Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Biografia jonë Ilaix Moriba ju tregon Fakte në lidhje me Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e Hershme, Prindërit, Familja, E dashura / Gruaja që duhet të jetë, Stili i Jetës, Jeta Personale dhe vlera neto.

Me pak fjalë, ne portretizojmë historinë e jetës së një futbollisti të lindur në Guine, më i njohur si Ilaix. Lifebogger e fillon këtë histori që nga ditët e tij të hershme deri kur ai fitoi famë në lojën e bukur.

Për të zgjuar oreksin tuaj të autobiografisë mbi natyrën tërheqëse të Bio të Ilaix Moriba, ja një galeri e jetës së tij të hershme dhe ngritjes. Në foto më poshtë, ajo portretizon një përmbledhje piktoreske të udhëtimit të tij jetësor.

Biografia e Ilaix Moriba. Vini re, Historia e tij e Ngjalljes së Hershme dhe Suksesit.
Biografia e Ilaix Moriba. Vini re, Historia e tij e Ngjalljes së Hershme dhe Suksesit.

Po, ti dhe unë e dimë se ai është një i ri i destinuar për madhështi sportive. Për shkak të fizikitetit dhe krijimtarisë së tij që sjell në lojë, Moriba ka formën e dy të mëdhenjve të Futbollit. Së pari është futbollisti francez Paul Pogba dhe e dyta është legjenda e Bregut të Fildishtë - Yaya Toure.

Pavarësisht vlerësimeve të atribuara talentit të ri, ekipi ynë e kuptoi - që jo shumë tifozë e dinë Historinë e Jetës të Ilaix Moriba. Ne kemi marrë kohën tonë për të prodhuar historinë e tij - për dashurinë e futbollit. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

LEXO
Alexis Sanchez Historia e fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë:

Për fillestarët e Biografisë, ai mban pseudonimin - 'The Pogba i Barca'. Moriba lindi në ditën e 19 janar 2003 nga një nënë Guineane, Aissata Kourouma dhe një baba liberian, Mamady Kourouma. Vendi i tij i lindjes është Conakry, kryeqyteti i Guinesë në Afrikën Perëndimore.

Rrethanat para lindjes së tij:

Të them të drejtën, ai mund të kishte lindur dhe edukuar në Liberi, po të mos ishte lufta civile që shkatërroi vendin e babait të tij. Lifebogger ka një video të shkurtër që shfaq ngjarjet që ndodhën përpara se prindërit e Ilaix Moriba ta kishin atë.

LEXO
Yerry Mina Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Duke u rritur:

Mesfushori qendror është një nga djemtë e paktë të lindur në bashkimin midis prindërve të tij. Me sa dimë, Ilaix u rrit së bashku me këta dy vëllezër të tij. Në të majtë është Lass Kourouma dhe në të djathtë mbreti Siriki Kourouma.

Njihuni me vëllezërit e Ilaix Moriba - Lass Kourouma dhe Mbreti Siriki Kourouma.
Njihuni me vëllezërit e Ilaix Moriba - Lass Kourouma dhe Mbreti Siriki Kourouma.

Historiku i familjes Ilaix Moriba:

Falë suksesit të tij FC Barcelona, ​​shumë tifozë të Futbollit në Liberi dhe Guinea tani dëgjojnë për familjen Kourouma. Që nga fillimi (që nga fëmijëria e tij), askush nuk e njihte familjen e Ilaix Moriba.

LEXO
Samuel Eto'o Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

Kërkimet tregojnë se mesfushori i Barcelonës kurrë nuk e filloi jetën si një fëmijë i pasur. Ilaix Moriba vjen nga një familje e klasës së mesme anëtarët e së cilës patën fatin të migronin nga Guinea në Spanjë - gjatë viteve të tij të foshnjërisë.

Origjina e Familjes Ilaix Moriba:

Sipas blogut të Liberisë - SportsOnline, babai dhe mamaja e tij janë nga dy vende të ndara të Afrikës Perëndimore - Liberia dhe Guinea. Megjithëse i lindur në Conakry (Guinea), vendi i nënës së tij, rrënjët e familjes së Ilaix Moriba nuk janë kryeqyteti.

Siç e lejon kultura afrikane, vendi i babait të tij, origjina e tij është rajoni i brendshëm i qarkut Lofa në Liberi. Këtu rrjedh babai i tij, Mamady Kourouma.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Andre Gomes Plus Fakte të patreguara të biografisë

Për të mos harruar, George Weah është Presidenti i tanishëm i Liberisë - vendi i Afrikës Perëndimore, ku babai i Ilaix përshëndet. Lufta e Dytë Civile Liberiane, e cila pushtoi vendin nga 1999 në 2003, bëri që shumë nga shtetasit e saj të largoheshin në Guinenë afër. Për këtë arsye, Ilaix Moriba nuk lindi në vendin e origjinës së babait të tij, i cili është fotografuar në hartën më poshtë.

Lufta civile në Liberi ishte arsyeja pse babai i Ilaix Moriba iku nga vendi për në Guinea.
Lufta civile në Liberi ishte arsyeja pse babai i Ilaix Moriba iku nga vendi për në Guinea.

Në vendlindjen e nënës së tij në Afrikën Perëndimore, Ilaix Moriba së pari pa gjerësinë e jetës. Pikërisht shtatë muaj pasi ai erdhi në botë, Lufta e Dytë Civile Liberiane përfundoi - në atdheun e babait të tij.

Në Guine - dy vjet pas lindjes së tij - realitetet e ashpra ekonomike i detyruan prindërit e Ilaix Moriba të largoheshin nga vendi i Afrikës Perëndimore në Spanjë. Kjo është një hartë që tregon vendin e origjinës së nënës së tij.

LEXO
Luis Suarez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Kjo është Guinea, vendi i lindjes së Ilaix Moriba-s. Realitetet e ashpra ekonomike e bënë familjen e tij të migronte në Spanjë.
Kjo është Guinea, vendi i lindjes së Ilaix Moriba-s. Realitetet e ashpra ekonomike e bënë familjen e tij të migronte në Spanjë.

Edukimi Ilaix Moriba:

Që fëmijë, ka qenë ëndrra e tij të luante futboll për të jetuar. Prindërit e Ilaix Moriba insistuan që ai të shkonte në shkollë dhe të ndiqte pasionin e tij.

Pikërisht në Cornellà de Llobregat (një komunë në Katalonjë, Spanjë), i riu kishte arsimimin e hershëm. Ndërsa ishte atje, ai u ekspozua më shumë ndaj lojës dhe filloi të ndiqte provat e futbollit - në moshën e butë tetë.

Historia e Futbollit Ilaix Moriba:

Që kur ishte fëmijë, starleta e re ishte mësuar me ndjenjën e bukur të të kënduarit të FC Barcelona's Força Barça! Fraza do të thotë "Forca ndaj Barcës". Si pasojë, ai e kishte ëndërruar futbollin që nga fillimi.

LEXO
Arthur Melo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Kjo është kënga që nxiti synimin e Ilaix Moriba për dëshirën për t'u bërë një Futbollist.

Força Barça është një këngë e madhe që përdoret për të mbështetur klubin e madh spanjoll. Në fakt, jo vetëm ai, por të gjithë anëtarët e familjes së Ilaix Moriba ishin tifozë të Barçës. Ishte dëshira e djalit tonë për të filluar karrierën e tij me klubin spanjoll. 

Përkundër pritjeve të tij nga FC Barca, fillimi i jetës atje nuk ndodhi. Ilaix në vitin 2008 filloi me RCD Espanyol. Siç vërehet nga harta, kjo është një akademi fqinje - vetëm 11 munitë larg nga shtëpia e FC Barcelona.

Në akademinë RCD Espanyol, shumë njerëz që e njihnin atë kohë mund të dëshmonin se Moriba me të vërtetë dallohej midis shokëve të tij të skuadrës. Pas një viti të qëndrimit të tij në shkollën e futbollit, ai u bë një nga fëmijët më të nxehtë të futbollit në të gjithë Katalonjën.

LEXO
Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Një burrë, Oscar Hernandez, i cili punoi si trajner me akademinë e të rinjve të Barcelonës në 2007, kujton gjallërisht atë që Ilaix Moriba i bëri ekipit të tij.

Ai e përshkruan djalin si dikë që u shkaktoi shumë telashe ekipeve rinore të Barçës. Kjo ndodhi sa herë që ai paraqitet për të luajtur kundër tyre si një lojtar i Espanyol. Duke folur me mediat spanjolle, Oscar një herë tha;

ÇDO Kohë ILAIX MORIBA LUANI ME EKIPIN E TIJ ESPANYOL KUND LER LE MASIA T B BARCA, ATA VUAJN A SHUM.

Djaloshi ishte aq i mirë dhe shumë shkatërrues për kundërshtarët e tij.

ILAIX ishte në një dimension të ndryshëm - më shumë i zhvilluar fizikisht se lojtarët e tjerë. SEPSE KA SHKAKTUAR PROBLEMET E VARREVE NE SH.B.A., BARCA DUHET TA N SNshkruante.

Jeta e hershme me La Masia:

Besoji këtij klubi, FC Barcelona! Ata më në fund ngacmuan fqinjët e tyre (RCD Espanyol) për të rrëmbyer djalin e ri prej tyre.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë

Sapo Ilaix u bashkua me Barca në 2010, ai përmbushi ëndrrën e tij të fëmijërisë për të takuar idhullin e tij më të madh. Ai nuk është askush tjetër përveç legjendës së Barcelonës - Lionel Messi. Futbolli i dha atij mundësinë për të qëndruar më afër dhe për të mësuar nga ikona argjentinase.

Ilaix Moriba u takua me Lionel Messin si fëmijë.
Ilaix Moriba u takua me Lionel Messin si fëmijë.

Në fushë, Ilaix Moriba nuk ishte mesfushori i tipit Barca i bazuar në zotërim identik. Kjo sepse ai është i madh, ka një fizik mbresëlënës, agresiv, me një personalitet fitues topi që përputhej me madhësinë e tij.

LEXO
Historia e Fëmijërisë së Takefusa Kubo Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur

Ylli i Guinesë ishte tipi që gjithmonë kërkonte të hiqte lojtarët nga rruga e tij për të marrë topin. Për të mos harruar, ai luajti përkrah Ansu Fati në La Masia. Fatmirësisht, të dy janë rritur dhe kanë krijuar një marrëdhënie të ngushtë me njëri-tjetrin.

Ilaix Moriba Biografia - Rruga drejt famës:

Djali ynë arriti famën më të madhe të karrierës së tij rinore në një GOL të Mrekullueshëm të cilin ai e shënoi në gusht 2018. Atë ditë të mrekullueshme, ekipi Juvenil B i Real Madridit (nën 19 vjeç) udhëtoi nëpër Spanjë në bregdetin katalanas.

Në një turne para-sezonal, ata u ndeshën me Barcelonën, e cila i hodhi poshtë 5-0. Tifozët e Real Madrid nuk do të harronin kurrë një djalë në veçanti që ua copëtoi zemrat. Fëmija i frikshëm 15-vjeçar, Ilaix Moriba, shënoi një Mrekulli GOL. Tifozët e tij nuk mund ta harrojnë me shpejtësi këtë gol.

LEXO
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Për shumë ekspertë futbolli, ai gol tregoi që Ilaix kishte diçka të veçantë. Ai posedonte një atribut që e diferencon atë nga lojtarët e tjerë të akademisë (para dhe pas setit të tij) të cilët kullosnin pozicionet nr 6. Përveç golit të bukur për të lobuar portierin e Real Madrid, Ilaix shënoi më shumë GOLE TS BIG, siç shihet në videon më poshtë.

Qëllimet e mësipërme të videos na bëjnë të kuptojmë se ai është një lojtar i plotë kuti-për-kuti si Legendary Xavi Hernandez. Zotërimi i Sergio Busquets atributet, Ilaix shkëlqen në prishjen e shfaqjeve kundërshtuese.

LEXO
Yerry Mina Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ilaix Moriba Bio - Historia e Suksesit:

A e dini?… Barcelona gati e humbi Moriba kur ai mbushi 16 vjeç. Gjatë asaj kohe, disa nga klubet më të mira të Evropës (Chelsea, Juventus dhe Man City) rrethuan, nuhatën dhe u lutën për firmën e të riut.

FC Barcelona kishte frikë për shkak të së kaluarës së tyre. Mos harroni, ata një herë kanë humbur disa talente kryesore në këtë moment - nga Cesc FabregasGerard Pique dhe pastaj Eric Garcia.

Jonathan Barnett, pronari i Stellar Football LTD, u bë ylli i atij momenti. Ai është agjent i Gareth Bale, dhe ai fitoi garën për të përfaqësuar Ilaix Moriba. Sipas revistës Forbes, ky njeri i fortë është agjenti më i madh në botë i futbollit.

LEXO
Luis Suarez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Super-agjenti siguroi që FC Barcelona shpërtheu librin e tyre të kontrolleve për të shpëtuar talentin e tyre të ri. Beteja e ashpër e negociatave përfshiu babanë e Ilaix Moriba, Mamady Kourouma - i cili është gjithashtu në biznes.

Më në fund, Ilaix mori një pagë prej dy milion eurosh me një klauzolë përfundimi prej 100 milion euro. Falë kësaj page, mirëqenia financiare e familjes së tij u ndryshua përgjithmonë.

Debutimi i paharruar:

Kapacitetet e tij të jashtëzakonshme, të cilat ai i shfaqi në gradën më të ulët të FC Barca, të ngazëllyer Ronald Koman, i cili më pas e konsideroi atë për ekipin e parë. Trajneri holandez solli 'xhevahirin' në mes të një kohe të mundimshme për ekipin e tij.

Ilaix Moriba nuk mund të flinte një natë para debutimit të tij. Në moshën 18 vjeç dhe 25 ditë, ai u bë lojtari më i ri që nga fundi i shekullit për të dhënë një asist. Moriba ndihmoi Francisco Trincão në debutimin e tij në LaLiga.

LEXO
Historia e Fëmijërisë së Takefusa Kubo Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur

Mezi një muaj më vonë, ai shlyen besimin e klubit tek ai duke shënuar në debutimin e tij. Shikoni videon e pabesueshme më poshtë, ku ai mori atë asist të bukur nga Lionel Messi për të shënuar një GOL që nuk do ta harronte kurrë.

Goditja në pjesën e pasme të rrjetës dërgoi valë tronditëse në komunitetin global të futbollit, duke bërë kështu që shumë tifozë të pyesin ... Kush është Ilaix Moriba? Kjo ishte ajo që rezultoi që ne të shkruanim Biografinë e tij.

Pa dyshim, FC Barcelona është në prag të shikimit të një prej tyre duke lulëzuar përpjetë. Ilaix po bëhet shpejt mesfushori më i mirë qendror në botë.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Andre Gomes Plus Fakte të patreguara të biografisë

Fotoja më poshtë tregon historinë e tij të plotë. Kjo ju bën të bini dakord me ne se e ardhmja është me të vërtetë gjithmonë shtatzënë. Siç themi për Ilaix Moriba Bio, pjesa tjetër tani është histori.

Pasja e shpresës ndryshon gjithçka. Kjo është historia e Ilaix Moriba.
Pasja e shpresës ndryshon gjithçka. Kjo është historia e Ilaix Moriba.

Kush është Ilaix Moriba Takim?

Pasi bëri një emër në lojë, është e drejtë që tifozët të fillojnë të bëjnë pyetje në lidhje me jetën e tij të dashurisë. Sidomos ai që kufizohet në përpjekjen për të ditur nëse futbolli ka një të dashur apo një grua. Kjo nuk është për t'u habitur, siç u pëlqen kolegëve afrikanë Ismaila Sarr (në moshën e tij) u martua para se të fitonte famë.

LEXO
Arthur Melo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Kush është Ilaix Moriba Takim?
Kush është Ilaix Moriba Takim?

Që nga koha e shkrimit të kësaj Biografie - Mars 2021 - futbollisti ka marrë rrugën e mbetur beqar. Ai merr rrugën e shokut të tij të skuadrës - Pedri Gonzalez.

Ilaix Moriba Jeta Personale:

Njohja me aktivitetet e fushës jashtë mesfushorit do t'ju ndihmojë të merrni një pamje më të mirë të personalitetit të tij. Në këtë pjesë, ne do t'i përgjigjemi pyetjes; kush është Ilaix Moriba jashtë futbollit?

Gjëja e parë e parë, ai është një lojtar i apasionuar i videos që u rrit duke dashur PlayStation. Të luash FIFA mbetet oazi i tij, aktiviteti perfekt për tu qetësuar sa herë që gjërat bëhen intensive. E thënë thjesht, ai e përdor atë për të përballuar ndjenjat e tij.

Ne shohim Ilaix Moriba këtu, duke mbajtur një Console Playstation 5 menjëherë pasi të jetë lançuar. Ai kënaqet me lojërat me vëllezërit e tij. Ai kënaqet me lojërat me vëllezërit e tij.
Ne shohim Ilaix Moriba këtu, duke mbajtur një Console Playstation 5 menjëherë pasi të jetë lançuar. Ai kënaqet me lojërat me vëllezërit e tij. Ai kënaqet me lojërat me vëllezërit e tij.

Që nga fëmijëria e tij, duke luajtur video lojëra ka ndikuar pozitivisht në dinamikën e familjes së Ilaix - në një numër të mirë mënyrash. Për shembull, kjo e ka forcuar lidhjen me të dhe vëllezërit e tij.

LEXO
Samuel Eto'o Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

Rutina e stërvitjes:

Gjithashtu, në jetën personale, futbollisti ka një mënyrë të ftohtë për të thyer djersën e tij. Në aspektin e palestrës në shtëpi, ai bën pjesën më të madhe të aktiviteteve të tij në çatinë e shtëpisë së tij familjare. Këtu është një video e Ilaix Moriba që qëndron e përshtatshme në mënyrën e tij.

Ilaix Moriba Stili i jetës:

Nuk është sekret që ai pëlqen të bëjë gjërat (makinën luksoze SUV, Shtëpinë etj.) Që ai zotëron të jenë me ngjyrë të bardhë. Në këtë pjesë, ne do t'ju tregojmë për stilin e jetës së Ilaix Moriba. Ne 

Ilaix Moriba Car:

Ne kuptuam se të paturit e një udhëtimi ekzotik duhet të ketë qenë një nga dëshirat e tij më të mëdha para se të bëhej i pasur. Ilaix Moriba zotëron një Land Rover Discovery Sport Car, i cili kushton rreth 45,000 Euro. Ne e paraqesim këtu atë, së bashku me vëllezërit e tij në atë që duket si lançimi i tij SUV.

LEXO
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë
Makina e Ilaix Moriba është e pastër. Nuk ka asgjë si paratë e futbollit.
Makina e Ilaix Moriba është e pastër. Nuk ka asgjë si paratë e futbollit.

Shtëpia e Ilaix Moriba:

E keni vërejtur që vendbanimi i futbollistit ka lidhje me ngjyrën e makinës së tij? Ka të gjitha të bardha - ngjyra e tij e preferuar. Përhapja e bardhë e Shtëpisë së Ilaix Moriba përfaqëson pastërtinë në personin e tij.

Brendësia perfekte e shtëpisë së Ilaix Moriba.
Brendësia perfekte e shtëpisë së Ilaix Moriba.

Jeta Familjare Ilaix Moriba:

Të gjithë ishin pranë tij kur ai ishte askush në futboll. Këta janë anëtarët e familjes së ngushtë të Ilaix Moriba. Kjo pjesë do t'ju tregojë më shumë rreth tyre, duke filluar me kokën e familjes.

LEXO
Alexis Sanchez Historia e fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Rreth Mamady Kourouma, babai i Ilaix Moriba:

Gjëja e parë e parë, ai nuk është i huaj për artin e negociatave ose si është të kryesosh me një transferim. Mamady ka njohuri për biznesin e futbollit. Ai merr çdo vendim për bijtë e tij. Babai krenar është tipi që nuk i lejon njerëzit të ndikojnë tek ai - duke i thënë çfarë të bëjë ose ta mashtrojnë.

Babai i Ilaix Moriba, Mamady Kourouma merr një qasje të pakuptimtë në biznesin e futbollit.
Babai i Ilaix Moriba, Mamady Kourouma merr një qasje të pakuptimtë në biznesin e futbollit.

Përveç pagës së djalit të tij, Mamady dikur siguroi 2.5 milion shtesë nga FC Barcelona gjatë negociatave intensive të kontratës. Ai i ndau paratë midis anëtarëve të shtëpisë së tij dhe Jonathan Barnett (agjent i Ilaix Moriba).

Familja e Mamady Kourouma ka bërë një rrugë të gjatë nga Afrika. Ai e formoi Ilaix-in në atë që shohim sot. Për shkak të suksesit të djalit të tij, Mamady vazhdimisht joshet nga ekipe. Këto klube dëshirojnë t'i paguajnë familjes së tij miliona që Ilaix të luajë për ta.

LEXO
Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Rreth Aissata Kourouma, Nëna e Ilaix Moriba:

Nënat e mëdha afrikane kanë prodhuar yje të famshëm të futbollit dhe ajo nuk është një përjashtim. Me të shënuar golin e tij të parë në Barça, Ilaix ia kushtoi atë arritjes së nënës së tij. Ai e bëri botën të kuptojë se ajo ka qenë me të me të holla dhe të holla. Për më tepër, përmes saj, ai u edukua shumë mirë.

Rreth Ilaix Moriba's Brothers:

Zoti i Futbollit bekoi familjen Kourouma me djem futbollistë që dinë të plotësojnë njëri-tjetrin. Më i popullarizuari i vëllait të Llaix Moriba është Lass Kourouma, i cili luan për Levante UD - në kohën e shkrimit. Ky është më i afërti i vëllezërve në shtëpinë e tyre spanjolle.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë
Lass Kourouma është foto përkrah vëllait të tij super të suksesshëm.
Lass Kourouma është foto përkrah vëllait të tij super të suksesshëm.

Një vëlla tjetër është mbreti Siriki Kourouma, i cili është gjithashtu një futbollist. Që nga 2021, ai luan për CE Sabadell FC. Ky është një ekip spanjoll futbolli me qendër në Sabadell, një qytet në provincën e Barcelonës. Ashtu si Lass, ai është një mbështetës i madh i Ilaix - mbajtësi i familjes.

Ilaix Moriba nuk ka të dashurën ndërsa unë shkruaj biografinë e tij; vëllai i tij Mbreti Siriki është i madh në lidhje. Këtu është një video e vendasit Guinean me të dashurën e tij të bukur Spanjolle, e cila është aq shumë e dashuruar me të.

LEXO
Samuel Eto'o Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

Fakte Ilaix Moriba:

Duke përmbledhur Biografinë e futbollistit tonë profesionist, ne do ta përdorim këtë pjesë për të zbuluar më shumë të vërteta rreth tij. Pa humbur kohë, le të fillojmë.

Fakti # 1 - Fati Natyror me një vëlla:

Goli i parë i Ilaix për Barça kishte një rastësi me Ansu Fati. E dinit të dy futbollistët shënuan golin e tyre të parë për herë të parë pikërisht në të njëjtin stadium jashtë. Më shumë, ata ishin pjesë e skuadrës së të rinjve të Barcelonës.

Fakti # 2 - Krahasimi i pagës së tij me qytetarin mesatar:

Që kur keni filluar të shikoni Ilaix Moriba's Bio, kjo është ajo që ai ka fituar me Barcelona.

€ 0
BANESOREPAGA E BARCELONS (€)
Në vit:€ 666,666
Për muaj:€ 55,555
Në javë:€ 12,800
Në ditë:€ 1,828
Në orë€ 76
Për Minutë:€ 1.2
Për sekond:€ 0.02
LEXO
Historia e fëmijërisë së Andre Gomes Plus Fakte të patreguara të biografisë

A e dini?… Qytetari mesatar spanjoll që fiton 28,000 euro në vit do të duhet të punojë për 23 vjet e 6 muaj. Ata do të qëndrojnë kaq gjatë për të bërë pagën vjetore të Ilaix Moriba me Barca.

Fakti # 3 - Vlera neto:

Nënshkrimi i kontratës së tij të parë profesionale në janar 2019 tregon një vit përvojë pune që nga krijimi i kësaj Bio. Me pagën e tij aktuale prej 666,666 € në vit, ne vendosim vlerën e tij neto afërsisht 1 milion Euro.

Fakti # 4 - Feja Ilaix Moriba:

Emrat e prindërve të tij janë arabë dhe përdoren gjerësisht në Afrikën Perëndimore Islamike. Rajoni islamik përbën 85% të Guineasve. Ilaix është ndër 4.45% të qytetarëve spanjollë që janë myslimanë.

LEXO
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Fakti # 5 - Profili i FIFA Ilaix Moriba:

Të dashur dashamirë të mënyrës së karrierës. Supozoni se po kërkoni të ndërtoni skuadrën tuaj që përmban të rinj. Ne rekomandojmë Ilaix Moriba si zgjedhjen tuaj qendrore në mesfushë. Bashkë me starletat e reja si Ji-Jana Hoever, ai do të ndihmonte në transformimin e ekipit tuaj. Përsëri, ju do të gjeni shpejtësinë e tij të sprintit shumë mbresëlënëse në sezonet që vijnë.

Testi i tij i rritjes FIFA do t'ju bëjë të kuptoni se ai është një nga gurët e çmuar më të fshehur për një vend në mesfushë. Në videon më poshtë, ai fillon udhëtimin e tij të jetës si një mesfushor nervoz dhe më pas u rrit në një super yll.

Ilaix Moriba Kërkimet Biografike:

Për përgjigje të shpejtë në pyetjen tuaj në lidhje me futbollistin e lindur në Guine, përdorni mirësinë tryezën tonë Wiki më poshtë. Përmbledh Biografinë e Ilaix Moriba.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë
PYETJET BIOGRAFIKETAT DHNAT WIKI
Emrat e plotë ose të vërtetë:Moriba Kourouma Kourouma
pseudonimi:Ilaix
Mosha:18 vjeç dhe 3 muajsh.
Data e lindjes:Dita e 19-të Janar 2003
Vendi i lindjes:Conakry, Guinea
prindërit:Aissata Kourouma (Nëna) dhe Mamady Kourouma (Babai)
Brothers:Mbreti Siriki Kourouma dhe Lass Kourouma
Kombësia:Republika e Guinesë dhe Spanjës
Gjatesia:1.85 metra OSE 6 këmbë 1 inç
Shenja e Zodiakut:Bricjapi
Edukimi i Futbollit:Planet Espanyol dhe La Masia de Can
Pesha:68kg
Pozicioni i luajtur:Mesfushori qendror

Përfundim:

Historia e jetës së Ilaix Moriba filloi në Afrikë, pikërisht në Guine. Duke lëvizur në Spanjë me familjen e tij, ai përqafoi një botë të madhe sportive. Që atëherë, ai, së bashku me vëllezërit e tij, vendosën që futbolli do të ishte një pjesë kryesore e së ardhmes së tyre. Me mbështetjen e prindërve të tij (Aissata dhe Mamady Kourouma), djali ynë është i lumtur që ka arritur qëllimet e tij jetësore.

LEXO
Arthur Melo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

E gjithë biografia e Ilaix Moriba ka të bëjë me vetëbesimin dhe besimin. Tani që ai është i suksesshëm, pyetja e madhe është; A do të bashkohej ai me ekipin kombëtar të Guinesë? Nëse Ilaix bën, atëherë ai do të bëhej një hero kombëtar. Shumë tifozë të Guinesë mezi presin që ta bëjnë atë të shoqërohet së bashku Naby Kieta.

Faleminderit që qëndruat me Lifebogger gjatë gjithë kujtimeve tona në Ilaix Moriba. Si gjithmonë, ne përpiqemi t'ju sjellim Tregime Afrikane të Futbollit. Na njoftoni me mirësi nëse vini re ndonjë gjë që nuk duket si duhet në lidhje me futbollistin e lindur në Guine.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet