Duvan Zapata Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Duvan Zapata Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Duke u nisur, pseudonimi i tij është "Pantheri i Madh". Ne ju japim një përmbledhje të plotë të Tregimit të Fëmijërisë së Duvan Zapatës, Biografisë, Fakteve Familjare, Prindërve, Jetës së Parë dhe ngjarjeve të tjera të rëndësishme që nga momenti kur ai ishte fëmijë deri kur u bë i njohur.

Jeta dhe ngritja e Duvan Zapatës. Kredite e imazhit: Semana dhe Qëllimi.
Jeta dhe ngritja e Duvan Zapatës. Kredite e imazhit: Semana dhe Qëllimi.

Po, të gjithë e njohin Zapatën për shpejtësinë, fizikun dhe syrin e tij të shkëlqyeshëm për të shënuar gola. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë versionin tonë të Biografisë së Duvan Zapata i cili është mjaft interesant. Tani pa ado më tej, le të fillojmë.

Historia e Fëmijërisë së Duvan Zapata- Historia e jetës së hershme dhe familjes

Për të filluar me, Duván Esteban Zapata Banguero lindi në 1 ditë Prill 1991 në klinikën Rafael Uribe Uribe në Cali, Kolumbi. Ai është i dyti nga dy fëmijët e lindur nga nëna e tij, Vonë Elfa Cely Banguero dhe babait të tij, Luis Oliver Zapata. Më poshtë është një foto e rrallë e prindërve bukuroshe të Duvan Zapatës.

Takoni prindërit e Duvan Zapatës-nënën e tij, Vonë Elfa Cely Banguero dhe babait të tij, Luis Oliver Zapata. Kredite e imazhit: Semana.
Takoni prindërit e Duvan Zapatës-nënën e tij, Vonë Elfa Cely Banguero dhe babait të tij, Luis Oliver Zapata. Kredite e imazhit: Semana.

Sfondi Familjar i Duvan Zapata: A e dini se magjistari i futbollit është një komb kolumbian i përkatësisë etnike me origjinë familjare afro-amerikane? Në fakt, prindërit e Duvan Zapata e rritën atë në lagjen Córdoba të rrethit Aguablanca, në Cali, ku ai u rrit së bashku me motrën e tij më të madhe Cindy Carolina.

Një foto e bukur e fëmijërisë Duvan Zapata- Ai u rrit në Cordoba në Cali. Kredia e figurës: Semana.
Një foto e bukur e fëmijërisë Duvan Zapata- Ai u rrit në Cordoba në Cali. Kredia e figurës: Semana.

Jeta e hershme e Duvan Zapatës: Duke u rritur në Kordoba, i ri Duvan filloi të luante futboll në rrugën e ngushtë të këmbësorëve të Cali, ku ndodhej shtëpia e tij. Ndërsa i riu i atëhershëm ishte në të, ai ëndërroi të bëhej një lojtar i famshëm i futbollit, jo për famën ose pasuritë e mahnitshme, por të ishte në gjendje të lejonte një PlayStation!

Historia e Fëmijërisë së Duvan Zapata- Edukimi dhe krijimi i karrierës

Në kohën kur Duván ishte në moshën 11 vjeç, talenti i tij i futbollit ishte bërë tashmë i qartë për prindërit e tij, të cilët e konsideronin të arsyeshme që shkollimi i tij konvencional në Liceo Superior del Valle në Ciudad Córdoba duhet të shkonte krah për krah me një ngritje profesionale të karrierës në futboll.

Në moshën 11 vjeç, Duvan tashmë kishte një fizik atletik dhe ishte gati të fillonte një ngritje karriere në futboll. Kredia e figurës: Semana.
Në moshën 11 vjeç, Duvan tashmë kishte një fizik atletik dhe ishte gati të fillonte një ngritje karriere në futboll. Kredia e figurës: Semana.

Kështu, një Duván i klasit të 6-të pasi kërkoi pëlqimin e prindërve të tij u lejua të regjistrohej në nivelet e djemve të klubit lokal América de Cali në 2002. Ndërsa ishte në klubin lokal, Duvan u rrit në forcë, aftësi dhe lartësi të tillë që ai të ishte tashmë duke qëndruar i gjatë në 1.86m kur ai ishte 16 vjeç në vitin 2007.

Historia e Fëmijërisë së Duvan Zapata- Jeta e hershme e karrierës

Ishte në América de Cali që Duvan u ngrit në radhët, u kthye profesionist dhe madje shënoi në debutimin e tij pro në kënaqësinë e trajnerit të tij - Diego Umaña - i cili i kishte dhënë më parë një shans për të stërvitur me skuadrën e lartë të klubit. Duván luajti për América de Cali edhe dy sezone të tjera (2009/2010 & 2010/2011) para se të huazohej te skuadra argjentinase - Estudiantes ku shënoi edhe në debutimin e tij.

Duke u ngritur në radhët: A mund ta vini re atë me ekipin rezervë të klubit América de Cali? Kredia e figurës: Semana.
Duke u ngritur në radhët: A mund ta vini re atë me ekipin rezervë të klubit América de Cali? Kredia e figurës: Semana.

Produkti i futbollit vazhdoi të shënojë një rritje të jashtëzakonshme të golave ​​pavarësisht se herë pas here bënte paraqitje me ekipin rezervë të klubit. Si i tillë, Estudiantes bleu gjysmën e të drejtave të tij të luajtjes nga América de Cali pak para se ai të fillonte tërheqjen e interesave nga klubet evropiane të fluturimit të lartë, përfshirë West Ham i cili ishte afër nënshkrimit të tij, por hoqi dorë sepse nuk mund të merrnin një leje pune për të. Gëzimi i familjes së Duvan Zapatës nuk dinte kufij në kohën kur klubi italian, Napoli e ndihmoi atë të sigurojë një vizë italiane për të ardhur të luante për ta.

Biografia e Duvan Zapata- Rruga për Fame Story

Duvan i cili u ble përfundimisht nga Side Napoli italian, nuk mori një shans të mirë për të provuar veten pavarësisht se ishte një nga nënshkrimet më të shtrenjta të klubit në atë kohë. Në fakt, trajneri i atëhershëm i Napolit Rafa Benitez shpesh vërehej se Duvan ishte i rëndësishëm për klubin por mungesa e kohës së lojtarit të sulmuesit vërtetoi të kundërtën.

Napoli ishte aty ku ai përjetoi për herë të parë zhgënjimin duke luajtur futboll në top-fluturim. Kredia e figurës: Qëllimi.
Napoli ishte aty ku ai përjetoi për herë të parë zhgënjimin duke luajtur futboll në top-fluturim. Kredia e figurës: Qëllimi.

Kështu që nuk ishte për t'u habitur Napoli huazoi Duvan te Udinez ku pësoi një formë të paqëndrueshme për shkak të lëndimit. As Duvan nuk ishte mbresëlënës në huazim në Sampdoria, ku ai ishte akoma larg nga përmbushja e potencialit të tij. Në fakt, Duvan mori një telefonatë në skuadrën paraprake të Kolumbisë për Kupën e Botës 2018, por nuk e bëri prerjen në listën përfundimtare për arsye të dukshme.

Biografia e Duvan Zapata- Ngritja në Fame Story

Si një feniks që ngrihet nga hiri i tij, Duvan filloi të shfaqë potencialin e tij të plotë në Atlanta, një klub të cilit ai u shit nga Sampdoria pasi pala italiane vendosi që ai nuk ishte më i nevojshëm.

Me Golat pas golave, Duvan vendosi veten si golashënuesi më i mirë i Ligës së Serisë A së bashku Cristiano Ronaldo në sezonin e tij debutues! Ai madje ndihmoi që Atalanta të arrijë në finalen e Coppa Italia 2019 dhe të arrijë një fund të vendit të tretë në Serie A. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

Shikoni kush ndau një çmim me Christiano Ronaldo. Kredia e imazhit: Instagram.
Shikoni kush ndau një çmim me Christiano Ronaldo. Kredia e imazhit: Instagram.

Duvan Zapata Gruaja dhe Fëmijët

Duke kaluar në jetën familjare të Duvan Zapatës, ai është i martuar me të dashurën e tij gruan e kthyer - Nana Montaño dhe ka shumë gjëra të mira që po ndodhin për të në jetën e tij martesore. Iftet u takuan që në vitin 2012 në Cali kur Duvan ishte duke luajtur për skuadrën argjentinase Estudiantes. Nana ishte një student universiteti që studionte Psikologjinë në atë kohë. Ata u takuan për disa vjet më vonë dhe morën marrëdhëniet e tyre në nivelin tjetër duke u martuar vite më vonë.

Njihuni me Gruan e Duvan Zapata. Ata duken perfekt për njëri-tjetrin, apo jo? Kredia e imazhit: Instagram.
Takohuni me Gruan e Duvan Zapatës. Ata duken perfekte për njëri-tjetrin, apo jo? Kredia e imazhit: Instagram.

Nana ishte një grua që dinte në mënyrë perfekte si ta mbante burrin e saj! Si e tillë, nuk ka të dhëna se Duvan ka të dashurat e tjera gjatë periudhës kur ai takoi gruan që do të bëhej gruaja e tij. Iftet janë prindër të dy fëmijëve bukuroshe në kohën e shkrimit të kësaj bio. Ato përfshijnë Dantzel (një vajzë) dhe Dayton (një djalë).

Foto e Duvan Zapata me gruan dhe fëmijët e tij Dantzel & Dayton. Kredia e imazhit: Instagram.
Foto e Duvan Zapata me gruan dhe fëmijët e tij Dantzel & Dayton. Kredia e imazhit: Instagram.

Duvan Zapata Faktet familjare dhe jeta

Kush është Duvan Zapata pa familje dhe çfarë do të ishte bërë nëse prindi dhe motra e babait të tij nuk do të ishin aty për të që nga fillimi? Ne ju sjellim fakte për familjarët e Duvan Zapatës duke filluar nga prindërit e tij.

Rreth babait të Duvan Zapatës: Luis Oliver Zapata është babai i gjeniut të futbollit. Ai lindi në Corinth, Columbia dhe u rrit në Tetillo. Po, Zapata ishte një baba i dashur dhe përkrahës, ai e rriti rreptësisht Duvanin për të qenë një fëmijë i bindur dhe i respektueshëm dhe siguroi që ai të ekuilibronte akademikët me të luajtur futboll. Cfare tjeter? Luis asnjëherë nuk e humbi Duvanin të stërvitej gjatë formimit të karrierës së tij. Luis tani luan një rol të rëndësishëm në detyrimin e djalit të tij të vetëm për nevojën për t'u përqendruar dhe për të qëndruar i përulur.

Një foto e rrallë e Luis duke shijuar një pushim të shtrenjtë me mirësjelljen e arritjeve të karrierës së djalit të tij. Kredia e imazhit: WTFoot.
Një foto e rrallë e Luis duke shijuar një mirësjellje të shtrenjtë për arritjet në karrierë të djalit të tij. Kredia e figurës: WTFoot.

Për nënën e Duvan Zapatës: Nëna e vonë e Elfa Cely Banguero Duvan Zapata. Ajo lindi në Padilla të Columbia dhe gjithashtu u rrit në Tetillo ku u takua me babanë e Duvanit. Ashtu si burri i saj Luis, Elfa ishte e dobishme për rritjen e djalit të saj të vetëm. Në fakt, ajo është e kredituar që ka marrë një Duvan 11-vjeçar për prova në nivelet e djemve të klubit vendor América de Cali. Mjerisht ajo kurrë nuk ka jetuar aq gjatë sa të shijojë frytet e punës së saj ndërsa u rrëzua dhe vdiq në qershor 2010. Megjithëse vdekja e saj u ndje thellësisht nga Duvan, ai u bashkua në më pak kohë dhe mori vendimin për të nderuar kujtimin e nënës së tij nga duke qëndruar i përqendruar në futboll.

Njihuni me mamanë e Duvan Zapata: Ajo nuk është si askush tjetër: Kujtimi i Elfa Cely Banguero do të ruhet përgjithmonë në zemrën e djalit të saj Duvan. Kredia e imazhit: Semana.
Takoni nënën e Duvan Zapatës: Ajo nuk është si askush tjetër: Kujtimi i Elfa Cely Banguero do të isha i vogël përherë në zemrën e djalit të saj Duvan. Kredia e figurës: Semana.

Rreth vëllezërve dhe motrave të Duvan Zapatës: A e dini se Duvan nuk ka vëlla, por një motër që është motra e tij më e madhe. Zonja e identifikuar si Cindy Carolina u rrit me Duvan dhe gjithmonë ka qenë afër tij që nga jeta e tij e hershme e deri më sot. Shtë interesante të theksohet se ata të dy ndajnë të njëjtin pasion për futbollin dhe mbajnë linjat e komunikimit të hapura, pavarësisht nga fakti se ata janë me milje larg.

Njihuni me Motrën e Duvan Zapata- Cindy Carolina. Të dy u rritën së bashku dhe ende kanë një lidhje të ngushtë. Kredia e imazhit: Semana.
Takoni Motrën e Duvan Zapatës- Cindy Carolina. Të dy u rritën së bashku dhe akoma ndajnë një lidhje të ngushtë. Kredia e figurës: Semana.

Rreth të afërmve të Duvan Zapatës: Larg jetës së menjëhershme të Duvan Zapatës, nuk dihet shumë për prejardhjen e tij dhe rrënjët e familjes, pasi ato lidhen me gjyshërit e tij të nënës dhe babait. Falë një prej prindërve të Duvan Zapatës, ai është i lidhur me Cristian Zapata i cili është kushëriri i tij. Cristian luan për Genie anën e Serie A, nuk dihet shumë për xhaxhallarët dhe hallat e tij, ndërsa nipërit, mbesa dhe kushërinjtë e tij nuk janë ende të identifikuar në kohën e shkrimit të kësaj biografie.

Njihuni me kushëririn e famshëm të Duvanit, Cristian Zapata. Kredia e imazhit: Transfermarket.
Takoni kushëririn e famshëm të Duvanit, Cristian Zapata. Kredia e figurës: Transfermarket.

Biografia e Duvan Zapata-Faktet personale të jetës

Statusi i Duvan Zapatës si sulmues pjellor plotësohet - dhe madje bëhet edhe më i mirë - nga një personalitet i madh i cili përcaktohet nga tiparet e shenjës së Zodiacit të Dashi. Ai është i përulur, energjik, argëtues, elastik, ambicioz dhe i hapur për të zbuluar fakte në lidhje me faktet e tij private dhe personale.

Sa herë që sulmuesi nuk është duke stërvitur ose duke luajtur futboll, ai angazhon disa aktivitete që janë konsideruar jashtë orarit, si interesa dhe hobi të tij. Ato përfshijnë udhëtime, not, duke luajtur lojëra video dhe duke kaluar kohë të mirë me familjen dhe miqtë e tij.

Një studim i afërt i shpejtësisë së fuqishme sugjeron lundrimet Duvan në një Mini Cooper. Pak çudi që djaloshi dëshironte një selfie me të. Kredia e figurës: WTFoot.
Një studim i afërt i shpejtësisë së fuqishme sugjeron lundrimet Duvan në një Mini Cooper. Pak çudi që djaloshi dëshironte një selfie me të. Kredia e figurës: WTFoot.

Biografia e Duvan Zapata- Fakte të jetesës

Lidhur me mënyrën se si i bën dhe shpenzon Duvan Zapata paratë e tij, ai ka një vlerë neto të vlerësuar prej 1 milion dollarë në kohën e shkrimit. Pjesa më e madhe e pasurisë së sulmuesit kanë burime të përcaktuara në pagat dhe mëditjet që ai merr për të luajtur futboll në top-fluturim ndërsa miratimet kontribuojnë një pjesë të konsiderueshme në pasurinë e tij në rritje.

Si i tillë, sulmuesi lejon të jetojë një mënyrë jetese luksoze për të cilën tifozët dhe armiqtë e kanë zili. Dëshmitë e jetesës së mirë të Duvanit përfshijnë aftësinë e tij për të drejtuar makina luksoze, si dhe shtëpi dhe apartamente të lira.

Një studim i afërt i shpejtësisë së fuqishme sugjeron lundrimet Duvan në një Mini Cooper. Pak çudi që djaloshi dëshironte një selfie me të. Kredia e figurës: WTFoot.

Biografia e Duvan Zapata- Faktet e pashlyera

Për të përmbledhur historinë dhe biografinë tonë të fëmijërisë Duvan Zapata këtu janë pak fakte të njohura ose të palejuara për sulmuesin.

Fakti 1: Ndarja e pagave: Si në kohën e shkrimit, kontrata e sulmuesit me Atlanta BC e sheh atë të fitojë një pagë dajak prej 4,680,000 € në vit. Duke shtypur rrogën e Duvan Zapatës në një numër më të thellë, kemi këto;

TENURA E PAGESPAGA N USDPAGA N IN EUROPAGA NER STERLIMIN E POUNDIT
NË VIT$ 5,122,377€ 4,680,000£ 3,970,867
PAS MUAJ$ 394,029€ 360,000£ 305,405
NË JAVË$ 98,490€ 90,000£ 76,351
NË DITË$ 14,069€ 12,857£ 10,908
NË ORË$ 586€ 536£ 455
PER MINUTE$ 9.76€ 8.9£ 7.58
PËR SEKOND$ 0.16€ 0.15£ 0.13

Këtu, rrisim pagën e Duvan Zapatës çdo sekondë. Kjo është sa shumë ka fituar që kur e keni parë këtë faqe.

€ 0

Nëse numri i mësipërm nuk rritet, do të thotë që po shihni nga një Faqe AMP. tani Kliko KETU për të parë fitimet e pagës së Zapatës për sekondë. A e dini? ... Do të duhen punëtori mesatar në Evropë të paktën 18.5 vjet për të fituar të njëjtën gjë Pantheri i Madh fiton në 1 muaj.

Fakti 2: Feja: Sipas raportimeve, ka të ngjarë që prindërit e Davan Zapata e rritën atë duke iu përmbajtur besimit fetar katolik. Ti, sulmuesi, jo i madh nga feja, por dikur ishte parë në një kishë katolike (shiko më poshtë). Ky zhvillim i jep besim mundësisë që Duvan të jetë një i krishterë dhe një katolik praktikues.

Feja e Duvan Zapata- Nuk mund të mohohet fakti që ai është një besimtar. Kredia e imazhit: Instagram.
Feja e Duvan Zapatës- Nuk ka mohuar faktin se ai është besimtar. Kredia e imazhit: Instagram.

Fakti 3: Fakti Tattoo Duvan Zapata: si Donyell Malen, Samuel Chukwueze, Luis Muriel dhe Krzysztof Piatek, Duvan Zapata nuk ka arte trupi në kohën e shkrimit dhe as fansat nuk kanë tatuazhe të tij ende. Ai është shumë i përqendruar në përmirësimin e fizikut, qëndrueshmërisë dhe mundësisë së lartësisë së tij për duele më të efektshme ajrore.

Prova fotografike që ai nuk ka tatuazhe në kohën e shkrimit. Kredia e figurës: WTfoot.
Prova fotografike që ai nuk ka tatuazhe në kohën e shkrimit. Kredia e figurës: WTfoot.

Fakti 4: Duvan Zapata Vlerësimi i FIFA-s: A e dini se Duvan Zapata ka një vlerësim të përgjithshëm të FIFA-s në 83 në kohën e shkrimit. Edhe pse vlerësimet e tij kanë përjetuar një ngritje astronomike në kohët e fundit, nuk ka mohuar faktin se një vlerësim prej 87 do të ishte tërheqës për adhuruesit e karrierës FIFA që dëshirojnë një kombinim gati të përsosur të aftësive.

Vlerësimet e tij janë në rritje dhe në rritje të shpejtë. Kredia e imazhit: SoFIFA.
Vlerësimet e tij janë në rritje dhe në rritje të shpejtë. Kredia e imazhit: SoFIFA.

Fakti 5: Duvan Zapata Pets: Ka shumë sulmues që kanë diçka për kafshët shtëpiake, veçanërisht për qen dhe Duvan Zapata është njëri prej tyre! Në fakt, qeni i tij është si një shtesë për familjen e tij të ngushtë aq të dukshme në mënyrën në të cilën ai e paraqet në fotot familjare.

A i doni kafshët shtëpiake si Duvan Zapata dhe familja e tij? Kredia e imazhit: Instagram.
A i doni kafshët shtëpiake si Duvan Zapata dhe familja e tij? Kredia e imazhit: Instagram.

Fakti 6: Duvan Zapata Fakti i pirjes së duhanit dhe pirjes: Duvan Zapata nuk i jepet të pijë pije të forta, dhe as nuk është ndotur duke pirë duhan në kohën e shkrimit. Me një zakon të tillë të shëndetshëm, Duvan bashkohet me ligën e futbollistëve që nuk e kanë humbur vëmendjen për nevojën për të jetuar dhe për të qëndruar të shëndetshëm.

Biografia e Duvan Zapata- Baza e njohurive e Wiki

Në këtë pjesë të fundit të Fakteve të Biografisë së Duvan Zapata, do të shihni për bazën tonë të njohurive për Wiki. E shfaqur më poshtë, ju ndihmon të gjeni informacione rreth sulmuesit në një mënyrë të përmbledhur dhe të thjeshtë.

INFO WIKIPËRGJIGJE
Emri i plotë i Duvan ZapatësDuván Esteban Zapata Banguero
Data e lindjes së Duvan Zapatës1 Prill 1991
Epoka e Duvan Zapatës28 (Që nga Shkurt 2020)
Emri i babait të Duvan ZapatësLuis Oliver Zapata
Emri i Nënës së Duvan ZapatësElfa Cely Banguero (Vonë)
Lartësia e Duvan Zapatës1.89 m (6 ft 2 në)
Vendi i lindjes i Duvan ZapatësPadilla, Cauca, Kolumbi
Motra e Duvan ZapatësCindy Carolina
Kushëriri i Duvan ZapatësCristian Zapata
Feja e Duvan ZapatësKrishtërimi (Katolizmi)
Gruaja e Duvan ZapatësNana Montano
Fëmijët e Duvan ZapatësDantzel (vajza e tij) dhe Dayton (djali i tij).

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat Tregimin tonë për Fëmijërinë në Duvan Zapata Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani atë me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu