Historia e fëmijërisë së Helder Costa Plus Fakte të paqarta të biografisë

Historia e fëmijërisë së Helder Costa Plus Fakte të paqarta të biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një Genius të Futbollit i cili është i njohur më mirë me emrin "Kosto". Our Helder Costa Childhood Story Plus Untold Biography Facts bring to you a full account of notable events from his childhood time to date.

Analiza përfshin historinë e tij familjare, historinë e jetës para famës, ngritjen në histori të famës, marrëdhëniet dhe jetën personale. Përveç kësaj, fakte të tjera jashtë fushës pak të njohura për të.

Shih edhe
Rafael Leao Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Po, të gjithë e dinë për ritmin që ai sjell në lojë. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë Biografinë e Helda Costa e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Helder Costa Childhood Story – Early Life and Family Background:

Duke filluar, emri i tij i plotë është Hélder Vander Sousa de Azevedo e Kosta. Hélder Kosta ka lindur një Bricjap në 12th ditën e janarit 1994, në Luanda, kryeqytet dhe portin e Angolës, Afrikën Jugore.

Like very few Angolans, Helder Costa was born into a wealthy family, with a silver spoon in his mouth. As a boy, he lived with his parents in the beautiful Ilha do Cabo, the large sand spit off Luanda’s coast packed with bars, restaurants, and beautiful beaches.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Andre Silva Plus Fakte të patreguara të biografisë

Rreth vendit të tij të origjinës: Sipas Forumi Ekonomik Botëror raporti, kryeqyteti i Angolës Luanda është qyteti më i shtrenjtë në botë, përpara të dyshuarve të tjerë të qytetit si Hong Kong, Cyrihu dhe Singapori. Për më tepër, Luanda është kryeqyteti më i populluar në botë që flet Portugeze.

Për prindërit e tij: Talking about Helder Costa’s parents, very little is know about his dad who has never been featured in his social media accounts.

Shih edhe
Francisco Trincao Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

However, It is important to let you know that Helder Costa is a mummy’s boy. He believes he has the most beautiful mum in the world.

Costa nuk kishte vetëm nënën dhe babanë e tij vetëm si fëmijë. Ai u rrit së bashku me vëllain e tij që quhet Feliz Natal.

Helder gëzon përparësitë e mëdha të pranisë së shpeshtë të gjyshes së tij në jetën dhe karrierën e tij. Fotot më poshtë vërtetojnë që të dy kanë një marrëdhënie shumë të ngushtë.

Shih edhe
Rafa Silva Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Costa mund ta kalonte gjithë ditën e tij duke varur me gjyshen e tij super.

Early on in his life, Helder Costa family had to leave Luanda, Angola to Portugal in a bid to get a better economic opportunity in football.

There, he joined his cousin, Nélson Semedo who currently plays for FC Barcelona as at the time of writing.

The Brothers of similar Continental Origin:

A e dini?… the likes of William Carvalho, Deco, Pepe, Gelson Martins were all born in one of Portugal’s former territories. Hence, the Portuguese football wouldn’t be as it is if it wasn’t for the help of the country’s former colonies.

The country’s footballing prowess is largely due to what the former colonies have provided. Even Cristiano Ronaldo ka rrënjët e tij nga një prej territoreve të tilla, dmth. Cape Verde.

Shih edhe
Fabio Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Helda Costa Early Life with Football:

Helda Costa had loved football right from his early childhood days. His passion for football saw him at the age of 10 enrolling on the roster of a Benfica youth team, which gave him the stage to showcase his talents.

Costa spent 8 years at Benfica before witnessing his graduation to senior football in the year 2012. While Costa was developing well in Benfica, but it was clear he needed regular first-team football not in Portugal but elsewhere in a more intense league.

Shih edhe
Diogo Dalot Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

In January 2015, he was loaned to La Liga’s Deportivo La Coruña where he struggled to make headway at the Spanish club. In July of the same year, he was sent out on loan to Leonardo Jardim’s Monaco.

This was a time Monaco was overflowing with young talents like Mbappe, Bernardo Silva, Fabinho, Martial, and Thomas Lemar, etc. Sadly, such an overflow of young talent made it difficult for Costa to crack Monaco starting XI.

Shih edhe
Goncalo Guedes Childhoood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

This made the Angolan-born nomadic footballer consider England as his last resort.

Helder Costa Bio – Early Life at England:

Costa’s potential was obvious the moment Wolverhampton Wanderers signed him on loan on July 2016.

The former first division footballer became unknown to the large majority of England football fans due to him plying his trade in the less popular English second tier.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Bernardo Silva Plus Fakte të patreguara të biografisë

Instead of playing in the Premier League, Costa decided to stay with a championship side where he would be guaranteed regular football into his stride.

Since after joining the club, Hélder Costa grew from strength to strength. However, his first few months at the club proved tough due to the physicality of English football.

Shih edhe
Diogo Jota Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

His slender build was messed around with by bigger English players as he was easily brushed off the ball.

Helder Costa Biography – Rise to Fame Story:

Costa started overcoming these difficulties when he started focusing on his raw pace. The defining moment for Costa came when he explored his raw pace and constant desire to beat Liverpool players which led to an FA cup win.

Shih edhe
Rafa Silva Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Costa fearlessly ran at the Liverpool back four, causing them several problems.

Ai përfitoi nga forma e dobët e Liverpool për ta bërë veten të popullarizuar në futbollin anglez. Kthesa e ritmit dhe kontrollit ndërsa udhëtonte me një shpejtësi të tillë ishte një dëshmi e aftësive të tij natyrore atletike dhe teknike.

Costa continued to use his pace to torment other bigger opponents thus leading him to win his club’s Player of the Season award during his first year at Wolves.

Shih edhe
Goncalo Guedes Childhoood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

This became an ideal way for him to settle into life in England where he continued to deal with defenders.

Not long into his first premier league season, a very thankful Costa got his long-awaited Portuguese national team call-up.

He said this in the video after the blissful moment. The rest, as they say, is now history.

Who is Helder Costa’s Wife to be?

Prapa çdo futbollist të suksesshëm portugez, ka me të vërtetë një tallje magjepsëse apo një të dashur. Helda Costa është i njohur për të treguar të dashurën e tij, emri i të cilit mbetet i panjohur.

Both Costa and his girlfriend enjoy a solid relationship that is built solely on friendship. Ideally, it is not easy to win over Costa’s attention or his heart.

Shih edhe
Rafael Leao Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

However, once his walls break and his heart melts, he stays committed to his relationship.

Kosta dhe e dashura e tij perceptohen si prindër për vajzën e tyre të bukur të paraqitur më poshtë me babain e saj.

Helder Costa Personal Life:

Understanding Helder Costa’s career story is not enough. But knowing his lifestyle off the pitch will help you build up a complete picture of him.

Costa without a doubt is a handsome footballer who possesses an inner state of independence.

Një lojtar golfi: Për disa tifozë, nuk është çudi që pavarësisht gdhendjes së një karriere në futboll, Helder Costa ka aplikuar edhe tiparet e tij të futbollit për të luajtur golf. Më poshtë është ylli portugez që luan ndeshjen e dytë më të preferuar.

Shih edhe
Diogo Dalot Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jashtë fushës, Helder Costa është dikush që tregon pjekuri të thellë si në karakterin ashtu edhe në moralin. Kjo shihet në natyrën e tij miqësore.

KONTROLLI I FAKTEVE: Thanks for reading our Helder Costa Childhood Story Plus Untold Biography Facts. At LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi.

Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet