akuzua se jetonte me një dashnore mahnitëse bjonde, Elsa Sousa pas shpinës së gruas së tij për dy vjet.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Scott McTominay Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Akuzat e Aferave Mourinho.
Akuzat e Aferave Mourinho.

Sipas raportit të sgforum, Mourinho, u takua me bjonde Elsa ndërsa po stërviste ekipin e qytetit të vogël Leiria në vendlindjen e tij, Portugalinë. Ai e mori atë me vete në FC Porto, puna e tij e parë e madhe ku çifti jetoi për tetë muaj në një apartament të rregulluar nga klubi. 

Mourinho madje e prezantoi atë si gruan e tij tek lojtarët dhe agjentët e FC Porto. Ndërsa ai e bëri atë, gruaja e tij e vërtetë Matilde qëndroi në qytetin e tyre në shtëpi Setabul me vajzën e tyre, e quajtur gjithashtu Matilde dhe djali Jose Junior.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Kyle Walker-Peters Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ish-shefi i Blues është akuzuar se e bëri atë me dhurata dhe i tha asaj se ajo ishte dashuria e tij e vërtetë. Mendimet se ajo ishte gruaja e trajnerit Jose përfunduan papritur kur Zonja e vërtetë Mourinho u shfaq. Gruaja e tij Matilde, me të cilën u martua në 1989, nuk e kishte idenë se po bënte një jetë të dyfishtë.

Libri i diskutueshëm i Jose Mourinho:

Mourinho shijoi humbjen jashtë futbollit në 2004. Një libër i titulluar Jose Mourinho - Made in Portugal:

LEXO TREGIMIN E PLOT:
David Moyes Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë
Libri i diskutueshëm i Jose Mourinho.
Libri i diskutueshëm i Jose Mourinho.

Zyrtari Biografi nga gazetari portugez Louis Lourenco, është një nga më të shiturit në vend, pavarësisht përpjekjeve të menaxherit portugez për të ndaluar atë të botohet në radhë të parë.

Libri portretizoi familjen e Mourinhos dhe frikën e tyre ndaj tij. Libri vlerësoi aftësitë e tij përkthyese që tregojnë aftësinë e tij për të folur Portugeze, Angleze, Spanjolle, Katalanase, Italiane dhe Franceze.

Ti, ai gjithashtu ka goditur njerëzit që ende e quajnë atë një përkthyes i thjeshtë i cili mori një rol menaxherial.

Faktet e Biografisë së Jose Mourinho - Përpjekjet Humanitare:

Shefi i Chelseat, Jose Mourinho, një herë i është lutur FA të dhurojë për bamirësi çdo gjobë futbolli që ai ende nuk duhet të paguajë në rast të shkeljeve në të ardhmen. Bamirësia këtu nënkupton dhënien e ndihmës për të privuarit në Afrikë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Pierre-Emile Hojbjerg Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold
Jose Mourinho, Dhuruesi i Bamirësisë Vetë Styled.
Jose Mourinho, Dhuruesi i Bamirësisë Vetë Styled.

Në vend që të shikojë Kupën e Botës 2014 në Brazil këtë verë, Mourinho kaloi kohë duke vizituar fëmijët e uritur dhe pacientët e VIH në Bregun e Fildishtë. Ai iu dha roli i ambasadorit të Kombeve të Bashkuara për Programin Botëror të Ushqimit.

Jose Mourinho Humanitarean punon për Afrikën
Punimet Humanitare të Jose Mourinho për Afrikën

Në 2005, Mourinho dhuroi një xhaketë që do të dilte në ankand për të ndihmuar në mbledhjen e parave për Tsunami Relief dhe bamirësi të tjera.

Organizatori Marc Thompson zbuloi se një ofertues pagoi 25,800 € për pallton e Mourinhos në mbledhjen e fondeve të mbajtur në Stamford Bridge. Ankandi i xhaketës 'me fat' të Mourinhos luajti një rol në mbledhjen e rreth 545,000 për kauzën.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Lucas Moura Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Gruaja e Mourinho është një humaniste e mprehtë dhe kishte transversuar në të gjithë botën për të ndihmuar të varfërit në shoqëri në përpjekjen e saj për të çrrënjosur urinë. Jose Mourinho, gruaja e tij dhe fëmijët kishin udhëtuar një herë në Bregun e Fildishtë për të parë nivelin e varfërisë atje.

Jose Mourinho Arrestimi i qenve:

Në vitin 2007, Mourinho u dha një kujdes policor pasi dyshohet se refuzoi të lejojë policinë të karantinojë qenin e tij të përkëdhelur, Leya.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Mateo Kovaçi Plus Fakte të paqarta të biografisë

Pasi u nxitua në shtëpi nga një ceremoni çmimesh pas një njoftimi nga gruaja e tij, trajneri i atëhershëm i Chelsea e liroi kafshën nga duart e zyrtarëve shëndetësorë dhe e inkurajoi atë të dilte në rrugë, sipas dëshmitarëve okularë.

Pse Qeni i Jose Mourinhos (Leya) u arrestua?
Pse Qeni i Jose Mourinhos (Leya) u arrestua?

Kuptohet se zyrtari donte të karantinonte qenin, duke besuar se ishte marrë jashtë vendit dhe më pas u kthye në Britani pa vaksinime.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Mariano Diaz Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold

Mourinho mori një kujdes për pengimin e autoriteteve për të bërë punën e tyre. Qeni i tij i vogël i dobët, Leya u arrestua menjëherë nga policia.

Tifozët e Angry Chelsea në ditën e tyre të ndeshjes reaguan duke vendosur parulla që shfaqen 'Dog's Jose është i pafajshëm'. Ata kurrë nuk u tërhoqën duke kërkuar lirimin e menjëhershëm të qenit.

Tifozët e zemëruar të Chelsea kërkojnë lirimin e Leya.
Tifozët e zemëruar të Chelsea kërkojnë lirimin e Leya.

Protesta e tyre e vazhdueshme çoi në ndryshimin e mendimeve të autoriteteve dhe lirimin e Lejës së varfër. 

Feja e Jose Mourinho:

Besimi Fetar i Jose Mourinho.
Besimi Fetar i Jose Mourinho.

Mourinho është një katolik i devotshëm me anë të besimit. Ai u ngrit si i tillë (siç është zakon për portugezin) dhe ai e krediton suksesin e tij në futboll për Perëndinë dhe besimin e tij:

'Unë lutem shumë. Unë jam katolik, besoj në Zot. Mundohem të jem një njeri i mirë që Ai të ketë pak kohë për të më dhënë një dorë kur kam nevojë për të '.

Mourinho shpesh është subjekt i polemikave dhe (ndoshta i rreme) vëmendja e medias. Njëherë u njoftua se pasi mori pozitën drejtuese në Real Madrid, ai kërkoi këshillën dhe bekimin e disa mjekëve magjistarë kenanë, të cilëve përfaqësuesit e tij u përgjigjën:

'José Mourinho është thellësisht katolik dhe beson në Zot.

Në çështjet që kanë të bëjnë me jetën e tij profesionale, ai beson në punën e palodhur dhe jo në mrekullitë e ndonjë magjistari të vjetër '.

Sidoqoftë, disa mund të mos bien dakord që gjithçka që Mourinho beson në është punë e vështirë. Ai citohet gjerësisht si shumë kontrollues i lojtarëve në ekipin e tij. Portugezi i vetëquajtur i ka kthyer duart drejt filmave ku ai luan për të luajtur Papën.

Jose Mourinho për të vepruar si Papa Françesku në Filmin e Animuar.
Jose Mourinho për të vepruar si Papa Françesku në Filmin e Animuar.

Ish-shefi i Chelsea ka rënë dakord për një marrëveshje për t'i dhënë zërin e tij personazhit të Papa Françeskut në një film të animuar që pritet të dalë në vitin 2017 për njëqindvjetorin e shfaqjes së Virgjëreshës Mari në Fatima, Portugali.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Pierre-Emile Hojbjerg Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Mourinho do të jetë zëri i papës argjentinas në portugalisht, anglisht, spanjisht dhe italisht - "gjuhët e vendeve ku ai (Mourinho) tashmë është kampion", tha kompania prodhuese portugeze Imaginew.

Përdorimi i Mourinhos në filmin e animuar "tashmë ka marrë miratimin e Vatikanit", tha kompania e prodhimit.

Familja e pasur e Jose Mourinho - Piket:

Jose Mourinho dhe babai Felix Mourinho- Familja e Pasur.
Jose Mourinho dhe babai Felix Mourinho- Familja e Pasur.

Familja e gjerë e Jose Mourinho është mjaft iniciative dhe ka aksione në futbollin profesional dhe biznesin e konventave. Familja e nënës së tij financoi ndërtimin e stadiumit të sotëm të futbollit Vitória de Setúbal në qytetin e tyre në Portugali.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Mariano Diaz Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold
Si ndihmoi familja Jose Mourinho në ndërtimin e stadiumit.
Si ndihmoi familja Jose Mourinho në ndërtimin e stadiumit.

Xhaxhai i tij ishte ai që financoi ndërtimin e stadiumit të futbollit Itória De Setubal në fillimin e viteve '70. Sidoqoftë u vu re se rënia e regjimit Estado Novo të António de Oliveira Salazar në Prill 1974 ndikoi negativisht në biznesin e tij pasi ai humbi shumë nga investimet e tij atëherë.

Fëmijët Jose Mourinho:

Foto e Jose Mourinho dhe Vajza, Matilde.
Foto e Jose Mourinho dhe Vajza, Matilde.

Mourinho dhe vajza e tij Matilde janë më të njohurat në familjen e tij. Ajo është e njohur mirë në qarkun shoqëror në Londër duke u përzier me disa nga yjet më të mëdhenj të botës duke përfshirë një Haran të Direction.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Kyle Walker-Peters Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Djali i Jose Mourinho në moshë u nënshkrua një herë një bursë dy-vjeçare me Fulham.

Jose Mourinho dhe Biri, Jose Mario Mourinho Jr.
Jose Mourinho dhe Biri, Jose Mario Mourinho Jr.

Ai është një portier dhe ka luajtur në krahun e të rinjve të Chelsea dhe Real Madrid ku babai i tij dikur ishte trajner. Përmbushja e asaj që babai i tij nuk ishte në gjendje të bënte për gjyshin e tij është dëshira e tij e ëndërruar.

Faktet e Tatoo Jose Mourinho:

Taktori portugez mori tatuazhin e tij të parë në moshën 50 dhe, çuditërisht, nuk ka të bëjë fare me futbollin.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Mateo Kovaçi Plus Fakte të paqarta të biografisë

Mourinho me sa duket pagoi £ 80 për tatuazhin që përmban pseudonimet e gruas së tij Matilda Faria dhe fëmijët e tij.

Suksesin e tij në trajnerin e futbollit ai e vlerëson në mbështetjen e dhënë nga familja e tij. Tatuazhi nuk është shpesh i dukshëm për syrin e publikut pasi boja është në krahun që ai zakonisht mban të shikuar.

Jose Mourinho Stili i jetës:

Ai jetoi pjesën më të madhe të jetës së tij jashtë shtëpisë së tij personale dhe qëndron në hotele. Edhe Jose ishte ankuar për këtë sepse qëndroi jashtë anëtarëve të familjes së tij gjatë gjithë kohës.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Historia e fëmijërisë së Toni Kroos Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ai kohët e fundit ka blerë një shtëpi me vlerë 3.9 milion castle kështjellë e vendosur pak jashtë qytetit Uells të Ruthin e cila është vetëm një orë me makinë nga Manchester.

Rezidenca duket si njëqind vjeçare, por në të vërtetë një nga kështjellat më të reja në Uells. Ka ngrohje ekskluzive të dyshemesë dhe xham të dyfishtë.

Ajo ka një dragua lung welsh i cili frymon kur automjetet hyjnë në portë nxjerr zjarre. Prona është katër herë më e lirë se shtëpia e Mourinhos e vendosur në Londër.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Robinho Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Jose Mourinho ka koleksione të shumta makinash ndër të cilat prodhohen kryesisht nga Audi, Porsche, Aston, martin dhe Ferrier.

Faktet e Biografisë së Jose Mourinho - E ushqyer me Eva Carneiro:

Ish-mjeku i ekipit Chelsea, Eva Carneiro dhe klubi i klubit Jon Fearn, i quajtur "naiv" pasi ata vrapuan në fushë për të trajtuar një të lënduar Eden Hazard

Kjo e bëri ish-mjeken e Chelsea, Eva Carneiro të tenderonte dorëheqjen e saj nga klubi pas shpërthimit në fushë nga Mourinho, 53, të cilin ajo pretendoi se ai e quajti atë një "vajzë e një prostitute" në Portugeze.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Filmi i Jose Mourinhos me Eva Carneiro.
Filmi i Jose Mourinhos me Eva Carneiro.

Pasi u largua nga klubi, ajo paraqiti një kërkesë për diskriminim seksual kundër Klubit dhe Mourinhos, e cila sipas pasqyrë ishte më shumë se 1.2 milion £. Para pensionit, Eva u ndalua më pas nga stoli i ekipit të parë dhe u ul në detyrë për të punuar me ekipin e zonjave nga Jose Mourinho.

Chelsea FC dhe Jose Mourinho ishin të kënaqur për të zgjidhur çështjen dhe kërkuan falje "pa rezervë asaj dhe familjes së saj për shqetësimin e shkaktuar".

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Scott McTominay Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Të dy palët ranë dakord për shpërblimin e madh poshtërues për ish-mjekun e klubit disa minuta para se ajo të bënte prova shpërthyese kundër tyre të dilnin në publik.

Carneiro lëshoi ​​një deklaratë të saj, duke shprehur lehtësimin e saj në zgjidhjen e rastit.

"Ka qenë një kohë jashtëzakonisht e vështirë dhe shqetësuese për mua dhe familjen time dhe tani pres që të shkoj përpara me jetën time," ajo tha.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

As DailyMail raportuar; Jose Mourinho në fund të rastit pretendoi se Dr Carneiro kishte tradhtuar klubin, injoruar udhëzimet e tij duke trajtuar Eden Hazard në fushë dhe ishte aq i uritur për famë që ajo ëndërronte të ulte pas tij në TV.

Gruaja e Jose Mourinho Rafa Benitez:

Të Rafa Benitez-it gruaja një herë ka bërë shaka se burri i saj e ka kaluar karrierën e tij duke pastruar rrëmujën e lënë Jose Mourinho.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Lucas Moura Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Kjo u tha pasi burri i saj u emërua nga Real Madrid. Kjo gjithashtu vjen pasi Benitez është parë të ketë marrë drejtimin e një ekipi të tretë i cili më parë drejtohej nga Mourinho.

Jose Mourinho megjithatë, dha një përgjigje shkatërruese ndaj gruas së Rafa Benitezit pasi ajo pretendoi shefi i Real Madridit është gjithmonë duke "rregulluar rrëmujat e tij".

Ish-shefi i Chelsea goditi përsëri duke thënë: "Nëse ajo kujdeset për dietën e burrit të saj, ajo do të ketë më pak kohë për të folur për mua."

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Mariano Diaz Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold

Duke vepruar si i Arratisur:

Mourinho thuhet se u fut në dhomën e veshjes së Chelsea në një shportë për lavanderi gjatë një përplasjeje evropiane me Bayern Munichun, ndërkohë që po vuante një ndalim të ndaluar.

Një antagonizues:

Foto e Jose Mourinho duke festuar gabimin e Steven Garrard.
Foto e Jose Mourinho duke festuar gabimin e Steven Garrard.

E festova qëllimin e fundit të Steven Gerrard në finalen e 2005 Carling Cup duke vrapuar përgjatë krahut përpara tifozëve të Liverpulit duke e bërë lëvizjen 'shush' me gishtin e tij në këtë buzë.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
David Moyes Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Ai i Sikletshëm:

Përplasjet midis Jose Mourinho dhe Arsene Wenger janë nga më të priturat në Premier League.

Lufta midis Jose Mourinho dhe Arsene Wenger.
Lufta midis Jose Mourinho dhe Arsene Wenger.

Jose Mourinho dikur e quajti Arsene Wenger një 'specialist në dështim' në shkurt 2014, me shefin e Arsenalit duke i quajtur komente 'të turpshme' për Chelsean dhe Mourinhon.

Medalja-hedhëse:

Lobbuar medaljen e fituesve të Premier Ligës së tij angleze në turmën e Chelsea, dhe kur ai iu dha një tjetër nga FA, e hodhi atë edhe tek mbështetësit.

LEXO TREGIMIN E PLOT:
Pierre-Emile Hojbjerg Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold
Jose Mourinho - Një Medalje Hedhëse.
Jose Mourinho - Një Medalje Hedhëse.

Mourinho tha se 'medalja ishte për të gjithë'.

Regjistrohu
Njoftoni
2 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
alfredo Curado
vjet 2 më parë

Muito bom, Traça e vida de Mourinho desde criança. Boa leitura nga Fiquei e ka shndërruar veten në një karrierë të Jose Mourinho si një trajner i madh

alfredo Curado
vjet 2 më parë

Muito bom, Traça e vida de Mourinho desde criança. Boa leitura