Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

LB paraqet Historinë e plotë të Geniusit të Futbollit me pseudonimin "Jo". Faktet e Biografisë së Untoldit tonë të fëmijërisë Jordan Ayew Plus Untold ju sjellin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Analiza përfshin jetën e tij të hershme, sfondin e familjes, historinë e jetës para famës, ngjalljen e famës, jetën e marrëdhënieve, jetën personale, faktet e familjes, mënyrën e jetesës dhe fakte të tjera pak të njohura rreth tij.

Jeta dhe ngritja e Jordan Ayew. Kredi për imazhin: Instagram, Twitter dhe PremierLeague.
Jeta dhe ngritja e Jordan Ayew. Kredi për imazhin: Instagram, Twitter dhe PremierLeague.

Po, të gjithë e dinë për lojën e tij të lëmuar dhe aftësinë për të menaxhuar presionin. Sidoqoftë, vetëm disa njerëz e konsiderojnë versionin tonë të Biografisë së Jordan Ayew, i cili është mjaft interesant. Tani pa ado më tej, le të fillojmë.

Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Sfondi familjar dhe jeta e hershme

Duke filluar, Jordan Pierre Ayew lindi në ditën e 11 shtatorit 1991 në prefekturën e Marsejës në Francë. Ai është i treti nga katër fëmijët e lindur nga nëna e tij, Maha Ayew dhe babait të tij, Abedi Pele (një lojtar profesionist i futbollit në atë kohë).

Prindërit e Jordan Ayew Abedi dhe Maha. Kredite e imazhit: GëzuarGana dhe Wikipedia.
Prindërit e Jordan Ayew Abedi dhe Maha. Kredite e figurave: HappyGhana dhe Wikipedia.

Shtetasit Ghanian dhe Francez të përkatësisë etnike të zezë me origjinë familjare të Afrikës Perëndimore u rritën fillimisht në një mjedis të familjes me një klasë të mesme në Gana, ku ai u rrit së bashku me vëllain e tij të ri Andre Ayew dhe motrën e vogël Imani Ayew.

"Jam rritur nga gjyshërit e mi në Gana sepse mamaja dhe vëllai im i madh Ibrahim Ayew udhëtuan me babanë tim kudo që ai shkonte në përputhje me kërkesat e karrierës së tij profesionale të futbollit. Në ditët e fundit të karrierës së babait tim nuk u lejova ta ndiqja atë. "

Kujtoi Jordan për edukimin e tij.

Jordan Ayew u rrit në Gana gjatë viteve të tij formuese. Kredia e imazhit: Instagram.
Jordan Ayew u rrit në Gana gjatë viteve të tij formuese. Kredia e imazhit: Instagram.

Kështu, ishte e natyrshme që Aju i ri u rrit duke shikuar Lojërat e Futbollit në televizion për të marrë një pamje të angazhimeve të karrierës së babait të tij. Larg shikimit të ndeshjeve, Ayew iu dha natyrisht të luante futboll me vëllain e tij më të vogël dhe miqtë pa u bërë presion që ta merrte seriozisht këtë sport ose të ëndërronte të bëhej një futbollist profesionist si babai i tij.

Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Edukimi dhe krijimi i karrierës

Në kohën kur Ayew ishte në moshën 9 vjeç, dashuria e tij natyrore për futbollin ishte e njohur tashmë për babanë e tij i cili - falë një karriere gati një dekade të gjatë në Francë - lehtësoi hyrjen e të riut në akademinë e të rinjve Lyon-Duchère.

Jordan Ayew ishte në moshën 9 vjeç kur ai filloi ngritjen e karrierës së tij në Lyon-Duchère. Kredia e imazhit: Instagram.
Jordan Ayew ishte në moshën 9 vjeç kur ai filloi ngritjen e karrierës së tij në Lyon-Duchère. Kredia e imazhit: Instagram.

Ishte në akademinë e të rinjve ose klubin e djalërisë që Ayew kaloi 6 vjet duke mësuar aftësi, duke nderuar finesën e tij teknike dhe duke i lënë çizmet e tij gati për një karrierë që ai kurrë nuk e dinte se do të zinte vendet duke filluar nga Marseja.

Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Jeta e hershme e karrierës

Ayew ishte vetëm një djalë 13-vjeçar kur një lëvizje në sistemet e të rinjve në Marsejë erdhi duke trokitur në dyert e tij. Edhe pse Marseille kishte një rregull në këmbë, i cili kërkonte që lojtarët e rinj të ktheheshin 15 vjeç përpara se të hynin në akademinë e tyre, klubi francez luante rregullat e tyre për të kapur shtyllën e nxehtë të lulëzuar dhe e shikoi me kënaqësi të ngrihej nëpër radhët.

Rritet nëpër radhët: Një foto e rrallë e Jordan Ayew në Marsejë. Kredia e figurës: Twitter.
Rritet nëpër radhët: Një foto e rrallë e Jordan Ayew në Marsejë. Kredia e figurës: Twitter.

I dashuri i atëhershëm i futbollit përsosi ngjitjen e tij në futbollin e skuadrës së parë kur ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me Marsejën në vitin 2009. Ai vazhdoi të bëjë debutimin e klubit të tij në një përpjekje shënimi që ndihmoi Marsejën të regjistronte një fitore 2-1 Ligue 1 ndaj Lorient në 16 dhjetor 2009.

Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Rruga për famë histori

Nuk ka mohuar faktin se Ayew kishte shumë nivele të larta në Marsejë dhe u pajtua shumë mirë kur u huazua në Sochaux. As ai nuk u gjet i mangët kur pati një magji një vjeçare me Lorient gjatë sezonit 2014–2015.

Pas kësaj, Ayew u zhyt gradualisht në humnerën e sfidave profesionale kur u bashkua me Aston Villa, por nuk mund ta ndihmonte palën angleze të shmangte heqjen dorë. As ai nuk mund të shpjegojë pse qyteti i Swansea pësoi lëshim një vit pasi ai u bashkua me klubin.

Rrëshqitja e Swansea në rënie nuk fliste mirë për sulmuesit e klubit përfshirë Ayew. Kredia e imazhit: Pasqyrë.
Zbritja e Swansea në heqje nuk fliste mirë për sulmuesit e klubit përfshirë Ayew. Kredia e figurës: Pasqyrë.
Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Ngritja e famës

Sulmuesi përfundimisht gjeti arsye për të buzëqeshur kur ai u bashkua me Crystal Palace me hua për sezonin 2018–19 dhe u dha The Glaziers arsye bindëse se ai ishte një sulmues që i duhej dhe e meritonte. Si rezultat, nuk ishte për t'u habitur kur klubi njoftoi se kishte marrë nënshkrimin e Ayew për një marrëveshje tre-vjeçare në 25 korrik 2019.

Jordan Ayew nënshkroi një marrëveshje tre-vjeçare me Crystal Palace në 25 korrik 2019. Kredia e Imazhit: Instagram.
Jordan Ayew nënshkroi një marrëveshje tre-vjeçare me Crystal Palace në 25 korrik 2019. Kredia e Imazhit: Instagram.

Me shpejtësi përpara në kohën e shkrimit, Ayew ka fituar vendin e tij në mesin e sulmuesve më të mirë të pallatit Crystal, siç duket qartë në trajtimin e tij të shkëlqyeshëm të topit dhe të mprehtë për t'i dhënë mbrojtësve kohën zero në top. Cfare tjeter? tifozët kanë filluar të ngrohen me Aewew pasi ata e dinë mirë që zero e sulmuesit për ngritje të heroit u lind nga rezistenca e tij e plotë për të bërë atë që ishte më e mira për klubin. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Faktet e lidhjes së jetës

Larg historisë së karrierës që merrte frymë nga Aju, ngjarjet në jetën e tij të dashurisë bënë për herë të parë tituj në 2015, kur ai u pohua se u përfshi romantikisht me një Amanda të caktuar që dihej se ishte gruaja e bashkatdhetarit të tij Ghanian - Afriyie Acquah. Polemikat u përhapën kur një audioterape e rrjedhur e supozuar të ishte nga Amada, e kishte pranuar që ajo të ishte e dashura, e dashura dhe gati gruaja e Ayew.

Jordan Ayew u pohua të ishte përfshirë romantikisht me gruan e Afriyie Acquah Amanda. Kredia e imazhit: DailyStar.
Jordan Ayew u pohua se ishte i përfshirë në mënyrë romantike me gruan e Afriyie Acquah Amanda. Kredia e figurës: DailyStar.

Edhe pse Ayew është - në kohën e shkrimit - e martuar me të dashurën e tij të bukur e ktheu gruan Denise, nuk dihet shumë për kur çiftet filluan të takoheshin ose ecnin nëpër rresht. Martesa e sulmuesit me Denisin bekohet me dy fëmijë. Ato përfshijnë një vajzë pak të njohur dhe një djalë të ri.

Jordan Ayew me gruan e tij Denise dhe fëmijë të adhurueshëm. Kredia e imazhit: Instagram.
Jordan Ayew me gruan e tij Denise dhe fëmijë të adhurueshëm. Kredia e imazhit: Instagram.
Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Faktet e Jetës Familjare

Mendoni për disa gjeni të futbollit, të cilët e konsiderojnë familjen e tyre si bekime, mendoni për Jordan Ayew dhe hutoni përmes fakteve për familjarët e sulmuesit që fillojnë nga prindërit e tij të dashur.

Rreth babait të Jordan Ayew: Abedi Ayew është babai i Jordanit. Ai lindi në 5 nëntor 1964 dhe punoi si një lojtar profesionist i futbollit për pjesën më të mirë të jetës së hershme të Jordanit. Babai i 4 fëmijëve është - në kohën e shkrimit - kryeshefi dhe presidenti i klubit të futbollit profesional Gana Nania FC. I konsideruar si modeli i përsosur i baballarëve, Abedi është afër fëmijëve të tij, veçanërisht tre djemve të tij, për të cilët ai mentoi të bëhej futbollist profesionist.

Një foto tërheqëse e Jordan Ayew me babanë e tij Abedi Pele. Kredia e imazhit: Instagram.
Një foto tërheqëse e Jordan Ayew me babanë e tij Abedi Pele. Kredia e imazhit: Instagram.

Për nënën e Jordan Ayew: Maha Ayew është nëna e Jordanit. Ashtu si burri i saj, Maha është me rrënjë familjare të Afrikës Perëndimore. Edhe pse Maha është një drejtore dhe aksionare e Nania Football Club, ajo krijon kohë për të qenë me fëmijët e saj që i ndihmoi të rriten. Ajo është gjithashtu krenare për atë që ata janë rritur për t'u bërë dhe kurrë nuk pushojnë së mëu japin atyre mbështetjen e saj të pakushtëzuar.

Nëna e Jordan Ayew me vëllain e tij Andre. Kredia e imazhit: Instagram.
Nëna e Jordan Ayew me vëllanë e tij Andre. Kredia e imazhit: Instagram.

Rreth vëllezërve dhe motrave të Jordan Ajew: Jordan ka një vëlla më të vjetër atëror të identifikuar si Ibrahim Ayew si dhe dy motra më të rinj të identifikuar si Andrew Ayew & Imani Ayew. Si Jordan, edhe Ibrahim është një lojtar profesionist i futbollit. Ai luan për Europa FC si një mesfushor mbrojtës.

Vëllai i madh i Jordan Ayew, Ibrahim. Kredia e imazhit: Facebook.
Vëllai më i madh i Jordan Ayewit, Ibrahim. Kredia e figurës: Facebook.

Nga ana e tij, Andre është po ashtu një futbollist profesionist që luan tregtinë e tij në Swansea City në kohën e shkrimit. Vëllezërit janë të gjithë afër njëri-tjetrit dhe ndajnë dashuri të barabartë me të vetmen Motër Imani e cila është një modë mode.

Jordan Ayew me motrën e tij Imani dhe vëllain e tij Andre. Kredia e figurës: Kubilive.
Jordan Ayew me motrën e tij Imani dhe vëllain e tij Andre. Kredia e figurës: Kubilive.

Për të afërmit e Jordan Ayew: Duke vazhduar jetën e gjërë familjare të Jordan Ajew, dihet pak për prejardhjen e tij, veçanërisht gjyshërit e tij të nënës, si dhe gjyshin dhe gjyshen e babait. Ai ka një xhaxhai të identifikuar si ish-futbollist profesionist profesionist - Kwame Ayew si dhe një mbesë të quajtur Inaya Ayew. Nuk ka të dhëna ekzistuese të hallave dhe kushërinjve të grevistit, ndërsa nipi i tij ende nuk është identifikuar në kohën e shkrimit të kësaj biografie.

Xhaxhai i Jordan Ayew, Kwame. Kredia e imazhit: Wikipedia.
Xhaxhai i Kwame, Jordan Ayew. Kredia e figurës: Wikipedia.
Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Faktet personale të jetës

Tiparet e personalitetit që përcaktojnë Jordan Aew janë shenja të zodiakut të Virgjëreshës. Ato përfshijnë proclivitetin e tij për punë të palodhur, zemërgjerësi dhe optimizëm. Përveç kësaj, ai posedon një personalitet qesharak dhe vështirë se zbulon detaje që i përkasin jetës së tij personale dhe private.

Sa i përket interesave dhe hobeve të Ayew, ai ka një numër aktivitetesh argëtuese që përfshijnë dëgjimin e muzikës, shikimin e filmave, udhëtimet, ndonjë gjë si dhe kohën e kaluar me familjen dhe miqtë e tij të adhurueshëm.

Vështrimi i ndonjë gjë interesante është një nga interesimet dhe hobet e Jordan Ayew. Kredia e imazhit: Instagram.
Shëtitjet e interesit janë një nga interesat dhe hobi të Jordan Ayew. Kredia e imazhit: Instagram.
Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Fakte të jetesës

A e dini se Jordan Ayew ka një vlerë neto të vlerësuar prej 2.3 milion dollarë në kohën e shkrimit të kësaj bio. Përbërësit e pasurisë së tij në rritje burojnë nga paga dhe mëditjet që ai merr për të luajtur futboll në top-fluturim ndërsa analiza e modelit të tij të shpenzimeve zbulon se ai jeton një mënyrë jetese luksoze.

Tregimi i treguesve të stilit të jetesës luksoze të Ayew përfshijnë hije të ndryshme të makinave të shtrenjta që ai përdor për të lundruar në rrugën e Londrës dhe Gana. Përveç kësaj, sulmuesi ka një shtëpi të njohur pak të shtrenjtë në Gana, si dhe jeton në një apartament luksoz në Londër.

Jordan Ayew duke pozuar ngjitur me makinën e tij Mercedes. Kredia e imazhit: Instagram.
Jordan Ayew duke pozuar ngjitur me makinën e tij Mercedes. Kredia e imazhit: Instagram.
Jordan Ayew Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Fakte të patreguara

Sa e njihni Jordan Ayew përtej historisë së tij të fëmijërisë dhe çfarë është shkruar për të në këtë bio? Uluni mbrapa ndërsa paraqesim disa fakte më pak të njohura ose të palejuara në lidhje me sulmuesin.

FEJA: Ayew është një musliman praktikues i cili ka shumë fe. Edhe pse sulmuesi vështirë se shkon fetar gjatë intervistave, festimet e qëllimeve të tij komunikojnë nderimin e tij për Zotin dhe përkushtimin ndaj Islamit.

Jordan Ayew është një musliman praktikues. Kredia e figurës: Fypfanzine.
Jordan Ayew është një musliman praktikues. Kredia e figurës: Fypfanzine.

Pirja e duhanit dhe pirja: Sulmuesi në mënyrë të vetëdijshme luan në ligën e gjenive të futbollit që nuk pinë duhan dhe pi në kohën e shkrimit. Arsyet, pse Ayew shkel shtigje të tilla të shëndetshme, është të sigurohet që trupi të qëndrojë në formë të përsosur për të trajtuar kërkesat e futbollit me fluturim të lartë.

tattoos: Jordan Ayew i pëlqen tatuazhet dhe e ka të shkruar artin e trupit në të dy duart e tij të majta dhe të djathta. Besohet se sulmuesi - i cili ka një lartësi prej 6 metrash, 0 inç - nuk ka ndonjë tatuazh tjetër sesa ato që kanë në krah, sepse nuk është kapur në topless.

A mund t’i dalloni tatuazhet në duart e majta dhe të djathta të Jordan Ayew? Kredia e imazhit: Instagram.
A mund të vini tatuazhet në duart e majta dhe të djathta të Jordan Ayew? Kredia e imazhit: Instagram.
KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat Faktet e Bibliotekës Jonë për Fëmijërinë Jordan Ayew Plus Untold. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani atë me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.
Duke u ngarkuar ...
Regjistrimi
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet