George Weah Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

George Weah Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një perëndie dhe Presidenti të Futbollit i cili njihet më mirë me Nofkën; 'Mbreti Xhorxh'. Historia jonë e fëmijërisë George Weah plus Faktet e Biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Analiza e Legjendës Afrikane të Futbollit përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare, jetës në marrëdhënie dhe fakteve të tjera pak të njohura jashtë fushe për të.

Shih edhe
Hakim Ziych Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Po, të gjithë e dinë për Topin e Artë dhe rolin e Presidencës së Liberisë, por pak e konsiderojnë biografinë e George Weah e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

George Weah Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme dhe Historiku i Familjes:

George Tawlon Manneh Oppong Ousman Weah lindi në 1 Tetor 1966 (mosha 51), Monrovia, Liberi.

George u rrit në të vërtetë nga gjyshja e tij pasi babai i tij vdiq. Ai u rrit në West Point, një vendbanim i drejtuar nga bandat e lagjeve. 

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Mohamed Salah Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ai është anëtar i Kru grup etnik, i cili vjen nga Liberia jug-lindore Qarku Grand Kru, një nga zonat më të varfra të vendit.

Ai ndoqi shkollën e mesme në Kongresin Musliman dhe shkollën e mesme në shkollën e mesme Wells Hairston dhe thuhet se ra në vitin e fundit të studimeve. 

Ai filloi të luajë futboll për klubin rinor të të rinjve në moshën 15 dhe më vonë u zhvendos në klubet tjera lokale të futbollit, duke marrë rolet kryesore për Mighty Barrolle dhe Invincible Eleven ku ai shënoi golat 24 në paraqitjet e 23.

Shih edhe
Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Pasi u ngrit në radhët e tyre amatore, një skaut i Kamerunit e dalloi atë dhe e nënshkroi për një klub të lartë lokal, Yaound side FC. Scout i Kamerunit Claude Le Roy, transmetoi lajmin për aftësitë e Weah menaxherit të AS Monaco, Arsène Wenger. Wenger fluturoi në Afrikë për të parë një kërkim të tij, dhe më pas nënshkroi Weah në klubin e tij.

Para se karriera e tij e futbollit ta lejonte të lëvizte jashtë vendit, Weah punoi për Korporatën e Telekomunikacionit Liberia si një teknik i komandës. Ai u bë Liberiani i parë, dhe pothuajse i vetëm, që bëri një shenjë në Evropë. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së krishterë Benteke Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kush është Clar Weah? Gruaja George Weah:

Clar Weah është gruaja e George Weah. Ajo është një shtetas i natyralizuar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës me rrënjë prindërore nga Xhamajka.

Ajo u rrit në Florida, SHBA, ku udhëhoqi një numër biznesesh, duke përfshirë një restorant të lezetshëm të Karaibeve dhe dyqan ushqimor.

Sipas raporteve, George dhe Clar u takuan në SH.B.A. në një degë të Chase Bank, ku Clar punonte si oficer i shërbimit të klientit. Ish sulmuesi i Milanit thuhet se kishte shkuar në bankë për të hapur një llogari kur sytë e tij kapën xhamajkanin e bukur.

Shih edhe
Tregimet e fëmijërisë së Achraf Hakimi Plus Faktet e Biografisë së Untold

Historia e tyre e dashurisë u nis seriozisht dhe ka vazhduar të forcohet, pavarësisht disa thashethemeve të tradhtisë që tërhiqen nga Weah.

Clar, i cili ndryshe nga shumica e grave me prejardhje nga Karaibet, vishet thjesht, vlerësohet jo vetëm si një strateg i shkëlqyeshëm, por edhe një kanavacë e shkëlqyer, buzëqeshja e tij e ndritshme edhe në momente të vështira është në gjendje të thyejë barrierat.

Shih edhe
Naby Keita Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Aleatët e ngushtë e përshkruajnë atë si inteligjente dhe që posedon një lloj të veçantë aurele. Xhamajkaja ushtron shumë pushtet rreth burrit të saj. Të dy kanë tre fëmijë: George Weah Jr, Tita dhe Timothy.

Timothy Weah, i biri i 1995 Ballon d'Or fituesi George Weah, ka nënshkruar kontratën e tij të parë profesionale me Paris Saint-Germain.

Sulmuesi 17-vjeçar ndjek gjurmët e babait të tij, i cili kaloi tre vjet në klubin Ligue 1, para se të transferohej në AC Milan. Timothy u bashkua me akademinë e PSG në 2014 dhe ka paraqitur si për U-15 dhe U-19.

Shih edhe
Victor Wanyama Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

George Weah Jeta Familjare:

Babai i tij, William T. Weah, Sr. ishte mekanik ndërsa nëna e tij, Anna Quayeweah ishte një shitës. Ai ka tre vëllezër, William, Moisiu dhe Wolo.

George Weah ishte një nga trembëdhjetë fëmijë kryesisht të ngritur nga gjyshja e tij e krishterë e devotshme, Emma Klonjlaleh Brown pasi prindërit e tij u ndanë.

George Weah Fakte të patreguara të biografisë - Suksesi Evropian:

Po, ai ishte një talent i papërpunuar me pak trajnim zyrtar. Weah u shfaq i papërputhur në fillim të karrierës së tij evropiane. Sidoqoftë, sulmuesi i fuqishëm 6'2 soon shpejt e kapi garën dhe u zhvillua në një golashënues i fuqishëm vdekjeprurës.

Shih edhe
Lassina Traore Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Një lëvizje në Paris Saint-Germain solli më shumë vlerësime për Weah, i cili ndihmoi klubin e tij të fitonte Kupën e Francës në 1993 dhe titullin Ligue 1 në 1994.

Pothuajse i pandalshëm gjatë sezonit 1994-95, ai mbajti PSG në fitoret e Kupës Franceze dhe Ligue dhe përfundoi si golashënuesi kryesor i Ligës së Kampionëve.

Pas vitit, ai u emërua Lojtari Botëror i Vitit Afrikan, Evropian dhe FIFA - një arritje e paparë.

Shih edhe
Pierre-Emerick Aubameyang Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

George Weah Fakte të patreguara të biografisë - Lufta më e madhe e karrierës së tij:

Weah u ndalua nga gjashtë ndeshje evropiane për thyerjen e hundës së mbrojtësit portugez Jorge Kosta më 20 nëntor 1996 në tunelin e lojtarëve pas barazimit të Milanit në Porto në Ligën e Kampionëve.

Weah tha se ai shpërtheu me zhgënjim pasi duroi me shaka raciste nga Kosto gjatë të dy ndeshjeve të ekipeve në Ligën e Kampionëve atë vjeshtë.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Mohamed Elneny Plus Fakte të patreguara të biografisë

Costa me forcë mohoi akuzat për racizëm dhe nuk u akuzua nga UEFA pasi asnjë dëshmitar nuk mund të verifikonte pretendimet e Weah, madje as shokët e tij të Milanit.

Weah më vonë u përpoq t'i kërkonte falje Costa-s, por kjo u refuzua nga Portugezi, i cili konsideroi se akuzat e fyerjeve raciste të ngritura kundër tij ishin shpifëse dhe e çuan Liberian në gjykatë.

Incidenti çoi në që Kosta iu nënshtrua një operacioni në fytyrë dhe ai më pas u përjashtua për tre javë. Përkundër incidentit, Weah ende mori çmimin FIFA Play Fair në 1996.

Shih edhe
Tregimet e fëmijërisë së Achraf Hakimi Plus Faktet e Biografisë së Untold

Feja Xhorxh Weah:

Weah u kthye nga Krishterimi Protestant në Islam, para se të kthehej përsëri. Ai shpreson për paqe për myslimanët dhe të krishterët, dhe thotë se ata janë të tillë "Një popull".

Në tetor 2017, ai u pa në kishën e shquar nigeriane të Pastor TB Joshua së bashku me Senatorin Liberian Princin Yormie Johnson.

TB Joshua dyshohet se ishte një ndikim kryesor në vendimin e Johnson për të mbështetur kandidaturën e Weah në zgjedhjet e Liberisë 2017.

Shih edhe
Pierre-Emerick Aubameyang Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

Fakte për Biografinë e George Weah - Një Bir i Vërtetë i Liberisë:

Weah u përfshi shumë në punët e vendit të tij të rrënuar nga lufta civile, ndërsa ishte ende në mes të karrierës së tij të luajtur.

Duke e kuptuar rëndësinë e futbollit si një forcë stabilizuese në Liberi, Weah kaloi rreth $ 2 milion të parave të tij në shpenzimet e udhëtimit, pajisjeve dhe pagave për ekipin kombëtar, Yjet Lone.

Personaliteti George Weah:

George Weah ka atributin e mëposhtëm për personalitetin e tij.

Shih edhe
Hakim Ziych Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Përparësitë: George Weah është bashkëpunues, diplomatik, dashamirës, ​​i ndershëm, social

dobësitë: George Weah mund të jetë i pavendosur dhe ka natyrë vetë-keqardhjeje. Aq më tepër që ai shmang konfrontimet dhe mund të mbajë inat.

Çfarë i pëlqen George Weah: Harmonia, butësia, ndarja me të tjerët dhe së fundi, jeta në natyrë.

Çfarë George Weah nuk i pëlqen: Dhuna, padrejtësia, loudmouths dhe konformiteti.

Në një shënim të përgjithshëm, Xhorxh është i qetë, i drejtë dhe urren të qenit i vetëm. Partneriteti është shumë i rëndësishëm për të.

Shih edhe
Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Fakte për Biografinë e George Weah - Presidenca:

George Weah kandidoi për presidencën e Liberisë si anëtar i Kongresit për Ndryshim Demokratik në 2005 por humbi në një balotazh nga Ellen Johnson Sirleaf i Partisë së Unitetit.

Në 2011, ai ishte përsëri në biletën CDC, këtë herë si nënkryetar, por Sirleaf mbeti në detyrë.

Mungesa e edukimit të Weah u bë një çështje fushate. Ai ka qenë shumë kritik ndaj atyre që thonë se ai nuk është i aftë të qeverisë.

Shih edhe
Naby Keita Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Ai fillimisht pretendoi të ketë një diplomë BA në Menaxhim Sportiv nga Universiteti Parkwood në Londër, megjithatë, ky është një fabrikë diplome e pa akredituar që jep certifikata pa kërkuar studim. Weah pastaj ndoqi një diplomë në administratën e biznesit në Universitetin DeVry në Miami.

Pavarësisht nga pengesat politike, Weah mbetet një figurë jashtëzakonisht me ndikim dhe popullor në vendin e tij të lindjes. Në Prill 2016, Weah njoftoi synimin e tij për të kandiduar për President të Liberisë për herë të dytë.

Shih edhe
Lassina Traore Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

God Football më në fund u bë Presidenti i Liberisë në Dhjetor 2017 pasi mundi Nënpresidenti Joseph Boakai.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë George Weah Plus fakte të patreguara të biografisë. Në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !. 

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet