Joel Matip Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Joel Matip Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli i cili njihet më shumë me pseudonimin; “Hap me levë". Historia jonë e fëmijërisë Joel Matip plus Biografia e patreguar Fakte të sjellë një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin jetën e tij të hershme, sfondin e familjes, historinë e jetës para famës, ngjalljen e famës, marrëdhëniet dhe jetën personale etj.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Danny Ings Plus Fakte të paqarta të biografisë

Po, të gjithë e dinë për lartësinë e tij mbresëlënëse 6 ′ 5. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë Biografinë e Joel Matip e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Joel Matip Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Historia e jetës së hershme dhe familjes

Fillimisht, emrat e tij të vërtetë janë Job Joël André Matip. Joel Matip siç është quajtur shpesh ka lindur në Dita e 8 gusht 1991 nënës së tij, Eva-Maria Matip dhe babait, Jean Matip në Bochum, Gjermani. Më poshtë është një foto e prindërve të tij të bukur Joel Matip në kohën kur ata mbështetën djalin e tyre gjatë 2014 FIFA WorldCup.

LEXO
Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Prindërit Joel Matip- Nëna, Eva-Maria dhe babai, Jean Matip. Kredia për Waz.
Joel Matip Prindërit - Nëna, Eva Maria dhe Babai, Jean Matip. Kredia për të WAZ.

Duke gjykuar nga pamja e tyre, ju do të pranoni që Joel lindi një gjysmë kast. A e dini? Ai u lind në një baba të Kamerunit dhe një mami gjermane që mund të ketë pamje aziatike.

Joel Matip vjen nga një prejardhje e përulur e familjes së klasës së mesme. Nëna e tij, Eva-Maria, është një specialist i shquar në kujdesin e demencës. Ajo ia ka kushtuar jetën e saj punës me ata që vuajnë nga humbja e kujtesës. Mamaja e Joel Matip gjithashtu punon për Kryqin e Kuq Gjerman.

LEXO
Fabinho Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

A e dini? Babai i Joel Matip, Jean ishte fillimisht një mësues i kimisë përpara se të merrej me futboll në vendin e tij të lindjes Kamerun. Ai erdhi në Gjermani nga Kameruni me një diplomë kimie. Prindërit e Joel Matip Jean dhe Eva-Maria u takuan ndërsa babai i tij Jean po vazhdonte studimet në universitetin në Bochum. Ata ranë në dashuri, mbajtën marrëdhëniet e tyre, u martuan dhe lindi Joel.

LEXO
Curtis Jones Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Joel Matip u rrit me motrën e tij, Rebecca, e cila më vonë u bë një dermatolog i suksesshëm në Gelsenkirchen. Ai gjithashtu ka një vëlla më të madh me emrin Marvin Matip, i cili është gjithashtu futbollist.

Joel Matip Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Jeta e hershme e karrierës

Ishte e vështirë për babain e Joel Matip Jean të merrej me pensionimin e tij nga futbolli. Ish futbollisti kamerunas shpiku një plan për të vazhduar të jetonte ëndrrën e tyre përmes djemve të tij Mavin dhe Joel. 

Duke pasur një ish-futbollist si baba, është e natyrshme që loja të futet në Joel edhe kur ai ka marrë pjesë në shkollën Gesamtschule Berger Feld. Pasioni i tij për lojë e pa atë duke u regjistruar me orar të pjesshëm me SC Weitmar 45 në vitin 1995.

Ai nuk vonoi shumë dhe Joeli i vogël filloi të bënte përshtypje me klubin. Smiley Joel në foto më poshtë u ngjit në radhët shumë shpejt ndërsa lulëzoi kundër lojtarëve më të vjetër se ai.

Joel Matip Foto e Fëmijërisë. Kredia për IFC Globe
Joel Matip Fëmijëria Foto. Kredia për të IFC Globe

Joel Matip Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Ngrihu në famë

Performanca mbresëlënëse e Joel i dha atij një vend në klubin e qytetit të tij të lindjes, VfL Bochum. Normalshtë normale që çdo futbollist i ri gjerman të ëndërrojë i madh dhe Joel Matip nuk ishte një përjashtim. Vendosmëria e tij për të luajtur në një klub të rinj gjermanë nuk ishte një fantazi kalimtare.

LEXO
Trent Alexander-Arnold Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në moshën 9 në vitin 2000, Matip u regjistrua me Schalke pas një gjyqi të suksesshëm. Ndërsa Matip vazhdoi të pjekte, ai e pa veten duke u vendosur mirë në jetë me Akademinë, duke e bërë përparim i qetë përmes grupmoshave dhe në futboll të lartë.

Joel Matip Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Ngrihu në famë

Debutimi i Matip në fluturimin e lartë gjerman e pa atë duke performuar një Man of the Match kundër Bayern Munich në 7 nëntor 2009. Duke e përmbushur atë performancë mbresëlënëse me një gol e pa atë duke u bërë një fillestar i lumtur me klubin.

LEXO
Divock Origi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Matip vazhdoi të kalonte shtatë sezone me klubin duke bërë paraqitjet e 194. Momenti përcaktues që shkaktoi blerjen e Liverpulit erdhi kur Matip mundi ish-menaxherin e Dortmundit Jurgen Klopp në finalen e Superkupës 2011 / 2012 DFL.

Joel Matip duke festuar Supercupin e DFL-së me shokët e tij të skuadrës. Kredia për Faz.
Joel Matip duke festuar Supercupin e DFL-së me shokët e tij të skuadrës. Kredia për Faz.

Kur kontrata e tij me Schalke u skadua në verën e 2016, Jurgen Klopp ishte midis menaxherëve që luftuan për nënshkrimin e tij. Falë kohës së vjetër, Kameruni gjerman vendosi të bashkohet me menaxherin e tij rivale në Liverpool.

LEXO
Historia e Fëmijërisë e Rigobert Song dhe Fakte të patreguara të Biografisë

Si në kohën e shkrimit, qendërmbrojtësi i Liverpulit është bërë i lartë dhe i fuqishëm në partneritetin e tij të frikshëm van Dijk Dejan Lovern. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

Joel Matip Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Jeta e marrëdhënieve

Pas çdo burri të madh, ka gjithmonë një grua, kështu që shkon duke thënë. Dhe pas pothuajse çdo futbollisti nga rrënjët afrikane, ekziston me të vërtetë një WAG joshës në personin e Larissa.

Joel Matip dhe e dashura e tij, Larissa. Kredia për imazhin: Imgur dhe WTFoot.
Joel Matip dhe e dashura e tij, Larissa. Kredia për imazhin: Imgur dhe WTFoot.

Larisa ndoshta është WAG më misterioze, sepse askush nuk di asgjë për të, përveç faktit që ajo po takon Matipin dhe e do atë për të luajtur.

LEXO
Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Joel Matip Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Jeta personale

Njohja me jetën personale të Joel Matip do t'ju ndihmojë të merrni një pamje të plotë të tij. Joel është një personalitet dramatik, krijues, me vetëbesim, dominues dhe i parezistueshëm. Ai është në gjendje të arrijë gjithçka që dëshiron në çdo fushë të jetës për të cilën angazhohet.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Peter Crouch Plus Fakte të patreguara të biografisë

Joel Matip ka shumë miq sepse janë bujarë dhe besnikë si ai. Ndjenja e tij e shëndoshë e humorit e bën edhe më të lehtë bashkëpunimin me njerëzit e tjerë. Një shembull është zbuluar në videon e tij me të Daniel Sturridge.

Joel Matip Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Jeta familjare

A e dini? Ka pasur diçka cerebrale, madje edhe kirurgjikale, për mbrojtjen e Joel Matip. Ndoshta kjo nuk është çudi që ilaçet dhe futbolli janë tregëtia e tij e familjes.

LEXO
Michael Owen Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Familja Joel Matip është një nga familjet më të suksesshme gjermane nga rrënjët e Kamerunit. Falë kreut të familjes Jean Matip, familja Matip ka bërë histori në prodhimin e trajnerit të parë të zi të futbollit në atdheun e tyre, Bochum. Jean Matip, ish mësuesi i kimisë (fotografuar më poshtë me familjen e tij) u bë një lojtar dhe më vonë një trajner i FC Italia në B.

LEXO
Divock Origi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë
Joel Matip Family Photo, babai i tij (majtas), vëllai i tij i madh Marvin (majtas tjetër). Kredia për WTFoot.
Joel Matip Family Photo, babai i tij (majtas), vëllai i tij i madh Marvin (majtas tjetër). Kredia për WTFoot.

Vëllai i madh i Joel Matip, Marvin Matip është 6 vjet më i madh se ai. Ashtu si Joel, Marvin gjithashtu përfaqësoi Luanët e Padepërtueshëm të Kamerunit. Nga këndi i klubit, ai arriti te kapiteni i ekipit të FC Ingolstadt, një klub gjerman në Bundesliga 2.

LEXO
Michael Owen Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Sipas thashethemeve, pala e nënës së Matip ka më shumë anëtarë të familjes që kanë studiuar mjekësi. Për shembull, gjyshi i Joel Matip dhe kunati i tij Martin janë gjithashtu mjekë.

Ndryshe nga tregtia mjekësore, familja e Joel Matip nga ana e babait të tij ka rrënjë të thella futbolli. Ai është një kushëri me emrin Joseph-Desire Job i cili kishte 52 kapelë kamerunësh që shtriheshin midis 1998 dhe 2011.

LEXO
Historia e Fëmijërisë e Rigobert Song dhe Fakte të patreguara të Biografisë
Joel Matip Jeta Familjare- Për Kushëririn e tij.
Joel Matip Jeta Familjare- Për Kushëririn e tij.

Joel Matip Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- LifeStyle

Ndryshe nga disa prej vëllezërve të tij nga rrënjët afrikane, si Obafemi Matins, Mario Balotelli, Adebayor, etj.… Matip nuk është lloji i futbollistit që jeton një mënyrë jetese të lavdishme e cila vihet re lehtësisht nga një pjesë e veturave mjaft impresionuese, pije alkoolike, swagger, vajzat etj. Ai është shumë i kënaqur me makinën e tij mesatare Mercedes.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Danny Ings Plus Fakte të paqarta të biografisë

Joel Matip Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte- Fakte të patreguara

Marrëdhënie me Rigobert Song:

Në kohën e nënshkrimit të tij në Liverpool, Joel Matip u bë Kameroni i dytë që luajti për Reds pas ikonës së saj kombëtare, Këngë Rigobert.

Çuditërisht ndarja e pagave të tij:

Në korrik 2016, Joel Matip nënshkroi një kontratë me Liverpool e cila kur u prish, i fiton 10,383 € (9,347 £) në ditë, 433 € (389 £) në orë dhe 0.11 every çdo sekondë. Kjo supozohet të zgjasë për 5 vjet. Imagjinoni sikur të ishit ju ai që fitonit të tillë dhe çfarë do të bëni me para të tilla!?…

LEXO
Trent Alexander-Arnold Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për të lexuar Historinë e fëmijërisë tonë Joel Matip plus fakte të paturpshme të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

LEXO
Curtis Jones Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold
Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet