Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbollistik më të njohur me pseudonimin “King Kong“ Historia jonë e fëmijërisë Giorgio Chiellini plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, prejardhjes familjare, jetës në marrëdhënie dhe shumë fakteve të tjera jashtë fushe (pak të njohura) rreth tij.

Po, të gjithë i dinë aftësitë e tij mbrojtëse brutale, por vetëm disa e konsiderojnë Biografinë e Giorgio Chiellini-it tonë, e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Jeta e hershme dhe familjare

Giorgio Chiellini lindi në 14 Gusht 1984 në Pisa, Itali. Ai lindi nga nëna e tij, Lucia Chiellini (një menaxhere biznesi) dhe nga babai i tij, Fabio Chiellini (ortoped në kohën e lindjes së Chiellini).

Megjithëse Chiellini lindi në provincën Pisa të Italisë, ai u rrit me familjen e tij në provincën fqinje të Livorno e cila është 25.1 kilometra nga Pisa dhe më e njohur për tërheqjen e turistëve të saj.

Duke qenë i lindur për prindërit që punuan me paga dhe me kërkesa intelektuale, Young Chiellini kishte vullnetin e lirë për të ndjekur çdo karrierë të zgjedhur prej tij, si dhe për të marrë pjesë aktive në çdo sport që ai dëshiron.

Për këtë qëllim, Chiellini filloi udhëtimin e tij për t'u bërë një gjeni futbolli në një mënyrë mjaft të pazakontë që e bën aftësinë e tij aktuale të futbollit të dalë si një shije e fituar. Zgjedhja e parë e sportit e Chiellini ishte Basketbolli, një lojë të cilën ai e luajti gjatë viteve të tij formuese dhe e përzier atë me nota të shkëlqyera shkollore.

Sidoqoftë, pjesëmarrja aktive e Chiellini në Basketboll u bë e shkurtër pasi ai nuk konsiderohej aq i gjatë sa të provonte lojëra konkurruese, një zhvillim i cili e pa atë të zgjonte gjigantin e futbollit në të duke u regjistruar në Livorno 9 FC kur ishte gjashtë vjeç. Ndërsa ishte në të, ai mbajti skeda me ngjarje në botën e basketbollit dhe ende mbetet një tifoz i Kobe Bryant LA Lakers.

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Ndërtimi i karrierës

Chiellini bëri 10 vjet të jetës së tij duke luajtur për ekipet e të rinjve Livorno FC para se të siguronte ngritjen në ekipin e parë të klubit në 2001. Qëndrimi i tij në klub e pa atë të shfaqte aftësi mbrojtëse të nivelit të lartë që Menaxheri i Livorno në atë kohë nuk mund të ndihmonte të pranonte si dikur përshkroi Chiellini në mënyrën vijuese;

Giorgio është një forcë e natyrës, një lojtar universal që çdo menaxher do të donte në ekipin e tyre. Ai është nga një tjetër planet dhe mund të shënojë tre lojtarë në një kohë.

Përpjekjet e mëtejshme të futbollit e panë Chiellinin bashkëpronar nga Romët, të nënshkruar nga Juventusi dhe të shitura në një marrëveshje bashkëpronarie me Fiorentinën. Periudha gjithashtu pa Chiellini ngjit shkallë akademike si ai u diplomua nga shkolla e mesme për të ndjekur një diplomë në Ekonomi me një specialitet në Administrim Biznesi.

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Ngritja e famës

Juventusi siguroi plotësisht shërbimet e Chiellinit në 2005 dhe e bëri atë një lojtar të rregullt në ekipin e parë të klubeve. Goditja e tij e parë në famë ndihmonte klubin të fitonte skemanin 29th, një titull që më vonë u kujtua në dritën e Skandali "Calciopoli" 2006.

Megjithatë, Chiellini ka punuar me ekipin e tij në stinët e ardhshme për të vendosur veten si një nga mbrojtësit më të mirë dhe të arrijë një numër të titujve të dukshëm në mesin e të cilave ishte 2011 / 2012 Scudetto, si dhe përparim në finalen e Euro 2012. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Jeta e marrëdhënieve

Chiellini jeton për fat të mirë me të dashurën ose gruan e tij të kthyer, Carolina Bonistalli.

Çiftet, lidhja e të cilave daton që nga ditët e tyre të adoleshencës njoftoi fejesën e tyre në maj 2014 përpara se të shkëmbente zotimet gjatë një ceremonie katolike private, të Shtunën me 17 Korrik 2014 në Shenjtëroren Montenero në Livorno.

Bashkimi i tyre është i bekuar me një vajzë, Nina, e cila lindi në korrik 2015. Nuk mund të mohohet se ai e vlerëson vajzën e tij ndërsa e shkroi këtë për të në faqen e tij të internetit:

"Unë kam një dashuri të re përtej futbollit ... Nina I. Unë jam babai më i lumtur në botë" 

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Skandali i përhershëm

Një incident i pafat që nxiti zemërim në botën e futbollit ishte skandali i ashpër mes tyre Luis Suarez dhe Chiellini. Suarez, të cilit duket se i mjaftonin mbrojtjet e vështira të Chiellini, hapi dhëmbët në shpatullën e Chiellini pa u kapur apo rezervuar nga gjyqtari gjatë një ndeshje finale në grup midis Brazilit dhe Uraguay në Kupën e Botës 2014 në Brazil.

Duke reaguar me zemërim në fund të ndeshjes, Chilleni theksoi se;

'Suarez është një vjedhës dhe ai ikën me të sepse Fifa dëshiron që yjet e tyre të luajnë në Kupën e Botës. "Do të doja të shihja nëse ata kishin guximin të përdorin prova video kundër tij. Arbitri pa edhe shenjën e pickimit, por ai nuk bëri asgjë për këtë. '

Nga ana e tij, Suarez u përpoq të minimizojë veprimin e tij të poshtër duke theksuar se:

'Këto janë gjëra që ndodhin në fushë, ne ishim të dy në zonë, ai ma futi shpatullën. Këto gjëra ndodhin në fushë dhe ne nuk kemi pse t'u japim aq shumë (rëndësi). '

Sidoqoftë, Suarez u shpall fajtor dhe i dha një ndalim katër mujor vendas dhe nëntë ndeshje pezullimi ndërkombëtar. Pas një kohe, ai ofroi një falje jo vetëm të Chiellinit, por të gjithë botës së futbollit.

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Aftësitë mbrojtëse brutale

Ndërsa është e vërtetë që Chiellini ishte viktimë në rastin e skandalit thumbues midis tij dhe Suarez, nuk mund të mohohet fakti që Chiellini përdor taktika brutale për të funksionuar në mënyrë efektive në fushën e lojës. I dukshëm midis taktikave të tilla ishte incidenti që e pa atë bërryl pa qëllim (siç pretendon ai) Miralem Pjanic gjatë një ndeshje mes Juventusit dhe Romës në maj, 2014.

Duke komentuar incidentin Chiellini theksoi se ai nuk ishte bërë bërryl Pjanic me qëllim duke shtuar se ai ka ofruar një apologji për viktimën e perceptuar.

Nuk po përpiqesha ta bëja bërryl, pasi thjesht po përpiqesha ta bllokoja që të lëvizte nga muri, ashtu si në basketboll. I kërkova falje Pjanic për kontaktin, por nuk ka probleme mes nesh. Në lojëra si kjo më janë dhënë disa trokitje dhe kam marrë mjaft gjithashtu.

Sidoqoftë, Chiellini mori tre ndalime të ndeshjes në Serie A për incidentin pasi replikat televizive u përdorën për të shqyrtuar kontaktin e Chiellini me mesfushorin e Romës. Chiellini godet dhe goditet për aftësitë e tij mbrojtëse brutale të cilat e kanë parë atë të thyer hundën katër herë dhe uron që fëmijët e tij të trashëgojnë hundën e gruas së tij si kundër hundës së tij me formë të keqe.

"Unë shpresoj që fëmijët e mi të marrin hundën e Caroline,"

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Arsyeja prapa pseudonimit

Chiellini u mbiquajt "King Kong”Nga tifozët dhe mbështetësit në njohjen e forcës, fizikalitetit dhe agresionit që ai posedon si mbrojtës, si dhe stilit të tij të festimit që përfshin rrahjen e gjoksit.

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Jo vetëm futboll

Chiellini është një nga futbollistët e paktë profesionistë që arriti lartësi akademike pavarësisht pjesëmarrjes aktive në futboll. Në korrik 2010, ai përfundoi një diplomë Laurea, përkatësisht bachelor në ekonomi dhe tregti në Universitetin e Torinos dhe gjithashtu, në Prill 2017, ai mori një Laurea Magistrale dmth një master në administratën e biznesit nga i njëjti institucion. Në të vërtetë ai është një figurë që ia vlen të imitohet nga futbollistët e ardhshëm.

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Vëlla dhe Binjake

Chiellini ka një vëlla binjak identik të njohur si Claudio. Vëllezërit binjakë u rritën si fëmijë sportdashës me Claudio që mbështeste Juventusin ndërsa Chiellini e donte AC Milan. Sidoqoftë, binjakët kanë harmonizuar dashurinë e tyre për futbollin pasi Claudio i cili shërben si agjent i Chiellini punon për të siguruar që vëllai i tij të jetë i lumtur në Juventus.

Giorgio Chiellini Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Fakte personale

Chiellini posedon tipare të personalitetit që nxjerrin fuqi të mëdha fizike, besim dhe energji pozitive.

Ai gjithashtu zotëron aftësi të mëdha udhëheqëse pasi kjo është e dukshme në ngritjen e tij për të mbajtur pozitën e pozitës së zëvendës-kapitenit të Juventusit si dhe shprehjet e tij të zëshme të udhëheqjes në fushë. Të gjitha këto e bëjnë atë të dashur për shokët e tij të skuadrës, si dhe e bën atë një figurë të popullarizuar në mesin e tifozëve.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për të lexuar Story Giorgio Chiellini Childhood dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet