Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbollistik më të njohur me nofkën “Mouse i fuqishëm“ Historia jonë e fëmijërisë Joao Moutinho plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, prejardhjes familjare, jetës në marrëdhënie dhe shumë fakteve të tjera jashtë fushe (pak të njohura) rreth tij.

Shih edhe
Daniel Podence Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Po, të gjithë e dinë për kalimet e tij të sakta dhe mentalitetin fitues, por vetëm pak e dinë për Bio Joao Moutinho, i cili është mjaft interesant. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Jeta e hershme dhe familjare

Duke filluar, Joao Filipe Iria Santos Moutinho u lind në 8th ditën e shtatorit 1986 në Portimao, Portugali. Ai ka lindur nga nëna e tij, Lina Moutinho, për të cilët pak dihet dhe për të atin Nélson Moutinho.

Duke u rritur në Portimao (vendi i tij i lindjes), i cili njihet më së miri për atraksionet e shumta turistike (figura më poshtë), i riu Moutinho ishte i rrethuar nga prindër të dashur për sport, të cilët ndihmuan që ai të bëhej gjeni i futbollit që ai është sot.

Shih edhe
Joao Cancelo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold

Babai i Moutinho, Nélson ishte një herë një futbollist profesionist i cili luajti si sulmues për ekipin kombëtar portugez dhe një numër klubesh me Silves duke qenë i fundit. Babai krenar i katër djemve është paraqitur më poshtë me vëllezërit e Moutinho; Nelson (me emrin e babait të tij), David dhe Alexandre. Nelson dhe David janë futbollistë profesionistë ndërsa Alexandre (më i riu) po zhvillon një karrierë në futboll.

Si një fëmijë, Moutinho ishte shumë i kënaqur me babanë e tij Nelson i cili bëri mirë për të mentoruar dhe lehtësuar regjistrimin e tij në Portimonense, një klub ku Nelson kishte shëtitje të mirë gjatë kryeministrit të tij.

Shih edhe
Rafael Leao Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Ndërtimi i karrierës

Disponimi i mirë i Moutinho për të luajtur futboll së bashku me mentorimin e babait të tij e pa atë të fillonte karrierën e tij në Portimonense kur ishte në moshën 10. Ai doli mirë në klubin ku mësoi bazat e futbollit dhe zhvilloi aftësi që janë karakteristikat e stilit të tij të tanishëm të lojës.

Pasi kaloi tre vjet në Portimonense, Moutinho fitoi një lëvizje në Sporting CP ku ai kaloi pjesën më të mirë të përpjekjeve të klubit të tij të të rinjve duke shfaqur formën e lartë dhe mentalitetin fitues.

Shih edhe
Francisco Trincao Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ai ishte aq i dashur për menaxherët e tij në klub sa që lëvizja e tij në klubin e portierëve Portimonense FC Porto në 2010 nuk shkoi mirë me menaxhmentin e Klubit. Kaq pakënaqësi ishte sa që ai u akuzua për detyrimin e transferimit në Porto dhe etiketuar si një "mollë të kalbur" duke shitur presidentin Jose Eduardo. Dhjetë vitet e tij duke shfaqur formën më të mirë në Sporting Lisbon nuk bënë asgjë për të qetësuar klubin i cili më tej e përshkroi lëvizjen e tij si një tradhti.

Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Ngritja e famës

Pavarësisht nga polemikat e krijuara nga lëvizja e tij shokuese, Moutinho u themelua në Porto, ku fitoi trefishtë në sezonin e tij të debutimit dhe fitoi tre tituj të njëpasnjëshëm portugez.

Shih edhe
Rui Patricio Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

Nuk kaloi shumë dhe ai u bashkua me Monaco në 2013 kur klubi kishte fituar kohët e fundit ngritjen në Ligue 1. Ai u bashkua më pas nga Tiemoue Bakayoko, Bernado Silva, Kylian Mbappe Thomas Lemar i cili ka punuar për të ndihmuar klubin të mbajë përparim dhe të fitojë titullin e Ligue 1 gjatë sezonit 2016 / 2017. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Jeta e marrëdhënieve

Megjithëse Joao Moutinho ka fituar reputacionin e tërheqjes së lëvizjeve shokuese në karrierën e tij, ai nuk ka ndjekur rrugën tronditëse në udhëtimin e tij romantik për një kohë të gjatë me të dashurën e tij ose me gruan e kthyer Ana Sofia Gomes.

Shih edhe
Ruben Neves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Anna lindi në Portugali në të njëjtin vit me zemërmbrojtësin e saj, Moutinho. Shikoni sa e patëmetë është bukuria e saj.

Dyshja filloi si dashur të fëmijërisë dhe marrëdhëniet e tyre kanë lulëzuar qysh atëherë.

Pas viteve të takimit, ata u angazhuan dhe lidhën nyjën në 2017. Bashkimi i tyre është bekuar me dy fëmijë Lara (i lindur në 2012) dhe Victoria (i lindur në 2015).

Shih edhe
Pedro Neto Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Aktivitetet para ndeshjes

Ndërsa trajnimi mjafton që shumica e lojtarëve të përgatiten për një ndeshje, Joao Moutinho shkon një milje shtesë duke dëgjuar muzikë dhe duke luajtur lojëra strategjike.

Sipas gjeniut të futbollit muzika ndihmon përqendrimin e tij, ndërsa lojrat e strategjisë ndihmojnë atë të bëjë lëvizje vendimtare të cilat rëndësi ai përmblodhi më poshtë;

"Duhet të jetë në gjendje të analizojë gjërat mirë. Para se të marr një pasim, gjithmonë shikoj të shoh se çfarë mundësish kam. Për të luajtur më mirë, duhet të mendojmë më shpejt se të tjerët. "

Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Jeta personale

Joao Moutinho është ai që sjell personalitetin e tij të turpshëm dhe të dashur në çdo lojë që ai luan dhe nuk ka qenë i njohur për të tërhequr lëvizjet që kërkojnë rezervime të dyfishta. Përveç kësaj, ai është i mirë në përshtatjen e mirë me klubet e reja dhe është i njohur për të treguar karakter të madh në dhomat e zhveshjes.

Shih edhe
Joao Cancelo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold

Për më tepër, ai pëlqen të kalojë një kohë cilësore me familjen e tij pavarësisht nga fakti që ai jeton një jetë të qetë dhe nuk dëshiron të tregojë në platformat e mediave sociale.

Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Marrëdhëniet me Ronaldon

Ditët e para të marrëdhënies së Joao Moutinho me Cristiano Ronaldo datojnë kur duani kaloi shtigjet në Sporting Lisbon.

Shih edhe
Francisco Trincao Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kur dyshja u takuan përsëri për të luajtur për Portugalinë gjatë ndeshjes çerekfinale të fushatës Euro Cup 2016 midis Portugalisë dhe Polonisë, marrëdhënia e tyre bëri shumë për të nënvizuar efektet e motivimit si dhe aftësitë e njohura pak të lidershipit të Christiano Ronaldo.

Portugalia dhe Polonia u barazuan në një barazim 1-1 duke lënë që rezultati i ndeshjes të vendoset nga gjuajtjet e tmerrshme të penalltive. Edhe pse Moutinho ishte më nervozi i shokëve të skuadrës në momentin kritik, ai u vu në skenë nga Ronaldo për të marrë një goditje me këto fjalë.

"Hej! Hey! Ejani shkelm, shkoni me goditje. Vijnë. Ju i goditni mirë! Nëse humbim atëherë f *** it! "Bëhu i fortë! Eja! Bëhu i fortë! Është në duart e Perëndisë "

Joao nuk mund të kishte qenë më i motivuar pasi ai e gjeti rrjetën me goditjen e penalltisë që kontribuoi në fitoren 5-3 të Portugalisë kundër Polonisë.

Shih edhe
Diogo Dalot Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Dy ndeshje pas, Portugalia u kurorëzua Fituesit e Euro 2016.

Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Shkolla e Futbollit

Joao ka një shkollë futbolli të njohur si shkolla e futbollit Moutinho në Lagoa Town në Portugali. Shkolla drejtohet nga anëtarët e familjes së tij me babanë e tij Nelson si trajner kryesor. Megjithëse fëmijët u regjistruan në trenin shkollor në stadiumin komunal të Estômbar në ndërkohë, nuk do të vononte shumë që metamorfoza e shkollës të hynte në një akademi të plotë me praktikat më të mira ndërkombëtare.

Shih edhe
Ruben Neves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Emri Sake

Joao Moutinho ndan emrat e tij të parë dhe të fundit me një futbollist portugez i cili ka lindur në 1998. Joao Moutinho (i lindur më 1998) u rrit në Lisbonë dhe filloi punën me sistemet e të rinjve të Sporting Lisbonës përpara se të transferohej në Amerikë ku aktualisht luan për klubin e futbollit Los Angeles LAFC. Nga të gjitha indikacionet, Joao Moutinho (i lindur 1998) tashmë po bën një emër për veten e tij, një zhvillim i cili kërkon të bësh dallimin midis të dy gjenive të futbollit siç bëmë tani.

Shih edhe
Pedro Neto Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për të lexuar Historinë e Fëmijërisë Joao Moutinho dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet