Histori të Fëmijërisë Federico Valverde Plus Faktet e Biografisë së Untold

Histori të Fëmijërisë Federico Valverde Plus Faktet e Biografisë së Untold

Biografia jonë e Federico Valverde ju tregon Fakte në lidhje me Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e Hershme, Prindërit, Familja, E dashura / gruaja që duhet të jetë, Stili i Jetës, Vlera Neto dhe Jeta personale.

Me pak fjalë, ne portretizojmë historinë e një gjeniu futbolli më të njohur me pseudonimin "Fede". Fillon nga ditët e tij të hershme, deri kur u bë i famshëm në lojë. Për t'ju dhënë një shije të natyrës tërheqëse të Bio të Federico Valverde, këtu është një përmbledhje piktoreske e jetës së tij.

Jeta dhe ngritja e Federico Valverde. Kreditë e imazhit: Elobserver dhe DailyMail
Jeta dhe ngritja e Federico Valverde.

Analiza përfshin jetën e tij të hershme / sfondin e tij familjar, edukimin / krijimin e karrierës, jetën e hershme në karrierë, rrugën e famës, ngritjen e historisë së famës, jetën e marrëdhënies, jetën personale, faktet familjare, stilin e jetës dhe fakte të tjera pak të njohura për të.

Po, të gjithë e dinë se ai është një mesfushori jashtëzakonisht i talentuar, një protagonist që jo vetëm ka fituar zemrat e tifozëve të Real Madrid. Sidoqoftë, vetëm një pjesë e tifozëve e konsiderojnë versionin tonë të Biografisë së Federico Valverde, e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Federico Valverde Historia e Fëmijërisë - Historiku i familjes dhe jeta e hershme:

Federico Santiago Valverde Dipetta i lindur në ditën 22nd të Korrikut 1998 për babanë e tij, Julio Valverde dhe nënën Doris Valverde në qytetin e madh të Montevideo, Uruguay. Fede, siç quhet shpesh, lindi si fëmija i dytë për prindërit e tij bukuroshe, të paraqitur më poshtë.

Njihuni me Prindërit e Federico Valverde - Babai i tij, Xhulio dhe Nëna, Doris. Kredia e imazhit: ovaciondigital
Njihuni me Prindërit e Federico Valverde - Babai i tij, Xhulio dhe Nëna, Doris.

Federico vjen nga një prejardhje familjare e klasës së mesme dhe nga feja, ai u rrit nga prindërit e krishterë që janë katolikë të devotshëm Romakë. Ashtu si Diego Forlán, futbollisti ka origjinën e tij familjare nga kryeqyteti Uruguaian Montevideo. Për shkak të faktit se kryeqyteti i Uruguait (Montevideo) dikur ishte një Perandori Spanjolle (1724-1807), mund të nënkuptojmë që Federico mund të ketë rrënjë të Familjes Spanjolle.

Federico Valverde e ka Origjinën e tij Familjare nga qyteti i Montevideo. Kredite: theculturetrip dhe elobservador
Federico Valverde e ka Origjinën e tij Familjare nga qyteti i Montevideo.

Federico Valverde nuk u rrit vetëm vetëm në krah të prindërve të tij, por gjithashtu së bashku me vëllain e tij të madh i cili mban emrin Diego. Ishte një familje që fillimisht nuk dinte asgjë për futbollin, pa asnjë anëtar të familjes ose të afërm të përfshirë. Loja filloi me vetë Federico Valverde ndërsa ai ishte ende i veshur me pelena.

Ashtu si shumica e fëmijëve të lindur së fundmi, Frederico ishte lloji i fëmijës që kërkonte gjithçka dhe e shikonte duke u bërë me gishtat e tij. Në atë kohë, ai kurrë nuk kërkoi lodra, por vetëm një futboll. Si fëmijë (2 vjeç), Federico bëri që babai i tij të gozhdonte një shtyllë goli në dhomën e ndenjes së familjes së tij. Ditë në ditë, ai godiste topin në rrjetë për orë të tëra, duke shënuar gola shtëpiak. Pak e dinte ai që të gjithë në fillim se ishte një shenjë e fatit të tij.

Ndërtimi i Edukimit dhe Karrierës Federico Valverde:

Në moshën 3, Fede kishte në të dëshirën e djegur për t'u bashkuar me një ekip futbolli në përpjekjen për edukimin sportiv. Ndërsa ai ishte ende i veshur me pelena, prindërit e tij e morën atë të regjistrohej me sukses Foshnjat e studentëve të unionit, një akademi e vogël në qytetin e Montevideo. Edhe pse nuk u lejua të luante lojëra zyrtare sepse nuk ishte deri në moshën 6 vjeç.

Në moshën tre vjeçare, në një lojë jozyrtare, Fede shënoi golin e tij të parë në një ndeshje jozyrtare kundër një akademie tjetër të quajtur Danube. A e dini? Në festë, futbollisti i vogël hoqi pelenat e tij në befasinë e tifozëve. Në kompensim për mungesën e lojërave zyrtare, Federico i vogël ndonjëherë u dërgua si nuskë në skuadrat më të mëdha.

Federico Valverde i vogël u përdor si një Nuskë gjatë ditëve të para të tij. Kredia e imazhit: Instagram
Federico Valverde i vogël u përdor si Nuskë gjatë ditëve të tij të hershme. 

Pak nga pak, Federico u rrit dhe në kohën kur ishte në moshë 5, akademia në madhështinë e tyre vendosi t'i jepte atij mundësinë për të luajtur në përbërjen e akademisë, të destinuar për të moshuarit 6 dhe më lart.

Federico Valverde Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme në karrierë:

Duke kuptuar dëshirën e djalit të tyre për t'u bërë një futbollist, panë prindërit e Federico Valverde që bënin gjithçka që mundnin për të mbështetur aspiratat e tij. Në kohën kur ai u bashkua, nuk kishte këpucë futbolli aq të vogla për këmbët e tij të vockla. Nënës së Federico Valverde iu desh të shëtiste shumë dyqane, në fund, duke gjetur të përdorura në një panair.

Fatmirësisht, përpjekjet filluan të paguanin për kapërcimin e vogël brenda disa muajve të tij të parë të futbollit (para ditëlindjes së tij 6th). A e dini? Federico Valverde ndihmoi ekipin e tij për të fituar trofeun e tij të parë të Kampionatit në vitin 2003 ndërsa ishte ende në moshë 5.

Federico Valverde Vitet e hershme në futboll - trofeu i tij i parë. Kredia e imazhit: Elobserver
Federico Valverde Vitet e hershme në futboll - trofeu i tij i parë.

Lulëzuan kundër lojtarëve më të vjetër se ai dhe do të fitojnë kampionati i tij i parë në një moshë të tenderit të 5 e rriti mundësinë e tij për të arritur në akademi më të mëdha.

Fakte të Biografisë së Federico Valverde - Rruga drejt Historisë së Famës:

Në vitin 2008, gëzimi i familjes Valverde nuk dinte kufij, kur Federiko i vogël u thirr për të marrë pjesë në gjyqe me Penarol, një tjetër klub sportiv uruguaian nga Montevideo. Ai u shoqërua nga nëna e tij për gjyqe.

Pasi iu afrua sesionit të mbledhjes së fëmijëve, djali i ndrojtur u mbështet te një pemë dhe nuk lëvizi. Një nga stafi trainer i ngarkuar me zgjedhjen e lojtarëve që do të testohen me emër Néstor Gonçalves iu afrua Federikos duke thënë; “Hej djal! pse nuk po vjen të luash? Luaj!“ Federico (nëntë vjeç) menjëherë reagoi ndaj zërit autoritar. Ai shpejt vrapoi për t'u bashkuar me fëmijët e tjerë për t'u testuar.

Doris, mamaja e tij shikonte stërvitjen dhe mund të dëgjonte trajnerin duke thënë se djali i saj ishte një fëmijë i rrallë që do të pranohej patjetër. Duke dëgjuar këtë, mamaja krenare shkoi te Néstor Gonçalves duke thënë; 'Fede për të cilin folët është djali im' Menjëherë, trajneri falënderoi Dorin që e ka rritur mirë. Pas provës së suksesshme, Federico në foto më poshtë u regjistrua me të Peñarol.

Imazhi i Federico Valverde pas një prove të suksesshme me Peñarol. Kredia e imazhit: Elobserver
Imazhi i Federico Valverde pas një prove të suksesshme me Peñarol. 

bashkim Peñarol e ndihmoi atë të përparonte më shpejt, duke i dhënë atij njohjen kombëtare në vitet e tij të adoleshencës. Brenda dy vjet të bashkimit të tyre, ylli në rritje mori një thirrje në ekipin kombëtar të të rinjve U15 të Uruguait.

Në sezonin 2015-2016 ndërsa ishte akademia Peñarol, Fede takoi heroin e tij Diego Forlan i cili u bashkua me ekipin e të moshuarve të klubit në 10 korrik 2015. Legjenda uruguajane që ishte afër pensionit shërbeu si një figurë babai për të.

Njihuni me Idol-in e Federico Valverde- Diego Forlán. Këtu, duket se ata sapo përfunduan një seancë mentorimi. Kredia e imazhit: Marca
Njihuni me Idol-in e Federico Valverde- Diego Forlán. Këtu, duket se ata sapo përfunduan një seancë mentorimi.

Diego Forlán e këshilloi Fede më së shumti në karrierën e tij të re, duke i thënë të punojë shumë dhe të ketë përulësi. Së shpejti, një Federico në rritje u diplomua nga akademia dhe u bashkua me idhullin e tij në ekipin e të rriturve të klubit. Mentorimi nuk i dha sukses vetëm Federico Valverde. Ishte suksesi që u tërhoq nga ai ndërsa ai, së bashku me idhullin e tij (Diego Forlan) etiketuan dhe ndihmuan Peñarol të siguronte trofeun Primera División 2015–16.

Federico Valverde së bashku me mësuesin dhe idhullin e tij e drejtuan Peñarol në titullin 2015–16 Primera División. Kredia e imazhit: Instagram, Bolavip.
Federico Valverde së bashku me mësuesin dhe idhullin e tij e drejtuan Peñarol në titullin 2015–16 Primera División.
Në kohën kur Federico ishte 17, idhulli i tij (Forlan) e la në një klub tjetër, zhvillim i cili e bëri atë të ndjehej i matur. Sidoqoftë, fitimi i Divizionit të Premierit e pa atë të kontrollohej nga një mori klubesh evropiane. Ishte Real Madrid që siguroi me sukses firmën e tij. Klubi e lejoi atë të luante në ekipin e tij të të rinjve (Real Madrid B), ku u luftua për një vend në ekipin e tij të vjetër konkurrues.

Federico Valverde Bio - Ngritja e Famës:

Ndërsa ishte në Real Madrid B, Federico u thirr për të përfaqësuar vendin e tij në Kupën Botërore FIFA U-20. Udhëtimi i Uruguait në turne ishte përcaktuar mirë nga një mbrojtje solide dhe një mesfushë e bezdisshme e udhëhequr nga asnjë person tjetër përveç Federico Valverde.

Pas turneut, Valverde vazhdoi të fitonte Topin e Argjendtë të konkursit. Në foto më poshtë është ai përkrah Dominic Solanke dhe Yangel Herrera- fitues të përkatësisht Topit të Artë dhe Argjendit Adidas.

Federico Valverde fitoi Topin e Argjendtë Adidas në FIFA U-20 World Cup 2017. Image Credit: FIFA
Federico Valverde fitoi Topin e Argjendtë Adidas në FIFA U-20 World Cup 2017.

Në vend që të shkatërrohej pas turneut, mesfushori shkoi nga forca në forcë, duke fituar rrugën e tij në ekipin e të moshuarve të Real Madrid. Në mënyrë që të bëhej një pretendent i vërtetë për rolin e mesfushës së Real Madrid, ai vendosi të shkonte të merrte përvojë tjetër, duke marrë huazimin te Deportivo La Coruña, një klub që e bëri atë të pjekur.

Në një nga ndeshjet e Deportivo kundër FC Barcelona, ​​Fede luajti aq mirë, një arritje e cila mori Luis Suarez duke zbritur në dhomën e zhveshjes në La Coruña për ta përshëndetur dhe veshur këmishën e tij.

Kthimi nga kredia: Pas kthimit nga huazimi, Valverde filloi të bënte përshtypje shefin e tij të ri, Julen Lopetegui, gjatë sezonit para-sezonit. Performanca e tij e pa atë të pozicionohej përsëri në skuadrën e parë të Real Madridit. Pas Lopetegui, menaxheri tjetër Santiago Solari gjithashtu u impresionua nga rëndësia dhe përshtatja në rritje e Valverde ndaj ekipit. Shpejt përpara kohës së shkrimit, Federico është përshtatur aq mirë me Real Madrid, duke u përmirësuar me hapa të mëdhenj gjatë gjithë sezonit 2019-2020.

Federico Valverde tani është bërë i lartë dhe i fuqishëm në rolin e tij në mesfushë me Madridin. Kredia: 90 Min
Federico Valverde tani është bërë i lartë dhe i fuqishëm në rolin e tij në mesfushë me Madridin.

Po !, ne tifozët e futbollit jemi në prag të shohim një yll në rritje që lulëzon në një mesfushor më të mirë të botës së ardhshme, përpara syve tanë. Federico Valverde është me të vërtetë një, ndër linjat e pafundme të prodhimit të mesfushorëve të mahnitshëm në futbollin botëror. Ai nuk është vetëm i gatshëm të fërkojë supet Luka Modric Toni Kroos por një pretendent i madh për rrëzimin e kujtdo prej këtyre të mëdhenjve. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

Federico Valverde Fakte Dashurie - E dashura dhe gruaja të jenë:

Pas çdo futbollisti të suksesshëm, gjithmonë ekziston një WAG e mundshme që do të rrokulliset sytë dhe do të dëshironte të çimentonte vendin e saj si e dashur. Në këtë rast të Fedes, kishte vërtet një zonjë magjepsëse që shkon me emrin; Mina Bonino. ajo (Foto më poshtë) u bë e dashura e tij pasi Federico la ish të dashurën e tij të quajtur Juliet.

Njihuni me të dashurën e Federico Valverde- Mina Bonino. Kredia e imazhit: Instagram
Njihuni me të dashurën e Federico Valverde- Mina Bonino.

Kombinimi i bukurisë dhe trurit është shumë i zakonshëm në mesin e të dashurave të futbollistëve të përulur. Ajo e Federico nuk është një përjashtim pasi e dashura e tij është një prezantuese dhe gazetare e suksesshme televizive. Mina Bonino lindi në ditën e 14-të tetor 1993 që do të thotë se është 5 vjet më e vjetër se i dashuri i saj i famshëm. Kush kujdeset në të vërtetë !!… Në fund të fundit, mosha, siç thonë ata, është vetëm një numër.

Mina Bonino gëzon një fanse të madhe në Instagram me më shumë se ndjekës 250k në faqen e saj në Instagram (në kohën e shkrimit). zeshkane e bukur ua jep besimin përkrah burrit të saj në secilën prej tyre. Siç vërehet më poshtë, të dy gëzojnë një marrëdhënie të shëndetshme që ndërtohet vetëm në miqësi.

Federico Valverde dhe e dashura e tij gëzojnë një marrëdhënie solide të bazuar në miqësi. Kredia e imazhit: Instagram
Federico Valverde dhe e dashura e tij gëzojnë një marrëdhënie të fortë të ndërtuar mbi miqësinë.

Përveç ndryshimit në moshat e tyre, të dy dashamirët e shohin veten më shumë sesa partnerë ose dashnorë - por miqtë më të mirë. Ata kanë një kujdes të thellë për njëri-tjetrin dhe oficeri, janë dashnorë të xhelozve. Kjo xhelozi dikur mund të shkaktonte luftëra me zemër të lehtë midis të dyve. Mjaft duke folur !!… .. Tani le ta japim thelbin!

Sipas Dielli, Valverde dikur filloi një luftë të ndezur me fjalë të lehta me të dashurën e tij pasi ai vëzhgoi atë se kishte ngarkuar një selfie të përkryer që zbuloi shumë nga pjesët e saj të ndjeshme të trupit në Instagram. Komente të tij mbi këtë post grumbulluan qindra pëlqime nga publiku në vetëm disa minuta.

Fotoja që shkaktoi një luftë të lehtë mes Federico dhe të dashurës së tij- Mina Bonino. Kredia e imazhit: TheSun
Fotoja që shkaktoi një luftë të lehtë mes Federico dhe të dashurës së tij- Mina Bonino.

A e dini? Asokohe 20-vjeçari bëri shaka për të dashurën e tij duke mos e hequr majën edhe pasi fjeti gjatë natës, duke nënkuptuar që ajo e vesh atë gjatë gjithë ditës. Mina Bonino mori hakmarrjen e saj të egër në kohën kur ajo u largua duke pretenduar se i dashuri i saj uruguaian nuk bën rregullisht lani mbathjet e tij. Sipas fjalëve të saj;

"Po, unë preferoj të kem të njëjtën bluzë POR NUK VESH të njëjtat pantallona P AR një javë si ju."

Të dy dashamirët i shqetësuan fansat për gjendjen e marrëdhënies së tyre pas shkëmbimit të lehtë të fjalëve. Fatmirësisht, disa ditë më vonë, e dashura e Fede Bonino u dëshmoi fansave se ata nuk ishin ndjenja të vështira mes tyre. Kjo u vu re kur ajo postoi një pamje të tyre me një titull të ëmbël për dashurinë e tyre të thellë për njëri-tjetrin.

Federico Valverde Jeta Personale:

Njohja me Federico Valverde Personal Life jashtë fushës do t'ju ndihmojë të merrni një panoramë të plotë të personalitetit të tij larg fushës.

Duke u nisur, ai është dikush që posedon një gjendje të brendshme pavarësie që mundëson përparim të konsiderueshëm si në jetën e tij personale ashtu edhe në atë profesionale. Federico nganjëherë posedon nevojën e thellë për të kaluar kohë vetëm dhe larg nga gjithçka. Ai preferon të qëndrojë kryesisht në bregdet në mënyrë që të rikthehet veten nga stresi në karrierë.

Kuptimi i Jetës Personale të Federico Valverde larg aktiviteteve të futbollit. Kredia: IG
Kuptimi i Jetës Personale të Federico Valverde larg aktiviteteve të futbollit.

Gjithashtu në jetën e tij personale, Fede është dikush me zemër të butë, ai që jashtë fushës bën gjithçka që është e nevojshme për të shmangur konfliktet. Sa i përket çështjeve të zemrës së tij të butë, zgjedhja e Fede për të pasur një të dashur që është 5 vjet më e madhe se ai është e justifikuar. Ai është dikush që nuk i pëlqen partnerët e paqartë ose jo të besueshëm dhe dëshiron të jetë me një zonjë të pjekur që kupton rutinën e tij të ashpër ditore si futbollist.

Federico Valverde Jeta Familjare:

Postimi i qëllimit i vendosur në shtëpinë e tij tani është historik. Fede, i cili tani është burrë, e ka mbajtur atë si një suvenir për të kujtuar përvojën e tij të hershme të jetës me lojë. Sot, gjithçka ka të bëjë me mbledhjen e nderimeve të tij individuale dhe të klubit në shtëpinë e tij familjare.

Federico Valverde fotografuar së bashku me orët e tij individuale dhe klubit të arkivuara në shtëpinë e tij të familjes. Kredia: Marca
Federico Valverde fotografuar së bashku me ndejat e tij individuale dhe klubit të arkivuara në shtëpinë e tij të familjes.

Më shumë për babanë e Federico Valverde: Në atë kohë, Julio babai i tij ishte gjithmonë në punë ndërsa gruaja e tij kujdesej për karrierën e djalit të tyre. Sot, super babai është krenar që djali i tij është bërë burrë dhe jo më një i ri, i cili shpesh ishte ngritur në stërvitje. Sipas fjalëve të tij; “Zogu i Vogël është bërë një Zog i Madh, ai që kur kundërshtarët e godasin atë, ngrihet lehtë dhe vazhdon". Edhe pse nuk është aq ndikues në karrierën e tij si gruaja e tij, Julio (foto më poshtë) është një baba i dashur për futbollin që pëlqen të diskutojë gjëra futbolli me djalin e tij.

Valverde posedon me kënaqësi me Prindërit e tij- Babanë e tij, Xhulion dhe Nënën, Dorisin. Kredia: ovaciondigital
Valverde posedon me kënaqësi me Prindërit e tij- Babanë e tij, Xhulion dhe Nënën, Dorisin.

Më shumë për nënën e Federico Valverde: Në kohën kur Federico udhëtoi në Evropë, nëna e tij nxiti rolin e saj nënë duke siguruar që ajo dhe burri i saj Julio e ndiqnin atë në Madrid. Ata të gjithë jetuan në Madrid dhe ajo siguroi që Fede të vazhdojë të shijojë pjatat e saj të bukura.

Doris pati një përvojë të mrekullueshme ndërsa jetonte në Madrid. Ti mezi shkon në Bernabau, në vend të kësaj preferon të shikojë djalin e saj nga shtëpia përmes televizionit. Ishte një përvojë ndryshe kur ajo shkon në supermarket ose një qendër tregtare. Doris ndërsa ishte në treg do të dëgjonte njerëz duke komentuar për djalin e saj. Sapo shqipton fjalët, njerëzit do të donin të dinin nga vinte, sepse toni i saj ishte i ndryshëm. Menjëherë ajo përgjigjet se ajo ishte Uruguajaneja, pyetja tjetër do të ishte;

A jeni nëna e Fede Valverde?.

Gjendja aktuale e gjërave: Më vonë, pasi Federico u pjek pjekur plotësisht, prindërit e tij propozuan një kthim në Montevideo. Ata e lejuan djalin e tyre të vazhdojë me përvojën e tij në Madrid së bashku me vëllain e tij Diego. Pas kthimit në atdheun e tyre, Fede mori një dyfishtë me katër dhoma gjumi për prindërit e tij. Babai dhe nëna e tij në kohën e shkrimit janë aktualisht në Uruguaj dhe vijnë për të vizituar djalin e tyre çdo gjashtë muaj.

Më shumë për vëllain e Federico Valverde: Dihet shumë pak për vëllain e Federico i cili quhet Deigo. Ndërsa shmang vëmendjen e publikut, mund të ndodhë që Diego të mos bëjë asgjë tjetër përveçse të kujdeset për karrierën e vëllait të tij të vogël.

Federico Valverde Stili i jetës:

Njohja me stilin e jetës së Federico Valverde do t'ju ndihmojë të kuptoni standardin e tij të jetesës. Kur bëhet fjalë për paratë, Federico ka talent për të mbajtur një ekuilibër midis shpenzimeve dhe kursimeve. Paga e tij javore është mjaft e mjaftueshme që ai të përdorë për t'u kujdesur për familjen e tij ndërsa drejton një makinë të mirë. Fotoja më poshtë përmbledh stilin e jetës së tij modeste.

Federico Valverde Car- Ai është fotografuar me dikë që duket si Diego, vëllai i tij i madh. Kredite: Tumblr dhe Twitter
Federico Valverde Car- Ai është fotografuar me dikë që duket si Diego, vëllai i tij i madh.

Fakte të pathëna të Federico Valverde:

Ai dikur vuante nga zëri dhe problemet e frymëmarrjes: Deri në 2016, Federico Valverde pati një karrierë të përsosur, derisa filloi të kishte probleme me frymëmarrjen. Kjo u pasua nga një ndryshim i papritur i zërit të tij me siklet të shkaktuar dhe pothuajse kërcënoi karrierën e tij.

Federico Valverde dikur kishte një problem me Lungs and Voice. Kredia: clevelandclinic, Wkipedia dhe Aidsmap

Federico i kaloi ato momente sfiduese me një doktor foniatrik (një specialist në të cilët studion dhe trajton organet, kryesisht gojën, fytin, litarët vokale dhe mushkëritë). Pas ca pushimesh, futbollisti me fat organizoi një rikthim të mrekullueshëm për të vazhduar karrierën e tij me Real Madrid.

Klubi i tij i Fëmijëve mori 11,300 $ për transferimin e tij në Madrid: La Studentët e Klubit të Unionit, ku Federico filloi në karrierën e foshnjës iu dha 11,300 $ si shlyerje për ngjitjen e tij te Real Madrid. A e dini? ishin paratë më të shtrenjta të transferimit që klubi kishte marrë ndonjëherë në historinë e saj. Paratë u përdorën për të rregulluar çatinë e rrjedhjes së klubit, tubat e kullimit, pajisjet e yndyrës midis të tjerave.
Kontradikta e tij e vetme: Federico ka marrë vetëm një polemikë në karrierën e tij deri më tani (në kohën e shkrimit). Në 2017 FIFA U-20 Kupën e Botës ndeshja e çerekfinales kundër Portugalisë, Uruguajiani shfaqi një shprehje të fytyrës ndërsa ai përdori gishtat për të hequr sytë pasi shënoi një penallti. Veprimi i tij u konsiderua racist. Ai u kritikua nga dhjetëra mijëra tifozë të futbollit në të gjithë botën. Federico, kur u pyet për veprimin e tij, shpjegoi se festa ishte për mikun dhe agjentin e tij që mban emrin "el Kino" Saldavia.
Dikur u ndje i dhimbshëm si Diego Maradona:  Pasdite e majit 19, 1978 ka historinë e saj. Po atë vit, ish-trajneri argjentinas César Luis Menotti u largua Diego Armando Maradona (i moshuar 17) nga zgjedhja e tij për Kupën e Botës. Një shumë i mërzitur Diego bërtiti shumë dhe ajo zhgënjim e transformoi atë.
A e dini? Federico pësoi të njëjtin fat, pasi u rrëzua për Kupën Botërore 2018 nga trajneri i tij Maestro Tabárez. Ti ishe vetëm dy vjet më i vjetër se ylli argjentinas ishte atëherë (1978). Ai mësoi nga përvoja e Maradona e cila gjithashtu e bëri atë më të fortë. Në kohën e shkrimit, Fede plotësisht pjesë e skuadrës së ekipit kombëtar me të majtë deri në kupën botërore 3. Fatmirësisht, ai ka një pagë të mirë javore, një pagë të mirë vjetore dhe një klauzolë të lëshuar të madhe prej 750 milion.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat Tregimin tonë për Fëmijët Federico Valverde Plus Faktet e Biografisë së Untold. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet