Jamal Musiala Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Jamal Musiala Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Biografia jonë e Jamal Musiala ju tregon Fakte rreth Historisë së tij të Fëmijërisë, Jetës së Hershme, Prindërve, Familjes, Motrave dhe Motrave (Latisha, Jerrell) dhe Fesë. Për më tepër, kombësia e tij, e dashura / gruaja që duhet të jetë, stili i jetës, jeta personale dhe vlera neto.

Me pak fjalë, ne portretizojmë Historinë e Jetës së një xhevahiri futbolli gjysmë anglez, gjysmë gjerman. Versioni ynë i Historisë së Jamal Musiala fillon që nga ditët e tij të hershme. Më pas vazhdojmë kur ai u bë i famshëm në të dy FC FC Bayern Mynih dhe ngjyrat gjermane.

Tani, për të zgjuar oreksin tuaj të autobiografisë në natyrën tërheqëse të Bio të Jamal Musiala, ja jeta e tij e hershme dhe galeria e ngritjes. Ju do të pajtoheni me mua, se këto fotografi të historisë së tij përmbledhin historinë e tij të jetës.

Biografia e Jamal Musiala - Vini re Jeta e Hershme dhe Historia e Suksesit të tij.
Biografia e Jamal Musiala - Vini re Jeta e Hershme dhe Historia e Suksesit të tij.

Po, të gjithë e dinë se Xhevahir Bayern është një yll i së ardhmes. Më interesant, ne vërejmë se ai luan pak si Dele Alli (kur njeriu anglez ishte në të mirën e tij) Ai gjithashtu krenohet me marrjen e shtënave të fuqishme.

LEXO
Niklas Sule Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Pavarësisht vlerësimeve, Lifebogger kupton se vetëm disa kanë tretur Biografinë e plotë të Jamal Musiala. Ekipi ynë ka marrë kohë për të përgatitur Kujtimet e tij - për shkak të dashurisë sonë për Futbollin. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Jamal Musiala Historia e Fëmijërisë:

Për fillestarët e Biografisë, ai mban pseudonimet - "Bambi" dhe "workaholic". Jamal Musiala lindi në ditën e 26-të shkurtit 2003 nga nëna e tij, Carolin Musiala dhe babai, Daniel Richard, në Shtutgart, Gjermani.

Super Talenti i Futbollit erdhi në botë si fëmija i parë, nga tre fëmijët (ai vetë, një motër dhe një vëlla) i lindur nga bashkimi midis prindërve të tij që ne kemi këtu.

Kini parasysh, fëmija i fundit i Familjes Musiala nuk është në këtë foto sepse ai (Jerrell) nuk kishte lindur në atë kohë.

LEXO
Sead Kolasinac Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë
Njihuni me Prindërit e Jamal Musiala - Nëna e tij, Carolin Musiala dhe babai, Daniel Richard. Gjithashtu motra e tij e vogël, Latisha.
Njihuni me Prindërit e Jamal Musiala - Nëna e tij, Carolin Musiala dhe babai, Daniel Richard. Gjithashtu, motra e tij e vogël, Latisha.

Duke u rritur:

Jamal Musiala i kaloi vitet e hershme të fëmijërisë në Stuttgart, vendi i tij i lindjes. Ai u rrit së bashku me vëllezërit e motrat e tij më të vegjël.

Motra e Jamal Musiala është Latisha Musiala, ndërsa vëllai i tij i vogël quhet Jerrell Musiala. Prindërit e tij - në kohën kur ai ishte dy - vendosën të largoheshin nga Stuttgarti për të jetuar në Fulda, një qytet tjetër në Gjermani.

Familja vendosi të udhëtojë (rreth 255 kilometra) në mënyrë që Carolin Musiala (Nëna e Jamal) të ndjekë ëndrrat e saj arsimore.

Carolin Musiala dhe Daniel Richard u larguan nga Stuttgarti në Fulda në kohën kur Jamal ishte i vogël.
Carolin Musiala dhe Daniel Richard u larguan nga Stuttgarti në Fulda në kohën kur Jamal ishte i vogël.

Në qytetin qendror gjerman të Fulda, Jamal Musiala kishte shijen e tij të parë të futbollit. Ai gjithashtu aspironte të bëhej një futbollist profesionist.

Në moshën shtatë vjeç, prindërit e tij (Carolin dhe Daniel Richard) vendosën të largoheshin nga Gjermania për në Angli. Southampton, një qytet port në bregdetin jugor të Anglisë, ishte vendi ku i riu kaloi shumicën e viteve të fëmijërisë.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Manuel Neuer Plus Fakte të patregueshme të biografisë

Gjatë kohës që prindërit e Jamal Musiala (Carolin dhe Daniel Richard) u zhvendosën nga Fulda në bregun jugor të MB-së, djali i tyre nuk dinte të fliste anglisht.

I riu duhej të mësonte fjalorët bazë anglezë si një parakusht për të kuptuar se çfarë njerëzit i thonë atij.

Jamal, gjatë periudhës së tij të hershme në Londër, kujtoi se njerëzit anglezë ishin tepër miqësorë me të. Në një intervistë për Atlantic (një faqe sportive me bazë abonimi), futbollisti dikur tha;

Në fillim, unë mund të komunikoja vetëm në një nivel emocional.

Unë mund të përktheja gjuhën angleze përmes gjesteve inkurajuese të njerëzve, veprimeve, veprimeve të mirësisë ose kur njerëzit më buzëqeshin.

Pavarësisht se ishte në një ambient të panjohur, Jamal mbajti ëndrrat e tij të futbollit. Fantazia e tij më e madhe e fëmijërisë ishte të bëhej një futbollist profesionist, të gjente veten në një Kampionat Evropian dhe, natyrisht, të fitonte Kupën e Botës.

LEXO
Medhi Benatia Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Historiku i Familjes Jamal Musiala:

E para dhe më e rëndësishmja, ai është gjysmë anglez, gjysmë gjerman. Kjo nënkupton që futbollisti vjen nga një prejardhje familjare me garë të përzier.

A e dini?… Një nga prindërit e Jamal Musiala (babai i tij - Daniel Richard) është një britaniko-nigerian ndërsa mamaja e tij (Carolin) është një shtetase gjermane.

Për shkak të rrënjëve të tij familjare, ju mund t'i drejtoheni Jamal Musiala në katër mënyra. Së pari, ju mund ta quani atë një gjermano-nigerian. Së dyti, mund të thuash që ai është një futbollist gjermano-britanik.

Së treti, ju mund t’i referoheni atij si gjysmë anglez, gjysmë gjerman dhe gjysmë nigerian. Së fundmi, ai është gjysma nigerian, gjysma gjerman, gjysma britanik dhe gjysma polak. Ne do të shpjegojmë / justifikojmë më shumë rreth prejardhjes së tij (përmes gjyshërve të tij) në pjesën e origjinës familjare të Biografisë sonë.

Gjithashtu për të theksuar, Jamal Musiala vjen nga një familje që ka një dashuri të madhe për arsimimin - (nga mamaja e tij) dhe futbolli (nga babai i tij).

LEXO
Timo Werner Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të pavërteta Biografia

Ndoshta nuk e dinit, kërkesa për Carolin Musiala për të studiuar në një vend tjetër (Angli) u bë arsyeja pse familja u zhvendos në Angli nga Gjermania.

A e dini? Mother Nëna e Jamal Musiala (Carolin) është një sociologe që ka një diplomë në Universitetin e Southampton, Angli. Ajo në fakt filloi arsimin e saj në Fulda para se të vazhdonte të merrte një diplomë bachelor në shkencat shoqërore në Londër.

Pas përfundimit të BSc, Carolin vazhdoi të ndiqte një diplomë Master në Universitetin Goethe të Frankfurtit. Institucioni i dha asaj mundësinë për të marrë pjesë në një Program Shkëmbimi Erasmus me Universitetin e Southampton.

Pas programit, nëna e tre fëmijëve u punësua në Londër. Kjo ishte kryesisht arsyeja pse e gjithë familja e saj u vendos në Angli.

Origjina Familjare Jamal Musiala:

Pa dyshim, Super Talenti është një Shtutgart. Vendlindja e Jamal (Stuttgart) është shtëpia e Mercedes-Benz dhe një nga zonat metropolitane më të mëdha në Gjermani. Në rast se nuk e dini, Prindërit e futbollistit gjerman Timo Werner përshëndet nga ky qytet.

LEXO
Florian Wirtz Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Tani këtu vjen gjëja kryesore. Rezultatet nga kërkimi ynë për përcaktimin e rrënjëve familjare të Jamal Musiala zbulojnë disa detaje interesante rreth prejardhjes së tij.

Duke filluar, do t'ju interesojë të dini se nëna e Jamal Musiala, Carolin ka rrënjë polake. Kjo, nënkuptuar, do të thotë që gjyshërit dhe nënat e futbollistit janë me origjinë polake.

Nga ana tjetër, babai i tij, Daniel Richard (i mbiquajtur Rich), është një nigerian nga lindja. Falë udhëtimit të tij në Evropë, ai fitoi shtetësinë gjermane dhe britanike.

Kemi kohë për të përgatitur këtë galeri fotografish. Ai shpjegon origjinën e Jamal Musiala dhe katër kombësitë (Gjermani, Poloni, Angli dhe Nigeri) - të gjitha atribuohen emrit të tij.

LEXO
Joshua Kimmich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Kjo galeri shpjegon origjinën familjare dhe kombësitë e Jamal Musiala.
Kjo galeri shpjegon origjinën familjare dhe kombësitë e Jamal Musiala.

Edukimi i Jamal Musiala:

Vendorja e Shtutgartit është një produkt i Whitgift School, një shkollë ditore e pavarur me konvikt të kufizuar në South Croydon, Londër. Kjo është ajo ku Emile Smith Rowe u rrit. Jamal filloi arsimin e tij atje në kohën kur filloi të paraqitej me akademinë e Chelsea.

Një nga arritjet arsimore të Jamal Musiala ishte bursa që ai mori në moshën 11 vjeç nga Elite Whitgift School në South Croydon. Shkolla private është në partneritet me Chelsea FC Academy.

Ndërsa studionte në Shkollën Whitgift, Jamal mësoi vlera tipike britanike, të cilat e ndihmuan shumë atë të përmirësonte theksin e tij anglez.

Gjithashtu, gjatë shkollimit, i riu me sukses u ngarkua me shumë detyra midis leximit të librave të tij dhe angazhimit në sport. Ky vendim mund të vinte vetëm nga një fëmijë inteligjent dhe i dha formë të ardhmes së tij.

LEXO
Joshua Zirkzee Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Gjithashtu një i diplomuar i Corpus Christi:

Në favor të karrierës së tij të hershme në futboll, prindërit e Jamal Musiala bënë ndryshime në shkollën e tij. Kërkimet tregojnë se ai ndoqi shkollën fillore katolike Corpus Christi të vendosur në Chestnut Grove, në rrethin e New Malden të Londrës.

Duke ndjekur vitet e shkollës fillore në Corpus Christi, Jamal u bashkua me një ekip shahu. Kërkimet tregojnë se ai gjithashtu ndoqi kurse në Hapkido, një art ushtarak hibrid korean që mëson vetëmbrojtje.

Më poshtë është një video e Jamal duke praktikuar Judo në një pasdite të bukur - gjatë kohës që ai nuk merrej me futboll ose lexonte librat e tij.

Ndoshta ju keni filluar të dini pse Jamal Musiala është kaq inteligjent në fushë. Epo, kjo është thjesht sepse ai kulloste shah kaq herët, si fëmijë.

Loja e mësoi atë të mendonte më strategjikisht. Gjithashtu, ndërsa ishte në Corpus Christi, ai fitoi një konkurs vjetor poezie me titullin e tij të shkëlqyeshëm të librit "Moment".

LEXO
Historia e fëmijërisë së David Alaba dhe fakte të paqarta të biografisë

Nga ana tjetër, Hapkido, arti ushtarak hibrid korean, e ndihmoi Jamalin të bëhej më i shkathët. Në seksionet vijuese të Bio-s së tij, ne do të shpjegojmë detajet e arsimimit të tij pasi lidhet me karrierën e tij.

Historia e Futbollit Jamal Musiala:

Duke jetuar në Fulda në moshën dy vjeç, prindërit e tij filluan një përgatitje madhështore për të ardhmen e tij. Kjo nënkupton lëvizjen për ta gjetur atë një akademi.

Vetëm një makinë shtatë minuta, larg nga shtëpia e tyre familjare, ata gjetën ekipin sportiv Lehnerz, një akademi futbolli ku babai (Rich) regjistroi Jamaal. Atje, fëmija Whiz filloi të vërë themelin e tij të karrierës.

Qysh në moshën katër vjeç, Jamal Musiala filloi të gjuante futboll në tokën e ekipit të vogël gjerman (TSV Lehnerz) në Fulda nën kujdestarinë e Hoffmann - traineri i tij i parë.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Sami Khedira dhe fakte të paqarta të biografisë

Ky trajner ka ende një kujtim të gjallë të takimit të tij të parë me të riun. Ai njëherë tha;

"Gjatë trajnimit në ambiente të mbyllura, Jamal i cili ishte vetëm katër vjeç bëri të gjitha ushtrimet - pa ndonjë frikë,"

Jamal nuk ishte i mirë vetëm në ushtrime fizike. Ai ishte tepër elegant me driblimet e tij. Djali i mprehtë nuk e humbi kurrë topin. Gjithashtu, çdo spektator thjesht donte ta shikonte.

Në sezonin e tij të parë me akademinë, Jamal Musiala theu një shenjë prej 100 golash - një rekord të cilin askush nuk e kishte arritur - në historinë e TSV Lehnerz.

Zotësia e futbollit Jamal mbeti e pa sfiduar nga anëtarët e grupmoshës së tij. Për shkak të kësaj, Hoffmann vendosi ta linte të konkurronte me djem të moshuar.

Ylli në ngritje së pari u këshillua me prindërit e tij dhe të dy ishin shumë në favor të tij. Kjo pa lindjen e një sfide të re. Pavarësisht se. Jamal ende doli në krye, madje edhe me djem më të gjatë dhe më të vjetër,  

LEXO
Historia e fëmijërisë së Juan Bernat Plus Fakte të paqarta të biografisë
Këtu është Whiz Kid (Jamaal) që merret me Djem më të vjetër se mosha e tij.
Këtu është Whiz Kid (Jamaal) që merret me Djem më të vjetër se mosha e tij.

Nderimi i Dyfishtë i Hershëm:

Falë trimërisë së tij të fëmijërisë, Jamal Musiala udhëhoqi ekipin e tij nën 7 Fulda TSV Lehnerz për të fituar nderime të konsiderueshme. Ne kemi një provë fotografike në lidhje me periudhën e tij triumfuese të hershme të karrierës.

Atëherë, pas një sezoni të suksesshëm, trajneri i Jamal do të bënte zakon të zakonshëm të mblidhte të gjithë djemtë (zakonisht numëroheshin rreth 11) për një fotografi në grup.

Në fund të kësaj fotografie të veçantë të sezonit, ne e kuptojmë - se një nga djemtë (Jamal), i cili është në të djathtën e rreshtit të parë, buzëqeshi më shumë.

Në fakt, askush nga shokët e tij të skuadrës nuk buzëqeshi nga veshi në vesh si ai. Nëse shikoni me kujdes, do të gjeni arsyen e kësaj buzëqeshjeje të madhe.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Mario Gomez dhe fakte të patreguara të biografisë
Jamal Musiala TSV Lehnerz Nderi. Ne e dallojmë atë nga shokët e tij të skuadrës me buzëqeshjen e tij dhe çizmën shtesë të artë.
Jamal Musiala TSV Lehnerz Nderi. Ne e dallojmë atë nga shokët e tij të skuadrës me buzëqeshjen e tij dhe çizmën shtesë të artë.

Çdo djalë po tregon me krenari skulpturat e tyre të argjendta dhe medaljet e arta. Vetëm Jamal kishte tre nderime - një çizme të artë, një skulpturë argjendi dhe një medalje ari. Këpuca e tij prej ari-argjendi ka "Shënuesin më të mirë të TSV Lehnerz G-Juniors 2008-09".

Nderimi shtesë (çizmja prej ari-argjendi) Jamal që mban në të djathtën e tij është një dhuratë - për shënimin e më shumë golave ​​(midis pesë deri në 10 gola për lojë) në turneun G-Juniors.

Trajneri i parë i akademisë TSV Lehnerz dha vlerësimin. Ky nder është më shumë sesa një gjest, por një shenjë se Jamal Musiala do të shkonte në vende të ndryshme.

Trofetë që ai mori me TSV Lehnerz ende qëndron në shtëpinë e tij të familjes në Munch. Duke menduar për këtë, ne kemi ndjenja nostalgjike të atyre kohërave të shkujdesura dhe të paharrueshme të fillimeve të tij shumë të përulura.

Jeta e hershme në Angli:

Pak më vonë, familja e Jamal Musiala u largua nga Gjermania për në qytetin e Anglisë në bregdetin jugor të Southampton. Kjo shënoi fazën e dytë të jetës së djalit, një që u tregua vendimtare për udhëtimin e tij në futboll.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Toni Kroos Plus Fakte të patreguara të biografisë

Për prindërit e Jamal Musiala, ishte e nevojshme që djali i tyre të vazhdonte nga aty ku e kishte lënë - në Gjermani. Brenda një jave nga vendosja në bregdetin e Jugut të Anglisë, Carolin dhe Daniel Richard ranë dakord për idenë për të gjetur një akademi për Jamal.

Regjistrimi në një nga akademitë më të mira të Londrës (si Arsenali, Chelsea, Tottenham etj) nuk ishte aq i lehtë sa prisnin. Ndërsa koha kalonte (pa futboll), Jamal u irritua dhe u ngop.

Pamundësia për të gjetur një akademi futbolli bëri që babai i tij, Daniel Richard, të konsideronte idenë e detyrimit të gjërave. Ky është lloji i tij i personit (lloji i shtypur). Në një përpjekje për të krijuar një mundësi, babai i tre fëmijëve filloi së pari të bënte një seri telefonatash.

LEXO
Historia e fëmijërisë së zotit Goretzka Plus Fakte të paqarta të biografisë

Hapat e guximshëm të babit:

Ndërsa kaluan javë pa futboll për djalin e tij, Daniel Richard (babai i Jamal Musiala) vendosi ta merrte demin nga brirët. Pa një takim, por me sukses në mendje, ai e çoi djalin e tij në vendet e akademive të mëdha të futbollit në bregdetin jugor të Anglisë.

Pikërisht rreth tetorit 2010, familja parkoi makinën e tyre direkt para zyrës së Fondacionit Southampton. Babai i Jamal Musiala, Daniel Richard, mori djalin e tij për dore dhe hyri në ndërtesë.

Sapo atje, ai dhe Jamal u ulën në dhomën e pritjes ndërsa ai kuptoi lëvizjen tjetër të mprehtë. Ndërsa meditonin, Musialas ishin me fat që takuan një të huaj miqësor, të quajtur Jazz Bhatti.

Ndihmësi i Dhuruar nga Zoti që këshilloi Daniel Richard:

Ky është Jazz Bhatti, njeriu që i tregoi rrugën Familjes Jamal Musiala.
Ky është Jazz Bhatti, njeriu që i tregoi rrugën Familjes Jamal Musiala.

Jazz Bhatti e këshilloi Daniel Richard që djali i tij së pari duhet të bashkohet me shkollën e tij të futbollit ndërsa ata bëjnë presion për një shkollë më të madhe - përfshirë akademinë e Southampton.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Mario Mandzukic Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ky njeri, Bhatti, punon në zyrën e Shenjtorëve (ku babai i Jamal Musiala kishte ardhur për të gjetur një mundësi për djalin e tij). Jazz Bhatti është gjithashtu në biznesin e futbollit - pasi shkolla e tij private e futbollit ka lidhje të ngushta me Shenjtorët.

Bhatti drejtonte një biznes të njohur si akademia e Qytetit Qendror. Kjo është një shkollë futbolli në zemër të Southampton ku fëmijët kryesisht nga familje të pa privilegjuara dhe emigrante kanë mundësinë të kullotin futboll.

Jazz Bhatti ftoi familjen e Musiala-s që të hidhnin një sy në themelimin e tij. Ai bëri që futbollisti i uritur (Jamal) të bashkohej me anën U7s, e cila ishte stërvitur nga vëllai i tij, Rosh Bhatti. Në foto më poshtë, ai është një trajner i nivelit 2 të futbollit.

LEXO
Thilo Kehrer Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Ky është Rosh Bhatti. Trajneri i parë i Jamal në Angli dhe një ndihmës i familjes së tij.
Ky është Rosh Bhatti. Trajneri i parë i Jamal në Angli dhe një ndihmës i familjes së tij.

Jeta në City Central:

Jamal Musiala nuk foli asnjë fjalë anglisht në javën e tij të parë me shokët e tij të skuadrës. Ai bëri vetëm lidhje shoqërore. Në Central City, ai takoi, ndër të tjera, një djalë të Southampton të quajtur Levi Colwill - me të cilin ndau të njëjtën ditëlindje dhe i cili më vonë u bë shoku i tij më i mirë.

Këta janë dy miqtë më të mirë - Jamal Musiala dhe Levi Colwill.
Këta janë dy miqtë më të mirë - Jamal Musiala dhe Levi Colwill.

E dinit Ky djalë, Colwill, u tha të ishte ylli më i talentuar në Central City deri në mbërritjen e Musiala.

Në pak orë me të porsaardhurin gjerman, Rosh Bhatti ishte i sigurt se ai kishte fituar një talent absolutisht të jashtëzakonshëm djalosh. Ashtu si ai përjetoi në TSV Lehnerz, Jamal Musiala filloi të merrte vlerësime nga spektatorët.

Për shumë që e njihnin, ishte një copë tortë për Jamal që të imitonte truket e idhujve të tij - si Ronaldinho, Thierry Henry, Zinedine Zidane Lionel Messi. Me vetëm disa ndeshje dhe shumë gola, Musiala u promovua të luante me një notë më të madhe moshe.

LEXO
Mesut Ozil Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Babai i butë dhe i sigurt:

Për Daniel Richard, fakti që djali i tij ishte pjesë e një ekipi të vogël (më pak standardi i tij) si Central Academy, do të thotë shqetësim i vazhdueshëm.

Babai shumë i fortë dhe ambicioz i bëri të ditura ndjenjat e tij publikisht, se djali i tij do të shkonte larg nëse pranohej në një klub të madh POR JO me ekipin e tij aktual. Pasi bënë një deklaratë të tillë, njerëzit që e dëgjuan duke thënë; 

çfarë lloj babai do të thoshte diçka të tillë?

Duke dhënë pikëpamjet e tij, Rosh Bhatti në fakt pranoi që Daniel Richard kishte të drejtë për deklaratën e tij. Ai reagoi duke i dhënë babait të Jamal Musiala dëshirën e tij. Menjëherë, Rosh Bhatti filloi të bënte kontakte me departamentin e skautëve të Shenjtorëve.

LEXO
Mario Gotze Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Trajneri i Jamal filloi një bisedë me Dick Hayes, një skaut i Southampton FC dhe shok të cilit ai zakonisht u rekomandon futbollistëve fëmijë - në vitet e mëparshme.

Pas diskutimit të tyre, u bë një premtim. Skaut (Dick Hayes) premtoi të vinte në ndeshjen tjetër të Jamal me Central City.

Testi i madh që çoi në fat:

Ishte një lojë që ndryshoi gjithçka për Jamal Musiala. Në fakt, mundësia e tij e parë e madhe për të qenë pjesë e të rinjve të Southampton. Më në fund, skautët e Saints - Dick Hayes - më në fund erdhën për të parë lojën e Jamal.

Duke dhënë llogarinë e ndeshjes së futbollit midis ekipeve U8 të Central City (ekipi i Jamal) dhe Pace Pumas, Rosh Bhatti tha;

“Nuk mund të kishte shkuar më mirë. Jamal shënoi gjashtë gola në 10 minuta. Nuk ishte vetëm kjo, ai gjithashtu tregoi shpirt të shkëlqyeshëm ekipor atë ditë.

Unë kurrë nuk e kam parë atë në një djalë të moshës së tij. Qëllimi i Jamal Musiala nuk ishte thjesht të shënonte por të asistonte një gol për secilin nga shokët e tij të skuadrës. ”

A e dini?… Pavarësisht se bëri aq mirë në ndeshje, plani i Jamal nuk funksionoi (pothuajse në mënyrë perfekte) siç e kishte ëndërruar ai. Mjerisht, në fund, një nga shokët e tij të skuadrës që ai kishte kaluar topin për të mos arritur të shënonte.

LEXO
Loris Karius Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jamal ishte shumë i bezdisur për mungesën - e cila pengoi aktin e tij të planifikuar të përsosjes së futbollit. Sidoqoftë, performanca e të riut të lindur në Stuttgart ishte e bujshme dhe Dick Hayes, skaut i Southampton FC, ishte më se i kënaqur.

Biografia e Jamal Musiala - Rruga drejt famës:

Pas ndeshjes së suksesshme të provës, Dick Hayes (pas bilbilit përfundimtar) menjëherë u turr tek vëllezërit Bhatti (Jazz dhe Rosh). Ai njoftoi se do të ftonte Jamalin e vogël për një seancë stërvitore provë brenda shtëpisë së Southampton.

LEXO
Kai Havertz Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Një javë më vonë, pikërisht në nëntor 2010, Musiala u gjend në një nga fushat e stërvitjes së ekipit - në perëndim të qendrës së qytetit Southampton. Një nga vëllezërit Bhatti, Rosh, ishte i pranishëm dhe ai e tha këtë;

 “Ata menjëherë përdorën Jamal në një ndeshje prove. Këtë herë, fëmija 7-vjeçar në të vërtetë shënoi shifra të dyfishta. Mbresëlënës."

Menjëherë pas ndeshjes provë, Dick Hayes miratoi prindërit e Jamal Musiala që të flisnin me Terry Moore, kreu i të rinjve të Southampton. Mos harroni, ishte më herët e vështirë për Carolin dhe Daniel Richard të takonin këtë njeri.

Sipas Moore, Jamal është fëmija më i talentuar që ai kishte parë ndonjëherë - madje edhe më shumë se Theo Walcott Gareth Bale. Ai theksoi se Shenjtorët duhet të bëjnë gjithçka që duhet për ta nënshkruar.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Mario Gomez dhe fakte të patreguara të biografisë

Bashkimi me Southampton dhe ndikimin:

Pas provave të tij me Shenjtorët, Jamal u aprovua për të garuar me djem të kalibrit të tij në Staplewood (terren stërvitor i Southampton FC). Kjo ndodhi ndërsa Shenjtorët përgatitën punimet e tij në letër. Studimet thonë se ata e kishin nënshkruar atë - tashmë.

Kullotja e futbollit në fushën e stërvitjes së Southampton ekspozoi potencialin e tij për një audiencë më të madhe. Çuditërisht, ndërsa Jamal Musiala shfaqi aftësitë e tij, skautët e lartë nga pjesë të tjera të vendit morën vëmendjen.

Skautët e futbollit nga centrali në Londër (Chelsea dhe Arsenal) ishin midis atyre që vëzhgonin djalin. Pa pasur nevojë për kohë për të bindur veten rreth Jamal, dy gjigandët e futbollit shpejt filluan një plan për të rrëmbyer Whiz Kid nga Shenjtorët.

Beteja për Jamal në Londrën Veriore dhe Perëndimore (Arsenal - Chelsea):

Data nëntor 2010 deri në janar 2011, shënoi fillimin e një beteje transferimi midis Gunners dhe Blues - në emër të nënshkrimit të Musiala. Së bashku dhe në të njëjtën kohë, të dy Chelsea dhe Arsenal kërkuan praninë e djalit.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Juan Bernat Plus Fakte të paqarta të biografisë

Erdhi një ftesë për Cobham të Chelsea dhe Hale End i Arsenal erdhi njëkohësisht. Ndërsa beteja e transferimit midis dy klubeve të mëdha të Londrës u përhap shpejt, Southampton i cili zotëronte Jamal pa një mundësi. Klubi nuk ishte më i interesuar ta mbante atë, përkundrazi, të bënte fitim nga shitja e tij.

Ashtu si kanë bërë gjatë viteve, Southampton bëri biznes si zakonisht. Klubi anglez i bregdetit të jugut i bëri thirrje kryetarit të saj ekzekutiv (një zyrtar i fuqishëm në klub), Nicola Cortese, për të ndihmuar në drejtimin e transferimit.

Ky është një njeri që merr pjesë vetëm në transferimin e futbollistëve të vjetër. Sidoqoftë, në këtë rast, ai u përfshi në marrëveshjen Jamal Musiala.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Manuel Neuer Plus Fakte të patregueshme të biografisë

Përmbysja:

Për habinë e shumë vetave, Nicola Cortes papritmas ndryshoi rrëfimin duke bërë një kthesë në lidhje me shitjen e Jamal Musiala ose te Chelsea ose te Arsenali.

Në foto më poshtë, kryetari ekzekutiv i Klubit të Futbollit Southampton u pendua për të bërë që Jamal shtatë vjeçar të qëndrojë me klubin e tij.

Njihuni me Nicola Cortes. Njeriu që nuk i rezistoi dot Jamal Musiala.
Njihuni me Nicola Cortes. Njeriu që nuk i rezistoi dot Jamal Musiala.

Zvicerani i lindur në Itali, i cili është i njohur me gjuhën gjermane dhe polake u përpoq të bindte prindërit e Jamal Musiala. Ideja e tij ishte që ata të shihnin arsyet e tij - dhe të lejonin që djali i tyre të qëndronte me Southampton. 

Rosh Bhatti, i cili ishte gjithashtu i pranishëm në takimin midis Daniel Richard, Carolin dhe Nicola Cortes kujtoi gjithçka që ndodhi. Sipas fjalëve të tij;

Z. Cortese ishte shumë dashamirës dhe elokuent në diskutimin e tij me prindërit e Jamal Musiala.

Ai ishte i interesuar për djalin e tyre dhe më vonë njoftoi se do të tërhiqte ndalesat e Londrës. Ai u zotua të lidhë Jamal me klubin - me një kontratë afatgjatë për të rinjtë.

Thellë brenda zemrës së Rosh Bhatti, një tifoz i zjarrtë i Saints, ai kishte shpresuar të shihte Jamal të nënshkruante një kontratë afatgjatë me Southampton.

LEXO
Thilo Kehrer Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Sfida më e madhe ishte për të bindur prindërit e Jamal Musiala, veçanërisht babai i tij i guximshëm (Daniel Richard). Ndërsa ankohej për sagën e transferimit, Rosh Bhatti, në ditën e 28 janarit 2011 postoi sa më poshtë në profilin e tij në Facebook;

Ky Mesazh në Facebook nga Rosh Bhatti - në 2011 - i thotë të gjitha.
Ky Mesazh në Facebook nga Rosh Bhatti - në 2011 - i thotë të gjitha.

Chelsea FC fitoi betejën në tre drejtime ndaj Jamal Musiala:

Sipas fëmijës 7 vjeç, fati i së ardhmes së tij varet nga ajo që babai dhe mamaja e tij mendojnë se janë më të mirat për të. Që nga janari 2011, Carolin dhe Daniel Richard kishin shkuar për të vizituar dhe vlerësuar ambientet e trajnimit të Arsenalit dhe Chelsea.

LEXO
Sead Kolasinac Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Rrëfimi i Jamal për historinë e Chelsea-s që fitoi betejën për ta nënshkruar atë është thjesht e mahnitshme. Ai ishte ulur në makinën e babait të tij duke parë nga dritarja. Ishte dimër (Shkurt 2011) dhe dita ishte shumë e ftohtë. Pavarësisht kësaj, Jamal e pa veten duke djersitur sepse ishte nervoz.

Djali i vogël nuk e dinte se çfarë do të ndodhte. Papritmas, babai i tij doli nga ndërtesa e Shenjtorëve dhe hapi derën e makinës së tij. Kjo u pasua nga Daniel Richard duke i thënë djalit të tij;

'Fat i mirë për ju jeni anëtar i një prej klubeve më të mira të Premier League - Chelsea FC YOUTH.

Biografia e Jamal Musiala - Tregimet e Suksesit:

Pasi kaloi katër muaj me Southampton, mesfushori sulmues 8-vjeçar më në fund u bashkua me të rinjtë e Chelsea Football Club.

LEXO
Kai Havertz Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Blutë i ofruan një bursë. Surprisingshtë për t'u habitur të vërehet se të gjitha këto shumë ngjarje ndodhën brenda vetëm një viti pasi familja e Jamal Musiala arriti në MB nga Gjermania.

Jamal kishte një përvojë të shkëlqyeshme në ditën e tij të parë në terrenin e Chelsea në Cobham. Duke shfaqur talentin e tij të jashtëzakonshëm, u bë e lehtë për të që të bënte miq të rinj.

Jamal ishte veçanërisht i afërt me mikun e tij të vjetër Levi Colwill, të cilin Chelsea gjithashtu e solli nga Shenjtorët.

A mund ta dalloni djalin tonë? Ai i shijoi ditët e tij të para me akademinë Blues.
A mund ta dalloni djalin tonë? Ai i shijoi ditët e tij të para me të rinjtë Blues.

Pas ditëve, Jamal dhe miqtë e tij që ndiheshin si yje të vegjël në krijim u lejuan të uleshin drejtpërdrejt në bankat profesionale gjatë një ndeshje të Premier League në Stamford Bridge.

Kjo mundësi e bëri Jamal të takojë Legends si Didier Drogba, John Terry Michael Essien.

Futja në futbollin shkollor:

Menjëherë pasi ai u bashkua me centralin elektrik në Londër (tetë vjeç), prindërit e Jamal Musiala e regjistruan atë në Shkollën Whitgift të vendosur në Croydon, Londër. Ideja për ta çuar atë në këtë institucion arsimor erdhi përmes rekomandimeve të Chelsea FC. 

LEXO
Joshua Kimmich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

A jeni në dijeni?… Whitgift School është bërë e famshme për edukimin e serive të talenteve të rinj të futbollit anglez në vitet e fundit. Një shembull i përsosur është Callum Hudson-Odoi Victor Moses - nxënësit e tyre më të njohur.

Në Whitgift, Jamal Musiala kulloti futbollin shkollor dhe përparimi i tij ishte i shpejtë. U bë edhe më mirë kur ai filloi të ndiqte Corpus Christi - një shkollë tjetër në Londër. Jamal filloi të luante për skuadrën e Corpus Christi në 2013 duke përdorur fanellat e Fulham.

Gjatë kësaj periudhe, pak vëzhgues e dinin që Musiala ishte pjesë e Chelsea. Shkolla e tij ishte e lidhur me klubin e futbollit Fulham dhe kjo është arsyeja pse golashënuesi i vogël zakonisht mbante një fanellë të Fulham në garat shkollore të Premier League.

LEXO
Mario Gotze Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Hulumtimet gjithashtu kanë atë që Jamal nganjëherë kalonte në kompletet e Brentford dhe AFC Wimbledon. Kjo sepse shkolla e tij (Corpus Christi) nga Londra jugperëndimore përfaqësonte klubet e vendosura atje.

Historia e Suksesit të Futbollit në Shkollë:

A jeni në dijeni?… Nën drejtimin e mësuesit të përkushtuar të sportit Tony Mesourouni, Musiala dërgoi ekipin e tij të shkollës Corpus Christi në finalet e turneut të Premier League. Mbi 1,000 shkolla në të gjithë vendin morën pjesë në konkurs dhe ai ishte më i miri.

Njihuni me magjistarin e futbollit në shkollë.
Njihuni me magjistarin e futbollit në shkollë.

Jamal Musiala u bë njeriu yll ndërsa skuadra e tij Corpus Christi triumfoi në garën e Futbollit Shkollor 2013. Në fakt, midis 2011 dhe 2014, ekipi i tij fitoi tre turne Junior Premier League. Musiala përfundoi si golashënuesi më i mirë në dy prej tyre.

Shkolla Jamal Musiala Ditët e lavdisë së futbollit.
Shkolla Jamal Musiala Ditët e lavdisë së futbollit.

Një nga lojërat më të forta që ai luftoi fort ishte ajo me ekipet shkollore të Liverpool. Jamal kishte ndeshjen e tij më të mirë në Anfield dhe ishte vendi ku ai u vlerësua si djali i turneut.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Mario Mandzukic Plus Fakte të paqarta të biografisë

Në rast se nuk jeni në dijeni Jordani Henderson dhe ish sulmuesi i Liverpool, Dirk Kuyt kulloste rastin. Më poshtë është një foto e Jamal duke bërë një foto me Reds Legends.

Kjo tregon se ai ishte një nga fëmijët më të mirë në vend. Jamal Musiala bëri foto me këto dy Legjenda.
Kjo tregon se ai ishte një nga fëmijët më të mirë në vend. Jamal Musiala bëri foto me këto dy Legjenda.

Takimi me Gareth Southgate si Fëmijë:

Kur Jamal Musiala u stërvit për Turnirin e Madh të Ligës së Futbollit Corpus Christi, ai (në vitin 2013) kishte mundësinë të takonte një VIP. Ai person është Gareth Southgate - një njeri që më vonë u bë trajner i ekipit kombëtar të Anglisë.

Në këtë ditë, pak e dinin që të dy fatet e tyre do t'i bënin ata të bëhen rivalë kombëtarë - një Ndërkombëtar Gjerman dhe një trajner i Anglisë.

Jamal Musiala u takua me Gareth Southgate si fëmijë.
Jamal Musiala u takua me Gareth Southgate si fëmijë.

Jamal kishte bërë një hap të madh në personalitet kur arriti vitin e tij të fundit me shkollën Corpus Christi. Përveç fitimit të turneve në shkollë, ai ndoqi legjendat për të arritur një nder të madh.

LEXO
Niklas Sule Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Një ditë, gjatë një turneu të drejtuar në Stadiumin Wembley, Jamal shqetësoi mësuesin e tij të PE - i cili dikur tha;

Ai ishte gjithmonë i gatshëm të pyeste se cilët futbollistë kishin shënuar një hat-trick në Wembley. Kjo ndodhi para një ndeshje të madhe në stadium.

Jamal më tha se do të shënonte një hat-trick dhe ai arriti të shënonte katër gola në Wembley.

Ngritja e Akademisë Chelsea:

Chelsea mbeti i vetmi klub që Jamal luajti në Angli jashtë ditëve të shkollës. Gjatë qëndrimit të tij në akademi, fëmija Whiz kishte një marrëdhënie të mirë me trajnerin e tij, James Simmonds, i cili e la atë të piqet si në lojë ashtu edhe në taktikë.

Bambi mund ta lexonte lojën shumë mirë - herët. Djali ishte më i talentuar për të bërë driblime madhështore dhe lëvizje të shkëlqyera në hapësira të ngushta - siç vërehet më poshtë.

LEXO
Loris Karius Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Jamal Musiala ishte fëmija më i mirë i akademisë Chelsea - gjatë kohës së tij.
Jamal Musiala ishte fëmija më i mirë i akademisë Chelsea - në periudhën e tij.

Më e rëndësishmja, ai kishte atë freski përpara portës së kundërshtarit - diçka që e bëri atë të pandalshëm gjatë viteve të tij të akademisë. Një angazhim i tillë bëri që ekipi i tij të fitonte shumë.

Falë trimërisë së tij, djali ynë mori disa çmime të shkëlqyera. A e keni vërejtur që është pothuajse i njëjti çmim që ai fitoi në Fulda? Më shumë, trimëria e tij i dha gjithashtu një njohje kombëtare.

Çmimet Jamal Musiala në Akademinë e Chelsea.
Çmimet Jamal Musiala në Akademinë e Chelsea.

Në moshën 15 vjeç, Jamal kishte ende shumë kohë për të vendosur për cilin komb do të vazhdonte të luante. Gjatë fazës së akademisë Chelsea të jetës së tij, ai ishte plotësisht i përqendruar të luante për ekipin kombëtar të Anglisë për të rinj ku shkëlqeu në ngjyrat fluturuese.

Suksesi i të rinjve të Jamal i dha atij një thirrje të vogël në Angli.
Suksesi i rinisë së Jamal i dha atij një thirrje të vogël në Angli.

Duke iu afruar diplomimit të akademisë, Jamal filloi të hiqte dorë gjithnjë e më shumë nga jeta e tij private. Për ta përgatitur atë, babai i tij (Daniel Richard) e aprovoi atë që të qëndronte brenda natës në një familje nikoqire të Chelsea - afër terrenit.

LEXO
Medhi Benatia Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jetesa pranë Cobham e bëri atë të menaxhonte karrierën dhe angazhimin e tij akademik. Siç pritej, Jamal Musiala kaloi provimet e tij të GCSE, një arritje që i dha fund arsimimit të tij.

Pas shkollimit erdhi përqendrimi i tij i plotë në futboll. Gjatë kësaj periudhe, playmaker u bë shumë i sigurt për ta bërë atë në nivelin profesional.

Pse Jamal Musiala u largua nga Anglia dhe Chelsea?

Mjerisht, ëndrra për të luajtur në Stamford Bridge nuk u bë realitet. Ky vendim erdhi për arsye personale.

Në rast se nuk jeni në dijeni, ideja në Mbretërinë e Bashkuar për BREXIT u bë arsyeja pse familja e Jamal Musiala u kthye në Gjermani.

Idealshtë ideale të theksohet se gjatë asaj periudhe, trajneri i Chelsea FC dhe Legjenda Frank Lampard, kurrë nuk e konsideroi Jamal të jetë pjesë e planit të tij të ekipit të vjetër - më shumë në TheSun.

Me shanse të kufizuara në skuadrën U18 të klubit, ylli në rritje refuzoi të pranonte një kontratë afatgjatë të Blues në verën e 2019.

LEXO
Historia e fëmijërisë së zotit Goretzka Plus Fakte të paqarta të biografisë

Si FC Bayern Munchen e gjeti Jamal Musiala:

Gjiganti gjerman i futbollit në të vërtetë po kërkonte një talent të Chelsea, Callum Hudson-Odoi në vitin 2019 kur mësuan për djalin e Carolin dhe Daniel Richard.

Gjatë bisedës së tyre për transferim, vëllai i Callum Hudson Odoi Bradley përmendi emrin Jamal Musiala disa herë. Kjo bëri që zyrtarët e Bayern të mendonin.

Referimi i tij në bisedën e tij bëri që klubi gjerman të kërkonte se kush ishte Musiala. Gjithashtu, nëse ai aq i mirë sa Bradley kishte thënë. Kur e zbuloi, Bayern filloi të keqtrajtojë trajnerin e atëhershëm të Chelsea, Frank Lampard për ta lënë djalin të shkonte.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Toni Kroos Plus Fakte të patreguara të biografisë

Më interesant, termocentrali gjerman zbuloi se Musiala dhe familja e tij i kishin mbështetur ata që nga fëmijëria e tij - mbase përveç asaj finale të Ligës së Kampionëve të UEFA-s në maj 2012 kundër Chelsea FC.

 Ja, në korrik 2019 (në moshën 16 vjeç), Musiala ndoqi llojet e si Jadon Sanço Jude Bellingham për të krijuar një karrierë në Bundesliga.

Ishte një goditje e madhe për Chelsea FC - i cili si atëherë vuante nga një ndalim transferimi. Në Bayern, Kingsley Coman u bë shoku i tij më i ngushtë.

Siç pritej, përparimi i Jamal u rrit atje ku ishte ndalur me Chelsea. Me t'u bashkuar me Bayern U17, ai u trajner nga sulmuesi legjendar i klubit Miroslav Klose - njeriu që e përgatiti atë për një paraqitje të ekipit të të moshuarve.

Debutimi i Bayern Munchen dhe Perceptimi i Shokëve të Skuadrës:

Në një ditë të bekuar, ai u thirr të stërvitej me ekipin e të moshuarve të Bayern. Gjatë një trajnimi për qitje dhe kalim me Robert Lewandowski, Shefi i skautit të Bayern, Marco Neppe dhe drejtori sportiv Hasan Salihamidzic shikuan.

LEXO
Mesut Ozil Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Pasi ishin të impresionuar me talentin e ri anglez, ata menjëherë shtypën butonat që Musiala të kishte debutimin e tij. Ajo ditë e paharrueshme erdhi më 20 qershor 2020, më pak se një vit pas mbërritjes së tij në Mynih.

Shpejt përpara në ditën e 18-të shtatorit 2020, Jamal shënoi golin e tij të parë në Bundesliga në një fitore 8-0 ndaj Schalke. Musiala u zëvendësua për të zëvendësuar Thomas Muller në minutën e 88-të të ndeshjes së Bundesligës kundër Freiburg. Në zërin e Lehmann.

“Ha! Thjesht nuk mund ta besoj ”,

Lehmann qeshi me mikrofonin kur Jamal Musiala shënoi vetëm disa minuta më pas Hansi Dieter-Flick e prezantoi atë si një zëvendësues. Ja, video e golit të tij debutues për Bayern.

LEXO
Joshua Zirkzee Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Atë ditë, Bayern Mynih zbuloi se kishin në dorë një diamant ekzotik. Duke folur për përvojën e goditjes së qëllimit të tij të parë profesional, nigeriani i lindur në Gjermani tha sa vijon;

Shënimi për bavarezët i dha Jamal Musiala nderin e të qenit lojtari më i ri (17 vjet dhe 115 ditë) që ka luajtur ndonjëherë një ndeshje për Bayern në Bundesliga. Prodhuesi i lojërave theu rekordin e mëparshëm të Roque Santa Cruz, i moshës 18 vjeç 12 ditë.

Pse Jamal Musiala u largua nga Anglia në Gjermani:

Që nga dita kur Playmaker shënoi golin e tij të parë për Bayern, secili nga shokët e tij të skuadrës (sidomos Joshua Kimmich Manuel Neuer) filloi t'i këndonte lavdërime emrit të tij. Këta të dy e bënë të qartë se Jamal është një pjesë e rëndësishme e ekipit të tyre.

Pas vlerësimeve, shokë të tjerë të shquar të ekipit - si Serge Gnabry, Leroy Sane, Leon Goretzka formoi idenë për të bindur Jamalin të largohej nga Anglia për në Gjermani. Përpjekjet bindëse të këtyre yjeve e bënë Jamalin të fillojë të kujdeset për idenë e një ndërrimi.

LEXO
Timo Werner Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të pavërteta Biografia

Biseda me gojën e ëmbël:

Me largimin e familjes së Jamal Musiala nga Mbretëria e Bashkuar për shkak të BREXIT, tendencat për të mos luajtur për Anglinë u bënë të dukshme. Gjatë kësaj periudhe, Joachim e ulët filluan të shohin arsyet për të vjedhur playmaker. Veprimet e gjermanit evokuan një përplasje midis Low dhe Southgate.

Hulumtimi thotë se Joachim e ulët personalisht shkoi në shtëpinë e prindërve të Jamal Musiala, duke i biseduar ëmbël për të luajtur djalin e tyre për Gjermaninë.

Falë përpjekjeve shtesë bindëse, Musiala (para ditëlindjes së tij të 18-të) mori vendimin për t'u bashkuar me Gjermaninë.

Pasi theu zemrën e Gareth Southgate dhe tifozëve anglezë, Jamal duhej të dilte për të folur në lidhje me vendimin për të braktisur Anglinë. Mesfushori, në një intervistë për GOAL dhe Spox, tha;

“Ky nuk ishte një vendim i lehtë për mua. Unë kam një zemër për Gjermaninë dhe një zemër tjetër për Anglinë.

Të dy zemrat do të vazhdojnë të rrahin përgjithmonë për të dy vendet.

Në fund, unë vetëm i dëgjova ndjenjat e mia. Më tregon se ishte vendimi i duhur për të luajtur për Gjermaninë, vendin në të cilin kam lindur.

Për gëzimin e familjes së tij, Jamal (në mars 2021) së bashku me super talentin - Florian Wirtz morën thirrjen e tyre të parë në ekipin e të moshuarve - për kualifikueset e Kupës së Botës FIFA 2022.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Sami Khedira dhe fakte të paqarta të biografisë

Onlyshtë vetëm çështje kohe para se ta shohim atë duke fërkuar shpatullat me disa nga më të mirët në botë. Pjesa tjetër, siç thotë Lifebogger, e Biografisë së Jamal Musiala, do të jetë gjithmonë histori.

Jamal Musiala Dashuron Jetën - E dashura, gruaja, fëmija?

Ndjekja e një karriere profesionale në futboll nuk është e lehtë. Për shkak se loja është shumë e pafalshme, shumë të rinj (herët) heqin dorë nga jeta e tyre private.

LEXO
Historia e fëmijërisë së David Alaba dhe fakte të paqarta të biografisë

Kjo tregon të mos kesh një të dashur, grua ose fëmijë - të gjitha në emër të fokusit të futbollit. Një shembull i përsosur është djali ynë - Jamal Musiala.

Duke gjykuar nga pamja e tij e lezetshme e fytyrës dhe stili i lojës, nuk mund të mohohet fakti që një Dude i pashëm si Jamal nuk do të ishte në listën e dëshirave të materialeve të dashura të mundshme dhe gruas.

Në këtë moment, ne kemi vendosur të hedhim rrjetën tonë në Rrjetin MbarëBotëror në kërkim të së dashurës ose gruas së Jamal Musiala. A mund t'i shihni rezultatet pasi u rrëzua rrjeta e Jamal? 

Një hetim për të dashurën e Jamal Musiala.
Një hetim për të dashurën e Jamal Musiala.

Pas orësh hulumtimi intensiv, ekipi ynë kuptoi se mesfushori sulmues nuk e ka bërë publike jetën e tij të dashurisë - në kohën e shkrimit të Biografisë së tij. Ka shumë të ngjarë, familja e tij duhet ta ketë këshilluar atë që të mbetet beqar - veçanërisht në këtë fazë të rëndësishme të karrierës së tij.

LEXO
Mario Gotze Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Jamal Musiala Jeta personale:

Njohja me personalitetin e tij larg përpjekjeve të tij profesionale do t'ju ndihmojë të kuptoni më mirë atë. Në këtë moment, ne pyesim ... Kush është Jamal Musiala? - larg çështjeve të futbollit.

Jamal Musiala Jeta Personale - SHPJEGUAR.
Jamal Musiala Jeta Personale - SHPJEGUAR.

Gjëja e parë e parë, ai është një person i përulur dhe i sigurt. Gjermano-anglezi është dikush që është plotësisht në tokë falë një edukimi të qetë të prindërve të tij. E thënë thjesht, Jamal Musiala është një shembull i përsosur i një djali të pasur që jeton nën mundësitë e tij.

Jamal Musiala Stili i jetës:

Sipas blogut të njohur gjerman Bild, super talenti - që nga viti 2021 - nuk është licencë për të jetuar me bujari. Jamal Musiala varet nga babai i tij për të menaxhuar karrierën e tij, ndërsa nëna e tij e merr atë për trajnim çdo ditë në makinën e saj.

LEXO
Joshua Kimmich Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Një hetim mbi Makinën e Jamal Musiala.
Një hetim mbi Makinën e Jamal Musiala.

Futbollisti gjermano-anglez ka një qëndrim anti-flash. Prandaj, vështirë se ekziston diçka e tillë si një mënyrë jetese ekzotike që vihet re lehtësisht nga makinat flash, pallate të mëdha (shtëpi) dhe shenja të tjera të pasurisë.

Njohja me stilin e jetës së Jamal Musiala.
Njohja me stilin e jetës së Jamal Musiala.

Jeta Familjare Jamal Musiala:

Nuk ka asgjë aq të veçantë sa një familje e përqendruar në futboll, ku stili i jetës së çdo anëtari është i përqendruar në sigurimin e suksesit të mbajtësit të familjes së tyre.

Këto janë Musialas. Kjo pjesë e Biografisë sonë tregon më shumë fakte unike për anëtarët e familjes së tij duke filluar me prindërit e tij.

Rreth babait të Jamal Musiala:

Daniel Richard, i quajtur gjerësisht "Rich" dikur ishte një futbollist nigerian. Ai luajti në nivelin më të lartë të ligës së vendit (Nigeria Professional Football League) përpara se të zhvendosej në Mbretërinë e Bashkuar dhe më pas në Gjermani.

LEXO
Sead Kolasinac Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Ashtu si shumë baballarë që nuk bënin emër në sport, për Rich ishte e vështirë të vinte çizmet. Gjithashtu, merreni me karrierën e tij të pasuksesshme.

Që kur u tërhoq nga futbolli, babai i tre fëmijëve ishte zotuar të siguronte që djali i tij i çmuar (Jamal) të jetonte ëndrrat e tij të dështuara.

Daniel Richard është një nigerian nga lindja dhe origjina.
Daniel Richard është një nigerian nga lindja dhe origjina.

Në një shënim personal, Daniel Richard është një baba jashtëzakonisht i fortë, i vendosur dhe tepër ambicioz. Ai është një trajner personal - i përkushtuar në mënyrë rigoroze ndaj djalit të tij dhe shumë i çmendur për përparimin e tij në futboll. Sipas Branko Milenkovskit, traineri i Jamal në Lehnerz;

Unë e njoh Rich si dikush që është jashtëzakonisht i çmendur për futbollin e djalit të tij.

Njeriu gjithmonë vraponte lart e poshtë vijës së prekjes për të brohoritur Jamalin. Pas shumicës së ndeshjeve, Daniel Richard po djersitej më shumë sesa djali i tij.

Vrapimi lart e poshtë në vijën e prekjes ndonjëherë do të ndërpriste punën e linjës së linjës. Si rezultat, Daniel Richard nganjëherë urdhërohej / paralajmërohej të qëndronte larg fushës. Çfarë babai!

LEXO
Joshua Zirkzee Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Rreth Jamal Musiala Nëna:

Njihuni me Carolin - Nëna Super.
Njihuni me Carolin - Nëna Super.

Ndërsa babai i tij vraponte lart e poshtë në fushë, Carolin gruaja e tij do të preferonte të qëndronte butë në skajet e audiencës, duke preferuar të shikonte djalin e saj të vogël duke luajtur. Gjatë dhe secilës nga ndeshjet e djalit të saj, ajo do të bënte foto për albumin familjar.

Për sa i përket profesionit të saj, Carolin Musiala është një ekspert në fushën e përdorimit të Sociologjisë në Marketingu. Ajo e mësoi atë nga arsimimi i saj i mbarë Universitar.

Gjatë qëndrimit të familjes së saj në Londër, Carolin punoi si një drejtuese e marketingut për një kompani amerikane të shkencës së jetës. Zyra e saj ishte në perëndim të Surrey në Farnham, jo ​​shumë larg terrenit të Chelsea.

LEXO
Florian Wirtz Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Motrat dhe motrat Jamal Musiala:

E gjithë familja bërthamore përbëhet nga pesë anëtarë. Përveç Jamalit dhe prindërve të tij, ka edhe dy vëllezër e motra të tjerë - një motër, Latisha dhe një vëlla, Jerrell Musiala (më i vogli në familje). Ekziston pak dokumentacion rreth fëmijës më të vogël të Carolin dhe Rich.

Një gjë në lidhje me motrën e Jamal Musiala (Latisha) është fakti që ajo është një tifoze e madhe e Bayern Munich. Ajo e ka mbështetur klubin që nga fëmijëria e saj - madje edhe para se vëllai i saj të bashkohej me ta.

Ndërsa justifikonte vendimin e tij për t'u bashkuar me Bayern, Jamal zbuloi se kjo është pjesërisht për shkak të dashurisë së motrës së tij për gjigantin e Bundesliga. Ai gjithashtu vuri në dukje se Latisha gjithmonë ka veshur një kapelë të Bayern që ia dhuroi që nga viti 2016.

Familja e zgjatur Jamal Musiala:

Si një fakt i konfirmuar, futbollisti dihet se ka anëtarë të linjës së tij të gjakut në Afrikën Perëndimore. Ne e themi këtë duke vërejtur që babai i tij është me kombësi nigeriane. Për më tepër, është e qartë se nga ana e tij amtare, të afërmit duhet të ekzistojnë në Poloni.

LEXO
Thilo Kehrer Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Fakte të Jamal Musiala:

Duke udhëtuar nëpër Bio të tij, ne do të përdorim këtë pjesë përmbyllëse për të zbuluar më shumë të vërteta në lidhje me futbollistin gjerman me origjinë britanike, polake dhe nigeriane.

Fakti # 1 - Ndalohet nga qëllimet brohoritëse:

Në fillim të karrierës së tij të të rinjve, Jamal Musiala formoi zakon të festonte gjithmonë - edhe kur kundërshtari i tij shënoi. Atëherë, ai gabimisht e kishte në mendje - se nëse shënohej një gol (pavarësisht nga ndonjë skuadër), ai duhet të brohoriste.

Meqenëse ishte kundër rregullit të futbollit, TSV Lehnerz (klubi i tij i parë) duhej të vepronte. Drejtuesit e akademisë e informuan trajnerin e Jamal (Milenkovskit) se një nga detyrat e tij kryesore është ta ndalojë atë kur ai brohorit golat e shënuar nga skuadra kundërshtare. Sipas trajnerit;

“Ende mund të kujtoj reagimin tipik të Rich kur djali i tij festoi me kundërshtarin e tij.

Së pari, babai i Jamal Musiala hodhi duart lart me tmerr dhe më pas qeshi kokën. "

Fakti # 2 - Krahasimi i pagës së tij me qytetarin mesatar:

Që kur keni filluar të shikoni Jamal MusialaBio, kjo është ajo që ai ka fituar.

€ 0
BANESORE / PAGAFitimet në Euro (€)
Në vit:€ 364,560
Në muaj;€ 30,380
Në javë:€ 7,000
Në ditë:€ 1,000
Çdo orë:€ 41
Cdo minute:€ 0.69
Çdo sekond:€ 0.01
LEXO
Historia e fëmijërisë së Juan Bernat Plus Fakte të paqarta të biografisë

Aty ku ai vjen nga një qytetar mesatar gjerman do të duhet të punojë për 8.5 vjet - për të fituar të tijat FC Bayern Munich paga vjetore. 

Fakti # 3 - Profili i Jamal Musiala:

Mesfushori sulmues është personi më i mirë për të pasur në ekipin tuaj nëse jeni duke kërkuar të nënshkruani një yll të ardhshëm ose të bëni ndonjë fitim.

Jamal Musiala Potenciali i FIFA-s në vetëm 17 vjeç zbulon një fakt. Se ai do të konkurronte me disa botë më të mirë për të ardhur.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Mario Mandzukic Plus Fakte të paqarta të biografisë

Për dashamirët e mënyrës së karrierës në FIFA, një vështrim në përmirësimet e zhvillimit të Jamal Musiala do t'ju japë një ide për të ardhmen e tij në vitet që vijnë. Shikoni videon e provës së rritjes së mesfushorit sulmues.

Fakti # 4 - Feja e Jamal Musiala:

Futbollisti nuk ka ndarë informacione rreth besimeve në publik. Pa prova të tjera të besimit të tij, ne mund të supozojmë vetëm fenë që ndjek.

Duke gjykuar nga emrat e tyre - Daniel Richard dhe Carolin, ka të ngjarë që feja e prindërve Jamal Musiala të tregojë më shumë te krishterimi.

Sidoqoftë, emri 'Jamal' është një emër i krishterë mashkull arab. Nëse nuk jeni në dijeni, ky emër përdoret gjerësisht nga të krishterët dhe myslimanët kryesisht në vendet islamike.

LEXO
Historia e fëmijërisë së David Alaba dhe fakte të paqarta të biografisë

Highlyshtë shumë e mundur, prindërit e tij i dhanë emrin [Jamal] në një përpjekje për të nderuar një familje të gjerë - mund të jetë - një nga gjyshërit e tij polakë nga ana e nënës së tij. Ky person mund të jetë mysliman.

Fakti # 5 - Rreth nofkës së Jamal Musiala:

Në kohën kur ai u bashkua me Bayern, Leroy Sane i dha me dashuri adoleshentit të dobët dy nofka. Atje jane; "Bambi" dhe "workaholic".

Pseudonimet erdhën për shkak të zakonit të Jamal Musiala për të bërë stërvitje shtesë në dhomën e peshave në Sabener Strasse - terren trajnimi i FC Bayern Munich.

Përmbledhje e biografisë së Jamal Musiala:

Përdorni mirësinë e kësaj tryeze Wiki për të bërë një turne mjaft të Memorisë së Bambi-së.

PYETJET E WIKIPIORGJIGJET E BIOGRAFIS
Emri i plotë:Jamal Musiala
pseudonime:Bambi dhe Workaholic
Data e lindjes:Dita e 26 e shkurtit 2003
Mosha:18 vjeç e 3 muajsh
Vendi i lindjes:Stuttgart, Gjermani
Kombësia:(Anglisht) Angli dhe (Gjermane) Gjermani
prindërit:Carolin Musiala (Nëna) dhe Daniel Richard (Babai)
Vëllezërit e motrat:Latisha Musiala (Motra e Re) dhe Jerrell Musiala (Vëllai i Ri)
Origjina familjare / rrënjët:Nigeria, Polonia, Anglia dhe Gjermania
Profesioni i babait:Traineri Personal dhe Agjenti.
Profesioni i nënës:Marketingu (duke përdorur Sociologjinë)
Feja:Krishterimi
Shenja e Zodiakut:Peshqit
Te ardhura neto:1.5 milion euro (2021)
Gjatesia:5 metra 11 inç (1.80 metra)
Pozicioni i lojes:Mesfushë sulmuese
Agjenti:11WINS GmbH
LEXO
Mesut Ozil Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Përfundim:

Gjatë shkrimit të Biografisë së Jamal Musiala, ne e kuptojmë që futbollisti ka Prindër që janë shumë të motivuar dhe të përkushtuar për ta parë atë të ketë sukses. Sot, e gjithë familja korr frytet e punës së tyre të palodhur.

Pa dyshim, si Carolin Musiala ashtu edhe Daniel Richard kanë kryer zemra. Nëse do të kujtonit, në kohën kur ai u përball me sfida (gjatë ditëve të tij të hershme në Mbretërinë e Bashkuar), zemra e babait të tij ishte e vendosur të kërkonte zgjidhje.

LEXO
Kai Havertz Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Të kesh gjurmët e një futbollisti të suksesshëm në familje është ajo që kanë dëshiruar ndonjëherë Latisha dhe Jerrell (motra dhe vëllai i Jamal Musiala). Ka shumë të ngjarë, dikush në Familje do të ndiqte patjetër hapat e tij.

Ne ju vlerësojmë që morët kohën tonë për të udhëtuar me ne në këtë pjesë interesante të Kujtimeve tona. Ekipi ynë në Lifebogger kujdeset për drejtësinë dhe saktësinë e artikujve tanë Angli Futbollistët gjermanë.

Me mirësi na kontaktoni - nëse vëreni ndonjë gjë që nuk duket bukur në Bio të Jamal Musiala. Përndryshe, përdorni pjesën e komenteve për të ndarë pikëpamjet tuaja në lidhje me mesfushorin gjerman që kanë prindër me origjinë familjare polake, britanike dhe nigeriane.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet