Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Azhurnimi i fundit në

LB prezanton Tregimin e plotë të një Gjeniu të Futbollit që më së miri njihet si "fati". Faktet e Bibliotekës sonë të Ansu Fati Fëmijëve Plus Untold Biografia ju sjellin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Ansu Fati Historia e Fëmijërisë - Analiza deri më sot. Kredi për AS dhe UEFA.

Analiza përfshin jetën e tij të hershme, formimin familjar, edukimin / formimin e karrierës, jetën e hershme në karrierë, rrugën për histori famë, ngritjen në histori të famës, marrëdhëniet, jetën personale, stilin e jetës, jetën familjare etj.

Po, të gjithë e shohin Fatin si gjënë tjetër të madhe në futbollin botëror. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë biografinë e Ansu Fati e cila është mjaft interesante. Tani pa ado më tej, le të fillojmë.

Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Fakte Biografia e Untold - Historia e jetës së hershme dhe familjes

Anssumane Ansu Fati lindi në ditën 31st të Tetorit 2002 për babanë e tij, Boji Fati (ish shofer) dhe nënën, Lurdes Fati (një shtëpiake) në Bissau, Kryeqyteti i Guinea-Bissau, Afrika Perëndimore. Ansu erdhi në botë si djali dhe fëmija i dytë nga fëmijët 5 të lindur nga prindërit e tij bukuroshe të paraqitur më poshtë.

Ansu Fati Prindërit-Babai i Tij- Boji Fati dhe Nëna- Lurdes Fati. Kredi për CelebritiesBuzz

Katër vjet para se të lindte Ansu Fati, shpërtheu një luftë civile në vendin e tij. Kjo u pasua nga një grusht shteti ushtarak në 2003, një vit pasi ai lindi. Grusht shteti e la vendin e tij në gërmadha dhe gjithashtu intensifikoi varfërinë e përhapur. Prindërit e Ansu Fati kishin frikë për të ardhmen e fëmijëve të tyre dhe kjo rezultoi që Bori babai i tij të linte Guinea-Bissau në kërkim të kullotave më të gjelbërta jashtë vendit.

Bori emigroi fillimisht në Portugali, ku pati një përpjekje të dështuar për të filluar një karrierë futbolli në ligat e ulëta. Ndërsa ishte në Portugali, Bori dëgjoi një zë që një Marinaleda, një Komunë në Spanjë po u ofronte punë emigrantëve. Babai i Ansu u largua shpejt nga Portugalia për në Spanjë për të marrë punën.

Fatkeqësisht, fati u largua prej tij në Spanjë ndërsa Bori filloi të lypte ushqim në rrugët e Marinaleda. Kaluan vetëm disa muaj para se të vinte një mundësi pasi Bori Fati takoi kryetarin Marinaleda në Seville i cili i ofroi një punë si shoferin e tij.

Ansu Fati dikur ishte shofer i kryetarit të bashkisë së Marinaleda. Kredi për FB

Pasi bëri përshtypje shefi i tij me përulësinë dhe punën e tij të vështirë, Majori i Marinaleda vendosi të ndihmojë Bori të sillte gruan dhe fëmijët e tij (përfshirë Ansu) nga Guinea-Bissau në Spanjë. Ansu Fati, nëna e tij, vëllezërit (Braima dhe Miguel) dhe motra (Fati Djucu) u transferuan në Spanjë kur ishte gjashtë vjeç.

Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Fakte Biografia e Untold - Edukimi dhe krijimi i karrierës

A e dini? ... Babai i Ansu Fati ishte një ish-futbollist gjatë kohës së tij në Guinea Bissau. Ju duhej të dilnit në pension herët nga karriera e tij e ulët për të paguar në mënyrë që të kërkonte mundësi më të mirë në Portugali, ku ai gjithashtu nuk arriti ta bëjë atë, duke detyruar një pension. Ishte e vështirë për Bori të merrej me pensionin pas vendosjes në Spanjë. Ai vendosi të këshillojë djemtë e tij duke përfshirë Ansu për tu bërë futboll.

Viti 2009 ishte një vit i dashur për futbollin spanjoll siç fitoi Real Madrid C Ronaldo. Ansu Fati i fotografuar më poshtë në atë kohë ishte një tifoz i Real Madrid i cili ndiqte çdo pjesë të aktiviteteve të klubit përfshirë idhullimin e superyllit.

Ansu Fati- Ndërtimi i Arsimit dhe Karrierës.

Ndërsa ishte akoma duke mësuar lojën, vëllai i tij i madh Braima ishte shumë përpara. Suksesi sportiv i familjes së tyre erdhi së pari nga vëllai i tij i vjetër i Ansu, Braima Fati, kaloi gjyqe dhe u nënshkrua nga Sevilla FC. Duke udhëhequr me shembull, pasioni i Ansu për lojën e pa atë të ndiqte gjyqet me Sevilla dhe klubet e tjera të afërta. Ndërsa rezultati Sevilla FC ngeci, ai u pranua nga një klub i tij lokal aty pranë me emrin Herrera.

Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Fakte Biografia e Untold - Jeta e hershme e karrierës

Ansu Fati mori një sezon me Herrera përpara se të pranohej përfundimisht vetë nga Sevilla FC. Për shkak se ai ishte aq i mirë, si skuadrat e akademisë së Real Madridit dhe FC Barcelona u rikthyen pas nënshkrimit të tij. Sipas fjalëve të tij;

"Unë isha në Sevilla kur erdhi Real Madrid, duke më ofruar kushte më të mira se Barcelona. Të dy klubet erdhën në shtëpinë e familjes time për të bindur prindërit e mi. Ky zhvillim u çmend Sevilla pasi ata donin që unë të qëndroja, pasi e ndihmova vëllain tim ”

Për shkak të ndërlikimeve të transferimit të humbjes së fëmijës së tyre yll, Sevilla u largua nga Ansu pa luajtur futboll për një vit. Kjo nuk krijoi asnjë vonesë për të penguar ëndrrat e tij për t'u bërë pro. Si reagim, akademia e FC Barca - Le Masia duhej të vepronte për të marrë fëmijën e klubit. Ata morën një nëntë vjeç, Ansu Fati dhe i dhanë bazën e nevojshme për të filluar karrierën e tij.

Ansu Fati Jeta e hershme me Lemasia. Kredi për CelebritiesBuzz
Ansu Fati ishte i shpejtë për të bërë një përshtypje me akademinë e famshme të FC Barcelona La Masia. A e dini? ... Ai dikur ishte shok i skuadrës Takefusa Kobo AKA La Japonez Messi para jeta i ndau ata ndërsa Kobo u bashkua me Real Madrid. Të dy fëmijët (foto më poshtë) të cilët ishin miqtë më të mirë ishin gjithashtu shënuesit më të mirë në akademi në shumë raste. Pak e dinë se do të bëhen rivalë para ditëlindjeve të tyre 20th.
Ansu Fati dhe Takefusa Kubo bënë tituj gjatë ditëve të tyre në La Masia. Kredi për trome
Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Fakte Biografia e Untold - Rruga për Fame Story

Ansu Fati filloi të bënte një përshtypje me La Masia edhe para viteve të tij të adoleshencës. A e dini se?… Ai u ngrit në radhët shumë shpejt duke u bërë kapiten në këtë proces.

Dëshmi se Ansu Fati dikur ishte Kapiten i La Masia. Kredi për IG

Vetëm në kohën kur Ansu do të provonte vlerën e tij si kapiten, ndodhi momenti më i ulët në karrierën e tij të rinisë. Ai pati një ndërprerje të tmerrshme në këmbë. Kjo ngjarje fatkeqe ndodhi në dhjetor 2015 kur një pengesë e ashpër nga një mbrojtës i Espanyol la Ansu Fati me një tibia të thyer dhe fibulën në këmbën e djathtë. Kjo e detyroi atë të kalonte në një periudhë dhjetë mujore në skaj dhe shumë kohë në spital. Më poshtë është Braima duke luajtur rolin e vëllait të madh ndërsa qëndroi në krah të vëllait të tij të vogël gjatë kohës së shërimit.

Ansu Fati është kujdesur nga vëllai i tij gjatë shërimit. Kredi për IG
Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Fakte Biografia e Untold - Ngritja në Fame Story

Shumica e tifozëve që e njohin Ansu Fati do të pajtoheshin që dëmtimi i thyerjes së këmbës së tij ishte ndoshta pika kthese në karrierën e tij. Ndërsa ishte akoma në shtratin e tij të rimëkëmbjes, përcaktimi i Ansu Fati vetëm u rrit dhe ai u kthye i aftë me një pikë për të dëshmuar rather sesa shkërmoqet. Ai duroi një ngritje meteorike në dukje në muajt e fundit për t'u bërë një nga pronat më të nxehta të akademisë së FC Barcelona.

Ngritja meteorike e Ansu Fati në rëndësi pas shërimit nga dëmtimi. Kredi për IG.

Ansu Fati dominoi futbollin e të rinjve dhe vazhdoi ta bënte këtë pas rikuperimit të tij. Më 24 korrik 2019, ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me ekipin e lartë të FC Barcelona, ​​duke rënë dakord për një marrëveshje deri në 2022. Në këtë kohë, menjëherë pas kontaktit të tij të ri, çdo anëtar i familjes së tij u shqetësua për debutimin e tij.

KUJTIMI: Ndërsa pritja ishte akoma, Ansu Fati i cili ishte 16 vjeç në atë kohë kishte një kufizim sipas rregullave spanjolle për të mos luajtur futboll pasi ishte ora 9. Rregulloret në Spanjë kërkojnë që klubet nuk mund të luajnë lojtar të mitur gjatë ndeshjeve të natës, përveç nëse marrin pëlqimin paraprak nga prindërit e tyre.

me Ousmane Dembele dhe Luis Suarez i dëmtuar, menaxheri i Barça Ernesto Valverde vendosi t’i jepte Ansu Fati një goditje. Për fat të mirë për djalin nga Guinea Bissau, prindërit e tij ranë dakord që ai të largohej nga shtëpia në mënyrë që të shkonte në rrezik natën dhe të përmbushte ëndrrat e tij.

Ansu Fati ishte vetëm 16 vjet dhe 298 ditë i vjetër në kohën kur ai mori minutat e para të larta nën rripin e tij. Ky debut i fitoi atij çmimin për t'u bërë lojtari më i ri që përfaqësonte klubin që nga 1941 pas Vicenc Martinez (16 vjet dhe ditë 280). Ansu i paraqitur në fotografi më poshtë gjithashtu fitoi rekordin për tu bërë golashënuesi më i ri i La Barcelona në FC Barcelona.

Ansu Fati fitoi rekordin për tu bërë golashënuesi më i ri i Laça në Laça. Kredi për SL

A e dini? ... Pamja dhe qëllimi i Ansu morën një ovacion në këmbë nga turma, përfshirë Thiago, djalin e Lionel Messi që e vëzhgoi atë nga stendat. Pa dyshim, Ansu i ka dëshmuar botës se ai është premtimet e tjera të bukura të përfshirjes së Afrikës me forcën goditëse të klubit pas Samuel Etoo. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Fakte Biografia e Untold - Jeta e marrëdhënieve

Me rritjen e tij të famës, është e sigurt që shumica e tifozëve do të kishin bërë kërkime se kush mund të ishte e dashura e Ansu Fati. Nuk ka mohuar faktin se fytyra e tij, fytyra e bukur dhe e shoqëruar me stilin e tij të lojës nuk do ta bënte atë një hardhi të dashur për zonjat.

Kush është e dashura e Ansu Fati? Kredi për IG

Ndërsa në kohën e shkrimit, bazuar në informacionin mbi trajtimin e tij në mediat sociale, duket se Ansu Fati ka preferuar të përqëndrohet në karrierën e tij. Nuk ka asnjë informacion që zbulon ndonjë qendër të vëmendjes në jetën e tij private. Ky fakt e bën të vështirë për media të mbledhin çdo informacion në lidhje me jetën e tij të tanishme të dashurisë dhe historinë e datimit.

Sidoqoftë, për shkak të moshës së tij të re dhe faktit që FC Barcelona mund të mos u falet të rinjve që nuk mund të bëjnë përshtypje, është e mundur që Ansu Fati mund të mos takohet me askënd, por përkundrazi, duke u përqëndruar në bërjen e tij të madhe me gjigantin spanjoll. Po kush e di? !!… Ka shumë të rinj të moshës së tij që ende kanë të dashurat. Pra, ende mund të hamendësojmë se ai mund të ketë një të dashur, por preferon të mos e bëjë atë publike.

Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Fakte Biografia e Untold - Jeta personale

Njohja me jetën personale të Ansu Fati do t'ju ndihmojë të merrni një pamje të plotë të tij.

Duke u nisur, ai është i zgjuar dhe inteligjent, dikush që do të hulumtojë derisa të zbulojë mënyrën e tij unike të tejkalimit të pritjeve. Gjithashtu, Ansu Fati është dikush që lehtë mund të përshtatet me energjitë (pozitive dhe negative) që e rrethojnë. Më në fund, ai është gjithashtu një mendimtar i thellë që ndonjëherë preferon të jetë vetëm dhe larg nga gjithçka për të rikthyer forcën e tij.

Ansu Fati Faktet e Jetës personale - Njohja me personalitetin e tij. Kredi për IG
Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Fakte Biografia e Untold - Jeta familjare

Ju nuk keni pse të lindni me një lugë argjendi në gojën tuaj për të arritur gjëra të mëdha në jetë. Këto fjalë mbajnë peshë të madhe për Ansu Fati dhe secilin prej anëtarëve të familjes së tij, të paraqitur më poshtë.

Ansu Fati Anëtarët e familjes. Kredi për IG

Babai i Ansu Fati, Bori dikur kaloi emocion kur fliste për lojën e parë konkurruese të djalit të tij për Barcelonën. Sipas fjalëve të tij:Tani mund të vdes sot! Jeta ime përmbushet sot edhe nëse vdekja vjen. ”Thotë Bori për një radio lokale pasi ka parë djalin e tij që po bënte debutimin. Ai është shumë rreth mediave ndryshe nga gruaja e tij (nëna e Ansu Fati) e cila mban një profil të ulët.

Rreth Vëllezërve të Ansu Fati: Të gjitha të Ansu Fatit vëllezër përkatësisht; Braima (plaku i tij) dhe Miguel (menjëherë më i ri) dhe Miguel (më i ri) janë gjithashtu futbollistë, ju nuk jeni aq i suksesshëm sa Ansu.

A e dini? ... Më i riu nga vëllai i Ansu Fati (Miguel) është një mik i ngushtë dhe shok i skuadrës Thiago Messi (Djali i Lionel Messit). Të dy si në kohën e shkrimit marrin pjesë në akademinë e FC Barca - La Masia. Duke gjykuar për moshën dhe kohën që familja Fati ka emigruar në Spanjë, është e sigurt që Miguel i pashëm (foto më poshtë) lindi në Spanjë.

Takoni Miguel Fati- Vëllai i Ansu-së

Asides Braima (vëllai i madh i Ansu), tjetri i vëllezërve të tij luan për akademinë e famshme të FC Barcelona La Masia. Vëllai i madh i kujdesshëm Braima është aktualisht në hua për Calahora si në kohën e shkrimit.

Ansu Fati vëllai- Miguel Fati. Kredi për IG

Rreth Motrës së Ansu Fati: Djucu është motra e bukur e Ansu Fati. Ajo mund të ishte një vit dy vjet më i ri se vëllai i saj Ansu. Sipas llogarisë së saj në Instagram, Djucu feston ditëlindjen e saj çdo janar 20th.

Takoni Ansu Fatis Motrën- Djucu Fati. Kredi për llogarinë e saj IG
Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Fakte Biografia e Untold - LifeStyle

Për Fati, ka vërtet një ndryshim të qartë midis të luajturit futboll dhe argëtimit. Kur sezonet e futbollit kanë mbaruar, Ansu Fati pëlqen të shijojë veten në Ibiza dhe vendet e tjera të bukura në Spanjë. Ai është parë shpesh duke bërë një udhëtim vetëm në një jaht dhe kanoe.

Ansu Fati- Një dashnor i Detit Spanjoll dhe fshatrave të fshatit. Kredi për IG

Ansu është i disiplinuar sa duhet që t'i përmbahet buxhetit. Për shembull, ai qëndron te makinat mesatare dhe biçikletat jo-fuqi. Ai gjithashtu nuk ka frikë nga puna e vështirë për të sjellë veten dhe familjen e tij në një pozitë më të mirë financiare.

Ansu Fati Car and Ride- Faktet e Jetës Kredi për IG
Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Fakte Biografia e Untold - Fakt i patreguar

Miqtë e ftohtë me Lionel Messi: Nata magjike e Ansu Fati në të cilën ai shënoi golin e tij të parë në La Liga u bë edhe më e mirë pas bilbilit të fundit. A e dini? ... Pas lojës, kapela me fat mori një përqafim të ngrohtë në tunel nga një Lionel Messi i gëzuar. Lojtari më i mirë në botë me shumë kohë ndau foton (më poshtë) në llogarinë e tij në Instagram e cila mori më shumë se 6.3 milion pëlqime si në kohën e shkrimit.

Ansu Fati dhe Lionel Messi janë miq të mirë

A e dini? ... Afërsia e Ansu Fati me Messin është gjithashtu si rezultat i marrëdhënies së ndarë mes vëllait të tij më të vogël dhe djalit të superyllit Thiago Messi.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Ansu Fati plus Faktet e Biografisë së Untold. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket e drejtë, ju lutem ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do të vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu