Moussa Dembele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Duke u nisur, ai është mbiemri "Hunskelper". Ne ju japim mbulim të plotë të Historisë së Fëmijërisë Moussa Dembele, Biografia, Faktet Familjare, Prindërit, Jeta e hershme, Jeta personale, Jetesa dhe ngjarje të tjera të rëndësishme që nga momenti kur ai ishte fëmijë e deri kur u bë popullor.

Jeta dhe Ngritja e Moussa Dembele e Francezit. Kredi imazhi- SportsMole, Portokalli, Instagram dhe Leparisien

Po, të gjithë e njohin atë është jashtëzakonisht i talentuar, një gjahtar me instinktin e mirë sulmues, ndjenjën e pozicionimit dhe sy për qëllimin. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë biografinë e Moussa Dembele e cila është mjaft interesante. Tani pa ado më tej, le të fillojmë.

Moussa Dembele Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte - Historia e jetës së hershme dhe familjes

Moussa Dembele lindi në ditën e 12 të korrikut 1996 si fëmija i dytë për prindërit e tij në Pontoise, një komunë në periferitë veriperëndimore të Parisit, Francë. Prindërit e tij dikur ishin migrantë me origjinë familjare të gjurmuar në vendin e Afrikës Perëndimore të Malit.

Moussa Dembele ti ke lindur në Francë, ka origjinë familjare të tij nga Mali

Të dy prindërit, pasi jetuan vendin e tyre në fillim të 1990, u takuan në Francë dhe u martuan në fshatin e vogël të Pontoise, në veri të Parisit. Pontoise është një Periferi e Parisit që shpesh shihet si një vendbanim dhe qendër e bashkimit familjar për migrantët Malianë të cilët largohen nga vendi i tyre për në Francë. A e dini? ... Emigrantët popullorë Malianë në këtë lagje përfshijnë familjet e Moussa Sissoko dhe N'Golo Kanté.

Moussa Dembele nuk u rrit në një sfond të pasur familjar. Ashtu si Kante, babai dhe nëna e tij ishin si shumica e njerëzve që bënin punë të shërbimit, por nuk kishin arsimin më të mirë financiar, shpesh herë duke luftuar me para. Moussa Dembele u rrit në një fshat të vogël në veri të Parisit së bashku me motrën e tij e cila mban emrin në Instagram Dembiz Balla dhe vëllain e madh për të cilin dihet shumë pak.

Moussa Dembele u rrit së bashku me motrën e tij Sin. Kredi imazhi- Instagram
Si djalë i vogël, Moussa Dembele ishte shumë e rezervuar, e cila shpesh lihej shoqërore. Ai nuk është në aq shumë aktivitete sa fëmijët e tjerë në lagjen e tij Pontoise. Në vend që të zhyten për të luajtur me miqtë, Dembele'd më mirë të qëndrojë mbrapa dhe të shikojë fëmijën tjetër duke përfshirë motrën dhe vëllain e tij të madh. Si rezultat i kësaj sjelljeje, ai nuk ftohet vetëm në shtëpitë e miqve që shpesh.
Moussa Dembele Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte - Edukimi dhe krijimi i karrierës
ashtu si N'Golo Kanté, shoku i tij Malian me një personalitet të trembur, duke luajtur futboll u bë një burim i një besimi dhe rruga e arratisjes së Dembele larg nga realitetet e jetës së tij.
Fatmirësisht, para futbollistëve më të vjetër të futbollit dhe atyre të moshës së tij, Dembele mësoi si të ishte në largim, i guximshëm dhe i sigurt pasi tregoi cilësi të shkëlqyera me topin. Edhe kur ishte në shkollë, ai do të vazhdonte të luante futboll gjatë pushimeve dhe orëve sportive. Aq më tepër, gjatë pushimeve, Dembele do të vazhdonte të luante futboll për gati të gjitha orët e mëngjesit dhe të mbrëmjeve.
Nuk kaloi shumë kohë para se Dembele të dinte se ai kishte talentin ta bënte si një profesionist. Duke u motivuar nga suksesi i migrantëve të zi në kupën botërore France 1998, ai filloi të ëndërronte të përdorte futbollin si një mjet për të luftuar vështirësitë dhe ngritjen e statusit të tij familjar. Dembele diskutoi ambiciet e tij me mësuesit e shkollës së tij të cilët e inkurajuan më tej duke thënë- Përkushtimi i tij për këtë sport ishte një investim i cili përmes punës së palodhur dhe vendosmërisë do ta ndihmonte atë të përfundonte duke u bërë një futbollist profesionist.
Një ditë besnike pas orëve të shkollës, Moussa Dembele shkoi në fushat lokale të Pontoise, ku u ftua në një turne në lagje. Pas turneut të cilin e zhvilloi në mënyrë të shkëlqyeshme, lajmet për të morën në klubin e tij lokal. Gëzimi i gjithë familjes së tij nuk dinte kufij, pasi ai u thirr për të marrë pjesë në gjyqe nga klubi i tij lokal, Cerx Clos SH.B.A.
Moussa Dembele Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte - Jeta e hershme e karrierës

Bërja e një gjyqi me klubin vendor Kleri Clos - US, i cili nuk ishte aq i thjeshtë sa tingëllon. U desh përpjekja e vëllait të Mousa Dembele për të ndërhyrë para se t'i ofrojnë atij gjyqe. Sipas fjalëve të tij, sipas FourFourTwo;

"Kur vëllai im u përpoq të bashkohej, ata thanë se nuk e donin atë. Se ata tashmë kishin shumë lojtarë për t'u kujdesur. Por vëllai im këmbënguli: "Vetëm jepja atij një seancë stërvitore dhe kjo është kjo" ... Kështu ata e bënë dhe nuk u penduan kurrë. "

Moussa Dembele u bë pjesë e akademisë amerikane të futbollit Cergy Clos në moshën 6 pasi pati një provë të suksesshme me ta në vitin 2002. Pas hyrjes në klub, ai u vendos për të luajtur pozicionin përpara dhe menjëherë, filloi të shkëlqente në fushë.

Në fund të çdo loje, Dembele ishte lloji i fëmijës, i cili dikur do të humbte llogari të golave ​​të tij. Ai ishte një golashënues natyral i golit që gjithnjë ishte në vendin e duhur në kohën e duhur. Popullariteti i tij nuk kaloi pa u vënë re nga PSG, pasi shënoi shumë gola për Cerx Clos të SHBA. Pas sezonit të futbollit 2003 / 2004, sulmuesi i shpejtë hodhi hapat e rradhës në karrierën e tij të re nga duke vazhduar procesin e tij të maturimit të futbollit me akademinë e të rinjve të Paris Saint-Germain FC

Moussa Dembele Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte - Rruga për Fame Story

Moussa Dembele vazhdoi të shkonte në shkollë edhe kur u thirr nga PSG. Ai e mbaroi shkollën fillore para se të regjistrohej Le Moulin à Vent Collège, ndodhet në Cerg, një komunë në periferi veriperëndimore të Parisit.

Në PSG, Mousa Dembele filloi në anën e U15 në sezonin 2010-2011. Cilësitë e tij të shkëlqyera të shpejtësisë dhe mbarimit e panë atë duke shënuar gola 40 në lojërat 30, një numër i jashtëzakonshëm i cili i la shumë mbresëlënës arsimtarët e tij. Në 2012, Dembele së bashku me shokët e tij të skuadrës; Kingsley Coman, Presnel Kimpembe dhe Adrien Rabiot (të gjitha fotografitë më poshtë) u zgjodhën për të marrë pjesë në Kupën Al Kass në Doha.

Një foto e rrallë e fituesve të U17 PSG të Kupës Al Kass në 2012. Moussa Dembele ishte me Rabiot, Coman, Ongenda, Kimpembe, Maignan dhe Dembele. Kredi imazhi- Leparisien

Në turne, sulmuesi francez u dallua shumë herë duke shënuar disa gola vendimtarë, duke përfshirë shënimin kundër Barcelona. Shkathtësia e shënimit të golave ​​të Dembele ndihmoi ekipin e tij për të fituar këtë Kupa Al Kass në Doha pasi zbriti Juventusin në finale.

Kur po shkon e ashpër: Rreth 2012-it të hershëm, erdhën thashethemet për marrjen e PSG dhe ringritur nga pronarët e rinj të miliarderëve (Investimet e Sportit në Katar). Kjo thashetheme e ktheu realitetin rreth Marsit të atij viti. Mjerisht, Moussa Dembele ishte në mesin e atyre që pavarësisht se u vlerësuan shumë, nuk iu ofrua një vend i ekipit të parë pas diplomimit në akademi. PSG ishte e interesuar vetëm për të blerë armë të mëdha - të ngjashme Zlatan Ibrahimovic, Javier Pastore, Kevin Gameiro etj.

Mjerisht, Dembele, pavarësisht se e ndihmoi klubin të fitojë Kupën e njohur prestigjioze Al Kass NUK KAQ arriti t'ia dilte ekipit të parë të PSG. Sulmuesi i irrituar vendosi të jetojë klubin e tij të lindjes, pasi ndjeu rrugën e tij të karrierës tashmë të bllokuar nën pronësinë e sapo formuar të pasurisë së parave të Katar Sport Investations.

Moussa Dembele Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte - Ngritja në Fame Story

Moussa Dembele mori një trajektore të rrezikshme për të filluar kaq të rinj jashtë vendit. Në moshën e 16, ai iu bashkua Divizionit Anglez 2 anë, Fulham ku u ekspozua një kulturë e re, metodat dhe zakonet e trajnimit. Si rregullt në ekipin Fulham U18, performanca e Dembele e pa atë të fitonte çmimin e Premier Academy League në sezonin e tij të parë me klubin.

Moussa Dembele duke bërë shenjën e tij me Fulham teksa fitoi çmimin e Futbollistit të Ligës së Re të Ligës së Futbollit. Kredi imazhi- BBC

Rritja meteorike e Dembele nga Craven Cottage e Fulham reflektoi në anën kombëtare franceze U-21 dhe kjo përsëri bëri që ai të fitojë çmimin France Under-21 Player të vitit. Ofertat e transferimit pasuan në asnjë kohë pas marrjes së nderit. Ndër të gjitha ofertat, ajo për Celtic mbizotëroi kur Dembele u bë Brendan Rodgers duke nënshkruar së pari me klubin.

Udhëtimi drejt polit të Veriut në një tjetër trajektore të rrezikshme për Dembele vazhdoi tregtinë e tij të futbollit në Premier League Skoceze, një ligë relativisht e panjohur për shumicën e tifozëve të futbollit. Moussa Dembele luajti një rol vendimtar për Celtic gjatë Ligës së Kampionëve, përfshirë shënimin kundër Manchester Cityt (rezultati përfundimtar 3-3) në fazat e grupit.

Moussa Dembele duroi një ngritje të madhe duke shënuar ndaj Man City në Ligën e Kampionëve. Kredia e imazhit- Hailhailmedia

Fillimisht fillimin e sezonit pas shokut të tij të skuadrës Leigh Griffiths, francezi u vendos si sulmuesi numër një i Brendan Rodgers, duke shënuar gola 19 - pesë prej të cilëve erdhën kundër Rangers (rivalët më të mëdhenj të Celtic). Qëllimet e Dembele (Qëllimet e 32 në lojërat 49, duke përfshirë edhe hile-shpresa mbrapa) udhëzoi ekipin për të fituar sezonin e tyre të famshëm 2018 / 2019 Treble. Kjo fitore pa që tifozët e etiketuan atë si një hero.

Në sezonin vetëm 1 me Celtic, Moussa Dembele 3 trofe dhe shënoi gola 32. Kredi imazhi- Twitter

Fitimi i Treble pa Dembele duke njoftuar veten në një mënyrë të madhe për klubet më të larta evropiane. Në 31st të Gushtit 2018, sulmuesi me këmbë 6 vendosi që koha e tij të kthehej në vendin e tij, këtë herë duke nënshkruar për klubin Ligue 1 Lyon.

SHKELJE E SWEET: Moussa Dembele priti të hakmerret në PSG dhe ai moment më në fund ndodhi më pak se muajt 6 të bashkimit me Lyon. Për disa tifozë të PSG, shikimi i një rezultati të lojtarit rival kundër tyre është pjesë e lojës. Por duke parë Moussa Dembele (që më parë luante me ta) shënuar shfry si tifozët ashtu edhe lojtarët. Moussa Dembele festoi kundër klubit të tij të vjetër i cili dikur tregonte mungesë besimi ndaj tij.

Moussa Dembele pati një rikthim në PSG, duke e vënë portierin në gjumë dhe duke heshtur të gjitha investimet e mëdha të klubeve me para. Kredia e figurës FourFourTwo

Flijimi me siguri ka paguar për Dembele që nga koha e tij në Lyon. Meqenëse pas hakmarrjes ndaj PSG, ai vazhdoi të tijin ngritja meteorike, një feat që e bëri atë të bëhet një nga pronat e reja të nxehta në futbollin evropian. Rritja e Dembele në Lyon mund të jetë e krahasueshme vetëm me atë të Karim Benzema dhe Alexandre Lacazette të cilët janë të moshuarit e tij francezë në Lyon.

Moussa Dembele Rise to Fame Kreditë për Imazhin e Historisë: Ekspres, 360nobs dhe Twitter

Pjesa tjetër, siç themi gjithmonë, tani është histori.

Moussa Dembele Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte - Jeta e marrëdhënieve

Me të gjitha sukseset e arritura ndër vite, është e sigurt që tifozët e futbollit duhet të kenë menduar kush mund të jetë e dashura e Moussa Dembele. Nuk ka mohuar faktin që pamja e tij e lezetshme / e bukur e shoqëruar me stilin e tij të lojës nuk do ta vinte atë në krye të listës së dëshirave të të dashurave të çdo zonje.

Tifozët kanë bërë kërkime se kush mund të jetë e dashura Moussa Dembele. Kredi imazhi- Instagram

Pas shumë hulumtimesh në internet, Duket në kohën e shkrimit, Mousa Dembele ka bërë një përpjekje të vetëdijshme për të mos zbuluar se kush është e dashura ose gruaja e tij (kjo është nëse ai është martuar tashmë). Ose mund të jetë që ai është beqar, që nënkupton mos ekzistencën e një WAG.

Ne e dimë që futbolli ndonjëherë mund të mos falet sidomos kur bëhet fjalë për përzierjen e tij me çështje të marrëdhënieve. Për këtë arsye, mund të jetë që Moussa Dembele thjesht të preferohet të përqëndrohet në karrierën e tij sesa të kërkojë një të dashur të rastësishëm ose një i cili do të ishte material i gruas.

Moussa Dembele Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte - Jeta personale

Njoftimi i Moussa Dembele Faktet e Jetës personale do t'ju ndihmojë të merrni një pamje të plotë të personalitetit të tij.

Siç u tha më parë, Moussa Dembele lindi i trembur dhe i qetë, por më vonë gjeti arsye për të ndryshuar perspektivën e tij në jetë ndërsa u rrit duke u bërë e guximshme dhe energjike. Historia e tij e suksesit nuk erdhi pa sakrificë. Me kalimin e viteve, Dembele u ka provuar tifozëve të futbollit se ai lehtë mund të përshtatet me energjinë që i rrethon, siç vërehet nga udhëtimet e tij nëpër Angli për në Skocland. Moussa Dembele është e aftë të perceptojë të ardhmen dhe ai e di saktësisht se çfarë dëshiron, ku do të ishte dhe çfarë do të bënte pesë ose dhjetë vjet nga koha e shkrimit.

Në një faqe tjetër të jetës së tij personale, Moussa Dembele urren premtime të thyera pasi ai dikur ishte viktimë e saj, ndërsa ishte në akademinë e PSG. Për shkak të kësaj, ai tani ka një fjalë kyçe që shkon si më poshtë;

Një njeri pa fjalën e tij nuk është asgjë (nuk ka njeri).

Njoftimi i Moussa Dembele Jeta personale larg Futbollit. Kredia e figurës Twitter
Moussa Dembele Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte - Lifestyle

Në kohën e shkrimit, Moussa fiton 48,000 € në javë. Këto janë kaq shumë para, të mjaftueshme që ai të jetojë një mënyrë jetese ekzotike. Sidoqoftë, duke gjykuar nga postimet në llogaritë e tij në mediat sociale, Moussa Dembele është i zgjuar në menaxhimin e financave të tij dhe decja midis praktikës dhe kënaqësisë aktualisht nuk është një zgjedhje e vështirë për të. Nuk ka asnjë shenjë të veturave të ndezura, pallate, çizme, zonja etj.

Moussa Dembele Lifestyle - Ai në kohën e të shkruarit nuk jeton ekzotikisht. Kredite: Gym4you
Gjithashtu, në stilin e jetës së tij, Moussa Dembele është dikush që shpesh e gjen veten në një shoqëri me njerëz shumë të ndryshëm. Një djalë një herë i trembur dhe i qetë tani e sheh veten duke dashur të jetë i pari në gjithçka - nga puna në tubimet shoqërore.
Moussa Dembele Lifestyle- Ai është shoqëror dhe tani ka mësuar të jetë rreth miq. Kredia e imazhit: Instagram
Moussa Dembele Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte - Jeta familjare

Suksesi familjar i Moussa Dembele është i lidhur me të (krijuesin e bukës) për faktin se e bëri atë në futboll. Në kohën e shkrimit, anëtarët e familjes Dembele kanë përdorur strategji për t'u marrë me famën që vjen me njërin prej anëtarëve të familjes të tyre duke u bërë i suksesshëm.

Në kohën e shkrimit, të gjitha Anëtarët e familjes (nëna, babi, vëllai, motra, etj.) janë duke menaxhuar suksesin e Moussa-s duke jetuar një jetë private dhe me një çelës të ulët në Francë, megjithë paparacët gjithmonë në prowl dhe mënyrat e shumta për t'u lidhur me mediat sociale. Ndërsa prindërit dhe vëllai i Moussa Dembele kanë faqen e tyre të mediave sociale të panjohur, ajo e motrës së tij të moshuar është e arritshme, por e vendos atë private (në kohën e shkrimit) në mënyrë që vetëm ndjekësit e aprovuar të mund të shohin atë që ajo ndan.

Moussa Dembele Sister ka llogarinë e saj në Instagram private, në mënyrë që vetëm ndjekësit e aprovuar të mund të shohin se çfarë ajo ndan
Moussa Dembele Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte - Fakte të patreguara

DEMBELET më të mira 10 (2019): Nuk është më lajm se ka një grusht futbollistësh me mbiemrin 'Dembele'. Emri 'Demeble'është i popullarizuar në mesin e futbollistëve me origjinë familjare të Afrikës Perëndimore, kryesisht nga vendi i Mali. Në këtë seancë, ne kemi renditur Dembelët më të mirë 10 në lojë.

LifeBogger Renditja e Dembelëve më të Mirë 10 nga qindra futbolli botëror duhet të ofrojë. kredite: Barcablaugranes, SportsMole, Mercato365, Caku, 90Min, Grimsby dhe Twitter

Ato përfshijnë 1: 1 - Ousmane Dembele, 2 - Moussa Dembele tonë shumë e vet, 3 - Mousa Dembele, 4 - Karamoko Dembele, 5 - Mana Dembele, 6 - Siriki Dembele, 7 - Malaly Dembele, 8 - Bira Dembele, 9 - Mahamadou Dembele dhe 10 - Aliou Dembele.

Shprehjet e Eyeball: Për Moussa Dembele, mbajtja e syve normalë gjatë momenteve të tensionuara në ndeshjet e futbollit është pothuajse e pashmangshme. Kjo është mjaft e lidhur me Phil Jones ' shprehja e fytyrës në momente të ngjashme.

Mbledhja e shprehjeve të syve Moussa Dembele. Kredi për imazhin: Diell, SportsMole, Mercato365, Skysports dhe Twitter

Shpjegimi biologjik për sytë e Moussa Dembele: Lënia e syrit të tij është si rezultat i një veprimi të pavullnetshëm i cili përfshin shumë komunikim nervor dhe kontraktime të muskujve. Kjo ndodh vetëm gjatë momenteve të tensionuara në ndeshjet e futbollit.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për leximin e Fëmijës sonë Moussa Dembele Fëmijëria, Faktet e Biografisë së Untold. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani atë me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu