Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Faktet e Biografisë së Untold

0
2135
Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Faktet e Biografisë së Untold. Kredi për Arsenal FC
Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Faktet e Biografisë së Untold. Kredi për Arsenal FC

LB paraqet historinë e plotë të një Genius Futbolli më të njohur me pseudonimin "Sakinho". Faktet e Biografisë së Untoldit tonë të Fëmijërisë, Bukayo Saka Plus, ju japin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Jeta dhe Ngritja e Bukayo Saka
Jeta dhe Ngritja e Bukayo Saka. Kredi për Dielli dhe Nettheroy

Analiza përfshin jetën e tij të hershme dhe prejardhjen e tij familjare, edukimin dhe formimin e karrierës, jetën e hershme në karrierë, rrugën e tij drejt historisë së famës, ngritjen në histori të famës, marrëdhëniet, jetën personale, faktet familjare dhe stilin e jetës etj.

Po, të gjithë e shohin atë si fytyrën e foshnjës që duket në krah me perspektivë të shkëlqyeshme futbolli. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë biografinë e Bukayo Saka e cila është mjaft interesante. Tani pa ado më tej, le të fillojmë.

Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Fakte Biografia e Untold - Historia e jetës së hershme dhe familjes

Bukayo Saka lindi në Dita 5 e shtatorit 2001 për prindërit Nigerianë në qytetin e Londrës, Mbretëria e Bashkuar. Prindërit e tij janë emigrantë nigerianë të cilët përpara se të lindte, u larguan nga Nigeria për tu vendosur në Londër në kërkim të jetesës më të mirë dhe më shumë mundësi për fëmijët e tyre të palindur.

Pas lindjes së tij, prindërit e tij u emëruan "Bukayo"Që është një emër unisex që do të thotë"Shton lumturinë ”. Bukayo është një emër që përdoret shpesh nga fisi Jroatisht i Nigerisë jugperëndimore. Kjo nënkupton se Busayo Saka e ka origjinën e tij familjare nga grupi etnik jorub i Nigerisë.

Saka u rrit në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar në Londër në një sfond familjar të klasës së mesme. Babai dhe nëna e tij ishin si shumica e migrantëve Nigerianë që nuk kishin arsimin më të mirë financiar, por bënë punë të menjëhershme dhe shpesh herë luftuan me para për t'u kujdesur për nevojat e familjes si në MB ashtu edhe në Nigeri.

Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Fakte Biografia e Untold - Ndërtimi i arsimit dhe karrierës

Ashtu si shumica e Nigerianëve në Londër, familjarët e Bukayo Saka ishin të apasionuar pas futbollit. Ishte dashuria e tyre për futbollin dhe dëshira e patundshme për të ngritur nivelin e tyre të jetesës që çoi në konsiderimin e Bukayo që kishte arsim futbolli në Londër.

HNë pritje të prindërve të dashur në futboll, të cilët mbështetën Arsenalin, është e natyrshme që Bukayo i ri të përqendrojë mendjen e tij për ta bërë atë në akademinë e klubit. Ishte babai i Bukayo Saka që mori përgjegjësinë e vetme për të siguruar që djali i tij të qëndronte i bazuar dhe i përulur në përpjekjen e tij për të siguruar një gjykim të suksesshëm në akademi. Sipas fjalëve të Bukayo;

'Babai im ishte një frymëzim masiv për mua. Që kur isha i ri, ai gjithmonë më mbajti të bazuar '

Aplikimi për akademinë e futbollit të Arsenalit ishte në dispozicion vetëm për studentët me të vërtetë të talentuar. Për shkak se prindërit e tij e dinin që Bukayo kishte atë që duhet, ata nuk nguruan të aplikonin. Fatmirësisht, akademia e Arsenalit thirri dhe ai vërtetoi vlerën e tij, duke kaluar provat e tyre. Në këtë kohë, krenaria e prindërve dhe familjarëve të tij nuk dinin kufij.

Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Fakte Biografia e Untold - Jeta e hershme e karrierës

Saka e filloi karrierën e tij me arsenalAkademia Hale End nuk ishte aq e lehtë sa ishte e mbushur me shumë sakrifica si nga ai ashtu edhe nga prindërit e tij. Sipas fjalëve të tij;

"Ishte mjaft e vështirë që prindërit e mi të më ndihmojnë të arrij këtu, por ata gjithmonë i dhanë të gjitha dhe më morën në trainim"

Kjo luftë i dha Saka shumë motivim i cili e ndihmoi atë të punonte shumë gjatë gjithë kohës dhe të sigurohej që ai dha më të mirën. Ashtu si shokët e tij të skuadrës, Saka zgjodhi një idhull. Ndërsa të tjerët shkuan me Thierry Henry, Dennis Bergkamp, etj., ai zgjodhi ish-legjendën suedeze dhe Arsenal, Freddie Ljungberg i cili tashmë ishte trajner i të rinjve në këtë klub.

Freddie Ljungberg ndihmoi Bukayo Saka të bëhej ai që ai sot
Freddie Ljungberg ndihmoi Bukayo Saka të bëhej ai që është sot. Kredi imazhi- Football365
Si një lojtar i akademisë U15, Freddie Ljungberg i dha Bukayo Saka këshillën më të mirë. Ai e ndihmoi Saka të qëndronte i përulur dhe të punonte shumë, pasi besonte se djali i vogël nuk do të ishte në asnjë moment lojtar i lartë.
Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Fakte Biografia e Untold - Rruga për Fame Story

Everythingdo gjë që Fredi Ljungberg parashikoi për të ndodhte. Ndërsa Saka u kthye në moshën 17 vjeç, atij iu dha një kontratë profesionale nga Arsenali dhe u promovua në anën nën 23. Gjithashtu, pas një seri shfaqjesh mbresëlënëse, Saka u thirr gjithashtu në ekipin e lartë të klubit.

Ndërsa ishte me ekipin e moshuar, ai filloi të kërkonte një mundësi në një lojë konkurruese për të ndezur karrierën e tij dhe për të luftuar konkurrencën. Duke folur për konkurrencën, duke zhvendosur Alex Iwobi dhe Aaron Ramsey ishte më shumë një sfidë më e madhe se shoku i tij i akademisë Reiss Nelson. Pika e shumëpritur e kthesës së parë erdhi në Finalen 2018 / 2019 Europa League ku Saka së pari la gjurmën e tij me një performancë mbresëlënëse.

Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Fakte Biografia e Untold - Ngritja në Fame Story

Fundi i sezonit 2018 / 2019 pa të dy Aaron Ramsey dhe Alex Iwobi duke e lënë Arsenalin për respektivisht Juve dhe Everton. Kjo i dha Bukayos dhomën të kishte më pak konkurrencë, me vetëm një person në kuadrin e tij për të garuar për pozicionin e krahut të majtë.

Në 19 Shtator 2019 pa Bukayo Saka që kishte një avantazh në rivalitetin midis tij dhe Reiss Nelson. A e dini? ... Në atë ditë, ai nuk shënoi vetëm shënime, ai gjithashtu siguroi dy asistime të bukura ndërsa Arsenali fitoi 3-0 kundër Eintracht Frankfurt në ndeshjen e tyre të grupit fillestar të 2019-20 UEFA Europa League. Më poshtë është një pjesë e provave video.

Kur Bukayo Saka përmbushi ëndrrën e tij të fëmijërisë për të shënuar golin e tij të parë të Arsenalit, ai i dha babait të tij një thirrje të shpejtë në FaceTime. "Unë nuk mund të flisja me të sepse trajnerët donin që unë të futem në banjën e akullit, në mënyrë që të rikuperohem shpejt pas lojës. Thjesht i vendosëm gishtin lart njëri-tjetrit" Ai tha.

Në vend që të shkatërrohej me një fillim të zakonshëm, krahu i majtë shkoi nga forca në forcë. At 18 vjet dhe 125 ditë të vjetra, Saka u bë fillestari më i ri i lojtarëve të vjetër të Arsenalit në historinë e Premier League që filloi një përplasje Man Utd vs Arsenal. Ai gjithashtu mahniti tifozët në ndeshje duke u zhvendosur Ashley Young.

Ndërsa në kohën e shkrimit, Bukayo Saka është parë nga shumica e tifozëve si premtimi tjetër i bukur për gjeneratën e majtë të Arsenalit pas Freddie Ljungberg. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Fakte Biografia e Untold - Jeta e marrëdhënieve

Për të qenë të suksesshëm dhe për t'u ngritur në kërkesat e mëdha të futbollit anglez, është e sigurt që shumica e tifozëve duhet të kenë pyetur nëse Bukayo Saka ka një të dashur ose grua. Po! fytyra e tij e bukur e foshnjës duke e shoqëruar me stilin e tij të lojës me siguri do ta vendoste atë të lartë për të dashurin e një vajze.

Kërkime në të dashurën e Bukayo Saka
Kërkime në të dashurën e Bukayo Saka. Kredi për Sortitoutsi

Pas disa hetimeve, Duket se Bukayo Saka është beqare (në kohën e shkrimit). Ne e dimë që për shkak të natyrës së pa falur të futbollit anglez të fluturimit të lartë, Saka duhet të ketë preferuar të përqëndrohet në karrierën e tij sesa të kërkonte një të dashurën ose dikë që të ishte gruaja e tij.

Në këtë moment, mund të themi se Saka ka bërë një përpjekje të vetëdijshme për të shmangur çdo vëmendje të jetës së tij private. Ky fakt e bën të vështirë për blogerët si ne të marrin informacione rreth jetës së tij të dashurisë dhe historisë së datës. Sidoqoftë, është ende e mundur që ai mund të ketë një të dashur, por preferon të mos e bëjë atë publike, të paktën tani për tani.

Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Fakte Biografia e Untold - Jeta personale

Njohja me faktet e jetës personale të Bukayo Saka do t'ju ndihmojë të merrni një pamje më të mirë të personalitetit të tij duke u larguar nga çështjet e futbollit.

Bukayo Saka Faktet e Jetës personale
Bukayo Saka Faktet e Jetës personale. Kredi për Twitter
Duke u takuar me të, ju do të kuptoni se Bukayo Saka jeton dhe zbaton një metodë metodike për të jetuar një jetë të organizuar. Gjithashtu, ai është një person shumë miqësor dhe tokësor që hapet shumë për fansat. Ndërsa është në stërvitje, ai i kushton vëmendje detajeve më të vogla dhe siguron që asgjë nuk i lihet rastësia.

Kthehu në Nigeri dhe madje edhe në Mbretërinë e Bashkuar, miqtë dhe bashkatdhetarët e Bukayo Saka e shohin atë si një thesar kombëtar që duhet të mbrohet me çdo kusht. Shihni videon më poshtë.

Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Fakte Biografia e Untold - Jeta familjare

Bukayo Saka është krenar për prejardhjen e tij dhe rrënjët e Nigerisë si në kohë të mira ashtu edhe në të këqija. Si ushqyes, ai është i lumtur që ka falsifikuar rrugën e vetë familjes së tij drejt pavarësisë financiare, falë të gjitha FOOTBALL.

Bukayo Saka Anëtarët e familjes dhe të afërmit; Nëna e tij, babai, vëllezërit, motrat, xhaxhai, tezja etj., aktualisht po korr përfitimet e të pasurit të tyre në krye të çështjeve të futbollit anglez. Për momentin, all të familjarëve dhe të afërmve të tij i kanë të gjitha bëri një zgjedhje të ndërgjegjshme për të mos kërkuar njohjen e publikut përkundër mënyrave të shumta të lidhjes në mediat sociale.

Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Fakte Biografia e Untold - LifeStyle

Prakticiteti në fushë dhe kënaqësia e tij janë dy botë të ndryshme për Bukayo Saka sa i përket stilit të jetës së tij. Edhe pse ai beson duke e bërë paratë në futboll janë të domosdoshme, por themelimi i tij i fortë e ka ndihmuar atë që të mbajë financat e tij në kontroll dhe të organizuar.

Ashtu si në kohën e shkrimit, Bukayo Saka nuk lejohet të jetojë një mënyrë jetese lehtësisht e dukshme nga një grup i makinave mjaft të shtrenjta, pallatet etj.

Mënyra e jetesës Bukayo Saka
Mënyra e jetesës Bukayo Saka- Ai është një antidot për jetesën e shtrenjtë
Në botën moderne të futbollit të makinave flash dhe shumë postime në mediat sociale që tregojnë pasuri dhe stilin e jetës së shtrenjtë, mund të themi se Bukayo Saka është një antidot freskues.
Historia e Fëmijërisë Bukayo Saka Plus Fakte Biografia e Untold - Fakte të patreguara

Ai nuk ishte nigerianët e vetëm në Akademi: Akademia e FC Arsenal po bëhet shpejt shtëpi për shumë lojtarë me origjinë nigeriane. Kohët e fundit nga koha e shkrimit, akademia ofroi marrëveshje bursash për katër talent premtues me rrënjë nigeriane - Nga e majta në të djathtë përfshin Arthur Okonkwo, Armstrong Okoflex, James Olayinka dhe Xavier Amaechi.

Yje të tjerë Nigerianë në Akademinë e Arsenalit
Yje të tjerë Nigerianë në Akademi. Kredi për Dielli, BBC, ArsenalCore dhe Flickr

Feja: Siç vërehet më poshtë, titulli i tij në Instagram lexon "Fëmija i Zotit”Dhe ky titull është i ngjashëm me atë të shokut të tij të skuadrës Joe Willock. Për ne, ekziston një mundësi e lartë që feja e Bukayo Saka është Krishterimi.

Feja e Bukayo Saka- Shpjeguar
Feja e Bukayo Saka- Shpjeguar. Kredi për IG

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Bukayo Saka plus Faktet e Biografisë së Untold. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket e drejtë, ju lutem ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do të vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu