Gedson Fernandes Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Gedson Fernandes Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Biografia jonë e Gedson Fernandes ju tregon Fakte rreth Historisë së tij të Fëmijërisë, Jetës së Hershme, Familjes, Mikesha, Gruaja që do të jetë, Vlera Net, Stili i Jetës dhe Jeta Personale.

In a nutshell, we portray the history of the Portuguese professional footballer. Lifebogger begins from his early days, to when he became famous with Liverpool.

To whet your autobiography appetite, here is a cradle to rise gallery — a perfect summary of Gedson Fernandes’ Bio.

Shih edhe
Cristiano Ronaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë
Jeta e hershme dhe ngritja e Gedson Fernandes. Kredite: Regjistro, SoFoot dhe Facebook dhe Instagram
Jeta e hershme dhe ngritja e Gedson Fernandes..

Yes, everyone knows Gedson for his brilliant all-around ability to play the midfield role successfully. However, only a hand few consider Gedson Fernandes Biography which is quite interesting. Now without further ado, let’s begin.

Gedson Fernandes Historia e Fëmijërisë:

Për fillestarët e Biografisë, ai mban pseudonimin "Paco"Gedson Fernandes lindi nëna e tij në Dita e 9 janar 1999 në Sao Tome, kryeqyteti i Sao Tomé dhe Principe.

Pas lindjes, prindërit e tij i dhanë emrat “Gedson Carvalho Fernandes“ Futbollisti me origjinë familjare Sao Tome u rrit me një prejardhje familjare të klasës së mesme të operuar nga nëna dhe babai i tij krenar që janë paraqitur më poshtë.

Takoni prindërit e Gedson Fernandes duke bërë atë që dinë të bëjnë më mirë. Kredia: RecordPT
Takoni prindërit e Gedson Fernandes duke bërë atë që dinë të bëjnë më mirë. Kredia: RecordPT

Peharbs shumë tifozë, përfshirë ju duke lexuar këtë artikull, mund të kenë bërë pyetjen; Ku në Afrikë janë Sao Tome dhe Principe ?, vendi nga lindi familja e Gedson Fernandes.

As observed in the photo below, Sao Tome and Principe are two Kombet e ishullit afrikan që kanë rënë dakord të vijnë së bashku si "NJNE vend".

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Andre Gomes Plus Fakte të patreguara të biografisë

The country is located in the Atlantic ocean far south of the Nigerian southern coast and along the Cameroon and Gabon coast. The country was founded by the Portuguese during the era of the African slave trades.

Njohja me prejardhjen nga Familja Gedson Fernandes. Kreditë: Britannica & WorldMaps
Njohja me prejardhjen nga Familja Gedson Fernandes. Kreditë: Britannica & WorldMaps

Siç është vërejtur më lart, São Tomé është ovale në formë dhe më e madhe se Príncipe. Duke gjykuar nga një foto e viteve të tij të hershme që Gedson zbuloi në Instagram-in e tij (më 9 janar 2019), duket se ai nuk është rritur nga prindërit e tij në një prejardhje të pasur familjare. Gjykoni për veten tuaj !!

Duket se Gedson Fernandes nuk ishte rritur në një familje të pasur Credit: Instagram
Duket se Gedson Fernandes nuk ishte rritur në një familje të pasur Credit: Instagram

Duket gjithashtu se Gedson i vogël që paraqitet më lart u rrit në pjesët rurale të Sao Tome. Ndoshta në atë kohë, pak e dinte se ai do të ishte një futbollist superstar me një klauzolë lëshimi është £ 102m.

Gedson Fernandes e kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij të hershme duke luajtur futboll, ndryshe nga çdo sport tjetër. Argëtimi për të luajtur futboll në rrugët e Sao Tome ishte e vetmja gjë që ai e vlerësoi si fëmijë.

Shih edhe
Ruben Neves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Gedson Fernandes Education:

Great foreign relations between his country & Portugal paved the way for citizens migrating to Portugal for better economic opportunities.

Gedson Fernandes’s parents were among those who took the opportunity to leave their family home for Portugal.

Upon settling in Portugal, his parents found a home in Frielas, a former civil parish in the municipality of Loures, Lisbon District.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Bernardo Silva Plus Fakte të patreguara të biografisë

While living in Frielas, Gedson continued his football hobby from where he left off in Sao Tome. This time, he was determined to become a professional footballer, a dream which didn’t go as a passing fantasy.

In the year 2008, at the age of 10, Gedson began taking football lessons with Klubi Sportiv i Frielas. Ky është një klub i vogël vendas i vendosur në Frielas pa reputacion në futbollin portugez.

Klubi Sportiv i Frielas AKA SC Frielas, Gedson i vogël u shndërrua në një futbollist të shkëlqyer. Fotografuar më poshtë, i ri u bë i zjarrtë kuq nga momenti kur ai zuri kohën në 11.

Shih edhe
Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Ditët e hershme të Gedson Fernandes me Sport Clube de Frielas. Kreditë: Facebook
Ditët e hershme të Gedson Fernandes me Sport Clube de Frielas. Kreditë: Facebook

Momenti i tij më i mirë me klubin: Gjatë një prej SC Frielas matches, the goalkeeper passed to Gedson and immediately, he began dribbling everyone in the pitch before scoring.

Gedson’s heroics continued and he just couldn’t stop dribbling and scoring. It took the effort of his coach to interveined saying;

"Gedson, të lutem eja ulu pak dhe le të tjerët të luajnë"

Përgjigja e shpejtë e Gedson për trajnerin e tij përmblodhi sa i mirë ishte ai gjatë ditëve të para të karrierës së tij. Sipas fjalëve të tij

“Trainer… Të lutem më lër të luaj edhe pak. Premtoj se nuk do të shënoj më ”

Kujton Paulo Sérgio trajnerin e tij atëherë në SC Frielas. Shkëlqimi i Gedson në fushë pa që shokët e tij të shkollës dhe akademisë i dhanë pseudonimin "Paco", Një emër me origjinë Spanjolle që do të thotë"Shqiponjë“ Nofka erdhi falë tij që ishte një fluturues i lartë në fushë.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Helder Costa Plus Fakte të paqarta të biografisë

Gedson Fernandes Biography – Eary Career Life:

Because Gedson was that good, Portuguese football giants Sporting CP and S.L. Benfica positioned themselves to have him at the end of the 2008/2009 season.

Among the two giants, it was Sporting CP that had the upper edge as they sealed a pre-contract agreement with SC Frielas.

This agreement was to see Gedson join them by free at the end of the 2008/2009 season.

Ndërsa KP Sporting e dëshironte vetëm atë FALAS, SL Benfica ishte e gatshme të sigurojë të paktën diçka në këmbim, në mënyrë që ta kishte Gedson më herët përpara qershorit 2009.

Gedson Fernandes iu bashkua Benficës në atë që është përmendur më së shumti pazar i bezdisshëm për një yll në rritje.

A e dini? SL Benfica i ofroi menaxherit të SC Frielas “250 euro plus 25 topa” Për të shmangur vonesën në negociata, klubi thirri presidentin e SC Frielas, duke i thënë me fjalët vijuese;

"Është më mirë të marrim paratë tona plus 25 topa futbolli sesa të mos marrësh asgjë, sepse Sporting CP dëshironte që lojtari juaj të ishte në fund të sezonit, pa ju paguar asgjë".

Gedson Fernandes u transferua për 250 euro plus 25 topa nga SC Frielas në SL Benfica. Kredite: Facebook, Juragantutorial dhe coachingyouthfootball
Gedson Fernandes u transferua për 250 euro plus 25 topa nga SC Frielas në SL Benfica. Kredite: Facebook, Juragantutorial dhe coachingyouthfootball
Duke mbetur pa asnjë opsion, SC Frielas pranoi ndërsa prindërit e Gedson Fernandes refuzuan, duke këmbëngulur se djali i tyre nuk do të largohet kaq shpejt. U desh klubi SC Frielas shumë përpjekje për t'i bindur ata. Sipas fjalëve të tyre;

“Është një mundësi e shkëlqyer për të që të shkojë në një klub të madh që do ta ndihmonte atë të rritet. Do të shijoni përfitimet më vonë "

Gedson Fernandes Biography – Road to Fame:

Gedson Fernandes u bashkua me sistemin e të rinjve të SL Benfica ku ai filloi të bënte një ndikim të menjëhershëm me akademinë. Ashtu si Renato Sanches Nani paraardhësit e tij, ai u rrit fizikisht futbollistik ndërsa ngjitej hap pas hapi, duke përshkuar radhët e të rinjve të klubit.

Shih edhe
Cedric Soares Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kalimi i besimit: Considering Gedson’s dad and mum came from a lesser football country- São Tomé and Príncipe, the young footballer didn’t mind switching allegiance to Portugal as soon as he acquired Portuguese citizenship.

His performance while in SL Benfica academy saw him getting called up by the Portuguese national youth level.

The year 2016 was considered a turning point in Gedson’s youth career. That year, he got called up to represent his country in the UEFA European Under-17 Championship.

Shih edhe
Daniel Podence Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Gedson saw an opportunity to use the European tournament in showcasing his talent to the world. A e dini? Ai ndihmoi shokët e tij të skuadrës dhe vendin e tij të dashur të Portugalisë të vulosnin titullin.

Gedson Fernandes ndihmoi shokët e tij të skuadrës në fitoren e Kampionatit Evropian UEFA 2016 me 17 vjeç. Kredia: UFEA
Gedson Fernandes ndihmoi shokët e tij të skuadrës në fitoren e Kampionatit Evropian UEFA 2016 me 17 vjeç. Kredia: UFEA

Gedson Fernandes Biography – Rise to Fame:

Pasi ndihmoi vendin e tij të klinikojë Kampionatin UEFA nën 17 vjeç dhe Campeonato Nacional de Juniores (Sistemi i ligës portugeze të futbollit për lojtarët e të rinjve), Gedson felt the time had come for him to get into the first team.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Helder Costa Plus Fakte të paqarta të biografisë

Thankfully, his promotion to Benfica’s first team came at the beginning of the 2018–19 season.

Yllit në rritje iu dha nofka "Ghost”  by Benfica fans on August 10, 2018 after his first senior game.

In that game, Gedson reminded fans about for former heroes; the likes of Nemanja Matić Axel Witsel të cilët ishin dy nga shtëpitë e tyre më të mira të pushtetit.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Bernardo Silva Plus Fakte të patreguara të biografisë
Gedson Fernandes pësoi një ngritje meteorike për t’u shquar në sezonin 2018 - 2019. Kredia: Observador
Gedson Fernandes pësoi një ngritje meteorike për t’u shquar në sezonin 2018 - 2019. Kredia: Observador

The 2018–19 season was one that Gedson Fernandes would not forget in a hurry. The season depicted him as one of the league’s most rising midfielders.

Gedson Fernandes’ meteoric rise saw an intense partnership between him and other megastars like João Félix Rafa Silva.

Together with other teammates, they helped Benfica win the 2018/2019 Primeira Liga.

Sezoni 2018–19 e bëri të famshëm Gedson Fernandes pasi ndihmoi klubin e tij të fitonte Premierira Liga. Kredite: Instagram
Sezoni 2018–19 e bëri të famshëm Gedson Fernandes pasi ndihmoi klubin e tij të fitonte Premierira Liga. Kredite: Instagram

Nga frika për klubet e tjera që vendosnin çmimin e yllit të tyre larg, menaxhmenti i Benfica vendosi të rrisë klauzolën e lirimit të Gedson nga 60 në 120 milion euro.

Shih edhe
Cedric Soares Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

A e dini se? Kjo është klauzola më e fortë e propozuar ndonjëherë dhe e dhënë një lojtari në Portugali.

Gedson Fernandes ended the 2018/2019 season in the best way. Unfortunately, he began the 2019/2020 season in the worst way no thanks to a metatarsal fracture on his right foot that kept him away from football for some time.

It was indeed a sad moment for Gedson Fernandes family especially his parents.

Shih edhe
Fabio Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë
Gedson Fernandes ra jashtë me menaxherin e tij pasi u kthye nga lëndimi. Kredite: Instagram, Giphy dhe InVictus Team
Gedson Fernandes ra jashtë me menaxherin e tij pasi u kthye nga lëndimi. Kredite: Instagram, Giphy dhe InVictus Team

Pas kthimit nga lëndimi, Gedson Fernandes për arsye të panjohura raportohet se dështuan me menaxherin e tij, Bruno Lage. Kjo situatë e trishtuar pa që dinamoja e mesfushës të mos shfaqej në lojëra.

Duke përfituar nga pasojat, klubet e larta evropiane filluan ta ndjekin mesfushorin për nënshkrimin e tij, pavarësisht nga klauzola e rëndë e lëshimit të 120 milion eurove. Epo, është vetëm çështje kohe para se ai të marrë çmime larg nga Benfica.

Pa dyshim, ne tifozët e futbollit jemi në prag të shohim një tjetër maestro e mesfushës duke lulëzuar në një talent të klasit botëror, pikërisht para syve tanë.

Gedson Fernandes is indeed one of the best among the endless production line of midfielders coming out of Europe. Pjesa tjetër, siç themi ne, tani është histori.

Gedson Fernandes Love Life – Girlfriend, Wife, Children?

Me rritjen e tij të famës dhe thashethemet e transferimit që e rrethojnë atë në janar të vitit 2020, është e sigurt që shumica e tifozëve duhet të kenë menduar të dinë se kush është e dashura e Gedson Fernandes apo nëse dinamoja e mesfushës ka një grua.

Shih edhe
Pedro Goncalves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Po!. nuk mund të mohohet fakti që pamja e bukur e bukur e Gedson, e shoqëruar me stilin e tij të lojës nuk do ta vendosnin atë në krye të listës së dëshirave të të dashurës dhe zonjave të mundshme që e konsiderojnë veten materiale të gruas.

Tifozët e Futbollit kanë menduar se kush mund të jetë e dashura e Gedson Fernandes. Kredia: Instagram
Tifozët e Futbollit kanë menduar se kush mund të jetë e dashura e Gedson Fernandes. Kredia: Instagram

Pasi kaluam orë të tëra duke shfletuar në internet për të dhëna, kemi arritur në përfundimin se Gedson Fernandes në kohën e shkrimit duket se ka bërë një përpjekje të vetëdijshme për të mos zbuluar se kush mund të jetë e dashura ose gruaja e tij.

Nga ana tjetër, mund të jetë që ai është beqar në kohën e shkrimit - një deklaratë që nënkupton mos ekzistencën e një Shakaxhi. But we know sometimes that football could be un-forgiven.

We’ve heard of footballers whose careers have gone down the drain when it wasn’t properly handled with relationship matters. This could be a reason why our star man might be single at the time of writing.

Gedson Fernandes Personal Life:

Njohja me Gedson Fernandes Jeta personale do t'ju ofronte një pamje më të mirë të personalitetit të tij nga fusha e lojës.

Shih edhe
Joao Moutinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Starting off, Gedson Fernandes is some with a solid and realistic plan for his life. Those who know him often say he is intelligent, stable and reliable.

More so on his personal life, Gedson has learned how to live independently right from 2009.

This was the year he left his parents in Frielas to continue life far away from home in SL Benfica. His “Bricjapi”Shenja e zodiakut përmbledh personalitetin e tij të pavarur.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Andre Gomes Plus Fakte të patreguara të biografisë
Njohja me jetën personale të Gedson Fernandes. Kredia: Instagram
Njohja me jetën personale të Gedson Fernandes. Kredia: Instagram

Së fundmi në jetën e tij personale, Gedson Fernandes si një individ posedon një gjendje të brendshme pavarësie, e cila i mundëson atij të bëjë përparim të rëndësishëm si në jetën e tij personale ashtu edhe në atë profesionale.

Gedson Fernandes Family Life:

Gedson Fernandes’ parents while enjoying the fruits of their labour have already begun taking on responsibilities, like providing the best parental support their son needs.

Shih edhe
Ruben Neves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

At the time of writing, the proud mum and dad presently live in London where they cheer and pray for Gedson from a distance.

Gedson Fernandes Jeta Familjare- Çfarë bëjnë mamaja dhe babai i tij për të. Kredia: RecordsPT
Gedson Fernandes Jeta Familjare- Çfarë bëjnë mamaja dhe babai i tij për të. Kredia: RecordsPT

Just like most parents from African roots, Gedson Fernandes’ parents do take their time to pray earnestly for him in order to have him succeed.

As for the rest of his family members, little is know if Gedson has a brother or sister. If he does, then it appears his brother(s) and sister(s)  have all made conscious efforts to avoid getting public.

Shih edhe
Cristiano Ronaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë

Granddad:

Gedson once had a grandfather named Gustavo with whom he experienced one of the best memories of his early years as a child.

Sadly, Gustavo who is pictured below is late. On the 4th day of July 2019, Gedson remembered one of his beloved family members (his grandpa) with his words;

Takoni Gedson Fernandes Grandad. Kredia: Instagram
Takoni Gedson Fernandes Grandad. Kredia: Instagram

“Distanca mes nesh ishte gjithmonë e madhe, por afeksioni ishte më i madh. Thjesht do të doja të kisha më shumë përqafime dhe të vazhdonit të më shihni të rritesha në atë që jam bërë. Faleminderit për gjithçka gjysh. më udhëzo përgjithmonë !! ”

Gedson Fernandes LifeStyle:

Making lots of monies as a footballer is truly valued for Gedson. However, the humble footballer doesn’t have much trouble managing it and saving some for the rainy day.

Shih edhe
Daniel Podence Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

At the time of writing, Gedson appears to be an antidote to living an expensive lifestyle easily noticeable by a handful of expensive cars, houses etc.

Njohja me faktet e jetesës Gedson Fernandes. Kredite: Express, Gym4U dhe Instagram
Njohja me faktet e jetesës Gedson Fernandes. Kredite: Express, Gym4U dhe Instagram
Deri më tani, më e afërta me një makinë që e kemi parë duke vozitur është një varkë me shpejtësi - një pasqyrim i qartë i një prej hobeve të tij të shumta.

Gedson Fernandes Facts:

Fakt në lidhje me tatuazhin e Gedson Fernandes: Tattoo culture as we all know is very popular in today’s modern football world. It is often used to portray one’s religion or the people they love.

Our very own Gedson Fernandes is tattoo-free. Siç vërehet më poshtë, në trupin e tij të sipërm dhe të poshtëm nuk ka asnjë gjurmë të bojrave të tatuazheve.

Trupi Gedson Fernandes nuk zbulon asnjë Tattoos. Kredia e imazhit: Instagram
Trupi Gedson Fernandes nuk zbulon asnjë Tattoos. Kredia e imazhit: Instagram

Gedson Fernandes Scar Facial- doesfarë do të thotë? Si e fitoi ?: When you take a close look at Gedson, you’re most likely to see something that looks like a scar.

Shih edhe
Ruben Neves Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Well, it isn’t a scar, but a birthmark that came right from the moment his mum gave birth to him.

Gedson Fernandes Scar në fytyrë - doesfarë do të thotë kjo ?. Kredia: Instagram.
Gedson Fernandes Scar në fytyrë - doesfarë do të thotë kjo ?. Kredia: Instagram.

Ndërsa disa njerëz kanë pasur një lidhje dashurie-urrejtje me shenjat e tyre të fytyrës në tërë jetën e tyre, Gedson Fernandes thuhet se është një antidot freskues. Ashtu si shumica e njerëzve, ai ka përqafuar edhe shenjat e tij të lindjes.

Gedson Fernandes Feja: In the Gedson Fernandes family life section of this article, we showed you a photo of his parents praying earnestly for their son’s career success.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Helder Costa Plus Fakte të paqarta të biografisë

This act implies that the footballer likely to come from a Christian home. However, little is known if Gedson is fully committed to Christianity religion.

Pagat, pagat dhe vlera neto e Gedson Fernandes): According to SeallySeason, Gedson Fernandes’ wages is around €9,000 per week at the time of writing. Summing it into annual figures, it means the footballer collects around €468,000 in annual salaries.

Shih edhe
Cristiano Ronaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë

It would take an average man in Europe 5 years to earn Gibson’s annual salaries and up to a year to earn his weekly wages.

Për shkak të faktit se ai ka të ngjarë të largohet nga Benfica sa më shpejt, agjenti i tij do të siguronte që paga dhe rroga e tij vjetore të arrinte përkatësisht në 6 dhe 7 shifra.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat historinë tonë të fëmijërisë Gedson Fernandes Fëmijët Plus Untold Biografia. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Shih edhe
Fabio Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë
Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet