Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet Tregimin e plotë të një Gjeniu të Futbollit Nigerian me emrin "Vic". Faktet e Biografisë së Untoldit të Fëmijëve tonë të Viktori Osimhen Plus, ju japin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Jeta dhe Ngritja e Victor Osimhen. Kredi për imazhin: pararojë, NigerianNewsDirect dhe Twitter

Analiza përfshin jetën e tij të hershme / sfondin e tij familjar, edukimin / krijimin e karrierës, jetën e hershme në karrierë, rrugën e famës, ngritjen e historisë së famës, jetën e marrëdhënies, jetën personale, faktet familjare, stilin e jetës dhe fakte të tjera pak të njohura për të.

Po, të gjithë e dinë se ai është një sulmues jashtëzakonisht i talentuar me një sy për shënimin e golave ​​të bukur. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë biografinë e Victor Osimhen e cila është mjaft interesante. Tani pa ado më tej, le të fillojmë.

Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold - Historia e jetës së hershme dhe familjes

Duke u nisur, emrat e tij të plotë janë Victor James Osimhen. Victor Osimhen siç e thërriste shpesh lindi në Dita e 29-të e Dhjetorit 1998 nënës dhe babait të tij të ndjerë, Plakut Patrick Osimhen në qytetin e Lagos, Nigeri. Ai ishte i fundit nga gjashtë fëmijët e lindur nga prindërit e tij të bukur, të paraqitur më poshtë.

Prindërit Victor Osimhen- babai i tij- Plaku Partik dhe mamaja e vonë. Kredia e imazhit: NigerianNewsDirect dhe IG

Prindërit e Victor e kanë origjinën e tyre familjare nga Nigeria Jugore pikërisht Zona e qeverisjes vendore Esan Jug-Lindje e Shtetit Edo në Nigeri. Mbiemri i familjes i cili është "Osimhen" do të thotë 'Zoti eshte i mire'në dialektin vendas Ishan.

Si shumë futbollistë të shquar në Nigerinë Jugore, Victor Osimhen vinte nga një sfond i dobët familjar. Para se të lindte, prindërit e tij morën vendimin për t'u zhvendosur në qytetin e "Lagos”Kryeqyteti ekonomik i Nigerisë. Edhe ndërsa ishte në Lagos, familja u përball me vështirësi, një që ishte aq e kafshuar, saqë vogëlushja Victor, asokohe vogëlush, u bë për t’u përballur me diellin e djegur në trafikun e Lagos, ku nëna dikur shiste ujë qese për të plotësuar të ardhurat e saj nga paltry.

Victor Osimhen u rrit së bashku me vëllain e tij Andrew dhe 4 motrat e tjerë në Olusosun, a.s. komunitet i vogël rreth Oregun, Ikeja, Lagos. Ky komunitet strehon një nga deponitë më të mëdha në Afrikë. Duke u rritur në vitet e tij formuese, Victor Osimhen nxori ujë të qeskës dhe mallra të tjera shtëpiake në rrugë me qëllim të mbledhjes së fondeve për edukimin dhe mbijetesën e tij familjare. (TheNationOnlineng Raportet).

Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold - Edukimi dhe krijimi i karrierës

Shkolla Fillore Olusosun të cilën ai ndoqi shërbeu si pikë takimi futbolli për të gjithë nxënësit e shkollës dhe të rinjtë në komunitet.

Shkolla fillore Olusosun- Aty ku filloi udhëtimi futbollistik. Kredia: LagosShkollat ​​Online

Eveningdo mbrëmje, shumë djem duke përfshirë Victor shkojnë në fushën e futbollit për të parë vëllanë e tij të madh që ishte një yll lokal i futbollit në komunitet. I linduri i parë i familjes së tyre, emri i të cilit është Andrew braktisi arsimin e tij për të fituar para për t'u kujdesur për Victor dhe vëllezërit e tjerë.

Ndihmuesit e ndihmës, Victor gjithashtu mësoi të luante futboll falë vëllait të tij të madh, Andrew. Ai ishte gjithashtu i apasionuar pas Chelsea FC teksa shikonte lojën e ekipit në qendrat e shikimit. Ai së bashku me anëtarët e familjes së tij ishin tifozë të mëdhenj të ekipit nigerian (Super Eagles). Mbështetja për ekipin së bashku me pasionin e tij për të luajtur sport krijuan dëshirën për tu bërë profesionist.

Duke parë që vëllai i tij i vogël ishte më i talentuar, Andrew u desh të braktisë lojën për t'u përballur me biznesin e tij të gazetave. Ai gjithashtu hodhi idenë për të çuar më tej arsimin e tij, në mënyrë që të mund të mblidhte para për të ndihmuar vëllain e tij të vogël që ai e evitoi të ishte një superstar.

Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold - Jeta e hershme e karrierës

Nuk kaloi shumë kohë para se ëndrra e familjes të fillonte të paguhej pasi skautistët lokalë të futbollit vunë re diçka të veçantë për Victor dhe më pas e ftuan në Akademinë Ulitmate Strikers në Lagos, ku ai pati gjyqin e tij të parë të suksesshëm.

Në vitin 2014, performanca e Victor Osimhen me Ultimate Strikers e pa atë duke u ftuar nga coach Amuneke për të përfaqësuar ekipin e vendit të tij U-17. Shënim: Ekipi i futbollit kombëtar të Nigerisë U-17 i njohur si Eaglets Artë, është skuadra më e re që përfaqëson vendin e Nigerisë në futboll. Victor Osimhen ishte i dobishëm për të ndihmuar ekipin të kualifikohej në këtë skuadër Kupa Botërore U-17 FIFA e cila u mbajt në Kili.

Turneu 2015 FIFA U-17: Fitimtar Osimhen pati një fillim të mbarë në turne, pasi shënoi dy gola të shkëlqyeshëm në këtë debutim, duke fituar miliona zemra përfshirë ato të skautëve evropianë rreth fjalës. Osimhen ishte i rëndësishëm për suksesin e Nigerisë U-17 në Kupën Botërore FIFA në Kili. Përveç ndihmës së vendit të tij për të fituar konkursin, Nigeriani i talentuar gjithashtu shënoi çmimin e golashënuesit më të lartë pasi shënoi gola 10 dhe gjithashtu Topin e Argjendtë të Kupës së Botës FIFA U-17.

Victor Osimhen posedon me ootizmin e Artë dhe Topin e Argjendtë të Kupës së Botës FIFA U-17. kredite: Jumia dhe Hundustantimes
Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold - Rruga për Fame Story

Pas Kupës së Botës, u zbulua se klubet e mëdha nga Evropa, të ngjashmet me Arsenalin, qytetin Man, dhe Tottenham Hotspur, ishin pas shërbimeve të tij. Tronditëse, Victor Osimhen hodhi poshtë të gjitha ofertat sepse një klub tjetër i peshës së mesme i kishte ofruar atij paratë më të mëdha.

Momentet pasi u emërua 2015 Lojtari i Rinisë Afrikane të Vitit në CAF Awards në Abuja në Janar 2016, Osimhen njoftoi para botës se do të ndiqte karrierën e tij profesionale me klubin gjerman të Bundesligës, Wolfsburg. Sipas tij, garancitë e klubit plus paratë ishin më shumë një forcues i moralit për familjen e tij dhe se ai preferon të luajë për klubin gjerman dhe më shumë çdo top në Evropë.

Agonia në Gjermani: Osimhen nënshkroi një marrëveshje parakontrale tre vjeç e gjysmë deri në qershor 2020 dhe bëri debutimin e tij në top-fluturimin gjerman në maj 2017. Pas katër muajsh kur bëri debutimin e tij në Bundesligë, problemet filluan të bëhen për Nigerianin. Një dëmtim i shpatullës e bëri atë të shkojë në operacion i cili solli një fund të parakohshëm në sezonin e tij të parë. Duke përfunduar në këtë nivel të dobët, Victor Osimhen (foto më poshtë) u bë aq i pashprehur nga klubi i lartë.

Victor Osimhen dukej me shpresë ndërsa luftoi me lëndime dhe sëmundje në Gjermani. Burimi Twitter.

Nata e Osimhenit vazhdoi pas shërimit të tij nga dëmtimi i shpatullave. Këtë herë, ishte sëmundja që mori përsipër, duke e bërë atë të humbasë para-sezonin dhe më dhimbshëm, duke munguar në zgjedhjet e Kupës së Botës 2018 të Nigerisë. A e dini? ... Ai ishte në spital në kohën e Kupës Botërore të Rusisë 2018 FIFA.

Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold - Ngritja në Fame Story

U desh Osimhen rreth sezoneve të dhimbshme 2 të dilnin nga makthet e tij. Mospërputhja për shkak të dëmtimit dhe sëmundjes e pa atë duke shënuar gola zero (0) në Wolfsburg duke prishur kështu karrierën e tij në këtë proces.

Duke vazhduar më tej, Osimhen e bëri mendjen të shkojë në gjyqet verore me klubet belge Zulte Waregem dhe Club Brugge, të cilët në atë kohë ishin kampionët e mbretërimit. AGAIN, Shëndeti i tij u godit nga fundi i shkëmbit ndërsa u sëmur nga malarja e cila ndikoi në gjendjen e tij fizike dhe i bëri të dy klubet ta refuzojnë.

Në 22 Gusht 2018 ishte data perënditë e futbollit e mëshiroi. Ishte dita kur klubi belg Charleroi e pranoi atë në një marrëveshje kredie sezonale. Victor Osimhen bëri debutimin e tij të plotë në 22 Shtator, duke shënuar golin e tij të parë si profesionist me një shtyllë shpine. Pas lojës, Osimhen i tha BBC Sport se ai kishte "e gjeti përsëri lumturinë e tij pas një pritje kaq të gjatë".

Victor Osimhen më në fund gjeti lumturinë e tij pas një pritje kaq të gjatë. Kredi për Caku

Pacienti Nigerian kishte një magji të suksesshme me palën belge, duke luajtur lojëra 36 dhe duke shënuar gola 20, një feat që e bëri klubin e tij, Charleroi, duke aktivizuar opsionin e tyre për ta përvetësuar atë gjatë huazimit. Pas mbizotërimit të futbollit në Belgjikë, Nigeriani mendoi se ishte koha e duhur për të ngjitur rrugën e tij si një sulmues kryesor afrikan që ai ishte dikur. Në korrik 2019, ai bëri një lëvizje lart në karrierën e tij duke nënshkruar për Lille OSC.

Victor Osimhen Rise to Fame Story. Kredia e imazhit: Caku

Në vend që të shkërmoqet nga dëmtimet e shpatullave dhe malarja, sulmuesi nigerian u rrit nga forca në forcë, duke duruar një ngritje meteorike në rëndësi për t'u bërë AGAIN, një nga pronat më të nxehta të futbollit Afrika. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold - Jeta e marrëdhënieve

Me rritjen e tij të famës në Evropë, është e sigurt që shumica e tifozëve do të kishin bërë kërkime nëse Victor Osimhen, si në kohën e shkrimit, ka një të dashur.

Kush është e dashura e Victor Osimhen? Kredia e figurës: IG

Nuk ka mohuar faktin se cilësitë e vazhdueshme të Osimhenit, duke përfshirë ngushëllimin, besnikërinë, punën e palodhur dhe përulësinë nuk do t'i bënin zonjat të besonin se ai do të bënte një të dashur më të mirë.

Para se të bëhej i famshëm, u pohua se Oshimen datë një vajzë të adhurueshme që kalon me emrin Bekimi. Gjatë periudhës së marrëdhënies së tyre, të dy dashamirët ndajnë rregullisht fotot e njëri-tjetrit në Instagram. Lidhja e pretenduar e Osimhenit me të dashurën e tij u bë publike për rreth 2 vjet para se të vendosi të fshijë gjurmët e saj nga secila prej trajtimeve të tij në median sociale.

E dashura e Victor Osimhen

Pasi që informacionet e saj u fshinë në mediat e tij sociale, thashethemet vazhduan të ekzistojnë, të cilat pretendojnë se Bekimi nuk ishte e dashura e Osimhen por gruaja e tij e tradhtuar. Kontrolluar përmes dorezës së tij në median sociale, nuk ka asnjë informacion mbi martesën e tij të pretenduar ose martesën e tij me Bekimin. Megjithatë, është akoma e mundur që ai mund të jetë i martuar me të por preferon të mos e bëjë atë publike.

Ndërsa në kohën e shkrimit, Osimhen duket se është beqare dhe ka preferuar të përqëndrohet në karrierën e tij sesa të kërkojë një të dashurën ose të bëjë publike lidhjen e tij.

Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold - Jeta personale

Njohja me Victor Osimhen Jeta personale larg nga futbolli do t'ju ndihmojë të merrni një pamje më të mirë të personit të tij. Fillimi i, ai është dikush që e di kuptimin e vërtetë të ruajtjes dhe këmbënguljes, mesazhi i cili është gjithmonë në fotografinë e tij të profilit Whatsapp.

"Unë nuk u shqetësova në asnjë mënyrë nga disa nga komentet dhe gjërat negative që ishin shkruar për mua gjatë periudhës sime në Wolfsburg,". Përsëri, me anë të këtyre fjalëve të tij, ju mund të provoni me lehtësi se ai është një luftëtar.

Përveç futbollit, Osimhen pëlqen të dëgjojë muzikën bashkëkohore R&B me të preferuarin e tij që mbetet akoma ”Unë besoj se mund të fluturoj”, Rëra e hitit nga ylli i muzikës R Kelly. Ndonjëherë, ai këndon këngën e Kelly në mënyrën e tij gjatë festimeve të golit të tij. Në fushën e muzikës lokale Nigeriane, Osimhen qëndron me Olamide dhe pista e tij e preferuar nga artisti nigerian hip-hop është 'ulur në fron '.

Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold - Jeta familjare

Victor Osimhen, i cili ndodh të jetë ushqimtari i familjes së tij është i lumtur që falsifikoi rrugën e vetë familjes së tij drejt pavarësisë financiare, falë futbollit. Të gjithë anëtarët e familjes (siç vërehet më poshtë), të cilët qëndruan pranë tij gjatë momenteve të tij të errëta, tani po shijojnë devijimet e plota që sjell futbolli profesional.

Victor Osimhen Anëtarët e familjes. Kredi për NigerianNewsDirect

Rreth Atit të Victor Osimhen: Pa Patrick Osimhen është i vetmi prind që mbijeton dhe babai biologjik i Victor Osimhen. Ai dikur ishte menaxheri i djalit të tij deri në 2015 kur ia dorëzoi përgjegjësinë e menaxhmentit agjentit francez Oliver Noah të Noga Sports Management.

Babai i Victor Osimhen (i dyti nga e djathta), djali i tij dhe ekipi i Menaxhimit të Sportit Noga. Kredi për AllNigeriaSoccer

Kur Patrick Osimhen ishte kujdestari ligjor i djalit të tij, ai u fut në çështje me agjentë të tjerë duke u përpjekur ta anashkalonte atë në një përpjekje për të fituar para nga transferimi i të birit në Wolfsburg. Këta grup personash ndërsa përpiqeshin ta anashkalonin, preferuan të merreshin me djalin e tij të parë, Andrew Osimhen për negociatat mbi kontratën për Victor Osimhen.

Rreth Nënës së Victor Osimhen: Sipas raportimeve, duket se nëna e Victor Osimhen është vonë. Sulmuesi nigerian si në kohën kur shkruante nder për nënën e tij duke pasur fotografinë e saj si imazh të profilit të tij në llogarinë e tij në instagram.

Nëna e Victor Osimhen. Kredi në Instagram

Vëllezërit Victor Osimhnen: Victor ka gjithsej gjashtë motra dhe Andrew Osimhen është më popullor se secila nga motrat e motrat e tij. Dashuria e Victor Osimhen për motrat e tij nuk ka kufij. A e dini? ... Ai dikur ia kushtoi wardmimin e tij Golden Boot një njërës nga motrat e tij pasi ajo lindi një vajzë foshnje pikërisht në kohën kur fitoi çmimin, rreth nëntorit 2015.

Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold - Lifestyle

Si në kohën e shkrimit, vlera e tregut të Victor Osimhen është rritur mbi mil. 13,00. € sipas Tregu i transferimit. Siç vërehet përmes mediave të tij sociale, kjo paratë në paga bën që të shndërrohet në një mënyrë jetese magjepsëse lehtësisht e dukshme nga një grumbull makinash mbresëlënëse, pallate dhe ndonjëherë, vajzash.

Victor Osimhen jeton një mënyrë jetese të thjeshtë. Kredi në Instagram
Duke parë nga edukimi i ashpër dhe prejardhja e tij e dobët familjare, është e sigurt që Osimhen duhet të jetë i bazuar dhe duhet të dijë se si të menaxhojë paratë e tij.
Histori të Fëmijërisë Victor Osimhen Plus Faktet e Biografisë së Untold - Fakte të patreguara

Mosmarrëveshja familjare: E ardhmja e Victor Osimhen ishte hedhur dikur në konfuzion pas një krize familjare për transferimin e tij. Anëtarët e familjes së tij ishin kundër njëri-tjetrit se kush duhet ta përfaqësojë lojtarin.

Sipas raporteve në internet, xhaxhai i Osimhenit, Michael, dikur drejtonte një fraksion agjentësh ndërsa Andrew, shigjeta e tij e moshuar e grupit tjetër. Të dy grupet kishin agjentët e tyre që luftuan mbi paratë e transferimit dhe të drejtat autentike për të përfaqësuar lojtarin. Kriza familjare mori një dimension të ri kur dolën gjithashtu raporte në media se babai i Osimhen ishte rrahur nga banditë për refuzimin e tij për të aprovuar transferimin e lojtarit në Wolfsburg. Më vonë u zhvendos për të qenë i rremë. U desh ca para se te mbaronte kriza familjare.

Klubi Nigerian Lucky Nursery Nigerian: Në janar 1, 2017, Victor Osimhen u transferua për $3,970,225 te klubi gjerman VfL Wolfsburg nga Akademia Ultimate Striker, një klub lokal në Lagos.

A e dini? ... Pagesa e transferimit e bëri atë një nga lojtarët më të shtrenjtë për t'u nënshkruar direkt nga një ekip i çerdheve në Afrikë në një ekip të lartë evropian. Duke llogaritur këtë kursin e këmbimit si në kohën e shkrimit, akademia Ultimate Strikers fitoi një shumë dajak prej 1.4 miliardë Naira nga transferimi i Victor Osimhen.

Pse shkëlqeu në Belgjikë: Shumë Nigerianë preferojnë të fillojnë karrierën e tyre evropiane në Divizionin e Parë Belgjik A. Kjo ligë ka qenë një Mekë për futbollistët nigerianë ndër vite dhe ajo që i dha Victor Osimhen suksesin e tij të futbollit evropian.

A e dini? ... Ish-trajneri Nigerian i super shqiponjave vonë Stephen Keshi që në të vërtetë udhëhoqi eksodin e talenteve Nigeriane për të mbushur Belgjikën në 1980 të vonë. Pëlqimet e Daniel Amokachi, Victor Ikpeba, Sunday Oliseh dhe Alloy Agu të gjithë e filluan karrierën e tyre në Belgjikë. Shënim: ishte në Belgjikë Celestine Babayaro fitoi çmimin e tij Ebony Shoe për lojtarin më të mirë afrikan në ligën belge.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Victor Osimhen plus Faktet e Biografisë së Untold. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket e drejtë, ju lutem ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do të vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu