Histori të Fëmijërisë së Jean-Philippe Mateta Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur

Histori të Fëmijërisë së Jean-Philippe Mateta Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur

Biografia jonë e Jean-Philippe Mateta ju tregon Fakte në lidhje me Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e Hershme, Prindërit, Familja, E dashura / Gruaja që duhet të jetë, Stili i Jetës, Jeta Personale dhe Vlera Net. Shtë një analizë e plotë e të gjitha ngjarjeve të dukshme duke filluar nga ditët e tij rinore deri kur u bë i Famshëm.

Jeta e hershme dhe ngritja e Jean-Philippe Mateta. - Lyonmag, TransferMarket dhe Instagram
Jeta e hershme dhe ngritja e Jean-Philippe Mateta. - Lyonmag, TransferMarket dhe Instagram

Po, ti dhe unë e dimë Mateta është një sulmues francez nën vlerësim, profili i futbollit i të cilit është më pak i dokumentuar. Më shumë, fakti që ai është një nga sulmuesit e rinj më emocionues në Evropë, ai që i ka shtuar gola Magjisë së tij.

Sidoqoftë, vetëm disa tifozë të futbollit kanë menduar të lexojnë Biografinë e Jean Philippe Mateta, të cilën ne e kemi përgatitur, dhe është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë me historinë e tij të rinisë.

Historia e Fëmijërisë së Jean-Philippe Mateta:

Jean-Philippe Mateta lindi në ditën e 28 qershorit 1997 në Clamart, një komunë e vogël e vendosur në periferi jugperëndimore të Parisit, Francë. Futbollisti lindi si djali i parë i prindërve të tij dhe në një familje që ka edhe fëmijë mashkull dhe femër.

Siç shprehet France-Football, sulmuesi u rrit si një fëmijë i qetë që i pëlqente të vinte fytyra me buzëqeshje. A e dini?. Jean-Philippe Mateta mund të kishte lindur në një familje të pasur nëse të gjitha gjërat kishin shkuar më mirë me babanë e tij. Ne do t'ju tregojmë për situatën fatkeqe që i ndodhi babait të tij vite para se të lindte.

Origjina familjare dhe problemet e prindërve të Jean-Philippe Mateta (babai i tij):

Ylli me origjinë franceze ka një prejardhje të familjes Kongo, një prej të cilave mund të gjurmohet tek babai i tij dhe ndoshta edhe mamaja e tij. Babai i Jean- Philippe Mateta dikur ishte një futbollist që luante profesionalisht në Kongo. Në moshën 22 vjeç, karriera e tij e futbollit e bëri atë të linte familjen e tij për në Belgjikë.

Tani këtu vjen pjesa e trishtuar. Gjërat morën një kthesë tragjike në Evropë pasi babai i pafat e pa veten duke u ndeshur me një dëmtim të Kofshës, e cila i dha fund papritur karrierën e tij në atë moshë të re.

Sfondi Familjar i Jean-Philippe Mateta në kohën e lindjes së tij:

Sulmuesi francez në rritje vjen nga prejardhja e familjes së klasës së mesme të ulët. Në fillim, të dy prindërit e Jean-Philippe Mateta bënë punë të ulëta për të mbajtur familjen e tyre në rregull. Babai i tij, i cili i dha fund karrierës së tij në moshën 22 vjeç, mori një punë sigurie në Clamart.

Komuna Franceze (Clamart) ku u vendosën prindërit e Jean-Philippe Mateta, dihet se është një lagje për migrantët që preferojnë të vendosen atje falë afërsisë me Parisin (31 minuta me makinë).

Prindërit Jean-Philippe Mateta u vendosën në Clamart i cili një makinë 31-minuta në Paris - Google Maps
Prindërit Jean-Philippe Mateta u vendosën në Clamart i cili një makinë 31-minuta në Paris - Google Maps

Si Mateta, shumica e futbollistëve me rrënjë familjare afrikane - pëlqimet e Dan-Axel Zagadou, Allan Saint-Maximin, Sebastien Haller të gjithë i kaluan vitet e tyre rinore duke u rritur në periferi të ngjashme franceze afër Parisit.

Jean-Philippe Mateta Jeta e hershme - Lufta midis arsimit dhe futbollit:

Për babanë e tij, pasi nuk arriti të bëjë emër për veten e tij në lojë bëri që ai ta shihte futbollin si një sport të pafat dhe të ndaluar. Mjerisht, ky besim u detyrua të anëtarëve të familjes. Më herët, babi hardcore këmbënguli që djali i tij Jean-Philippe nuk duhet të kompromentojë edukimin e tij për ndonjë futboll apo futboll. Duke folur për këtë, sulmuesi dikur i tha France-Football.

“Kur isha i vogël, babai im nuk donte që unë të prekja edhe një top futbolli. Gjithmonë kam dashur të jem një futbollist profesionist, dhe Shkolla nuk ishte gjëja ime. ”

A e dini? Midis të dy prindërve të Jean-Philippe Mateta, ishte mamaja e tij që kishte një pamje tjetër. Ajo besoi në dëshirën e djalit të saj për të vazhduar të jetonte ëndrrat e familjes së futbollit. Fatmirësisht, më në fund erdhi një mundësi për të braktisur arsimin.

Si fitoi Futbolli mbi Arsimin:

Vitet e fëmijërisë së Mateta morën një kthesë pozitive në një ditë shumë fatale. Ishte dita kur ai fitoi betejën kundër dëshirave të babait të tij, duke detyruar kështu fatin e tij. Duke dhënë një llogari të historisë, futbollisti tregoi një herë France Football-. Sipas fjalëve të tij: 

“Një ditë miqtë e mi po shkonin në futboll, dhe unë vendosa t’i shoqëroj. Ndërsa luaja, unë u driblova shumë. Pastaj erdhi trajneri i ekipit dhe më tha

'Ju duhet të vini të regjistroheni!' Unë iu përgjigja se babai im nuk do ta dëshironte. I dhashë numrin e nënës sime. Ai telefonoi, u shpjegoi prindërve të mi se kisha potencial. Për mrekulli, babai im më në fund pranoi. ”

I riu filloi rrugëtimin e tij futbollistik me klubin e lagjes Olympique de Sevran. Ai më pas u transferua në Sevran FC, i cili është 33.3 km larg shtëpisë së familjes së tij për të fituar përvojën e rinisë.

LEXO  Raphael Varane Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Biografia e Jean-Philippe Mateta- Rruga drejt famës:

Prania e një gjeni familjar, ai që bëri që Mateta të rritet si një Giant, e favorizoi atë pikërisht nga vitet e fëmijërisë. Për shkak të peshës së tij, djaloshi i ri ishte gjithnjë i pozicionuar të luante kundër kundërshtarëve të moshuar.

Në fillim, babai i tij e mësoi atë se si të merrte përgjegjësi dhe të menaxhonte presionin ndërsa garonte kundër lojtarëve të moshuar. Edhe pse ata lojtarë më të spikatur u përpoqën ta prishnin, Mateta rezistoi duke shënuar dhe kurrë nuk tregoi se kishte frikë.

Duke kundërshtuar të gjitha mosmarrëveshjet e grumbulluara kundër tij, Mateta u parashikua të (JA Drancy) një akademi të njohur të ketë arritur nderime të shumta në futbollin amator francez. Pasi bëri përshtypje atje, i riu atëherë pranoi një kontratë rinore me një klub të divizionit më të lartë (LB Châteauroux).

Gëzimi i prindërve të tij (veçanërisht babait të tij) dhe anëtarëve të familjes nuk dinin asnjë lidhje në kohën kur ata vetë u diplomuan me shkëlqim nga futbolli i të rinjve (viti 2016). Suksesi nuk u ndal këtu. Adoleshenti filloi një udhëtim të qetë në karrierë duke shënuar 20 gola në një sezon të vetëm.

Historia e Biografisë Jean-Philippe Matise to Fame:

Duke parë qëllimet e tij, gjigantët e futbollit francez (Lyon) u tunduan, duke marrë kështu vendimin për nënshkrimin e të riut. Ndërsa ishte në klubin francez, Mateta vazhdoi trajektoren e tij të qetë pasi shënoi edhe 22 gola të tjerë të karrierës si për Lyon ashtu edhe për Le Havre (përmes huazimit).

Pas kthimit nga një kredi në Qershor 2018, ylli në rritje mori vendimin më domethënës në karrierën e tij- Duke shkuar jashtë vendit. Edhe pse largimi i Lacazette nga Lyon mund të kishte ndihmuar. Megjithatë, ardhja e Mariano Díaz, prania e Memphis Depay Nabil Fekir do të thoshte më shumë konkurrencë për vendet sulmuese.

Në kohën e vendosjes së biografisë së Jean-Philippe Mateta, magjistari i golit po shijon një jetë të ëmbël me klubin Bundesliga Mainz 05. Që nga ardhja e tij në mes të 2018, futbollisti (megjithë një operacion të hershëm në gju) ka jetuar deri në emrin e tij si nënshkrimi më i shtrenjtë i klubit.

Like Jonathan David, Mateta ka shumë gola në moshën e tij të re. Më interesante, mënyra se si ai mbron mbrojtjet ka bërë që tifozët të mendojnë se ai është i radhës Romelu Lukaku në bërjen.

Ashtu si Romelu Lukaku, ai është i Madh dhe i fortë. Më e rëndësishmja, një makinë e shquar e Qëllimeve - Trans Mkt
Ashtu si Romelu Lukaku, ai është i Madh dhe i fortë. Më e rëndësishmja, një makinë e shquar e Qëllimeve - Trans Mkt

Pa dyshim, dashamirët e FIFA-s dhe tifozët e futbollit në përgjithësi janë në prag të shikimit të një fuqie tjetër përpara që lulëzon në një talent të klasit botëror.

Nga pankartat për t'u bërë një i domosdoshëm, Jean-Philippe Mateta ka parë një rilindje. Ai është, pa dyshim, një njeri që duhet të ruhet nga linja e pafund e prodhimit të grevistëve francezë. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Jean-Philippe Mateta Dashuria e Jetës - E dashura, Gruaja e Fëmijëve?

Ndërsa jetonte jetën e madhe në Gjermani, sulmuesi i gjatë 6 këmbë 2 inç kërkoi dikur pëlqimin e prindërve të tij për t'u fejuar me të dashurën e tij. Arsyeja për këtë ishte sepse 22-vjeçari mendonte se ishte i pjekur dhe kishte nevojë për të krijuar një familje. Marrja e gruas dhe të paturit fëmijë u bë përparësi.

LEXO  Bafetimbi Gomis Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

Pak para pandemisë COVID-19, djali i dashur u fejua me të dashurën e tij. Në foto më poshtë, e dashura e Jean-Philippe Mateta është një person vetëmohues që nuk bën asgjë më shumë sesa sigurimi i mbështetjes emocionale për burrin e saj, madje edhe ti do të thotë të vishësh jetën e saj në pritje.

Takoni të dashurën dhe gruan e Jean-Philippe Mateta për të qenë. - Instagram
Njihuni me të dashurën dhe gruan e Jean-Philippe Mateta. - Instagram

Duke gjykuar nga mënyra se si po shkojnë, është e sigurt që martesa mund të jetë hapi tjetër zyrtar. Për më tepër, është vetëm çështje kohe para se ata të bëhen prindër të një fëmije (a) të bukur.

Jeta personale e Jean-Philippe Mateta:

Në seksionin e mëparshëm, ne ju bombarduam me shumë përmbajtje në lidhje me historinë e fëmijërisë së Mateta, biografinë dhe jetën e marrëdhënieve. Tani këtu vjen një pjesë që do t'ju bëjë të bëni pyetjen:

Kush është Mateta?… .. Cili është personaliteti i tij jashtë fushës?

Njohja me futbollistët Jeta personale -IG
Njohja me futbollistët Jeta personale -IG

Për lexuesit kureshtarë, marrja e përgjigjeve për pyetjet e mësipërme dhe shikimi i fotografisë më sipër do t'ju ndihmonte vërtet të merrni një pamje të plotë të jetës personale të Mateta-s së tij. Së pari, ai është një dashnor i madh i qenve.

Së dyti, për jetën e tij personale, Mateta është dikush me prirje introverte dhe ekstroverte. Ndonjëherë, ai ka tendencë të rimbushet duke kaluar vetëm kohë. Herë të tjera, sulmuesi mund të jetë shumë i gjallë. Si përmbledhje, Mateta ka një personalitet ambicioz. Termi do të thotë dikush me cilësi introverte dhe ekstroverte.

Jean-Philippe Mateta Lifestyle:

Power forward merr një pagë javore prej 19,000 € dhe një pagë vjetore prej 989,900 €. Nëse po pyesni se si i kalon paratë, atëherë ju kemi mbuluar.

Ekziston një thënie që 'do të jesh gjithmonë i varfër nëse shpenzon më shumë sesa bën'. Vetë Mateta ynë jeton një mënyrë jetese të përulur dhe aventureske. Në një përpjekje për të shijuar veten, ai në vend të kësaj do të preferonte një jetë bregdetare spanjolle në Tenerife, ku ai të qetësohet me Delfinët, të hajë ëmbëlsira dhe të shijojë natyrën.

Njohja me jetën personale të futbollistit
Njohja me jetën personale të futbollistit

Makina Jean-Philippe Mateta:

Peharbs, nuk e dini kurrë, sulmuesi buxheton një pjesë të konsiderueshme të pasurisë së tij për të përmbushur nevojat e tij për automjete. Siç vërehet më poshtë, Mateta nuk është i turpshëm për të treguar makinën e tij luksoze për tifozët.

Jean-Philippe Mateta Car- Ai është i madh dhe me të vërtetë një tifoz i makinave të mëdha- Picuki
Jean-Philippe Mateta Car- Ai është i madh dhe me të vërtetë një tifoz i makinave të mëdha- Picuki

Duke u larguar nga automjetet, Jean i gjatë gjithashtu pëlqen të shijojë, në një mënyrë pa këmishë, biçikletën e tij me dy rrota aventure. Pa dyshim, ekzistojnë dy palë në jetën e tij personale dhe stilin e jetës.

Sulmuesi i pëlqen të shpenzojë paratë e tij për të blerë biçikleta të vogla- IG
Sulmuesi i pëlqen të shpenzojë paratë e tij për të blerë biçikleta të vogla- IG

Jean-Philippe Mateta Jeta familjare:

Që nga fëmijëria e tij, gjëja më thelbësore në botën e Matetës është dashuria për anëtarët e familjes. Siç vërehet më poshtë, asgjë nuk është më e mirë se momentet e ditëlindjes kur ata marrin festimin e familjes së familjes.

Momentet e ditëlindjes janë momente të lumtura për familjen- IG
Momentet e ditëlindjes janë momente të lumtura për familjen- IG

Për prindërit e Jean-Philipe Mateta:

Të gjitha falënderimet për rritjen e një djali të madh, nëna dhe babai me fat i futbollistit francez janë të dy të respektuar mirë në mesin e komunitetit francez të zi të Clamart. Siç vërehet në foton më sipër, duket se prindërit e Matetës kanë bërë përpjekje të vetëdijshme për tu hijezuar nga publiku.

Rreth vëllezërve dhe motrave të Jean-Philipe Mateta:

Me sa mund të themi, futbollisti ka një vëlla dhe motër të cilët i pëlqen shumë. Përkushtimi i Jean-Philippe për të parë vëllezërit e motrat e tij është i ngjashëm me angazhimin që ai vendos në fushë. Si një person i orientuar drejt familjes, Mateta u sigurua që motra e tij të ndiqte një kurs agjentësh futbolli kështu që ajo do ta përfaqësojë atë si agjentin e tij.

Takoni motrën e Jean-Philippe Mateta e cila e përfaqëson atë si agjentin e tij.- Instagram
Njihuni me motrën e Jean-Philippe Mateta që e përfaqëson atë si agjentin e tij.- Instagram

Të afërmit e Jean-Philipe Mateta:

Ndërsa ishte ende duke ecur lart, futbollisti nuk kishte vetëm prindërit dhe motrën e tij duke hedhur mbështetjen e tij për të. Mateta kishte edhe një të afërm, i cili nuk është askush tjetër përveç tezës së tij bukuroshe. Përshëndetje duke lexuar, a mund ta dalloni në foton më poshtë?

LEXO  Faktet e Biografisë së Untoldit Fëmija i Fëmijërisë së Ditës Upamekano Plus
Një foto bukuroshe nga nëna, motra dhe halla e Jean-Philippe Mateta ndërsa brohorasin për të- Instagram
Një foto bukuroshe e mamasë, motrës dhe tezes së Jean-Philippe Mateta ndërsa ata bëjnë tifo për të- Instagram

Faktet Jean-Philippe Mateta:

Duke përmbledhur historinë tonë të fëmijërisë dhe faktet e biografisë, ne do të paraqesim në këtë pjesë, fakte që ju kurrë nuk i dinit të ekzistonin në lidhje me Jean-Philippe Mateta.

Fakti 1- Ai nuk ka dashuri për agjentët e futbollit:

Që nga ditët e tij të hershme si futbollist, Mateta ka qenë gjithmonë një avokat për të parandaluar atë që ai e konsideron 'humbje. ' Sulmuesi beson se Agjentët e futbollit bëjnë shumë para për asgjë. Duke folur për mediat franceze, ai një herë deklaroi pse nuk është në favor të një agjenti. Sipas fjalëve të tij;

“Agjentët më telefonojnë shumë. Unë kam një avokat dhe kjo më mjafton. Unë nuk jam për të pasur një agjent. Dikur, unë kam pasur një të tillë në karrierën time. Tani nuk jam i interesuar.

Ata më tregojnë gjëra që unë tashmë i di ".

Siç u tha më parë, një nga anëtarët e familjes së Jean-Philipe Mateta (motra e tij fëmijë) po rezervohet për detyrat e tij të agjentit. E vërteta është, ai në fakt e bëri atë të studionte për të.

Fakti 2- XNUMX- Feja:

Në rast se akoma nuk keni besuar, duket se prindërit e Jean Philipe Mateta ndoshta e kishin rritur atë si një mysliman. Për njoftimin tuaj, ne kemi një provë fotografike të kësaj. Futbollisti është fotografuar më poshtë pasi ka përfunduar lutjet e tij në Xhaminë e Madhe Sheikh Zayed në Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe.

Feja Jean-Philippe Mateta- Përpara sapo u kthye nga Xhamia e Madhe Heikh Zayed në Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe. Ai ka të ngjarë të jetë një musliman- IG
Feja Jean-Philippe Mateta- Përpara sapo u kthye nga Xhamia e Madhe Heikh Zayed në Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe. Ai ka të ngjarë të jetë një musliman- IG

Më shumë në lidhje me Faktet e Mateta Untold:

Fakti # 3- Idhulli i tij i Futbollit:

Ashtu si futbollisti suedez Aleksandër Isak, Mateta u përket atyre që nuk i shohin Messi or C Ronaldo si idhujt e tyre. Për shkak të kornizës së tij të gjatë, ai beson se mund të ketë vetëm një idhull - Askush tjetër përveç Zlatan Ibrahimovic. Sipas fjalëve të tij;

“Ndërsa unë jam i gjatë dhe po kërkoja një sulmues të gjatë që vrapon shpejt, i cili bën gjeste teknike dhe driblime. Çfarë më pëlqente te Zlatan? Side Skuadra e tij shënuese që e bën atë shënuesin më të mirë në histori. Nuk ka asnjë debat për këtë. ”

Fakti 4- Ndarja e pagave:

Që nga qershori 2018, Mateta nënshkroi një kontratë me FSV Mainz 05. Kjo kontratë e frytshme ishte ajo që i dha atij një pagë prej 19,000 € në javë dhe një pagë vjetore prej 989,900 €. Duke i shkatërruar të ardhurat e tij në copa, ne kemi këto shifra.

BANESORE / FITIMIFitimet në Euro (€)Fitimet në Sterling paund (£)Fitimet në dollarë amerikanë ($)
Në vit€ 989,900£ 863,534$ 1,076,654
Per Muajit€ 82,492£ 71,961$ 89,721
Në javë€ 19,000£ 16,735$ 21,883
Në ditë€ 2,714£ 2,391$ 3,126
Në orë€ 113£ 99.6$ 130
Për minutë€ 1.88£ 1.66$ 2.17
Për sekonda€ 0.03£ 0.02$ 0.03

Që kur keni filluar shikimin E Jean-Philippe Mateta Bio, kjo është ajo që ai ka fituar.

€ 0

Peharbs, nuk e dini kurrë. Njeriu mesatar në Gjermani që fiton gjithsej 1,610 £ në muaj do të duhet të punojë për të paktën 4.2 vjet për të fituar 82,492 €, që është shuma që bën sulmuesi në 1 muaj.

Përfundim:

Faleminderit për deri më tani, duke lexuar historinë tonë në Jean-Philipe. Ndërsa vendosnin këtë përmbajtje në Fakte të Biografisë së Mateta, redaktorët tanë ishin në vëzhgim për saktësi dhe drejtësi.

Nëse në çdo rast, shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull në Jean-Philipe, ju lutemi përpiquni të vendosni komentin tuaj ose të na kontaktoni.

Më në fund, ne kemi përgatitur Jean-Philipe Mateta Wiki, e cila do t'ju ndihmojë të merrni informacione të shpejta dhe më koncize në lidhje me sulmuesin.

Informacione WikiPërgjigjet e Wiki
Emri i plotë:Jean-Philippe Mateta
pseudonimi:Trezeguet e reja
lindur:28 Qershor 1997 (mosha 22)
Origjina Familjare:Kongo dhe Francë
Babai:Z. Mateta (ish-futbollist i Kongos)
Gjuha amtare:Zonja Mateta
vëllezërit e motratNjë motër (agjenti i tij)
Gjatesia:1.92 m (6 ft 4 në)
Pesha: 84 kg
Zodiaku:Kancer
Futboll Idol:Zlatan Ibrahimovic

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet