Jay-Jay Okocha Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Jay-Jay Okocha Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një Legjende dhe Magjistari të Futbollit në pension i cili njihet më mirë me Nofkën; "Jay-Jay". Historia jonë e fëmijërisë Jay-Jay Okocha plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të.

Po, të gjithë dikur dinin për aftësitë e tij magjike, por pak e konsiderojnë Biografinë e Jay-Jay Okocha e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Shih edhe
Thilo Kehrer Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jay-Jay Okocha Historia e Fëmijërisë - Jeta e Hershme dhe Historiku i Familjes:

Augustine Azuka "Jay-Jay" Okocha lindi në ditën e 14-të gushtit 1973 në shtetin Enugu, Nigeri. Ai lindi nga prindërit e tij, Z. dhe Znj. Azuka Okoch të cilët përshëndetën nga Ogwashi-Uku, Delta State, Nigeri.

Emri Jay-Jay u transferua nga vëllai i tij më i madh James, i cili filloi të luajë futboll të parë. Vëllai i tij i menjëhershëm, Emmanuel u quajt edhe Emma Jay-jay, por emri u mbërthye me Okochën. Më poshtë është një foto e James dhe Emma.

Vëllezërit Jay-Jay Okocha- James (Majtas) dhe Emma (Djathtas).
Vëllezërit Jay-Jay Okocha- James (Majtas) dhe Emma (Djathtas).

Jay-Jay Okocha filloi të luajë futboll në rrugë ashtu si shumë yje të tjerë të futbollit, zakonisht me një top të improvizuar.

Shih edhe
Mauro Icardi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në një intervistë me BBC Sport ai tha: “Me sa mbaj mend, ne kemi luajtur me ndonjë gjë, me çdo gjë të rrumbullakët që mund të gjenim, dhe sa herë që kemi arritur të kapim një top, ky ishte një bonus! Dua të them që ishte e mahnitshme! ”

Në 1990, Okocha bashkuar Enugu Rangers. Në kohën e tij në klub, ai prodhoi shumë shfaqje spektakolare duke përfshirë një ku ai rrumbullakososi dhe shënoi një gol, kundër portierit me përvojë nigerian William Okpara në një ndeshje kundër BCC Luanët.

Më poshtë është ai që po përgëzohet nga një zyrtar i Sporteve të Qeverisë Nigeriane. 

Në të njëjtën 1990, Okocha vazhdoi pushimet në Gjermaninë Perëndimore, vendi që sapo kishte fituar 1990 FIFA World Cup, kështu që ai mund të shikonte një futboll të ligës gjermane. Miku i tij Binebi Numa po luante në Divizionin e Tretë për të Borussia Neunkirchen. 

Një mëngjes besnik, Okocha shoqëroi Numën në stërvitje, ku iu kërkua të bashkohej. Trajneri i Neunkirchen ishte i impresionuar me aftësitë e Okocha dhe e ftoi atë të nesërmen përpara se t'i ofronte një kontratë. 

Një vit më vonë, ai u bashkua me 1. FC Saarbrücken. Ai qëndroi atje për dy sezone para se të transferohej në Eintracht Frankfurt ku shkatërroi Oliver Kahn (Detaje dhe video më poshtë). Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori. 

Jay-Jay Okocha dhe Jeta e Marrëdhënies Nkechi:

Nkechi është i martuar me Jay-Jay Okocha. Pa dyshim, ai u martua me zonjën e shkatërrimit të bukurisë. Martesa e tyre ndodhi në vitin 1997, e cila ishte një kohë kur ai po përjetonte disa shfrytëzime të mëdha në Fernabache.

Shih edhe
Neymar Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë
Okocha dhe gruaja e tij e bukur, Nkechi.
Okocha dhe gruaja e tij e bukur, Nkechi.

Nkechi është shumë më e gjatë se burri i saj. Kjo nënkupton që Dashuria nuk ka të bëjë me gjatësinë. Maestro Ish-Super Eagles ka dy fëmijë, A Jay dhe Daniella Okocha. Më poshtë është Okocha dhe familja e tij.

Okocha dhe familja e tij e bukur.
Okocha dhe familja e tij e bukur.

Jay-Jay Okocha Fakte të patreguara të biografisë - Kujtimet e Frankfurtit:

Okocha u bashkua me Eintracht Frankfurt në dhjetor 1991, ku ai u lidh me shumë lojtarë të njohur, përfshirë sulmuesin ndërkombëtar të Ghanaian Tony Yeboah dhe me vone Thomas Doll.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Ronaldinho Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ai vazhdoi të shkëlqejë për ekipin gjerman, një nga pikat kryesore ishte një gol që shënoi kundër Karlsruher SC, duke dribluar në zonën e penalltisë dhe duke çuar topin pranë portierit Oliver Kahn, madje duke kaluar disa lojtarë dy herë.

Sipas faqes zyrtare të Bundesligës në YouTube, ai shënoi golin më të mirë në historinë e Ligës Gjermane të Futbollit. Portieri legjendar gjerman ende thotë se qëllimi i Okocha është qëllimi më i keq që ai kurrë do të pranoi.

Shih edhe
Histori Fëmijërie Odsonne Edouard Plus Faktet e Biografisë së Untold

Jay-Jay Okocha Fakte të patreguara të biografisë - Jeta pas daljes në pension:

Legjenda nigeriane e futbollit dikur tërhoqi një surprizë të paparë kurrë në finalet e Copa Coca-Cola Nigeria 2016. Ai maskoi pamjen e tij si një pastrues dhe mbledhës plehrash ndërsa po kryente detyrën e tij "normale", pa e ditur askush që legjenda ishte e pranishme.

Futbollistët e rinj dhe turma në finale, që u mbajtën në stadiumin Onikan, Lagos, u tronditën se ai u demaskua dhe u zbulua identiteti i tij i vërtetë. Okocha shpalosi veten kur ndeshja ishte gati për të nisur.

Më 21 Shkurt 2015, Okocha u zgjodh si Kryetar i Shoqatës së Futbollit të Shtetit Delta. Në prill 2015, Okocha shprehu interesin e tij për t'u bërë Federata e Futbollit e Nigerisë president; dhe ai e ndjek atë me forcë. ai

Shih edhe
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jay-Jay Okocha Fakte të Biografisë - Një mentor:

Gjatë magjisë së tij në PSG, Jay Jay Okocha ishte një këshilltar i rekrutit të ri të atëhershëm Ronaldinho [O ye, ti më dëgjo!]. Siç e dini, Ronaldinho vazhdoi të fitonte Futbollistin Botëror të vitit në shumë raste.

Ronaldinho nuk ka mbajtur kurrë mbrapa admirimin e tij të madh për mentorin e tij - Jay-Jay Okocha që nga koha e tyre së bashku në PSG. Ronaldinho njëherë tha se ishte i habitur duke shikuar nga stol ndërsa Jay-Jay Okocha luajti dhe u zhgënjye në fushë.

Shih edhe
Kevin Gameiro Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Pra, nuk është çudi kur Ronaldinho ishte i gjithë i qeshur në një foto me Jay-Jay Okocha në llogarinë e tij në Instagram ndërsa e mbishkroi atë, "Kështu që këmishë 10 gjithmonë admirei. Jay-Jay Okocha e @pibevalderramap". Cili përafërsisht përkthehet, "jersey numri 10 Unë gjithmonë admiruar. Jay-Jay Okocha dhe @pibevalderramap". Më poshtë është një pjesë e provave fotografike.

Jay-Jay Okocha Fakte të patreguara të biografisë - Historia e Bolton:

Okocha u bashkua me Bolton Wanderers në një transferim falas pasi u largua nga PSG në verën e vitit 2002 pas Kupës së Botës FIFA. Sezoni i tij i debutimit, pavarësisht se u pengua nga dëmtimet, e bëri atë një të preferuar me tifozët e Boltonit, me këmisha të shtypura në ekip me mbishkrimin "Jay-Jay - aq mirë sa e quajtën dy herë".

Ky u votua si goli më i mirë i Bolton në Premier League në një votim të tifozëve në vitin 2008. Sezoni tjetër pa Okocha që mori më shumë përgjegjësi pasi iu dha shiriti i kapitenit pas pensionimit të Guðni Bergsson.

Si kapiten, ai e udhëhoqi Bolton në finalen e tyre të parë të kupës në nëntë vjet, ku ata përfunduan nënkampionin në Kupën e Ligës së Futbollit 2004 në Middlesbrough FC.

Shih edhe
Dani Alves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në vitin 2006, ai u hoq nga kapiteneria - diçka që ai tha se e kishte parë duke ardhur, pasi kishte pasur një ndryshim në qëndrim nga disa anëtarë të stafit.

Kjo ndoshta kishte qenë për shkak të lëvizjes së tij të propozuar në Lindjen e Mesme, e cila ishte në rritje e spekulimeve. Në fund të sezonit, ai refuzoi një zgjatje prej një viti në mënyrë që të transferohej Qatar.

Shih edhe
Neymar Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Pas rënies së Bolton nga Premier League në 2012, Okocha deklaroi se koha e tij në klub tani ishte dhënë humbje kohe sepse klubi nuk kishte investuar dhe përmirësuar në themelet që u hodhën gjatë kohës së tij atje.

Personaliteti i Jay-Jay Okocha:

Jay-Jay Okocha ka atributin e mëposhtëm për personalitetin e tij.

Përparësitë: Okocha është krijuese, e pasionuar, me zemër të ngrohtë, e gëzuar, me humor

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Ronaldinho Plus Fakte të paqarta të biografisë

dobësitë: Stingy (jo bujar), arrogant, vetë-qendër, i papërkulur.

Leo i pëlqen: Duke qenë të admiruar, ngjyra të ndritshme dhe argëtim me miqtë

Leo nuk i pëlqen: Duke u injoruar, duke u përballur me realitetin e vështirë, duke mos u trajtuar si një mbret. Në thelb, Okocha është udhëheqës i lindur natyrshëm, të cilët kanë veshur këmishën ikonike me numër 10 me një rol udhëheqës të kapitenerisë.

Jay-Jay Family Jay-Jay Okocha:

Vëllai i tij i madh Emmanuel ishte gjithashtu një ish-ndërkombëtar për ekipin nigerian. Okocha është gjithashtu një anëtar i Anioma, një nëngrup i derivatit etnik Igbo. 

Shih edhe
Blaise Matuidi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Nipi i tij është futbollist ndërkombëtar Alex Iwobi. Më poshtë është një foto e Jay-Jay Okocha dhe Alex Iwobi kur ai ishte ende shumë i ri.

I riu Alex Iwobi me xhaxhain e tij- Jay Jay Okocha.
I riu Alex Iwobi me xhaxhain e tij- Jay-Jay Okocha.

Jay-Jay Okocha Fakte të Biografisë - Feja:

Ndërsa ishte në Fenerbahçe, Okocha u bë një qytetar turk dhe iu dha emri Muhammet Yavuz. Kjo u interpretua nga shumë njerëz që nënkuptonin se ai ishte konvertuar në Islam. U zbulua më vonë se ai ende mbetet i krishterë.

Jay-Jay Okocha Fakte të Biografisë - CAF e padrejtë:

Okocha kurrë nuk fitoi çmimin Afrikan të Lojtarit të Vitit, duke u bërë ndoshta lojtari më i mirë që kurrë nuk ka fituar çmimin pavarësisht dy herë të dytë në 1998.

Shih edhe
Histori Fëmijërie Odsonne Edouard Plus Faktet e Biografisë së Untold

Ai, megjithatë, fitoi të parën futbollistin afrikan të BBC-së të vitit dhe atë të njëpasnjëshme, duke u bërë lojtari i vetëm që mbante çmimin dhe e fitoi atë më shumë se një herë.

Në 2004, ai u rendit në legjendën e futbollit Pele's FIFA 100 (një listë e 125 lojtarëve më të mirë të gjallë të të gjitha kohërave). Ai është i vetmi nigerian në listë, dhe një nga 5 afrikanët.

Shih edhe
Angel Di Maria Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia

Në 2007, ai u votua me numrin 12 mbi futbollistët më të mëdhenj afrikanë të listës së viteve të kaluara 50, në një sondazh të kryer nga CAF për të përkuar me përvjetorin e tyre 50th.

Jay-Jay Okocha Fakte të Biografisë - Mendimet e tij për Messin dhe Ronaldon:

Futbollisti i preferuar i Jay Jay Okocha midis dy legjendave të gjalla është Lionel Messi. Ai ka thënë herë pas here se si Messi është e natyrshme, dhe ai është gjithmonë i hutuar me aftësitë e Argjentinës në fushë. "Kur luan Messi, mund të thuash që të luash futboll është një talent i lindur".

Gjithsesi, lojtari më i preferuar i Jay Jay është L'Alfredo Laveran Lima Ferreira (Pepe) pasi ai demonstroi aftësi dhe disiplinë të madhe si brenda ashtu edhe jashtë fushës.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së David Luizit Plus Fakte të patreguara të biografisë

Së fundi, është me vend të theksohet kjo. Okocha është po aq e rëndësishme sa mënyra se si Nigerians shikojnë Nwankwo Kanu, se si shohin brazilianët Roberto Carlos, se si e shohin Liberianët George Weah dhe së fundi, mënyra se si tifozët anglezë të futbollit e shohin Andy Cole, Alan Shearer Michael Owen.                                                                                                                 

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për leximin e Jay-Jay Okocha Historia e Fëmijërisë plus fakte të patreguara të biografisë. Në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !. 

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet