Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

LB paraqet Historinë e plotë të Geniusit të Futbollit me pseudonimin "Trajner". Faktet e Biografisë së Untoldit të Fëmijërisë tonë të Mikel Arteta Plus, ju japin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Jeta dhe ngritja e Mikel Arteta. Kredite e imazhit: Pinterest dhe SkySports.

Analiza përfshin jetën e tij të hershme, sfondin e familjes, historinë e jetës para famës, ngjalljen e famës, jetën e marrëdhënieve, jetën personale, faktet e familjes, mënyrën e jetesës dhe fakte të tjera pak të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë për perspektivën e tij në aftësinë menaxheriale. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë versionin tonë të Biografisë së Mikel Arteta i cili është mjaft interesant. Tani pa ado më tej, le të fillojmë.

Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold - Sfondi familjar dhe jeta e hershme

Duke filluar, Mikel Arteta Amatriain lindi në ditën e 26 Mars 1982 në qytetin bregdetar San Sebastián në Spanjë. Ai lindi për prindër të cilët ai ndoshta mund t'i zbulojë botës pasi ndryshoi pasurinë e Arsenalit për mirë.

Mikel Arteta lindi nga prindërit për të cilët dihet pak. Kredite e figurave: PxHere dhe Pinterest.

Kombëtarja Spanjolle e etnisë Hispanike me origjinë pak të njohur të familjes u rrit në qytetin e tij të lindjes në San Sebastián, ku u rrit së bashku me anëtarët e familjes së tij të vogël të njohur. Duke u rritur në San Sebastian, fëmija Arteta ishte vogëlush kur vuajti një gjendje të rrallë shëndetësore në të cilën zemra e tij nuk po merrte furnizimin e duhur me gjak të pastër. Si rezultat, ai kërkoi një operacion urgjent në zemër që vetëm disa mjekë në Spanjë kishin njohuri praktike.

"Unë besoj se isha personi i parë në Spanjë që i nënshtrova këtij operacioni të veçantë dhe mjekët thanë se nuk kishte shanse që unë të mund të bëja ndonjë veprimtari sportive pas kësaj".

Kujtoi Artetën për natyrën e rrallë të operacionit të tij të hershëm të jetës.

Mikel Arteta iu nënshtrua një operacioni të zemrës që shpëtoi jetën si fëmijë. Kredite e imazhit: TheSun & GYB.

Pavarësisht, Arteta kishte një pasion të përflakur për futbollin aq sa prindërit e tij nuk mund ta ndalonin atë të shijonte sportin. Kështu, babai dhe mamaja e tij u këshilluan me ekspertë mjekësorë për të përcaktuar se sa i madh ishte rreziku sepse Arteta nuk do të heqte dorë kurrë nga pasioni i tij për futbollin.

Ata u frikësuan se diçka e keqe mund të më ndodhte një ditë kur luaja në fushë. Sidoqoftë, zemra ime u forcua vetëm me kalimin e viteve, derisa të mos bëhej më çështje ”.

Zbuloi Arteta.

Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold - Edukimi dhe krijimi i karrierës

Në kohën kur Arteta ishte 8 vjeç në 1991, ai filloi krijimin e karrierës së tij në futboll në klubin e të rinjve amatorë të quajtur Antiguoko në San Sebastián. Ndërsa ishte në klubin vendas, i ri Arteta gjeti qëllim në futboll, respektoi finesën e tij teknike dhe lau çizmet e tij gati për një karrierë që do ta merrte shumë larg Spanjës. Ishte gjithashtu në Antiguoko që Arteta ushqeu miqësinë e tij me të Xabi Alonso, një bashkëmoshatar lokal që më parë ai ishte miqësuar për shkak të konkurrencës së shëndetshme mes tyre. Të rinjtë e atëhershëm që merreshin me ekspozita të ekspresuara të aftësive dhe trimërive u bënë të pandashëm dhe të vendosur për të luajtur për të njëjtin ekip futbolli.

Mikel Arteta dhe Xabi Alonso e njihnin njëri-tjetrin që në një moshë shumë të re dhe ishin të pandashëm në klubin e të rinjve Antiguoko. Kredia e imazhit: DreamTeamFc.

Si rezultat, vendimi i tyre ishte 100% i parashikueshëm kur të dy morën ftesa për të ndërtuar një karrierë në klubin vendas. Duke qëndruar krah për krah në qendër të mesfushës, Arteta dhe Alonso diktuan ritmin e çdo loje për Antiguoko; Gama e tyre e saktë dhe saktësia ishte një pamje mbresëlënëse për të parë tifozët dhe kundërshtarët ashtu si ata ndihmuan ekipin e tyre të rinjve për të fituar fitoren në turne pas turneut. Arteta dhe Alonso përfundimisht u ndanë kur ish i tërhoqi interesat nga Barcelona ndërsa kjo e fundit shkoi te Real Sociedad.

Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold - Jeta e hershme e karrierës

Ashtu si historia e shumë lojtarëve të kthyer menaxherëve, Arteta kishte një karrierë të futbollit të verifikuar duke filluar nga Barcelona ku ai kurrë nuk e bëri atë te ekipi i parë i klubit. Sidoqoftë, ai gjeti stabilitet në hua në PSG dhe shënoi përmirësime të konsiderueshme me Rangers. Në 2004 Arteta u bashkua me Real Sociedad në mënyrë që të përmbushte dëshirën e tij në moshë për të luajtur përkrah palit të tij të vjetër Xabi Alonso.

Fatkeqësisht, Alonso duhej të largohej për në Liverpool, zhvillim i cili bëri që dueti të mos luhej kurrë së bashku si profesionistë. Për të kapërcyer të gjitha, Arteta nuk arriti të vendoset në Real Sociedad, por ishte e lumtur që u nënshkrua nga Everton në 2005. Vlen të përmendet se ishte me Toffees që Arteta pati përparimin e tij si lojtar, së pari duke u bërë një tifoz i preferuar dhe duke vazhduar për të kallëzuar disa çmime.

Mikel Arteta pati përparimin e tij si futbollist në Everton. Kredia e imazhit: HITC.
Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold - Rruga për famë histori

Duke hipur në rekordin e tij mbresëlënës, Arteta u bashkua me Arsenalin dhe punoi rrugën e tij për t'u bërë kapiten i klubit. Krijuesi i atëhershëm u emërua edhe me emrin "Traineri" nga shokët e tij të skuadrës, sepse ndërhyrja e tij e vazhdueshme në vendimmarrje i bëri ata të ndjejnë vendosmërinë e tij për të kaluar në menaxhim. Prandaj nuk ishte për t'u habitur që Arteta u bashkua Pep Guardiola stafi i dhomës së prapme në Man City pasi vare çizmet e tij në vitin 2016.

Mikel Arteta bëri të njohura aspiratat e tij të menaxhmentit duke ndërhyrë vazhdimisht në vendimmarrjet në Arsenal. Kredia e figurës: Pasqyrë.

Mjafton të theksohet se duke punuar me Pep Guardiola në Man City e përgatiti Arteta për role menaxheriale të plota, pasi i pari e shpoi atë në artin e pafuqishëm të pamëshirshëm dhe konsistencë. Në fakt, kur Guardiola i besoi Artetës detyrën e zgjedhjes dhe drejtimit të një skuadre që do të luante kundër Arsenalit në një lojë të Premier League, menaxheri i asistentit të atëhershëm dorëzoi sipas pritshmërive të shefit të tij pasi City mposhti Arsenalin 2-1.

Pep Guardiola vlerësoi Mikel Arteta për menaxhimin e skuadrës së Cityt për të mposhtur ish-klubin e tij Arsenalin. Kredia e figurës: TheSun.
Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold - Ngritja e famës

Kur Arsene Wenger dha dorëheqjen në 2018, Arteta u intervistua si një zëvendësim i mundshëm por por Unai Emery u zgjodh në vend. Nuk ishte deri në dhjetor të vitit 2019 që kapiteni i njëhershëm i ekipit u emërua të merrte përsipër drejtimin e menaxhimit në Emirates pas thesit të Emery.

Shpejt përpara për kohën e shkrimit të Arteta nuk ka arritur të bëjë debutimin e tij menaxherial me Arsenalin. Sidoqoftë, ai perceptohet nga Gunners në mbarë botën si njeriu i aftë për të siguruar që lojtarët mungesë të japin 120% për klubin që është bërë një themelim në mbarë botën i talljeve. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

Mikel Arteta është mësuar të rivendosë lavdinë e humbur të gjatë të Arsenal FC. Kredia e figurës: Pasqyrë.
Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold - Faktet e lidhjes së jetës

Pas çdo menaxheri të shkëlqyeshëm është një grua e bukur dhe e kujdesshme dhe Mikel Arteta nuk mungon në atë departament. Në fakt, menaxheri u takua dhe filloi të takojë gruan e tij tepër magjepsëse - Lorena Bernal në vitin 2002.

Mikel Arteta filloi takimin me të dashurën e tij u kthye grua - Lorena Bernal në 2002. Kredia e Imazhit: Instagram.

Lorena është një modele, aktore dhe prezantuese televizive spanjolle që lindi në Argjentinë, por e rritur në qytetin e lindjes së Arteta -San Sebastián. Në kohën kur Lorena ishte 17 vjeçe, ajo fitoi konkursin e bukurisë "Miss Spain", e mbajtur në Jaén dhe e bëri atë në top 10 finalistët në konkursin "Miss World".

Arteta - e cila dihet se nuk ka pasur asnjë të dashur para Lorena - e ka dashur atë për 8 vjet para se ta lidhin nyjën në 17 korrik 2010. Martesa e tyre bekohet me tre djem. Ato përfshijnë Gabriel (lindur 2009), Daniel (lindur 2012) dhe Oliver të vogël (lindur 2015).

Mikel Arteta dhe bashkëshortja e tij Lorena ishin martuar në 17 korrik 2010. Kredia e imazhit: Instagram.
Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold - Faktet e Jetës Familjare

Familydo familje ka një histori për të treguar veçanërisht kur një pjesë e tyre bëhet e famshme si Arteta. Ne ju sjellim fakte në lidhje me familjen e menaxherit duke filluar nga prindërit e tij.

Për familjen e menjëhershme të Mikel Arteta: A e dini se Arteta nuk është e madhe në zbulimin e detajeve për familjarët e tij? Shtë më e lehtë të gjesh një gjilpërë në kasolle sesa të shohësh fotot që komunikojnë jetën familjare të menaxherit në faqet e tij në median sociale. As ai nuk flet për nënën dhe babin e tij gjatë intervistave. Kështu, dihet pak për babanë dhe nënën e menaxherit përfshirë rrënjët e familjes së tij. Në mënyrë të ngjashme, ekzistenca e mundshme e vëllait ose motrës është çështje hamendësie në kohën e shkrimit të kësaj biografie.

Mikel Arteta u rrit nga prindërit për të cilët dihet pak. Kredite e imazhit: SkySports dhe ClipArtStudio.

Rreth të afërmve të Mikel Arteta: Duke vazhduar jetën e gjërë familjare të Artetas, nuk ka të dhëna në dispozicion të prejardhjes së tij, veçanërisht ato të gjyshërve të tij atëror, si dhe gjyshit dhe gjyshes së nënës. Në mënyrë të ngjashme, xhaxhai, hallat, kushërirat, nipërit dhe mbesat e menaxherit nuk dihen ende.

Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold - Faktet personale të jetës

Tiparet e personalitetit që përcaktojnë Mikel Arteta janë të shenjave të zodiakut nga Dashi. Ato përfshijnë proklavitetin e tij për konkurrencë dhe konsistencë të pamëshirshme. Për më tepër, ai posedon një personalitet pohues dhe vështirë se zbulon detaje rreth jetës së tij private dhe personale.

Sa i përket interesave dhe hobeve të Artetës, ai ka një numër aktivitetesh argëtuese që përfshijnë dëgjimin e muzikës, vazhdimin e lojërave të tenisit, shikimin e filmave si dhe kohën e kaluar me miqtë dhe familjen e tij.

Mikel Arteta e do tenisin dhe vazhdon me sportin. Ai është fotografuar këtu me Rafael Nadal në një fushë trajnimi tenisi. Kredia e imazhit: Instagram.
Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold - Fakte të jetesës

A e dini se Mikel Arteta ka një vlerë neto të vlerësuar prej 13 milion dollarësh në kohën e shkrimit? Pasuria në rritje e vazhdueshme e menaxherit ka burime të përcaktuara në pagat dhe mëditjet që ai merr për të qenë menaxher futbolli.

Sidoqoftë, Arteta jeton një mënyrë jetese konservatore gjë që e bën të vështirë ndjekjen e zakonit të tij të shpenzimeve. Si rezultat, dihet pak për shtëpitë që ai posedon. E njëjta gjë mund të thuhet për makinat të cilat ai i përdor për të lundruar në rrugët e Londrës si trajner i ri i Arsenalit.

Po, Mikel Arteta jeton një mënyrë jetese konservatore, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për gruan e tij. Kredia e imazhit: Instagram.
Mikel Arteta Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold - Fakte të patreguara

Për të përmbledhur historinë dhe biografinë e fëmijërisë së Mikel Arteta, ne paraqesim më pak ose pak fakte të njohura në lidhje me menaxherin, në mënyrë që t'ju ndihmojnë të merrni një pamje të plotë të tij.

Feja: Arteta nuk është e madhe për fenë duke gjykuar nga fakti se ai rrallë herë shkon fetar gjatë intervistave. As ai nuk është kapur në kamera në një funksion fetar. Pavarësisht, nuk mund të vërtetohet plotësisht nëse ai është besimtar apo jo.

Tattoos: Trajneri i përket shkollës së vjetër të menaxherëve të cilët nuk promovuan tatuazhe pasi u ngritën në famë. Për Arteta, lartësia e tij e drejtë prej 5 ft 9 inç është e mjaftueshme për të frymëzuar respekt.

Dëshmia e fotos që Mikel Arteta nuk ka tatuazhe në kohën e shkrimit. Kredia e figurës: TheSun.

Pirja dhe pirja e duhanit: Jo falë mënyrës së jetesës konservatore të Mikel Arteta, nuk mund të thuhet përfundimisht nëse i jepet pirja e duhanit dhe pirjes apo jo. Për të gjithë ne e dimë, ai kujdeset mirë për shëndetin e tij dhe nuk do ta rrezikonte me tepri në një zakon.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat Tregimet tona për Fëmijërinë e Mikel Arteta Plus Faktet e Biografisë së Untold. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani atë me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu