Marcus Thuram Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Marcus Thuram Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Our Biography gives full coverage of Marcus Thuram Childhood Story, Early Life, Parents, Family Facts/Life, Girlfriend/Wife, Personal Life and Lifestyle. It’s a complete analysis of his Life Story, right from his early days to when he became Famous.

Marcus Thuram Life Story from his childhood days to date. 📷: Instagram and Twitter
Marcus Thuram Life Story from his childhood days to date. 📷: Instagram and Twitter

Po, ju dhe unë e dimë se ai është një shembull i përsosur i a futbollisti që ndoqi gjurmët e babait të tij të famshëm. However, only a few fans have considered reading Marcus Thuram’s Life Story, which is quite impressive. Now without further ado, let’s begin.

Historia e Fëmijërisë së Marcus Thuram:

For starters, his nickname is “Tikus”, and his full names are Marcus Lilian Thuram-Ulien. He was born on the 6th day of August 1997 to his mother, Sandra Thuram, and father, Lilian Thuram, in the city of Parma, Italy. Marcus Thuram’s parents had him as the first son of the family, and upon his birth, they named him after Jamaican activist ‘Marcus Garvey’.

The second-generation footballer grew up mostly alongside his kid brother who he is five years older than and who goes by the name Khéphren Thuram. Pictured below, both boys Marcus and Khephren spent their early years in Parma where their dad played his football with the city’s team- Parma Calcio 1913.

Little Marcus Thuram grew up alongside his little brother, Khephren Thuram. 📷: Instagram
Little Marcus Thuram grew up alongside his little brother, Khephren Thuram. 📷: Instagram

Although born in Italy, Marcus represents his family’s country- France. The truth is, his dad, between the years 1996–2006, played for Italian clubs Parma and Juventus. Those years corresponds to the time both he and his brother were born.

Marcus Thuram Sfondi Familjar:

Footballers coming from wealthy families have a huge head start to life, even if they get into trouble. While it wasn’t easy for fellow French strikers of his generation- the likes of Jean-Philippe Mateta dhe Neal Maupay, vetë Marcus ynë kishte gjithçka, falë Lilianit, babait të tij legjendar.

Marcus Thuram’s parents, Lilian and Sandra, were the type who could afford their boys the newest collections of toys. However, it was more of soccer balls as gifts than toys. The truth is, football monies elevated Marcus Thuram’s Family and was responsible for his rich family background.

Marcus Thuram Origjina e familjes:

For the purpose of clarity, the Italian born footballer whose dad and mum are French citizens, doesn’t have his family roots traced directly to Africa. Rather, Marcus Thuram’s dad and mum are of Guadeloupe origin. This country is an island located in the southern Caribbean Sea.

A cute baby photo of Marcus Thuram with his dad and mum. His family's origin is Guadeloupe. 📷: 90Min
A cute baby photo of Marcus Thuram with his dad and mum. His family’s origin is Guadeloupe. 📷: 90Min

Did you know?… fellow French legend Thierry Henry dhe futbollistët si Anthony Martial dhe Kingsley Coman gjithashtu kanë origjinën e tyre familjare nga Guadeloupe. Për të mos harruar gjithashtu, vendi ishte shtëpia e skllevërve të parë afrikanë që mbërritën atje në vitin 1650.

Ndërtimi i Arsimit dhe Karrierës Marcus Thuram:

To continue living the family dreams, the footballer and his brother decided early on, to follow their dad’s footsteps. In the Marcus Thuram’s household, football has always been the focus. Upon nearing retirement, the head of the family (Lilian) devised a strategy, one that would see his sons continue living his dreams.

Në sezonin 2004/2005, babai i Marcus, mori pozicionin e tij qendror mbrojtës të Juventusit duke u hequr nga një i ri Giorgio Chiellini i cili po fillonte karrierën e tij në Torino. Babai i plakjes që veshi zemrën në mëngë, pësoi më tej një tragjedi- Malformimi kardiak. Having an enlarged heart saw the Frenchman’s career nearing an end.

Thou, Marcus dad, got a cheap transfer to Barcelona in the wake of the Calciopoli Scandal which saw Juve getting relegated to Serie B. Sadly, his career couldn’t last for more than two seasons.

Para se të mbaronte karrierën e tij, fituesi i Kupës së Botës 1998 vendosi të përqëndrohet më shumë në familjen e tij. Ai siguroi që djali i tij Marcus të fillojë karrierën e tij në Francë dhe askund tjetër. Arsyeja ishte sepse ai donte që djemtë e tij të njiheshin me bazën e familjes së tyre. Babai legjendar regjistroi të dy djemtë e tij në Olympique de Neuilly, një akademi futbolli e vendosur në perëndim të Parisit.

Biografia e Marcus Thuram- Jeta e hershme e karrierës:

Pasi kaloi katër vjet me Olympique de Neuilly, suksesi i Marcus e pa që po përparonte në një fazë më të rëndësishme të karrierës së tij. Babai i tij e transferoi atë në AC Boulogne-Billancourt, një akademi më e spikatur e cila dikur kishte një yll tjetër francez Allan Saint-Maximin si një nga yjet e tyre më të mirë të akademisë.

Në akademinë e tij të re, Marcus u bë ky djaloshar, ai që fitoi një reputacion për të shënuar gola sesa për të mbrojtur siç bëri babai i tij. I riu ndihmoi klubin në disa momente fituese dhe nderime të akademisë.

Biografia e Marcus Thuram- Rruga drejt famës:

Pas daljes në skenë të akademisë franceze, AC Boulogne-Billancourt, Marcus vendosi të largohej për në Sochaux në sezonin 2012-2013. Menjëherë pasi i la ata, Khéphren Thuram (vëllai i tij i fëmijës) u regjistrua në ish-akademinë, për të vazhduar atje ku u largua vëllai i tij i madh.

Did you know?… The Legendary dad, Lilian, had a helping hand in his son’s movement to Sochaux. To the joy of Marcus Thuram Household, the lad didn’t just successfully graduate from the youth academy; he miraculously got a French U-17 call-up.

Success followed immediately after national youth call-up. Did you know?… Marcus was among fellow footballers- the likes of Kylian Mbappe dhe Issa Diop i cili ndihmoi Francën të fitojë Kampionatin UEFA 2016 nën 19.

The youngster was among the 2016 UEFA European Under-19 winning team. 📷: Actusen and UEFA
The youngster was among the 2016 UEFA European Under-19 winning team. 📷: Actusen and UEFA

Biografia e Marcus Thuram- Rise to Fame Story:

Pas disa gjashtë vitesh të mira me Football Club Sochaux-Montbéliard, Marcus vendosi të ndiqte hapat e ndërmarrë një legjendë të Chelsea FC - askush tjetër përveç Didier Drogba. Ai u regjistrua në Guingamp, një klub për të cilin ai besonte se do të këndonte më lart emrin e tij Thuram, në dëgjimin e klubeve më të larta evropiane.

At Guingamp, the striker gained the attention he needed just before he began scoring his goals. Did you know?… Marcus, after a match with PSG, had an emotional encounter with Italian goalkeeping legend Gianluigi Buffon, i cili ka qenë një mik i gjatë dhe ish-shok i skuadrës së babait të tij, Lilian.

Marcus Thuram met his childhood Idol and father's close friend- no other than the Legendary Buffon. 📷: IG
Marcus Thuram met his childhood Idol and father’s close friend- no other than the Legendary Buffon. 📷: IG

Following his encounter with the legendary stopper, the striker used the opportunity to begin making a name for himself. Marcus’ first accolade was helping his team to eliminate PSG from the 2018/2019 quarter-finals of the Coupe de la Ligue.

Për shkak të emrit të tij duke bërë xhiro të mëdha në media, klubi gjerman i futbollit Borussia Mönchengladbach u tërhoq dhe vazhdoi të bastisi Guingamp për nënshkrimin e tij. Marcus nuk është shikuar nga koha kur u fut në klub.

As the time Marcus Thuram’s Biography is being put up, the footballer is widely regarded as the next beautiful promises to France and the Franco-Guadeloupe generation of football forwards after the great Thierry Henry. He’s got everything- ranging from goals, technique, high jump power and celebration style. The rest, as they say, is history.

T I K U S is currently regarded as one of the beautiful promises to his French Footballing Generation. 📷: Bundesliga & IG
T I K U S is currently regarded as one of the beautiful promises to his French Footballing Generation. 📷: Bundesliga & IG

Marrëdhënia e jetës Marcus Thuram- E dashura, grua?

Asides watching him scoring goals on the pitch, football fans have recently become more interested about the son the Legendary footballer. Consequently, they’ve pondered on the ultimate question… Who is Marcus Thuram’s Girlfriend?

Lots of fans have asked... Who is Marcus Thuram's Girlfriend? 📷: Instagram
Lots of fans have asked… Who is Marcus Thuram’s Girlfriend? 📷: Instagram

Për të filluar, Marcus Thuram është një futbollist i pashëm, një pamje e mprehtë e të cilit është e aftë të shkrijë zemrën e admiruesve femra që e konsiderojnë veten të dashurat dhe gruan e mundshme.

To tell the truth, Marcus Thuram on social media appears to be single. However, it could be that the footballer has a girlfriend but have decided not to make his relationship public. Peharbs, Marcus Thuram’s parents must have advised their son to focus more on retaining the family’s glory instead of making media headlines for non-footballing affairs.

Marcus Thuram Jeta personale:

Së pari dhe më e rëndësishmja, futbollisti është një person krijues, dramatik dhe një vetëbesues. Ai është dikush, personaliteti i tij jashtë fushës është i ashpër për t'i rezistuar. TIKUS, pasi ai është mbiquajtur, është i madh, i gjatë, i fortë dhe ka një ndjenjë të vetëvlerësimit ose vetë-rëndësisë.

Marcus Thuram's Personal Life will help you get a better picture of him. 📷:Picuki
Marcus Thuram’s Personal Life will help you get a better picture of him. 📷:Picuki

As regards Marcus Thuram’s hobby, it seems he could be an NBA fan, one who would love playing basketball. The sharp striker also possesses a flamboyant character, one that makes him sometimes exhibit a ‘Statusi i mbretit të xhunglës‘. But overall, Marcus is not like Mario Balotelli.

The King of the Jungle Status. However, he is not like Balotelli. 📷: Twitter
The King of the Jungle Status. However, he is not like Balotelli. 📷: Twitter

Marcus Thuram Stili i jetës:

Njohja me mënyrën e tij të të jetuarit sigurisht që do t'ju ndihmojë të kuptoni një imazh të plotë të tij. Së pari dhe më e rëndësishmja, Marcus Thuram është dikush që mund të shpenzojë para për të blerë vegla superhero - posaçërisht një me cilësi kibernetike / robotike.

The French Football lives a Luxurious Lifestyle. He is rich and can afford anything. 📷: IG
The French Football lives a Luxurious Lifestyle. He is rich and can afford anything. 📷: IG

Coming from a wealthy household, having a 3,200,000 Euros annual wages and a 7 Million Euro net worth is surely more than enough to build an arsenal of ferocious automobiles. Judging from the photo of Marcus Thuram’s cars, it appears his favourite colour is back, and he prefers the Mercedes brand.

Marcus Thuram's Car- He is a fan of the Mercedes-Benz G-Class SUV Luxury. 📷: Insta
Marcus Thuram’s Car- He is a fan of the Mercedes-Benz G-Class SUV Luxury. 📷: Insta
More so on his lifestyle, it appears one of Marcus Thuram’s Hobbies is travelling asides basketball. The striker prefers to spend his monies making trips to the Desert Safari in Dubai. He believes life is amazing, and it should always remain that way.
Marcus spends his monies at the Desert Safaris in Dubai. 📷: Picuki
Marcus spends his monies at the Desert Safaris in Dubai. 📷: Picuki

Jeta familjare e Marcus Thuram:

Being born into a household which has a World Cup winner is, without doubt, a huge source of inspiration for any footballer. In this section, we’ll bring you more facts about Marcus Thuram’s parents as well as his family members.

About Marcus Thuram’s Father:

Siç e dini ndoshta, babai super i Marcus është një legjendë e gjallë franceze. Emrat e tij të plotë janë Ruddy Lilian Thuram-Ulien, dhe ai lindi në ditën e 1 janarit 1972, NUK në Francë, por në Pointe-à-Pitre, qyteti më i madh i Guadeloupe.

Meet Marcus Thuram's Father, Lilian Thuram. He enjoys having a good company with his son. He is also remembered as a World Cup Legend. 📷: DailyMail
Meet Marcus Thuram’s Father, Lilian Thuram. He enjoys having a good company with his son. He is also remembered as a World Cup Legend. 📷: DailyMail

Lilian is a divorcee, meaning he is no longer married to Marcus’s mum, Sandra. Moving on, he began dating Karine Lemarchand, a French TV channel journalist. Sadly, both lovers ended their relationship in the year 2013.

Për dallim nga i biri, Marcus, Lilian kishte një edukim të përulur në Guadeloupe, ku luajti futboll në rrugë dhe në plazhe. Në moshën 11 vjeç, familja e tij u transferua në Francë, vendi ku ai luajti futbollin e tij dhe më vonë u nacionalizua.

Lilian Thuram ishte duke sulmuar mesfushorin para se të transferohej në pozicionin e tij të zakonshëm mbrojtës. Ai ka nderime të shumta individuale, klubore dhe kombëtare për emrin e tij, dhe i famshëm është ai që është ndër fituesit e Kupës së Botës 1998 FIFA. Lilian Thuram, pa dyshim, vlerësohet si një nga mbrojtësit më të mëdhenj në historinë e futbollit botëror.

About Marcus Thuram’s Mother:

Great mothers have produced great husbands and sons, and Sandra Thuram (pictured below) is one of those super mum. She is best described as Lilian Thuram’s ex-wife and the mother of Marcus and Khephren.

Meet Marcus Thuram's Mum, Sandra Thuram. She is the ex-wife of Lilian Thuram. 📷: Instagram
Meet Marcus Thuram’s Mum, Sandra Thuram. She is the ex-wife of Lilian Thuram. 📷: Instagram

Marcus Thuram’s mum was a childhood friend who met her ex-husband while in primary school. Both lovers had their wedding on the 3rd day of June 1995 with a split in 2007. Football fans remember Sandra for her motherly role in raising Marcus and his little brother.

About Marcus Thuram’s Brothers:

Khéphren Thuram born the 26th day of March 2001, is the younger sibling of Marcus. Thou he isn’t as famous as his big brother, he is also a professional footballer. Khephren, like his legend dad began their senior career with Monaco.

Did you know?… Marcus Thuram’s parents agreed to name his little brother (pictured below) after the Egyptian pharaoh ‘Khafra’. We still don’t understand why they did that.

Meet Marcus Thuram's brother- Khéphren Thuram. 📷: WorldOfFootballHD
Meet Marcus Thuram’s brother- Khéphren Thuram. 📷: WorldOfFootballHD

About Marcus Thuram’s Uncle:

The French star has an uncle named Gaetan Thuram. He is the older brother of Marcus Thuram’s father (7 years his senior). Gaetan Thuram is the father of Anthony Thuram, who is Marcus’ cousin.

About Marcus Thuram’s Grandparents:

Midis të gjitha gjysheve, më e njohura është gjyshja e tij atërore e cila shkon me emrin Mariana Christiane Thuram. Mariana rriti djalin e saj (Lilian) në varfëri të varfërisë dhe prapë e ka të vështirë të besojë se ai do të bëhej kaq i suksesshëm, e lëre më të fitojë kupën e botës në 1998 dhe të bëhet Legjenda Franceze.

Faktet e Marcus Thuram:

In the final lap of our Childhood Story and Biography write up, we’ll bring you some facts you never knew about the footballer.

Fakt #1– Marcus Thuram Salary Breakdown

The forward’s contract with Borussia Mönchengladbach sees him earning a whopping salary of 3.2 milion Euro per year. We’ve compared Marcus Thuram’s pay with that of the average man, and it sure doesn’t look good. Before showing you, this is what we got after crunching his salaries into small numbers.

BANESORE / FITIMIFitimet në Euro (€)Fitimet në dollarë ($)Fitimi në Paund (£)
Në vit€ 3,200,000$ 3,467,504£ 2,800,000
Per Muajit€ 266,667$ 288,958£ 233,333
Në javë€ 61,538$ 66,580£ 53,846
Në ditë€ 8,767$ 9511£ 7,671
Në orë€ 365$ 396£ 320
Për minutë€ 6.09$ 6.6£ 5.33
Për sekonda€ 0.10$ 0.11£ 0.09

Kjo është ajo që Marcus Thuram ka fituar që kur fillove të shikosh këtë faqe.

€ 0

 

Fakt #2– Comparing his Salary to the Average Man

Did you know?… In his home country (France), it would take the average citizen about 7 years and five months to make €266,667, which is the amount Marcus earns in a month.

It will also take the average German citizen (5 years and six months), the average UK citizen (7 years and five months), and the average United States citizen (4 years and two months) to make Marcus Thuram’s monthly income.

Fakt #3– Marcus Thuram FIFA Ratings:

At the time of writing Marcus Thruam’s Biography, he is age 22 and doing great on FIFA. Judging from the stats below, it appears the forward, like others of his level – pëlqen të Lautaro Martinez dhe Joshua King të gjithë kanë marrë parakushtin e sulmuesit të ditës moderne.

At the time of putting up Marcus Thruam's Biography, he is 22 and isn't doing bad on his FIFA stats. 📷: SoFIFA
At the time of putting up Marcus Thruam’s Biography, he is 22 and isn’t doing bad on his FIFA stats. 📷: SoFIFA

Fakt #4– Marcus Thuram Religion:

The forward is likely to be irreligious. There is no evidence which points to the fact that Marcus Thuram’s parents raised him in adherence to Christian religious doctrines. Lilian Thuram, his dad, has gone against religion for years, in his quest to support same-sex marriage.

Even thou we haven’t seen the Marcus in religious mode, there is still a possibility he could be a Catholic through his mum. Did you know?… 80% of the population of Guadeloupe (Marcus Thuram’s family roots) are Roman Catholic.

Wiki:

Kërkimet e biografisëPërgjigjet
Emri i plotë:Marcus Lilian Thuram-Ulien
Nicknametikus
lindur:6 gusht 1997, Parma, Itali.
prindërit:Lilian Thruam (Babai) dhe Sandra Thuram (Nënë)
vëlla:Khephren Thuram
Uncle:Gaetan Thuram
Nënë Hapi:Karine Lemarchand
Gjatesia:1.92 m (6 ft 4 në)
Hobi:Udhëtimi dhe Basketbolli
Te ardhura neto:7 milion Euro
Zodiaku:Luani

Përfundim:

For staying this far, we say thank you. We appreciate the time you’ve taken on this article about Marcus Thuram’s Biography.

Ju lutemi tregoni se çfarë mendoni për Forward në sesionin tonë të komenteve. Për shembull, është duke kërkuar të mbajë trashëgiminë e familjes Thuram apo do të dalë më mirë se babai i tij Legjendar?

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet