Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold. Kredi për CNN
Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold. Kredi për CNN

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet tregimin e plotë të një legjende futbolli me pseudonimin "Mbreti". Historia jonë e Fëmijërisë Eric Cantona plus Faktet e Biografisë së Untold ju sjellin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Jeta dhe ngritja e Eric Cantona
Jeta dhe ngritja e Eric Cantona. Kredia e imazhit: CNN, Instagram dhe Pinterest.

Analiza përfshin jetën e tij të hershme, sfondin familjar, jetën personale, faktet e familjes, mënyrën e jetesës dhe fakte të tjera pak të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë për rolin e tij në ringjalljen e Manchester United si një forcë futbolli në 1990. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë Biografinë e Eric Cantona, e cila është mjaft interesante. Tani pa ado më tej, le të fillojmë.

Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Historia e jetës së hershme dhe familjes

Eric Daniel Pierre Cantona lindi në ditën 24th të majit 1966 në Marsejë në Francë. Ai ishte i dyti nga tre fëmijët e lindur nga nëna e tij, éléonore Raurich dhe babai i tij Albert Cantona.

Babay Eric Cantona me nënën éléonore Raurich
Baby Eric Cantona me nënën éléonore Raurich. Kredia e imazhit: Instagram.

Kombëtari francez i përkatësisë etnike të bardhë me rrënjët italiane, franceze si dhe spanjol-katalanisht u ngrit në zonën Caillols të Marsejës, ku u rrit së bashku me vëllezërit e tij Jean Marie dhe Joel.

Duke u rritur në tokën e tij të lindjes, familja e Kantonës ishte relativisht e varfër. Sidoqoftë, ai pati një fëmijëri të lumtur që karakterizohej nga futbolli i ngulët në rrugë dhe vlerësimi estetik i peizazhit Mesdhe që rrethonte vendbanimin e tyre.

Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Edukimi dhe krijimi i karrierës

Në kohën kur Cantona ishte në moshë 15, ai filloi të luante futboll të organizuar në klubin lokal SO Caillolais, ku filloi si portier, por shpejt e kuptoi se dimensionet e çdo shënjestër pengojnë shfrytëzimet.

Eric Cantona ishte 15 vjeç, kur filloi të luante për Local Club SO Caillolais
Eric Cantona ishte 15 vjeç, kur filloi të luante për Local Club SO Caillolais. Kredia e imazhit: Pinterest.

Kështu, ai u endur përpjetë, duke shijuar çdo proces, por pa ndalur pozicionin e synimeve të opozitës si një qendër përpara. Pasi paraqiti në ndeshje mbi 100 për SO Caillolais, Cantona vendosi vela për klubin Auxerre ku shpresonte të kthehej në profesionist.

Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Jeta e hershme e karrierës

Cantona arriti Auxerre si një 16-vjeçare që dukej çdo gjë e pafajshme. Mrekulli i futbollit kaloi dy vjet duke punuar në radhët e tij derisa përfundimisht bëri debutimin e tij profesional gjatë një fitoreje të ligës 4-0 ndaj Nancy.

Një portret i Eric Cantona në anën profesionale Auxerre.
Një portret i Eric Cantona në anën profesionale Auxerre. Kredia e imazhit: Telegrafi.

Pas kësaj, karriera e Kantona u la në pritje në vitin 1984 për t'i mundësuar atij t’i nënshtrohej një shërbimi të detyrueshëm kombëtar, pas së cilës u huazua në Martigues. Edhe pse të gjitha filluan mirë për Kantonën në Martigues, "fundi mirë" ishte një frazë që nuk u krijua akoma për vitet e ardhshme 7 të karrierës së tij.

Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Rruga për famë histori

Ishte në Martigues që Cantona bëri paraqitjen e tij të parë profesionale në temperaturë kur grushtoi në fytyrë shokun e skuadrës Bruno Martini. Vitin tjetër (1988) ai shkoi të gjithë kungfu në trajtimin e lojtarit të Nantes, Michel Der Zakarian.

Seritë e gjobave dhe pezullimeve që u inicuan për të frenuar Kantonën e teprimeve të tij, nuk arritën të prodhojnë rezultate të dëshirueshme pasi ai u fut në raste disiplinore në Marsejë, Bordeaux, Montpellier dhe Nimes ku ai njoftoi pensionin e tij të parë nga futbolli në 1991.

Eric Cantona u përfshi në raste disiplinore për pjesën më të mirë të karrierës së tij.
Eric Cantona u përfshi në raste disiplinore për pjesën më të mirë të karrierës së tij. Kredia e imazhit: Pinterest.
Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Ngritja e famës

Duke vepruar në këshillën e mikut të tij të ngushtë dhe tifozit më të madh - Mishel Platini, Cantona bëri një rikthim në futboll në Sheffield të Mërkurën, ku pati një qëndrim të shkurtër. Pas kësaj ai kaloi disa muaj në Leeds United dhe ndihmoi klubin të fitojë titullin Premier League.

Ndarja e madhe e Kantonës erdhi jo shumë kohë pasi në 1993 kur ai ndihmoi Manchester United të fitonte titullin e saj të parë të ligës në vitet 26. Me feat, Cantona u bë lojtari i parë që fitoi titullin Premier League me ekipe të ndryshme në sezonet e njëpasnjëshme.

Eric Cantona ndihmoi Manchester United të fitojë titullin e Premier League në 1993.
Eric Cantona ndihmoi Manchester United të fitojë titullin e Premier League në 1993. Kredia e imazhit: Telegrafi.

Shpejt përpara deri më sot, Kantona mund të tregtojë në industrinë e argëtimit si aktor. Zhurma e tij e parë për aktrim erdhi pas një pezullimi 1995 nga futbolli, gjatë së cilës ai luajti rolin e një lojtarit të rugby në filmin e komedisë franceze "Le bonheur est dans le pré". Ai ka aktruar në filma të shumtë qysh atëherë me të fundit "Ulysses & Mona". Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Faktet e lidhjes së jetës

Larg ndërlikimeve të karrierës së tij në futboll, Cantona pati një martesë pa skandal me gruan e tij të parë Isabelle, e cila lindi dy fëmijë, Raphael dhe Josephine para se të shkonin në rrugë të veçantë në 2003.

Duke vazhduar më tej, Cantona u takua me aktoren Rachida Brakni ndërsa aktron në setin e filmit L'Outremangeur. Ata filluan takimin jo shumë kohë më vonë dhe u martuan në 2007. Martesa e tyre bekohet me një djalë Emir.

Eric Cantona me gruan e tij të dytë Rachida Brakni
Eric Cantona me gruan e tij të dytë Rachida Brakni. Kredia e imazhit: Instagram.
Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Faktet e Jetës Familjare

Sa i përket jetës familjare të Kantonës, ai është nga një prejardhje familjare e klasave të ulëta të anëtarëve të 3. Ne ofrojmë informacione faktike për anëtarët e menjëhershëm dhe të zgjeruar të familjes së tij.

Rreth babait të Eric Cantona: Alberti është babai i Kantonës. Ai punoi si infermiere psikiatrike gjatë jetës së hershme të legjendës së futbollit dhe vazhdoi të bëhej një piktor amator. Cantona i krediton Albertin për udhëzimin e tyre që të vëzhgojnë gjithnjë botën, të vlerësojnë bukurinë e saj dhe të mësojnë nga tragjeditë që ndodhin.

Eric Cantona me babanë Albert
Eric Cantona me babanë e tij Albert. Kredia e imazhit: Instagram.

Rreth nënës së Eric Cantona: Éléonore Raurich është nëna e Kantonës. Ajo ndihmoi për të rritur Kantonën dhe vëllezërit e tij dhe ishte ndikimi më i madh pozitiv në jetën e Kantonës. Ajo i dha atij vetëbesimin që i duhej për ta shprehur veten dhe e motivoi atë që ai të mund të ishte gjithçka që i drejtonte zemrën.

Rreth vëllezërve dhe motrave të Eric Cantona: Cantona ka vetëm dy motra, një vëlla të moshuar të identifikuar si Jean Marie si dhe një vëlla më të vogël të quajtur Joel. Zhan më parë punonte si një agjent sportiv para se të përfshihej në projekte filmike ndërsa Joel kishte një karrierë më pak ilustruese futbolli përpara se të dilte edhe në aktrim.

Vëllezërit e Eric Cantona, Jean dhe Joel
Vëllezërit e Eric Cantona Vëllezërit Jean (majtas) dhe Joel (djathtas). Kredia e figurës: Twitter.

Rreth të afërmve të Eric Cantona: Gjyshërit e nënës së Kantonës ishin Pedro Raurich dhe Francesca Farnos ndërsa gjyshi dhe gjyshja e tij atërore ishin Joseph Cantona dhe Lucienne Thérèse Faglia përkatësisht. Cantona ka xhaxhallarë dhe halla që nuk janë identifikuar, as mbesa, nipërit dhe kushërinjtë e tij nuk njihen në kohën e shkrimit.

Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Faktet personale të jetës

Përkundër spekulimeve të gjera, Cantona nuk ka një problem qëndrimi por një personalitet që shumë nuk mund ta trajtojnë. Personazhi i tij shfaq tipare të shenjave të zodiakut të Binjakëve, si gatishmëria e shpejtë dhe ndjeshmëria.

Aq më tepër ai është emocionalisht në mendje, imagjinues dhe i hapur për të zbuluar detaje në lidhje me jetën e tij personale dhe private. Interesat dhe hobi të tij përfshijnë të luajnë futboll në plazh, aktrim, shkrim dhe kalimin e kohës me familjen dhe miqtë.

Eric Cantona pëlqen të luajë futboll në plazh.
Eric Cantona pëlqen të luajë futboll në plazh. Kredia e imazhit: Pinterest.
Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Fakte të jetesës

A e dini se Catona ka një vlerë të vlerësuar neto mbi $ 25 $ në kohën e shkrimit? Aktori i futbollit spanjoll vuri themelet e pasurisë së tij si lojtar përpara se të përfshihej plotësisht në argëtim.

Eric Cantona është një nga disa legjendat e futbollit që e bëri atë të madh pas ritheksimit.
Eric Cantona është një nga disa legjendat e futbollit që e bëri atë të madh pas daljes në pension. Kredia e imazhit: Ekspres.

Pasuritë që dëshmojnë për pasurinë masive të legjendës dhe i japin një model të shpenzimeve përfshijnë rezidencën e tij £ 2m në rrethin e modës Fontenay-sous-Bois të Parisit. Megjithëse nuk dihet shumë për koleksionin e makinave Cantona, besohet se ai ka një epërsi për udhëtimet klasike që përcjellin sensin e tij të stilit.

Eric Cantona Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold - Fakte të patreguara

Faleminderit që lexuat deri në këtë fazë. Këtu, ne ju ofrojmë fakte më pak të njohura që kurrë nuk keni ditur për Eric Cantona.

Feja: Cantona ende nuk do ta bëjë të qartë lidhjen e tij fetare. As ai nuk dihet se është ateist. Sidoqoftë, ai është fetar në cilësi të tjera super si krijimtaria, avokimi dhe kthimi.

Pirja e duhanit dhe pirja: Ai i jepet pirjes së duhanit në ekran jashtë dhe si dhe pirja me përgjegjësi. Studime të ngushta të modeleve të tij të pirjes së duhanit zbulojnë se ai qëndron ndaj cigareve të duhanit, si kundër kanabisit dhe inhalantëve të tjerë argëtues.

Eric Cantona pi duhan dhe pi me përgjegjësi
Eric Cantona pi duhan dhe pi me përgjegjësi. Kredia e figurës: Spool dhe Pinterest.

Tattoos: Legjenda i takon të korrave të vjetra të futbollistëve që nuk kanë tatuazhe në kohën e shkrimit. As nuk janë shanset në favor të tij që të marrë arte të trupit pasi ai ka kaluar shumë kohë kryeministrin e tij.

Kuptimi i emrit: A e dini se emri Eric do të thotë "Një" ose "Sundimtar" ndërsa "Cantona" është një emër me origjinë franceze që do të thotë "Faleminderit". Për më tepër, ai u mbiemri "Mbreti" për aftësitë e tij të futbollit në Angli.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat historinë tonë të fëmijërisë Eric Cantona plus Faktet e Biografisë së Untold. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket e drejtë, ju lutem ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do të vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu