Gianni Infantino Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Gianni Infantino Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një elite futbolli i cili njihet më mirë me nofkën "Pllakë". Historia jonë e fëmijërisë Gianni Infantino plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, prejardhjes familjare, jetës në marrëdhënie dhe fakteve të tjera (pak të njohura) rreth tij.

Po, të gjithë e dinë për rolin e tij të presidencës së FIFA-s. Megjithatë, vetëm disa e konsiderojnë Bio të Gianni Infantino që është mjaft interesant. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Gianni Infantino Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme dhe Historiku i Familjes:

Emri i tij i plotë është Giovanni Vincenzo Infantino. Ai njihet ndryshe si "Gianni". Infantino lindi në ditën e 23-të Marsit 1970 në rrethin e Brig në kantonin Valais, Zvicër. Ai lindi nga babai i tij, Vincenzo Infantino (një biznesmen italian) dhe nga nëna e tij, Maria Minolfi (një shtëpiake italiane).

Infantino vjen nga një prejardhje familjare migrante. Ai lindi nga emigrantët italianë të cilët mbërritën në Zvicër nga Kalabria, ku ishte i tij babai filloi udhëtimin e tij emigrant  Lombardia, ku e tij nëna filloi udhëtimin e saj të migrimit. 

Fëmijëria e hershme e Rinj Infantino ishte e rrethuar nga mungesa e financave, megjithë përpjekjet e bëra nga Vincenzo Infantino për të krijuar një biznes të qëndrueshëm në vendbanimin e tyre të ri.

Gianni Infantino Fakte të Biografisë - Dashuria për Arsimin:

Pavarësisht nga vështirësitë financiare që pësoi familja e tij, prindërit e Gianni Infantino ishin në gjendje të sponsorizonin arsimin e tij fillor dhe të mesëm. Ndërsa ishte në shkollë, Young Infantino iu përkushtua studimeve dhe mbajti mundësi të hapura në lidhje me zgjedhjen e karrierës.

Në mesin e mundësive të shumta që ofron shkolla pjesëmarrjen e të rinjve në sport të cilën Infantino e arkëtoi duke luajtur futboll me kohë të pjesshme. Ai kurrë nuk mëndeti asnjë mendim për të shkuar në një akademi futbolli. Familja e Infantino beson se i kushtoi më shumë rëndësi arsimit, ndryshe nga futbolli.

Rruga për në Futboll:

Megjithëse Infantino pëlqente futbollin dhe zhvilloi një magjepsje për këtë sport. Sidoqoftë, ai nuk kishte talente të jashtëzakonshme, një zhvillim që e bëri atë të kërkonte mënyra për t'u përfshirë në këtë sport pa qenë një lojtar profesionist. Ishte një plan i realizuar mirë.

Mënyra se si Infantino gjeti planet e tij për të hyrë në administratën e futbollit përshkruhet si 'i pavlefshëm'. Në vend që të shkonte në një akademi për të cilën nuk kishte talent, Infantino vendosi të studionte një degë të ligj që ka të bëjë me Qeverisja e Futbollit. Ai u regjistrua në Universitetin e Fribourg-ut Ku ka marrë gradën e tij të drejtësisë pas viteve të studimit. 

Biografia e pathënë e Gianni Infantino - Si u bë Presidenti i FIFA-s:

Pasi u diplomua nga Universiteti, Infantino nuk humbi kohë në identifikimin me pasionin e tij rinor. Përmes kualifikimit të tij ligjor, ai shërbeu si këshilltar ligjor në organizatat kombëtare të futbollit në të gjithë Evropën.

Fama ia errësoi derën kur u bashkua me aparatin e UEFA-s në 2000. Ai u bë sekretar i Përgjithshëm në Tetor 2009 pasi shërbeu si deputet për dy vjet. Shpejt përpara në 2015, Infantino mori mbështetjen e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s për të përfaqësuar paraardhësin e tij, Sepp Blatter në Kongresin e jashtëzakonshëm të FIFA 2016.

Ulur për shefin e tij përcaktoi pikën e kthimit. Infantino e shfrytëzoi atë mundësi për të deklaruar kandidaturën e tij presidenciale të cilën ai e fitoi për mrekulli. Vini re, më 26 Shkurt 2016, Infantino u bë i pari Italian që mban Presidencën e FIFA.

Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Rreth Gruas së Gianni Infantino - Leena Al Ashqar:

Ndërsa praktikisht nuk ka të dhëna për jetën e kaluar të marrëdhënies së Infantino. Megjithatë, ekzistojnë copa se si zvicerano-italiani gjeti dashurinë e jetës së tij, një grua libaneze, Leena Al Ashqar. Infantino u takua dhe u dashurua me Leena (foto 2018 më poshtë) në fillim të viteve 2000 ndërsa ajo po kryente detyrat e saj zyrtare në federatën libaneze të futbollit.

Të dy dashnorët u lidhën mirë në takimin e tyre të parë për shkak të tregtisë së ngjashme që ndajnë në futboll. Çifti është i bekuar me katër Vajza (foto poshtë me mamanë e tyre) domethënë; Alessia, Sabrina, Serena dhe Dhalia.

Të katër vajzat formojnë një pjesë jetike të familjes Gianni Infantino.

Marrëdhënia e Gianni Infantino me Papën:

Miqësia e tyre nuk mban kufij. Gianni Infantino dikur i paraqiti Papës, një fanellë të personalizuar e cila mban numrin 9 gjatë një takimi në Vatikan (Raporti Katolik i Heraldit). Miqësia e tij me Papa Frances mund të sugjerojë fenë e Gianni Infantino, e cila mund të jetë nga një prejardhje familjare katolike.

Gianni Infantino Duket Ngjashëm:

DailyMail një herë e përshkroi Gianni Infantino si "Kapuç" në artikullin e tyre të titulluar "Pse keqbërësi i UEFA-së Thunderbirds Gianni Infantino po përpiqet të vrasë futbollin?" 

Megjithatë, pasi morën një pamje të duhur, shumë lexues u bindën se Infantino duket shumë Hood - foto më sipër. Hood është zezakja kryesore dhe kundërshtari i popullit Thunderbirds TV seri.

Të provosh botën gabim:

Sa i përket jetës personale të Gianni Infantino, një keqardhje e madhe është fakti që ai kurrë nuk shkoi në një akademi futbolli. Me të arritur rolin e Presidencës së FIFA-s, Infantino vendosi të provojë botën e gabuar duke treguar aftësitë e tij të futbollit.

Vendimi i Infantino për të praktikuar futboll me miqtë erdhi ndërsa adhuruesit e futbollit kritikuan përvojën e tij 0 në fushë. Të njëjtët tifozë u vërtetuan të gabuar pasi panë disa foto dhe video të aftësive të mahnitshme të futbollit të Infantino.

Miqësia e Gianni Infantino me Micheal Platini:

Lidhja midis Gianni Infantino dhe Micheal Platini ka qenë në ekzistencë që kur ish-u bashkua me aparatin UEFA. Duke folur gjatë takimit të tij të parë të Këshillit të FIFA-s në Meksikë, Infantino hodhi dritë mbi miqësinë e tyre;

"Kam ndjekur Michel për nëntë vjet në Uefa, shtatë si sekretar i përgjithshëm. Si president i UEFA-s, ai dhe unë bëmë gjëra të mëdha së bashku dhe në këtë moment, me të vërtetë dëshiroj të përqendrohem në ato kujtime pozitive ".

Pavarësisht akuzave të ngritura kundër Platini, Infantino ende mban një marrëdhënie të ngushtë me ish-shefin e tij dhe me levave në mentorimin e tij. Ai justifikon veprimin e tij duke theksuar se;

"Ai është i pezulluar nga çështjet e lidhura me futbollin, por nuk është i pezulluar nga të folurit me njerëzit."

Zotërimi i disa gjuhëve:

Infantino flet jo më pak se gjashtë gjuhë ndërkombëtare duke përfshirë; Anglisht Italisht, Frëngjisht, Portugez, Spanjisht dhe Gjermanisht. Poligloti ishte i sigurt për të ekspozuar njohuritë e tij për gjuhët ndërsa prezantoi fjalimin e tij të parë si president i FIFA pas fitores së tij në zgjedhje.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Gianni Infantino plus fakte të paqarta të biografisë. Në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet