Historia e fëmijërisë Ian Wright Plus Fakte të paqarta të biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të legjendës së Futbollit i cili njihet më së miri me pseudonimin "Wrighty". Historia e fëmijërisë sonë të Ian Wright-it dhe fakte të paturpshme të biografisë sjellin një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin jetën e tij të hershme, sfondin e familjes, historinë e jetës para famës, ngjalljen e famës, marrëdhëniet dhe jetën personale etj.

Po, të gjithë e dinë se ai është një prej golashënuesve më pjellor të Arsenalit të të gjitha kohërave. Megjithatë, vetëm disa e konsiderojnë Biografinë e Ian Wright, e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Ian Wright Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Historia e jetës së hershme dhe familjes

Ian Edward Wright u lind në 3rd ose nëntor 1963 në Woolwich në Londër, Angli. Ai ishte i treti prej tre djemve të lindur nga bashkimi midis nënës së tij Nesta dhe At Herbert.

Prindërit e Wright ishin emigrantë që u larguan nga Xhamajka për të kërkuar kullota të gjelbra në Angli para viteve të lindjes. Prandaj, Wright është një kombëtar britanik i etnisë së zezë me rrënjë afro-amerikane.

Ian Wright Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Ati i arratisur

Young Wright u rrit bashkë me vëllezërit e tij Maurice dhe Nicky në qytetet e Londrës Juglindore të 'Brockley dhe Crofton Park' si dhe Honor Oak Estate.

Ylli i futbollit ishte vetëm 18 muajsh kur babai i tij u largua nga familja, një zhvillim i cili e la Wright në mëshirën e një hapi të pamëshirshëm që e gjeti rrugën e tij në familje.

"Babai u largua kur isha rreth 18 muaj dhe babai im erdhi, unë duhet të ketë qenë rreth pesë, gjashtë, kjo është kur unë kujtoj atë nga dhe ai nuk ishte një fustan i mirë."

Ai dikur kujtoi.

Ian Wright Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Fëmijëria trazuar

Wright nuk ka marrë mirë së bashku me njerkun e tij dhe ishte i urryer veçanërisht për exuding besimin në një mënyrë extroverted.

"Duke qenë djali më i vogël, nuk do të thosha se isha e keqe, por isha duke u shkrirë, isha shumë e larguar nga një moshë e re dhe shumë e sigurt dhe i kam rrahur njerëzit në rrugën e gabuar. Sidomos paslindja ime, ai nuk më pëlqente fare ".

Rilindja Wright.

Si rezultat, të miturit i ishte mohuar qasja në gjërat që ai i mbante i dashur duke përfshirë shikimin e shfaqjes së tij televizive të preferuar televizive; Ndeshja e Ditës. Sipas legjendes:

"Ndeshja e Ditës dhe shikimi i futbollit ishte gjithçka për të cilën jetova. Ai do të hyjë në dhomën e gjumit pak para se të fillonte dhe do të thoshte: 'Kthehu. Kthejeni në mur '. Ne kishim për t'u përballur me mur gjatë gjithë kohës ndeshjen e ditës ishte në. Dhe gjëja e vërtetë mizore ishte se ne ende mund të dëgjonim gjithçka. Ishte e tmerrshme. Unë do të qaja veten për të fjetur sa herë që ai e bëri atë. "

Rrjedhimisht, Wright u rrit si një djalë i ri i zemëruar i cili disa vite më vonë, përmbledhin përvojën e tij të trazuar të fëmijërisë me fjalët 14:

"Për një pjesë të madhe të jetës sime isha i zemëruar. Isha gjithmonë i zemëruar ".

Ian Wright Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Ndikim Pozitiv

Ndërsa zemërimi i Wright u përplas, ai u pacifikua nga mësuesi i tij i shkollës në atë kohë, Late Sydney Pidgen. Ishte Late Sydney i cili mësoi Ian se si të lexojë dhe të shkruajë, si dhe e ndihmoi atë nëpër kohë të errëta.

"Ai ishte njeriu i parë që më tregoi çdo lloj dashurie. Ai është ende me mua. Ai gjithmonë do të jetë me mua. "

Shënime Wright e mësuesit të tij të ndjerë.

Në fund të Sidneit (djathtas) ishte ndikimi i parë pozitiv i Wright-it.

Duke marrë pjesët e fëmijërisë së tij të shkatërruar dhe dashurinë për futbollin, Wright vendosi të bëhej futbollist kur ishte i moshuar 14 por u refuzua nga shumë klube.

Kur mbaroi shkollën në moshën 16, i riu i pamëshirshëm mori veten të stërvitur në ndërtimin e tullave dhe suvatimin duke marrë parasysh mundësitë e tij në futboll.

Nja dy vjet më vonë, Wright nuk ishte më afër që të bëhej një futbollist profesionist dhe kishte çështjen e tij të parë të ndryshimit të jetës me ligjin, duke rezultuar në burgimin e tij për dy javë.

"Kam pasur dy makina, por asnjë taksë apo sigurim. Kur e kapën me mua, shkova në burgun Chelmsford për ditët e 14. Zhurma e dyerve të mbyllura të burgut dhe ato që më thanë brenda më mësuan: Nuk mund ta jetoj jetën time si kjo ".

Ian Wright Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Ngritja e famës

Mjafton të thuhet, ishte "eksperienca e qelizave" që i dha Wright qëllimin që ai kishte nevojë për sukses. Ai u vendos për herë të parë në klubin e ligës së dielë, Bermondsey, Ten-em-Bee dhe më pas u angazhua në Borough Greenwich gjysmë-profesionale në 1985.

Ishte në Greenwich se ylli që po bënte paraqiti performancën e mjaftueshme mbresëlënëse që i siguroi atij kontratën e tij të parë profesionale me Crystal Palace në 1985. Ndërsa në Crystal Palace, Wright i impresionuar gjatë sezonit të tij të parë dhe deri në fund të dytë të tij, arriti njëqind gola të shënuar për Crystal Palace.

Këto arritje të hershme të hershme ndër bëmat e tjera morën nderimet ndërkombëtare të Wright dhe transferimin e rekordeve në Arsenal në 1991. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

Ian Wright Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Jeta e marrëdhënieve

Ian Wright ka qenë i martuar dy herë. Ne ju sjellim detaje rreth marrëdhënies së tij të kaluar dhe jetës martesore.

E para ishte marrëdhënia e Wright me të dashurën e tij të quajtur Sharon. Wright u takua Sharon në një kohë që tashmë kishte një djalë të quajtur Shaun. Ai miratoi Shaunin dhe më vonë kishte një fëmijë me të, të quajtur Bradley.

Shaun dhe Bradley u rritën për t'u bërë futbollistë profesionistë që të dy luajtën për New York Red Bulls.

Bradley (majtas) me vëllain e tij Shaun

Lëvizja në Wright u martua me gruan e tij të parë të quajtur Deborah. Çiftet e çuditshme u takuan së pari në një stacion autobusi dhe filluan të takoheshin deri në martesë.

Martesa e tyre u bekua me fëmijët 4 Ata përfshijnë Brett, Stacey, Bobbi dhe Coco. Wright dhe Deborah më vonë u ndanë pasi ai mashtroi atë me një kameriere dhe studiues të BBC.

Legjenda e futbollit aktualisht është e martuar me gruan e tij të dytë Nancy dhe ata të dy kanë dy vajza të quajtura Lola dhe Roxanne.

Çiftet kanë kaluar shumë duke përfshirë mbijetimin e një grabitje të armatosur nga një bandë që mbajti Nancy në knifepoint në shtëpinë e tyre.

Wright ishte larg nga shtëpia në atë kohë, duke punuar si një ekspert në Brazil gjatë Kupës Botërore të 2014 FIFA. Për fat të mirë, askush nuk u dëmtua duke përfshirë edhe bijat e tij që ishin në gjumë të shpejtë derisa u zhvillua operacioni grabitje.

Ian Wright Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Faktet më të vogla të njohura të karrierës

A e dini?

  • Ian shkroi dhe publikoi autobiografinë e tij "Z. Wright" ndërsa ishte ende duke luajtur për Arsenalin në 1996. Ku është zjarri ?.
  • Ai iu dha një çmim MBE pak pas largimit të tij nga futbolli.
  • Që kur ai u nënshkrua për herë të parë nga ITV për të paraqitur shfaqjen e tij të bisedave "Të Premten Night's All Wright", Ian ka marrë shumë TV dhe radio duke prezantuar koncerte si dhe u shfaq në reklama.

Ian Wright Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Faktet personale të jetës

Wright është një legjendë futbolli që njihet për natyrën e tij ekstrovertike si një ekspert dhe ish-lojtar. Përtej disponimit të tij të jashtzakonshëm është një individ i cili i pëlqen kartat fillestare që trajtohen me të për vitet e tij të para 19 dhe është në një mision për të kapur atë që jeta duhet të ketë qenë.

"Ndoshta tani që ju keni lexuar historinë time, ju do të shihni mua në televizor ndezur një buzëqeshje dhe ju do të kuptoni me të vërtetë se unë nuk ka lindur me të. Kam fituar atë. "

Ai vë në dukje.

Legjenda, ndër përpjekjet e tjera, punon për të dhënë përsëri dhe dëshiron të shohë futbollin të arritshëm për njerëzit që e çmojnë atë si në dhe jashtë fushës.

Ian Wright Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Lifestyle

Wright jeton shumë modeste se çdokush mund të presë. Jo në sajë të divorcit të tij të shtrenjtë nga gruaja e tij e parë Deborah dhe çështjet e tatimit mbi të ardhurat të cilat shtrembërojnë përpjekjet e tij pas futbollit.

"Kam vazhdimisht që shoferët e taksive të vijnë për të më kapur, duke parë që unë jetoj në një shtëpi të zakonshme me tarraca dhe duke thënë: 'Është i kuq, është këtu ku jetoni? Kam pritur diçka më të madhe '. "

Ai zbuloi.

Cilado mënyrë pritje e pritjeve, një gjë mbetet konstante; Wright e ka bërë lumturinë një zgjedhje dhe dëshmon se jeta nuk është aq e vështirë sa duket.

Shtëpia modeste e Ian Wright

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për leximin e Historisë së Fëmijërisë së Ian Wright dhe Fakte të Paqëndrueshme të Biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket e drejtë, ju lutem ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do të vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu