Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli i cili njihet më shumë me pseudonimin “El Turco“ Historia jonë e fëmijërisë Iago Aspas plus Fakte të patreguara të biografisë ju sjellin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij familjare, historinë e jetës para famës, ngritjen në histori të famës, marrëdhëniet dhe jetën personale. Përveç kësaj, fakt tjetër jashtë fushës pak i njohur për të.

Po, të gjithë dinë për aftësitë e tij në shënimin e golave. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë Biografinë e Iago Aspas, e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

LEXO
Trent Alexander-Arnold Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Jeta e hershme dhe familjare

Duke filluar, emri i tij i plotë është Iago Aspas Juncal. Iago Aspas lindi në ditën e 1 gusht 1987 nga nëna e tij, María Juncal González dhe babai, Urbe Aspas Martínez. Ai ka lindur në komunën e Moaña, Spanjë e cila është e njohur për vijën e bukur bregdetare dhe plazhet.

Rreth origjinës së tij: Duke gjykuar nga pamja e tij e fytyrës, do të shihej qartë që Iago ka një përzierje proporcionale të pamjes spanjolle dhe arabe të fytyrës. Nga një perspektivë spanjolle, ai ngjan shumë me Andrés Iniesta.

LEXO
Adam Lallana Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

 

Sipas një raporti të besueshëm, familja Iago Aspas është nga një prejardhje arabe me prejardhje libaneze. Kjo shpjegon arsyen pse tifozët e futbollit zakonisht e quajnë atë "El Turco".

Babai i Iago Aspas, Urbe Martínez erdhi së bashku me prindërit e tij në Spanjë si një djalë i vogël. Sot çdo anëtar i familjes së tij, përfshirë Iago janë bërë vendasit e pastër të Moaña në Spanjë.

Iago Aspas, Martínez dhe María janë krenarë për katër fëmijët e tyre, sidomos Iago, të cilët së bashku me vëllezërit e tij ranë dakord të përballen me futbollin që nga mosha e hershme.

LEXO
Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Duke folur për këtë, Iago Aspas u rrit me tre vëllezërit e tij, domethënë nga e majta; Jonathan, vetë Pablo dhe Urbe, i cili është më i moshuari nga vëllezërit. Të gjithë vëllezërit filluan udhëtimet e tyre të futbollit në fëmijëri me klubin e tyre amtare CD Moaña.

Jonathan përfundoi duke luajtur futbollin e tij në Ligën e Qipros. Urbe u bë një portier për Alondras, një ekip futbolli me qendër në Cangas në komunitetin autonom të Galicia, Spanjë. Urbe është në pension dhe tani punon si teknik laboratori dhe asistent klinik. Pablo i cili është më i riu u përpoq të përqendrohej te futbolli por nuk mund ta bënte atë të bëhej profesionist.

LEXO
Dominic Solanke Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Iago gjithashtu u rrit me kushëririn e tij, Aitor i cili përfaqësonte skuadra më të vogla në rajonin e tyre të lindjes. Edhe xhaxhai i tij Cristobal Juncal luajti në kategoritë e ulëta të Celta. Pavarësisht nga të gjithë ata, ai që kishte më shumë karakter ishte vetë Iago Aspas.

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Karriera Ndërtimi

"Djali i vogël i Moaña" siç u quajt me të drejtë gjatë ditëve të tij rinore me akademinë Moaña patën mundësinë të ndiqnin provat në akademinë Celta, klubi më i madh spanjoll i futbollit me qendër në Vigo, Galicia.

LEXO
Steven Nzonzi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Iago duhej të udhëtonte rreth pesëmbëdhjetë kilometra gjatë shtëpisë së tij në Vigo për të marrë pjesë në gjyqin e futbollit. Kjo ishte një periudhë që akademia e Celta de Vigo ishte shumë e përqendruar në kapjen e fëmijëve të grupmoshës së tij.

Iago Aspas me mbërritjen e tij në Vigo u takua me një zhgënjim të madh pasi ai së bashku me prindërit e tij dhe xhaxhain që e shoqëruan u tha se testet e futbollit ishin vetëm për fëmijët e lindur në vitin 1986.

LEXO
Rafa Benitez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Në fjalët e tij;

“Nuk mund të ndaloja së qari. Isha i bindur që duhej të shkoja bosh në shtëpi. Sidoqoftë, xhaxhai im, Cristobal Juncal më bindi që t'i gënjej duke thënë ..: "Thjesht tregoju atyre që je 86 vjeç dhe kaq." Kështu që unë i gënjej ata dhe ata e blenë atë. ”

Tekniku i akademisë Celta de Vigo mund të shikonte vetëm fytyrën e Iagos dhe u bind se ai kishte të gjitha provat e nevojshme për të lejuar djalin e vogël të shkonte për gjyq. Iago Aspas dukej një vit më i vjetër mbase për shkak të fizikut të tij të vështirë. Gjithashtu, aftësia e tij me këmbën e majtë nuk kaloi pa u vënë re.

LEXO
Daniel Sturridge Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Së fundi, Iago Aspas u përball me një test të vështirë, por rezultatet nuk u dhanë menjëherë. Duke ardhur i papërgatitur, ishte hera e parë që duhej të luante futboll në një fushë sintetike ose artificiale. Në vend që të vinte me çizmet e preferuara, Iago Aspas mbante çizme të qetë që e bënte atë të ra në tokë vazhdimisht. Ai u kthye në shtëpi jo i bindur se do të kalonte gjyqin.

LEXO
Historia e fëmijërisë së krishterë Benteke Plus Fakte të patreguara të biografisë

Çuditërisht, pas gjysmë ore pasi ai arriti në shtëpi me prindërit dhe xhaxhain e tij, ra telefoni. Ishte zyra e akademisë Celta duke telefonuar dhe duke u thënë prindërve të tij se djali i tyre ishte rekrutuar në ekipin e të rinjve. Kjo e la familjen Iago Aspas të mbushur me gëzim dhe lumturi.

Megjithatë, ata kurrë nuk menduan për një gjë. Fakti që ata do të duhej të tregonin dëshmi letrare të moshës së tij kur ata e merrnin atë për regjistrime zyrtare. Ky ishte fillimi i një frike të re që familja Aspas kishte për t'u përballur.

LEXO
Quincy Promeson Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Mosha frikë dhe triumf

Prindërit e Iago Aspas, Martínez dhe María ende kishin frikën e tyre ndërsa djali i tyre përgatitej të largohej nga shtëpia për në akademi. Kjo frikë erdhi nga momenti kur xhaxhai i Aspas Cristobar motivoi djalin e tyre të gënjejë për moshën e tij gjatë gjyqit të Celta. Sidoqoftë, u mor një vendim. Ata të gjithë ranë dakord të rrëfejnë moshën e djalit të tyre dhe t'i bëjnë një lutje teknikut të akademisë që të mos refuzojë djalin e tyre të vogël.

LEXO
Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Çuditërisht, Tekniku i Akademisë së Çelta nuk u kujdes për gënjeshtrën Iago Aspas që duhej ta mbante herët. Kjo ishte për shkak se ai ishte i bindur se kishte zbuluar një gjeni të vogël në Iago. Sipas rezultateve të gjykimit, Aspas u dallua mes fëmijëve të tjerë që garuan për të njëjtin vend me moshën e vërtetë

Iago Aspas u bashkua me akademinë Celta de Vigo në 1995 kur ai ishte vetëm tetë vjeç. Në akademi, jeta e tij u shënua nga topi i futbollit, i cili e shoqëroi kudo ku shkon.

LEXO
Rafa Benitez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Suksesi për Aspas

Historia e Iago-s për Celta shkaktoi një revolucion të vogël futbolli në shtëpinë e tij. Çdo anëtar i familjes Aspas u interesua të bënte një provë prove dhe të transferohej për t'u bashkuar me Iago në Celta. Midis të gjithë vëllezërve, vetëm Jonathani plotësonte kërkesat që e shihnin atë duke shkuar për sprova. Për fat të mirë, Celta gjithashtu e pranoi atë dhe të dy djemtë u bënë anëtarë të akademisë së Celta-s.

Sepse prindërit Aspas nuk kishin një makinë, një alternativë duhej të bëhej në të tjera për ta marrë atë dhe vëllain e tij në trajnime. Ata duhej të ndanin koston e karburantit duke ndjekur një shok shokësh të tjerë, babai i të cilit kishte një veturë.

LEXO
Dominic Solanke Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në akademi, të dy vëllezërit u kujdesën nga Perëndia dërguar teknik akademik të cilin Aspas dikur gënjyer në lidhje me moshën e tij.

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Duke u bërë Pro

Iago Aspas ishte në gjendje të kalonte nëpër kategoritë e ulëta të Celta. Ai e fitoi gradimin e tij përmes disa grupmoshave në akademi. Loja e tij, gjestet, improvizimi dhe lehtësia e driblimit e bëjnë Aspas një premtim të vendosur për të ardhmen.

LEXO
Adam Lallana Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në sezonin 2004-2005, Celta duhej ta dërgonte në huazim tek Rápido Bouzas ku u pjekur si një sulmues i cili ishte gati të bëhej profesionist.

Iago më në fund bëri debutimin e tij për ekipin rezervë Celta në 2006. Ai u transferua te skuadra e Celta, pas dy sezonesh, ku qëndroi deri në 2013 para se Liverpooli të thërriste.

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Liverpool Misadventures

Aspas erdhi në Angli me shpresën se ai mund të përshtatet me një ndryshim të mjedisit. Çështja e parë që ai kishte ishte vështirësia për të mësuar gjuhën angleze. Së dyti ishte fakti që ai u luajt me një shëmbëlltyrë të dytë me Philippe Coutinho, Sterling, Sturridge dhe Luis Suárez. Aspas gjithashtu u përball me kompleksin e inferioritetit nga shoku i tij i skuadrës dhe kapiteni Steven Gerrard.

LEXO
Trent Alexander-Arnold Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Steven Gerrard dikur shkroi në autobiografinë e tij se ai ishte skeptik në lidhje me Aspas dhe përshtatshmërinë e tij në Premier League. Ky mendim erdhi kur ai e pa për herë të parë në dhomën e zhveshjes në Liverpool. Gerrard e krahasoi fizikun e tij me atë të “një djalë i vogël“ Pak e dinte ai se edhe ai dhe Aspas do të përfshiheshin në kurorën e tyre të kampionatit Premier humbur nga duart e Manchester City përmes Chelsea.

LEXO
Quincy Promeson Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Iago Aspas bëri katërmbëdhjetë paraqitje për Liverpulin duke shënuar zero gola. Me dhimbje, ai u kujtua për këndin e tij të pashpresë ndaj Chelseas, gjë që çoi drejt Willian që gara poshtë në fundin tjetër për të shënuar.

Gabimi i tij shkatërroi ëndrrat e Liverpoolit për titull. Ky gabim bëri që Iago Aspas të emërohej ndër lojtarët më të këqij që përfaqësojnë Liverpoolin gjatë epokës së Premier League.

LEXO
Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Probleme në Sevilla

Sevilla i ofroi atij një biletë here në Spanjë, por një kthim në vendin e tij nuk u tregua më i lumtur në fushë për spanjollin.

Në 12 qershor 2015, Sevilla nënshkroi Aspas nga Liverpuli si pjesë e marrëveshjes mes dy klubeve, pastaj shiti atë menjëherë në Celta në të njëjtën ditë me një tarifë të amortizuar.

Refuzimi i Iago Aspas Sevilla dhe shitja tek Celta erdhi pasi ai u kap në kamera duke pasur një shpatë të hidhur verbal me Unai Emery në gërmoj në një nga lojrat e tyre.

LEXO
Steven Gerrard Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

E drejta nga ajo pikë, një herë gjëja ishte e sigurt për Iago. Ai duhej të kthehej në rrënjët e tij Celta Vigo ku filloi udhëtimi i tij i futbollit.

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Kthimi i shtëpisë

Iago u kthye në shtëpi, mbrapa në Galicia dhe Celta e tij të dashur, ku ai u përshëndet nga tifozët Celta në prezantimin e tij. Nëse ai dëshironte të bënte gjërat e duhura, nuk ishte gjë tjetër veçse tani.

LEXO
Daniel Sturridge Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Para ndeshjes së tij të parë, Iago u lut perëndive të futbollit që iu përgjigjën lutjeve të tij duke e bërë atë një bum të vonuar.

Që nga ai moment, ai u ngrit me rastin për t'u bërë spanjoll njeriu më vdekjeprurës.

Iago Aspas u bë qëllimi i dehur dhe qëllimi i çmendur që ai do të vazhdonte për të festuar me ndonjë gjë, madje edhe kamera e fshehur mediale nuk u la pas. Ai u dënua me sukses.

Iago vazhdoi të fitonte lojtarin e La Ligës të muajit tetor 2016 nga sytë shumë të vëmendshëm të Lionel Messi Cristiano Ronaldo të cilët ishin bota më të mirë. Kjo arritje e shihte atë duke u thirrur nga ekipi kombëtar spanjoll.

LEXO
Steven Nzonzi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Hedhja e Scars Liverpool

Iago shënoi debutimin e tij për Spanjën me një barazim sensacionale kundër Anglisë në Wembley. Shikoni videon më poshtë;

Sipas raporteve, ai e bëri këtë për të provuar një pikë që nuk mbante asnjë shenjë nga viti i tij i lumtur në Liverpool.

Barazimi i tij kundër Anglisë i pa skautët e futbollit që po rrethonin atë si peshkaqenë dhe duke kërkuar shërbimet e tij diku tjetër. Pavarësisht nga kjo vëmendje, Aspas deklaroi se ai nuk ka ndërmend të bëjë të njëjtin gabim duke e lënë Celta përsëri. Kjo erdhi në një kohë kur ai u pranua shumë nga tifozët e Celtanit dhe Spanjës.

LEXO
Historia e fëmijërisë së krishterë Benteke Plus Fakte të patreguara të biografisë

Në fjalët e tij;

“Jam shumë i lumtur këtu, me njerëzit e mi. Këtu në Celta, unë jam me djalin tim, gruan time, prindërit e mi, dhe kjo është diçka që paratë nuk mund ta blejnë. Gjithmonë kam ëndërruar të luaj për Celta, dhe këtu dua të pensionohem. ”

Që nga ky moment, Iago Aspas është parë si një hero futbolli.

LEXO
Steven Nzonzi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Jeta e marrëdhënieve

Pa dyshim, Iago Aspas është një legjendë e Celta Vigo. Aftësia e tij për të luajtur si dhe mënyra e tij e jetesës jashtë fushës do t'ju ndihmojnë të krijoni një pamje të plotë të tij. Pikërisht përpara ditëve të tij të agonisë në Liverpool dhe Sevilla, Aspas kishte qenë me të dashurën dhe modelen e tij të bukur Jennifer Rueda.

Si mënyrë për të thënë “faleminderit”Për qëndrimin me të gjatë viteve të tij të trazuara, Iago në 2017 i propozoi të dashurës së tij të bukur. Fejesa u njoftua përmes faqes së Jennifer në Instagram. Menjëherë më pas, filluan planet e tyre të dasmës.

LEXO
Trent Alexander-Arnold Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Para martesës së tyre, Jennifer Rueda ishte tashmë shtatzënë për djalin e tyre. Ceremonia duhej të priste deri në dorëzimin e djalit të tyre të cilin ata e quajtën Thiago. Ishte një ceremoni martese private e cila u zhvillua në Moaña, qyteti i lindjes së Iagos.

Iago dhe Jennifer aktualisht gëzojnë një jetë të përmbushur ndërsa përjetojnë gëzimet e prindërimit. Të kesh Thiago dhe të presësh një fëmijë tjetër është një burim thelbësor i lumturisë dhe krenarisë për çiftin.

LEXO
Historia e fëmijërisë së krishterë Benteke Plus Fakte të patreguara të biografisë

Babai dhe Biri Lidhja: Nëse baballarët nuk janë model për bijtë e tyre, kush është ?. Përveç që kujdeset për zhvillimin moral dhe etik të djalit të tij, Iago dëshiron që djali i tij të bëhet një futbollist më i suksesshëm se ai.

Çdo burrë mund të jetë baba. Duhet që dikush i veçantë si Iago Aspas të jetë një baba i cili do të kalonte shumë nga koha e tij private duke marrë djalin e tij jashtë. Thiago ka edhe dorën dhe shpinën e babait të tij.

LEXO
Dominic Solanke Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Faktet personale të jetës

Iago njëherë tha "Jeta mund të jetë e mrekullueshme" ndërsa ai shfaqi porsche dhe Lamborghini në llogarinë e tij në rrjetet sociale. Ai zotëron një nga udhëtimet më të shtrenjta në pronësi të disa prej emrave më të mëdhenj në futbollin botëror.

Iago sheh plazhin Moaña si terrenin e tij të lojës. Ky vendlindje spanjolle detare i ka sjellë vërtet fat.

Ushqimi: Duke folur për ushqimin, Iago kishte dashur Pizza pikërisht që nga ditët e tij në Liverpul.

LEXO
Adam Lallana Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai gjithashtu i pëlqen teatri, duke marrë pushime, duke u admiruar dhe duke u argëtuar me miqtë

Iago Aspas Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Përmbledhje video

Më poshtë gjeni përmbledhjen tonë të videove të YouTube për këtë profil. Vizito Mirësi dhe ABONOHU të tanë Youtube Channel për Më shumë Video.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për të lexuar Iago Aspas Story fëmijërinë tonë plus Fakte të paturpshme Biografia. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet