Francesco Totti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet historinë e plotë të një Legjenda Rome më të njohur me pseudonimin; "Gladiator". Historia jonë e fëmijërisë Francesco Totti Plus Biografia e patreguar Fakte ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, prejardhjes së familjes, jetës së marrëdhënieve dhe shumë fakteve të tjera jashtë Fokusit (pak të njohur) rreth tij.

Po, të gjithë e dinë se ai ishte njeriu i një klubi që luajti për Romët gjatë gjithë karrierës së tij. Megjithatë, vetëm disa e konsiderojnë Bio-n Francesco Totti, i cili është mjaft interesant. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Francesco Totti Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Jeta e hershme

Duke filluar, Francesco Totti ka lindur në 27th ditën e shtatorit 1976, në Romë, kryeqytetin e Italisë.

Francesco ka lindur nëna e tij, Fiorella Totti (një administratore e rreptë) dhe babai Lorenzo Totti (një ish-nëpunës i bankës). Prindërit e Totti-s të paraqitur më poshtë me pak atë janë italianë dhe të besimit katolik romak.

Totti u rrit me vëllain e tij më të madh Riccardo Totti. Të dy u ngritën në lagjen Porta Metronia të qytetit të Romës.

Dhurata e Madhe: Totti duke u rritur, për fat të keq, nuk e njohu gjyshin e tij, sepse ai vdiq kur ishte vetëm një djalë i vogël. Megjithatë, gjyshja e tij la pas një dhuratë të madhe. Kjo dhuratë ishte një "Fan Falënderues i Romës". Gianluca Totti e kaloi dashurinë tek babai i tij, i cili më pas e kaloi tek Riccardo dhe pastaj tek ai. Që nga fëmijëria e tij, Roma ka qenë në gjak dhe shpirtra të vogël Francesco Totti dhe familjes së tij.

Ndërsa si fëmijë, Totti nuk arriti të shihte shumë ndeshje rome në televizion. Kjo është për shkak të faktit se ndeshjet nuk janë treguar në 80's. Momenti më i lumtur i familjes së Totti ishte dëshmia kur biletat e romëve janë blerë nga babai i tij. Kjo i jep të gjithëve mundësinë për të vizituar Stadio Olimpico.

Siç e thotë Totti;

Ne nuk kemi marrë për të parë shumë ndeshje në televizion, sepse edhe në Romë ata nuk ishin treguar gjithmonë në '80s. Por kur isha shtatë vjeç, babai im mori bileta. Unë mund t'i mbyll sytë dhe të kujtoj ndjenjën. Ngjyrat, këngët, bombat e tymit shkon jashtë. Isha një fëmijë kaq i gjallë dhe vetëm duke qenë në stadium rreth gjithë atyre tifozëve të tjerë romë ndezur diçka brenda meje.

Francesco Totti Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Ndërtimi i karrierës

Edhe si djalë i ri, futbolli ishte më shumë se vetëm një dashuri e futbollit për Totti. Në muret e tij të dhomës së gjumit, Totti kishte postera dhe copa të gazetave të Gianni, ish-kapiteni i Romës dhe mentor. Ashtu si me shumicën e prodigjeve të futbollit, interesi i Totti në futboll e shihte atë duke luajtur futboll në rrugë me fëmijët e tjerë më të vjetër.

Ishte në apartamentin e tij të familjes, bllokimi i aftësive të tij të futbollit u përsos. Totti vazhdoi më tej aftësitë e tij të futbollit poshtë Via Vetulonia, një rrugë që ndodhej në jug të koliseumeve dhe bazilikave të Romës.

Takimi: Një ditë, familja e Totti ishte në një festë në qytetin bregdetar të Torvaianicës, rreth gjysmë ore nga Roma qendrore. Lorenzo, babai i tij, pa një grup të vogël të tetë-vjeçarëve duke luajtur futboll. Ai vazhdoi t'u pyeste nëse djali i tij mund të bashkohej me lojën.

"Ai është shumë i vogël"

ata thanë, duke këmbëngulur se Totti i vogël që ishte katër vjeç mund të lëndohet.

Pas shumë bindje nga Lorenzo, djemtë ranë dakord se Totti luan me ta. Pak Totti me veshur pantallona të shkurtra të kuqe dhe këmishë të bardhë me Nr: 4 në anën e pasme la të gjithë lojtarët në fushë të habitur pas shfaqjeve të tij verbuese. Me pak ose aspak rezistencë nga prindërit e tij, ai vazhdoi të ndreqte aftësitë e tij në sport.

Francesco Totti Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Përmbledhje e karrierës

Si një djalë që ka një interes të patundur në futboll, Francesco Totti, në moshën tetë vjeç, prindërit e tij e regjistruan atë në listën e klubit rinor lokal, Fortitudo Luditor, që ndodhet në Romë. Pasi luajti atje për një vit, prindërit e Totti në 1984 nisën një transferim për djalin e tyre në Smit Trastevere, ku ai luajti për dy sezone të tjera.

Duke u ngritur mbi gradat rinore të klubit, Totti u bë i dukshëm nga të mëdhenjtë, madje edhe nga heroi i tij i fëmijërisë, Giannini. Ermenegildo Giannini, babai i Giuseppe Gianninit, ishte në atë kohë përgjegjës për sektorin e rinisë në Romë. Ai kishte dëgjuar tashmë për një djalë të bardhë, të dobët dhe shumë të aftë, kështu që ai vendosi të vizitojë ekipin e tij dhe ta shikojë atë të luajë.

Në fund të një ndeshje që ai kishte parë, Ermenegildo Giannini iu afrua Totti dhe tha:

"Ju më kujtoni birin tim, ju do të jeni një kampion si ai".

Pas këshillave nga Ermenegildo, Totti vendosi të shkojë në Lodigiani, një tjetër klub i të rinjve romë në 1986. Aftësitë dhe talentin e tij, si dhe aftësia e tij për të trajtuar situatat, e panë atë duke u bërë vëmendja e skautëve nga klubet më të mira në të gjithë Italinë.

Refuzimi i madh: Në vitin 1989, kur Totti ishte 13, erdhi një trokitje në derën e banesës së tij të familjes në Romë. Nëna e Totti, Fiorella, shkoi të përgjigjet. Personat në anën tjetër të derës duhet të përcaktojnë karrierën e tij të futbollit. Kur Fiorella hapi derën, një grup njerëzish të veshur me të kuqe dhe të zezë (duke përfaqësuar Milanin) u paraqitën si drejtorë të futbollit. Ata donin që Totti të luante për ekipin e tyre me çdo kusht. Sipas Totti;

Nëna ime hodhi duart pas dëgjimit të atyre njerëzve. Çfarë mendoni se u tha zotërinjve? Kur je një fëmijë në Romë, ka vetëm dy zgjedhje të mundshme: Ju ose jeni të kuq ose blu. AS Roma ose Lazio. Por në familjen tonë, kishte vetëm një zgjedhje të mundshme në gjakun dhe shpirtrat tanë. Kjo është Roma.

Megjithatë, erdhi një dilemë tjetër kur klubi i të rinjve, ku Totti kishte luajtur, fillimisht kishte rënë dakord ta shiste atë te ekipi i të rinjve të Lazos, që ndodhet ende në Romë. Për fat të mirë, romët e thirrën në të njëjtën kohë. Totti pranoi Romën, më në fund u bë paraardhësi i Giuseppe Giannini dhe qëndroi në klub për vitet e ardhshme 24. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Francesco Totti Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Jeta e marrëdhënieve

Historia e Dashurisë së Shkurtër: Ilari nuk po i jepte shumë mundësi Totti-s ta njohë atë dhe ai gjeti një mënyrë për të tërhequr vëmendjen e vajzës.

Totti siguroi që ai të shënonte një gol në derbin e Roma kundër Lazio. Pas shënimit, ai vrapoi në buzë të fushës për të shfaqur këmishën "6 unike!" të cilën Ilari e kishte edhe për të. Me implikim, kjo do të thotë "Ju jeni unik".

Kjo bëri që Llary bukur të bie në dashuri dhe më në fund të pranuar deri më sot.

Totti sot është i lumtur për martesë me bashkëshorten e tij, Llary Blasi, i cili është një ish-drejtues televiziv. Ilary Blasi është një ish-showgirl i cili ka qenë bashkë-prezantuese e show-it të Italisë 1, Le Iene që nga 2007. Çifti shkëmbeu zotimet martesore në 19th e qershorit, 2005 në bazilikën e Santa Maria në Aracoeli.

Dasma e tyre u transmetua në televizion me të ardhurat që dhuroheshin për bamirësi. Si në kohën e shkrimit, bashkimi i tyre bekohet me tre fëmijë. Fëmija i parë i Totti, Cristian, lindi në 6th e nëntorit 2005. Cristian është shkaku i kremtimit të gishtit të Tottit, i cili erdhi pak pasi u lind.

Të dy dashamirët kanë vajzën e parë Chanel, e lindur në 13th e majit, 2007. Fëmijën e tyre të tretë, Isabel ka lindur në 10th e marsit, 2016.

A e dini?... Nëse dëshironi të gjeni Totti dhe familjen me pushime, atëherë duhet të shkoni në Sabaudia, që ndodhet në provincën Latina, 100 km nga Roma. Është e zakonshme për të gjetur atë not apo vetëm kapjen e një lumë të vogël në plazh.

Francesco Totti Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Jeta e mëparshme e marrëdhënieve

Deri në gjetjen e gruas së jetës së tij, Francesco ishte me disa modele. Në 1992, në moshën 15, Totti kishte dashurinë e tij të parë. Ai filloi të takonte Marzia Silvestri, një lojtar volejbolli.

Në një intervistë me Corriere Della Sera në 1996, tha Totti një herë;

"Unë dhe Marzia do të jenë të martuar në '98, në fund të kontratës sime me romët. Ne kemi qenë së bashku për vitet 4 dhe dasmës do të jetë një mundësi për të lënë shtëpinë. Për momentin, unë nuk dua të largohem nga familja ime. Miqtë e mi ndryshojnë të dashurën e tyre sepse ata kanë më shumë shanse për të takuar njerëz të rinj. Për mua është e ndryshme, dhe pastaj unë jam në dashuri, pse duhet të ndryshoj? Me të dua të ndërtoj një familje. "

Kuadri i mësipërm ishte vetëm një blab që marrëdhëniet e tyre përfunduan në qershor të vitit të ardhshëm. Deri në gjetjen e Llary Blasi në 2002, gruaja e jetës së tij, Francesco datonte modelet e mëposhtme të bukura domethënë; Manuela Arcuri (2001), Maria Mazza (2000 - 2003) dhe Flavia Vento (2005).

Francesco Totti Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Të jesh besnik ndaj Romës

Totti ruajti besnikërinë ndaj Romëve përkundër marrjes së përparimeve nga klubet e mëdha, përfshirë Real Madridin, për të ardhur për të luajtur për ta. Duke folur për kalimin e gjithë jetës së tij në Romë, ai njëherë tha;

"Njerëzit më pyesin, pse kaloni gjithë jetën në Romë?

Roma është familja ime, miqtë e mi, njerëzit që e dua. Roma është deti, malet, monumentet. Romë, natyrisht, janë romakët. Roma është e verdhë dhe e kuqe. Roma, për mua, është bota. Ky klub, ky qytet, ka qenë jeta ime. "

Dashuria e Totti për Romën, si dhe Romët, e ka parë të krijojë një lidhje që është më shumë se futboll dhe si i tillë është duke u festuar si një hero kombëtar me vepra arti dhe sheshe të dedikuara për të. Ai është padyshim lojtari më i dashur italian dhe rom në mesin e tifozëve për shkak të trashëgimisë së tij si një "një njeri i klubit".

Në pensionin e tij, bota vendosi të paguante haraçin e këmishës së tyre 10 dhe kapiten Romanista. Ne ju paraqesim fjalimin e plotë të Totti-s për lamtumirën emocionale. Shikoni më poshtë;

[arve url = "https://www.youtube.com/watch?v=bzDR0DQjG04" /]

Francesco Totti Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Nënshkruesit

Totti mori shumicën e nofkave të tij nga tifozët e tij që adhuronin stilin e tij të lojës si dhe aftësinë e tij për të luajtur futboll.

 • Pseudonimi Gladiator (Gladiator) erdhi për shkak të elasticitetit të tij dhe shpirtit luftarak. Kjo shihet në tatuazhin e tij të paraqitur më poshtë.

Duke pasur Gladiator në krahun e tij është tatuazhi i parë i Francesco. Ky tatuazh erdhi si rezultat i një bast që kishte me shokun e tij Claudio Amendola. Ata të dy u pajtuan se kur Roma fitoi Scudetto, ata do të tatuojnë një gladiator në krahun e djathtë. Ditën pas fitores, të dy shkuan në studio të Gabriele Donninit, artistit më të famshëm të tatuazhit të qytetit. Më poshtë është një foto e Totti fiksimin Tattoo e tij të parë.

 • Totti konsiderohet të jetë "i padiskutueshëm Mbreti i Romës". Kjo është ilustruar në foton më poshtë.
 • Një tjetër pseudonim Er Bimbo de Oro (Djali i Artë) iu dha atij, sepse ai është sporti më i vlerësuar në Romë.
 • Totti mori pseudonimin 'Er Pupone' (në një mjet përkthimi falas Bebezão). Ky emër erdhi nga ditët e tij të të miturit kur Totti ishte shumë më i vogël se shokët. Emri në anglisht do të thotë "Big Baby"
 • Së fundi, në pseudonime, u quajt Totti- Il Capitano (Kapiteni) nga fansat e tij për të qenë udhëheqës i klubit për vite me rradhë.

Francesco Totti Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte- Jeta familjare

Më shumë për familjen e Totti: Ai zakonisht e quan mamaja e tij "o Zot i madh". Duke e përshkruar nënën e tij, Totti tha një herë:

My sisë ishte shefi. Ajo ende është shefi. Dhe ajo ishte mjaft e lidhur me djemtë e saj, le të themi. Ashtu si çdo nënë italiane, ajo ishte pak mbiprodhuese. Ajo nuk donte që unë të largohesha nga frika se diçka mund të ndodhte.

Mamaja e Totti ka mësuar fëmijën e saj diçka. Se shtëpia e tij është gjëja më e rëndësishme në jetë. Në atë kohë, Fiorella Totti ishte ajo që e çoi djalin e saj në praktikë. Jashtë arsyeve, ajo do të priste për të. Ajo mund të priste dy, tre, nganjëherë katër orë ndërsa Totti do të trajnohej. Fiorella do të priste në shi, në të ftohtë, nuk kishte rëndësi.

Vëlla: A e dini? .. Theksi ishte dikur në Riccardo kur fliste për futbollin në familjen Totti. Riccardo, djali më i vjetër, dhe vëllai i madh i Totti dikur luajti si një çorapë.

Babai i tyre, Enzo, kurrë nuk i kushtoi vëmendje shumë pak Francesco, i cili është gjashtë vjet më i ri se vëllai i tij. Riccardo erdhi për të luajtur në kategoritë themelore të Romës, por u eklipsua nga vëllai i tij i vogël, Francesco. Sot, ai aktualisht drejton shkollën e futbollit ASD Totti në pronësi të Francesco vëllait të tij të vogël.

Francesco Totti Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Fakte personale / karriere

 • Kur Totti fitoi Dhuratën e Parë të Futbollit: Në Romë, gjatë viteve të hershme të Totti. Ka pasur gjithmonë një traditë të veçantë në 5 dhe 6th të janarit.

Një grua e vjetër me emrin Befana (një version i adaptuar i Santa) kalon në të gjitha shtëpitë dhe lë karamele dhe dhurata të tjera për fëmijët që silleshin mirë ose copa qymyr druri për ata që silleshin keq. Në 3 vjeç, pak Totti fitoi dhuratën e tij të parë Befana: një top futbolli. Ai fjeti me vete çdo natë.

 • Për shumicën e fëmijëve, kjo është mënyra se si ndihet si duke parë dhe mbajtur Totti për herë të parë.

 • Pasionin e Totti për ëmbëlsira dhe akullore dhe një dashuri të veçantë për puppy Labrador. Ai ka qen 6 si në kohën e shkrimit. Francesco dikur vendosi t'i dhuronte dy prej qenve të tij në një shkollë shpëtimi për t'u trajnuar se si t'i ndihmonin njerëzit në vështirësi në det.

Qeni i tij Ariel dikur shpëtoi dy vetë, një grua me vite 60 dhe një vajzë prej 8 vitesh, në plazhin e Sant'Agostino.

 • Një Fan AS Roma aktualisht nderon futbollistin Francesco Totti me një tatuazh masiv. Shikoni më poshtë!!

  Për Totti: Atë moment kur ti e kupton se do të jesh në trupin e këtij personi FOREVER !!

 • Ekipi i ëndrrave të Francesco Totti është si më poshtë: Buffon, Maicon, Candela, Samuel, de Rossi, Xavi, Iniesta, Totti, Cristiano Ronaldo, Messi dhe Ibrahimovic. Interesante, Totti nuk zgjodhi një trajner për të mbyllur listën. Totti e konsideron Gianluigi Buffon si një nga disa miq të vërtetë që ka luajtur në futboll. Të dy u takuan gjatë kohës së tyre nën-15.

Shokët e tjerë me të cilët mban kontakte të shpeshta janë Alessandro Nesta, Vincent Candela, Cristian Panucci, Vincenzo Montella, Gennaro Gattuso dhe Alessandro Del Piero të cilin ai e shkëmben mesazhin me rregullsi, pavarësisht rivalitetit të tyre të vjetër në fushë.

 • Në 2004, Totti u emërua në FIFA 100, një listë e lojtarëve më të mëdhenj në botë, të zgjedhur nga Pelé, si pjesë e festimeve të njëqindtë të FIFA-s.
 • Totti si në kohën e shkrimit, mban rekordin si golashënuesi më i vjetër në historinë e Ligës së Kampionëve të UEFA-s, vitet e moshës 38 dhe 59 ditë.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për të lexuar tonë Francesco Totti Historia e fëmijërisë dhe fakte të patreguara të biografisë. Në LifeBogger, Ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !.

Duke u ngarkuar ...

1 KOMENT

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu